L. VAN ROOIJEN f De heer Moelker meent dat er nog een inge komen êtuk is betreffende de huurcommissie. De voorzitter antwoordt ontkennend. De beer Goossen wil dit ophelderen. De heer Moelker duidt op een schrijven van den minis ter van Justitie houdende antwoord op een ver zoek dat Arie Janssen naar blijkt heeft gericht aan dien minister, om dhr. Moelker te ontslaan als voorzitter der huurcommissieen de minister mededeelt aan Jansen te hebben bericht dat dit een zaak is van B. en W. Dit schrijven is tijdens zijn loco-burgemeesterschap ingekomen en zoo wel licht bij de stukken voor den raad geraakt, het geen blijkbaar een vergissing is geweest en waardoor dhr. Moelker dit stuk heeft opgemerkt. Vervolgens worden de rekeningen der ge meente, armbesturen, veerbedrijf, gasfabriek en Pot-Meijerfonds vastgesteld, onder dank van den voorzitter aan de commissie voor de werkzaam heden in dezen verricht. De geraeentebegrooting voor 1922 wordt in handen gesteld van de commissie bestaande uit de heeren Moelker, Stoutjesdijk en Geluk, plv. lid dhr. Janssen. Goedgevonden wordt een kasgeldleening van f 12000.— De heer Stoutjesdijk vraagt of het ve^chuldigde van den h.o. reeds binnen is. De voorzitter antwoordt van gedeeltelijk. De heer Singerling vraagt of het wellicht de bedoeling is de vest in de omgeving van Deurloo te dempen, en viudt dit een verkeerde plaats, beter zou zijn dit ergeos aan de andere zijde van den dam te doen. De voorzitter zegt dat dit niet de bedoeling is, terwijl de heer Goosseo opmerkt dat wel in het plau ligt om een stuk bij de Oud-Vosse- meersche poort een gedeelte te dempen. De heer Janssen dringt aan om een aantal boomen te rooie» in de geiueentewandeling, hij heeft heeft er reeds meermalen opgewezen dat rijpe boomen dienen gerooid. De heer Wagemaker wijst er op dat men er toe zal moeten overgaan omdat de kever er in zit, niet omdat, zooals dhr. Janssen zegt de boomen rijp zijn. De heer Janssen bepleit plaatsing van een lantaarn in de bouwcommissie, waaraan B. en W. hun aandacht zullen wijden. Hierna sluiting der vergadering. SPORT EN SPEL. 3 avonds Oud-Vossemeer. Voetbal O.V.V. I tegen V.I.O.8. I uitslag 3—2; en V.1.0.8. II tegen G.Q.Z.I. I, uitslag 01. VAN ONZE BERICHTGEVERS. BINNENLAND. Tot deskundigen voor de schatting der in art. 92 van het reglement voor de calainiteuze polders of waterschappen bedoelde onzuivere opbrengst der gronden in den calamiteuzeu Oud- Kempeohofstedepolder, zijn benoemd de heeren A. Bierens te St-Annaland voor den Dijkraad en de heer J. Keur Dz. te Scherpeuisse. Benoemd tot schatter van de gronden, ge legen in den Suzanuapolder te St-Annaland de heer J. Keur Dz. te Scherpenisse. Bij het jl. gehouden examen voor de voor geoefendheid zijn van St-Aucaland geslaagd Johannes Cornelis Goedegebuure, Jacob Jo- haunes Goedegebuure, Leeudert v/J Jagt eD Johannes Moerland, waardoor zij hebbeu bereikt dal hun eerste diensttijd met 4 maanden is verkort. De zilveren eeremedaille der Oranje Naussau- orde is o.<*. verleend aan J. Pouse, landbouwer te St-Maarteusdijk. Inplaats van den heer Van Nieuwkuyk, die is overleden, is als lid van de Prov. Stateu van ons gewest, de heer M. P. Ooms, wethouder van Oud-Vossemeer, diens opvolger op de lijst der R.K. partij. Vorige week Vrijdag overleed te St- Maartensdijk op 63-jarigen leeftijd de heer L. van Rooijen hoofd der O.L. School aldaar. Dit voorjaar werd de heer Van Rooijen ongesteld en zijn plichtsbesef, dat hem drong zijn lessen aan de R.N.L. te hervatten heeft zonder twijfel zijn algeheel herstel in den weg gestaan, eenige weken geleden stortte hij weder in en is niet meer van zijn ziekbed opgestaan. Te meer treilend is dit, daar de overledene volgend jaar hoopte te gaan genieten van een welver diende rust. 1884 werd de heer Van Rooijen benoemd als hoofd der school te Poortvliet, alwaar hij tot 1895 bleef. Hierna werd hij hoofd der school le St-Maartensdijk, welke be trekking hij sedert 1 November tot voor eenigen tijd, dus ruim 27 jaren vervulde. Ook diende hij lange jaren de belangen der R.N.L. te Tholen, waar hij in 1884 als leeraar werd benoemd. Bij zijn colega's was de overledene zeer gezien, hij was steeds opgeruimd van karakter en zijn overlijden laat in breeden kring een leegte achter. De teraardebestelling had te Noordwijk plaats. Namens het onderwijzend personeel was de heer Waverijn directeur der R.N.L. aanwezig, die een krans op het graf legde terwijl de leerling der R.N.L. H. Verkorke namens de leerlingen een krans legde. Nadat door ds. Vermeulen, predikant te Noordwijk een woord was gesproken, her dacht de heer Waverijn den overledene als leeraar en collega, die met toewijding zijn taak verrichtte en steeds opgewekt in den omgang was, ook met de leerlingen. IER8EKE. Mejuffr. J. Bakker vau Ierseke tot voorkort pleegzuster te Kloetinge is tegen 1 Sept. tijdelijk voor een maand en tegen 1 Nov. voor een jaar aaogesteld als verpleegster in het ziekenhnis te Leiden, tevcus oio daar op geleid te worden voor'tdiploma kraaioverplegiog De verjaardag der Koningin werd hier des avonds gevierd door het zingen van eenrge liederen door geoiengd koor op de muziektent op de Paardenmarkt door de Zanirvereeniging „Excelsior", directeur de heer Rietveld de Ho dt. ST-PHILIPSLA.ND. Tot kantoorhouder te Anna-Jacobapolder is benoemd dhr. Jac. van Elsacker te Dinteloord. ST-MAARTENSDIJK. Tijdens een hevig onweder dat Dinsdagavond boven deze gemeente woedde, is een in de weide loo- pend rund van den landbouwer G. C. Hage alhier door den bliksem getroffen en gedood. THOLEN. De schietwedstrijden deze week alhier gehouden, zijn een groot succes geweest. Maandag werd op het terrein door den voorzitter de heer H. Russcber een woord van welkom gesproken tot de aan wezigen, vervolgens spraken nog de bur gemeester de heer Diepenhorst, de heer Laenoes uit Vlissingen en de heer W. Moelker. Eerewijn werd aangeboden en door den burgemeester werd als opening een serie geschoten. Plaatsgebrek is oorzaak dat we het uit voerige verslag der wedstrijden tot volgende week moeten laten wachten. Ter gelegenheid van den verjaardag der Koningin gaf het fanfaregezelschap tConcordia" Donderdagavond een concert op de Markt. Tallooze aanwezigen genoten van de ten 'gehoore gebrachte muziek nummers. De voorbereidende werkzaamheden voor het leggen van den buis door de Eendracht ten behoeve onzer waterleiding zullen nog een tiental dagen vereiscben. Het zinken is bepaald op Vrijdag 15 Sep tember en zal ten ongeveer 3 uur in den namiddag plaats hebben. Waar het een belangrijk werk geldt zijn vele autoriteiten uitgenoodigd tegenwoordig te zijn, o.m. de ministers van Waterstaat en van Arbeid, de Commissaris der Koningin in Zeeland. De bezwaren die dhr. L. van der Valk te overwinnen had zijn niet ge ring geweest en het is dan ook de eerste waterleiding die in ons land door een zee arm wordt gelegd, een werk dat gezien den sterken storm in een kwartier dient te geschieden. De heer Van der Valk deelde ons mede dat hij de tweehonderd Meters lange buis zal doen zinken door middel van een stelsel van lieren. We wenschen hem goed succes bij zijn werk. Van de werf 1 der N.V. Scheepswerf voorheen Wed- A. van Duijvendijk tePa- pendrecht werd met goed gevolg te water gelaten een stalen pont gebouwd voor re kening der Gemeente Tholen en bestemd voor verbinding van het Eiland Tholen met Noord-Brabant. De pont geheel van staal gebouwd heeft 4 waterdichte schotten en is van de vol gende afmetingen Lengte 16 M., zonder kleppen gemeten, breedte midscheeps 5 M., breedte voor en achter 4,50 M., hoogte verschansing 0,60 M. Het laadvermogen van het dek is 20.000 K.G., het laadvermogen van het vaartuig is belangrijk hooger. Het is voor en achter voorzien van klep pen lang 5 M., breed aan het schip 4,3Q M., aan de einden 3,30 M. J Pont en kleppen hebben een s' mn dek, waarop een twee duims Am. Gree .en rijdek. Voor het overhalen der pont is op het dek een lier geplaatst voor enkel en dubbel werk met de noodige schijven en verhaal- klampen, waardoor het overvaren in korten tijd zal plaats hebben. Stavenisse, Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 7.30 uur Ds. Moerman. Oud Geref. Gem. voorm. 10,30 nam. 3 uur en 'c avonds 7,00 uur leeskerk. St-Annaland. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 leeskerk nam. 3 nor Ds. Moerman van Siavenisse. Ond Geref. Gem. voorm. 10,30 nam. 3 en 's avonds 6 nor leeskerk. Oud-Vossemeer. Ned. Herv. Kerk voorm. 10,30 en nam. 3 uur ds. Van Grielhuijsen. Geref. Kerk voorm. 10.30 nam. 3 our en 3 avonds 6.30 uur leeskerk. St-Philipsland. Ned. Herv. Kerk, voorm. 10.30 en nam 3 unr ds. Los. Cbr. Ger. kerk, voorm. 10 nam. 3 uur en 's avonds 6 uur leeskerk. lerseke. Ned. Herv. Kerk voorm. leren en nam. ds. Jonker te Biezelinge (Nam. Doopsbediening.) Ger. Kerk voorm. en nam. Di. Meijer. Chr. Ev. Gem. voorm nam. en 's avonds ds. Bromet. Oud Ger. Gem. voorm., nam. en 3 avonds ds. Kersten. (Nam. Doopsbediening.) f. de begrooting der Gezondheidscommissie )e hee goedgekeurd met een bijdrage uit de kas d ineen te ad t 252.20. g. een nota van den opzichter van de bers van den kaaimuur wegens te korte palen a damwand in plaats van 3, 4 Meier a langere beschoeiing waarvoor 12 M3. beton a 20 cM. diepere geul a van. )e voo Weth. Iet 6 rynde erleer Samen wordt goedgekeurd. h. Op een schrijven der maatschappy te dam, alwaar de schilderijen tegen brand- en zyn verzekerd, dat deze verzekering op 8 Si GEM Zit Voorz Tegen Ifwez h 1< vorig rzitte «lag sse t lo ov INGEZONDEN 29 Aan den Raad van de gomeente Tholen. Edelacbtbaro Heeren. Naar aanleiding van de Raadsvergadering van dezer, heb ik de eer UEd.A. mede te deelen, dat ik geen boodschap ontving om op 29 dezer des morgens om 9 uur aan de Minneputstraat te zijn, om Burgemeester en Wethouders van advies te dienen. Wel was er torloops over gesproken, doch daar de Burgemeester zeker nog eens met de Wet houders de juiste tijd moest bespreken, is het zeker verzuimd mij een boodschap te zenden. Voorts zou het mij aangenaam zijn, dat indien Burgemeester en Wethouders soms verhinderd mochten worden van mijn te voren afgesproken dienst gebruik te maken, dat zij dan zulks laten weten, dan had ik Maandag 11. weer geen twee uren aan mijn bezig heden onttrokken geweest. Het is overbekend dat mijn bezoldiging niet toelaat veel tijd aan de Ge meente te besteden. Met hoogachting, UEd. dw. dienaar, J. VRIENS, Gemeente-bouwmeester. Openbare raad der Gemeente St-Maartensdijk op Dinsdag 30 Aug. 1922. Voorzitter de heer J. Polderman. Tegenwoordig alle leden en de Secretaris. Na opening der vergadering zegt de Voorzitter: „Mijne Heeren! Het is U bekend, dat de vorige week alhier is overleden de heer L. van Rooijen sinds 1895 hoofd der Openbare School. In bet voorjaar door een ernstige ongesteldheid aangetast, trad weder beterschap in, maar zij was niet permanent, want hij stortte opnieuw in en zijn ziekbed is zijn sterfbed geworden. Wat de heer Van Rooijen voor het onderwijs 19 geweest, weet gij allen hij was de vriend der jeugd terwijl velen aan zijne opleiding hunne maatschr pe- pelijke positie te danken hebben. Ik verzoek U, U van uwe zitplaatsen tr verheffen al3 een stille hulde en oere aan zyne nagedachtenis en ik spreek de hoop uit dat de w duwe de noodige kracht zal ontvangen van den Koning van Leven en Dood om dezen slag te kunner dragen." De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde komt I. Ingekomen stukken, als a. toestemming tot het verloenen van verlof aan don burgemeester. b. dankbetuiging namens de Koningin-Moeder voor den gelukwenech op M. verjaardag. c. een Kon. Beslui' aarbij ontheffing is verleond van verplichte huioslachtingen voor kennisgeving aangenomen. d. verzoek,van Joh. Hoek Gz. om toewijzing van het land dut wijlen zijne moeder van de gemeente in pacht had, terwijl hij het zijne dan wil laten vervallen. Turg. en Weth. stellen voor, dit verzoek in te ,iligen, op grond van de in het pachtcontract voor komende clausule dat het verpachte bij overlijden der ouders aan een der kinderen kan worden over- iling veroi iug. leend Voor E betr mhet de a lenst ge ban kunt L)e 1 )udei Th LANDBOUW. Oud-Vossemeer. In een vergadering der plaat- selijke laodbouwvereeniging alhier, waarin be handeld werd het punt al- of niet afscheiding van de Z.L.M., werd met zeer groote meerderheid besloten het vaandel der beproefde Liodbouw- maatschappij getrouw te blijveu, KERKNIEUWS. St-PhilipHand. Tot ouderling van de Christ. Afgesch. Gemeente alhier is met 72 stemmen benoemd dhr. C. van Dijke. PREDIKBEURTEN. Tholen. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur en nam. 2.30 nar Ds. Dateina. Geref. Kerk roorm. 10 uur en 's avonds 6 uur ds. Mulder van Abcoude. Oud Geref. Gem. Voorm. 10 uur nam. 2.80 en avonds 6,30 uur leeskerk. Ned. Protestantenbond afd. Tholen. Zondagavond half zes ds. Lolcama van Bergen op Zoom. Poortvliet. Ned. Herv. Kerk voorin. 10.30 en nam. 3 uur ds. Verschoor. Geref. kerk, voorna. 10,30, nam. 3 en 's avonds 7 uur leeskerk. Scherpenisse. Ned. Herv. Kerk, voorm. 10.30 en nam. 3 uur Ds. W. J. Keiler. Oud Geref. Gem. voorm 10,30 nam. 3 en 's avonds 6.30 uur leeskerk. St-Maartensdijk. Ned. Herv. Kerk, voorm. 10.30 en nam. 3 uur Ds. J. Keiler. Ood Geref. Gem. voorm. 10,30 nam. 3 en 's avonds 6.30 uur leeskerk. De"heer de Graaf merkt op dat het destijds nog al wat moeite koste om adressant aan land te helpen omdat hij het nogal liet vervuilen. Nu heeft hij eenmaal een stukje land geloot, zoodat hij er voor is, dit te verloten onder diegenen, die nog geen land hebben. Do heer Vroegop herinnert er aan, dat destijds is beweerd, dat onze gemeente in een gunstige poslitio verkeerde omdat er zooveel land kan toe gewezen worden. Als we nu dit land zonden geven overeenkomstig het voorstel van Burg. en Weth., dan wordt het een erfgoed, terwijl als er om land gevraagd zou worden, men dit op andere wjjze zou moeten verschaffen. De heer Gaakeer viDdt het hard als vader of moeder sterft, het land aan de kinderen wordt afge nomen. Hij gunt het ook wel aan de arbei ders, maar zou ditmaal dit stukje aan Hoek willen overdoen, ook omdat hij het zijne wil afstaan. De heer Koopman is er voor het aan de arbeiders beschikbaar te stelleD, maar ook zou hij het aan Hoek willen laten. Dat is zoo'n moeilijke beslissing, dat hy zich van stemming zal onthouden. De heer Hage zegt, dat de vorige vergadering ia afgeweken van de verloting van huizen door toewij zing van eene woning aan de Viet. Als we nu weer a'wyken, dan is er geen grens meer. let vooraiel-de Graaf tot verloting wordt verwor pen met 3 tegen 3 stemmen tegen de heeren Quak- kelaar, Groenewege en Gaakeerbuiten stemming de beer KoopmaD. Het voorstel van Burg. en Weth. tot toewijzing wordt met dezelfde stemmenverhouding eveneens ver*orp"n. Een orstel van den voorzitter tot aanhouding van dit punt ot eene volgende vergadering en het land alsdan bij inschrijving te verpachten, wordt aange nomen met 5 tegen 2 stemmen, die der heeren Quakkela - en Vroegop. e. de erzoeken van J. Polderman Pz., Joh. Priem en J. M de Graaf Jz. om op de lijst voor verloting van lar te worden geplaatst, worden aangenomen, omdat 0 hunner reeds land in pacht heeft. loopt, met verzoek te willen mededeelen assurantie a f 100.000 moet worden hernieuwd besloten te antwoorden, dat deze vei zekering i. brief van Ged. Staten houdende mede dat de minister van onderwijs wil bevorderen der restauratiekosten van de schilderijen vooi ning van het ryk te nemen, waarop Ged. Sta de Provinciale Staten willen voorstellen de helft te voteeren indien alsdan de schilderijc de hen in bruikleen worden afgestaan voor de ve ^an zaal der Staten. De zilveren bekers, waaromt raad geheel vrij is, willen zij gaarne deponee het museum van kunsten en wetenschappen der Abdijgebouwen, alwaar ze kunnen dienen voor onderzoek van de goschiedeais. Van den heer van Bohemen is een schrijve b. komen dat de restauratie ongeveer f 1000 zal en van 2 tegelijk samen f150, hetgeen hy en daartegenover in overweging geeft de ben in eens te doen en de betaling in terraijnei,r 19 lossen. terug De heer Hage voelt er niet veel voor om j kosteD aan de schilderijen te doen en zou z«r maar laten zooals ze zijn. Tegen bet afsta bekers beeft hij geen bezwaar, De heer de Graaf wil maar alles honden. De voorzitter zou het een zeer goede be t vinden in Middelburg, waardoor hy van vee af is. De heer Koopman stelt voor de schildei laten restaureeren en ze aan Ged. Staten in leen af te geveD, omdat het daaraan oitgegevi zoer goed is besteed. De heer Vroegop kan er zich niet mee verei als er gevraagd wordt om een f 3000 voor e werkloozen, dan wordt het geweigerd omdat geld is en nu zou men het uitgeven voor di derijen. Het voorstel-Koopman wordt verworpen tegen 2 stemmen, die der heeren Koopman er newege en dat tot het afstaan der bekers aangenomen met 5 tegen 2 stemmen, die der de Graaf en Vroegop. j. verzoek van C. de Wilde Dz. om zijnf slag in den hoo/delijken omslag a f 6000 brengen tot die waarop hij door den inspoot dir. belastingen is aangeslagen wordt verweze Ge het loinité-generaal, doch inmiddels met stem, iie vau den heer Quakbelaar, goedge de zes gebroeders en gezusters elk afzoDderl te slaan a f 1000. De voorzitter begrypt niet waarom de heer ketaar tegenstemt. De heer Quakkelaar is niet tegen de bill daarvan, maar tegen de wijze waarop dit in oj in pli.u.s van in geheime zitting geschiedt. gemeente-rekening over 1001 »ireer Koopman rapporteert dat alles in orde en k is bevonden, voorloopig vastgesteld in ont< op f 148.026.42, in uitgaaf op f138.302.5i tot een goed slot van f 9.723.89. III. Op de rekening van het Weezen-Arm merkt de heer Vroegop op, dat de voorzit! gezegd, dat de fondsen van dal bestuur er voorstaan. Maar dan begrypt hy niet dat zoo'n beslt bijdraagt aan de Burgerwacht, die alleen en niet in daad bestaat. Nu gaat bel er 1 of men voor- of tegenstander is, hoewel hy voorstander van is, maar zoo'n post behoo niet thuis op zulk een rekening. De voorzitter zegt dat de burgerwacht in bestaat en ook oeleningen heeft gehoudei andere op de achterplaats van de bewaarscl later op de schietbaan te Scherpenisse Waar de regeering deze burgerwachten ze( hand werkt, vindt hij het jammer dat de raa voor geen gelden wil toestaan. De burgerwa staat uit 36 leden, oad-inililairen, die werkelij zijn als er onverhoopt eens onlusten mochten uil De heer Koopman vindt het goed dat het aan de burgerwacht subsidie geeft, zou het doen omdat de raad daar niet voor zou zou zeker de bydrage aan het Groene Ki sterk moeten verminderen, want het Armbe er voor de Weezen en niet voor het Groen De heer Vroegop zegt dat die post daar op zijn plaats is niet die van de burgerwac die zou maar dienen om dood te maken Groene Kruis om lijden te verzachten De rekening in ontvang op f 15.708.9' uitgaaf op f 15.105*36l/2 alzoo met een bi )nde: )ud- irnil e ij b Tl van f 603.35I/2 wordt goedgekeurd met 4 stemmen, die der heeren Quakkelaar, de Vroegop. IV. Aangeboden worden de begrootingen meente f77.045.45, die van het wonii a f 11.395.82 en die van het Weezen-Arm f 15.234,98l/2 in ontvang en uitgaaf. V. Burg. en Weth. stellen voor, het v< vuldigingcijfer voor den hoofdelijken omslag hoogen van 1 op 1.4. De heer Hage vraagt of men niet kan met 1.2 met het oog op het goed slot van ruim f 5000, De voorzitter zegt dat na nauwkeurige be gebleken is dat 1.4 noodig is. De heer Koopman had liever 0.4. Met en die van den heer de Graaf tegen, wordt het voorstel aangenomen. VI. Wegens opheffing der diensten van de vleeschkenringa- eD de warenwet Burg. en Weth. aan J. van Nieuwenhuijzen meester van vleesch en spek met ingang va en aan J. Francke als melkcontroleur me van 1 Jan. a.s. als zoodanig eervol ontslag loenen. De heer Hage vraagt of er niet een regeling of pensioen bestaat, hetgeen wel zijn, omdat ze nu op eens buiten die betrekt De voorzitter antwoordt dat deze niet be De heer de Graaf zou beide betrekking# willen opheffen met 1 Oct. De voorzitter zegt dat Burg. en Weth. g« die 3 maanden nog een zekere controle op hebben.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1922 | | pagina 2