I Ingezonden Stukken O.-V. u. 8. wijzend personeel geen ontzag over de jeugd op straat heeft. Te hopeu is het dat door krachtig optreden van genoemd personeel de jeugd wat kalmer wordt. SCHERPENISSE. Er worden alhier pogiDgen in het werk gesteld om een muziekgezelschap op te richten. De gelden voor aankoop der in strumenten worden bijeengebracht door vrijwillige giften van de ingezetenen. Er wordt druk op de lijst geteekend, zoodat binnen eenige dagen de bestelling der instrumenten wel zal kunnen ge schieden. Tegen 1 April a.s. heeft de heer W. van der Graaff, ontslag aangevraagd als beheerder van de Coöperatieve Elektriciteitsmaatschappij jScherpenisse." De landbouwersknecht van Jac. Elage onder deze gemeente stond achter een geladen wagen met stroo, toen het op den dorschvloer gereden werd. De massa stroo schoot achteruit en de man werd er onder bedolveD. Al kermende van pijn werd hij met een gebroken been er oüder uit gehaald. IERSEKE. Maandagavond 11. gaf de Gerefor meerde zangvereeniging „Soli Deo Gloria" (di recteur de heer A. Goeman alhier) in de Geref. kerk een mooie, druk bezochte zanguitvoering voor gemengd koor. Er werden 15 liederen ge zongen, die door de aanwezigen hartelijk werden toegejuicht2 er van werden op verzoek her haald. 8TAVENISSE. De heer D. Everaers besteller bij de post- en telegramdienst is overgeplaatst van St-Maartensdijk naar hier. THOLEN. Bij beschikking van de Ministers van Eiuaociën en Arbeid van den ]5en Febr. 1921 is aan de gemeente Tholen ingevolge de bepalingen van het in ons vorig nommer be schreven koninklijk besluit tot aanmoediging van het bouwen door particalieren gratis een bijdrage verleend van f 1174-3,68 voor uitvoering van het bouwplan Viiens. (stichting van 8 woon huizen). Voorts wordt een rentedragend voorschot verleend van f 23846.68. De kosten van het geheele bouwplan bedragen f 38240, waaronder begrepen een som van f 6240 voor koop van gemeentelijken bouwgrond. De voordeden voor gemeente zullen dus zijn meerdere wouingruimte, meerdere werkgelegenheid voor de ambachten, verkoop van een groot kavel bouwgrond, inwoning van een aantal wel varende gezinueu, meerdere belasting-opbrengst aan plaatselijke belasting en opcenten op rijks belastingen. Met algemeene stemmen is benoemd tot weger bij de weegbrug HVooruitgang" alhier de heer Corn. Quist Cz. THOLEN. Van den heer J. H. te Leiden ont vingen wij het volgende dat velen onzer lezers zal interesseeren. Snuffelend in de Naamlijst van de studenten die gedurende het tijdvak 15751875 ingeschreven waren aan de Leidsche Universiteit vond ik onder staande nsfei©», die-ing opvielen» en die Ik--skteerde. Wat betreft voor Tholen, van zelf sprekend zeer onvolledig. J. H. 1653. Petrus van Stapelen ouderdom 20 jaar uit Goesa studeerend in Philosophie. 1707. Johannes Turck 20 jaar Thola, Rechten. 1762. Lieve Ferdinand de Beaufort 19 jaar, Thola, Hechten. 1754. Gerard Jan Blankert 17 jaar, Thola, Rechten. 1771. Marinus Geene 20 jaar Thola, Rechten. 1171. Joannes Jacobus de Rans Bergen op Zoom, 22 jaar, Medicijnen. 1774. Boneventura Joan Turcq Thola, 20 jaar, Rechten. 1774. Itel Frederik Pottey Turcq Thola, 18 jaar, Rechten. 1786. Joannes Adrianus Modera, Tholanus, 21 jaar, Rechten. 1794. Theodorus van Stapelen, Tholen, 20 jaar, Medicijnen. 1794. Henricus Telchius, Poortvlieta, 20 jaar, Rechten. 1796. Theodorus van Stapelen, Thola, 21 jaar, Medicijnen. 1798. Godefridus vanderriet, Vosmeer, 20 jaar, Medicijnen. 1799. Johannes Christianus Ripping, Tholanus, 19 jaar, Medicijnen. 1800. Gilles de Neve, Steenbergen, 19 jaar, Medicijnen. 1807. Krijn Waghto, Thola, 19 jaar, Rechten. 1844. Cornelis Jacobus Stoutjesdyk, Oud-Vosmeer, 19 jaar, Medicijnen. 1872. Albertus de Vulder van Noorden, Tholen, i. 19 jaar, Rechten. DE TWEEDE KAMER Minister König heeft Donderdag der vorige week zijn ontwerp tot electrificaiie van 't land kranig verdedigd. Aan de bezwaren der sprekers dat, als 't ont werp onveranderd wet wordt, de regeering honderden millioenen zal uitgeven zonder dat de Staten-Generaal daar iets in te zeggen hebben, kwam hij te gemoet door een wijziging in zijn voorstel, bepalende dat overneming van bestaande inrichtingen niet zal kunnen geschieden dan bij de wetbij welke wijziging hij een tweede voegde van dezen inhond dat het advies van den electriciteitsraad in de Staatscourant zal worden gepubliceerd. Noch door deze inschikkelijkheid, noch door zijn tegen argumenten heeft Z.Ex. evenwel zijn ontwerp niet kunqen redden. Vrijdflgnam. kwam de motie-van Beresteijn in stemming waarin zooals verleden week reeds is ge meld, de Kamer de regeering verzocht het ontwerp in nadere overweging te nemen. De motie werd 47 tegen 38 stemmen aangenomen en de minister, naar deze uitspraak luisterende, verzocht de Kamer terstond de behandeling van 't ontwerp te schorsen, of het echter opnieuw aan de orde gesteld zal worden, werd niet gezegd. De Kamer kon dus aan wat anders beginnen (er is nog werk genoeg aan den winkel) en nam de herziening der ongevallenwet ter hand. Het voorstel beoogt o.a. uitbreiding der verzekering tot over alle bedrijven, uitgezonderd landbouw, veehoudery, tuinbouw, boschbouw, zeevisscherij en zeevaart; en de uitkeeringen die thans hoogstens 70q/° van 't dagloon bedragon zullen in bepaalde gevallen kunnen stijgen zelf tot 1000/q, d.i. 't volle dagloon. De heer Duijs verklaarde zich dankbaar voor de aangebrachte verbeteringen, doch was niet geheel voldaan en kondigde amendementen aan om de verruimingen nog uit te breiden. Zoo wilde hij ook het huispersoneel in de wet op te nemen en em eenlieidspremie instellen. De minister van arbeid, Z.Exc. Aalberse, ant woordde dat hij om den tijd voor verbeteringen tje bespoedigen slechts de hoofdzaken had opgenomen, later volgt een algemeene herziening der verzeke ringswetten. Daarmee waren de algemeene beschouwingen at- geloopen. Wat er Vrijdag verder besproken en voorgesteld werd, als niet van principieelen aard. Dinsdag kwam een amendement op art. 1 van de commissie van rapporteurs in discussie. Deze conj- missie wil de uitdrukking, dat een ongeval om voor vergoeding in aanmerking te komen gedurende uil oefening van 't bedrijf moet zijn geschied, zo») wijzigen dat in plaats van „de uitoefening van k bedrijf" gelezen zou worden „in verband met hun dienstbetrekking". De Kamer stemde vóór de lezing van de rapporteurs, hoewel de minister die sterk ontraadde. Er volgden dien dag nog verscheideno amende menten vooral van de heeren Duijs en Saunef. Ze alle op te nemen zou teveel ruimte innemen;; de meeste werden trouwens verworpen. Als een bewijs van de prikkelbaarheid en licht geraaktheid van den heer Duijs, die bij zijn rntej- rupties on argumentaties zijn tegenpartij weinig spaart, het volgende. Hij was bezig een verhooging van de uitkeeringeöi te bepleiten en zei daarbij, dat de arbeiders t« weinig verdienen om iels voor kunstgenot af fó zonderen. Hier interrompeorde de heer Ter JiaJj waarlijk niet zonder grond „Daarom zitten zeker de bioskopen eiken avon.1 zoo smoorvol De heer Duijs nijdig: „Daaraan hebt u uw gekt verdiend 1" De heer Ter Hall„Ik heb met bioskopön niefe te maken." De heer Duijs„Een revue is bijua 't zelfdt. U hebt ook aan 't werk van arbeiders uw fortuin te danken." De heer Ter Hall interrompeert opnieuw. De heer Duijs „Houdt uw mond mijnheer Shakes peare". De heer Ter Hal„Ja mijnheer Gasfabriek". Dit alles natuurlijk tot groot vermaak der Kamer e.i der Tribunes. Eeu amendement-Sannes in 't belang van werkj lieden in tijden van staking of uitsluiting werd doo; den minister overgenomen. Woensdag volgenden nog enkele amendementei Een er van (van den den heer Beumer 't welk tei doel had de gelegenheid tot uitkeering op gronu van kostwinnerschap eenigszins te verruimen werjl aangenomen. Een ander van den heer Sannes werd door dej minister overgenomen. Liet houdt in dat geldelijk^ schadeloosstellingen die binnen 1 jaar niet zijn iii gevorderd, niet meer worden uitbetaald, tenzij is belangenhebbenden aantoonen ze niet te hebbe?, kunnen invorderen. De andere amendementen werden verworpen... jM Hiermede was Woensdagnamiddag de behandeling dezer wets voordracht voleindigd. Volgende week stemming. Uitslag verkoopingen en aanbestedingen. Door notaris Surits te Steenbergen is voor de familie De Wit te Nieuw-Vosmeer in laatst genoemde plaats bij inzet geveild in 46 per- ceëlen 23,6182 H.A. (60 gemeten 54 roedeo) bouwland, opbrengst f 56250. St-Maarlensdijk, 10 Maart. Bij de hedeü door het bestuur van het waterschap St-Maar tensdijk gehouden besteding van de levering van 500 M3. Pruisische grint eD 200 M3. Basaltslag, werd ingeschreven alsvolgt a. voor de Pruisische grint G. M. Larooij te St-Maartensdijk (op den wal) f4.73, Arie Prins te Werkendam (op den wal) f4,84, W. Borsje te Papendrecht (vóór den wal) f4,65, J. P. Grijs St-Maartensdijk (op den wal) f 4»^73, A. D. Versluijs, Kamperland (op den wal) f 4,98. b. voor de basaltslag L. Teunisse, St-Anna- land (op den wal) f 11,95, H. van Kamp, Venlo (vóór den wal) afmet. 13 en 23 cM. f 67,50 p. 1000 K.G., afra. 24 en 35 cM. f 70 p. 1000 K.G., 1000 K.G. 6% M3Ned. Basaltmij. te Zaandam (op den wal) afm. 12 cM. f 14,05, afm. 23 cM. f 15,05, J. de Dreu Goes afm. 1%3 cM. f11,621/.}, C. F. de Waal, Werkendam (voor den wal) afm. 13 f7,70, afm. 2—3 f8,30 per 1000 K.G., Arie Prins voornoemd (op den wal) afm. 23 f 10,94, W. Borsjes voornoemd (vóór den wal) afm. 23 f 10.23, afm. 34 f 10,60, A. D. Versluijs, Kamperland (op den wal) f 11,15, Johs. van Damme, St-Maartensdijk (op den wal) f 10,61, Hardsteen werken Hilversum (vóór den wal) f 10,50. Alles per M3. c. voor het vervoer was ééne inschrijving van, C. M. Kloet Jz. alhier voor f3.25 per M3. GEMENGD NIEUWS. Van de school naar het werk. Meu schrijft ons Nog enkele weken en verscheidene kinderen zullen de school verlaten. Van die jongens en meisjes zullen er naar 's lands gebruik velen in loondienst gaaD, hetzij op den akker, hetzij op kantoor, of in de werkplaats. Gelijk men weet vallen zij, voor zoover zij den 14-jarigen leeftijd bereikt hebben, onder de bepalingen van de Invaliditeitswet en dienen zij zich onverwijld voor de verplichte Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering aan te melden. Ooders en opvoeders doen goed met op deze zaak de aandacht gevestigd te houden. De plaat selijke vertegenwoordigers voor de Invaliditeits wet vindt meD steeds tot het geven van inlich- tingeu en tot daadwerkelijke hulp bereid. Ook een pleidooi. Een actrice te Amsterdam, mevr. Erfmann- Sasbacb, kwam in den avond van 2 Jau. thuis, maar slaagde er niet in de deur te openen aan den binnenkant zat blijkbaar de knip er op. Ze belde, en na een minuut of vijf gewacht te hebbeü, werd de deur geopend en kwamen twee onbekende mannen naar buiten. Verschrikt deinsde mevrouw achteruit. De mannen liepen hard weg, ieder in een tegenovergestelde richting. Mevrouw achtervolgde die op haar geroep door voorbijgangers werd gegrepen. De man bleek in 't bezit van gouden voorwerpen en. valsche tooneel- sieraden, die uit het huis van de dame gestolen waren. Tegen den tTSder, een 30-jarig eleciricien, is thaDS voor de rechtbank een jaar gevangenis straf geëischt. Na de behandeling der zaak kwam de actrice naar voren en zei, dat zij zich voor haar eigen geweten bezwaard gevoelt, dat deze man door haar toedoen is gearresteerd, Hij heeft zoo'n verbazeud goedig gezicht, vindt u ook niet, meneer de president Of de rechtbank zich door dit pleidooi zal laten vermurweD, zal wel bij de uitspraak blijken. Brazilië tracht 18 millioen bij ons te leenen. De Duitscbe firma Lippmann Rosenthal en Co. zal die leeniug bezbrgen. Even voorstellen De firma Lippmann Ro senthal en Co., zegt de H, P., is dezelfde, die ons indertijd gelukkig of misschien niet precies gelukkig gemaakt heeft met Russische fondsen. Ze begon in 't kléin, maar eindigde zwaar gefortuneerd. En met vele Nederlandsche geld beleggers ging het precies andersom. Moreel mag de firma verantwoordelijk gesteld worden voor het verlies van meer dan een milliard gulden Hollandsch spaargeld. Nu bet Oosten haar niets meer opleveren kaü, gaat ze het in het Westen probeeren. 18 mil lioen ziet ze bijeen te krijgen voor den Brazali- aanschen staat San Paulo. 8 pCt. wordt beloofd. Lateu we waarschuwen zegt de H. P. Waarom toch zouden de Nederlandsche be leggers 971/2 pet, betalen, wanneer als emissie- koers voor Engeland slechts 93 wordt geroemd En waarom een leening in guldens, die nooit een markt kan krijgeu te Londen, waar ponden stukken gaau Verder zon het roekelooze dwaasheid zijn in deze tijden van malaise, eigen kapitaalnood en politieke onzekerheid zulk een reuzensom van ons nationaal kapitaal af te voeren naar een Braziliaanscheu staat. Vis beter, de firma een wenk te geven, dat zij niet met nieuwe zaken behoeft te komen, aleer zij met succes heeft bijgedragen tot een bevredigende, regeling der vordering onzer beleggers op Rusland. En dan.... zij men nog voorzichtig Duitschland en de Geallieerden. Wat zeker niemand de vorige week had ge dacht, iy Maandag geschiedt, de Duitsohers hebben de Loudensche conferentie verlaten, daar huD voorstellen door de geallieerden onaanne melijk zijn verklaard. De Duitschers hebben geen gehoor gekregen en de geallieerden hebben dientengevolge Dusseldorf, Duisburg en nog eenige andere plaatsen aan de overzijde van den Rijn bezet, terwijl de gealli eerden als waarborg zelf de belastingen van in- en uitvoer gaan innen. Of de genomen maat regelen wel zoo ernstig zijn als ze gelijken ge- looven we niet. Dusseldorf was reeds voor de helfi bezet, Duisburg was een jaar geleden ook bezet, doch werd door de Fransche troepen ver laten met de voorjaarrevolutie in 1920. Over het algemeen gelooft men dan ook dat de onder handelingen tus9chen Duitschland en de gealli-. eerden wel spoedig zullen worden hervat. Dit temeer, daar gebleken is dat Engeland, Italië en ook België maar weinig zin hebben iö de bezetting. Frankrijk, dat in een slechte finan- cieele positie schijnt te verkeeren, heeft den grootsten sloot tot de bezetting gegeven. Revolutie in Rusland. Naar berichten doen gelooven is er in Rus land een tegen de Bolsjewisten gerichte opstand uitgebroken. De tegenrevolutionairen behaalden groote voordeeleD. Opruiming. I De Amsterdamsche politie heeft Zaterdag nacht een iuval gedaan in een nachthuis. Daar de deur gesloten bleef, hakte een der agenten het paneel uit de deur, kroop naar binnen en opende de dear. De politie trof in een groot vertrek een dertigtal vrouwen en maonen uit „doüker Amsterdam" bijeen. Op de mannen, die gefouilleerd werden, vond men vier revolvers en een dolk. Het geheele gezelschap werd meege nomen naar een politiebureau, waar het een verhoor onderging. Tragisch. Een dienstmeisje te Amsterdam had een bran dend gasstel op den grond gezet. Toen zij even later daar passeerde, geraakten haar kleeren in brand. Gillend stormde zij de slaapkamer binnen, waar de vrouw des huizes ziek te bed lag. De vlammen sloegen over op de gordijnen. Voorbij gangers, door de kreten der vrouwen gewaar- schawd, snelden toe en doofden de vlammen. Het dienstmeisje is, met ernstige brandwonden overdekt, naar het ziekenhuis gebracht. Haar toestand is zorgelijk. Had je me maar. Binnenkort is het wegens de uitbreiding van Amsterdam gemeenteraadsverkiezing in die gemeente. De Bond van Vrije Socialisten, auti- parlementair zijnde, deed aan vorige verkiezingen nooit mee, maar zal nu met een eigen „candi- daat" komen. Als protest tegen den stemplicht stellen zij candidaat een bekend straattype, be kend onder den bijnaam „Kad-je-nie-maai", een grijsaard, die dagelijks, een sigarenkistje onder den linkerarm, een knuppel in de rechterhaed, rond het Rembrantplein slentert. Beetgenomen. Een paar handelaren te Coevorden kochten, Daar „Onze Courant" meldt van een Duitscher een duizend stuks rijwielkettingen, voor welke betaliDg moest geschieden per duplicaat-vracht brief. Een paar dagen na den koop ging de Duitscher, in 't bezit van den vrachtbrief, het geld (dat gestort was bij een Duitsche bankin stelling) innen. De gekochte goederen werden daarna verzonden naar het naburige Emlichheim. Bij de opening kwam men echter tot de ont dekking, dat de kist niet bevatte rijwielkettingen maar.... gevuld was met steenen en zand en de onbekende afzender was reeds lang gevlogen zonder achterlating van zijn goed adres. Een en ander was een schadepost voor de twee Coe- vorder handelaren van pl.m. f1600. Als nu ook anderen maar van dit leergeld profiteeren 1 Insulaire Hypotheekbank te Zierikzee. Aan het verslag over 1920, het zestiende boekjaar, ontleenen wij dat in het afgeloopen jaar 141 aanvragen voor hypotheek zijn inge komen, tot een bedrag van f 2.535.400. Hiervan zijn tot stand gekomen 120 leeningeu, samen groot f 2.010,900. Tot 31 December 1919 waren gesloten 1014 leeningen, tot een bedrag van f 17.062.540, totaal dus 1134 leeningen voor f 19.073.440. Vóór 1920 was aan aflossingen ontvangen voor f8.338.970 terwijl in het afgeloopen jaar door de debiteuren f 1.551.110 is terugbetaald, zoodat op 31 December jl. per saldo op hypotheek uit stond f 9.183.360, verdeeld over 595 leeningen, waarvan de specificatie isProvincie Zeeland 104 leeningen voor f 274.553 's Gravenhage 163 leeningen voor f3.771.372 Rotterdam 14 lee ningen voor f864.075; overig Zuid-Holland 27 leeningen voor f 206.185 Amsterdam 162 lee ningeu voor'f 3.103.500 overig Noord-Holland 147 leeningen voor f 1.816,870; Provincie Utrecht 19 leeningen voor f 161.430 Providcie Gelder land 4 leeningcn voor f56 700 en Provincie Noord-Brabant 5 leeningeu voor f58.775. In 1920 hebben twee executies plaats gehad, waarbij geenerlei verlies is geleden. De betalin gen voor rente en periodieke aflossingen bedden geregeld plaats. Verschillende debiteuren losten meer af dan bij de akte was overeengekomen. Op 31 December was er geenerlei achterstand. Aan pandbrieven was op 31 December 1919 in omloop vo<jjj f 8.646.000. In het afgeloopen jaar werden verkocht f 600 41/2 °/0 pandbrieven, f335.750 5 pandbrieven, tl 12.800 5% pandbrieven en f 768.200 6 °/Q pandbrieven; teruggekocht werd voor f 779.700, waardoor op 31 December jl. aan pandbrieven in circulatie was voor een bedrag van f9.084.150 aan 4 i'UT/o. *7i 5 5'/2 en 6% pand- bri(|Ln. ijP* geplaatste 10Q0 aandeelen, van f 1000, waarop 10 is gestort, waren op 31 December over 329 houders verdeeld. De netto-winst bedraagt f 61.302.095. Hier van komt f21.889.94 aan het reservefonds, waarna de gezamenlijke reserve pl.m. f 106.000 zullen bedragen. Het dividend kan worden bepaald op 14 tegen 12 over 1919. Voor den inhoud van ingezonden stukken is de Redactie ia geenerlei opzicht verantwoordelijk, terwijl door opname roUtrekt niet blijkt dat zij met den inhoud instemt. Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik U dit „ingezonden" in Uw blad op te nemen. Bij voorbaat mijn dank. Woensdagavond 7 uur gaf het Chr. Zangkoor „Looft den Heere" onder leiding van den heer J. Lokerse eene uitvoering in de Gereformeerde kerk te Oud-Vossemeor, ten bate van het nieuwe orgel voor genoemde kerk. Nadat ds. Staal was voorgegaan in gebed en nog een kort openingswoord had gesproken, kwam het groote koor op het poduim. Ze zongen mooi en ze gaven blijk, dat ze voelden wat ze zongen. Vooral Ps. 25 4 en 5 klonk prachtig en als ik het jonge zangkoor een raad mag geren dan zou ik zeggen „Leer nog meer Psalmen, dat komt ook het kerkgezang ten goede." Ook „Uit koogen hemel" was prachtig alleen werden hierbij een paar woorden nog wat ruw uit gesproken zooals b.v. „Vreugd" en „Hosaanna" waarbij de bas zich wat al te duidelijk liet hooren. Hel groote koor werd afgewisseld door het kinder koor, dat was practisch, want een poos rechtop staande in dezelfde houding is vermoeiend. De kleintjes waren wat verlegen en daardoor kwam het eerste lied „Lof zij den Heer" niet goed tot zijn recht. Een lofzang moet meer uit volle borst ge zongen worden. Bij de volgende nummers was van die verlegen heid niets meer te bespeuren, en zongen ze haast nog beter dan de grooten. Bij dat lied De Heide" zag ik den herder dwalen met zijn kudde en ik voelde hoe lief de man zijn „verre" heide had. Na het kleine koor trad weer het groote koor op. Do solonummers vielen ook zeer in den smaak. De avond mag uitnemend geslaagd heeten en ds. Staal maakte zich tot aller tolk, toen hij met een woord van welverdiende hulde directeur en zangkoor dank zei voor het schoone dat ze ons hadden laten genieten. Het was negen uur toen wo huiswaarts keerden, maar die twee uren waren om gevlogen. KERKNIEUWS. Stavenisse. Beroepen als predikant bq de Ned Herv. Herv. Gemeente alhier ds. P. J. Steenbeek thans te Wilnis. St-Annaland. Bedankt voor het beroep naar do Ned. Herv. Gemeente te Sprang (N.B.) door di« A. G. Oosterhnis alhier. Oud-Vosseraeer. Beroepen te Bergambacht onzo oud-dorpsgenoot ds. J. J. Timmer, thans predikant

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1921 | | pagina 2