J &*.hs*£LOOSHEID - u on O Indien we eens zien wat rondom gebeurt iu de maatschappij kunnen we zeker een beter oor deel vellen. Wat nu gevraagd wordt is een uit vloeisel van de wet, is uitvloeisel van hetgeen 20 jaren geleden onder de arbeiders is omge- gegaan en waardoor men hiertoe is gekomen. Het grootgrondbezit is langzamerhand versnipperd en deze versnippering is oorzaak geweest dat de opbrengsten van den grond belangrijk zijn ge stegen. Spreker geeft een uitgebreid geschied kundig overzicht waaruit nog meer uitkomt dat door verkleining van grondbezit de producten opbrengst stijgt. Voorts wordt er op gewezen dat reeds in onze omgeving tal van landstichtingen, die beoogen grond aan den arbeider te verschaffer, zijn opgericht en men te Krabbendijke b.v. f 40UÜ per H A., te Scherpenisse men f7900 vraagt voor 1.87.26 H.A. terwijl anderen resp. f 5000 en f7500 vragen, indien men deze prijzen vergelijkt met den hier gevraagde dan is de prijs niet hoog. ludien men de pachtprijzen van het weezee-armbestuur vergelijkt van C. W. de Rijke voor f85en andereu vorige jaren f 180 betaalden, dan is van zorg voor den kleinen man niet veel te merken. 77 perceelen land zijn door de Weezen-Armen verpacht tegen een prijs van f 33 tot f 100 per gemet, dit maakt een gemiddelde van f61.53 of per H.A. f 153.82 Y2 60 dat is voor de kleine man, die tevens den onderhoudsplicht nog beeft van. dreef enz. niet gering. De kwaliteit van grond is zeker voor bet land waar de aanvraag over loopt; voordeeliger. Spr. wijst er in zijn uitvoerige uiteenzetting nog op dat zooals de heer Van Sorge reeds op gemerkt beeft, in dien pachtprijs van f 85 is ge rekend een som voor aflossing en spr. beeft met een paar deskundigen van onbesproken reputatie het land opgenomen eu deze zijn van meening dat er wel brood iu zit. Spr. meent dat de gemeenteraad niet afwijzend mag beschikken en gaat na de groote moreele en ethische voordeelen die de aankoop mede brengt. Minder werkeloosheid, beter voorziening van winterprovisie, zelfs wintervoorraad voor vee. Waar spr. uit de wet nergens kan lezen dat de gemeente aansprakelijk is voor een eventueel financieel mislukken, vervalt dit bezwaar en is er dus geen enkele reden het verzoek niet toe te staan. De heer Elenbaas vraagt of het gemeentebe stuur zeggenschap het ft. De voorzitter antwoordt ontkennend, de stich ting brengt ieder jaar verslag uit aan den Mi nister van Landbouw en den gemeenteraad. De beer E. v. d. Slikke meent dat volgens art. 26 van bet Kon. besloit de gemeente wel degelijk de geldelijke verantwoording draagt. De voorzitter doet daarna voorlezing vau de desbetreffende art. en concludeert daaruit dat biervan geen sprake is, bovendien indien de stichting eenige jaren bestaat en dan het land verlies van bet reecls afbetaaldeTeteeieuen, bet geen wel voorkomen zal worden. De discussies over dit onderwerp worden nog «enigen tijd voortgezet waarna besloten «rordt dat de voorzitter nogmaals onderhandelingen zal aanknoopen met den verkooper der gronden, om een billijker prijs te bedingen. Voorts komt ter tafel de verordening op het l.o. in de gemeeute. De heer E. v. d. Slikke vindt het onmogelijk om thans deze verordening die 51 artikelen telt, te behandelen, hij wenscht deze eerst te doen circnleeren. De voorzitter meent dat, waar de verordening Ier inzage heeft gelegen de leden hiervan wel kennis hebben genomen. Na behandeling wordt de verordening vastgesteld. Ook de instructie ^n het onderwijzend per soneel wordt goedgekeurd. Bij de rondvraag merkt de heer E. v. d. Slikke. op dat velen bij bet waterhaleu uit de steenen tfate misbruik maken door er touuea vol uit te halen, ook zou spr. een verbod van straten schrobben weuschen zien uitgevaardigd, ter ver mijding van verspilling van water. De voorzitter zal dit doen uitroepen, doch in dit gev«l dient aan de politieverordening een artikel te worden toegevoegd, zoodat overtreding dan strafbaar is. De beer Elenbaas wijst nog op den minder goeden toestand van een muur achter de school De voorzitter antwoordt dat deze in de week van Pinksteren wordt afgewerkt. De heer Van Sorge wijst er op dat er zooveel afval op een der stortplaatsen wordt gestort dat dit op een pad terecht komt. De voorzitter zal hieraan ziju aandacht schenken. De heer C. v. d. Slikke vraagt of er reeds iets is gedaan om de gevolgen vau de vlersch- keuriugswet voor de huisslachtingen te verzachten. De voorzitter antwoordt dat hieraan door het gemeentebestuur is gedaan wat er aan te doen is. Hierna sluiting der openbare vergadering. Spoedvergadering van den gemeenteraad van Poortvliet op 31 Mei 's avonds 8 uur. Afwezig Wcth. Bruijnzeel. Eoorine belangstelling van publiek. Geen notulen, wegens kort tijdsverloop tusschen deze en vorige verg. Eenige punt: Adres Landarb.vereen, aankoop land. De voorz. heropent de gisteren gehouden be raadslagingen. De h.h. C. P. v. d. Slikke en Joh. Elenbaas informeeren Daar wetsarl.-inhoud. art. 8 even eens de heer Van Sorge. Men is bevreesd voor de aansprakelijkheid van de gemeente. De heeren M. K. Krijger en C. P. v. d. Slikke •tellen belang in de meiiedeelingeo v, d, voor zitter omtrent de gehouden conferentie met den verkooper van het land. De heer Van Sorge informeert of het land persoonlijk eigendom zal worden of aan de stichting komt. De heer C. P. v. d. Slikke vraagt hoe het met 't land zal gaan als men niet zal kunnen opbrengeD, hetgeen de heer Eleubaas doet vragen Wie zal dan '1 verschuldigde betalen De voorzitter zegt, ofschoon hij wil voorop stellen te meeDen dat du h.h. de betrokken wet kennen, met genoegen omtrent de gevraagde artt. inlichtingen te willen geven. Zeker heeft de gemeente aansprakelijkheid en wel iu geval het gemeentebestuur c.q. de gemeenteraad, niet voldoet aan wat voorschriften eu de wetge ving van deze lichamen ei-mhen. Voorts zet de voorz. nevens de mogelijke schaduwzij ie uiteen, dat aan een eerlijke uit voering van de L.arb.wet vele lichtzijden vtr- bonden zijn. 't Gaat er om een eu ander met inachtneming van de bepalingen daaromtrent belangen af te wegen. Nogmaals constateert hij, dat er geen princi- piëele bezwaren tegen den aankoop zijn aan gevoerd, noch gisteren noch heden. Hoofd- en vrijwel eeuig bezwaar was de prijs in verband met de aansprakelijkheid. Hij wil zich onthouden vau wat hij gisteren hieromtrent aan de hand vau tal van voor beelden heeft gezegd met inachtneming van de koop- en pachtprijzen hier op eiland Tholen besteed. Opnieuw trekt bij een vergelijking tusschcn het aan Landarb. verpachte land van de Weezen-Armen en deze aangelegenheid. De Herv Diaconie vraagt ook f 100 paclit per gemet per jaar voor eenzelfdeu grond het kroondomein f 75.In den weihoek is aan A. Luijk weide verkocht voor f 1050. per gemet, welke grond men toch niet met deze op eeu lijn zou willen stellen. Hij wijst op verkoops prijzen f 1500 A f1750 nu en ten vorige jare in de naaste omgeving en op de verlichting van lasteu over 2 jaar in den polder tengevolge vaD de 9lotaflossing van dijkbreukkosten. Tusschen de hagsts taxatie in den Raad en de hedenmiddag gedane vr.iag is t 150 koop prijs per gemet verschil. Men wil 't laud voor f 1000, de vraag is uu f 1L50. Bij f 1000 koop zijn lasteu en kosten dezelfde als bij f1150.blijft alleen verschil f150. legen 4 voor vier jaren en daarna in de annuïteiten, ruim genomen 6 °/0 of wel: f6 A f 9 per jaar d.i. 12^ ceut per week en ruim 17 cent. Spr. vreest niet of deze centen komen terecht. Moeten er opofferingen voor worden getroost, de landarbeiders zullen dat zeker doen omdat zij enorme voordeelen daartegenover ver krijgen. Alleen al om deze reden dat het rustig genot van de zaak wordt verschaft rog wel, gaat spr. de economische en sociale zijde vau de zaak id groote trekken na eu verbind aan mprl^ftpiïliniron rlat h»rn .nipt Wplrmnrl ia ihpt. taiileereo ot zeer nalatig zijn eener dergelijke vereen, als hier adresserde, on dat hij wel weet dat er werkelijk verschil is in betalingscapiciteit van landhebbende en niet-landbebbende arbeiders de uiting eener vaste overtuiging van te be pleiten het goed recht van een goede zaak in bet algemeen belang. Bij een afwijzende beslis- sirg van den Raad zou hij naar consciëntie ook ingeval men bij G. 8. in beroep giug, niet anders mogen handelen. Nadat nog eenige inlichtingen zijn gevraagd en gegeven acht de voorz. de zaak voldoende besproken en wordt tot stemmiug overgegaan. Onder ademlooze stilte wordt met algemeene stemmen besloten de aanvraag in te willigen. Sluiting. GEMEENTERAAD van ST-MAARTENSDIJK. Zitting op Maandag 29 Mei, 'e nam 3 30 uur. Voorzitter de heer J. J. Polderman, burgemeester. Tegenwoordig alle ledon en de secretaris. Na lezing en goedkeuring der notulen wordt roede- deeling gedaan van de navolgende ingekomen stukken, als a. verzoek van D. Everaers om ontheffing van zyncn aanslag in den hoofdclyken omslag gedurende OctoberApril, wegens vertrek naar Stavenisse. Met algemeene stemmen ingewilligd. b. verzoek van enkele bewoners der westzijde van de markt tot aanleg van een noodzakelijke zink put aan den boek Markt—Oudestraat. Burg. en Weth. kunnen met dit verzoek wel mee gaan, doch de vraag is waar die pot te leggen? De heer Gaakeer herinnert aan zijn destijds geduan verzoek om eeu eveneens noodzakelijke put te leggen by de poort van P. Groenewege. Hij heeft daarvan niots meer gehoord. De heer Koopman vraagt of de geroeeute-reiniger verplicht is die nieuwe putten ook schoon te maken. De voorzitter zegt dienaangaande van Moerland hedenmorgen een verzoek te hebben ontvangen tot herziening zijner wedde. Maar dat kan nu niet be handeld worden, omdat eerst Burg. en Weth. daar over advies zullen uiibrengen. Inmiddels wordt met algemeene stemmen het eerst bedoelde verzoek aangenomen, terwijl Borg. en Weth. de plaats zullen aanwyzen waar deze het best kan worden gelegd. c. Aan een adres inzake de hooge spoorreizigers- tarieven wordt met alg. stemmen adhaesis verleend. d. overgelegd wordt een rapport \an M. J. Lange- jan en J. van den Hoek Marz, in zake een geuite klacht over den langen duur van het witten der Bewaarschool en waaruit blijkt, dat oorspronkelijk daaraan 22 uren ziju besteed, doch dat de muren, naar bet oordeel van Burg. en Weth. er nog zoo onoogelijk uitzagen, dat zij last gaven ze nogmaals te witten, waaraan toen 26 uur is besteed. De heer Koopman zal bij de rekening hierop terugkomen en vraagt ot dat rapport daarby wordt overgelegd. De voorzitter zegi, dat ze als goud zullen worden bewaard. e. Missive van Ged. Staten houdende kennisge ving dat zy den gemeente-opzichter B. J. van Oost beschouwen als te zijn belast met het toezicht krach tens art. 9 der Woningwet, alsmede een gelijktijdige" mededecling van den minister van arbeid dat het raadsbesluit waarbij P. M. Ge'uk als zoodanig zou zijn benoemd tot 1 Oct. 1922 wordt geschorst. De heeren Quakkelaar en Vroegop houden nochtans vol, dat van Oost nooit is benoemd en dat zelts alle raadsleden, die aan de nadere benoeming hebben medegewerkt, daarvan overtuigd zijn. f. Missive van Ged. Staten, houdende bericht van ontvangst der verordening op den keuringsdienst van waren. g. Id. alsvoren houdende kennisgeving der her ziening van de jaarwedden van de ambtenaren van den burgerlijken stand, waarbij wordt bepaald dat de wedde voor den ambtenaar J. Polderman f 160 en voor den waarnemenden ambtenaar J. van Nieuwenhuijzen f 50 zal bedragen. h. Mededeeling van de Bank voor Nederl. ge meenten inzake in deposito te geven geldén. i. kennisgeving van J. A. van isas tot aanneming zijner benoeming als plaatsvervangend lid van het stembureau. j. Id. van het gemeentebestuur van Stavenisse tot adhaesie-betuigir.g in de poging tot verbinding met den vasten wal van bet eiland Tholen. k. Mededeeliug van Joh. Kloet dat hij de hem bij loting toegewezen woning in het Boscbje niet zal aanvaarden en van J. van der Werf, dat hij dit wel zal doen. I. Van hel kohier van de hondenbelasting worden afgevoerd Clir. Dieleman, wien9 hoiid steeds vast ligt en dus bet karakter van een waakhond heeft en M. G. van de Vate wiens hond bij de beschrijving to jong was om te kunnen aangeslagen worden en bij den aanslag reeds gestorven was, terwyl aan Z. de Ruiter een half jaar ontheffing wordt verleend omdat diens hond gestorven is. m. Verzoek van vergunninghouders om toestem ming tot het houden van dansmuziek in hunne lukalen op Paardenmarkt en Festival op 1 en 5 Juni. De voorzitter zegt dat vóór twee jaar het geven van bevoegdheid hiertoe aan den burgemeester is ontnomen, maar dat de verordening op tapperyen niet aangeeft bij wie die bevoegdheid wel berust, zoodat eigenlijk niemand toestemming geven kan. De heer Vroegop vindt het vreemd dat het vorige jaar op dezelfde verordening door den Raad toe stemming kon worden verleend en nu niet. De heer Koopman is tegen die vergunning, ook met het oog op de werkeloosheid. De heer Gaakeer is om die reden, maar vooral uit godsdienstige overweging tegen dansmuziek. De heer Vroegop wil de reden van godsdienstigen aard respecteeren, maar die der werkeloosheid is ge zocht. De voorzitter ziet in paardenmarkt en muziek niet hel minste verband, alleen tydens het festival is bet toch volop muziek. De heer Gaakeer kan dat ook nog eenigszins plaatsen. De heer Gaakeer merkt op, dat hij zoo niet heeft gezegd. Hij vindt dansmusiek en dan nog wel op een christelijke feestdag een bespotting. De heer Quakkelaar, stelt voor de bevoegdheid weer terug te brengen naar den burgemeester. De voorzitter zou dit unfair vinden, nadat men twee jaar geleden hem dit ontnomen heeft. Hij stelt voor, dat men eerst zal uitmaken of er met Paardenmarkt en Festival dansmuziek zal zijn. Dit wordt verworpen met 5 tegen tegen 2 stemmen vórtr de heeren llage en Vroegop. Ihans wordt gestemd over het ingediend verzoek, hetgeen eveneens wordt verworpen met 4 tegen 2 stemmen vóór de heeren Hage en Vroegop baiten stemming do heer de Graaf. Het voorstelQaakkelaar om de bevoegdheid terug te brengen naar den burgemeester, wordt aange- nomeu mot 6 tegen 1 stern, die van den heer Groe newege. De voorzitter zal deze bevoegdheid niet aanvaarden en hel besluit ter vernietiging voordragen. Intusschen zal er nóch met paardenmarkt, noch met Pinkster festival dansmuziek zijn en zal hij, zoo noodig rijks veldwachters laten komen om het te beletten. (Een stem uit het publiek Bestelt ze dan nu maar II. Vastgesteld worden de verordeningen op hef fing en invordering der keurloonen, ingevolge de Vleeschkeuringswet. Voor een rund zal f en voor een varken f 1.50 verschuldigd zijn. De keurmeester meent dat men niet buiten een hulpkeurmeester zal kunnen. III. In de gemeente-begrooting voor den dienst 1921 wordt cene administratieve wijziging aangebracht. IV. Door Jac. Polderman is een reclame inge diend op zijnen aanslag in den hoofdelijken omslag om deze terug te brengen van do 6e naar de 6e klasse. De voorzitter wil deze. reclame naar Burg. en Weth. renvoyeeren. De herr Vroegop zegt dat ze by de Commissie thuis behoort. De voorzitter merkt op, dat de Commissie, die voor één jaar is benoemd, heeft opgehouden te bestaan. Daarop wordt zij verwezen naar de geheime zitting. By de rondvraag wordt op voorstel van den heer Hage, de aanslag van C. C. Klootwyk, wiens hond politiediensten verricht, van het betreffend kohier afgevoerd. De aanleg van een verlaatput by P. Groenewege, wordt ter verder onderzoek naar Burg. en Weth. verwezen. Op voorstel van den heer Vr egop wordt de ver goeding aan dén opzichlhebbende bij bet maken der specie voor den kaaimuur vastgesteld op f 200. De heeren Koopman. Groenewege en Gaakeer waren voor eene belooning van f 20 per week. De heer Koopman informeerde of de benoeming van dezen functionaris by den Raad berust. De heer Vroegop meent, dat deze benoeming by Burg. en Weth. berust. De Secretaris bevestigt dit; in een functie waar voor geen pensioensgrondslag bestaat, berast bij Burg. en Weih. De heer Vroegop vraagt inlichtingen omtrent de woniog van Lindhout in de Boschstraat. De voorzitter zegt dat de huur 19 bepaald door den minister op 1/7 van de inkomsten van den huurder. Daardojr bedraagt die haur ruim f 4 per week. Een goede oplossing zou 't zijn als we het voorschot aan het rijk terugbetaalden en de woning aan Lindhout trachtten te verkoopeD, of by verhui zing bonden we zelf de haur bepalen. De heer Vroegop ziet van dien verkoop niets komen, maar geeft in overweging de woning te ver haren aan iemand met een veel lager inkomen. Ten slotte brengt de heer Qaakkelaar het werk aan de kaai ter sprake, dat in deugdelijkheid veel zou winnen, indien de aanplemping geheel met rivierzand zou gebeuren en het zand uit de straat met rivierzand werd gebezigd voor ophooging van de kleine kaai. De aannemers van het werk willen dit doei de som van f 3400. Met het oog op de groote uitgaaf wordt op aanbieding voorhands niet iDgegaan. Daarna gaat de openbare zitting over in co f generaal. SPORT EN SPEL Oad-Vossemeor. Zondag werd een voetbal strijd gehouden tusschen Eendracht alhie Excelsior te Lepelstraat, op bet terrein van la vermelde vereenigin Eendracht won met 3 ONDERWIJS. St-Philipsland. Benoemd tot onderwijzer de Chr. Herv. school te 'sGravenzaude de H. S. Loran te De Lier, vroeger wonende al Afgeloopen week slaagde te's-Graven voor het diploma costumière mej. T. Goei van Oud-Vossemeer. Tholen. De heer J. Bierens, thans onder* aan de Openbare lagere school alhier is hem als onderwijzer aan de school met den alhier. De heer Bierens werd 1 Juli 1910 noemd tot onderwijzer aan de o. 1. school al Uitslag verkoopingen en aanbesteding St-Philipsland. Bij de op Dinsdagavonc houden aanbesteding van ongem. Chili sal was de laagste iuschrijver I. Aarnoudse f 16 Tevens werd Imallslag aanbesteed, waa de laagste inschrijver was C. L. Faasse f4.60 per 1000 K.G. BINNENLAND. Bij Kon. Besluit van 26 Mei is met in van 1 Juli de heer J. P. A. de Wilde, direi van het Post- en Telegraafkantoor St-Maarten j op diens verzoek eervol outslag als zooi verleend en benoemd als commies der Posl Telegrafie, VAN ONZE BERICHTGEVERS. d< IERSEKE. De heer A. Willemse, sch bij de Visscherijpolitie hier, is met ingang 1 Juli bevorderd tot controleur bij denz dienst. Op de bovenzaal van hotel Oester heeft een paar zwaluwen haar nest geboui een lampekap. Ze kregen daartoe de gelege omdat een paar ramen waren weggenomea geschilderd te worden. De diertjes zijn ni hun werk gestoord. Uit ten tuin van een bewoner der straat zijn ongeveer twee hectoliter aardap gestolen, die daar ingekuild lagen. ST-PHILIP8LAND. Op de alhier gehc di geitenkeuring van de Geitenfokkerij #06 Ogn neming" waren 22 geiten aanwezig, waarvn 2 goed gekeurd werden voor het Prov. i|n boek, n.1. vau de Wed. C, Kunst en d^ Reijngoudt. Voor het plaatselijk stamboek werden tij" gekeurd de geiten van A. Kunst, A. Verwijs,^ A. S. den Braber, J. M. Verhage en J. V d Bij de op Dinsdag jl. gehouden keuring 1 geiten van de geitenfokkerij „V. Z. O waren 29 geiten aanwezig. Twee werden goedgekeurd voor het Pi ciaal Stamboek, n.1. van den heer C. Geli de wed. J. Neele. Voor het plaatselijk stamboek de geiten J. v. d. Ree, C. Geluk, Jobs. Quist H. v. Luijk en D. Everaers Pzn. De o? geiten zijn afgekeurd. Dinsdag is hier een besoek gebrach. een 2e luitenant der luchtvaartdienst. Deze een afdeeling opgericht van waarnemers vo luchtvaartdienst, met aanvankelijk 20 ledei zal vier keer iu het jaar een demonstratie w gehouden. Met het commando hiervan is de heer C, v. Bendegom, gemeente-secre OUD-VOSSEMEER. Woensdags voud alhier de keuring gehouden van geiten er 20 geiten, zoo jonge als oude aanwezig heeren Sytema van Middelburg en Verslui Seeooskerke tradeu als als keurmeesters op heeren waren zeer voldaan over de kwalite opgekomen diereo. Er werden 3 dieren io 14 Provinciaal- en 6 in het plaatselijk stao] opgenomen. ionrusi, gejaagdheid,overspanning, GebniC %J-1UNHABDTS ZENUW-TABLETTEN rt Per koker 75cl bliApaih-endv^jdenjfj 105 7 gsró STAVENISSE. Aan het jaarverslag van kolenbond .Algemeen Belang" over 1921 lemen we, dat de inkomsten hebben bedt f 16S95.42 en de uitgaven f 16603 596, er een batig saldo was van 291.825. In werd er afgeleverd49447, H.L. ateenlt 547 H.L. anthraciet, 538 H.L. eierkole 117 H.L, smeekoleo, totaal voor een wi van f 15984.81. .Het aantal leden bedraagt Io de dezer dagen alhier gehouden gadering ran den gemeenteraad werd afwij beschikt op een verzoek van de afdeeling S nisse van Schuttevaer, om te komen tot minderiog van het tarief voor kadegeld sommige landbouwproducten. Een verzoek den beer M. Beueker om eervol ontsla) '*t onderwiizer werd aangehouden tot de vols op vergadering. Vastgesteld werd het vermenigvuldiging! voor den dienst 1922/23, iDzake de plaats< inkomstenbelasting op 0.63. Alhier overleed dezer dagen een echt dat nalaat een totaal van 101 kinderen, behi klein- en achterkleinkinderen. imi M f. va ve ree

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1922 | | pagina 2