u No. 1878 Zaterdag 2 April 1921. Zes en dertigste jaargang V. Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. 1JS Pcr Swartaal f0,80 met Geïllustreerd Zondagsblad f1375 franco per post t 1,52'/2 IQ et. disrn. kosten. W UXTGAV Firma J. M, C. PC/ - Tholen. Telef. Interc. io. 16. Adverteutiën PUBLICATIËN. BEZOEK VAN DEN COMMISSARIS DER KONINGIN. De Burgemeester der Gemeente Tholen brengt ter openbare kennis, dat, volgens bij hem ingekomen schrijven, de Heer Commissaris der Koningin in deze provincie het voornemen heeft, deze gemeente te bezoeken op Dinsdag den 5 April ü.s. en alsdan des voormiddags ten 11.30 ure, in het gemeentehuis aan elk die Zijn HoogEdelGestrenge wenscht te spreken daartoe de gelegenheid zal geven. Tholen, den 29 Maart 1921. De Burgemeester voornoemd, 16 J. G. DIEPENHORST. BRUG OF DAM BIJ THOLEN? door dr. J. Lorié. Ih Vragen van den Dag Aprilaflevering 1920 tinden we het volgende artikel dat ons zeer lezenswaardig voorkomt. I. Zeer langzaam en laten wij hopen ook zeker herneemt het leven zijn gewonen gang en komen planneu te berde, om de algemeene wel vaart te bevorderen. In de eerste plaats tot vermeerderde voortbrenging, daarnaast tot ver betering der verbindingswegen. Zij komen, door wisselwerking, aan elkander te goede. tk wensch mij hier uitsluitend bezig te houden met eene zaak, waar dit, iu hooge mate, het geval kan zijn. Ea wel de voorgenomen lokaal spoorweg langs de dorpen van het eiland Tholen te beginnen met „de stad" zelve. D<? weinig populaire stoomtrammen schijnen huünen tijd te hebben gehadoverladen geeft kosten en tijdverlies, van daar de algemeeue wensch naar doorgaand goederenvervoer. Het plan is, uit te gaan van liet station Wouw, van de 8.8, tusschen Rosendaal en Bergen op Zoom, de Eendracht» ow-K*.vViWij-oK aan cfe* noordzijde der „stad", en de lijn laDgs de verschillende dorpen vau het eiland te brengen tot aan het veer van Stavenisse. Plannen voor eene overbrugging dagteekenen reeds van 1865. Het bijna 90-jarige oud-lid van Zeeland's Provinciale Staten, de heer Holle- stelle, verstrekte mij daarvan een nauwkeurig overzicht. Doch, zal men vrageD, „waarom eene brug Tusschen Noord-Brabant en Zuid-Beveland en Vau daar naar Walchereo, dwars door het Sloe, heeft men voor den spoorweg geene bruggen ge maakt, wel afgedamd. Waarom bij Tholen dan ook niet een dam Volgens de heer Hollestelle is daarvan in 1873 het eerst sprake geweest, later af eu toe, maar tot een ernstig pian is het nooit gekomen. Ik Zelf heb daaraan, voor 20 jaren, eenige regels gewijd1) en eene afdamming bepleit, tusschen rdé Beccius- en Hikkepolders, «aar de vloed uit het Noorden dien uit het Zuiden ontmoet, een Vdoód punt" of „wantij" is en de Eendracht de geringste diepte heeft. Het gevolg zoude zijn m.i. zoo goed als zeker aanslibbing ter weerszijden, op groote schaal aan het Noordeinde, Tn den trechter tusschen Tholen en St-Philipsland. Op het oogenbhk is echter uitsluitend aan de orde de overbrugging meer Zuidwaarts, bij 'Tholèn, waaruit voorkomt de vraag of die niet door eene afdamming vervangen kan worden. Vermoedelijk zal die dam, volgeus deskuudigen duurder uitkomen dan de brug, die echter ook niet geschonken wordt. Maar het nadeelige ver schil zal wederom geriDg wezen, in vergelijking mei eenen dam, meer Noordelijk, bij Vossemeer Ik acht het dienstig eenige gevallen op te sommen, ontleend aan „Beekman, Nederland als Polderland" waarin dergelijke dwarsverbin dingen tusschen de groote Zeeuwsche Stroomeo afgesloten en in vruchtbaar polderland veranderd zijn. I. In 1301 werd nog een zeeslag geleverd op de Gouwe, een breed water tusschen Schouwen en Duiveland. Daarin liep W.—O. Oude Haven van Zierikzee uit. Achtereenvolgens werden ...aan Schouwen ingedijkt de polders „Goukens Nieuwland", ten N. der stad, in 1358 en #Noordgouwe" in 1374-, waardoor de Gouwe geheel afgesloten en Schouwen met het eiland Dreischor vereenigd werd. Oorspronkelijk vormde dit ééa geheel met Duiveland, maar eene dijk breuk splitste het in twee deelen, gescheiden door een nieuwe kreek, het „Dijkwater." Het Zuidelijke gedeelte der Gouwe werd achtereen volgens bedijkt, het laatst in 1628, de „Gouwe- veerpolder". Hetzelfde gebeurde met de Noor delijke, blinde, stukken van Gouwe en Dijkwaier, waardoor de aaneenhechting der beide eilauden y^rbreed werd. Het eiland Tholen is door eamengroeiïng van verschilleude kernen oulstaao, gescheiden door de volgende wateren. H. Tusschen het „Oudelaud van Stavenisse" en „Sint-Maartensdijk". III. Tusschen het „Oudeland van Sint- Maartensdijk" er, „Poortvliet", de „Pluimpot" die op de kaart nog uitstekend te herkeoneu is; bijna tot aan de „Krabbekreek", ten Noorden van Tholen. Door den dam te Scherpenisse werd hij afgesloten, in het Zuidelijke stuk nog de smalle „Geertruida-Polder" aangewonnen, het overige is opengebleven als haven van Sint- Maartensdijk. IV. De „Striene", tusschen Poortvliet eD Schakerloo, waarschijnlijk de oudste Schelde- beddiug naar de Maas. Door overdijking werden beide eilanden vereenigd en iu 1225 de polder Vijftienhonderd Gemeten" aangewonnen. Het overgeblevene Zuidelijke stuk leverde de polders „Oud" en „Nieuw-Strijen", de laatste in 1310. (Slot volgt.) GEMENGD NIEUWS? Voetbal. De Paaschmaandag te Amsterdam ge houden voetbal-wedstrijd Nederland-Zwitserland 19 door Nederland gewonnen met 2—0. Toch is het geeu roemvolle overwinning geweest. De sportverslaggever van de N.Rt. Ct. schrijft althans „Wij weten het. niet precies of de wedstrijd van heden de slechtste is, die ooit door een NeJerlandsch elftal gespeeld is of niet, maar 111 ieder geval zal hij tot de slechtste behooren". Het zeer ongunstige weer had hieraan voorna melijk schuld. 30.000 toeschouwers woonden den wedstrijd bij. De tabakswet. De komende tabaksbelasting bedraagt 10 pet. van den kleinhandelsprijs op tabak en sigaren L5a.nct on sirro-offo- i - kant of den importeur. De tabakshandelaar, fabrikant of winkelier heeft een bedrijfsvergunning noodig, die hij bij den ontvaoger der accijnzeu tegen betaling van f 5 kau bekomen. Hij plaatst dau boven zijn deur een bordje met „Tabaksvergunning" er op. De fabrikant zendt hem de sigareo of siga retten verpakt in kistjes, welke zijn voorzien van een „Accijnszegel", waarop een serienummer en de prijs, dien de winkelier mag vragen. Sigaren los verkoopen is slechts bij uitzondering nog toegestaan, uamelijk ten hoogste twintig losse sigaren tegelijk, eu dau uit het kistje inet bovengenoemd zegel en serienummer. De wiukelier moet in zijn zaak een lijst hebben hangen, aangevende de bij hem verkrijgbare merken vau sigareu. Sigaretten en tabak mag hij slechts verpakt verkoopen. De voorraad dien hij op den dat; van iu-werking-treding der wet heeft, behoeft niet gezegeld te worden, maar de ontvaDger moet weten hoe groot die, is, met aanduiding vau merk, prijs enz. Den accijus kan hij ver halen op de koopers. Wie op den dag van iu-werking-treding siga ren voor particulier gebruik in huis wil hebben, is daarin vrij. Hij betaalt geen belasting er voor en krijgt geen huiszoeking. Diefstal en heling. 't Was te Nieuwe Wetering (Z.-H.) opge vallen, dat een vroow, wier man te Rotterdam werkzaam is, den laatstee tijd herhaaldelijk allerlei goederen verkocht tegen lagen prijs. De politie hield eenigeo tijd scherp toezicht en ten slotte deed de burgemeester met eenige politiemannen een inval in hare woning. Van allerlei werd er gevonden en in beslag genomen tarwe, mais, lijnkoeken, ja, zelfs een heipaal vau 17 meter. Het onderzoek, dat volgde, bracht bovendien aan het licht, dat door de vrouw reeds verkocht was 150 pond spek, 160 pond suiker en twee zakken tarwe. Dit alles werd haar door haar man, die in Rotteidam reeds door de politie werd gehoord, toegezonden. Verschillende personen blijkeu bij de zaak betrokken te zijn en tegen enkele is reeds proces verbaal opgemaakt. Uitvoer van vleesch. De minister van landbouw heeft, naar de Slagerscourant meldt, aan het hoofdbestuur van den Nederl. Slagershond gemeld „Ik kan aau uw verzoek om den uitvoer van vleesch en dus ook van levend vee weder te verbieden, geen gevolg geven. Nadat het gedurende de crisisjaren ingestelde uitvoerverbod is opgeheven, zijn de vleesch- prijzen over het geheel belangrijk gedaald. Nu de prijzen weder eenigszins oploopen, acht ik het niet gewenscht, landbouw en handel opnieuw te jverontrusten met de wederinstelling van een u. 'oerverbod. Door iu deze 200 weinig mogelijk it te grijpen komt het mij voor, dat normale omstandigheden het suelst weder zullen intreden." Ernstige onlusten hy ben 111 Duitschland plaats gehad. De Com- ^i*A—6,1 hebben weder getracht om de huidige '7.' omver te werpen en een Radenrepa- biu jc uit te roepen. Natuurlijk ging dit op ver- sclijilende plaatsen gepaard met roofpartijen en inoyst de Rijksweer gewelddadig optreden. Er ziji over het geheele land veel dooden en ge- wo den gevallen, doch het succes is voor de op?, ermakers uitgebleven. Overal bleven de regeringstroepen de baas. Ook de arbeiders gav-n niet algemeen gehoor aan den oproei? om alge meen te staken eu zoo is de rust langzamer- hanjï weer hersteld en zijn verschillende com munistische leiders in hechtenis genomen. De Oostenrijksche Keizer dit- ook als Koning van Hongarije gekroond *as, heeft een Paaschuitstapje naar Budapest gen >akt, en getracht om zijn koningskroon wed r in bezit te nemen. Hij kwam Paschen onverwacht in het paleis van den Hongaarschen Reg ut eD had met dezen een onderhoud. Slot was echter dat de gewezen monarch weder af reist e, Zijn uitstapje heeft echter heel wat bert ring veroorzaakt en de Oostenrijksche grer en worden nauwgezet, bewaakt. De Zwit- sersrbe regeeriog onderhoudt zich ook over dit uitstapje, want de Keizer-kouing vertoefde •edcD het einde van zijn regeering in Zwitserland. Uitdroging van Zuid-Afrika. T'n Duitsch tijdschrift deelt mee, dat de gror.vjjl^terspiegel in Zuid-Afrika langzaam, maar jujoa aanhoudend daalt, waardoor het ook •^rehd moeilijker wordt, dit water door M bewijs voor uitdroging vau Zuid-Afrika toen het droogworden van het Ngamimeer. .heen onheilspellend teekeD. Doch er staat een feit van groote beteekenis tegenover. Men heeft n.1. bij het terugwijken van het water uit het westelijkste deel vau dit meer waargenomen, dat daar stompen van steppeuboomen bloot kwameD. Op de plaats vau het meer bestond dus eens een boomsteppe of een droog woud. Eu evenals deze steppe door verhooging van den grondwaterspiegel tot meer werd, zoo kan ook in de toekomst de daling van dien spiegel in een stijging omslaan. Wat betreft de oorzaak dezer thans haast onverpoosde daling wordt aangenomen, dat de hoeveelheid iu de aarde aanwezig grondwater niet slechts van de tegenwoordige hoeveelheid neerslag afhangt, maar dat de borlem nog steeds groote voorraden water bezit, afkomstig uit een regeurijker gedeelte ?ao het jongste geologische verleden. Ofschoon de hoeveelheid neerslag niet wezenlijk afneemt, wordt toch de genoemde voorraad minder hoofdzakelijk door afstrooming en verdampiug, die te zaaien meer water eischen, dau door door den regen wordt aangebracht. Het gevolg is dus, dat de bodem van Zuid- Afrika inderdaad langzaam, maar gestadig uit droogt. Eerst wanneer het water in den grond zich bij het hedeudaagsche klimaat aangepast zal hebben, d.w.z. wanneer de grondwaterspiegel zoo tliep zal zijn gedaald, dat het klimaat er verder geen invloed meer op kau uitoefenen, zal de uitdroging tot stilstand komen. Natuurlijk is niet te voorspellen, wanneer dat zijn zal. De prijs van katoen. Het vermogen om een blik in de toekomst te slaaD, behoort nu eenmaal niet tot 's men- schen capaciteiten, al roeenen sommigen wel eeös dat ze 't wel kunnen. Voorspellingen doen is vooral de laatste jaren iets gebleken, waaraan maar heel weinigen zich kunnen wagen. Wat zouden velen op 't oogen'lik gaarne met zekerheid willeu weten, hoe het zal gaan met de prijsdalingen. Zullen ze nog verder door werken Of is voorloopig het laagste punt be reikt Ten opzichte van de katoenen manufaciareu b.v. is dezer dagen iu Engeland voorspeld, dat ze binnenkort zullen komen op de basis van 50 pet. boven den prijs vau 1914<. Zou die voor spelling juist zijn Geen sprake van, antwoordden daarop eenige dera katoen firma's in Enup.latid On 't. nmmn. van 1 tot 4 regels 75 cents; iedere regel meer 17 1/2 cents. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. duren. Dan moet er rekening mee worden ge houden, dat de looneu nog steeds het drievou dige zijn van voor den oorlog. En er zijn geen vooruitzichten dat ze voorloopig zullen dalen, omdat de levensmiddelen nog steeds zeer hoog in prijs zijn. Zoolang die niet beduidend dalen, kan van een ernstige vermindering der loonen geeu sprake zijn. Wanneer echter de productiekosten lager worden, dau zal dat vermoedelijk geen invloed hebben op de prijzen, maar zullen de verschil lende fabrikanten het daaruit voortvloeiende voordeel gebruiken tot dekking van de verliezen, die zij thans lijden. In handelskringen te Mauchester wordt dan ook aangenomen, dat de katoenprijzen iu Enge land voorloopig huD laagste peil hebbeu bereikt. Maar zooals gezegd voorspellingen zijn wel eens eerder onjuist gebleken. Niet te vroeg. Een oude vrouw van 102 jaar te Mausfield kreeg nog lust een vliegtocht te maken en dit beviel zoo goed dat ze ou reeds 9 maal gevlogen heeft. Waar ze echter nog niet gedoopt en aangenomen was, is ze daartoe ook overgegaan en dezer dagen ia te Sheffield deze plechtigheid verricht. Zomertijd. Maandag 4 April begint de zomertijd weder. Zet dus iu den nacht van Zondag op Maandag uw uurwerk een uur vooruit. Inkomens beneden f800 geen gemeente-belasting. Naar aanleiding van de heffing van de ge meentelijke inkomstenbelasting door het Rijk (naar men weet, zal zulks, dit jaar te beginnen, te Amsterdam de minister een ©aM-oJy^j" C P Q. vmcien, waarin deri g e ui eO u wordt geadviseerd, geeo belasting te heffen beneden de grens, waarop de Rijksheffing begint, derhalïe beneden een zuiver inkomen van f 80U. De opbrengst der belasting van lagere irko- mens zal niet opwegen tegen de zeer groote kosten door het Rijk te maken bij de opsporing van die belastingplichtigen. De minister acht het daarom wenschelijk, dat gemeentebesturen er naar zullen streven zuivere inkomens van minder dan f SÜ0 buiten de belasting te doen blijven. andere katoenfirma's in Engeland. Op 't oogen bhk is de situatie zoo: ruwe katoen wordt ver kocht met absoluut verlies vour de planters. I'e spiouerijen leveren de garens met verlies. Het doek wordt geweven door de fabrieken, eveneens tegen prijzen, welke verlies opleveren. Die toestand kan natuurlijk niet blijven voort. VAN ONZE BERICHTGEVERS. ST-ANNALAND. Iu de Vergadering vau den Gemeenteraad gebonden op jl. Dinsdag 22 Mrt. werd medegedeeld dat de gevraagde vrijstelling voor hel geven van onderwijs in lichamelijke oefening was verleend tot den 31 December 1921. Medegedeeld werd het Verslag van de Com missie tot wering van Schoolverzuim over 1920, dat voor kennisgeving werd aangenomen. Ingetrokken werd het iu de vorige vergadering genomen raadsbesluit inzake het verlerneo van een vrije woning aan het hoofd der O.L. school alhier. Op een vernieuwd verzoek van de Chr. Land- arbeidersboud om toetreding tot het Werkloos- heidbesluit werd neder, en nu met algemeene stemmen afwijzend beschikt. 1 ot sehatter der localiteiten voor den verkoop van sterken drank in het klein werd benoemd de heer Abr. Goedegebuure Az. Jr. Omdat op de gedane oproeping van solli citanten naar de vacante betrekking van vroed vrouw, zich niemand heeft aangeboden, werd besloten het salaris voor die litularisse te ver- hoogen met f 300.— en te brengen op f 1000.— en ou een nieuwe oproeping te doen. Bij de rondvraag vroeg de heer Elenbaas of het joist was, dat onlangs een deputatie van wege Gedeputeerde Stateu hier is geweest, om met het Gemeentebestuur te raadplegen om te geraken tot eene goede communicatie met de andere gemeenten in het eiland, waarop de Voorzitter bevestigend antwoordde, onder mede- deeling dat men pogingen iu bet werk wil stellen om hier toe te geraken. Onder leiriiog van den Burgemeester werd Woensdagavond 23 Mrt. alhier in een der localen van de O.L. School een vergadering gehouden met onders van schoolgaande kinderen, teneinde een ouder-comuiissie daar te stellen. De vergadering werd door 65 personen bij gewoond eu werden iu deze Commissie benoemd lot Voorzitter de heer Jan van Luijk Anthz, lot Secretaris de heer C. Moerlaod en tot leden de heeren J. D. Kodde, J. L, Goedegebuure Az, en I. Rijnberg Pz.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1921 | | pagina 1