BE Jl u De ontruimiogsteriuiju der woning van de wed. P. Buurland werd met 6 maanden verlengd. De woning van J. van Veen werd onbewoonbaar verklaard. Het vermenigvnldigingacijfer der inkomsten belasting werd in plaats van ten hoogste 4 op ten hoogste 2'/2 gebracht. Tot havenmeester werd benoemd den heer D, Brand. Besloten werd een geldleening aan te gaan van 1000. voor uit te voeren werken aan de o.l. school. Opgemaakt wordt een voordracht van zetters bestaande uit de heeren D. Duijuhouwer Mz., A. Oudesluijs Mz., A. A. Rijstenbil en D. K. Rijstenbil. Vastgesteld werd de heffing en invordering van het keurloon ingevolge de vleeschkeurings- wet. Eveneens een verordening op bet lager- onderwijs en een instructie voor het onderwijzend personeel. Daarna slnitin?. VERGADERING van den Raad der gemeente Tholen op Donderdag 20 Juli 1920. Voorzitterburgemeester Diepenhorst. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering wor den ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen zijn Schrijven van den Commissaris der Ko ningin waarin wordt medegedeeld dat aan den burgemeester verlof is verleend van 24 dezer tot 21 Aug. a.s. Van Ged. St. dat door hen de jaarwedde van den ambtenaar van den Burg. stand is vastgesteld op f 450. Van hetzelfde college mededeeling hou dende goedkeuring van de vastgestelde salarissen voor de ambtenaren van den keuringsdienst. Van id. goedkeuring op raadsbesluit tot aangaan eener tijdelijke leening ter voor ziening in kasgeld lot 30 Sept. a.s., onder opmerking dat gezorgd moet worden de hoofdelijke omslag tijdig wordt geïnd. Van id. goedkeuringen op de wijziging begrooting en wijziging verordening hef fing h. o. Al deze stukken worden voor kennisge ving aangenomen. Van de bewoners der Brugstraat Van Es, Geluk, Beukelaar, Lievisse Adriaanse en N. van der Maas, een verzoek terug te willen komen op het destijds door den Haad genomen besluit en de gelegde rooi lijn terug te willen nemen, temeer waar bij een eventueele ramp als brand eerst- ondergeteekende niet in de mogelijkheid zou zijn zijn huis te herbouwen, daar dit een te geringe diepte heeft. De heer Moelker zegt dat hetgeen hij vreesde en waarop hij in de vorige ver gadering wees, zich nu reeds voordoet, op' de aanvrage van den een Ts gevolgd een aanvrage van anderen om de rooilijn te wijzigen. Indien men dit verzoek inwilligt, zou men besluiten vroeger genomen door den Raad, ook ten laste van anderen, moeten terugnemen, spr. stelt voor dit verzoek af te wijzen. De heer Stouljesdijk is dezelfde meening als de heer Moelker toegedaan. De heer Aertsen merkt op dat er dus daar een rooilijn bestaat, doch vraagt spr. is deze door Ged. Staten goedgekeurd 1 of behoeft dit niet te geschieden De voorzitter meent dat dit wel noodig is. Volgens art. 2 van de Woningwetver ordening is de raad bevoegd een besluit te nemen, doch dat zegt niet dat zoo'n besluit niet zou moeten worden bekrach tigd door Ged. Staten. De heer Singerling meent dat de be krachtiging wel zal zijn geschiedt indien dit noodig is, daar toch besluiten steeds door Ged. Staten worden goedgekeurd. De heer Wagemaker is van meening dat goedkeuring in dit geval niet noodig is, daar de raad volgens de zooeven aange haalde verordening de bevoegdheid heeft tot leggen eener rooilijn, terwijl de ver ordening is goedgekeurd dooi Ged. Staten. De voorzitter blijft hij zijn meening dat goedkeuring door Ged. Staten moet volgen, omdat de raad dan wel om iemand te plagen een dergelijk besluit zou kunnen nemen, zonder dat het algemeen belang dit vordert. De heer Wagemaker acht dit'wel wat sterk uitgedrukt door den voorzitter, het zou wel een Inzonderheid zijn dat elf raadsleden te vinden zouden zouden zijn om een besluit te nemen om een persoon te plagen. De heer Moelker zegt dat de rooilijn is vastgesteld met goede bedoelingen. Nog niet lang geleden werd een der oude Wethouders, die ook dikwijls als burge meester fungeerde, herdacht als een rechtschapen en eerlijk mensch en spr. kan zich niet indenken dat tijdens diens wethoudersschap een niet te billijken of oneerlijk besluit zou zijn genomen. De heer Aertsen meent dat de zaak, of het besluit wettig is, gemakkelijk kan worden uitgemaakt bij de bevoegde auto riteiten. De voorzitter stelt voor om aan Ged. Staten hieromtrent inlichtingen te vragen en te wachten tot volgende vergadering. De heer Goossen vraagt zich af of de vorige gemeenteraadsleden dan zoo maar klakkeloos een besluit zouden hebben genomen en dan zouden nu Ged. Staten de Gemeente maar zoo klakkeloos dwingen een destijds genomen besluit in te trekken Ook zullen ze niet klakkeloos een rooilijn hebben getrokken door den tuin van den heer Blok en kunt U mhr. de Voorzitter nu vast verzekeren dat de beslissing zou afhangen van Ged. St. Spr. is het in dezen eens met dhr. Wagemaker. De heer Moelker stelt voor een besluit te nemen en dan af te wachten wat Ged. Staten zullen doen. Met op een na alg. st. wordt besloten het verzoek Van Es etc. af te wijzen, dhr. Aertsen is voor inwilliging. De heer Wagemaker merkt op dat de Raad dus verder niets meer met deze zaak te maken heeft. Aan de orde komt thans het verzoek van het R.K. Kerkbestuur om verandering van den rooilijn in het Paulinastraatje. De heer Goossen merkt op dat hij in de laatste vergadering de wenschelijkheid heeft bepleit om zoo mogelijk deze zaak geschikt te krijgen en zoude laatste persoon zijn die hier tegen is. Het R.K. Kerkbe stuur heeft de grond gekocht en spr. zou er voor zijn dat men zou kunnen bereiken hetgeen men op het oog heeft. Hij heeft door de notulen van 1906]na te gaan op de hoogte gesteld wat de toenmalige raad met hetjleggen van een rooilijn aldaar op het oog heeft gehad en uit dit onderzoek is hem gebleken dat men dit maar niet zoo klakkeloos heeft gedaan. Dit geschiedde omdat een tuin is bestemd tot bouwgrond en de Raad toen van meening was dat men zorg had te dragen om te voorkomen dat de eigenaren van de andere zijde der straat door dit terrein te bestemmen als bouwgrond, er voldoende ruimte voor een straat zou overblijven. Dit zat hij den raad in 1900 voor bij het leggen van een rooilijn ter plaatse. Nu blijkt uiteenadvertentiein de courant dat dhr. Haaijer zijn eigendommen te koop aanbiedt en was er de rooilijn niet dan zouden eventueele koopers de straat tot aan de 'heining kunnen gaan bebouwen, waardoor de straat veel te smal zou worden. De heer Moelker wijst er op dat in de laatstgehouden vergadering besloten is om dit adres aan te honden opdat de leden zich ter plaatse zouden kannen oriënteeren en is gebleken dat we geen spijt behoeven te hebben dat een vorige gemeenteraad ter plaatse een rooilijn gelegd heeft, daar deze daar beslist noodig is. De heer Singerling wijst er op dat. in dien daar geen rooilijn was getrokken er een straat van een breedte van 2 Meter overblijft, wat allesbehalve mooi zou staan De heer Aertsen begrijpt niet dat de eigenaren van dat terrein nimmer iets van een rooilijn af geweten hebben. De heer Wagemaker vindt het beter om maar een besluit te nemen, dan kunnen zoo noodig Ged. Staten er over oordeelen. De heer Moelker stelt voor om af le wachten. De heer Goossen meent dat de mede werking van het R.K. kerkbestuur niet zoo groot is geweest als spr. had mogen verwachten. Hij had gedacht dat er wel een teekening zou zijn of een voorstel van dat Kerkbestuur waarover de Raad dan had kunnen oordeelen of het voor inwilliging vatbaar zou zijn. Spr. herinnert in een vorige vergadering gesproken te hebben dat over een breedte van twee of drie Waalsche kopsteenen nog te spreken zou zijn. De heer Moelker wil na het gesprokene van dhr. Goossen zijn voorstel toelichten. Het is hem hier te doen het recht der Gemeente te handhaven. Wie een of meer kopstukken geeft is zijn recht kwijt. Voor inwilliging stemt dhr. Aertsen. De heer Goossen zou deze zaak ernstig willen overwegen daar er groote belangen voor het R.K. kerkbestuur aan verbonden zijn, spr. had gemeend dat er wel een teekening van eventueele plannen zou zijn ingekomen, doch dit is niet geschiedt, zouden we deze zaak nu niet kunnen aan houden om niemands rechten te schaden Het R.K. Kerkbestuur heeft echter wel eenigszins schuld daar het niets van zich laten hooren. Waar men reeds tot stemming is over gegaan verzoekt de voorzitter dhr. Goossen zijn stem uit te brengen. Deze onthoudt zich van stemming. De heer Jansen gaat mee met het ge zegde van dhr. Moelker en stemt evenals al de andere heeren tegen terugname van de rooilijn. Op een verzoek van C. Jansen, om een stukje grond in erfpacht, wordt gunstig beschikt. Echter wordt op voorstel van B. en W. besloten een ander stuk dan adressant vraagt, te geven. In een gesloten zitting zal over den prijs worden gesproken. In antwoord op het request van de bewoners der Molenvlietschestraat, deelt de voorzitter mede dat men is begonnen met aanleg van een macadamweg en succes sievelijk daarmede door zal gaan. De heör Singerling vraagt waarom men men niet tot bestrating overgaat. De voorzitter meent dat een macadam weg zeker zoo goed is als bestrating. De heer Singerling vraagt of deze straat ook waterleiding krijgt. De voorzitter antwoordt bevestigend, doch hiervoor zijn nog geen buizen aan gekomen. Van de Waterl.mij. is-verzoek ingekomen om de gemeentewoningen die hiervoor in aanmerking komen te doen voorzien van de dienstleidingen, daar door stagnatie in aanvoer van buizen het werk slecht op schiet en de aannemer hiervoor schadeloos dient gesteld. De voorzitter deelt mede dat B. en W. meenen te moeten voorstellen hierop niet in te gaan en dit uit te stellen tot volgend jaar gezien de financiën der gemeente dit jaar niet toereikend zullen zijn voor deze uitgaaf. De heer Moelker wijst er op dat de ge meente aandeelhoudster is en dus een deel der te beloopen schade op deze wijze ver mindert als men tot aanleg besluit. De voorzitter deelt mede dat de leveran cier der buizen grootendeels de schade dragen moet. De gemeente staat ineens voor een uitgave van t 3000 waar niet op is gerekend en als men de rente van dit ka pitaal hiervoor een jaar bij rekent wordt dit nog hooger. Met alg. st. wordt besloten niet aan het verzoek te voldoen. Van Ged. Staten is bericht ingekomen dat zij het besluit verhuring woning aan den heer üverbeeke voor onbepaalden termijn niet goedkeuren, doch verzoeken dit te wijzigen in een termijn van 3 jaren, waaraan wordt voldaan. De rekening 1921 wordt in handen ge steld van een commissie bestaande uit de hh. Moelker, Geluk en Stoutjesdijk. Voordracht zetters wordt opgemaakt. Eerste cand. de hh. Gelderblom en Engel vaart, 2e. W. C. de Lange en L. W. Blaas. Eenige verzoeken om terugbetaling van h. o., daar ze ook reeds aangeslagen waren in bun vroegere woonplaats, wordt met alg. st. ingewilligd. Eenige reclames h. o. worden in handen gesteld der commissie, bestaande uil de h.h. Moelker, Geluk en Janssen. Procesverbaal kasopname wordt voor kennisgeving aangenomen. Rondvraag. De heer Moelker zegt opmerkzaam te zijn gemaakt dat in een rioolkolk in den Bebouwdendam afval uit vischvaten is ge stort, hetgeen bij warm weder een onaan- genamen geur zal verspreiden, hij vestigt hier de aandacht er op omdat het een afkeuring verdienenden daad betreft. De voorzitter zegt onderzoek toe, doch zou gaarne den naam van den schuldige vernemen. De heer Moelker weet dien alleen uit een mededeeling en vindt het een zeer moeilijke zaak om namen.te noemen, wel is hem medegedeeld dat de afval uit een daar ter plaatse zich bevindend visclipak- huis komt. Daarna gaat de raad over in vergadering met gesloten deuren. Na heropening deelt de voorzitter mede dat de grondprijs voor C. Janse is bepaald op f2'per vierkanle Meter. het roetbalterrein van V. I. O. S. alhier Zoi voortgezet had tot resultaat dat Excelsior met 31. Tholen. Donderdagavond jl. werd doo m voetbalvereeniging „Stormvogels" alhier eo O. op het terrein van Stormvogels, een match speeld, die door Stormvogels werd gewoi met 30. VAN ONZE BERICHTGEVERS. BINNENLAND. Scherpeoisse. Geslaagd voor het examen com mies der directe belastingen, de heer A. den Hartog, van alhier. C. Oh. Klootwijk, rijksveldwachter te St- Maarteusdijk, is met iogang van 12 Joli 11. bevorderd tot brigadier tit. der rijksveldwacht. B. I. van Brzooijen, brig. til. der rijksveld wacht te Oud-Vossemeer, is met ingang van 1 Oct. a.s. eervol ootslag als zoodanig verleend. De heer F. G Koylaars, ontv. der Reg. en Domeinen te Tholeu is bij Kon. besl. be noemd als zoodanig te Oosterhout. Bij Kon. besl. is benoemd tot ontvanger der directe belastingen enz. te St-MaarteDsdijk, de heer H. S. Hois te Amsterdam. Voor het tijdvak van 1 Joli 1922 tot 1 Joli 1927 is herbenoemd tot lid vao de ge zondheidscommissie, zetel Tholen, de heer 6. J. van Oost te St-Maartensdijk. Minister Heemskerk. Onder groote belangstelling vierde Miuister Heemskerk Doüderdag j.l. ziju 70en geboortedag. Io «De twee Steden» te Den Haag hield de minister ontvangdag, die door velen, w. o. de tegenwoordige ministers, vele oud-ministers en tal van leden der eerste eo tweede kamer is bezocht, benevens door tal van autoriteiten en belangstellenden. Door den heer Idenborg werd mr. Heemskerk toegesproken. Van H. M. de Koningin was het volgende telegram ingekomen «Het is mij een behoefte, o heden met uwen zeveotigsten verjaardag Mijn oprechte geluk- weoschen aan te bieden. Dankbaar gedenk ik daarbij de talrijke en groote diensteD, deo lande en Mij gedurende uwe lange en eervolle loop baan bewezen. Moge gezondheid en werkkracht nog laDge jaren onverzwakt uw deel blijven (get.) Wilhélmina. Hierop nam de jubilaris het woord en dankte voor de betoonde belangstelling. SPORT EN SPEL. Oud-Vossemeer. De match tussohen de voet balclub O. V. V. alhier en die te Notendaal had het resultaat dat O. V. V. won met de sprekende cijfers 10-0. De match tussohen Eendracht alhier en Excelsior te Lepelstraat om de medailles uitge loofd door den heer Van der Riet alhier, op IERSEKE. Het Borg. Armbest. heeft aa steed bnitenverfwerk aan 't huis van armen (Vredelust.) Ingeschreven als volgt Jac. van Willegeu f 149.40, M. Was f 14 ie.' C. J. van Willegen f 147,50, Sakko f138 A. Goeman f 135,en J. Kramer f 91.a te lerseke. Gegnnd aan Kramer. De heer Jae. Nicuwtnhuize te lor t is benoemd tot kommies ter staodplaats Sit l6s OUD-VOSSEMEER. Aan den beer f s van Bezooijen, rijksveldwachter alhier, ia t 1 October a.s. eervol ontslag verleend. N 1878 als milicien in dienst te zijn getrede: >gf het 3e Reg. lufanterie, kwam hij in 1881 de Kon. Marechaussee om op 1 Maart 1 benoemd te worden tol gemeente-vcldwac van Elburg. In 1891 nam hij als zoodanig slag eu werd geplaatst bij de Rijksveldwaï achtereenvolgens stond hij te Waterlandkei op Arnemoiden eu Oud-Vo scmeer. Hier ter pl leerde onze rijksveldwachter zich kennen als ijverig, maar zeer bezadigd en hnmaan die wist, zoo uoodig, met kracht op te trei maar ook wist te geven en te nemen, als onbenullige overtredingen gold. Nimmer hoo men de zoo vaak gebezigde term hij „zo« mij en toch had men ontzag voor hem, ine hij als politieman optrad. Zonder twijfel wi y door de geheele bevolkiDg zijner laatste sta plaata, en zijn superieuren zullen zich daa wel aansluiten, hem nog een laugen, wel diendeu rusttijd toegewenscht. POORTVLIET. Door den Burgemeester al zijn ongeveer veertig persoöen ter verantwoordt- opgeroepen wegens het niet verschijnen bij op 5 Joli jl. gehouden stemmiDg. Donderdag is te Bergen op Zoom i beëdigd als reserve-Luitenant met besterau voor het District Middelburg, de heer P. Rees alhier. SCHERPENISSE. In de Maandag gehou algemeens vergadering van de Coöp. Ele< citeits-Maatschappij «Scherpenisae" werd machinist benoemd met 38 van65stemmeD heer A. Doine te Oud-Vossemeer. De 1 Jasperse te Si-Maartensdijk verkreeg er 21de de heer van Bevereo te Goea 6 stemmen. ke THOLEN. Een niet dikwijls voorkomt'^," geval had Woensdagavond alhier plapei Ten laste van M. de W. wonende m a bouwden dam alhier zou executoriaal éid slag op diens goederen en eigendom nmuz worden gelegd. De man scheen echter rtel zijn vrouw vertrokken te zijn, waarna deur opengebroken werd en het bes door den deurwaarder kon plaats hebl) Na nog wordt gemeld, is tevens opspor van genoemden De W. verzocht weg verduistering en oplichting van een R lle terdamsche rijwielhandelaar. Zaterdag jl. hield de alhier bestaai postduivenver. xDe gevleugelde postbo; weder een wedvlucht. De duiven wen te Ossendrecht des middags 1 uur op laten. Uilslag wasM. Nijs le pr. uur, 2e pr. dezelfde 1.15 u., 3 pr. M. Gel 1/15 u. en '10 sec. Het is te hopen dat de jonge vereenig spoedig meerdere leden mag tellen en de ingezetenen als begunstiger deze mooie sport zullen steunen. Zondag geraakte een paard van landbouwer Iz. van 't Hof in een sl( hetwelk werd opgemerkt door W. Goossen, S. de Korte en W. J. Verstra; die er in slaqgden het dier uit den sl te trekken, hoewel het dier reeds z !n' uitgeput bleek. Even later geraakte wei een paard van denzelfden landbouwer den sloot en konden zooeven genoemi het dier op het droge brengen. Het eerst geredde paard is des avoi overleden. De eerste werkzaamheden voor leggen van den zinker door de Eendra i„ zijn deze week verricht. Door den nemer zijn de eerste boringen gedaan. 1.1 n n Jie ot, W faa oir va ite RO TS; R VOLKSONDERWIJS. Tholen. Na eenige jaren gedwongen rost w eer Woensdagavond door de Afd. Tholen vau lp* Vereenigiug ^Volksonderwijs" een algeme 1 vergadering gehouden in de zaal van Semper" welke door een ongeveer 25 persoi was bezocht. De vergadering werd geleid door dhr. Spaan, die in zijn openingswoord wees op groote nut dat door de Vereeniging op gebied van volksonderwijs tot stand kan wori gebracht. Samenwerking moet o.a. worden gezocht de Ouder-Commissies te dezer plaatse, om die wijze de band tusschen het onderwijzi personeel eu dé ouders van schoolgaande k deren te versterken. Een groot arbeidsveld hier voor de Vereeniging gereed, waarop zij heil van het Volksonderwijs werkzaam kan i Door den Penningmeester dhr. A. Cense, als zoodanig niet meer in aanmerking wen;\loC te komen, werd rekening en verantwoord gedaan, welke bescheiden in orde werden vonden. De h len, In 001

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1922 | | pagina 2