No. 1875 Zaterdag 12 Maart 1921. Zes en dertigste jaargang Firma J. M. C. POT - Tholen. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f0,80 met Geïliujtreerd Zondagsblad fl,375, franco per post f 1,5272 19 ct- disp. kosten. UlTGfWE Telef. Intqrc. no. 16. PUBLICATIËN. MILITIE. ~4 Vrijstelling wegens kostwinnerschap. De Burgemeester van Tholen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat vrijstelling wegens kost winnerschap wordt verleend aan hem, door wiens verblijf in werkelijken dienst voldoende miduelen tot •levensonderhoud zouden komen te ontbreken aan zijn gezin of aan dat, waartoe hij behoort of waarin hg als pleegkind is opgenomen, dan wel aan personen, dienst hem in den eersten of den tweeden graad van bloed- of aanverwantschap bestaan. Door of vanwege dengene, die vrijstelling verlangt wegens kostwinnerschap, moet zooveel mogelijk ter secretarie der gemeente aanvraag worden gedaan en wel: lo. tusschen 21 en 31 Maart van het jaar waarin het inschrijvingsregister is gesloten, ingeval de reden van vrijstelling aanwezig was op eerstgenoemden datum 2o. in de maand November van het jaar, vooraf gaande aan dat waarin hij zou moeten worden ingelijfd a. ingeval de reden van vrijstelling is ontstaan tusschen 21 Maart en 1 November van eerst bedoeld jaar b. ingeval hy opnieuw vrijstelling vraagt en hij by de eerste maal verkeerde in het geval, om schreven onder a 3o. binnen een maand nadat de reden van vrij stelling is ontstaan, ingeval dit heeft plaa'j gehad op of na 1 November van het jaar, voortgaande aan dat, waarin hij is of zou moeten worden ingelijfd 4o. in de maand, op één na voorafgaande aan die waarin de loopende vrijstelling eindigt, ingeval hij op nieuw vrijstelling vraagt en hij bij de eerste maal verkeerde in het geval, omschreven onder 3o. Bij voorkeur zal voor het opmaken van stalen van inlichtingen ten behoeve van het aanvragen van vrij stelling wegens kostwinnerschap, wor zoover dit tusschen 21 en 31 Maart moet geschieden, zitting worden gehouden op Dinsdag 22 Maart a.svoor middags tusschen 9 en 12 uur. Voorts wordt ook vrijstelling verleend, ingeval, dat een dienstplichtige, aan wien geen vrijsteUing is verleend wegens kostwinnerschap, zoodanig peisoonlijk onmisbaar is voor de instandhouding der n ;ddelen van bestaan van zyn gezin of van dat, wa; toe hij behoort of waarin by als pleegkind is op; omen dan wel van personöD, die hem in den ef.Hen of den tweeden graad van bloed- of aanver\ViX schap bestaan, dat zijn aanwezigheid daardoor iph ^er,d noodzakelijk is. Tot het verkrijgen van vrijstelling op dezen grond moet worden gehandeld in overeenkomstigen zin als tot het verkrijgen van vrijstelling wegens kost winnerschap. Tholen, 3 Maart 1921. 57 y MILITIE. Vrijstelling van den dienst wegens eigen vrijwïlligen dienst, broederdieost of aanwezigheid van in hetzelfde jaar geboren broeders of hallbroeders. De Burgemeester van Tholen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ten aanzien van vrijstelling van den dienst bij de militie om een der hierboven vermelde redenen het volgende geldt: Eigen vrijwillige dienst. Tot het verkrijgen van vrijstelling wegens eigen vrijwïlligen dienst moet worden overgelegd een be wijs van dienst of een uittreksel uit het stamboek. Broederdieost. De aandacht wordt er op gevestigd, dat van een eveu getal broeders of halfbroeders de helft van een oneven getal de grootero helft wordt vrijgesteld, en voorts, dat een broeder die ter inlyving bestemd is, met betrekking tot vrijstelling wegens broederdienst wordt gelijkgesteld met een broeder, die dient. Omtrent vervulden dienst by den landstorm geldt in het algemeen, dat de broeder of halfbroeder, die by den landstorm gediend heeft, een werkelijken dienst van ten minste zes maanden moet hebben volbracht. Ten aanzien van personen, die, behalve bij den landstorm, ook bij de militie hebben gediend, worden de werkelyke dienst van den landstorm en die van militie samengesteld. Ook geldt voor broederdienst de dienst van hem die wegens ziekte of gebreken, door den dienst be- bekomen, uit den dienst by den landstorm is ont slagen, of die gedurende zijn werkelijken dienst bij den landstorm is overleden. Ook de dienst van vrijwilligers by den landstorm kan onder zekere voorwaarden voor broederdienst in aanmerking komen. Tot het opmaken van getuigschriften moet door of vanwege den ingeschrevene aanvraag worden ge daan ter secretarie dezer gemeente, tusschen 21 en 31 Maart, bij voorkeur op Dinsdag 22 Maart a.s., dei voormiddags tusschen 9 en 12 nor. Medebrengen van zakboekjes of paspoorten is zeer gewenscht. Aanwezigheid van in hetzelfde jaar geboren broeders of halfbroeders. Deze aanwezigheid kan ook op zichzelf reden tot vrijstelling geven zonder dal er reden tot vrijstelling wegens broederdienst bestaat. Om voor vrijstelling om de hierboven bedoelde reden in aanmerking te komen, moet door of van wege den ingeschrevene tusschen 10 en 18 Juli a.s. ter secretarie dezer gemeente aanvraag worden ge daan tot het opmaken van een daartoe vereischt getuigschrift. Om vrijgesteld te worden wegens eigen vrijwilligen dienst of wegers broeden.dienst, moet de reden van vrijstelling bestaan op 21 Maart van het jaar, waarin omtrent hem, voor wien vrijstelling wordt gevraagd door den militieraad uitspraak moet worden gedaan Otu vrijgesteld te worden wegen» aanwezigheid van in hetzelfde jaar geboren broeders of halfbroeders moet de reden van vrijstelling bestaan op het oogen- bli.k, waarop de militieraad uitspraak doet. Tholen, 3 Maart 1921. 66 De Burgemeester voornoemd, J. G. DIEPENHORST. OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente St-Philipsland, van Februari 1921. Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 cents; iedere regel meer 1772 cents. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. v. Nieuwenhuijzeu en L. Neele of het maken der gaten op het dorp en bet vervoeren van grond voor de beplanting op kosten van de gemeente plaat» vonden. De Voorzitter antwoordde, dat dit alles ge schiedt voor Rekening van de Ambachtsheerlijk heid. Deze mededeeling was den heereu blijkbaar zeer aangenaam te hooren. In de daarop volgende geheime zitting werden eenige reclame! H.O. behandeld. Niets meer te behandelen zijnde sluit de Voorzitter de burgemeester L. Nilant. Afwe- T<»o«itter de vergadering. zig zonder kennisgeving de beer de Roiter. De Voorzitter opent de vergadering met de volgende woorden Naar gewoonte van, de laatste jaren, wil ik in deze eerste vergadering U leden van den Gemeenteraad van St-Philipsland het beste toe- weoschen in Uw gezin eu in Uw werkkring. Ten zeerste hoop ik, dat gij onder gunstige en gelukkige omstandigheden het jaar 1921 dat KANTONGERECHT TE THOLEN. Maart 1921. Door het Kantongerecht zijn heden veroordeeld wegens: Overtreding der politieverordening v. d. M. te St-Philipalaud tot 2 boeten elk van f 2,of 1 dag hechtenis voor elke boete. P. d, E. te St-Philipsland tot 2 boeten P. elk van f2,of 2 weken tuchtschool, voor U ligt kunt tegemoet zien en dat gij de j Zijn trekdier onbeheerd laten op den openbaren weg. W. H. te Bergen op Zooui tot f 1,boete kracht en lust inoogt hebben en zult mogen behouden om in het Bestuur der Gemeente onder Gods rijken zegen nuttige en opbouwende werk zaamheden te mogen verrichten. Ook in het verloopen jaar zal ons werken of 1 dag hechtenis. Openbare dronkenschap. P. v. d. B. huisvrouw A. D. te St-Annaland tot f 15 boete of 15 dagen hechtenis. J. H. te' wel niet tot volkomen en onverdeelde instem- Scherpenisse. M. v. 't H. te Poortvliet, ieder ming van onze inwoners hebben geleid. Doch j tot f10 boete of 10 dagen hechtenis voor ieder dit was trouwens niet te verwachten. Maar gij hunner. M. 8. te St-Maartensdijk en M. d. W. Mijne Heeren als Raad der Gemeente St-Philips- je Middelburg ieder tot f 15 boete of 15 dagen land hebt met veel toewijding en hoogst ernstig; hechtenis voor ieder hunner, de eischen van het heden beoordeeld en telkens Overtreding motor- en rijwielreglement aan de toekomst Uwe aandacht geschonken. t* c. T., P. v. d. H. en C. M. F. allen te Met genoegen aanvaard ik wederom mijne St-Philipsland, ieder tot f 1 boete of 1 dag werkzaamheden in Uwe vergaderingen aan den hechtenis voor ieder hunner. Voorzitter toebedeeld. De prettige toon, die in Overtreding der jachtwet. het college van Burgemeester en Wethouders! A. K. G. te Poortvliet tot f 10 boete of een regel is en eveneens onze besprekingen in Uwel vpeek tuchtschool met verbeurdverklaring van vergaderingen beheerscht, maakt het vergaderen het inbeslaggenomen geweer en patronen. P. A. S. mij gemakkelijk eu tot een lust. j te Scherpenisse tot f3 boete of 3 dagen hech- JLn hiermede Mijne Heeren open ik deze eerste j tenis met verbeurdverklaring van de inbeslag- vergadering eu verzoek ik den Secretaris de genomen gans. G. L. te Scherpeuisse tot f 5 notulen van de laatst gehouden vergadering wel 'j boete of 5 dageu hechtenis met verbeurdverkla- te willen voorlezen. j ring Vau het niet inbeslaggeuomen geweer, Deze worden onveranderd vastgesteld. .haveldit uit te leveren of te betalen f 15 sub- Aan ae orde ter behandeling is een sennjven j^idiair iö dagen hechtenis, r. i>. ie ocnerpe- n Ned. Band vau gem.-ambtenaren be- msse I Geslaagd voor het examen nuttige handwerken de dames J. du Burck en C. W. de Heer beiden te Tholen. VAN ONZE BERICHTGEVERS. van den JNed. Bond vau gem treffende subsidie voor 't Rust- eu vacautieoord. Besloten wordt op voorstel van B. en W. f 10 ineens toe te kennen. Tegen stemden de heeren Neele en Nieuwenhuijzen, Inplaats van den heer v. d. Blom, die ver trokken is naar Rozenburg wordt de heer C. Ketel, hoofd der biz. school, tot lid v. d. commissie tot wering van schoolverzuim uo. 2 benoemd. Tot lid v. h. centraal stembureau wordt benoemd de heer J. v. Strien (vacature v. d. Blom). Wordt mededeeling gedaan van een schrijven van Ged. St. dat de begrooting voor het dienst jaar 1921 goedgekeurd wordt. Wordt voor ken nisgeving aangenomen. Evenzoo een schrijven van Ged. Staten hou dende goedkeuring van de wijziging van de be grooting 1920. Verder wordt voor kennisgeving aangenomen Bericht van ontvangst der in de vorige ver gadering vastgestelde Motor- eu Rijwielveror- dening. Goedkeuring wijziging heffing van opcenten op de grondbelasting. Dankbetuiging verleende gratificatiën, de h.b. J. J. v. d. Graaf, J. C. de Rooij, J. Koornan en J. Labruijère. Besloten wordt f 10 per jaar bijdrage te ver- leenen aan de Zeevaartschool te Vlissingen. J Een schrijven van de C. E. M. betreffende plaatsing van een lantaarn bij de halte wordt aangehouden tot een volgende vergadering. De Voorzitter bepleitte het not hiervan, voor bet publiek, doch de heeren Neele eo Van Nieuwenhuijzen zullen eerst onderzoeken in hoeverre het noodig is. Aan Mej. P. Joosse wordt eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de O. L. S. no. 11 met ingang van 1 April, als in de vacature is voorzien anders met 1 Mei. Een adres van M. L. v. d. Hulle tot nietig verklaring van de aanbesteding van het uitdiepen van de haven, wordt na uitgebreide discussie voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter verklaart dat deze zaak berust bij B. en W. en niet bij den Raad. Besloten wordt verder nog 500 M2. grond aan te koopen tegen f 1.per M2. voor de de begraafplaats in den Anna-Jacobapolder, aangezien een oppervlakte van 1500 M2. te klein is. Tegen stemden de heeren v. Nieuweu- huijzen en Neele. Tot leden van de commissie van toezicht op het L. O. ingevolge art. 184 L. O. wet worden met algemeene stemmen benoemdde heer Brandes onderwijzer met verplichte hoofdakte O. L. no. 1, C. Ketel Hoofd der Bijz. School te A.-J.Polder, C. v. Strien als vader van school gaande kinderen, L Neele, en Ds. D. Los, Ned. Herv. Predikant. Bij de rondvraag vroegen de heeren A. A. nisse tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van de inbeslaggenomen haas. Overtreding der Invaliditeitswet. C. J. S. te Ttioleu tot 2 boeten elk van f 5 of 5 dagen hechtenis voor elke boete. Overtreding motor- en rijwielwet. E. S. te Scherpenissse, C„ J. K. en C. v. A. beiden te Poortvliet ieder tot f 3 boete en 3 dagen hechtenis voor ieder hunner. P. v. W. te Auna Jacobapolder tol f 5 boete of 5 dagen hechtenis. H. B. te St-Maartensdijk tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis met vernietiging vau het verstekvouuis op 29 November 1920 tegen hem gewezen. Vrijgesproken. J. M. O. d' B. eu M. P. Z. beiden te St- Maartensdijk. H.*K. te Scherpenisse. C. D. te Stavenis9e met vernietiging van de beide von nissen op 27 December 1920 tegen hen bij verstek gewezen. Raadsverslag Tholen. In on» verslag van den Raad, voorkomend in ons vorige numtner zijn 2 regels weggevallen, waardoor een onjuistheid is ontstaan. Na het behandelde request om ontslag van P. Blaas viel weg de vraag van den voorzitter of weder in de vacature zou moeteu worden voorzien. Hierop volgt dan als spreker de heer v. d. Maas. Bij de stemming omtrent de toekenning van het percentage aan den veerbaas viel weg de regel dat tegen dit voorstel stemden de h.b. Janssen en v. d. Maas. BINNENLAND. Op verzoek is met ingang van 1 Mei eervol ontslag verleend als notaris aan den heer B. J. Timmerman te St-Annaland. OESTERS. Iu de maand Februari 1921 zijn uit Zee land verzonden naar onderstaande landen Nederland 613.800 oesters. België- 3.890.000 Engeland 563.000 Frankrijk 318.000 n Andere landen 27.000 Totaal 5.411.000 oesters. De hoeveelheid verzonden iö de gelijknamige maand van 1920 bedroeg 4.518.000 stuks. ONDERWIJS. De heer L. J. van Nieuwenhoijze, thans onderwijzer aan de O. L. School te Tholen, is met ingang van l Mei a.s. als zoodanig benoemd aan de M.U.L.O. school te Krimpen a. d. IJsel. Oud-Vo8semeer. De heer W. A. van Bezooijen, thans onderwijzer te Rotterdam, is benoemd tot hoofd der school te Koudekerk a. d. Rijn. ST-MAARTENSDIJK. De Coöperatieve Boe renleenbank alhier, hield vorige week Vrijdag in de herberg van den heer Z. de Ruiter haar negende algemeene vergadering. Van de 131 leden die deze instelliug telt was ruim de helft tegenwoordig. Uit de rekening en verantwoor ding over 1920 bleek dat de totale ontvangsten over genoemd jaar hadden bedragen f 278573,31 eu de uitgaven t 256339,915, zoodat aan het einde van 1920 aan kasgeld aanwezig bleek te zijn f 22233,895. Het bedrag der gedeponeerde spaargelden beliep over 1920 f 115055,70, terwijl terugbetaald werd f 60770,91 Het saldo spaargelden per 31 Dec. 1920 be droeg f 149324,75. De rentevergoeding voor spaargelden werd vastgesteld op 4 eu de rente voor geleende gelden °/0. Het salaris van den kassier werd herzien en met f 100 verhoogd. Deze ambtenaar geniet als zoodanig thans f600. Een voorstel van den heer C. G. Noom, de wedde van den kassier te verhoogen met f 200. vond niet bij alle leden, althans niet het mee- rendeel genade, en werd mitsdien verworpen. Aan de beurt van aftreding wareu ah bestuurs lid en als lid v. d. Raad van Toezicht respec tievelijk de heeren M. J. Mol en M. C. Sonke, welke heeren na gehouden stemming werden herkozen. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Utrecht werd aangewezen de heer J. van Bezooijen en als diens plaatsvervanger de heer A. W. Fermie. Besloten werd ten slotte de bestuursleden een presentiegeld toe te kennen, bedragende f 1 per hoofd en per vergadering. Het ledental vermeerderde het afgeloopen jaar met 20. OUD-VOSSEMEER. Nauwelijks was de ver ordening op de maximumsnelheid voor auto's, motoren enz. iu werking getreden, of overtre ders werden gesnapt. De politie is van een chronometer voorzien, zoodat met groote juist— kaid. de .jinflliAid kan «ipWi nomen. De motorrijders klageu, uai een snelheid vau 15 K.M. zeer lastig is om te rijden. De heer J. Bruinzeel, gediplomeerd water bouwkundig ambtenaar alhier, is benoemd tot tijdelijk opzichter bij 's Rijkswaterstaat te Ter- neuzen met ingang op 15 Maart e.k. De sloot achter de erven aan de oostzijde van de Molenstraat is thans geheel gedempt en gerioleerd uit een gezondheidsoogpont heeft het gemeentebestuur daarmede een uitmuutend werk uitgevoerd. Woensdagavond werd in de Geref. kerk te dezer plaatse onder leiding van den heer Lokerse te Tholen door de alhier bestaande Christelijke zangvereeniging en een kinderkoor een uitvoering gegevende opbrengst zoude strekken tot versterking van een fonds tot het aanschaffeu van een nieuw orgel in de boven bedoelde kerk. De opkomst was bijzonder groot, zoodat ook financieel de uitvoering ongetwijfeld aan haar doel heeft beantwoord. De grond, indertijd door het gemeente bestuur aangekocht, iu den Molenweg, en be stemd voor bouwgrond, indien men van gemeente wege tot het stichten van woningen wilde over gaan, is op het oogenblik iu 16 verschillende perceeltjes verhuurd voor tuingrond aan diverse ingezetenen. ST-PHILIPSLAND. In de dezer dagen ge houden algemeene vergadering van de muziek- vereenigiDg „Concordia" alhier bracht de Voorzitter hartelijk dank voor den in het afgeloopen jaar ondervonden financiëclen steun, waardoor het mogelijk was twee nieuwe instru menten aan te schaffen. De rekening over 1920 werd met een batig slot van t 20.875 vastge steld. Periodiek traden af de bestuursleden L. C. Claris8e en I. A. Clarisse, die met alge meene stemmen werden herkozen. Ter vervulling der vacature le Penningmeester, ontstaan door vertrek, werd benoemd G. v. d. Dussen. Uit loting van aandeel no. 2 vau het renteloos voorschot had plaats. Wanneer men bedenkt, dat deze vereeniging ongeveer 20 jaren bestaat mogen de leden voor hun vele opofferingen een reden tot dankbaar heid geven. Door hun ouverinoeid volharden onder leiding van hun emiueuten Directeur en volhardend bestuur is de vereeniging de oudste van haar zusteren. Het korps heeft bij verschil lende festiviteiten zijn plicht gedaan, menigeen in den winter een geuoeglijkeu avond bezorgd door uitvoeringen. Welnu dau laat ieder het korps steunen. Noode zouden we ^Concordia* missen. De schooljeugd in deze gemeente is ver bazend baldadig. Immers keer op keer worden in de school ruiten ingegooid. Zoo dezer dagen ook weer. De daders zijn echter bekend, zoodat men de ouders de schade kan laten betalen. Het scbijut dat bet onder*

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1921 | | pagina 1