ABDIJSIROOP Griep - d Catarrh Bronchitis Stavenisse. I dankbaar zijn voor alles wat er gedaan wordt, doeh wil men de uitbreiding van bet geweldige drama, dat zicb daarginds afspeelt, tot staan brengen dan moeten de regeeringen van Europa de handen ineen slaan om hulp te bieden, hetzij door het schenken, hetzij leeuen van de groote bedragen, die er noodig zijn om den nood eenigs- zius te lenigen. Het hongergebied beslaat een oppervlakte, die ongeveer tweemaal zoo groot is als frankrijk, met 33 millioen inwoners. Twintig millioen daarvan zijn aan den hougerdood ten prooi, tien h twaalf millioen verkeereo in het aller grootste gevaar en hebben eenvoudig niets om van te leven. Men kau zicb van zulk een toe stand eenvoudig geen voorstelling vormeD. Menschen, die trachten zich te voeden met aarde, gras, boomschors en zelfs paardenmest, om van de kannibaalsche gruwelen, die hier en daar voorkomen, nog niet eens te spreken deze 12 millioen moeteö in de eerste plaat9 geholpen worden op dit oogenblik en wij moeten huu zaadkoren verschaffen, opdat het land tenmiuste weer bezaaid kan worden en er voedsel gekant wordt voor den aanstaanden Qerfst en winter. Gebeurt dit laatste uitt, aan zulleu hongers- nood en sterfte tegen het einde van dit jaar alle verschrikkingen van thans nog ver te boven gaan. Reeds du heeft het zwaard van den honger millioenen neergesabeld, doch de catastrophe die de wereld dan zal zien, zal alles wat er daar ginds nog in leven is vernietigen en het land in een woestijn veranderen. Ik heb besloot prof. Naosen in 4) maanden tijds V/2 millioen pond sterling bijeengebracht, doch heb op zijo minst 3 millioen pond noodig om degeaeo, die in deu allerergsteu nood ziju te helpen. Eo dat spoedig, zoo spoedig mogelijk. Wanhopige toestanden. Palimowka ligt ongeveer zeven werst ten Noord-Westen van Bnzuluk. Het is een groot dorp, dat den laatsten zomer nog 5077 inwouers telde, die op 1 Januari jl. wareu verminderd tot 3626. Die vermindering is te wijten aan sterfgevallen en aan emigratie, welke laatste voornamelijk plaats vindt in de richting TasjkeDt. Van 4 November tot 16 Januari werden er 199 sterfgevallen aangegeven teu gevolge van verhongering en 12 tengevolge van typhus. Voor zoover men weet, waren er geen sterfge vallen door andere oorzaken. Zeventig huizen zijn absoluut uitgestorven. De normale herfstzaai is 700 desjatiens, maar de beploegde oppervlakte is verminderd tot 1892 er is op het oogenblik geeu zaad aanwezig om dit terrein te bezaaien. Vorig jaar was de oogs'. van 2 tot 4 poeds per desjatieu. In Januari 1921 waren er 1500 paarden iu het dorp, in Januari 1922 205. Het aantal koeien is gedaald van 3ÜÜ0 tot 199, dat der 08S6U van 40 tot nul, varkens van 1000 tot nul, kalveren van 1000 tot 2, schapen van 8 h 10.000 tot 52, en de kippen die er vroeger io grooten getale voorhanden waren, zijn thans practisch gesproken verdwenen. In 1920 was de oog9t ig.ooo Puv,J, OÜÜO pucd werd gerequireerd In één enkel huis, dat wij bezochteu, waren acht personen aanwezig, waaronder een oud- strijder, de drie kinderen ontvingen voedsel van de keukeus, maar al de volwassenen lageü machte loos op den grond uitgestrekten geen van hen had eeuige kans op herstel. Het eeuige voedsel in huis was een paarde- boef, die op het vuur werd gekookt. In het huis van den grootsten landbouwer van het dorp, die 50 desjatiens bebouwde, was het eenige voedsel een beetje meel, gemaakt van fijnge stampt gras. Zijn paarden waren van 15 op 1 tcruggeloopen, en zijn koeien van 5 tot 1. Msn liet ons talrijke soorten „ersatz"-voedsel zien, gestampt gras, bast van berken en^beuken eu wat tot poeder gewreven aarde c.d. De in het dorp aanwezige keuken gaf 203 rantsoenen per dag, de plaatselijke Sovjet 343. Op bet oogenblik van ons bezoek wa9 de maal tijd al opgediend. De regeling was niet geheel onberispelijk, hoewel de ondervraagde dorps bewoners volstrekt niet bleken te klageu over de verstrekte porties. Dit dorp is in den meest penibelen toestand. Tal van bewoners zijn in eeu vergevorderd stadium van verhongering, en moeten onvoorwaardelijk sterven, tenzij onmiddellijk hulp wordt gezonden. Het lijk van een man van omstreeks 30-jarigen leeftijd lag op eeu ?an de wegen. Arbeiderswoningbouw. De minister heeft opnieuw, in verband met de verlaging van de bouwkosten, de premie voor woningbouw verlaagd. In de eerste plaats is bepaald, dat de huur van nog te bouwen arbeiderswoningen, waarvoor op 20 Febr. 1922 nog geen voor schot en bijdrage was toegezegd, onafhan kelijk van den inhoud dier woningen, min stens 75 der exploitatiekosten moet be dragen. De premie voor woningbouw is voorts verlaagd tot hoogstens f 13 per vierkante Meter woningoppervlakte (ingeval van kost bare fundeering tot f 15). liet totaal be drag aan premie mag de f900 niet over schrijden. Voor industrieelen, die voor hun personeel bouwen, bedraagt de premie hoogstens f12 per vierk. M» en f700 per woning. 80-Jarige redder. De N. Harl. Gt. meldt, dat den 25sten dezer een menschenredder zijn tachtigsten verjaardag hoopt te vieren, n.1. de heer J. v. d. Wal, vroeger te Harlingen, thans te Makkum woonachtig. Door hem werden eerst voer hij met een klein visschers- vaartuig en later met een stoomschip in den loop der jaren 300 schipbreuke lingen gered De Koningin eerde zijn menschlievendheid door bet verleenen van de Ridderorde van Oranje-Nassau, terwijlom te verklaren, dat de vereeniging dank- hij van den Zweedschen Koning een gouden medaille ontving. Dure kronen. Op de weekmarkt te Meppel werdén door een marktventer aangeboden Oosten- rijksche bankbiljetten van 1000 kronen voor één gulden. Hij verzekerde dat als de kroon weer haar vroegere waarde mocht krijgen, zulk een biljet f500 waard zou worden Ja als.... De man kreeg veel koopers. Maar de menschen, die beter op de hoogte waren, lieten zich niet bedotten. De waarde van zulk een biljet is n.1. op moment niet meer dan 35 centZoodat de koopman nog goede zaken maakte. ONDERWIJS. - Oud-Vosseraeer. De heer M. E. PruijsseD, hoofd der O. L. school te Biervliet, vroeger onderwijzer te dezer plaatse, komt als no. 1 voor op de voordracht voor het hoofd der O. L. school te Oost- en West-Souburg. St-PhilipslaDd. De heer T. H. Visser, onder wijzer aan de bijzondere school alhier is ah zoodanig benoemd ie AmerongeD. SPORT EN SPEL Oud-Vos9emeer. Ons werd medegedeeld, dat door het Bestuur van de voetbalvereeuiging O. V. V. alhier, uituoodigingen zijn gezonden aan de andere clubs in bet Eiland tot bet houden van wedstrijden uitgeloofd is een bronzen beeld, beschikbaar gesteld door den Edelachtb. Heer Burgemeester alhier, terwijl ook nog medailles zullen worden uitgereikt. I-let voornemen zou zijn deze wedstrijden spoedig te doen plaats hebben op het terrein van O. V. V. EERSTE KAMER. Do verwerping der Burgerlijke pensioenwet door de Eerste Kamer heeft heel wat opzien gebaard. Daaraan was 't zeker toe te schrijven, dat voor de behandeling der Militaire pensioenwet veel belang stelling van 't publiek bestond. Die daarvoor de tribune bevolkten, zullen in zekeren zin teleurgesteld zijn geweest, want er gebeurde niets bijzonders. De Militaire pensioenwet werd zonder discussie en zonder hoofd, stemming aangenomen. Omtrent de verworpen burg. pons.wet deelde de minister mede, dat deze opnieuw aan de Kamers zou worden aangebodeu mei een wijziging van slechts één art. In art. 36 namelijk zal de mogelijkheid van verhaal vau een deel dor premies tot een be paald maximum op de rijksambtenaren worden opge nomen. De Kamer nam de tabakswet en de nieuwe lee ning van 300 millioen aan, maar verwierp de op neming dor plaatselijke keuze in de drankwet alweer met de kleinst mogelijke meerderheid van een stem boven de helft. Dit wetsvoorstel was niet van do rogeering, maar van 't a.-r. Tweede Kamerlid Rutgers. TWEEDE KAMER De Kamer nam verleden week de begrooting van binnonlandsche zaken aan. Ook is aangenomen de raotie-Kleerokoper, de wonschelijkheid uitsprekende, dat de vrouw tot het rechterlijke ambt kan worden toegelaton. De minis"er had haar ontraden omdat hij geen kans zag ze in praktijk te brengen. Naar aanleiding van de motie betreffende dienst weigering deelde de minister van justitie mee, dat er binnen enkele dagen een wetsontwerp zal in komen dat hierop neerkomt, dal men vrijstelling kan krijgen als men gewetensbezwaren heeft tegen het doodon van personen, ook als dat op last van de overheid geschiedt. De heeren van Ravesteijn on Kruijt verdedigden 't beleid der sovjot-regeering met betrekking tot de dienstweigering. Zij werden krachtig door den heer Duijs bestreden. Deze wees op een artikel in een communistisch blad waarin ten bewijze van do edele gezindheid der bolsjewieken verteld wordt, dat zij ergens in Rusland een baron en zijn gouvomanto uit liet raam gooidou maar de kanarievogel spaarden De heer Duijs keurde de behandeling van den dienstwei geraar Groenendaal af, maar hij feliciteerde hem toch, dat hij niet in Rusland woonde. De heer Bijleveld (vr.bond) kwam op tegen een post van f 46000 voor opbouw en meubileering vau 't gerechtsgebouw te Zutfen. Toen de minstor be toogde dat de verbetering noodzakelijk was vroeg de heer Bijleveld stemming over den post. Dinsdag werd de behandeling van justitie beëindigd. Woensdag werd de betwisto post van f46000 aangenomen en daarna de heele begrooling van hoofdstuk justitie. Dien dag kwam de interpellatie-Wijnkoop aan de orde, betreffende de bestaande dienst- en rusttijden en over de voorgenomen wijziging van dienst- en rusttydon van 't spoorwegpersoneel, alsmede over de rechtspositie van dat personeel. De heer Wijn koop deed den minister daaromtrent een 8-tal vragon voor de toelichting waarvan hij de gansche overge bleven tijd van de zitting noodig had en toen nog niet klaar was. baar gestemd kon zijn over de opkomst. Na tevens een woord van welkom tot de aanwezigen te hebben gericht, werd de uitvoering geopend onder aanheffing van het eerste vers van Psalm 66. Vlug en vlot werd het rijk voorziene programma, dat niet minder dan 18 zang nummers telde, afgewerkt, terwijl ter afwisseling een viertal samenspraken wer den gedebuteerd, die eveneens goed van stapel liepen en waarvan de voorlaatste »een grappige vergissing bij den rijksont vanger» meermalen de lachspieren in be weging bracht en het drietal dames een welverdiend applaudissement bezorgde. Over het algemeen mag de uitvoering welgeslaagd heeten en eene zelfvoldoening zijn voor den directeur, die ziju goede krachten aan de vereeniging wijd. Met een gemeenschappelijk gezang van Psalm 85 vers 1 en met een woord van dank door den heer Heijboer, zoo voor de verleende aandacht, als voor aller aan wezigheid, inzonderheid voor de betoonde belangstelling van de zijde van den bur gemeester, werd de uitvoering gesloten. Bij de eentonigheid van den tredmolen des lévens op het platteland is eene kleine afwisseling als deze, een welkome gelegen heid om zijn geest voor een korten tijd eene andere leiding toe te staan en ver dient het bezoek aaff zulk eene gewijde uitvoering volle aanhèveling, Heden hield de weegbrug onderneming „Algemeen Belang", onder presidium van den vice-voorzitter de heer G. C, de Wilde, hare jaarvergadering. Aan het uitgebracht verslag omtrent het be- drijl is ontleend dat zijn gewogen 5.625.000 K.G. Suikerbieten. 1.215.260 K.G. Aardappelen. 506.325 K.G. Ajuin. 75.460 K.G. Voerbieten. 192.495 K.G. Vlas. 995.395 K.G. Pulp. 32 720 K.G. Hooi eu Stroo. 12.000 K.G. Granen 18.200 K.G. Kunstmestmestoffen. 3000 K.G. Diversen en 39 stuks Vee. Hetwelk met de opbrengst van den verkoop der oude bascule eeu totale ontvangst gat van f951.19. De onvermijdelijke bedrijfsuitgaven beliepen f414.36 cn het salaris uan den weger f400, zoodat een batig saldo werd verkregen van f 136.83, waardoor aan de aandeelhouders f 5.70 Dl. vau der Kooij uit Bergen op Zoom, dittGEl bunne volle sympathie met het streven det ging hadden te kennen gegeven. Na opt,-,,. den heer M. M. C. Haaijer bekwam de van Oversteeg het woord. Deze besprak dij. u voerig wat feitelijk eene univeriiteit i», et, kunnen gedaan worden om hare inkomsten*-, toenemen. Na afloop der besproking kw«a*001 de slotsom een kring Tholen te vormen, uil plaatselijke coroité's. Deze zullen nu e, personen die met bet streven der Uoiver, pathiaeeren, rondgaan om hetzij gillen in f- te nemen of de reeds bestaande contribuli: hoogen. Dl!- Medegedeeld werd, dat Di. Los uit 's-Gi gg gaarne bereid is voor dit doel hier en eldei beur en te vervullen. POi IBTVLIET. Ingaug 13 dezer is aiflj als oubez. rijksveldwachter M. C. KpoL alhier. VAN ONZE BERICHTGEVERS. IERSEKE. Verleden week is hierop 73-jarignn leeftijd eeu eenvoudige arbeider overleden, maar die een kroegje met vergunning hield, van wien de spraak gaat dat hij ongeveer 7 duizend gulden heeft nagelaten. Als dit cijfer juist is, dan is misschien het vermeldenswaardigste van 't geval, dat bijoa de helft van 't bedrag uit bank papier en specie bestoud ea dus waarschijnlijk jarenlang renteloos heeft gelegen. ST-MAARTENSDIJK. De rij der open bare uitvoeringen in dit voorjaarsseizoen is geopend door de Chr. Zangvereeniging »Erkent den Heer in al Zijn Wegen«. De ruime zaal van de Bewaarschool, daartoe welwillend door het Gemeente bestuur beschikbaar gesteld, was goed bezet, hetwelk den heer Heijboer van Poortvliet, bij de opening aanleiding gaf lijk, Hee ze g K pe.r 1IX aandeel kon wordeu uitgekeerd. lu de vacature ontstaan door het overlijden van den heer N. Poldermao, werd als bestuurslid gekozen de heer J. Bastiaanse, terwijl als voor zitter werd benoemd de heer G. C. de Wilde. Als weger werd herbenoemd de heer N. J. Bierens en als hulpweger de heer A. J. de Graaff. Teu vorige jare is een nieuwe bascule geplaatst waarvan de uitgaven werden bestreden buiten bezwaar van het tzewone bedriif. OUD-VOSSEMEER. Vorige week werd door deu heer Van Rees, burgemeester van Poortvliet en Öcherpeuisse, voor de A. R. kiesvereeniging te dezer plaatse in de School met deu Bijbel een politieke rede gehouden. Bij een ingezetene dezer gemeente werd op baldadige wijze een tweetal leiboomen voor zijn woning beschadigd en bovendien een groote hoeveelheid drek op de stoep uitgestort. De politie onderzoekt het zaakje. ST-PH1LIP8LAND. Voor de centrale keuring op 2 Maart a.s. te Goes zijn hier aangewezen Bon Vivant van J. Wisse, Viking van A. Wisse en Cesar van de Hengstenvereeniging alhier. De collecte voor de Russische kinderen heeft opgebracht f146. STAVEN1SSE. In den laatsten tijd komen hier zeer veel gevallen van sterfte onder de honden voor. Oorzaak of ziekte schijnt onbekend te zijn. THOLEN. Zondag overleed alhier de heer D. van der Maas. De overledene die den leeftijd van bijna 47 jaar bereikte, was lid van den ge meenteraad en gezworene van het Waterschap de Vrije polders onder Tholen. Woensdag had alhier de teraardebestelling plaat?, waar.verschilleude leden van den gemeen teraad en leden van het polderbestuur tegen woordig waren. Ds. Datema en Burgemeester Diepenhorst spraken aan het graf een kort woord. Eeu broeder van den overledeue bedankte voor de beloonde belangstelling. Het gemeentebestuur heeft een aanvang laten maken met het verbetereu van de riolee- ring, waardoor een aantal werkeloozen in deze gemeente arbeid heeft kunnen vinden. De bewoners van de Ond-Vo9?emeersche Poort en omgeving zulleu dus binnenkort bevrijd zijn vau deu ondraaglijken stank die eenige jaren den omtrek verpestte. Woensdagavond gaf de Ver. D. O. V. in het Hof vau Holland alhier haar tweede winteruitvoering. Nadat een woord van weikom was gesproktu door den voorzitter, de heer W. Moelker, werd door de leden van „Cats" een tooneelstuk opgevoerd. Het blijspel werd goed gespeeld en menige gulle lach en eeu applaus heeft getoond dat de aanwezigen tevreden waren. De voorzitter maakte zich tolk van de aan wezigen met een woord van dank. Een zeer gezellig bal beshot den avond. THOLEN. Woensdagnamiddag vergaderden in de consistoriekamer der Geref. Kerk alhier eenige hee ren uit het Eiland Tholen eu Bergen op Zoom om over den financieelen toestand der Vrije Universiteit te spreken De heer M. M. C. Haaijer leidde de vergadering. Totaal waren een negental bezoekers ter vergadeiing aanweaig. Bericht van verhindering was gezonden door J. Sonke van St-Maartensdyk en BI INGEZONDEN MEDEPEELINGEl^ Ikinkhoejt.asthma.influenta. schorheid bestrijdt men het best met een krachtig wer> kend middel De 2onder verdoovende bestand deelen.tast de kwaal tóch in tijn oorzaak aan. KERKNIEUWS. Tholen. Beroepen by de Ned. Herv. i- alhier (2e vacature) ds. G. Oorthuis te Ai\ovt Iersebe. Den 23 Maart is 't 325 jaal zi dat d..or den predikant besloten werd geragde teekening te houden van ondertrouw, tripje andere zaken en verder geregeld 't Avoc^ljjj] vieren en ouderlingen eu diakenen aan 1, er voorloopig slechts van elk één, omdat er i weiüig lidmaten waren. V/ Dit geschiedde in 1597 toen Quirijn Vla.' predikant was. Hij was evenwel niet de eer ou de vijfde. De eerste was Jan Gijs die iou te Ierseke kwam. Er bestaat een volledigejjirl alle Ierseksche predikanten. Vt St-Philipslan^. Ds. Veldkamp te OndtNie zal Zondag 5 Maart a.s. alhier zijn intre» na des vooriniddags bevestigd te zijn door ganger ds. J. D. Wielenga. thans te Hoofd PREDIKBEURTEN. '0ld Tholen. Ned. Herv. Kerk voorm. 9,30 Ds. Mn en nam. 2 uur Ds. Datema. au (Beide bearten collecte voor de kerk.) Geref. Kerk voorm. 9,30 en nam. 2,3( Bolwyn. 5? Oud Geref. Gem. voorm. 9,50 nam. 2 en™1 6 uur leeskerk. no Ned. Protestantenbond afd. Thold GEEN DIENST. DB( Poortvliet. Ned. Herv. Kerk, voorm. 9.30 leeskerk' 2 uur ds. Verschoor. Geref. kerk, voorm. 9,30, nam. 3 ent 6 uur leeskerk. Scherpenisse. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 leeskerk. i 2 uur ds. Los. Oud Geref. kerk, voorm 9,30 nam. 2 en 5.30 uur leeskerk. Woensdag 1 Maart Biddag. ds; Oud Ger. Kerk voorm. 9.30, Dam. 2 en' d 5.30 uur ds. Fraanje te Barneveld. rat St-Maartensdijk. Ned. Herv. Kerk, voorm. 9.30 eu natfai ds. Keiler. »D Oud Geref. kerk voorm. 9,30 nam. 2 en ho 5.30 uur leeskerk. *n Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 leeskerk 2 2 uur d9. Van Griethuysen. pe Oud Geref. berk, voorm. 9,30 nam. 1 s avonds 5,30 uur leeskerk. Oud-Vossemeer. Ned. Herv. Kerk, voorm. 9.30 ds. Vii huijsen en nam. 2 uur leeskerk. sic Geref. kerk, voorm. 9,30 nam. 2 en m 6 uur leeskerk. ,n! St-Annaland. m Ned. Herv. Kerk, voorm. 9,30 ds. Dg Tholen en nam. 2 uur leeskerk. Oud Geref. kerk, voorm. 9,30, nam. 2 en® 5 uur de heer Romeijn ie Krabbendyke. r< Woensdag 1 Maart Biddag. Ned. Herv. Kerk. voorm. "9.30 en nan »j ds. J. de Bres te Bruchen. St-Philipsland. ,d Ned. Herv. Kerk voorin. 9,30 ds. Los t 2 uur geen dienst. Chr. Ger. Kerk voorm. 9 uur nam. 2 en 5,30 uur ds. Boone. Ierseke. Ned. Herv. Gem. voorm. ds. Jonker te B»c en nam. ds. Homburg te Goes. Herdenking 3' bestaan der Hervormde Gemeente te Ierseke Ger. Kerk voorm. eu nam. ds. Meijer. Chr. Ev. Gem. voorm., nam. en 'savo- Bromet. 1 Oud Ger. Gem. voorm. nam. en 's avon^ MARKTBERICHTEN. d THOLEN, 25 Februari 1922, b Boerenboter f 1.10 per pond. Roomboter f 1.20 Eieren 9 cent per stak.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1922 | | pagina 2