L .UITSLACL en heeft zelfs dien aan gaande reeds eenc beslissing genomen. De vergadering keurt haar eveueens met al- geineene stemmen goed. Na afhandeling der agenda waarbij niemand der leden iets ter tafel heeft te brengeu, heeft de voorzitter nog enkele mededeelingen te doen. a. In de vergadering van den raad van Com missarissen van de Waterleiding heeft hij kunnen bewerkstelligen dat de hoofdleiding over den Molendijk zal vervallen eo door de straat aan sluiting zal worden verkregen, waarvan de meerdere kosten door de Vennootschap zullen worden gedrageD. Met het leggen van de hoofdleiding door de Voorstraat zal men deze in het middeu moeten opbreken tengevolge waarvan deze mooie straat hoogstwaarschijnlijk in geen 20 jaren zal worden wat ze nu is. Legde men kleinere buizen aan den kant dan bleef de straat ongeschonden maar dat brengt meerdere kosten met zich mee, die door den directeur zijn geraamd op f800; voor die dubbele leiding komt men een paar honderd meter 8-duimers te kort h f 4.maar dit kan onmogelijk de Vennootschap gratis doen. Burg. en Weth. vinden echter geen vrijmoe digheid die groote som voor rekening der ge meente te nemen De heer Van Hout zegt, dat men er misschien later spijt van zal hebben. Geen der leden deed niettemin een voorstel, zoodat de leiding volgens de projecteering door de Voorstraat zal komen. Inmiddels kon de voorzitter nog mededeelen dat de aftnleg van binnenshuis voor de kleinste woningen f 35 kost maar dat dit in huur kau worden genomen a f4.56 per jaar; waterver bruik bedraagt daarbij f 10.Voorts loopt de aanleg op tot f45 en f55 naar gelang van de "buizen wijdte. b. Het gras van de begraafplaats is door Groenewege aaugekocht voor f 15, terwijl de voorzitter f 100 in de gemeentekas had gestort als netto-opbrengst van den verkoop der aan gespoelde vaten waterverf. De heer GoetLgebaure vraagt of ook de schippers van water kunnen worden voor?ieD, De voorzitter gelooft wel dat daarin zal worden voorzien. Hoewel een en ander in een stadium is ge komen dat thans veel -kan worden overzien, is dit nog niet ter sprake gekomen, doch zal dit ter gelegenertijd stellig doeD. Daarna sluiting der zitting. BINNENLAND Tot lid vau de Prov. Staten van Zeeland is heden (Vrijdag) gekozen verklaard de heer J. H. Geschier Anti-Rev.) Belastingen. Wij maken onzen lezers opmerkzaam dat vóór 1 Juli betaald moet zijn de helft van de Grond belasting en de helft V3ii de Personeele belasting. Waar de kosten van het zenden van een waar schuwing aanzienlijk zijn verhoogd, rueenen we onzen lezers een dienst te doen hen op dezen termijn Ie wijzen. Herziening in het tarief over het veer over de Eendracht van Oud- op Nieuw-Vosmeer. Ged. Stalen vau Zeeland alelleu aan de Prov, Staten voor het volgende besluit to nemen. De Staten van Noord-Brabant en Zeeland gelet óp artikel 9 der verenkel vau 5 Juli 1921 (Staatsblad no. 838,) hebben besloten aau jbr. mr. An'honie Adriaan van Doorn en Koudekerk te Haarlem, en Abraham Emilius vau Brikken Kuck te A-rdenhout, gerechtigden tot het veerrecht over het pont- en roeibootveer over de Eéndracht van Oud-en Nieuw-Vosmeer voor deu tijd van 5 jiren ingaande 1 Augustus 1922, machtiging te verleenen tot heffing van overzetgeldeu aau gemeld veer overeenkomstig het navolgende tarief eu ouder de navolgende voorwaarden I. Het overzetgeld bedraagt a. voor personen boven 4 jaar f 0075. b. voor rij- öf voertuigen met ééo paard f 0.25. c. twee paarden f 0.40 d. voor eeu paard, rund of ezel z. geleider f 0.10. e. voor een vuilen, kalf, schaap of varken als boven f 0.025. f. voor zak- of tongoederen per H L., en voor pakgoederen per 25 K.G. mits, op geen voer tuig geladen f 0 U25. g. voor een gewoon rijwiel met berijder f0.10. h. voor een motorrijwielen op 2 wielen met inbegrip van den bestuurder f 0.15. i. voor een motorrijwiel of voertuig op 3 wielen, met inbegrip van de in- of op zittende personen f 0.30. j, voor een motorrijtuig op vier wielen f 0.30. k. voor een rij- of voertuig bespanuen met eén of toeer honden, met inbegrip van den bestuurder f 0.15. Bij storm, ouweder of ijsgang kan het dubbele in deze rechten wordeu geheven. II. Een der knechts moet wonen in de nabijheid van het veer in Noord-Brabant. III. De toegangen naar het veer moeten des nachts aau beide zijden voldoende worden verlicht. IV. Aan beide zijden moet een schuithuisje worden geplaatst ten behoeve van het publiek, dat v'an liet veer gebruik maakt. VAN ONZE BERICHTGEVERS. 1ERSEKE. in den nacht van Woensdag op D onderdag zijn de kreeften die in een oesterput in zeeften opgeborgeu stonden, kunnen ontsnap pen, omdat er te veel water in den put stond, wijl deze niet afgesloten was gewordeu. Ze hebben 3ich door heel den put verspreid. Misschien zijn er ook wel in de Schelde ontsnapt. Daar de kreeften aan verschillende vissohers toebehoorden, zullen deze een hoogst moeilijk probleem op te lossen krijgenom ieder 't zijne terug te krijgen. 8T-MAARTENSDIJK. Door den keurings dienst van waren te Goes is geconstateerd dat door eeu melkverkooper te dezer plaatse melk wordt verkocht, die gebleken is ondeugdelijk van eameustetling te zijn, en aanwijzing gaf van watertoevoeging. De betrokken verkooper komt er dezen keer (wat uitzondering is) met eea waarschuwing af. De alhier gehouden collecte ten behoeve van den Gewapenden dienst in de Nederlanden heeft in totaal opgebracht f 50.29. De Oudercommissie alhier heeft eu bloc hare functie ueergelegd. ST-MAARTENSDIJK, 27 Juni. De heden morgen gehouden zitting van den gemeenteraad die door 6 leden werd bijgewoond de heer Vroegop was afwezig wa9 iu hoofdzaak be legd voor eene wijziging in de samenstelling der stembareaux. Bij de benoeming van leden daartoe, was dit geschied aan de hand v&a de Kieswet van 1918, waarbij zij met deu voorzitter uit, 4 leden be stond. Maar de wet var» 1921 vordert nlechts 3 leden, bevoegd tot onderteekening van het proces-verbaal. Dientengevolge werd voor het eerste bureau benoemd (Gemeentehuis) met den burgemeester als voorzitter, tot leden de beeren C. M. Quak- kelaar en A. L. Hage en voor het tweede (Bewaarschool) wethouder M. P. Groenewege als voorzitter en tot leden de beeren P. Gaakeer eu M. L. Koopman. Naar aanleiding van het door den gemeente- reiniger M. Moerland gedaau verzoek tot ver hooging zijner jaarwedde wegens meerdere werkzaamheden, stelden Burg. en Wetb. voor, dit te verhoogeu met f 25. De heer Koopman achtte f 50 meer in even redigheid ipet het meerdere werk. Diens voorstel werd aangeuomeu met bepaling, dat de beide Vesten onder de geregelde reini ging zouden zijn begrepen. Dc geraamde kosten van eeu tweetal zink putten (begin van de Markt en nabij de oude straat) ad ruim f 300.— werden goedgevonden, OUD-VOSSEMEER. Bij B. en W. ia inge komen een verzoek om bij eeu perceel in de Achterstraat een bénzinebewaarplasts te mogèn maken. De bewoners van de aanpalende woningen hebben verschillende, bezwaren uitgebracht tegen het verleenen vau vergunning daartoe. Zaterdagavond trad in de Kath. School voor de Katolieken een spreker op, ook van auti-rev. zijde waren een aantal personen opge gaan om te luisteren. STAVENISSE. In de alhier laatst gehouden gemeenteraadsvergadering werd op verzoek eer vol outslag verleend als ouderwijzer aan den heer M. Btmeker en benoemd als onderwijzeres mej. T. Bos (thans tijdelijk.) Vastgesteld werd voor één jaar voorloopig een heffing van keurloon voor een paard f 6 rund boven 't jaar f5; kalf f2.50; nuchter kalf f 1.50 varken f 3 en schaap en geit f 1.50. In verband daarmeJe werd opgeheven de betrek king van plaatselijk keurmeester en als zoodanig met 1 Juli eervol outslagen de heer D. Roozc- mond. Gevraagd zal worden ontheffing van de zaakhuisslachting. Aao de Hoogeschool te Utrecht slaagde voor het exaroeu candidaat-geneeskunde de heer J. Broudman alhier. Tengevolge van de langdurige droogte is het vlasgewas alhier zoo goed als geheel mis lukt. Verscheidene perceelen zijo omgeploegd en op andere is het gewas afgemaaid en wordt het aan de runderen tot voedsel verstrekt. Donderdag vergaderde alhier de Coöp. Boerenleenbauk. Herbenoemd werden als lid van het Bestuur en als lid van deu Raad van Toe zicht, resp. de beeren M. O. Steeudijk en C. Broodman, terwijl weder voor 4 jaar als kassier werd herbenoemd de heer M. P. Tazelaar, wieDs salaris werd verhoogd met f 100 eu dus ge bracht werd op f 700. Aan het jaarverslag 1921 ontleeuen we de volgende cijfer Het aantal leden is 159. Bij het einde van het dienstjaar was er aan spaargelden belegd f 192256.20. Het totaal der voorschotten was f 159777.55. In loopende rekening werd aan de leden ver strekt f 492225 325 en daarvan terug ontvangen f 384427.94. Het saldo bedrag met de centrale te Utrecht wijst een schuld aau van f 123405.72. Het aantal looiende spaarbankboekjes was f113. Aan reute en provisie werd ontvangen f 15635.47. Er werd in 1921 een winst gemaakt vau f 2251.24 wat gevoegd wordt bij het reservefonds, waar door dit stijgt tot f7207.865. De heer C. C. Moerland alhier is geslaagd voor het diploma voor Boekhouder der Ver- eenigiug van Leeraren bij het Boekhouden. Djor B. en W. alhier is benoemd al8 tijdelijk Onderwijzer de heer S. Stoel, thans al3 zoodanig te St-Auualand. THOLEN. De vorige week werden hier twee uitvoeringen gegeven, waarvan het batig saldo ten goede is gekomen aan „Het Groene Kruis" alhier. Vrijdagavond gaf de Gymnastiekvereeni- ging „Olympia" een uitvoering in den tuin van „Non Semper", terwijl het faofaregezelschap //Concordia" belangeloos zijn medewerking ver leende. Ih de zaal vau „Non Semper" was een tuber- culosemuseum ingericht. Jammer dat het weder niet meewerkte om eeu vertoeven in de buiten lucht aangenamer te maken. Zaterdagavond had een voetbalwedstrijd plaats, ook voor hetzelfde doel, waarvan ondersporten spel een verslag is opgenomen. Jammer echter dat de belangstelling zoo gering is geweest. Onze inwoners schijnen nog niet geheel door drongen te zijn van het groote nut dat een instelling als //Het Groene Kruis" voor de ge meente afwerpt. Slechts f 63.86 is afgedragen- aan den penningmeester; men houde ons ten goede indien we zeggen dat dit minstens f 100 te weinig is. De heer M. de Lange Wz., geboortig van Tholeu, slaagde te Delft voor candt. electrotechu. ingenieur. Het wordt nog druk aan den vooravond der verkiezingen met politieke lezingen. De Democratische partij houdt Maandag een openbare bijeenkomst in Nou Semper. De vrij zinnig Democraten Dinsdagavond eveneens in Non Semper, terwijl voor de A.-R. partij burge meester van Rees uit Poortvliet iu de Geref. Kerk een rede houdt, welke vergaderiug alleen voor geestverwanten toegankelijk is. De stemming voor de tweede Kamer. Tholen. Woeusdag a.s. heeft de stemming plaats voor leden von de Tweede Kamer. Het is de eerste maal dat ook de vrouwen zijn ge roepen en verplicht zijn hun stemplicht te ver vullen. Wij wijzen er op dat op ieder stembiljet slechts één hokje rood gemaakt inag wordtn. Iedere kiezer, mannelijk of vrouwelijke mag op het geheele stembiljet dus maar op één caudidaat zijn of haar stem uitbrengen. Maakt men meerdere hokjes rood dan is het biljet ongeldig. Men denke er dus wel aan. een beroering, waaraan godsdienst! tusschen Roomschen en Protestanten Mn vreemd is. Ierland, overwegend katho n»< wil niet langer de overheersching verdri bei van het protestantsche Engeland en v Ie zich vrijmaken. Nu zijn de Teren st it voor Engeland, dat dit land zéér vertv le, loosd heeft en de bevolking onderdrt wa een blok aan den been geweest. Ze de Valera, een fanatiek voorstander va republiek, liet zich tot President uitroi en moest naar Amerika uitwijken. <1 Nu volgt Engeland steeds een poll om door geven en nemen, te houden het heeft. Zoo ook hier. Het trachtte Ier vrijheid te geven en de Iersche reput sa Po veroor^aaA/ doot? /mgen stoeldenq, deden slijm, dele ge/a&tek/eur> Neem h MIJKHARDT'S LAXEER-TABLETTEIS Perdoob 60ci' bij Apoth en drogisten. 161 7 294)5 GEMENGD NIEUWS. De moordzaak onder Ermelo geruimen tijd geleden gepleegd op twee vrouwen te Houtdorp, gemeente Ermelo is vorige week voor de rechtbank te Zwolle berecht. Beschuldigd waren A. Dijkslag, J. de Graaf en M. Emmer den moord te hebben gepleegd. Vrijdag der vorige week conclu deerde de officier van justitie, wegens ontbreken van het overtuigend bewijs, tot vrijspraak, waarop de verdedigers ver zochten om dan maar onmiddellijk de beklaagden in vrijheid te stellen. Hieraan werd door de rechtbank niet voldaan. Donderdag 29 dezer deed de rechtbank uitspraak en veroordeelde de 3 beklaag den ieder tot 12 jaren gevangenisstraf. De beklaagden hebben onmiddellijk hooger beroep aangeteekend. Groote ontsteltenis is in Duitschiand» verwekt doordat de minister van Buitenlandsche Zaken, dr. Rathenau, een man van groote werkkracht en die den takt had om het wantrouwen dat in Ententekringen tegenover Duitsch iand heerscht, te doen verdwijnen. Dr. Rathenau begaf zich Zaterdag naar zijn woning onder Berlijn toen plotseling een auto naderde, bijna in botsing kwam met den auto van den minister en plot seling een negental revolverschoten werden gelost, waardoor de minister doodelijk werd getroffen. Door de heerschende verwarring wisten de daders te ontkomen. Inmiddels verwekte het bericht groote ontsteltenis en woede. Men ziet er in een streven van de aanhangers vari het oude regime, om weder een keizer op den troon te plaatsen en een aanslag tegen de Re publiek, daar ook Erzberger is vermoord door de reactionairen. Overal kwamen relletjes voor, die zich voornamelijk deden gelden tegenover bekende voorstanders van het keizerschap. Woensdag is het stoffelijk overschot be graven met de meest groote eer die do Republiek kan bewijzen. Het lijk werd eerst ter Rijksdag vervoerd, waar ook de Rijkspresident Ebert gesproken heeft. Daarna is het stoffelijk overschot naar den familiegrafkelder vervoerd. De arbeiders hielden een proteststaking en de Regeering heeft alle bijeenkomsten, die zouden plaats hebben door oud-militaire vereenigingen en regimenten ter gelegenheid van een bekend Germaansch feest, verboden. Tal van arrestaties zijn gedaan, doch men is er nog niet in geslaagd al de moor denaars op te sporen. Eerst werd een zekere Techow gearre steerd, die herkend is als zijnde den be stuurder van den auto waarin de daders ge zeten waren. Al spoedig daarna waren ook twee andere verdachten gearresteerd. Eerst scheen het dat de politie geen goede greep had gedaan, want de verdachten hadden alle drie een alibi opgegeven dat juist bleek te zijn. Door de herhaalde verhooren geraakte een der verdachten in de war en toen bleek al spoedig dat men van tevoren had af gesproken wat men zou zeggen. Het einde is dan ook dat Techow reeds bekende schuldig te zijn aan den moordaanslag. ENGELAND krijgt nog maar geen rust in Ierland. Er heerscht gedurende langen tijd in Ierland te erkennen, mits het aan Engeland tri bleef. In zooverre was men het eens worden en kreeg de Iersche republiek ilo( eigen regeering en haar eigen leger, De Valera werd niet tot President geko Nu wordt plotseling nabij zijn woninl Londen, de geeërde maarschalk Wi' een man die veel heeft gedaan oof Iersche kwestie opgelost te krijgen, twee mannen doodgeschoten, die on; delijk daarop gearresteerd, blijkens op bevindende papieren, behooren tot eerste Iersche republikeinsche leger. Ook in Ierland maakt men zich ongerust voor wanhoopsdaden een der bevolking, die wraak wil nemen den moord. En in Ierland zelf is weder een ops uitgebroken van aanhangers der i republiek, tegen de pas gestichte nie republiek. Het is te Dublin ontaard ii ware burgeroorlog. De aanhangers va Valera, hadden den Ierschen gen^ O' Connel, ondercommandanl van Iersche republikeinsche leger, gevangei nomen. De voorloopige Iersche regei sommeerde om onmiddelijk den geni vrij te laten, doch de rebellen verschat zich stevig in het paleis dat voor ri bank dient De regeeringstroepen omsingelden] gebouw, waar zij wacht hielden oi zorgen dat niemand kon ontsnappen, seling werd er vanuit het paleis gesel op de Iersche troepen, waarop het lei leger het antwoord niet schuldig bleljh weldra kwamen ook kanonnen deelm lJk aan den strijd, waardoor het gebouw wé Jk in brand stond. Een deel der rebellen|Jh toen door een uitval te ontsnappen en|oll schanste zich in verschillende hui die ook belegerd worden, het andere! houdt vanuithet brandende gerechtsgel den strijd vol. |r. SPORT EN SPEL Tholen. Zaterdagavond jl. liefdadigheidswedstrijd gespeeld tusscheo.i, combinatie van „Stormvogels en T. V.1 Tholen en D. E. V. O. van Steenbergen, had invaller. De toss werd door Tholf wonneu en deze wenschte met den wind spelen. Na den aftrap werd er goed aangd Het eerste doelpunt werd door den binnen van Tholen gemaakt, maar al S[ daarna weet D. E. V. O. nit een corner om te maken. Intusschen kwam de muziek op le veld. De stand bleef tot de rust ongea opi zoodat deze inging met 11. Na de rust pakt D. E. V. O. goed weet spoedig het tweede doelpuot te Tijdens de muziek trapte Tholen af eul gelijk te spelen. Thans gaat de strijd op en neer, totdatl minuten voor het einde de linksbuiten Tholen uit een voorzet van deD rechtsbinnt derde doelpuut weet te maken. Nog evi 61 getrapt fluit de scheidsrechter einde. Dezt strijd werd dus door Tholen met 32 gewt Ais scheidstechter fnDgeerde de heer Vries. De opbrengst was ten bate van het Kruis te Tholen. Het faufaregezelschap „Concordia" ver! belaoglooze medewerking. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. et St-Philipslaöd. Met iugaug van 16 Jo is aan dhr. J, H. v. d. Hoven, als ka houder van het hulppost- en telefoonk Ifi eervol ontslag verleend. Uitslag verkoopingen en aanbestedin STAVENISSE. Vrijdagmiddag werd door het Bestuur vau het waterschap Stal aanbesteed het herstel, de vernieuwing onderhond tot 30 April 1923 van de kram-, rijs- en steenglooiïngwerken aan gel waterschap. De begrooting wat f 6300.401 Inschrijvers waren de heeren W. van Vossen Jr., Sint-Annaland 1 63!| Joh. Elenbaas, r 63! L, Moerland Mzn Stavenisse 60 Jan Eerland Cz., 59' L. v. d. Velde, Brninisse 57 Adr. Wesdorp Lzn., Stavenisse Ot; h< ,56* I Gegund aan den laagslen inschrijver. INGEZONDEN Tholen, 29 Juni 1 Geachte Redactie. Zij het ous vergund van Uwe plaats gebruik te makeu (waarvoor bij voorbaat dank) in verband met de liefdadigheids ;ec ringeu op 23 en 24 dezer ten bate Vereeniging gegeven door de gymnast t

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1922 | | pagina 2