t ia Luchtvaart. Vi :ri n d Tot de luchtvaartwedstrijden te Botterdam behoort ook, het uitwerpen van pakketten cou ranten. Deze pakketten worden van kleine parachutes voorzien en moeten van ten minste 50 M. hoogte worden algeworpen, zoodanig, dat zij zoo dicht mogelijk bij aan te geven doelpuoten den grond bereiken. Een van de toepassingen van de luchtvaart zal namelijk zijn het snelvervoer van pakken drukwerken naar een groot aantal plaatsen aan een zekere route gelegen, zonder dat op ieder dier plaatsen landing of oponthoud noudig zal ziju. Onvoorzichtig spel. Op een openbare speelplaats te Berlijn zou een jongen voor mol spelen. Men groef een kuil van een meter diep; hij sprong er ii en liet zich met aarde be.dekken, 15 minuten zou hij onbewegelijk blijven liggen en dan een uit gang naar boven graven. Nadat de jongen eenigen tijd onder de aarde was begraven, hoorde men zwakke hulpkreten opstijgen. Er werd daaraan evenwel weinig aaudacht geschonken. Toen de knaap op den vastgestelden tijd evenwel niet boven de aarde kwam, werden de toe schouwers ougerust. Men begon te graven en vond den jongen gestikt, 't Was een al te gevaarlijk spel geweest. Ongelukkig. Nabij Velp is de kastelein J. G. v. d. Kient, die op het achterbalcon van de electrische tram stond, van den in volle vaart sijnden wagen gesprongen. Hij kwam met het hoofd op de steenen terecht en werd met verbrijzelden schedel opgenomen. Een tramcontroleur had hem nog gewaarschuwd, niet vau de tram te springen. Een oude. Een farmer uit Louisiana, (Vereen. Staten), Augoste Jeansonne genaamd, beeft den prijs gewonnen die uitgeloofd was voor den oudsten automobilist, ter gelegenheid van een plaatselijk feest. JeaDSoune, die 111 jaar oud is, bestuurde een wagen, dateerende van 1908. Ziju passagier was zijn dochter van 90 jaar l Tragisch. De 35-jar. tramconducteur C. d. Ij. te Den Haag, vader van 5 kinderen, heeft in een vlaag van waanzin zijn vrouw den hals afgesneden. De man deed reeds sedert ongeveer drie weken afgezonderd van zijne collega's dienst en niet meer op een tramwagen, omdat men verschijn selen vau verstandsverbijstering bij hem meende te hebben waargenomen. Hij is naar eeu krank zinnigengesticht te Loosduinen overgebracht. Groote brand te Rotterdam. Zaterdagnacht omstreeks halt vier brak een felle brand uit in de groote zaal van het feest gebouw in de Oranjebooms!raat te Rotterdam. Een mnziekvereeniging had een feestavond in het gebouw gehoudeu, welke tot balf drie duurde. Korten tijd later ontdekte.een knecht den brand, die in de groote zaal was ontstaan, vermoedelijk door het wegwerpen van een brandend eindje sigaar tusschen de papieren feestartikelen, waar mede de grond was bedekt. Het vuur verspreidde zich buitengewoon snel en was in den aanvang niet te stuiten. De groote zaal van het feestgebouw is tus schen de huizen van de OraDjeboomstraat inge bouwd. Verschillende nooduitgangen loopen onder de woningen door. In een dezer woningen bemerkte een vrouw het gevaar dat voor de omringende huizen bestoud. Zij deed haastig eenige kleedingstukken aan, bracht haar twee kinderen in veiligheid en ging toen de buren alarmeeren. Hieraan is het te danken dat bij dezen tellen brand midden in een volkrijke buurt, waar de menschen dicht opeen wouen, geen persoonlijke ongelukken zijn voorgevallen. Veertien woningen werden io alle haast ont ruimd. Met vier sloombrandspuiten en acht handspuiten, in totaal 20 slangen, werd eeu enorme hoeveelheid water in het brandende ge bouw geworpen. Het geheele blok, de woningen incluis, was één vuurzee. Pas om half acht 's morgens was men den brand meester. In totaal zijn, behalve het feestgebouw, zeven woningen afgebrand. Vijftien gezinnen zijn dakloos. Het feestgebouw was voor f 35000 verzekerd. De daklooze gezinnen zullen zoo spoedig mogelijk geholpen worden. Gevaren uit de lucht. Twee jareu geleden reeds is een voorschrift uitgevaardigd, om gevaren, die menschen op den beganen grond bedreigen van de zijde van roekcloote vliegers, zooveel mogelijk tegen te gaan. Dit voorschrift is thans als volgt aangevuld: „Boven de bebouwde kom van gemeenten mag niet worden gevlogen, tenzij op zoodanige hoogte, dat het steeds mogelijk is om met ge- atopte(n) moto*(en) in glijvlucht buiten die be bouwde kom te landen; in ieder geval zal boven de bebouwde kom eener gemeeute niet op min der dan 400 M. hoogte boven den grond mogen worden gevlogen. Boven menschenvcrzamelingen mag niet worden .gevlogen, tenzij op zoodanige hoogte, dat het steeds mogelijk is om met ge- stople(o) motor(en) in glijvlucht builen de menigte te landen. Boven de bebouwde kom van gemeenten en boven menschenverzamelingen mogen geen kunst vluchten worden gedaan. Gedenkdagen. Wij zijn weer in de gedenkdagen, 1672 (250 jaar geleden) oorlog met Engeland, Frank rijk, Munster eu Keulen. „De regeering radeloos, het volk redeloos, het land reddeloos. Dit die dagen komen nu do herinneringsdata. Straks wordt 't Grouingsch ontzet herdacht. Zondag was het 250 jaar geleden, dat de ge broeders Johan en Cornelis de Wit werden vermoord. B. en W. van Dordrecht hebben namens bel gemeeutebestbnr een krans van linten in voet van het Witten aldaar de stedelijke kleuren aan den standbeeld vuor de beide De laten neerleggen. Groot succes. Voor deD Grooten Veedag, verbonden aan de Internationale Land- en Tuinbouwtentoonstelling „1922* te Tilborg, is een enorm aantal run deren en varkens ingeschreveo, zoodat een ver zameling fokdieren tentoongesteld zal worden als in Nederland nog niet te zien zal zijn ge weest. Ook voor paarden is de deelname zeer belangrijk. De inschrijving is nog opengesteld tot 1 Sept. a.s. De Stichting Vrederust kan binnenkort de voltooiing tegemoet zien vao baar nieuwe kerk. De oorlog met de daardoor ontstaue moeilijkheden wes oorzaak dat eerst 23 Augustus jl. de eerste steen kon gelegd warden. Ds. Donner liet op het terrein de steenlegging openen met het ziugen van een Psalm en merkte o.s. op dat het bestuur gemeend had op de meest eeüvoudige wijze de steenlegging te moeten doen plaats vinden, daar het plan beslaat om bij de ingebruikneming van het kerkgebouw, dit op ofïicieele wijze te doen geschieden. Ds. de Ligt hield een feestrede en riep voor de voltooiing van het gebouw Gods on misbaren Zegen iu, waarna spr. den eersten steen legde. Hierna sprak nog Ds. v. d. Vlugt een kort woord en werd met gebed en zang de eerste steen legging gesloten. Arbeidsverspilling. Heelemaal volmaakt is 't, eerlijk gesproken, op dit ondermaausche nog niet. Men weet, dat de vrede van Versailles is „vrede" eigenlijk wel 't juiste woord? aan Duilschland, dat verloren heeft en dns de alleen-schuldige is, verschillende verplich tingen heeft opgelegd. Om er slechts één te noemen: het moet jaarlijks aan Frankiijk, België en Italië 20 millioen ton steenkool levereD. Als gevolg vau diezelfde vredesvoorwaarden heeft Duitschland echter een aanzienlijk steen- koleDgebied verloren. De toestand is nu in de practiik aldus, dat althans een deel van de uit te voeren Duiteche steenkool in schepen den Rijn afkomen ze worden dan in Antwerpen of io Rotterdam overgeladen voor Fraukrijken dezelfde echepen, die de kolen uit Rijuland en Westfalen naar Antwerpen of Rotterdam ver voeren, nemen dan Eugelsche kolen in, die ze deD Rijnstroom opwaarts brengen, omdat io Dnitsohland de spoorwegen en de industrie zon der invoer van Engelsche kolen niet kannen voortwerkeu 1 De Fransche spoorwegen, de Parijsche gas fabrieken en de electrische centrales werken dus met Dnitsche kolen, die langs den Rijn afwaarts worden vervoerd en dezelfde vaartuigen brengen Engelsche kolen stroomopwaarts, waarmede de epoorwegen iu Zuid-Duitschland en de electri- citeitswerken in het Ruhrbekken zelve worden aan den gang gehouden. Indien zolk een regeling niet 't gevolg was van de vredesvoorwaarden van Versailles, schrijft de heer F. M. Wibaut in Het Volk, zou men knnnen denken aan een gekkenhuis, d.w.z. aan een gekkenhuis waar de gekken zelve het be heer hadden. En dan is het niet eens zeker, dat de regeling zoo gek zon zijn, als zij thans is. Modern vliegverkeer. Te Geneve was eeu vliegtuig opgestegen,toen een auto aangereden kwam waarin twee passagiers die nog mede moesten. De stationchef verbond zich per draadlooze telefoon met den vliegloig- bestuurder, die antwoordde dat hij binnen vijf minuten weder terug zou wezen op het terrein de vliegmachine keerde terug en de reizigers konden mee. Arm Oostenrijk. De ontzettende daling der kroon en het hope- looze uitzicht op verbetering maakt den toestand onhoudbaar. Zoo kwam ons heden de correspon dentie van een huismoeder, gericht aan haar in ods land vertoevend kind onder de oogen, waarin zij mededeelde dat er niets meer te koop is. De winkels zijn ledig, levensmiddelen worden ge rantsoeneerd en gaat dit zoo door, dau wordt Oostenrijk een tweede Rusland, daar men zich niet meer voeden kan. B Duitschland gaat ook langzamerhand Oosten rijk achterop. De mark zakt onrustbarend, de laatste noteering stast ongeveer zes Marken voor één eent, wel een wanhopigen toestand. Ook de Ententelanden beginnen te ondervinden dat een lage markenkoers voor hen een debacle betee- kent, Parijs en Brussel noteeren reeds 5 franc voor een gulden en zoo glijden we omlaag. Een rooverscomplot. De Telegraaf maakt melding van een ontdekt rooverscomplot. Zooals onze lezers weten, werd 25 Juli een winkelier bij het aanbieden van bon bons, bedwelmd, waardoor de aanbiedster er in slaagde den man voor 100 gulden op te lichten. De politie zat niet stil en weldra was de vrouw die het vergiftige snoepgoed had aangeboden, gevangen ge nomen en deed zij een bekentenis, die de politie op het spoor bracht van het bestaan eener gevaarlijke bende, die te Amsterdam zetelde. Zoo kwam 1917 een gescheiden vrouw, die een minder fraai beroep uitoefende te Amsterdam in kennis met een gepensio neerd Indisch marechaussee, die kennis had van vergiften. Deze B. maakte kennis met een bootwerker, Dorgeest genaamd, de vrouw werd wegens abortus gearres teerd en onderging vanaf 26 Juni 1918 achttien maanden gevangenisstraf, in wel ken tijd juist de meeste aanslagen plaats hadden. Toen de heeren hun plan, om door middel van bedwelmende stoffen, personen te bedwelmen en te berooven, gereed hadden, wisten ze zich belladonna te ver schaffen en gingen ze onderzoeken hoeveel ze wel moesten toedienen om iemand voor eenigen tijd onschadelijk te maken. Ze deden eenige pogingen die niet goed slaagden, totdat de drogist, die hun leve rancier was, hun de juiste dosis mede deelde. En toen begonnen hun zaken. Ze wisten zich de medewerking van eenige «dames te verwerven, die heeren medelokten en in een nachthuis werd dan consumptie voorgezet, die den bezoekers zeer slecht bekwam, getuige dat tallooze personen van hun hebben en houden beroofd door'de poli tie bedwelmd op straat werden gevonden en daar de bedwelming zoodanig was dat het denkvermogen beneveld was, konden de slachtoffers nimmer voldoende aanwijzing geven waar ze terecht waren gekomen. Zoover is na te gaan hebben de heeren tot einde 1919 deze praktijken voortgezet, waarna ze oneenigheid kregen en elkander verlieten. Mevrouw Salberne kwam weder vrij en iets later trouwde Brackee met haar en vertrokken ze naar Den Haag. De vrouw moest niets van de roofprak- tijken hebben, doch tenslotte haalde Brac kee haar over deel te nemen en zoo ont stond de roof in den Haag, waardoor het tweetal werd gesnapt. Brackee en zijn vrouw die voor het Haagsche geval in hechtenis zijn, worden ter beschikking der Amsterdamsche justitie gesteld, evenals de bootwerker Dorgeest, die gearresteerd is. Ook de drogist Vos, die de belladonna leverde is gearresteerd. De politie snuffelt druk in de gasthuis- lijsten om de personen, die slachtoflers geweest zijn op te sporen als getuigen, hetgeen voor de meesten wel minder aan- genaarn zal zijn. Zoi leref. li iet di beide p9alrr ossei :d g' ken der Be ;om Io niei f c SPORT EN SPEL Tholen. Zaterdagmiddag »peelde de voetbal club „Stormvogels" alhier eeu match tegen Volharding" van Rilland-Bath, welke gewonneu werd door eerstgenoemde met 5—0. Oud-Vossemeer. O.V.V. II tegen G.O.Z.I. I uitslag 1I. Scheidsrechter de heer M. J. Arnpt. Tholen. De postduivenvereniging „De ge vleugelde Postduif" hield Zaterdag 19 Augustus een wedvlucht met oude duiven vanuit Breda. De prijzen werden behaald door Anthonie Wage- maker le prijs, M. Nijs 2e prijs, «Jac. Dorst 3e prijs. Zaterdag a.s. zal weder een wedvlucht ge houden worden vanaf Tilburg. De prijzen zullen bestaan uit geld met diploma. Vrijdagavond tusschen 89 in korveD. (afstand 63 K.M. vogelvlucht.) Herv 1 laai t< Kerl jeref 6,3( V< keri Li Hen mr ieref. loet trou C v peni vliet troi nli ONDERWIJS. Ond-Vossemeer. Tot de geslaagden voor de hoofdakte behooren o.ro. de heeren Abraham Lindhout, Az. en Anth. Lindhout, Wz. beiden alhier BINNENLAND St-Philipslaod. Bij koniukl. besluit is tot ge zworene van den Ouden Polder van St-Philips- land benoemd dhr. A. M. van Dijke alhier. Het ID,' Ier. dei VAN ONZE BERICHTGEVERS. Men schrijft ons uit St-Maartensdijk Het Staatsblad heeft de beschikking gebracht waarbij de Kroon het besluit van den Raad der gemeente St-Maartensdijk tot aanstelling van een ambtenaar krachtens art. 9 der Woningwet nietig heeft verklaard als strijdig met het algemeen belang der gemeente. Zonderling mag inderdaad deze conclusie worden genoemd. Doordat de gemeenteraad eene beooeiniog doet, die hem bij de wet is opgelegd, handelt hij in strijd met het algemeeu belang. De inspecteur vau de volksgezondheid eu het college van Gedeputeerde Staten dringen met klem aan op de toepassing van meergeuoemd artikel 9, de Raad voldoet aan dit wettelijk voorschrift en nu wordt zijne benoeming nietig verklaard op vorenvermelden grond. Onwille keurig moet men denken dat er onzichtbaren achter de coulissen aan de touwtjes hebben ge trokken en nu hartelijk zullen lachen om het goede succes, waarmede huu gebarenspel is be kroond. Maar er zijn nog andere zonderlinge episoden bij deze tragedie betrokkeu. Men kan weten, dat de benoeming tot deze functie ten slotte is geschied door loting. Dat kan nu eenmaal niet anders en was dus in zooverre correct. Doch alvorens tot die loting werd overgegaan, begiug men de informaliteit, dat er tweemaal was her stemd, io strijd met het te dien aan zien bepaalde bij het reglemeut vau orde voor het houden vau de zittiugen van den Raad dier gemeente. Op een ingedieude reclame bij Gede puteerde Statcu is nooit eenig antwoord of be schikking bij den belanghebbende ingekomen. Eu dat is zonderling. Waut we meenen goed te weten dat van «sene beslissing op een beroep bij Gedep. Staten èn aan den Raad ec aan den reclament kennis wordt gegeven. Maar noch het een, noch het ander is geschied. Van ter zijde is wel vernomen dat Gedep. Staten het ÏDgesteld beroep niet zoozeer onge grond achtten en de informaliteit zelfs moesten beamen, maar dat deze toch niet van zoo n be- teekenis was, dat ze van invloed op deu uit«e zij zon zijn geweest. Een hernieuwd schrijven tot Ged. Staten richt over het uitblijven van eenig antwoo had evenmin resnltaat, zoodat inderdaad kwestie wel in eeu zoo ondoorzichtig waas gehuld, alsof ze bezwaarlijk het heldere kan verdragen. Zonderling is weder de gedachtengang Ged. Staten dat de informaliteit der stemm niet van invloed kon zijn op deszelfs uitsl Wat toch is het geval. Zoodra de wetteli herstemmiüg geen resultaat opleverde, had aauwijzing van den benoemde moeten zijn sollied door loting. In plaats daarvaD ging men nog eens tot herstemming over en daarna eerst besliste het Valt nu het zonderlinge van de conclusie Gedep. Staten üiet op, door te veronderstel! dat meu tot precies denzelfder. uitslag zou gekomen of men lootte na de eerste of na iweede, onwettige herstemming? Men kan immers het Gedeputeerd College niet zulk profetisch vermogen toedichten, dat zij het res taat eener lo'ing op het eene moment even jl kunnen voorspellen als die op een ander oog( lerv blik. Met andere woorden het argument kan no steekhoudend zijn als men wil beweren, dat uitslag der loting na de eerste herstemming ti dezelfde zou geweest zijn als die na de twee herstemming. Maar het veto der kroon heeft aan onverkwikkelijke zaak een eiude gemaakt. Intusschen is er geen ambtenaar, althans een, die volgens de wet door den Raad i worden benoemd. Nu zal het gemis er van wel niet eene levei kwestie voor de gemeeote zijn, maar het wil toeschijnen, dat het drijven iu deze zaak in zek richting, "meer een persoonlijk dan een zakel karakter heeft, en waaraan de inspectietocht een der gedeputeerden naar die gemeente welke de meest zonderlinge diogeu ouder hun oogen komen, weinig klaarheid heeft kun brengen. ST-PHILIPSLAND. Woensdagvoormiddag er een begin van brand ontstaan in de schi van C. P. Smits, doordat deze het kippen „uitbraudde". Gelukkig kon de eigenaar vlammen nog blusschen, die door den aangewakkerd, door het dak van het schuur sloegen, dat tegen het gebouw aanstond. OUD-VOSSEMEER. In de Woensdag jl houden vergadering vau heeren Eigeuaren den Vanhaaftenpolder werd een aanbevel opgemaakt voor dijkgraaf van den Vanhaaft polder, wegens periodieke aftreding van heer A. A. van Nieuwenhuijzen te St-Philipsl die niet meer voor deze betrekking in aanuaerkpgt- wenschte te komen. fed. De aanbeveling bestaat uit de heeren un candidaat W. A. van Nieuwenhuijzen, Be de Wilde, en 3e cand. D. J. Ampt, Gz. g( Aan den aftredenden dijkgraaf werd een wai- woord van hulde gebracht voor alles wat hij loop der 18 jareu van zijn dijkgraafschap de werken vau den Polder heeft gedaan, ter omgekeerd de dijkgraaf een welgemeend wo van dank uitsprak aan de Eigenaren voor I sympathieke medewerking om de vaak aau vallen polder uitstekend weerbaar te maken. Io een tweede vergadering van ingelan van het Waterschap Oud-Vossemeer is we het voorstel gedaan een motorgemaal te stich met Dieselmotoren, wat f 100.000 zoude kost dit werd met overgroote meerderheid verworp ,a° Daarna kwam het tweede voorstel aan de om over te gaan tot het vernieuwen van afgekeurden stoomketel en belangrijke herstellio aau het gebouw, den schoorsteen en de zu en persleiding, waardoor volgeus deze gera pleegden desknndige, de levensduur van stoominstallatie met een twaalftal jaren 1 verlengd worden, waartoe werd besloten, kosten dezer werken worden begrootopf 35000 i Tevens werd besloten eeu hulpgemaal aan brengen. Een en auder zal in het openb worden aanbesteed. Benoemd tot Rijksveldwachter te d plaatse, in de vacature ontstaan door het eer ontslag van den heer B. I. van Bezó'oijen, de Gooier te Mook (Limburg.) SCIIERPENISSE. Voor de op 1 Nov. te vervullen betrekking van waterboowknn ambtenaar bij de waterkeering van het calai tenze Waterschap Scherpenisse hebben zich sollicitanten aangemeld. Uit deze is de volgende voordracht opgemaa no. 1 Z. van de Velde, waterb. ambtenaar Tholen; no. 2 M. R. Tazelaar, waterb. amb jei naar te Groedeno. 3 N. M. Steur te Ke werve, tijdelijk opzichter aan het watersc de Breede WateriDg bewesten Yerseke. Schietwedstrijden. THOLEN. Ter gelegenheid van het 15-js bestaan der schietvereeniging Koningin Will mina alhier, is door de schietvereeniging Provinciale schietwedstrijd georganiseerd op 29 en 30 Augustus. Er zijo korpswedstrijdeu voor schietvere* gingen, voor landstormafdeelingen, person wedstrijd voor leden van vereeuigingen en 4 landstormers, vrije baan voor leden van vere gingen en afdeelingen, eerebaau voor leden vereenigingeo en afdeelingen, vrije baan ms en eerebaan inarga. Prijzen zijn medailles, ku voorwerpen en geldprijzen. We twijfelen niet, of bij gunstig weder zu deze wedstrijden een succes voor de jubileere vereeniging zijn, we zouden haast zeggen bij tenigen toeloop van schutters de tijd no kort zal blijken. In ieder geval toont het bestuur in g Mi tai J< jid M. n d I iet ite I IC 'df DU mt 1

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1922 | | pagina 2