I VI 'e Er TA De heer E. van der Slikke viodt het integen deel onbillijk, een ambtenaar die ook geen hulp heeft die hij zelf moet bekostigen, zal dan vrij zijn van die belasting. De heer C. P. van der Slikke vraagt of dit voorstel wel goed i9 doorzien en of er wel op gelet is dat door zulke belastingen het kapitaal uit Pooitvliel zal weggaan. De voorzitter is er Diet baDg voor dat men om die redenen Poortvliet gauw zal uitgaan, waar men zijn landen heeft liggeu en waaruit men toch gaarne wil halen wat er uit te halen is. Maar wil men buitendien gaaD, dat men dan gerust weggaat, evenwel is dat zijn schuld niet. En het is ook niet aan hem te wijten, dat de hoofdelijke omslag die in 1916 f6800 bedroeg in 1922 tot f 22000 was opgevoerd. Terwijl de oorspronkelijke raming van dien omslag voor 1923 f 15000 was, kan men door dit voorste', dat een f 1500 kan opbrengen en door een gemotiveerde vermindering van de nitgaven met f 1500, de hoofdelijke omslag terugbrengen tot f 12000. De heer Elenbaas verklaart zich tegen het vernietigen van kapitaal, waardoor vooral zij die een klein kapitaal hebben, getroffen worden. De voorzitter vindt het allerminst een aanslag op het kapitaal, eene uitdrukking van den heer Elenbaas, die geheel verkeerd is, omdat de hoofdsom van aanslag niet hoog kan zijn en hei aanzienlijk tegemoet komt in den vermin derden hoofdelijben omslag. De beer Krijger zegt, dat het geen kapitaal vernietiging is als iemand die een f 30.000 heeft en daarvan f 15 belasting in de gemeente kas stort, maar daarmee tegelijk ook aan den middenstand en den werkman, voor wie het er op aan komt, een mindere hoofdelijke aanslag bewerkt. Het voorstel in stemming gebracht, wordt aangenomen met 3 tegen 2 stemmen. Voor de heeren Van Zorge, Krijger eu de Graaf; tegen de heeren E. vau der Slikke en C. P. van der Slikkebuiten stemming de heer Elenbaas. De uitgaven hadden ook aanleiding gegeven tot enkele bedenkingen. De heer Krijger zegt dat de post licht- en brandstoffen voor de secretarie en raadzaal van f 100 op f 80 kunnen worden gebracht, in ver band met de naar beueden gaande prijzeu van olie en kolen. De voorzitter merkt op, dat met het oog op de vergaderingen die ook de Commissie van Toezicht op het lager onderwijs houden zal ten gemeentehuize en we niet weten hoe vaak dit wezen zal, de post wel gerechtvaardigd is en het beter is haar uiet te verminderen. Goedgekeurd. De post drukwerken die men gaarne wilde zien teruggebracht vau f150 naar 1125 bleef behouden na de mededeeling van den Voor zitter dat de telkenmale aan te vullen porte feuilles wegens nieuwe wetten en voorschriften dit bedrag noodig maakt. Ook die van den Burgerlijken Staud blijft op f 200 behouden, nadat de voorzitter had gezegd dat men met nakomende rekeningen niet met f170 kan volstaan. De post kiezerslijsten en kiesverrichtingen die voor dit jaar op f 500 waren uitgetrokkeu en door de 'commissie met eeDe vermindering vau f 100,voldoende werd geacht, bleef nochtans behoudens op de mededeelir.g dat Burg. en Welb. dit bedrag noodig oordeelen omdat men in 1923 twee verkiezingeu heeft, voor de Provinciale Staten en voor den gemeenteraad. De kosten der brandweer zijn behouden op het cijfer van f 190. De straatverlichting, geraamd op f 450, acht de commissie voldoende begroot op f 400, doch Burg. en Weth. hebben rekening gehouden met de vernieuwing van enkele zeer oude straatlan taarns. Ze hebbeu tegen f 400 wel geen bezwaar, mits de Raad dan de gelden zal voteeren als eventuëel vernieuwing noodzakelijk is. De reinigingsdienst is uitgetrokkeu op f 250, maar de Commissie rekende f 200 voldoende, doch had niet gerekend op de aanschaffing van een nieuwe kar, waardoor de vergadering met den post accoord ging. De jaarwedde van den ambtenaar van de be graafplaats hebben Burg. eu Weth. gesteld op f 150, met iubegrip vau het schoonhouden der begraafplaats, waarvoor vroeger een afzonderlijke post op de begrootiug voorkwam. De commissie kon zich vereenigen met de combinatie van beide posten, maar niet met het bedrag dat zij liever zag bepaald op f 125. De voorzitter zegt dat Burg. en Weth. zijn uitgegaan Tan gedachte om de bezoldiging per lijk te doen vervallen, tot wegneming van het lugubere denkbeeld dat dit cijfer hooger wordt naar gelang er meer sterfgevallen zijn. Terwijl door den aanleg van de nieuwe begraaf plaats er heel wat werk zal zijn met aanleg van paden en dergelijke. Daarop wordt de post goedgekeurd. Ten opzichte van het onderhoud der straten enz. bestond een aanmerkelijk verschil tusschen Burg. en Weth. die f 800 noodig oordeelden en de commissie die f 400 vcldoende achtte. De voorzitter zegt, dat de opgave vau deu gemeente-opzichter beduidende herstellingen en vernieuwingen bevatte, waarop Burg. en Weth, hunne raming baseerden. Intusschen gaat men wederzijds accoord met eene halveering van het bedrag en wordt dit vastgesteld op f 600, Verlichting, verwarming en schoonhouden der schoollokalen ramen Burg. en Weth. op f 1200, dooh nemen het cijfer van f 800 van de commissie over, onder het voorbehoud als bij de straat- yerlichliug. By de post kosten van plaatselijk schooltoezicht komt thans ter sprake het door de commissie bedoelde presentiegeld. Burg. eu Weth. vinden eene vergoeding van f 1.per lid en per vergadering eenigszins dubieos, omdat men niet weet hoeveel vergade ringen er zullen gehouden worden, daarom stellen zij voor dit te bepalen op f 25. De heer Krijger acht f 15 voldoende. De voorzitter berekent een drietal vergade ringen samen f 15.een tweetal be-oeken 2 is f 6.en f 4 voor schrijfbehoeften enz. De vergadering keurt dezen post goed. Bij de bijdrage peosioenspremiën a f 1350 vraagt de heer Van Zorge of het gewettigd is deze bijdrage uit de gemeentekas te verminderen door korting van een zeker percentage op de salarissen onder herinnering aan de door den heer Ketelaar gestelde vragen aan den minister van financiën. De voorzitter zegt dat Diet 1 Nov. de datum is waarop de minister die bijdragen wil korten en ook niet 8%, doch dat mogelijk 1 Januari 1923 dit in werking zal treden, terwijl de ge meente verplicht is in elk geval 7 voor hare rekèning te nemen. Zoodra ten dezen de gemeente aanschrijving van den minister krijgt, zal de voorzitter dit voor den Raad brengen, met welke toezegging genoegen wordt genomen. De post openbare feesten prijkt op het ont werp met f 1.hetgeen evengoed een memorie- post kon zijn, maar Burg. en Weth. wilden daarmede blijk geven te willen bevorderen dat dit bedrag kan verhoogd worden als het volgend jaar bij het 25-jarig regeerings-jubilé ouzer Koningin zou blijken dat meu de schoolkiudereu zou willen outhalen. De heer E. van der Slikke is er tegeu dit uit de gemeentekas te doen, dan moet maar bij de ingezetenen worden rondgegaan. De heer Van Zorge zou wel de kinderen eene versnapering willen geven, maar uiet uit de gemeentekas en liever geen feest vieren op de straat. Tegeu dezen post verklaren zich de heereü E. van der Slikke, C. P. van der Slikke en Van Zorge; de overige vodr, zoodat de stemmen staken. De heer van Zorge iuformeert naar het motief der uitkeeriug aan de Ned. Herv. kerk. De voorzitter zegt dat uit de oude notulen blijkt, dat op 16 Juni 1828 door den Raad dezer gemeente ea op 18 Juli vau dalzelfde jaar door Ged. Staten dezer provincie is geuomen en goedgekeurd een besluit tot overname van een stuk grond ter inrichting van een begraaf plaats onder voorwaarde dat gedurende 20 jaar f125 als schadeloosstelling aan de Herv. kerk zou wordeu betaald. Het is eveuwel geblekeu dat niet gedurende dien termijn dat bedrag is betaald, maar reeds 70 jaar lang dooreengenomen f 40, dus f 300 te veel, zoodat er niet langer aan de kerk behoeft uitgekeerd te worden. Hij heeft deswege gesproken met het lid van Ged. Staten, mr. Dielemaü, die ook deze meening is toegedaan. De heer van Zorge wil uit dien hoofde gaarne medewerken om dezen post vau de begrooting af te voeren. De voorzitter meent dat dit van het stand punt van recht billijk is, maar een en ander zal nog een omslachtig onderzoek met zich brengen, hetgeen door den archivaris Hollestelle dient te worden geleid, doch wellicht duur zal zijn. De heer E. van der Slikke acht hot best het zoo te latenwie weet wat er verder in die □otuien staat. Het voorstel-van Zorge tot afvoering van dezen post wordt verworpen met 3 tegen 2 stemmen. Vóór de heeren van Zorge en Krijgertegen de heeren E. van der Slikke, C. P. vau der Slikke en Elenbaasbuiten stemming de heer de Graaf. Daar de ontvangsten met f 1500 zijn vermeer derd en de uitgaven met f 1500 zijn vermiuderd, wordt de hoofdelijke omslag teruggebracht met f 3000 eu bepaald op f 12000 en de begrooting aldus zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De vergadering wordt gesloten. hoer M. de Jong arts alhier met 7 stemmen, de heer P. J. Duinker arts alhior verkreeg 4 stommen. Voorts komt de begrootiDg voor 1923 ter tafel. De commi&sie adviseert om den door B. en W. hiorop gebrachte verliooging van f 200 voor den tweeden ambtenaar ter secretarie niet te handhaven. De voorzitter merkt op dat de jaarwedde van mej. Ploos als hoofd der bewaarschool f 1000, bedroeg, toen zij solicitoerde naar de betrekking van ambtenaar merkten B. en W. haar op dat het salaris f 800,bedroeg en dit niet voor verhooging vatbaar was. Zij genoot toen echter een salaris van f 550,voor handwerkouderwijs, hetgeen door een voorstel van wijlen ons raadslid van der Maas, ook verminderd werd, zoodat zij ook hier een veer liet en weder f 200 verloor, en haar salaris is dan werkelijk zéér laag. De heer Moelkor zegt dat de commissie dit wel onder oogen hoeft gezien. Salarisvermindering is steeds moeilijk, doch er is een tijd van depressie in getreden die verhooging moeilijk maakt, geven we het mej. Ploos dan kunnen we het een ander niet weigeren. De heer Janssen is van meening dat de heer Moelker zéér terecht opmerkt dat er een toestand is ingetreden die slecht is. Tholen gaat failliet van de schuld, ieder zal het met minder moeten gaan doen. Do heer Singerling heeft onder de ingekomen stukken een schrijven aangetroffen van Ged. Staten waarin staat dat op de begrootiDg een bedrag van f 200 dient gebracht voor verhooging van het salaris van den burgemeester, terwijl van hetzelfde collego eveneens een schrijven i« waarin wordt aangedrongen op bezuiniging, hoe komt het dat de commissie nu wel aanmerking maakt op het salaris van mej. Ploos en niet op de verhóogin^ voor den burgemeester? heer Moelker deelt mede dat der commissie VAN ONZE BERICHTGEVERS. De Vergadering van den raad der gemeente Tholen op Dinsdag 10 October 1922, Aanwezig alle leden. Voorzitter de burgemeester. Als secretaris treedt op de heer P. Blaas. Ingekomen is een verzoek van God. Staten om wijziging to brengen in een raadsbesluit betreffende don keuringsdienst. Met alg. aldus besloten. Procesverbaal van kasopname bij den gemeente ontvanger, wordt voor kennisgeving aangenomen. Een vorzoek ^an het bestuur der Zeonwsche pol.-honden- en dresseervereenigiDg om subsidie, wordt gewezen van de hand. Van den ondernemer van den autobusdienst Tholen Stavenisse is verzoek ingekomen om een subsidie van f 600. Op voorstel van B. en VV. wordt besloten f 250,te verleenen, nadat de heer Moelker nog gevraagd heeft welke subsidie de vorige ondernemer genoot. Van bet Bestuur der visschersver. Helpt Elkander" te Tholen, is verzoek ingekomen om op kosten dier vereeniging eon nieuw schuilhuisje tegen het reeds bestaande op te mogen richten aan de Oostzijde der woning. B. en VV. stellen voor hierop gunstig te beschikken. De heer Goossen merkt op dat hieraan als voor- woorwaarde dient verbonden dat den bewoners geen overlast wordo aangedaan, en dus rekening worde gehouden met het daar zich bevindende raam. De voorzitter zegt dat de bedoeling is tot aan het raam to bouwen. Met alg. stemmen wordt het verzoek toegestaan. Van den bond van technisch personeel in ge meentedienst een adres om het 6alaris van den bouwkundige J. Vriens nader te regelen. Met alg. stommen wordt dit adres voor kennis geving aangenomen. Wijzigingen in de verschillende begrootingeu worden goedgekeurd. Als gemeente- en schoolarts wordt benoemd d© dit wel degelijk is opgevallen, doch het is een ver hooging die periodiek is en dus moet plaats hebben. De heer Goossen komt nogmaals terug op het rapport der commissie inzake de salarisverhoogiug voor mej. Ploos, toen deze indertijd solliciteerde naar deze betrekking is haar door B. en W. uitdrukkelijk gewezen op het feit dat dit salaris nimmer voor verhooging in aanmerking zou kunnen komen. Doch hier mag niet uit het oog worden verloren dat zij terzelfdertijd nog f550 genoot voor handwerkouder wijs, welk bedrag door den raad, door vermindering van het aantal lesuren is teruggebracht op 1 350. Spreker gaat uitvoerig na wat mej. Ploos reeds in het belang der gemeente gedurende de 25 jaar dat zij in dienst der gemeente is, verrichte, trouwens mej. Ploos heeft een leeftijd van 50 jaar bereikt, een leeftyd die het niet mogelijk maakt te zeggen ik ga een andere betrekking zoeken. Als wethouder zal spr. steeds de bezuiniging betrachten, doch voor den raad der gemeente Tholen vindt spr. het een schande dat zij mej. Ploos zoo wegzet. Aan hen die vragen hoe moet het er komen met het geld, wijst spr. er op dat de gemeente op de vermogens belasting 100 0/q kan heffen en op de inkomsten belasting nog 40 0/Q. De heer Wagemaker zegt dat het hem spijt niet mot zijn medewethouder eens te zijn. Toen indertijd de commissie van overleg gevraagd heeft de salaris sen te verhoogen was hierbij niet gesproken over het salaris van tweede ambtenaar ter secretarie. Bij de sollicitatie hebben we deze ambtenares er op ge wezen dat er geen sprake van zou ziju haar salaris te verhoogen. Is er nu niet een andere weg te vinden haar tegemoet te komen. De ingezetenen van Tholen hebben goed handworkonderwijs steeds op prijs gesteld eu op deze wijze zou het wellicht mo gelijk zijn het inkomen van salaris van mej. Ploos te doen vermeerderen. De heer Janssen kan zich op zekere hoogte ver- eonigen met dit voorstel en wil dit wel steunen. Do beer Moelker zegt dat op de begrooting de inkomsten van den hoofd, omslag worden geraamd op f41.000, hoe we aan dit bedrag zullen komen is spr. nog niet duidelijk. Wat de beer Goossen opmerkte omtrent de handwerken, hierover is wel te spreken. Doch dan is wellicht ook na te gaan hetgeen mej. Ploos in haar avonduren verdient op het kantoor in de Brugstraat, Do heer Goossen wij9t nog op het z.i. onjuiste dat de heer Wagemaker door mej. Ploos meerder uren uren handwerkles te geven, dit salaris wil ver beteren, daar haar geheel buiten haar zin f 200. salaris is ontnomen. Wat de opmerking van den heer Moelker betreft dat mej. Ploos in haar avonduren op een kantoor nog verdient, hiermede hebben wij niets te maken, om spr. wil verdiende zij er f 8000 en werkte zij er 12 nachturen, het gaat spr. niets aan. Als burgeres van Tholen heeft mej. Ploos 25 jaren een arbeid gepresteert, die boven alle lof is en het een schande voor den gemeenteraad van Tholen haar zoo weg te zetten zoodat zij gebrek lijdt. Over dit punt wordt nng veel gesproken en slot is dat het voorstel om hot salaris te verhoogen met f200 wordt verworpen. De begrooting wordt daarna voorloopig vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 152.341.03. Do overigo begrootingen worden oveneens voor loopig vastgesteld en aan het burgerlijk armbestuur een subsidie verleend van f 3000, hierbij stemde de heer Moelker niet mede. Bij de rondvraag merkt de heer Klompe op dat in het Kaaiboscbje een hoop oesterschelpen ligt, die wel opgeruimd dienen te worden. De voorzitter deelt mode dat Russcher ver gunning is verleend de schelpen te storten onder voorwaarde dat deze tegen den peeëntijd moeten zijn opgeruimd. Spr. heeft Russcher er over gesproken doch deze vond het gemakkelijker maar geen ant woord te geven, echter schijnt er binnenkort een schip le zullen komen om een lading in ie nemen, doch B. en W. zullen nadien nimmer meer ver gunning verleonen om in het Kaaiboscbje schelpen te bewaren. De heer Singerling vraagt of er nog geen gega digden zijn voor de oude pont, een vraag die de voorzitter ontkennend moet beantwoorden. De heer Geluk wijst op den onvoldoenden toestand op het slachtveld, tengevolge van de plaats die de woonwagens daar innemen. Indien er eenige men- schen komen om hun varken te branden kan dit niet geschieden. Dit bezwaar kan worden opgeheven door de woonwagens iets verder in de laagte te plaatsen hetgeen mogelijk zou zijn door het maken van een afrit. De voorzitter meent dat de grond to zacht is. De heer Geluk deelt dit gevoelen niet, de grond is hard genoeg, waarna de voorzitter toezegging doet om met B. en W. de toestand na te zullen gaan. Hierna slui'.ing der openbare vergadering. Woensdagavond i« nog een vergadering gehouden, waarin den heer A. Jekel, gemeentearts, op diens verzoek eervol ontilag als zoodanig werd verleend. Ook van 't Burg. Armbestuar werden goedgekeurd, de eerste met een ontvangst van f12854,435 en eei uitgaaf van 10676,405 (goed slot f2.178.03) de laatste f 13,087.785 in ontvang en uitgaaf. Het gedeelte van de pensioenbijdrage die de ge meente-ambtenaren zelf moeten betalen werd vooi letsi eigen pensioen verhoogd van ll/2 tot 2 pet. en voor dat hunner weduwen en weezen van 21/2 tot 3l/28n pCt» iet9i Bij de laatste rondvraag stelde de lieer WillemiOQ voor de dorpsklok te blijven luiden om 9, 1 en uur ook nu de zonnetyd weer geldt. Dit werd aangenomen. Woensdagnamiddag kreeg de vrouw van een kleinlandbouwer in den stal een stoot van een jong rand, waardoor zij achterover viel en een heraen schudding bekwam. Zy is niet meer tot bewustzyn gekomen, en den volgenden dag overleden. SCHERPKN1SSE. Gemeenteraad Maandag 9 Oc tober 1922. Tegenwoordig waren 6 leden, 1 vacature. De notulen der vorige vergadering werden aan gehouden Ingekomen stukken zyn een missive van Ged. Staten betredende de goedkeuring der verordening van de hondenbelasting, haven- en kadegeld en verhooging der hour van de gemeentewoningen. Een schrijven betreffende het Kod. beslait van de benoeming der zetters D. Duijnhouwer en A. Oudesluijs. Een goed gekeurd besluit van 28 Augustus jl. tot wijziging der begrooting voor 1922 Procesverbaal van kas- opneming van den Gemeente-Ontvanger op 30 Sept. jl. Aan kas aan contanten en geldswaardige papieren was f 14241.38. Aan het verzoek aan de Ned. vereeniging van het Groene Kruis en den Zeeuwschen politiehonden-dresseervereeniging werd afwijzend beschikt. Het verzoek van den heet J. C. Krijger te Goes om subsidie voor den auto-dienst Tholen Siavenisse v.v. werd aangehouden. Een gemeente woning werd verhuurd aan A. van der Werff. Het kohier van de hondenbelasting over 1922 werd vastgesteld op 1176.De gemeente-begrooting voor 1923 werd vastgesteld op f38338.58 in ontvangst en uitgaat. STAVENISSE. De buscollecte van het Roodo Kruis heeft alhier opgebracht f34.50, waaronder f 6.50 aan vlaggetjes. Donderdagmiddag had de koopman C. P. S. van hier net ongeluk, toen hij met zijn kar den Achterweg wilde indraaien, met een wiel te stooten tegen een paaltje, dat op den hoek van deu weg staat. De kar sloeg om en 8. kwam er onder, waardoor hij zich ernstig aan een been bezeerde an iner IERSEKE. In de op 't laatst der vorige week ge zai houden raadsvergadering werd de begrootiug vooi 1923 aangeboden met eindbedragen f124.000. De rekening over 1921 werd voorloopig vastge. steld met een goed slot van f 19.856 de rekening 1921 en de begrooting 1923fcn h e b A jari; opiei vai at po had et 1 ikk et 'Boei lees wits sch< :ijn lei omt idee ing vo oed< won mali jaa 2,35 7oss ;bes in i ifd M ale THOLEN. De heer M. M. van Rijssel heeft ontslag genomeu als directeur der gymnastiek- vereeniging „Olympia". In diens plaats is be- noemd de heer C. M. Bijl. wÊÊ De heer Van Rijssel werd vervolgens gekozen^™ als voorzitter der vereeniging. Wij maken onzen lezers opmerkzaam op een in dit nummer voorkomende advertentie, dat van de afdeeling Tholen Volksonderwijs een vergaderiug zal wordeu gehouden op Maandag 16 October a.s. te ure. Als spreker zal optrede» de heer Klaas de Vries uit Amsterdam. SPORT EN SPEL. Oud-Vossemeer. Zondag jl. speelde de voet balclub O. V. V. alhier een wedstrijd te Zierik- zee tegen D. E. V. O. te dier plaatse, met den uitslag dat D. E. V. O. won met 52 en alzoo de zilveren medaille verwierf door een der dona teurs van de winnende clnb uitgeloofd. Bij LANDBOUW-VEETEELT. Io den loop van dit jaar is roor de eerste maal een keuring gehouden vanwege de Vereeniging tot verbetering van het schapenra» in Zeeland. In het geheel werden opgenomen in het stamboek voor het Zeeuwsche kudde schaap 15 rammen en 192 ooien en in het 8tamboek voor het Lincolnschaap 5 rammen en 18 ooien. De keurmeesters sijn de heeren Veraio,s te Serooskerke en Verbrest te Nieow-Namen, terwijl de heer Zwagerman, Rijksanivelconsulent, mede keurde. )ooi DA( en De 1 l V! '.r i in 5 GEMENGD NIEUWS. De oude gildevlag. Scharpenisse. Indertijd hebben we bericht dat het Cloveniersgilde weder in het bezit zal komen van het indertijd aan koning Willem III ten geschenken gegeven vaandel. 7 November a.s. zal de kaïnerheer in buiten- gewonen dienst, baron Taets van Amerongen, namens H. M. de Koningin dit vaandel weer in het bezit van het Gilde stellen. De terdoodveroordeelingen zijn in Frankrijk vele en steeds weer leest men van nieuwe moorden. Woensdag is Charles Burger, die terwille van een vrouw haar echtgenoot doodde en in stukken sneed, geguillotineerd. Eeu dag te voren is zekere Gounand, die zijn oom vermoord heeft, ter dood veroordeeld. Eu nu is de justitie op zoek naar den moordenaar die een meisje van 13 jaren, waarmede niet te be schrijven handelingen zijn gepleegd doodde, en in stukken sneed. De nasporingen leidden tot arrestatie van een directeur eener cinema, wien meerdere aanslagen op minderjarigen wordt ten laste gelegd doch overigen» is niets bewezen en zoekt meu nog. In landbouwende kringen is heel wat storm verwekt over het bericht^dat het ministerie van Landbouw zou worden opgeheven. De heer Lchnis, oud-inspecteur vau den landbouw meeut dat nieitemiD de belangen van den landbouw behartigd zullen worden. Deze meent dat eon krachtig?

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1922 | | pagina 2