«u lang niet iedereen, die daarvoor wordt opgeleid geschikt. Zij, die doofstomme kinderen onder- wijeen willen, hebben nog heel wat andere gayen noodig, dan bon collega's bij het gewone onder wijs; in de eerste plaats meer psychologisch insicht, maar daarnaast een geduld, dat ver boven de middelmaat staat. Er zijn nog altijd menschen, die meenen, dat onderwijs geven zoo moeilijk niet is en dat men de kinderen maar behoeft te vertellen, wat ze weten moeten en dat ze het dan ook weten. Bet bijwonen van slechts een enkele les in de doofstommenscbool zal hei voorgoed van dat geloof, of eigenlijk dat bijgeloof genezen. Niet minder dan negen leerjaren zijn noodig, om dergelijke kinderen een beetje behoorlijk te leeren spreken. En de ontwikkeling van hnn rede en hnn geestelijke vermogens blijft dan in den regel nog ver achter bij die van het nor male of blinde kind. Ten slotte geeft de schrijver een annecdote nit de eerste jaren van de bioscoop: In Parijs had een goedhartige bioscoopondernemer de kinderen van de doofstommenscbool tot en be zoek oitgenoodigd: bij scè >es, waarbij dames zaten te snikken, hadden de doofstomme kinde ren, van 13 it 15 jaar buitengewoon veel pleizier, hetgeen den ondernemer aanleiding gaf te denken, dal hij met idiote kindereu te doen had. Maar de directeur van de doofstommenscbool leerde hem anders, Uij riep een der meest intelligente kinderen er bij, die den directeur vertelde, dat, de kinderen aan den mond der helden van het drama hadden gezien, dat ze bij de meest ont roerende tooneelen allemaal gekke dingen tegen elkander zeiden. Sinds dien tijd, aldus het ver haal, moeten alle firmartisten net als in een gewoon tooneelstuk hun geheele rol duidelijk sprekend zeggen. De Berlijnsche Blauwbaard. Na den Parijschen Blauwbaard Landrn thans de Berlijnsche vrouwenmoordenaar Grossmann voer de gezworenen. Ook te voren had bij geen schoone lei. Hij is reeds 24 maal wegens zeden misdrijven veroordeeld tot straffen van 1 tot 15 jaar gevangenisstraf. Grossmann erkent drie vrouwen te hebben vermoord. Hij heeft er echter geen oogeoblik aan gedacht ze te martelen of te dooden, toen hij ze uitnoodigde hem naar zijn woning te volgen. Bij een huiszoeking io de woning van Gross mann heeft de politie een lap fluweel gevooden, die uil een rok van een der slachtoffers blijkt te zijn gesneden. De voorzitter vraagt waarom beklaagde dit heeft gedaan. (Ik wilde er een vest van maken ter herinnering aan haar'. Verscheidene vrouwen verklaren als getuigen, dat Grossmann haar een betrekking van huis houdster had aangeboden. Sommigen hebben aan zijn uitnoodiging voldaan, maar weldra ingezien dat er daar niet veel te huishouden viel en Grossmann een ander doel had. En als ze hem dan „ontrouw* werden, zooals Grossmann dat noemt, en ze hem niet heimelijk wisten te ontvluchten, dan vermoordde hij zijne shuishoudsters* op eene gruwelijke wijze, Grossmann heeft het einde van zijn proces niet afgewacht. Toen Dinsdag de Bewakers hem kwamen halen om naar het gerechtsgebouw over te brengen, bleek de moordenaar zich iu de cel te hebben opgehangen. Jeugd-politie. llit het Rotterdamsche politiecorps zijn een vijltal zeer betrouwbare agenten gekozen, die belast zijn met het toezicht op de baldadige straatjeugd. Deze agenten, die blijken gegeven hebben van paedagogisch talent, worden volkomen vrij gelaten ze doen dienst in politiek of uni form, naar het hun goeddunkt, per fiets af te voet. Hun chefs zijn zeer over hun optreden tevreden. Tal van gevallen van baldadigheid berechten ze op de wijze, die hun in het spe ciale geval het beste dunkt. Nu eens wordteen jongen in handen gesteld van het hoofd zijner school, dau weer wordt de jeugdige boosdoener naar zijn ouders gebracht, soms ook moet vader of moeder hen van het bureau komen balen in het ergste geval wordt procesverbaal opge maakt, terwijl, als er schade is aangericht, deze zoo mogelijk moet worden vergoed. Vervalschte aspirine. Aspirine I Het geneesmiddel tegen een groot aantal kwalen, zoowel van den burgerman als (blijkens het bekende liedje) van den soldaat. Maar bij 't koopen van asperine moet men voorzichtig zijn, is onlangs geadviseerd, met het oog op minderwaardige aspirine io verpakkiug van de goede soort, „Het Mbl. tegen de Ver- valsch." waarschuwt nu echter tegen een ander bedrog met aspirine: hel geneesmiddel wordt nl. den laatsten tijd in Duitscbland schromelijk vervalscht met, of zelfs geheel vervangen door dubbelkoolzure soda (z.g. zuiveringzout). De be kende vormen vau tabletten en verpakkingen worden daarbij zeer bedrtegeliik nagebootst. Zoo- als er volkomen ingerichte ateliers bestaan voor valscb baukpapier, zoo zijn er drukkerijen te vindeU die zicb uitsluitend met de vervaardiging van vervalschte verpakkingsmateriaal voor ge neesmiddelen belasten. De bewerkers van dit bedrijf worden in Duit>cbland als „Tabletten- Palsch-mü'or" betiteld. Aangezien vermoed wordt, dat deze vervalschte producten speciaal naar ons land verzonden worden, is voorzichtigheid bij den aankoop dringend geboden. En 't blad dringt er opnieuw op aan, dat aan de grenzen de ingevoerde waren aan een, zij het ook slechts voorloopig onder zoek onderworpen sollen worden. Gesnapt.) De schandelijke vernieling in een pas vol tooide en nog niet bewoonde villa te Scheve- ningen (deuren en ruiten waren vernield, verf potten omgeworpen, verfwerk bekrast, marmeren schoorsteenmantels stuk geslagen, trappen be vuild, enz.) terwijl daarna gepoogd is den boel in brand te steken, blijkt gepleegd te zijn door een viertal 16- h 19-jarige Haagsche kwajongens van gegoeden stand Ze zijn alle vier in arrest gesteld. Zocht tot (avontuur* geven ze op als aanleiding tot de gepleegde baldadigheid. De motortractor als tramlocomotief. Men kent de kwestie: bij Amsterdam heeft men op een paardentramlijntje de paarden als trekkracht vervangen door een motortractor, die niet zelf op rails loopt, maar oatuurlijk toch aan de rails gehouden is, doordat de tramwagens daaraan gebonden zijn- De vraag deed zich nu vooris die motortractor te beschouwen als een gewoon motorrijtuig, zoodat dit voertuig valt onder de Motor- en Rijwielwet en dus bij het tegenkomen van andere voertuigen b.v. rechts moet houden, of is bedoelde wet er niet op van toepassing p Om dat uitgemaakt te krijgen, was tegen den bestuurder van den tractor bij een (Overtreding* van de motor- en rijwielwet proces-verbaal opgemaakt. De kantonrechter had hem veroordeeld, daar mee dus uitsprekende, dat de tractor als motor rijtuig aan bedoelde wet heeft te gehoorzamen en daarmee feite ijk den tractor als trekkracht voor de tramrjjtuigen onmogelijk makende. In hooger beroep heeft nu echter de Amsterdamsche rechtbank uitgemaakt, dat de tractor met den tramwagen dien hij voorttrekt, dén onverbreke lijk geheel vormt. De beklaagde werd vrijge sproken en derhalve kan de tractor als locomotief dienst blijven doen. De opstand in Ierland, die het hevigst woedde te Dublin, schijnt een einde te zullen nemen, De lersche troepen blijven de baas. De opstandelingen zitten nauw ingesloten, hun gebaricadeerde hotels, waar zij een toevlucht hebben gezocht, staan in brand en meerder steun van de naaste omgeving is uitgebleven, zoodat overgegeven aan de geregelde overheid wel niet zal kunnen uitblijven. De val van de Oostenrijksche kroon schijnt nu gevolgd te worden door een algeheele instorting van vreemde waarden. De Mark is genoteerd op 60 ct. de 100 M. De Belgische frank is iets beneden de 20 ct. de Fransche frank is iets meer dan 21 ct-, de Amerikaansche Dollar gaat ook naar beneden en houdt om streeks f 2.60, terwijl de Oostenrijksche kroon spoedig de roebel zal achternagaan, daar deze ongeveer 70 kronen voor één cent geeft. De Pauselijke gendarmen gaan ook met hou tjjd mee. Ze zijn ontevreden ovor hun commandant en verzetten zicb tegen verschillende maatregelen. De commandant, graaf Ceccopieri begaf zich, bijgestaan door officieren en de gewapende Zwitsersche garde naar de gendarmeriekazerne, waar de in staat van muiterij verkeerende gendarmes zich bevonden, waarna deze werden ontwapend. De gendarmes zetten toen uiteen waarom zij ontevredeu zijn, waarna hen werd beloofd dat een onderzoek zal worden ingesteld. De uitslag van de verkiezingen zal dit jaar belangrijk later bekend stjn dan vier jaren geleden. Toen hadden de meeste couranten in ons land hun eigen dienst inge richt en konden reedt spoedig het voorloopige resultaat geven. De kosten beliepen toen voor de kleinere bladen ongeveer tweehonderd gulden, wat nog was te overkomen. Dit jaar is wederom getracht een dergelijken dienst in het leven te roepen, doch waar de telegramkotten zóó zijn gestegen en het aantal candidaten zoo groot was, is men er van afgezien. Zoo zou deelname voor onze courant ongeveer vijfhonderd gulden hebben bedragen en dit was ons tooh wel een beetje te erg. Wellicht dat w* nog voor het afdrukken een overzicht kunnen ontvangen van het aantal zetelt dat iedere partij bezet. Een aanslag op Harden. Een nienwe aanslag, die vermoedelijk een politiek karakter draagt, heeft gisteravond plaats gehad. Maximilian Harden, de bekende redacteur van de Zuknnft, is in het Grunewald nabij Berlijn door twee tot dusver onbekende personen met een ploerteodooder ernstig verwond. Hij heeft vijf wonden aan het hoofd, van welke echter geen levensgevaarlijk. Hjj kon zich naar zijn woning sleepen ten is toen naar een zieken huis gebracht. Een der vermoedelijke daders is gearresteerd. Wat de moord op Rathenau betreft, men is nog niet veel verder gekomen. Wel zijn tal van arrestaties gedaan, doch iets nadere is niet uit gelekt. Het spreekt vanzelf dat de regeering strenge maatregelen heeft genomen, teneinde een eind te maken aan het zoo gevaarlijke op- tredeu van de tegenstanders der republiek. Meelvergiftiglng. Te Zuidveen, onmiddellijk bij Steenwijk, doen zich in het gezin van den landbou wer Jan Nijsingh ernstige gevallen van meel vergiftiging voor. Alle huisgenooten werden na het eten van pannekoek, een enkele had zelfs nog maar een klein stukje gebruikt, direct ongesteld, sommigen zelfs zeer ernstig. Hond en kat werd eenige olie, waarin de pannekoek gebakken was, toegediend. De dieren bleven gezond, doch toen de kat eenige van het meel gemaakte pap opgegeten had, stierf het dier bijna on middellijk. (Tel.) Botsing tusschen motor- en wielrijder. Op den Spanjaardsdijk nabij Deventer zijn Dinsdagavond de motorwielrijder van W. uit Raalte en de fietser B. uit Diepen veen met elkaar in botsing gekomen. Bei den bleven bewusteloos liggen. Van W.'s toestand bleek later vrij geruststellend, hij is per auto naar Raalte vervoerd. De toe stand van B., die naar het St. Josephge- sticht te Deventer werd getransporteerd, is zorgwekkend. (Tel.) De Russen die de conferentie in den Haag bijwonen en voor wie een gedeelte van het Oranje hotel is gereserveerd, beklagen zich dat zij er zoowat als gevangenen worden be handeld. Nu, dat is eenigszins waarheid, doch de Russen vergeten erbij te vertellen dat het ook een noodzakelijkheid is dat de Nederlandsche politie zoo oppast, want er wordt op de heeren Russen geloerd. Zelfs zijn er reeds Russische monarchisten gearresteerd, die nu juist niet met goede bedoelingen tegenover de bolsjewisten- leiders zijn bezield. En onze politie heeft dan ook te verstaan gegeven dat zij, bij het toekennen van meerder vrijheid aan de Russen, nief voor hun veiligheid zou kunnen instaan. Dat beduid dus, dat het dan wel eens zou kunnen gebeuren dat er een of meer van de Bolsjewistische leiders eens neergeschoteiy zouden kun nen worden. We gelooven dat de heeren Russen zich dan toch maar bij voorbaat als halve ge vangenen zullen laten behandelen en daar door kans hebben om ongedeerd weder naar Rusland te kunnen vertrekken. Dan leeft toch David Wijnkoop maar rustig in ons land, vooral als hij niet aan het revolutiemaken is. Dultschland schijnt weer een onrustigen tijd tegemoet te gaan. De inzinking van de Marken na tuurlijk gevolgd door duurder worden van levensmiddelen, de pas gepleegde aanslagen op voorstanders der republiek, schijnt, als olie op het vuur te werken. Overal hebben ernstige ongeregeldheden plaatst gehad. Op verschillende plaatsen trachtten com munisten weer over te gaan tot het uit roepen van een Radenregeering en kwam het tot bloedige botsingen met de politie. Er zijn op verschillende plaatsen dooden en gewonden, zoodat de toestand er niet op zal verbeteren. De vrachtauto's eijn groote weg vernielers, tenminste de wegen zjjn l»ng niet zwaar genoeg geboowd om aan dit vervoer weerstand te bieden. Het vervoer voor deze auto's verbieden, gaat natuurlijk niet en daarom is er maar een oplossing en wel de wegen geschikt te maken. Men is thans beeig op eenige drokbereden wegen in ons land eeo speciaal wegdek te leggen. Er komt eerst een laag van ettelijke decimeters gewalst puin en daarover nog eenige wegdekken die saet asfalt wordeu behandeld. Voldoen deze weggedeelten dan zal waarschijnlijk langzamerhand dit aan leggen van wegen wel worden uitgebreid. De hongersnood in Rusland schrijdt nog voort. Officieele berich ten melden dat tot heden tien millioeu men schen van honger zijn omgekomen. Als tegen hanger hiervan doet bet wel eenigszins zonder ling aan dat vanuit Moskou een schip met een lading Russische goede consumptieaardappelen te Antwerpen is aangekomen, waar deze niet ver kocht konden worden omdat d Belgische oogst- vooruitzichten zoodanig zijn dat er voldoende voorraad consumptieaardappelen is. Het vaartuig is daarna naar Delfzijl vertrokken en heeft zijn lading aan Groninger aardappelfabrieken verkocht. Tragische gevallen zijn nog voorgekomen bij de stemming waaraan soms door menschen is deelgenomen die beter te bed hadden knnnen blijven waar te zwaar ziek op neder lagen. Zoo is te Enkhuiten een man die per rijtuig naar het stemlokaal werd gevoerd, na te hebben gestemd, dood ge bleven. Te Sliedrecht viel eveneens een zieke man in het stemlokaal dood neer. De oudste kieseres is wel geweest een 102- jarige dame, die te Deu Haag woont. Ouder de typische gevallen meldt de N.R.Ct. dat te Den Haag een arbeidersvrouw kwam stemmen, doch dit alleen kon doen indien men zich even ontfermde over haar baby. De voor zitter van het stembureau nam daarvoor even het kindje over en moeder deed hatr plicht en stemde. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. Tholen. De heer J. Spaan ia met ingang van 15 dezer bij Kon. Besluit op diens verzoek eer vol ontheven nit zijn betrekking als directeur van het postkantoor alhier en wordt als hoofd commies der Posterijen en telegrafie geplaatst ten kantore te Bergen op Zoom. SPORT EN SPEL. Ook Excelsior van Lepelstraat neemt aan 1 seriewedstrijden deel. L0 Door V.I.O.S. alhier is Zaterdag jl. 32 gewonneu de wedstrijd Insschea f voetbalclub en H.T.C. te Halsteren. kt. VAN ONZE BERICHTGEVERS. ST-MAARTENSD1JK. Maandagavond jl. de landbouwer Abr. vau den Hoek alhier ongeluk van den zolder te vallen, doordal trap waarlangs hij zich naar beneden wilde geven onderuit gleed. Hij bezeerde zich dai zoo ernstig dat geneeskundige hulp moest woi ingeroepen. Het 5-jarig zoontje van den voeri Nelisse kwam Dinsdag onder het spelen ongelukkig te vallen dat het op 2 plaatsen rechter arm brak. Bij K.B. van 19 Jani 1922, No, zijn goedgekeurd de Statuten der iu deze meente opgerichte Postduivenvereeniging Zwaluw". ST-PHILIPSLAN D. Bij de gebonden a stedicg van het sohilderwerk voor de Ned. H re Kerk en de Pastorie waren iesehrijvers J. Vermeulen voor f 190 en J. v. Elsackes 1210 voor de Pastorie en J. v. Elsacker 1115 eu J. M. Vermeulen voor f130 de Ned. Herv. kerk. sr Oud-Vossemeer. Zondag jl. is de eerste wed strijd van een serie gespeeld om medailles, uitgeloofd door den heer Van der Riet alhier, tusschen Eendracht alhier eu Z.V.V. te Zierik- zee met 21 in 't voordeel Van Eeadraoht. OUD-VOSSEMEER. Bij de verkiezingWoi dag jl. kwam o.m. ook nog een 98-jarige vro de oudste ingezetene ter stembus, SCHERPENI88E. De heer 3. van der Me} £*c' heeft zijn ontslag aangevraagd als machinist de Electrische Centrale alhier. Uitslag der verkiezing voor ledtn dei Tweede Kamer. Gemeente Scherpenisse. Staatkundig Geref. partij 234 stemmen. Vrijheidsbond 204. Chr. Historisch 49. Ant.-Rev. 40. Plattelandersbond (Brast) 32. Vrijz. Detn. 14. Dein. Partij 3. S.D.A.P. 12. Communisten 5. De verklezingsdrukte. THOLEN. Het was Woensdag alhier, het wel overal in den lande zal zijn gew een ongewone drukte op straat. Geregeld de gaDg naar de stembureau!, zoowel mannen als vrouwen, zelfs zieken en gebrekk werden per rijtuig naar hnn stemburean voerd, teneinde hun stem te kunnen uitbreng Aan het stembureau 2 meldde zich de ooi' vrouwelijke kiezer aan, wed. Sonke 94 jaarvlir De vrees dat er vele biljetten van onwatart zouden zgn, ia niet bewaarheid, het percent bleef nog benedeu 1 °/0. sr Dinsdagavond gaf het fanfaregezelidff j (Concordia* alhier een concert op de kiosk r de Markt. Hoewel het corps nog steeds sul aan de weinige animo die er schijnt te best om werkende leden er bij te krijgen, tooh |jec worden geconstateerd, dat het gezelschap at voornitgaande is. De muzieknummers wei - onoerispelijk uitgevoerd. Woensdag a.s. h (Concordia* weder op de kiosk op te tte Hedenmorgen is de directeur der U.I tri School alhier met de leerlingen der U.L.O.-sc z een schoolreisje gaan maken naar Rotten vei De onkosten voor dit reisje zijn door de 1 tie lingen zelf bijeengebracht en het plan bei om volgend jaar weer een schoolreisje te me id: S 8, J. De uitgebrachte stemmen te Tholen. Tholen. Woensdag werden hier uitgebracht Lijst Van Houten Faubel De Wilde Van Liemt Wijnkoop Kolthek Van der Zwaag Merchant Van de Hoven Braat Staalman de Muralt ter Hall Staalman Van Berenetejjn Kersten Heeres van Boetzelaar Schokking Vliegen v. d. Mijle Maljaars Minnema van de Laar Coppennolle Teenstra Fruytier 17 stemmen. 0 161 1 2 0 0 143 1 44 6 144 2 0 2 317 34 8 261 72 1 4 0 2 1 1 123 GE Ml be nst kot Uitslag stemming Tweede Kamer. Do rechteche partijen hebben thans een regceringimeerderheid behaald, de stand rechts en 40 van de linkerpartijen. De verdeeling is alsvolgt Roomsch-Katholieken 32 zetels. Autirevolutionnairen 16 Christ. Historische 11 Geref. Staatspartij 1 Soc. Dem. Arbeiderspartij 20 Vrijheidsbond 10 Vrijz. Democraten 5 Comm. Partij 2 Plattelanders 2 Liberale partij Van Houten 1 rtji V me lecl dki «ga )ov in obl t i Vil

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1922 | | pagina 2