Ongeval. er in 1920 ongeveer één raiÜioen aan belastin gen betaald voor 's Rijks kas. üe Voorzitter kan niet andera zeggen dan dat hier ovei het algemeen genomen immer nog betaald ia voor elders uitgevoerde groote werken waaraan deze streek weinig of niets heeft, ou voor deze streek iets gedaau - moet worden is er door omstandigheden geeD geld; en thaus moeten we aandringen de plannen niet te doen vergeten doch te doen uitvoeren, dan moet er voor een andere streek waarvoor al veel is gedaan maar iets minder gedaan worden. De heer Den Bugelsman zegt dat de visschers in Tholen tegen een dam zijn, maar als er slui zen in den dam zijn kan er toch voor water- verversching gezorgd worden en is huu bezwaar misschien te ondervangen. De heer Oomt vraagt of de subsidie door het Rijk is ingetrokken. De Voorzitter zegt dat die nooit is toegekend, wel is immer steun toegezegd, zoodat het zaak is actief te blijven. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Medegedeeld wordt dat thaus het Staatsblad is verschenen waarin is opgenomen dat onthef fing voor huislachtingen kan verleend wordeu, waarom voorgesteld wordt de ontheffing aan te vragen. Toegelicht wordt dat als ontheffing wordt ver leend voor iedere huisslachtiug minstens 4 dagen te voreu aangifte moet geschieden. De heer Ooms vindt 4 dagen zeer kort, waar mede andere heeren zich vereenigen. De heer Van Tilbeurgh meent dat men in Den Haag weinig bekend is met het platteland, anders zou men de termijn wel eenigszius ruimer genomen hebben. Goedgevondeu wordt ontheffing aan te vragen. Niets meer te behandelen zijnde merkt de heer Vermet op dat de waarschuwingsborden immer nog als maximum snelheid 15 K.M. aan geven, terwijl dit moet zijn 20 K.M. De Voorzitter zegt dat Ridderhof opdracht heeft de cijfers te veranderen in 20, deze heeft daaraan nog niet voldaan. De heer Ooms nteent dat het goed is als de borden in orde zijü, er wordt soms veel te snel gereden. De heer Van Tilbeurgh vraagt of het voet ballon op Zondag niet op een later uur kan dan geschied. De Voorzitter zegt dat dit punt reeds in handen vau Burg. en Wethouders is, en dit college voornemens is het voetballen alleen n& kerktijd too te laten althans wedstrijden, zoodat niemaod dan aan het voetballen aanstoot be hoeft te nemen. De heer Van Tilbeurgh zegt het liever op Zoudag geheel te willen verbieden. De heer Ooms is van een andere meening, geheel verbieden is niet noodig, beperken tot na kerktijd acht hij goed. De heer Den. Eugelsman kan zijn goeJkeuring er aan geven om het to beperken tot na kerk- tyd, dan kan er misschien veel voorkomen wor den wat aanstoot zon kunuen geven. Niemand meer het woord verlaogende wordt de vergadering gesloten. De uitslag van den wedstrijd was als volgt le prijs A. J. Bevelander Jz., 2p. C. Beve lander Az., 3e C. Guiljam, 4e A. Guiljam, 5e G. Bolier Jz., 6e C. Coomans, 7e. D. van der Werff Jz., 8e W. Quaak, 9e J. Opree, 10e M. Kloet, 1 le C. Hartog, 12e C. van Dalen, 13e D. van der Werff, 14e G. C. Hartog 15e L. Deurloo Mz., 16e A. Kloet, 17e C. L. Tholenaar, 18e Jac. Vroegop, 19e J. Verkerke 20e Jan Vroegop en 21e Jac, Bevelander Jz. Toen allen de prijzeu in ontvangst genomen hadden werd door het muziekgezelschap een rondgang door de gemeente gemaakt. De heer A. J. Beveleuder die de medaille met een oranjelint op de borst droeg, werd voorop bij den vaanderig geplaatst, terwijl de de schutters achter de muzikanten een plaats innamen. Na den rondgang werden er nog eenige muzieknummers op het uarkiplein uitgevoerd. THOLEN. Blijkens een in dit nummer voor komende advertentie, zijn de slage.rs M. Meer man Jz. en M. Meermau Hz. in het bezit van een ijskast. Een goede vooruitgang, vooral in den zomer, daar de slagers nu den geheelen week deugdelijk vleesch kuunen afleveren, ter wijl voordieo, men steeds moest zorgdragen dat des zomers het vleesch spoedig was opgeruimd. bij firma J. M. C. Pot, prijs ttA UoogJ .met 30 ct. voor stedelijke belasting. De Verkiezingen. Het wordt een surprise-wedstrijd, want wie kan met eenige goede kans berekeningen maken, waar zóóveel partijen en groepen met zooveel candidaten naar de honderd prijzen dingen. De volgende partijeu en groepen nemen met het volgend aantal candidaten aan de verkie zingen deel. Openbare vergadering van den raad der gemeente Scherpenisse op Dinsdag 7 Juni 1922 De notulen wordeu onveranderd vastgesteld. Adhaesiebetuigiüg inzake het bekende adres betreffende vermiudering van spoorwegreizigers- tarieveu. Verslag der gezondheidscommissie over 1921 wordt voor kennisgeving aangenomen. Aan de schietvereeniging „Prinses Juliana" wordt een tegemoetkoming verleend van f 12.50 Naar aanleiding van een ingekomen verzoek van A. Oudesluijs e.a. om opheffing van het schoon- dorpsvoetpat worden B. en W. gemachtigd daarvoor de noodige stappen te doen. Inzake eventueele aauleg eener nieuwe be graafplaats wordt besloten af te zien voor aan koop vau een perceel land van den heer M. W. Kloet gelegen aan den Langenweg. VAN ONZE BERICHTGEVERS. 8T- MAARTENSDIJK. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is benoemd tot ambtenaar 2e klasse ten bureele van den Provincialen Waterstaat met standplaats Teroeuzen, de beer L. Moerland, geboortig van hier, le voren werk zaam bij het Waterschap Huusingo te Uithuizen. Bij de op 1 Juni alhier gehouden Paar denmarkt waren aangevoerd 123 paarden waar onder 19 veulens. De handel was slecht. ST-PHLLIPSLAN Woensdagnamiddag had de machinist C. K. toen hij me.t een motor rijwiel over de Stationsweg reed, het ongeluk zijn stuur kwijt te raken, waardoor hij tegen het daar staande bokje reed. Hij liep enkele kwetsuren op. De motor was niet erg gehavend. SCHERPENISSE. Begunstigd door het mooie zomerweer hield de schietvereeniging „Prinses Juliana" Dinsdag j.l. haar jaarlijkschen huishou- delijken wedstrijd. Dank zij de mildheid der douateurs, was het bestuur in staat geweest een twintigtal mooie prijzen beschikbaar te stellen. Tijdens den wedstrijd bracht het fanfarecorps „Eendracht" eenige mooie nummers ten gehoore. 's Avonds had in tegenwoordigheid van den Ed.Achtb.Heer van Rees, burgemeester der ge meente, de uitreiking der prijzen plaats, terwijl ook dq het muziekgezelschap weer voor de noo dige afwisseling zorgde. Toen de laatste prijs was uitgereikt werd de heer A. J. Bevelander Jz. die het hoogste, aantal punten met den wedstrijd ten deel gevallen was, bij het bestuur genoodigd. Aldaar was ook aanwezig de heer W. L. Klos, die de le prijswinner verrastte met een prach tige médaille. BINNENLAND De heer J. H. Blum, lid vau Ged. Staten van Zeeland en sedert 1905 lid van de Pro vinciale StateD, heeft wegens gezondheidsredenen als zoodanig bedankt. De heer Blum behoort tot de A.-R. partij. Door Gedeputeerde Staten is overeenkomstig het gedane verzoek eervol ontslag verleend aan do leden der Provinciale regelingscommissie voor de paardenfokkerij in Zeeland, met ingang van den datum, waarop de nieuwe commissie zal zijn in functie getreden, n.1. aan de heeren: H. J. Aernouds te Sluis, C. A. de Bruijkere te Breskens, Ph. J. vau Dixhooru te Axel, H. A. Haiiken te Wilhelmiuadorp, F. C. O. M. Hombach te liulst, P. Stallaort le Klooaterzaude, J. G. van de Linde te Korigeuo, V. M. Kropel te Nieuwerkerk, A. C. de Steur le Oost-en West Souburg, G. J. do Wilde te St-Mnar- tensdijk en J. Wisse te Anna Jacobapolder. Door Ged. Staten is aan de colleges van Burg. en Weth. der verschillende gemeenten een circulaire gericht van don volgenden inhoud De Minister van Arbeid schrijft ons bij missive vau 29 Mei het volgende „Het is my gebleken, dat nog steeds verschil lende gemeenten in gebreke zijn gebleven de ver ordeningen op den keuringsdienst van vee en vleescli vast te stellen, niettegenstaande de termijn, gesteld krachtens art. 48 der Vleeschkeuringswet reeds geruimen tijd is verstreken. Ik moge Uw college daarom verzoeken de gemeentebesturen binnen Uwe provincie, die ter dezer zake nog in gebreke zijn gebleven er namens mij op te wijzen, dat op 1 Juni de wet in werking treedt en er derhalve bij de betrokken gemeentebesturen op aan le dringen, alsnog tot onverwijlde vaststelling der verordeningen over te gaan. Ik moge Uw college verzoeken mot het oog op den korien termijn met den meesteu spoed een aanschrijving in bovenstaanden geest tot de 'be trokken gemeentebesturen te richten." Onder verwijzing naar het schrijven van den com missaris der koningin d.d. 25 Februari, spoedshalve namens hun college, verzoeken Ged. Staten de ge meentebesturen, voor zooveel uoodig, te bevorderen, dat de daarin bedoelde gemeenschappelijke regelingen, verordeningen en instructies ten spoedigste aan hen worden ingezonden. Door Ged. Staten is er de besturen van de polders en waterschappen belast met beheer over waterkeereude werken op attent gemaakt, dat bij Kon. Besluit van 5 Mei 1922, is bepaald, dat op 1 Juni in werking treodt de bij art. 11 der wet van 15 October 1921 als tweede lid in art. 15 der wet van 10 November 1900 ingevoegde bepaling. Deze bepaling luidt: „Hij, die bij den aanvang van het tijdvak, gedurende hetwelk hij zitting zoude hebben, den leeftijd vati 65 jaren zoude hebben bereikt, komt voor een benoeming niet in aanmer king, behoudens dat hij, die vooizitter of lid van hei dagelijksch bestuur is, herbenoemd kan worden, indien hij bij den aanvang van het tijdvak, gedu rende welke hij wederom zitting zal hebben, den leeftijd van zeventig jaren nog niet zal hebben be reikt. Aan een voorzitter of een lid van het dage lijksch bestuur wordt met het einde van het zittings jaar, waarin hij zeventig jaar oud is geworden, ont slag verleend." Door het Centraal stembureau voor leden van de Provinciale Staten van Zeeland is in zijn heden middag te Middelburg gehouden vergadering in de vacature ontstaan door het bedanken van don heer J. H. Blum, gekozen verklaard de heer H. R. Struve, oud-lid der Staten, de volgende van de antirev. candidaatlijst. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 26. 27. 28. 29. 30. 31. 32. S. D. A. P. R. Kath. Staatspartij Vrijheidsbond Aoti-Rsv. Partij Platlelandersbond (Braat) Vrij?. Dem. Bond ChristHiat. Unie Nieuwe Katholieke Partij Belastingbetalers Volkswelvaart Blok van Middenstanders Chr. Soc. Partij D mocratische Partij Socialistische Partij Communistische Partij Plattelanderspartij (Teenstra) Onafhankelijken Kunstenaarspartij Comité-van HooteD BezuinigiDgsbond A rbeiderscandidaten Hervormde Staatspartij Rapaille-partij Christen-Dem. Partij Vrijdenkers Staatkundig Ger. Partij Christelijke Volkspartij V rouwcu-orgauisatie Grond partij Staatspensioen-pari ij Pensioen-belangen Kleine Middenstand Lijst-Arts 90 76 55 45 39 30 20 15 15 12 12 10 10 10 10 10 10 10 9 9 9 8 8 6 6 5 4 4 4 3 3 3 2 nog - 13 lijsten elk met één 33. Verder zijn naam. Op de lijsten staan in totaal 3 025 namen, maar vele candidaten zijn eenige malen gesteld, zoodat er ten slotte 575 overblijven, die zich verdringen voor de deur vau de Tweede Kamer, om toegelaten te worden, f 5000 zal nu de „tegemoetkoming" zijn I Voorzichtig met den Duitscher! In verscheidene Hollaudsche bladen bood een Duitsch-Belgische Expert Mij. in Crefeld rij wielen aaü voor f 39 per stuk. Een lezer vau 't Hbl. ging eens ioformeeren. Hij vernam 't volgende 0 De eigenaar dezer „Maatschappijn is reeds voortvluchtig nadat hij uit Holland millioeuen marken onlvaugen heeft. Hij wordt nu door de justitie gezocht. Er liggen te Crefeld op de post nog duizende postwissels iü f 39, die echter voor de afzenders gered zijn, doordat de geadresseerde verdwenen is." veroorzaakl doop tragen óloelg&ng, aaien s/ijrn, gele ge/aafe kleur Neem W MIJNHARDT'S (ÜÊlgK LAVEER -TABLETTEN Per doo5 60cr bij Apoth en drogisten. 161 7 29355 Haag, een bericht dat weer een sprank hoop g< le dat men in den Haag maatregelen zal kannen tre waardoor de wanhopige toestand waarin Earopa steeds verkeert, eindelijk zal kannen veranderen, De Droogte daort maar voort. Reikhalzend zien we uit n regen die maar niet wil komen. In. het bnitenl schijnt het weder te kenteren. Te Parys is overvloe een zachten regen gevalleu, doch op het plattel land in Frankrijk zijn hevige onweders gevallen, ontzettende vernielingen hebben aangericht aan ten velde staande gewassen, voornamelijk door de ha{ boien die het onweer vergezelden. Ook te werpen en Brassel woedden hevige ooweders, echter veel schade aanrichtten. Een zonderling heelt zich te Coatances opgehangen. In een briel i men op het slachtoffer vond, stond vermeld dat eerst een wandeling van 600 K.M. had gedaan zijn geld onder de armen verdeeld Vroeger w» opgehangene commissaris van politie te Cherbor doch volgens mededeelingen van zijn vrouw 1 toonde hij, na den oorlog meegemaakt te hebt teekenen van verstandsverbijstering. Een nieuw geneesmiddel tegen syphillis en lupes schijnt uitgevonden te door den Franschen arts Odin te Parys, Alvo het bekend te maken, heeft de dokter eerst schillende gevallen behandeld en bestudeerd. Tl schynt het succes verzekerd en publiceert hij genezingen. De behandeling is niet van langen (1 en geschiedt door het inspuiten van warm bl Gok verlammingen zijn met goed gevolg door spuiling genezen. ONDERWIJS. Medegedeeld wordt, dat ouder de geslaag van de Ambachtschool te Bergen op Zoom, dit voorjaar na volbrachten leertijd die sc!«d verlieten, ook behoort S. Berrevoets te Tho F5 die 18 p. behaalde vau het maximum 24, praktijk, vakteekenen, vormteekenen en thee lische vakken; dezer dagen werd door lii§ voorzitter dit diploma uitgereikt. flkei Oud-Vossemeer. Mej, Sakko van Tho &fl tijdelijk ouderwijzeres aan de o.l. school all GEMENGD NIEUWS. De vleeschkeuringswet. 1 Juni is zc in werkiog getreden. Aan de abattoirs heeft men zich dadelijk goeddeels aan gepast, schrijft de Vee- en Vlh., doch overigens is van een algeheele naleving der wet uog geen sprake, want de gemeenten zijn nog lang niet klaar ;uet hunne verordeniugeu. Van hooger hand zullen ze zeker tot spoed worden gemaand. Men meene niet, waarschuwt het blad, dat de wet kan worden verouachtzaamd, omdat een gemeente nog niet klaar is. Een marechaussee kan een slager, die zijn slachtdier niet vóór de halssnede bedwelmt, die ongekeurd vleesch ver voert, die een slachtdier opblaast, verbaliseeren. Men zal voorshands wel wat door de vingers zien, maar veilig is men niet. Voor muziekliefhebbers. Blijkens een advertentie in dit nummer, geeft de Mij. tot bevordering der toonkunst te Bergen op Zoom aan muziekliefhebbers de gelegenheid een Oratorium van Handel te genieten. Uitge voerd zal wordeu Judas Maccabeus. Volgende weel: komen we uitvoeriger op eeu en ander terug. Zij die zich nu reeds van een plaats willen voorzien, kuunen kaarten bekomen De Turnfeesten te Bergen op Zoom op 1 en 2 Juli a.s. Het uitvoerend comité der turufeesten ter gelegenheid vau het zilveren jubileum der Tumvereeuigiug U.d.I, op 1 en 2 Juli te Bergen op Zoom te houden is thaus zoover met zijn voorbereidende werkzaamheden gevorderd dat het volgende programma is samengesteld. Zaterdag 1 Juli begioneu om 2 uur de vol gende wedstrijden in het gymnastieklokaal, den tuin en de groote zaal van De Korenbeurs. A. Internationale en gewestelijke vierkamp voor turners (vereenigingswedstrijdeu en per- soneele wedstrijden). B. Internationale en gewestelijke driekamp voor turnsters (vereenigingswedstrijden en per- soueele wedstrijden.) C. loteraationale personeele wedstrijd voor keurlurners. Uit de deeluemers aan wedstrijd C. zal een ploeg worden samengesteld welke op den eere- avoud een speciaal Dummer keurturneu zal geven. Dat men dus hier het neusje vau den zalm te zien zal krijgen, behoeft zeker geen betoog. 's Avonds om 7 uur heeft de plechtige in outvangslname en overbrenging der Bondsvlag door de feestvierende vereeuigiug plaats, terwijl om 8 uur in De Koreubeurs eeu Eere-avopd gehouden wordt waarop de beste vereenigingeD uit Gewest, Verbond en Belgische Noordergouw zullen optreden. Zoudag 2 Juli beginnen de feestelijkheden 's middags om 1 uur met een optocht, die alleszins schitterend belooft te worden. De officials der Turnbonden en de vertegen woordigers der deeluemeode vereenigingen worden officieel ten stadhoize ontvangen en om 3 uur zal op het sportterrein De Raaijberg de groote openbare uitvoering van het Gewest Zeeland met medewerking der Belgische Noordergouw plaats vinden. Tevens worden hier wedstrijden in estafetteuloop en hindernisbaan gehouden. De 'feestgids die spoedig zal verschijnen, zal omtrent dit programma alle nadere bizonder- heden bevatten. Door de welwillende medewerking van de Inspectie der Kon. marechaussee en der autori teiten belast met het grensverkeer worden den buiteulandschen gymuasteD verschillende pas- faciliteiten toegestaaD, hetgeen de deelname aan het feest zeker zal bevorderen. Onder den Bosch maakte een kellner uit hotel is thans als zoodanig in vaste betrekking gesteld. lerseke. De heer W, P. de Jonge, onderw eoi aan de school voor Ger. lageronderwijs alhi benoemd als onderwijzer met verplichte ho ac'e aan de school der Ger. Getn. te Liaee, frtr t( LANDBOUW-VEETEELT ide Medegedeeld wordt, dat volgens de veetel t de laatste maal verricht, in vergelijking me &n van 1910, is gebleken, dat de geitenfokl001 met 620/0 iu de provincie is toegenomen, cb dit voor Tholen en St-Philipsland zelfs 10 bedraagt. Concours-Hippique, Bij het Pinker-Maandag gehouden oonc te Bergen op Zoom behaalde in de afdec Nationaal concours voor het beste landbi tuig paard L. J. Groenewege 8t- Maar ten spa 3e prijs met Nellie. Veulenkeuring te Oud-Vossemeer. Onder zeer matige belaugstelling had W< at dag 7 Juni de veulenkeuring van den 1 >ha v. Paardenfokkers Eil. Tholen, te Oud-V 'ei meer plaats, ook de deelname was geriogei een vorig jaar, de oorzaak daarvan kan gei worden in de omstandigheden, dat de paai handel en de vraag vooral Daar jonge paa steeds verminderd, en daardoor de moei liefhebberij bij sommigen er af gaat. Van de ingezondeu veulens was de cataj er merrieveuleDs het grootst in aantal en van de beste kwaliteit. Van de 14 ingezo afstammende vau stamboekouders werden kroond met medailles. 1. Alma van Tholen van M. 2. Ada van Tholen van id. 3. Clara van Tholen van id. 4. Caline van Reigersbnrg van Ant. L. iQe en Co. 5. Cora vau Tholen van M. J. Stoutjei en Veia vau Tholen van id. 7. Liene van St-Maartensdijk van G. Wilde. 8. Juliana de VivaDt van W. v. Eugeli Hengstveulens minder in aantal en van tiger kwaliteit, vier bekroond met medailli 1. Oscar van Tholen van M. J. Stootje ,rB 2. Louis van Ch. A. de Wit. 3. Clairou van J. Brooijmans. 4. Jau vau id. MerrieveuleDs 1 jaar oud waren van de ingeschreven slechts drie ingezonden, twee J veulens vooral no. 1, konden een medaille gewezen worden. 1. Clara v. Bleijendaal van J. Brooijma Emma van Tholen van M.J.Stoutjei Hengsten van I jaar eveneens slechts J. Stootje^" h« b te co ïge -ar lam gei Blei rtx od ioÜ eed bei

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1922 | | pagina 2