De Electrificatie van Zeeland. De zwarte plekken in de Suikerbieten. De Waterleiding. daar verleden jaar over wa9, zou willon voorkomen. De voorzitter merkt op, zich san die herrie niet to storen, te minder omdat het begin der bewuste bijeenkomst aanving met een voelbare leugen. Als de nieuwe dienstplichtwet hem noodzaakt een lokaal aan te wijzon voor oefeningen en daar is geen ahder beschikbaar dan dat in de school, dan neemt hij dat als uitvoerder der wet. Daarna wordt de zitting gesloten. OPENBARE RAADSVERGADERING gehouden te Oud-Vossemeer op 30 Aug. 1922. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heer A. C. r. Tilbeorgh. Na opening der vergadering worden de no tulen gelezen en onveranderd vastgesteld. In verband met de gelezen notulen deelt de voorzitter mede dat naar aanleiding van de vraag in de vorige Raadsvergadering gedaan door den heer De Wilde, hij aan den gemeenteveldwachter opdracht heeft gegeven te trachten het kaarten langs den openharen weg tegea te gaan, zoodat thans het resultaat afgewacht kan worden. Voorlezing geschiedt van een brief van den heer Van der Maas, houdende bericht dat hij zijo benoeming aanneemt, van het proces-verbaal van kasopname over het 2e kwartaal bij den gemeente-ontvanger en van de alsnog ingekomen rekening van het Fonds Bnijsen van Kattendijke, welke rekening ter onderzoek zal worden gesteld in handen van de Commissie. Hierop komt in behandeling een brief van Gedeputeerde Staten, houdende een opmerking over artikel 12 van de Instructie van den Vee arts-keurmeester, handelende over verlof. Voor lezing geschied van het schrijven van Bnrg. en Wethouders en het daarop ontvangen antwoord van Gedeputeerde StateD, Daar aanleiding waar van met algemeene stemmen besloten wordt het verlof te bepalen op 3 weken. Alsnu geschiedt voorlezing van het rapport der oommissie tot het nazien der rekeningen, welk rapport eenige verlangens te kennen geeft en een opmerking nopens de bedeeling aan de wed. Wessels. De heer Ooms wil als wethouder een aanmer king even beantwoorden en zegt dat het den Raad bekend was dat de rekening van den met selaar hoog moest zijn in verbaud met de uitge voerde rioleeriug. Thans willen eenige onder teekenaars van het rapport gelijke verdeeliog, terwijl in de vorige raadsvergadering enkele onderteekeuaars aanbesteding verlangden, dus het werk ontnemen aan den ambachtsman, dit noemt hij inconsequent. De heer De Rijke merkt op dat in 1921 Burg. eu Weth. met het voorstel kwamen de levering van rioolbuizen aan te besteden, dus te ontnemen aan den ambachtsman, hetgeen is ge schied. in de vorige Raadsvergadering wilden B. en W. weer geen voorstel tot aanbesteding doen, dit geeft zure gezichten en daarom was hij ook toeu voor aanbesteding. Ter voorkoming van een eu ander is daarom gelijke verdeeling iu overweging gegeven voor zoover dit moge lijk is. In verband met de opmerking over de be graafplaats deelt de Voorzitter mede dat de nieuwe beplanting gestorven is door de droogte van bet jaar 1921, een herhaalde aanplaDting is thans gedeeltelijk gelokt. De commissie meent dat de structuur vau den bodem niet goed is en geeft daarom een deugdelijke bewerking in overweging voor met planten wordt begonnen j de deskuudige zegt dat de grond evenwel uit stekend is. Zonder verdere discussie wordt hierop de gemeeuterekening dienst 1921 in ontvang en uitgaaf op die bedragen voorloopig vastgesteld als waarop ze den Raad is aangeboden. Hierop worden de rekeuingen van het alge meen- en weezen-armbestuur goedgekeurd. In behandeliug komt de begrooting van de Gezondheidscommissie dienst 1923. Ter inleiding deelt de Voorzitter mede dat deze begrooting iu de vergadering van Burg. en Welb. is behandeld en daar aanleiding gaf lot enkele aanmerkingen, welke ter kennis van de Commissie zijn gobracht en die daaraan ge volg heeft gegeven, zoodat de uitgaven besnoeid zijn. De heer Ooms merkt op dat de Gezondheids commissie de gemeenten thans niet meer zal bezoeken, iu enkele gemeenten worden die be zoeken blijkbaar op prijs gesteld. De Voorzitter zegt dat men o. a. te Stave- nisee die bezoeken op prijs stelt, de menscben kunnen hun klachten indieneu bij Burg. en Weth., stenoen de klachten op de Verordening, dan geschieden van hieruit aanschrijvingen tot verbetering, steunen ze niet op de Verordening dan worden de klachten verwezen naar de Ge zondheidscommissie en zal die Commissie zeker een ouderzoek iustellen. Met algemeene stemmen wordt de begrooting goedgekeurd. Ter tafel komt de gemeentebegrooting dieust 1923 welke den Raad wordt aangeboden io ontvang en uitgaaf op f 58948,91Deze begroe ting wordt gesteld in handen van de Commissie ter onderzoek. Voorgesteld wordt thaus om ontheffing van een Destructor voor veruieting van afgekeurd vleesch. Waar op andere en minder kostbare wijze het afgekeurde vleesch afdoende kan vernietigd worden, wordt met algemeene stemmen daartoe besloten. In behandeling komt een wijziging van de gemeeutebegrootiug dienst 1922. Na de noodige toelichting niemand daartegen bezwaren hebbende wordt met algemeene stemmen daartoe besloten. Thans deelt de Voorzitter mede dat de Wed. Timmermaus reeds 2 malen is aangeschreven om de schade te betalen veroorzaakt door bet met een beladen wagen stuk rijden van een lantaarnpaal. Waar de schade niet is vergoed, wordt voorgesteld deze thans te doen invorderen door den Deurwaarder. De heer Vermet kan zich daarmede vereenigen, omdat ook anderen steeds nog de aangebrachte schade hebben moeten betalen, terwijl de beer De Rijke het betreart waar de schuld hier va«t staat, dat nog zooveel moeite gedaan moet worden. De heer Ooms vraagt iu dit verbaud hoe het staat met de schadevergoeding voor de haven, waarop de Voorzitter autwoordt dat dit reeds een paar maanden iu hauden vau den Deur waarder is. De heer De Wilde zegt dat zijn zoon onlangs met een beladen wagen een dwarsarm stak ge reden heeft, gedeeltelijk buiten schuld en vraagt of bij thans ook betalen moet. De heer Aarnoudse zegt dat dit nog de vraag is, omdat de lading wel zoo groot geweest kan zijn. De heer De Wilde wijst er op dat hij het gemakkelijk had kunnen verzwijgen, maar dit juist niet wil. De Voorzitter zegt dat een eu ander opge nomen zal wordeD. In verband met de reorganisatie van den keuringsdienst voor vee en vleesch en de be- uoeming van een keurmeester-veearts hoofd van dienst, wordt eervol ontslag verleend aan den keurmeester voor vee en vleesch en noodaiach- tiugen met ingang van 1 September a.s. Hierop deelt de Voorzitter mede dat thans begonnen zal worden aan de rioleering achter de woningen aan den Dorpsring. De Kerkvoogdij wilde geen faciliteiten toe kennen, waarom het plan eenigszins gewijzigd is moeten wordeD, naar raming zal het geheele werkje een uitgaaf vorderen van plm. f400, doch daarmede zullen dan ook de klachten op houden. De heer De Rijke vraagt wie of de verlaat- patten moet betalen. De Voorzitter zegt dat er voor rekening van de gemeeDte eeu groote verlaatput komt bij Gebrs. De Wilde, de bewoners ter plaatse kunnen op de rioleering aansluiten mits door middel van een kleine verlaatput welke dan voor hun rekening komt. Niets meer te behandelen zijude zegt de heer Vermet dat een weegbrug in de Veerstraat z. i. gevaarlijk is, de ruimte tuascheu brug en straat is zoo groot dat eeu wiel van een rijwiel er gemakkelijk in kan, hetgeen ongelukken kan veroorzaken. De Voorzitter zegt toe de aandacht daarop te znllen vestigen. De heer Vermet deelt mede dat hij als ge neeskundige verleden week als getuige voor de Rechtbank is geweest, in verband met een toe gebrachte verwonding aan iemand op de kermis, hij zag gaarne dat B. en W. wildeu nagaan in hoeverre het mogelijk is de kermis te doen doorgaan met beperking van den verkoop van sterken drank. De heer De Wilde verklaart gaarne dit voor stel te willen steunen. De heer Aarnoudse acht het beter de kermis maar af te schaffen, het geeft aanleiding tot uitspattingen en vermorsing van geld. De heer De Wilde acht afschaffing nog beter. De Voorzitter zegt dat een en ander in de vergadering van B. en W. in overweging ge nomen zal worden. Opgemerkt wordt dat de werkzaamheden aan het slachthuis niet kunnen vorderen wegens ziekte van den metselaar. De Voorzitter zegt dat dit jammer is en stelt de vraag of afwerking dan niet mogelijk is door een knecht. Niemand meer het woord verlangende wordt de vergadering gesloten. BINNENLAND. Bij Kon. Besluit is benoemd tot Ontvanger der Registratie en Domeinen te Tholeo de heer N. Lever, thans surnumerair. De heer Jac. Welleinafc, lid der Pr.jv. Staten van Zeeland, heelt zich tot Ged. Stalen gewend met het volgende schrijven In de zomerzitting van de Provinciale Staten deelde de heer cur. Dieleman. namens Ged. Staten, mede, dat het ook hem speet, dat de plannen voor de mid dengroep en ten aanzien van de electrificatie van de noordergroep nog niet vatbaar zijn om in de Pro vinciale Staten te worden medegedeeld. De heer Dieleman vervolgde „nieltemin is het ons bekend, dat de commissarissen der P.Z.E.M. er ernstig op hebben aangedrongen om ook met de midden groep meer voortgang te maken, evenals met de noordergroep, en er zyn juist in den laatsten tyd met name met de Provincie Brabant weder onder handelingen aangeknoopt over de olectriciteitsvoor- zieuing van Tholen, Sl-Philipsland, Schouwen en Duivelaud. Daarmede is eerst gewacht, omdat de vorige directie van de Provinciale Electriciteitsmaat- schappy van Noord-Brabant het oorspronkelijk plan van prof. Feldman weinig geneigd was, maar er is naderhand een nieuwe directie gekomen, waarvan men hoopte, dat zij meer coulant zoa zijn ten op zichte van de wenschen van de directie der P.Z.E.M. Er is bij don directeur dan ook aangedrongen op spoed. Ik weet zelfs, dat thans gewacht wordt op een antwoord van de Provincie Noord-Brabant. In verband met bovenstaande zou de heer Welle- man de volgende vragen tot Ged. Staten willen richten le. Is het Ged. Staten bekend, dat door de Prov. Noord-Brnbantsche Eleciricitei s-maatschappij een kabel wordt gelegd van RoosendaalKruisland SteenbergenNieuw-Vossemeer van geringer capaci teit dan noodig zou zyn, wanneer de P.Z.E.M. hier langs stroom zoa willen betrekken, waardoor in het laatste gevat de kosten voor de P.Z.E.M. belangryk hooger zonden wordeo, omdat dan een tweede kabel er naast zou moeten worden gelegd. 2e. Vinden Ged. 3taten hierio geen aanleiding, daaromtrent nadere inlichtingen aan de P.Z.E.M. te vragen Beslissingen van Ged. Staten. Inzake het beroep van het bestnnr der Ver. tot bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders te Poortvliet tegen het besluit van den gemeenteraad aldaar, waarbij een rentegevend voorschot werd geweigerd, overwogen Ged. Stalen, dat de afstand naar het land niet te groot is, maar dat dat land over het algetnenn van minder goede en zeer oiteenloopende hoedanigheid is zoodat ver deeling onder een aantal personen groot bezwaar zou opleveren, on de prijs in verband met de hoedanig heid te hoog is, waarom zij met handhaving van het bestreden besluit het beroep ongegrond verklaarden. UITSLAG SCHIETWEDSTRIJDEN TE THOLEN. Pcrsoneele baaD. 1. F. Kortleve te Bergen op Zoom met 49 p. 2. P. J. Wuijts Bergen op Zoom 48 p. 3. A. Boer te Bergen op Zoom 48 p. 4. M. M. van Rijssel te TholeD 48 p. 5. Js J. de Vos te Bergen op Zoom 47 p. en 6. P. Schetlers 47 punten. Eerebaan scherp, le, 2e eu 3e prijs kunstvoorwerpen, 4e 5e en 6e medailles. Klokje, Barometer, Lantaarn, le F. Kortleve Bergen op Zoom met 50 p. 2e A. Boer Bergen op Zoom met 49-48 2X^6 p. 3e E. v. d. Omleraa Bergen op Zoom 49-48-45 p. 4e C. J. Gouverneur Breda 49-47 p. 5e L. Dekker te Kloetinge met 48-45 p. 6e J. de Vos Bergen op Zoom met 48-44 punten. Vrijebaan scherp, le C. J. Gouverneur te Breda met 90 p. 2e A. Boer te Bergen op Zoom met 90 p. 3e F. Kortleve te Bergen op Zoom met 89 p. 4e M. M. van Rijssel te Tholen met 89 p. 5e J. J. van Loon te Bergen op Zoom met 88 p. 6e E. v. d. Ouderaa te Bergen op Zoom met 88 p. 7e P. J. Antbeunis te Bergen op Zoom met 87 p. 8e A. P. M. Voets te Tholen met 87 p. 9e N. v. d. Maas te Tholen met 87 p. 10e Z. Klaassen te Biggekerke. Eerebaan Marga. Evenals op de scherpe baan zes prijzen, le. C. C. Geluk te Tholen met 57 p. 2e A. Boer te Bergen op Zoom met 55 p. 3e J. de Haas te Bergen op Zoom met 55 p. 4e. M. M. van Rijssel te Tholen met 54 p. 5e. Joh. Elen- baas St-Annaland met 53 p. 6e J. J. v. Loon te Bergen op Zoom met 50 p. Vrijebaan Marga. le A. Boer te Bergen op Zoom 105 p. 2e. J. de Haas te Bergen op Zoom 104 p. 3e. A. P. M. Voets Tholen 104 p. 4e. M.. M. van Rijssel te Tholen 102 p. 5e. Joh. Elenbaas te St-Anna!and 102 p. 6e Cl C. Geluk Tholen 102 p. 7e J. J. van Loon Bergen op Zoom 101 p. 8e. L. Dekker Kloetinge 100 p. 2e C. N. Krijger Poortvliet 100 p. J. v. Liere Kloetinge 99 p. Korpsen. Afdeeling A. Vereenigingen. le Prinses Juliana te St-Aunaland met 225 p. 2e Utile Dulci te Bergen op Zoom met 223 p. 3e Weerbaarheidsvereen. te Ierseke met 223 p. 4e Jan van Glymes te Bergen op Zoom met 222 p. 5e Nut en Genoegen te Biggekerke met 219 p. Afdeel B. Landstorm en Burgerwacht, le Landstormafd. Bergen op Zoom met 212 p. 2e Burgerwacht Bergen op Zoom met 209 p. 2e Laodstormafd. St-Annaland met 207 p. 3e Burgerwacht Halsteren met 207 p. 5e Aid. Bijz. Landstorm Poortvliet met 199 p. Speciale prijs beschikbaar gesteld door Burge meester van Rees voor de hoogst geplaatste Korpslandstormschutter van het eiland Tholen M. Goudzwaard te Poortvliet met 46 punten. Uitslag huishoudelijke wedstrijd. G. v. d. Linde 47 p., M. P. de Wilde 46, M. M. van Rijssel 44, A. Voets 42, P. Geluk 42, H. Jansen 41, L. van Rijssel 40, P.Jansen 40,Chr. Deurloo 39, W. van Liere 39, M. J. Hoek 38. C. C. Gelok 37, C. B. Bijl 37, N. v. d. Maas 37 en Joh. Deurloo 36 punten. De prijzen werden Zaterdagavond jl. uitge reikt door burgemeester Diepenhorst. LANDBOUW. De suikerbiet is een plant, die vooral in onze provincie al jaren achtereen omzettend veel verbouwd is. Nu is een algemeen bekende waarheid deze, dat met het meer en meer In cultuur brengen van een plant het aantal ziekten geleidelijk toeneemt, adres aan onzen aardappel. De suikerbiet schijnt evenwel op dien regel een uitzondering te maken. Van dit al zooveel jaar intensief verbouwd gewas is het aan tal ziekten betrekkelijk nog weinig. Fietsen we dezen tijd 't eiland Tholen rond, dan ontwaren we hier en daar van die groote zwarte plekken in de bietenvelden. Naderbij gekomen zien we met behulp der loupe, dat de onderzijde der bladoren bezet zijn met groene bladluizen. Deze sinjeurs zuigen de sappen uit de bladeren. Haar uitwerpselen, de zoogenaamde honingdauio is eeu kleverige zoete vloeistof. Daarop valt eon donkere schimmel, die de bladeren met een zwart achtig laagje bedekt. Dat zwartachtig laagje draagt den naam van roetdauio. 't Is deze roetdauw, dien we vaDaf den weg reeds zien als zwarte plekken. Do bladluizen zijn dus indirect do oorzaak van den roetdauw. Ik zou op deze roetdauw geschiedenis niet ge wezen hebben, als ze hier en daar niet plekken besloeg roeden groot. Ze is dus schadelijk. Ook voor de portemonnaie. De bladeren kunnen haar functies niet goed meer verrichten. De voedselopname door de bladeren wordt aanzienlijk beperkt, dus de groei van de wortelen wordt sterk belemmerd, 't Aantal kilo's suikerbieten wordt dus gedrukt. Nu doet zich de vraag voor, is er niets tegen dit euvel te doen I De perceelen die ik zag, waren twee'jaar achtereeu met bieten bezet. Zit er 't eerste jaar al luis op de bietenbladeren, dan komt ze er 't tweede jaar beslist in. Weet, dat in het najaar mannetjes en wijfjes geboren worden Deze wijfjes leggen bevruchte eitjes. Deze bevruchte eieren zijn winterhard. Ze blijven den winter en wel op 't gras on do onkruiden, benevens struikgewas langs de slootkanten. Door dus wisselbouw toe te passen, is 't euvel wel eeni; te voorkomen. Ook verdient hot aanbeveling, die meidoorn en braamstruiken in de nabijheid op te ru Staan er in do buurt vruchtbooraen, dan deze haarden van bladluiseieren terdege bes worden met carboloum-oplossing van plm. 60j 0/0 hangt echter weer af van de soort boom meer of minder deugdelijkheid van de carbo Ik had ook nog kuuneu wijzen op de met zeep>piritus (1 pond zeep en 1 flescli s\ op 100 L. water) tegen den onderkant der bla< Aangezien evenwel voor sommigon dit te veel is en wellicht het nut er nog niet van wordt zien, is de gemakkelijkste bestrijding wissellfcij er o 't ra' is ir VAN ONZE BERICHTGEVERS. e OUD-VOSSEMEER. Voor de voorbereii militaire oefeningen meldden zich indertijd 30-tal jongelui aan. Vorige week nameo deze 30 een zestal deel aan het examen, van er 3 slaagden en wel Jacob vau Dijki W. Drcogers Cz. en Cs. Elenbaas. Weljai dat zoo weinigen met ernst de lessen zijn bl volgen. iti 8T-PHILIPSLAND. De landbouwers wo »e ernstig gewaarschuwd geen gelden aan arbe ie of anderen te géven inplaats van zegels. Alhier had de landbouwer J. W. aan dienstmeisje geld gegeven, om daarvoor z te plakken. Deze heeft het geld niet voor de zegels, ten eigen bate gebruikt, en gaf aan den van Arbeid op, dat de landbouwer geen had willen plakken. Tegen de fraude door het dienstmeisje gepl ir( is een onderzoek ingesteld. Diusdag jl. had dhr. C. d. B. het ong dat, terwijl hij eeoig vuil uittrok, de „sch ber* die hij op zijn schouder droeg viel voorwerp tegen zijn oog aankwam, en wel x> dat men vreest, dat hij het oog zal kwijt STAVENISSE. Daar er zich een voldi aantal deelnemeis hebben aangemeld, zal er d winter alhier weder eeu Landbouwcursus St-Maarteusdijk eeu cursus in Bedrijfscom of Landbouwboekhouden gegeven worden. SCHERPENISSE. Voor de levering 6500 K.G. anthraciet ten behoeve van de meente waren ingekomen 3 biljetten, M. A. Jausens voor f279.50, C. Hartog voor f 296.70 en de wed. C. Geuze voor f 32' Aan de laagste inschrijver is de levering ge« Voor de straatmest was voor het le ceel de laagste inschrijver J. v. d. Jagt f 62.voor 2e perceel Joh. van Houdt f82.en voor 3e perceel L. Jansens f66.—. Heden (Vrijdag) werd Z. v. d. "Vj waterbouwkundige te Tholen door den dijkjïc van de waterkeering van het Calamiteuze w®l schap Scherpenisse benoemd tot Waterbo kundig Ambtenaar. THOLEN. Maandag 11. is de nieuwe p waarvan we een beschrijving in ons blad de vorige week plaatsten, iu gebruik genoi Voor de passanten in de eerste plaats geheele verbetering, daar de pont veel mer is en inen dus niet zoo licht iu het drang komt bij het zich op da pont bevii van voertuigen. Ook voor de veerknechts is pont een verbetering, daar ze lichter draait Voor de passeerende voertuigen, zou nog verbeleriug dienen plaats te hebben, de aans ting aan den veerdam is zoodanig dat het rijden op of van de pout een grooten s geeft, dit kan o. i. met weiuig kosten woi verbetert, immers het doel van den nu eenigs aansluitenden brug was, het voor roertui gemakkelijker op en afrijden, een doel waar op het oogenblik de pont niet beantwoordt Dit jaar hebben we niet zoo'n late kei als het vorige jaar. Ze heeft plaats van 21 27 September. De heer Van der Valk is deze week begoo met het doen stellen van de lieren die de door De Eendracht moeten doen zinken. De wordt tot op zekere diepte neergelaten, zoi den bodem te raken, waarna het zand wi gestort waarin de buis moet komen te legj eu niet zooals algemeen de meeniug is, neer laten tot op den bodem. ONDERWIJS. Oud-Vossemeer. De heer Jb. van Hiele, boren alhier, thans onderwijzer aan de O. 1 te Nieuwerkerk (Duivelaud) is benoemd in lijke betrekking aan de M. U. L. O.Schoo Zien k zee. GEMENGD NIEUWS. De I. C. A. R. te Rotterdam. Zondag zijn deze luchtvaartfeesten en strijden door zeker wel 17000 personen bezo De belangstelling voor passagiersvluchteu enorm lelkeus staan er vijftig k zestig op lyst, die hun benrt moeten afwachten. In geheel hebben Zondag 283 passagiers gevloj Schitterende proeven van vliegkunst woi te aanschouwen gegeven. Aan den uitstrooiwedstrijd namen zes vlie deel. Ze hadden te vliegen boven een vak 200 M. in het vierkant en kregen elk strooibiljetten mee, die ze van 200 M. hoo moesten trachten uit te strooien binnen afgeperkte vak. Dat viel, daar de wind no eenige kracht had, niet mee. De eerste p wiouer, een Duitscher, wist van zijn 500

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1922 | | pagina 2