f Distributienaweeën. Zeelandia—T.V.V. Tholen. Ned. Protestantenbond afd. Tholen: Poortvliet. St-MaartensdIJk. Stavenisse. Ia de Zaterdag 19 Mit. gehoadep Ver gadering van den Dijk raad van den Calamiteuzen Suzannapolder werd vastgesteld het Dijkgeschot voor dien polder in den dienst 1921/22 op te brengen en bepaald op f 2226.125. Tevens werden vastgesteld de bijdragen der aangrenzende polders over dien dienst. t.w. van den polder Anuavosdijk op f 45.295 i ti u Breedenvliet u 269.87 a H h Oudeland met Ravensoord op 994.- f 1309.165 De begrooting dienst 1921/22 werd vastgesteld. In ontvang op f6326.29 en in uitgaaf op f7526.545. In behandeling kwam nog een schrijven van Gedeputeerde Staten over een nieuwe regeling van de jaarwedde van den Waterbouwkundigen Ambtenaar. Besloten werd om in de jaarwedden van dien titularis, welke thans bedraagt f 2000. en f 160.voor vergoeding wegens gemis van vrije woning geen verandering te brengen omdat men deze geëvenredigd acht aan de werkzaam heden. IERSEKE. Zaterdag 26 Mrt. hield de Kolen- vereeniging „Door Eendracht Sterk" haar jaar vergadering. Er waren 30 leden opgekomen. De penningmeester deed verantwoording, waaruit bleek dat was ontvangen met inbegrip van 't batig saldo 1919 f 16688,46 en uitge geven f 14887,095, dus goed slot f 1801,365. Er werden afgeleverd 4449,5 H.L- kolen en 286 H.L. cokes. Tot bestuurslid werd gekozen J. Bakker in de plaat9 vau G. Schoaweuburg. Tot bods werd benoemd M. de Jonge, ter vervanging van J. Slabbekoorn, die bedankt had. De vergadering besloot bij wijze van proef gedurende 3 maanden elke week de te storten gelden door den bode te doen ophalen. De leden der vereeniging werden voor dit jaar vrijgesteld van contributie. Nieuwe leden betalen 60 cent. STAVENISSE. In eene alhier gehouden ver gadering van den Dijkraad der Waterkeering van de cal. polders Oud-Kempenshofstede en Moggershil. werd vastgesteld het dijkgesc'not voor 1921/22, n.1. voor O.K.H.polder op f 7744.19 (vorige jaren f8163.63 en f 7781.02) en voor Moggershilpolder op f 1532.15 (v. j. f 1538.22 en f 1539.44). De bijdrage van den aangren- zenden polder Anna-Vosdijk, ten behoeve van het dijkvak Moggershil, werd bepaald op f 394.95. De begrooting voor het dijkvak O.K.H. wijst een ontvangst en een uitgaaf aan van f 8278.19 en die voor het dijkvak Moggershil een ontvangst van fMjËgMaJO,Q>ieeB n*tgaaf van f40693.545. VaëtgesicL_ ,'abg een \archi3fverord'i.,.ng; Door het bestuur vau het waterschap Staveoisse is aanbesteed de leveriog van grint en van bazaltslag voor de grint was minste inschrijver de heer O. Ij. v. d. Klippe te Ooster- laud k f4.17 eu voor bazaltslag de heer Joh. van Damme te St-Maartensdijk tl f 9.90 perM3. OUD-VOSSEMEER. Een schoolknaap, welke eenige weken geleden bij het slootje springen een been brak, kon dezer dagen op een stoel buiten zitteu, maar het ongeluk wilde, dat hij met den stoel omviel eu opnieuw het been brak. Maandag jl. vierde het echtpaar Van den Boogaardflaze hun 60-jarigen bruiloftjuist op dieu dag werd een kleinkind geboren, dat rechtstreeks van het echtpaar afstamt. Tholeu. Intertijd is hier een Winkelvereeniging opgericht, omdat men niet tevreden was met de wijze waarop de levering van distributieartikelen plaats vond. De uitkomsten zijn niet scbittereud geweest eu thans plukken de deelnemers de zure vruchten. Zooals men ons mededeeld zijn de leden per deurwaarderexploit genaamd het na- deelig saldo, voor ieder honner f 117.90 be dragende aan te zuiveren. In beslag genomen. Tholen. Donderdag zijn de loten van de St-MaartendijkschePaardenloterij in beslag ge- noineu door den Ontvanger der Registratie alhier, op vermoeden dat de Zegelwet ontdukeu is. Meu schijnt van meening dat elk lot gezegeld moet zijn. Zaterdagmiddag 1.1. speelde de voetbalvereeo. T.V.V. van Tholen tegen Zeelandia teSt-Maar- tensdijk. De wedstrijd werd door Zeelandia ge wonnen met 1 0. Volgende week uitvoerig veii'ag. VERGADERING van den Raad der Gemeente Tholen op Donderdag 31 Maart 1921. BINNENLAND. Bij Kon. besluit is benoemd tot burgemeester vau Poortvliet de heer P. van Rees. Herbenoemd tot burgemeester van Svavenissn de heer A. F. Hansseus. LANDBOUW. In ver>chilleiide deelen onzer provincie zijn dit jaar cursussen gegeven in motorkennis; in ons eiland tol heden nog niet, maar waar schijnlijk zal dat voorbeeld ook hier een volgend jaar wei navolging vinden. Althans die in Krui- niugen, Krabbendijke, Qoes en Cortgene schijnen uitstekend geslaagd te ziju. Niet miuder dan 125 belanghebbenden hebben de bovengenoemde lessen in motorkennis trouw bijgewoond. Voorzitter Burgemeester Diepenhorst. Afwezig de beeren Klomje wegens ziekteen W. Moelker wegens uitstedigheid. De heer J. A. Stoutjesdijk legt in kanfifen van den Voorzitter de vereischte eeden af, waarna de voorzitter hein gelukwenscht en hoopt dat hij als lid van den raad de belangen der Ge meente zal bekartigeu. De heer Stoutjesdijk dankt den voorzitter voor de hem toegesproken woorden eu boopfde belangen van Tholen te zullen behartigen,; er zal wel eens verschil van gevoelen zijn, doch hij hoopt dat desniettegenstaande de viede stefcds bewaard moge blijven, gedachtig aan den spröuk van eendracht maakt macht. De notulen der vorige vergadering worden daarna goedgekeurd. Een miss. van Ged. Staten houdende goed keuring van de rekening 1919 en van het be sluit van den raad tot verkoop Van op siain staande boomèn, worden voor kennisgeving /{- genomen. Op daartoe gedaau verzoek wordt eervol pnt- slag verleend aan L. J. van Nieuwenhuijze^ en mej. Vau Stapele als onderw. aan de U. Lt O. School alhier. Een verzoek van M. P. de Wit aan den Bebouwden Dam om een heining op in erf jicht verkregen grond te mogen plaatsen, wordt aan gehouden tot de volgende vergadering. Van J. J. Geluk is ingekomen verzoek om voor zijn woning een goot te doen leggen,*iaar zijn spoelwater den omtrek verontreinigt. Op voorstel vau B. en W. wordt beswten hiertoe niet over te gaan. In behandeling komt het verzoek van J. A. Stoutjesdijk e. a. om maatregelen te treffen tegen het te snelle rijden van den auto-omnibus.' De voorzitter heeft op gezette dagen do snel heid van motorvoertuigen doen opnemen, het blijkt dat de bus de eene keer ruim 15 en de andere keer 16 K.M. gereden heeft. Een voorstel van den heer v. cl. Maa^. om een suelheid van 20 K.M. te bepalen werd verworpen eo een voorstel van den heer Stout jesdijk om als maximum 15 K.M. te stellen aangenomen. De visschersver. „Helpt elkander" komti met de vraag om het schuilhuisje aan de haven te doen plaatsen. J; De heer v. d. Maas merkt op dat e<c' der gelijk beslnit indertijd door den Raad is gei^kncn, doch nimmer uitgevoerd. De-hese Gnosup.n .merkt op 70 dergelijk plan ruwweg geraamd was o3 «00 en daarop door den Raad een besluit is geil /nen. Toen een meer uitgewerkt plan is gehaakt werden de kosten op f 800.begroot erf" waar in de oester- en mosselindustrie malaise heerscht besloten B. en W. alleen tot hel plaatsen van een rustbank over te gaau. De heer v. d. Maas vraagt of er nu geen kans voor zou zijn het huisje voor f 500 te bouwen. De heer Geluk meent dat de prijzen terug- geloopen ziju zoowel van hout eu ijzer, waar nu reed9 een trap gemaakt en een bank is gezet, koDnen deze ko9teo reeds in miuderiog komen van het totale werk. De heer Aertsen vraagt of het aanbrengen van eeu luifel reeds uiet voldoende verbetering zou geven. De heer v. d. Maas betwijfelt dit, daar het doel van het schuilhuis is om een plaats te verschaffen aan hen die voor hun beroep des nachts aan de haven moeteD vertoeven. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten om weder een begrooting te laten maken dan kan in de volgende zitting hierover wordeu beslist. De voorzitter deelt mede volgende week de raad uit te zullen noodigeu tot bijeenkomst tot vaststelling kohier h. 0. B. en W. stellen voor de havenbestrating te vernieuwen, hiertoe is eeu gedeelte van 800 M2. met nieuwe keien te bestraten en 360 M2. op nieuw te bestrateü, kosten geraamd op f 5000. Nadat de heer Stoutjesdijk heeft opgemerkt zijn stem er aan te kunnen geven omdat de kosten niet worden gedragen door de burgerij, wordt met a'g. 9t. besloten dit werkt uit te voeren. Eeoige af- en overschrijvingen der begrooting 1920 worden goedgekeurd. De heer Wagemaker merkt op dat het voor stel over de geldleening van 1 5000 uiet in hoofd. st. is gebracht. De heer Goossen vereenigt zich met de op merking van zijn mede-wethouder. De voorzitter i9 vau meening dat stemmen overbodig is daar hij den Raad vroeg of hij de leening kon goedkeuren, waartegen niemand bezwaren had. Met 5 tegen 4 st. wordt daarna besloten om het speelterreiu iu de wandeling aan de Bosch straat te stichten. Tegen de hb. Gtduk, Janssen, Deurloo en Quist. De voorzitter merkt op dat thans geen boomen meer gerooid kuuuen worden, dit zal dit najaar dienen te ge-chiedeu. De voorzitter deelt tevens mede dat op dm oproep voor gemeeuteverloskundige zich gec sollicitante heeft aangemeld. De heer Geluk vraagt of, k-l-eu de op «vp niet de vraag naar een oDgebuwde vroedvrouw had bevat, er wellicht kans tot slagen ware geweest. De voorzitter kan dit niet beantwoorden, doch zeker niet voor 700. De heer Geluk zegt dat we de f 200 toeslag van mej. Blom bij het tractement kunnen voegen. De heer Quist zegt gehoord te hebben dat de verloskundige uit Poortvliet wel gesolliciteerd zou hebben, indien de beperkende bepaling niet had bestaan. Dg voorzitter meent dit te kunnen betwijfelen, althans genoemde zou nimmer solliciteeren op een salaris van f 700. De heer Aertsen vindt dezen oproep vreemd, als we een vroedvrouw volgens oproep krijgen, dan kan deze toch ook huwen Spr. vindt de oproep eigenaardig. De heer Goossen zegt zijn voorstel in de vorige vergadering maar niet klakkeloos te hebben ge daan. Zeker hseft hij het niet gedaan om iemand te treffen om uiet te kunnen solliciteeren, B. en W. hebben een conferentie gehad met beide doktoren en vooral dr. De Jong achtte het wen- schelijk dat de gemeente een vroedyrouw kreeg die geheel op de hoogte is met het aliern-eu wste. Vooral eene die goed op de hoogte is met kraamvrouwen-en zuigelingenverpleging. Daarom deed spr. dit voorstel dat de mogelijkheid opende om een vroedvrouw te krijgen van de laatste opleidingskassen. De heer Geluk acht het wenschelijk de f 250 toeslag van mej. Blom bij het salaris te voegen. De heer Wagemaker gelooft dat we die f250 toch wel kwijt zullen raken, het Groene Kruis is voornemens het salaris van de wijkverpleeg ster te verhoogen en zal dan wel weer eeu aan vrage om steun aau de Gemeente laten volgen. De heer Geluk stelt voor om de f250 bij het salaris te voegen. De heer Goossen zegt ziju voorstel om alleen ODgehuwden op te roepeu te willen intrekken, waarna het voorstel van den heer Geluk met alg. st. wordt aangenomen. De voorzitter vraagt wat de meening van de raadsleden is omtrent het benoemen van een nieuwen boschwachter. De heer v. d. Maas zou liever eeu bosch werkman benoemen, iemand die baas i9 over zichzelveo en die alleen het ouderhoud van het boschje op zich neemt. De heer Geluk vraagt of de te benoemen alleen deze betrekking moet vervullen of er nog politiediensten bij moet vervullen. De heer Wagemaker vraagt wat de heer v. d. Maas bedoelt met bosch werk man. De heer v. d. Maas zegt dat ziju bedoeling is dat de te benoemen alleeu werkt en geen toezicht op onder hem staande arbeiders behoeft te verrichten. De vobrzitier vraagt d©<-hieven-dekken van het toe te kennen salaris. Blaas genoot f 1100 met f200 voor politiediensten. De h^er Wagemaker vraagt of het niet nuttig zou zijn de salarisregeling van den bond van gemeenteambtenaren te raadplegen De heer Janssen hoort vragen om de salaris lijst van den boud van gemeenteambtenaren, nu zullen dan tenslotte de ambtenaren ons als Raad de wet gaau voorschrijven De heer Wagemaker merkt op dat hij dit niet gezegd heeft, hij heeft alleen gesproken om de lijst te raadplegen, dan kunnen we wellicht aau de baud van die cijfers een besluit nemen. De heer Janssen zegt dat de cijfers in die lijst genoemd nergens naar lijken, hij meent dat als salaris voor den boschwachter f 2000 ver- laDgd wordt. De heer Wagemaker vindt het beter de lijst te raadplegen, dan hadden we een vingerwijzing, dat cr voor deze betrekking een aanvangsalaris van f 2000 gevraagd wordt is niet juist, spr. meent dat dit f 1000 is. Na nog eenige besprekingen wordt besloten een losse werkman op te roepen tegen een salaris van f 20 per week, dan kan later nog een besluit genomen worden omtrent vaste De rondvraag ontaard zoo langzamerhand in onzen Raad in eeu wanordelijk doorelkaar spreken, velen wachten maar niet eens meer of de voor zitter hen het woord verleend en het decorum dat toch een Raad in de eerste plaats moet hebben gaat geheel verloren. Verslag geven wordt op deze wijze haast onmogelijk, daar men dit niet kan doen als het eeu gezellig koffie praatje wordt, «aar de leden maar raak kletsen zonder te beseffen dat ze als raadsleden aan de groene tafel zitten. Zoo wijst de heer Stoutjesdijk op den toestand van de straten aan de Voorstad. De beer Wagemaker merkt op dat dit buiten de bebouwde kom ligt en het Gemeentebestuur hier geen zeggenschap heett. Dezelfde spr. had het over den nieuwen tijd iu verband met de schooltijden, wel 7/8 der bevolking ondervindt hiervan volgens spr. last. De heer Wagemaker zegt dat bij eeu inge steld ooderzoek bij de ouders van ruim 400 schoolgaande van 74 kinderen bezwaren inkwa men, terwijl de overigen geen bez*areo hier- tegeu hebben. B. en W. hebben echter aau den Inspecteur vau het L. O. gevraagd om de school tijden te mogen verzetten. We moeteo niet uit het oog veriiezen dat onze school geen dorps school is, terwijl we in onze Gemeente de R.N.L. hebben gevestigd, die een rijksschool is. üe heer Stoutjesdijk vraagt inlichtingen om trent het huis van de erven Joppe. De voorzitter deelt mede dat dit gemeeute- eigendom is eu biuuenkort wordt afgebroken. De heer Aertsen bepleit rooiing en vervangen door lager houtgewas van het opgaande geboomte op den hoek bij molenaar Dorst. Dit belemmert hft uitzicht ter plaatse en is oorzaak dat er ongelukken gebeuren. De heer Wagemaker is het eens met den heer Aerstsen, doch voor rooien en aanplant ia het thans te laat, goed insnoeien kan thans wel ver'oelering breDgen. De heer v. d. Maas zou verbetering aehten indien aan de opril en bij andere steil oploo- pende straten een klinkerpad te midden werd gelegd, dit ter voorkoming vau ongelukken by het vervoer van paard en kar. De voorzitter zegt toe een onderzoek naar de kosten hiervan te zullen doen plaats hebben. De heer Geluk informeert hoe het staat mst de onderhandelingen voor het schuilhuisje aan de overzijde vau het veer. De voorzitter zegt dat geen overeenstemming is bereikt daar de tramwegmij. geen andere be palingen mag maken. Hierna sluiting der openbare vergadering. Na heropening der vergadering besloot de Raad zijn goedkeuring te hechten aan het bouw plan Vriens met wat daaraan sameuhaugt, terwijl de Gemeente hypothecair verband neemt. Hierna sluiting der vergadering. PUBLICATIËN. Vaststelling der Kiezerslijst. Burgemeester en Wethouders van Tholeu maken bekend, dat de op heden door ben vastgesteld# kiezerslijst voor het jaar 1921 1922, van 23 Maart lot en raet 21 April a.s. ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage wordt nedergelegd en, tegen betaling der kosten, in afschrift, en slemdis- triclsgewijze, in uittreksel, verkrijgbaar wordt gesteld. Tot en met 15 April a.s. is een ieder bevoegd by het gemeentebestuur verbetering van de vastge stelde kiezerslijst te vragen, op grond dat hij sslf of een ander, in strijd met de wet, daaiop voorkomt, niet voorkomt, of niet behoorlijk voorkomt. Het verzoekschrift kAn op ongesegeld papier wor den gesteld. Tholen, den 22 Maart 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester^ J. G. DIEPENHORST. De Secretaris H. J. LABAN. 24 Invordering 's Rijks directe belastingen. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat het kohier der Personeele Belasting no. 1 over het belastingjaar 1921, invorderbaar is verklaard en aan Ontvanger ter invordering ter hand gesteld. leder daarop voorkomende belastingschuldige is verplicht' zijnen aanslag, op- dan. hg de wet bepaalden voet, te voldoen. Tholen, 1 April 1921. 12 De Burgemeester voornoemd, J. G. DIEPENHORST. KERKNIEUWS. Poortvliet. Beroepen te Arnemuiden ds. Verschoor alhier. Oud-Vossemeer. Medegedeeld wordt, dat in de Geref. Kerk binnenkort een nieuw kerkorgel zei worden geplaatst waarvoor in den laatsten tgd gelden zyn ingezameld. PRE Dl KB KORTEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 9,30 ds. Datema en nam. 2 uur ds. Verschoor. (Voorm. Openbare belijdenis des geloofs.) Geref. Kerk voorm. 9.30 uur en s' avonds 5,80 ds. Bolwgn. Geref. Gein. voorm. 9,30 nam. 2 uur en'a avond# 6 uur leeskerk. Zondagavond half zes ds. G. K. van der Horsl te Steenbergen. Ned. Herv. Kerk voorm. 9,30 ds. Verschoor en Dam. 2 uur leeskerk. Geref. kerk, voorna. 9,30, nam. 2 en avond# 6 aur leeskerk. ScherpeniKe. Ned. Herv. Kerk, voorm. 9,30 eu nam. 2 uur ds. Luijendgk. (Nam. Doopsbediening.) Oud Geref. kerk, voorm 9,30, nam. 2 en's avonds 5.30 uur ds. Roelofs. Ned. Herv. Kerk, voorm. 9,30 en nam. uur ds. Keiler. (Voorm. Voorber. tot het H. Avondmaal Nam. Doopsbediening.) Oud Geref. kerk voorm. 9,30 nam. 2 uur tm 's avonds 5,30 uur leeskerk. Ned. Herv. Kerk, vourm. 9,30 leeskerk, Dam. 2 uur ds. Van Griethuijzen. Oud Geref. kerk, voorm. 9,30 nam. 2 uur en '«avonds 5,30 uur leeskerk. Oud-Vossemeer. Ned. Herv. Kerk, voorm. 9.30 ds. Van Griet huijzen en nam. 2 uur leeskerk. Geref. kerk, voorm. 9,30, nam. 2 uur en avonds 6 uur leeskerk. lerseke. Ned. Herv. Kerk veorm. lezen nam. d«. Van Maanen te Waaide (Voorber. H. Avondmaal.) Geref. Kerk, voorin, en nam. ds. Meyer. Chr. Ev. Gem., voorin, en nam. en 's avond# ds. Bromet. Oud Ger. Gem. voorm., nam. en 'savende lezen.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1921 | | pagina 2