IERSEKSCHE 1 Tweede Blad. VAN VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1929. GEMEENTERAAD. 0UD-V08SEMEER, 26 Jali 1929. Voorzitter de Bargemeester. Afwezig de heer J. L. van Gorael. Na opening van de vergadering wordt het lezen van de Dotolen aangehouden, de Voorz. deelt mede dat thans de clectrificatie van de straatverlichting aan de orde is, hieromtrent is nog weinig bekend, wel is er een soort van berekening. De heer ir. Everwijn is nn aanwezig om alles toe te lichten, genoemde heer heet hij welkom in deze vergadering en geeft hem het woord. Deze hierop het woord nemende leest art. 1 ran het contract voor, wijst er op dat de aanleg voor rekening van de gemeente komt, verande ringen en uitbreidingen eveneens, na aanleg komt de rekening. De heer Heijboer vraagt hoe hoog die rekening kan worden. De heer Everwijn deelt mede dat een raming van kosten bereids in handen van B. en W. is, deze ramiug is zoodanig dat het daarvoor kan worden gemaakt, de prijzen vallen mede, het onderhoud als breken van lampen, stuk gooien, breken van draden is voor rekening van de P.Z.E.M. De Voorz. wijst er op dat das de gemeente het gebruik van de palen heeft, hetgeen dhr. Everijn toestemt, doch alleen daar waar de straat verlichting is geprojecteerd voor de andere ge deelten moet de gemeente de palen betalen. Gevraagd wordt wie er zeggenschap heeft over het ter hand nemen van aitbreidingen of ver anderingen welke voor rekening van de gemeente komen. Dhr Everwijn licht toe dat dit alleen en uit sluitend in handen van de gemeente is. Hierop volgt voorlezing van de andere artikelen van het contract en van de aan B. en W. over gelegde raming van koster, waaruit blijkt dat de gemeente zal moeten betalen voor den aan leg geprojecteerd in de kom f1500, voor de gedeelten Veerwee met haven, PatrijzeD- en Koentjesweg f 1400. De verlichting zal bestaan jn de kommen mt 30 lampen t.w. 23 avond- en 7 nachtbranders, voor de drie genoemde gedeelten uit 12 lampen, arondbranders. Toegelicht wordt dat de 3 genoemde gedeelten niet in de kom zijn begrepen, 6n dus hier de gemeente de palen betalen moet vandaar de f 1400worden reeds nn voldoende hoisaanslnitingen gegarandeerd dan komen de kosten van f 1400 op f 650. De heer Daane vraagt of het contract voor alle gemeenten gelijk is. De heer Everwijn deelt mede dat het voor alle gemeenten gelijk is. Te Stavenisse en St. Anna- land is reeds geteekend, met deze gemeente en Poortvliet wordt nog onderhandeld. - De heer de Wilde vraagt wat 12 avondbranders zijn. Dhr Everwijn licht toe dat de aanleg zoo danig kan zijn dat alle lampen tegelijk uit en aangaan men kan ook een gedeelte der lampen laten doorbranden b.v. op de gevaarlijkste punten de 12 lampen gaan tegelijk aan en uit. Gevraagd wordt wie die 12 Tampen op de teekeDing heeft aangegeven, joist voor de haven is het gewenscht, dat daar één of 2 lampen blijven doorbranden. De Voorzitter verklaart dat de gemeente over die 12 lampen geen aanwijzigingen heeft gedaan. Dhr Everwijn meent dat het Bnrean van den Boom de lampen dan voorloopig heeft opgenomeD. Dhr. Heijboer vraagt hoe lang die lampen 's avonds moeten brauden waarop dhr. Everwijn mededeelt dat de gemeente dat in haar hand heeft, de gemeente verbindt zich volgens het contract voor 800 brandureo. Dhr. de Wilde verklaart dat het over de kosten gaat, het spijt hem dat deze vergadering noodig is, de Voorzitter heeft voorgelicht dat de kosten Diets zonden zijn, maar later bleek dat de kosten van aanleg belangrijk waren. Bij het bezoek van Z.Exc. den Commissaris der Koningin is ook gepraat over de electrificatie, zij waren toen nogal happig maar wisten niets van de kosten van f 1500 en f 1400, het gaat dan ook nn meer over die kosten en de uitgesloten gedeelten. De Voorzitter vraagt den heer Everwijn of hij denkt dat de animo van de bewoners aan het Veer, enz. groot zal zijn om aan te sluiten, waarop de heer Everwijn mededeelt, dat hem dit onbekend is. De heer Heijboer verklaart dat hij den opzichter te St. Annaland gesproken heeft, in de Molen straat haddeo er plin. 40 geteekend. De heer de Wilde wijst er opdat de menschen nu vrijblijvend teekeneD, aan die handteekeningen heeft men nog niet veel, men wil toch de tarieven ook eerst weten, want er is een nieuw tarief. De heer Heijboer meent dat er afgedwaald wordt, het contract is aan de orde, dit contract is geldig voor 10 jaar, de gemeente is dos voor 10 jaar verbonden, maar paiticolieren kunnen er telkens af. De heer Everwijn stemt dit toe, waarop de heer Heyboer den heer Everwijn in overweging geeft er bij de menachen er vooral op te wijzen, dat ze volkomen vrij zijn, hij is niet tegen electriciteit, de menschen zijn niet tegen electriciteit, maar het gaat ook om de kosten. De heer Daane meent dat het nu weer op een dwaalspoor gaat, we gaan no beginnen over huisaansluitingen en moeten het over het con tract hebben, het gaat om de straatverlichting, hij wil er daarom het zijne van zeggen en deelt mede dat als de Polder dijken moet verzwaren, de polder vette klei kan koopen van de ambachts heerlijkheid. Heeft de Polder die vette klei ge kocht, betaald en verwerkt aan de zeewering dan is die klei weer eigendom van het Ambacht. Zoo is het nu ook ongeveer bij de P.Z.E.M., de gemeeBte mag f 1500 en f 1400 betalen en na betaling is alles weer eigendom van de P.Z.E.M. hij vindt dat typisch. Zijn bezwaar gaat daartegen nog niet. Voor hem geldt gelijke monniken gelijke kappen en nn wordt de gemeente voor een moeilijk probleem geplaatst. De Veer weg met haven, de Coentjes- en Patrijzenweg sluit men van de electrische ver lichting uit, of men moet voor die gedeelten f 1400 extra betalen, en juist aan de haven is een goede verlichting heel hard noodig. Nog in 1928 hebben B. en W. van Schutte- vaêr een aanschrijving gehad om voor een betere verlichting van de haven te zorgen, wat wij toen hebben gedaan is niet te veel geweest, ook het Ambacht heeft de toegang tot het Veer toen verlicht, de haven uit sluiten gaat dus niet. Nu kunnen de ingezetenen in de kom de verlichting krijgeu, maar zonder de f 1400 krijgen de menschen aan 't Veer, eu Patrijzen en Coentjes- weg niets, toch zijn het daar even goed burgers van de gemeente als in de kom. Daarom wil hij den Baad adviseeren om nooit het contract te teekenen zonder dat de haven en de ge noemde buiten wijken ook bij de verlichting be srokken wordeD, daarover moeten we het eens trachten te worden en dan geeft hg zijn stem. Dhr Everwijn geeft toe dat het eene bezwaar het niet zoo zwaar wegende dan, omzeild had kunnen worden de gemeente had dan de onderhond voor hare rekening moeten nemen. Nn gaat het voor de P.Z.E.M, niet aan om overal door particulieren aan het net te laten werkeD, ook met het oog op het gevaar, daarom is het noodzakelijk dat het onderhoud io één hand komt en wel bij de P.E.Z.M. die hare deskundige beambten heeft en zoo dient de Maatschappij ook eigenares te zijn. Nu heeft de heer Daane eene warm pleidooi gebonden voor de haven en buitenwijken, maar daaruit blijkt ook dat de Wethouder niet voor half werk is, maar voor heel werk en daar gaat hij volkomen mede accoord, die buitenwijken komen misschien op de lezing van hedenavond in orde. Dhr de Wilde wijst er op dat het de bedoeliog van den heer Daane niet is, het onderhoud voor rekening van de gemeente te nemen,de gemeente wil die onderhoud niet het is maar een op merking geweest, er is wel opgemerkt uit de grap naar aanleiding van het gesprokene van den heer Daane dat er dan ook geen bezwaar is tegen het contract voor f 2150 maar hij wil daarvan wel een voorstel makeo. Dhr Everwijn deelt mede dat hij niet gemachtigd i», dit af te wikkelen. Gewezen wordt er op dat in het contract sprake is van levering aan de gemeente voor 40 ct. per K.W.U., bij de ontvangst was bekend dat het voor particulieren 45 ct. per K.W.U. zou zijn, later zijn tarieven gepubliceerd volgens welke het tarief kan dalen tot f 0.35. Waar de gemeente, als geteekend wordt, voor 10 jaar aan de 40 ct. verbonden is, kan het dos in den loop van die 10 jaar voorkomen dat particulieren minder betalen d&u de gemeente, dit is niet billijk. De heer Everwijn wijst er op, dat er nog ta rieven in behandeling zijn, hij kan daaromtrent niets mededeeleD, bad de gemeente geteekend, daD zon de P.Z.E.M. daaromtrent wel een rege ling treffen, men moet te dien opzichte niet dwingeD, naar aanleiding waarvan opgemerkt wordt dat dwingen niet in de bedoeling zit, evenmin als dit in de bedoeling van de P.Z.E.M. kan liggen met het contract, men is vrij. De heer Daane vraagt of voor de straatver lichting een 32 normaal kaarslamp voldoende ie. De heer Everwijn Z9gt dat men krijgen kan wat men wil. De heer Daane verklaart dat toen hij in 1927 aan den heer Streefkerk vroeg wat de verlich ting per jaar en per lamp kostte, hij ten ant woord kreeg f 13, maar nu is het per lamp op f 19 gekomen. De heer Everwijn zegt dat 32 nor maalkaars voldoende is. Na aanvraag licht ds Secretaris dit als volgt toe. Door hem is een kleine berekening gemaakt van de kosten der straatverlichting. Met 40 lampen van 32 normaalkaarsen zoadeo de toiale kosten voor 800 brandureD per jaar zijn f 512, doch de kosten zonden bij gebruik van lampen van 50 normaalkaarsen sterkte f 768 worden, dus duurder. Aan een ingenieur is die bereke ning overgelegd, doch deze raadde het ge bruik van lampen van 32 uormaalkaarsen af, als minder geschikt voor een goede straat verlichting, en zoo is de keus van B. eu W. op het duurdere gevalleD, nl. 50 normaalkaarsen, vandaar de bewering van den heer Daane Dopeos de f 13 en f 19. Kan met lampen van 32 nor maalkaarsen volstaan worden, dan komt dit aan het voornemen om te eiectrificeeren ten goede.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1921 | | pagina 3