Advertentiën. Schilderdoozen. Ingezonden Stukken Faillissementen in Nederland. VERK00PING BIJ EXCECUTIE TE THOLEN. MEUBELEN EN HUISRAAD Verkooping te Anna-Jacobapolder. Meubelen en Huisraad IERSEKE. Voor het vervolgonderwijs hebben aich 28 leerlingen, waaronder ook vrouwelijke Aangegeven. Er komen dus 2 cursussen. ST-ANNALAND. In de jl. Woensdag ge houden vergadering van Ingelanden van Oudeland en Aunavosdijk werd met algemeene stemmen besloten tot verhoogiug van den buitenberm van den zeewerenden dijk van laatstgeuuelden polder en wel vanaf het in 1921 verhoogde gedeelte zijnde 14 M. voorbij dijkpaal 8 tot dijkpaal 13 of over 486 Meter lengte. De steen glooiing daar ter plaatse moet dan ook ver breed en herzet worden. De kosteu worden ge raamd op f 16000.-— te vinden uit een geld- leening tegen een rente vau 5%. Tot hun vertegenwoordiger in den Dijk- raad der Waterkeering der Calamiteuze polders Oud-Kempenshofstede en Moggershil is door Ingelanden der polders Annavosdijk en Breeden- vliet herbenoemd de heer J. Polderman. Door Iugelanden van den Suzannapolder is tot hun vertegenwoordiger in den Dijkraad der Waterkeering van dien polder herbenoemd de heer W. Rijnberg Jbz. RECHTZAKEN. Het gerechtshof te VGravenhage heeft uitspraak gedaan in de zaak van B. en Chr. M. B., landbouwersknecht te Poortvliet, betreffende een booger beroep vaD het O. M. tegen een vonnis vau de rechtbank te Zierikzee inzake een vervolging wegens bedreiging met en openlijk geweld met vereeoigde krachten tegen personen. Het Hof veroordeelde Chr. M. B. wegens bedreiging inet zware mishandeling tot 14 dagen gevangenisstraf en bevestigdo ten aan zien vau H. B. het vonnis der rechtbank. TWEEDE KAMER. Dinsdag en Woensdag behandelde de Kamer een wetsvoorstel tot wijziging van een paar artikels van 't burg. wetboek, welke tot de regeling van 't erfrecht behooren. Volgens de thans geldende bepalingen erft de eene echtgenoot niet van de(n) andere(u) teuzij volgens testameutaire beschikking. Men zal misschien zeggen „De overlevende krijgt toch de helft der nalatenschap". Dat ia zoo, maar die helft wordt als 't huwelijk in gemeenschap van goederen gesloten is, van 't begin van 't huwelijk af als wettig eigeudom beschouwd. Van de andere helft krijgt de over levende echtgenoot niets of neen er is éeu kansje 1 Als er geen wettige erfgenamen zijn tot in den twaalfden graad, komt de overlevende in aanmerking. Maar dut is misschien nog nooit gebeurd. Erfrecht in deD twaalfden graad kan beteekeuen erven van iemand die 400 jaar eu meer dood is De na voortgestelde wet bedoelt overledene echtgenoot of echtgenoole recht te geven opeen deel vai de vrijkomende helft van 't gemeen schappelijk bezit, en wel een kindsgedeelte. Zijn ei bijv. 3 kiaderen dan komt aan de de(n) over levende een vierde deel, zijn er 2, een derde deel enz. Bij testament kan evenwel auders beschikt worden. De heer Oud wilde minstens eeu vierde geven, doch dit werd verworpeo. Aangenomen werd een amendent, dat den langstlevende 't recht geeft den inboedel geheel of gedeeltelijk tot zich te nemen, mits hij of zij, als die inboedel meer waard is dan bet hem of haar toekomende erfdeel, het meerdere voor af aan de andere erfgenamen vergoedt. Boven is gemeld dat het erfrecht thans strekt tot den twaalfden graad. Zijn er geen erfgenamen tot dien graad, dau komt de nalatenschap aan den Staat. De wetsvoordracht wil het erfrecht beperken tot in den zesden graad, evenwel alleen in de zijlinie. In de rechte lijn, blijft het on beperkt. Bij dit artikel kwamen enkele amendementen in bespreking doch ze werdeu alle verworpen. De wot werd daarna zonder hoofd, stemming aangenomen. GEMENGD NIEUWS. Nederlander vermoord. Te Neurenberg vertoefde voor zijn zaken de Amsterdarasche koopman Engelsman. Deze had een belangrijke opdracht gegeven aan een aarde werkfabriek eu verdween toen plotseling ui'zijn hotel. De hotelhouder gaf eenige dagen later keunis aan de politie van deze verdwijning en het gevolgde onderzoek leidde ook naar de fabriek. In een der ovens vond men verbrande menscbenbeenderen en resten vau kleeding- stukken. De fabrikanten werden ondervraagd, maar verklaarden van niets te weten. Dit onderzoek werd Vrijdag der vorige week gehouden. Maan dag werd echter aan het politiebureau een pakje bezorgd, dat Meusel, een der fabrikanten bij een familielid in bewaring had gegeven, met medeaceling dat bij het binnen eenige dagen weer zoo halen. Het bleek horloge en andere waardevolle zaken, den koopman toebehoorende, te bevatten. De fabrikant Meusel legde toen spoedig een bekentenis af. Men had den heer Engelsmau in de fabriek gelokt, hem met een hamer neerge slagen en toen met een mes zoolang bewerkt, totdat bij dood was. Daarna heeft men het lijk in stukken willen snijden, hetgeen niet gelukte, men nam daarna een bijl en hakte het hoofd van den romp, benevens de armeo en beeuen. Het hoofd kon niet door den ovenopening even min als de romp. Deze deeleG zijn begraven, de overige deelen van den vermoorde werden verbrand. De andere fabrikant Chr. Lederer, legde toen ook een bekentenis af. Wegeus financiëele moei lijkheden was men tot den misdaad overgegaan. Chocoladefabrieken Kwatta Sickesz. Deze twee groote Ncderlandsche fabrieken, hebben een belangengemeenschap gesloten. De gezamenlijke zaken worden voortgezet onder den Daam van N.V. Verkoopkantoor van cacaoproducten. De vennootsohap wordt gevestigd te Amsterdam alwaar de kantoren gehouden wordtn Heerengracht 12. Als directeur is benoemd de heer J. A. A. van Berkom eu als onderdirecteur de heer E. G. Bouwer. De Engelsche Regeering is afgetreden. De biunenlandsche politieke toe stand is er de oorzaak vaD. O.m. gaat Lloyd George, de eerste minister heeu, eeu mau die zijn land groote diensten gedurende den oorlog heeft bewezen. Voor den inhoud van ingezonden stukken is de Redactie in geenerlei opzicht verantwoordelijk, terwijl door opname volstrekt niet blijkt dat zij met den inhoud instemt. Naar aauleiding van de vragen door den heer Hage gesteld in de Gein.raadsvergadering wegens beschuldiging van den heer Koopman, waren er besprekingen gehouden mot den opzichter Vriens die voorstelde een onpartijdige deskundige te be noemen om de verschillende metingen na to gaan. Dit zou geschieden op Vrijdagnamiddag te 3 uur, in tegenwoordigheid v. d. Gem.raad op 13 Oc'.ober. Daar over deze zaak in plaatselijke bladen was geschreven begaf ik mij naar St-Maarlensdijk. Om half 3 was ik reeds aanwezig verwachtende de dingen die komen zouden. Daar deze muur reeds twee maal was gemeten, goedgekeurd en in gebruik genomen, meende ik dal hier een opmeting zou geschieden met de Instrumenten der modernste kunst, om, nu eindelijk de muur 's zoo te moeten dat alle verdonking uitgesloten zou zijn. Na eenig wachten, kwamen do heoren aan. Het clagel. bestuur, gem.raadsleden, secretaris dienstdoende gem. werkman, deze met laarzen, schop en ladder gewapend om alles nauwkeurig op te sporen, daalde in de haven om in het diepste der aarde, onderkant sloof en muur op te sporen en aan te wijzen. Daar verscheen de scheidsrechter- moter met de meel-lnstrumenten der hoogste we.en- schap bestaande in een op 5 M. afgezaagde panlat. Alles stelde zich in ernstige positie de lat ging naar beneden tot onderkant muur en zoo word deze op verschillende plaatsen gemeten in zijn hoogte, breedte en lengte. Toon dit was geschied vertrok de geheele schaar met den aannemer er bij naar het raadhuis. Hier aangekomen werd ieder zijn plaals aangewezen, den aannemer op een onbezette plaats van een niet ver schenen raadslid. Na dat ieder in ernstige stemming was gebracht onder de oogen die ernstig en gebie dend op ons neer zagen (van de groote Meesters uit long vervlogen tyden die de wanden der raad zaal vei siorenj begon op verzoek v. d. voorz. de be sprekingen over de muur. Na dat alles wiskundig was uitgerekend bleek dat de muur over 7 a 800 tyó, inhoud 2 M3. tekort kwam, maar 1.65 M. lan ger was dus met een ruim overschot uit de vuur proef verscheen. Hiermede was de eerste vraag van den heer Hage opgelost eu konden de kiezers ge rust zijn. De voorz. stelde voor de volgende vragen te laten beantwoorden door den aannemer die hier aan gaarne voldeed. Den aannemer vroeg dan aan de heeren hoeveel palen dat er waren aangevoerd. Hierop oen pijnlijke stilte, tot een der raadsleden zeide dat hij gehoord had van twee honderd. Hier was den aannemer niet mede tevreden en be schouwde dit als geen voldoend antwoord en hij dan nu zelfs zou bewijzen door overlegging van rekening eu kwitantie dat hij er 230 had aangevoerd. Deze bescheiden werden overgelegd nagezien en accoord bevonden. Hierna verklaarde de aannemer wat de oorzaak was dat de restant palen waren weggevoerd in den nacht en wel om de eenvoudige reden dat hot 's avonds 11 nur eerst hoog water was. Ën nu de beschuldiging dat er niet voldoende cement is in gegaan. Mijn waarde kalkpiceur die hier aan mijne rechterhand zit (aldus de aannemer.) Heb ik ooit getracht U te bewegen minder cement in hot bed te storten dan er was aangegeven, is het geen waar dat ik vele malen wanneer wij aan het bewapeniogsnet begonnen waarvoor de specie straffer moest zijn naar U toe kwam om te vragen of U er wel op gerekend had. Heb ik zelfs niei dikwijls het bereiden der specie niot zoo geregeld dat alles conform geschiedde en altijd op aangedrongen dat alles goed en vol werd aangegoten en gestampt en ben ik ooit een enkel oogonblik hiervan afgeweken? Hierop antwoordde de calkpiceur dat hij nog nooit de minste last of aansporing van de zijde van den Aan nemer had ondervonden. Toen werd hem de vraag gesteld waarom hij dan had gezegd dat de werk lieden bij het vervoeren der palen 10 gulden hadden ontvangen. Zeker, toch wel met de bedoeling dat hier wat van bij was voor het zwijgen Dit was echter niet zoo want die hadden 's nachts en 's Zondags morgens hier aan bezig geweest. U, (aldus de aannemer) hebt doch ook 10 gulden ontvangen voor in uw vrije tijd mij behulpzaam te zijn. Dit erkende den hoer de Graaf maar dat dit ook was gegeven voor gedane werkzaamheden. Niets werd er alzoo aangetoond of bewezen dat er te weinig cement was aangebracht., Toeu werd door den aannemer den heer Hage gevraagd of deze zoo weinig kounis had der lengte maten V hij was toch meormalen op de kade geweest waar al hot damwant lag opgestapeld en zelfs 40 M. in 't werk gemeten van 4,50 en de rest van 4 M. was hoe kon door deze dan de vraag gesteld worden of er damwant van 3 M. was ingegaan daar de in- heiing had plaats gehad in tegenwoordigheid van vele menschen in het publiek en op den dag in byzijn van den opzichter. De heer Hage zeide woinig op de haven te zijn geweest maar de vragen enkel had gesteld voor de praatjes die in omloop waren. Den aannemer speet dit voornamelijk, het was gedaan in een publieke vergadering. En nu wat de basalt aanging hier wilde den aannemer niet eens over spreken, die was aan gevoerd volgens bestek, de muur was aan de voor kant hiermede opgebouwd en de lasten of hoeveel heid hier van had niemand mede te maken. En nu het ijzer wat aan de landvesten niet was gebruikt op bevel van den opzichter om dat deze dtt liever wilde gebruiken tot versterking in de muur, werd door den aannemer met voldoendo lengten en cijfers aangetoond dit te hebben geleverd en aangebracht. Hierna vroeg de voorz. of allen voldoende waren ingelicht en of ieder met dezo overtuigende bewijzen het bewezen achtende dat alle gedachten van on eerlijkheden bij den bouw der muur was uitgesloten waarop alle heeren verklaarden dat ze de vragen voldoende achten bewezen. De voorz. verklaarde den aannemer dankbaar te zijn voor zijn bereid willigheid in deze betoond en hel aangenaam te vinden dat deze lastertaal voor goed wasuitgewischt. Ook de heer Quakkclaar stemde hier mede in, en verklaarde dat het nu voldoende was bewezen dat hier diefstal of wat men het noemen wilde geheel was uitgesloten. En hiermede waren deze laster en leugens weggemaaid. De muur werd als kerngezoud kind in den Burgerlijken Stand inge schreven als zijnde aan zijn volle lengie en, door scheikundig onderzoek vau buiten en van binnen als zijnde kerngezond aangenomen. Den Aannemer deed het genoegen dat de wasch buiten was opge hangen en hoopte dat enkele heeren voortaan voor zichzelf hooger zouden staan om niet zoo lichtge- loovig op gepraat in te gaan. En de heeren raads leden gingen met opgeruimd gemoed huiswaarts in het bewustzijn dat zij weder nauwgezet hun plicht hadden gedaan om voor de belangen van hun kiezers te waken en te zorgen. En ik ging huiswaarts met de verzuchting ach, waren alle Gemeenten zoo gelukkig hun belangen te kunnen toevertrouwen zooals ze in dezo Gem. worden behartigt. H. KERKNIEUWS. PREDIKBEURTEN. Tholen. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 nor ds. Datema en nam. 2 our ds. Van Griethaijsen. (Voorm. Oogst- preek.) Geref. Kerk voorm. 9.30 aar en nam. 2.30 nor leeskerk. Oud Geref. Gem. voorm. 9.80 unr nam. 2 en 's avond9 6 nor leeskerk. Ned. Protestantenbond afd. Tholen. Zondagavond half zes Ds. van der Horst te Steenbergen. Poortvliet. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Verschoor. Geref. kerk, voorm. 9,30, nam. 2 en 's avonds 6 uur ds. Veldkamp te Anna-Jacobapolder. Scherpenisse. Ned. Herv. Kerk, voorm. 9.30 en nam. 2 uur Ds. W. J. Keiler. Oud Geref. Gem. voorm 9,30 nam. 2 eu 's avonds 5.30 uur leeskerk. St-Maartensdijk. Ned. Herv. Kerk, voorm. 9.30 en nam. 2 uur Ds. J. Keiler. Oud Geref. Gem. voorm. 9,30 nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. Stavenisse. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en 'a avonds 6.30 uur D9. Moerman. Oud Geref. Gem. voorm. 9,30 nam. 2 uur en 's avonds 6 uur leeskerk. St-Annaland. Ned. Herv. Kerk voorm. 9,30 leeskerk en nam. 2 uur Ds, Moerman van Stavenisse (Voorbereiding H. Avondmaal.) Oud Geref. Gem. voorm. 9,30 nam. 2 en 's avonds 5 uur leeskerk. Oud-Vossemeer. Ned. Herv. Kerk voorm 9,30 ds. Van Griethuijsen en nam. 2 uur leeskerk. Geref. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Staal 's avonds 5.30 uur leeskerk. St-Philipsland. Ned. Herv. Kerk, voorm. 9.30 en uam. 2 uur ds. Los. Chr. Ger. kerk, voorm. 9 nam. 2 uur en 's avonds 5.30 uur ds. Boone. lerseke. Ned. Herv. Kerk voorm. ds. Jonker te Biezelinge nam. dhr. De Groot, Godsdienstonderw. te Hansweerd. Ger. Kerk voorm. en nam. ds. Meijer. Chr. Ev. Gem. voorm., nam. en s avonds ds. Bromet. Oud Ger. Gem. voorm,, nam. en 's avonds d9. Kersten. Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 13 Oct in Nederland uitgesproken 87 faillissementen tegen 45 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 13 Oct. 1922 2392 faillissementen tegenover 1648 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. BURGERLIJKE STAND Gemeente IERSEKE vau 1319 Oct. 1922. Gehuwd Nicolaas Hoebeke 28 j. jm. en Maatje Minnaaid 19 j. jd. Geboren Dingeuis, zv. Jan Zoeteweij en Johanna Jeremiasse. Adriaan Cornelis, zv. Jan de Witte en Wilhelmina Mieras. Johanna, dv. Jan Brik en Susanna Sonke. Overleden Catharina van Boven 60 j. eeiitg. van Adriaan Mol. Maatje Kalleman echtg. van Jan de Waal. Gemeente SCHERPENISSE over Augustus en September 1922. Geboren Machelina, dv. Cornelis Andriesi en Jannetje Keijzer. Johanna Wilhelmina, dv Cornelis IJzerman en Wilhelmina Rozelini Bezooijen. Johanna Maria, dv. Cornelis Hartoi en Geertje Oudeeluije. Gehuwd Leenderdt Jansens 23 j. en Pieter nella Lena Jansens 26 j. Overleden Hermanns Larooij 72 jaar (ongeh, Echtselieidintusschen Marinus Jan Kievi en Pieternella Vermaas. Gemeente THOLEN van 1320 Oct. 1922 jjf( Geboren Simon Cornelis, zv. W. R. Kwia en van J. deu Engelsman. Ondertrouwd: P. J. Voshol jeu. en M. P Potter jd. MARKTBERICHTEN. THOLEN, 21 Oct. 1922. Boerenboter f 1.40 per pond. Roomboter f 1.40 Eieren 11 cent per stuk. ROTTERDAM, 17 Oct. 1922. EIEREN. Op de heden in ons veilingslokaal Raam poortstraat 24 gehouden veiling werden navol gende prijzen besteed Gegar. versche hoendereieren van f 11.— tot f 13.25 Kleine kipeieren f 9.50 tot f 10. Eendeneieren f 8.20 tot f 9.50 Aanvoer 115.000 stuks Temperatuur van het Scheldewater te Tholei Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Oct. 14 15 16 17 18 19 20 Graden C. 10, 10, 9,3 10, 9. Ondertrouwd C. A. DE WILDE Az en 7 29694 N. C. BEVELANDER Phd. Oud-Vossemeer, 19 October 1922. Ondertrouwd P. J. VOSHOL Jz. en 8 29695 H. P. POTTER Cd. Rotterdam, lg 0c,ob 1922- Tholen, Op Dinsdag 24 October 1922, des namiddags twee our, zal Deurwaarder M. C. van Elsacker te Tholen, voor het huis van M. P. DE WITTE, aan den Bebouwdendam aldaar, om contant geld zonder opcenten publiek verkoopeu als Kasten, Tafels, Stoelen, Spiegels, Schilderijen, Ledikanten, Bed met Toebehooren, Karpet, Kleedjes, Rij wiel, RijwielonderdeeleD, gereed schappen en wat meer zal worden geveild. 26 29706 Inbeslaggenomen ten verzoeke Tan M. J. Scheffelaar te Tholen, ten laste van genoemden de Witte. De Deurwaarder M. C. YAN ELSaCKER te TholeD zal, ten ver zoeke van den heer J. H. VAN DEN HOVEN te Anoa-Jacobapolder voor dieDS woonhuis 22 29705 op Maandag 30 October 1922, des uamiddags 1,30 uur publiek verkoopeu als Kabinet, Kast, diverse Stoelen, Tafels, Kabinet- en Pornuiskachel, Klokken, Spiegels, Petroleumstel, Vloerkleeden, Glas- en Aardewerk en wat meer zal worden geveild. We hebben steeds voorradig hi verschillende soorten doozeu met waterverven in tubes. Prima kwali teiten met 8 tubes vanaf f 2.10.— Steeds losse tubes waterwerf voor radig. 13 FIRMA J. M. C. POT, Tholen.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1922 | | pagina 2