s U vervallen met weemoed, hoewel daaraan gepaard gaat de vreugde dat U een wel verdienden rust ingaat. God zij met U en geve U een aangenamen rust. Spr. dankt tevens wat dhr. Van Dijk is geweest voor het onderwijzend personeel en inzonderheid voor hem, als leerling der school te Tholen en later bij de op leiding op de R.N.L. stond spr. gedeeltelijk onder zijn leiding. Hartelijk dank brengt spr. voor den omgang in de school en voor de ondervonden samenwerking waar door vele moeilijkheden overwonnen kon den worden, terwijl men als men om steun kwam, nimmer aan doovemansooren klopte, nogmaals brengt spr. hartelijk dank en besluit met een laatst vaarwel en God zij U tot zegen. Hierna voerde de heer v. d. Berg hoofd der Chr. school het woord, zeggende Het zal H misschien verwonderen, mij hier aanwezig te zien en wellicht verbaast het U nog 'meer, dat ik de vrijheid heb genomen om een kort woord te spreken. Laat me U dan mogen meedeelen, dat ik kom uit persoonlijke sympathie voor mijn collega, die heden zijn afscheid neemt als hoofd der O. S. en zijn ambt neerlegt. Het past mij niet om te getuigen van zijn meer dan 40-jarigen arbeid onder U. Terecht is daar reeds door vorige sprekers op gewezen. Alleen dit wil ik welzeggen, dat Tholen in den heer Van Dijk een be kwaam en practisch hoofd verliest en de school in hein een der zaken kundig man. Mij persoonlijk past het in ruimer kring collega Van Dijk hartelijk te danken voor de aangename verhouding en samenwer king, op hot gebied van algemeene zaken, het onderwijs betredende. Gedurende 3 jaren hadden we een vriendschappelijken omgang, waaraan ik altijd met genoegen hoop te denken en die ik ook hoop te hebben met Uw opvolger. Collega Van Dijk, hoewel we door een machtig beginsel gescheiden zijn, toch weet ik, dat in het diepst van Üw hart leeft, het geloof aan een almachtigen, liefderijken God. Welnu, bij het neerleggen' van Uw arbeid, wensch ik U van harte, dat die God zich aan U niet onbetuigd late bij het klimmen Uwer jaren. Moge het vriendelijk licht Zijns aangezichts U bestralen en U een kalmen, rustigen levens avond schenken en als bij het klimmen der jaren, wat God verhoede, de lasten des levens zwaar worden, moge dan het woord van den dichter het Uwe zijn Ruwe stormen, mogen woeden Alles om U heen zij nacht. God, Uw God, moog' U behoeden, Iloude voor Uw heil de wacht. Dbor een nacht, hoe zwart, hoe dicht, Voere Hij U naar 't eeuwig licht. üc heer Van Dijk nam daarna het woord zeggende niet veel noodig te zullen hebben U te doen gelooven dat deze dag is een dag van groote vreugde maar ook van diepen ernst en weemoed. Een dag van gropte vreugde omdat hij het geluk heelt mogen genieten 45 jaren lang te mogen arbeiden aan een taak die zeker altijd als eeh der geringste gerekend wordt, doch spr. zegt God dank dat hij 45 jaren heeft irogen besteden aan het wel zijn der jeugd dezer gemeente en kan niet anders dan den allergrootsten dank aan den Aller- boogstcn verschuldigd zijn. Het is ook een dag van den allergrootsten ernst en weemoed, daar hij staat aan het begin van het einde en dus gereed staat om wellicht reeds spoedig rekenschap te moeten geven van hetgeen spr. is toever trouwd geworden en hoé hij deze taak heeft vervuld. De woorden tot hem gericht waren vervuld van grooten dank en lof, doch zullen hem niet overmoedig doen worden Hij weet zeer goed dat hij niet iemand was die veel boven anderen uitstak, hij vervulde alleen zijn plicht en kan dan ook gerust een oordeel afwachten. Dank zegt hij voor de waardeerende woorden tot hem gericht maar toch wil hij getuigen dat in zijn 45-jarigen loopbaan hij getracht heeft zijn plicht te doen. Zijn levensloop U te beschrijven dit is voor den meesten Uwer niet noodig, als jongen genoot hij zijn op leiding aan de school te Tholen, daarna was hij als onderwijzer werkzaam te Oud- Vossemeer, vanwaar hij reeds spoedig naar Tholen terug kwam en de laatste jaren als hoofd der school werkzaam was. Een zware laak heeft hij verricht, hij heeft moeten ploeteren om te worden wat hij geworden is, veel moeilijke jaren heelt hij beleefd en zijn krachten gegeven aan de school, de R.N.L., teekenschool en land- bouwcursus en allen getuigen dat hij niet zulke gemakkelijke jaren heeft gehad, doch hieronder vele moeilijkheden zijn voorge komen, zijn weg is niet over rozen ge gaan, doch het einde heeft mijn werk ge kroond, want nimmer had hij kunnen vermoeden dat hij nog eens het hoofd dei- school zou worden die hij als kleine jongen als leerling heeft bezocht. Nicl hoog genoeg kan hij dan ook waar- deeren het groote vertrouwen genoten door het schooltoezicht. Over zijn werk wil hij niet verder uitweiden, doch nimmer had hij tot stand kunnen brengen dat wat be reikt is, indien hij niet van alle zijden hulp en steun had ondervonden. Het spijt mij dat het schooltoezicht verhinderd is aanwezig tc zijn, de heer Brants en Wagtho brengt hij oprechten dank voor alle vriend schap en hulp die hij heelt mogen ontvangen niet minder van het Gemeentebestuur van Tholen in al de jaren dat hij hootd dei- school is geweest, voornamelijk van B.enW. meer persoonlijk en den Raad voor het geen deze toonde voor goed onderwijs over te hebben, hiervan getuigt het schoolge bouw en de geheele inrichting, benevens den naam die de school in den omtrek heeft, dit bewijst dat het gemeentebestuur van Tholen veel voor goed onderwijs voelt en hij dankt allen daarvoor, en jroopt dat dit in de toekomst evenzoo blijven moge en zijn opvolger ook zal kunnen getuigen van een even welwillende houding. Het zijn moeilijke lijden voor een ge meentebestuur, alles vraagt om meer geld, doch neemt aan dat de nood dwingt tot bezuinigingen op velerlei gebied, houd dan bezuiniging voor de school tot het laatst, iedere gulden besteed aan de school brengt duizendvoudige renle op, de school is hel instituut dat de kinderen geschikt maakt het verdere leven door te gaan en nog maals, iedere gulden aan de school besteed draagt duizendvoudige rente, spr. beveelt de school steeds in de voortdurende be langstelling van het Gemeentebestuur aan. En U collega Van Elsacker, van morgen ben ik namens het personeel vereerd met een prachtig cadeau, dat mij als ik"oud en met gebreken behept zal zijn, tot een 'steun verstrekken zal en mij op mijn wan delingen steeds een zeer aangename piet- gezel kan zijn, het is mij zeer aangenaam een gouden ketting van het gemeentebe stuur te hebben mogen ontvangen en van de kinderen een gouden horloge en ik ben dan ook geheel niet ongevoelig voor die stoffelijke blijken van belangstelling, doch veel meer waarde heeft voor spr. de hooge achting en de vriendelijkheid die uit het geschonkene blijkt. Het spijt mij dat niet het geheele per soneel der school aanwezig is, doch hier van te veel aanroeren zou niet anders dan pijnlijk zijn, doch waar is het altijd licht? In het openhaar wil ik verklaren dat het nimmer in mij is opgekomen iemand van het personeel der school opzettelijk lastig te willen maken doch vanzelfspre kend is het dat men als hoofd de verant woording draagt en dan wel eens minder aangename dingen moet zeggen in het belang van den dienst en hierbij heeft hij noch vrienden noch bekenden ontzien, en was het zijn plicht te wijzen op verkeerde toestanden en maatregelen te treffen voor het welzijn van het onderwijs. Dat enkelen het niet geschikt achten om op deze plaats afscheid van hem te nemen is hun recht, doch nimmer is bij hem de gedachte op gekomen tegenover iemand van het perso neel met voordacht onwelwillend te zijn. Temeer waardeert ik daarom dat het grootste gedeelte van het personeel wel aanwezig is en dit bewijs van vriendschap benevens den aangenamen omgang en medewerking zullen spreker tot het laatste oogenblik bijblijven, ik zeg hen daarvoor dan ook hartelijk dank. Het is voor ouden van jaren moeilijk omtegaan met jongeren van 18 jaar en is het dan te verwonderen dat hij zich voelde aangetrokken tot den heer Van den Broek, waarmede ik lange jaren gewerkt heeft en lange jaren mee heeft samenge gaan En dan durfde een deel van het personeel der school beweren dat ik met den heer Van den Broek konkelde! Neem mij niet kwalijk, doch wal zou men gezegd hebben indien ik. omdat ik hoofd dei- school was geworden, mijn ouden vriend op zij had gezet? Ik tart een ieder te bewijzen dat ik niet nauwgezet, zonder onderscheid des persoons mijn plicht heb vervuld. Vriend v. d. Broek, ik hoop, vergezeld van den mij aangeboden stok, nog vele jaren met je te mogen wandelen. Ge hebt onlangs een grool verlies geleden, ik hoop dat Ge het hoofd omhoog zult houden, weest verzekerd van mijn vriendschap. Het doet mij eveneens groot genoegen mijn oud collega mej. Bal hier aanwezig te zien, ik hoop dat we samen nog vele jaren in gezondheid en met genoegen aan de school terug moge denken. Mijnheer v. d. Berg, het heeft mij groot genoegen gedaan dat U hier tegenwoordig heeft willen zijn, U heeft gezegd onze meeningen loopen uiteen, gelukkig zijn we j beiden wel zoo ontwikkeld dat we een vriendschappelijken omgang hebben ge had. De jaren met U doorgebracht zijn ook voor mij gelukkige jaren geweest en ik beveel mij steeds aan in Uw voortdu rende vriendschap en samenwerking tot heil der jeugd te Tholen. Mijnheer Waverijn, U heeft tot nu toe een school gehad die klein is doch van niet minder waarde als deze, de overgang zal niet zoo gemakkelijk zijn, daar U hier samen moet werken met een 10-tal onder wijzers en Uw taak niet gemakkelijk zal zijn, ik wensch U toe dat U denzelfden steun zult ondervinden van Gemeentebe stuur, schoolautoriteiten en onderwijzend personeel, als ik heb genoten, en kan ik U in eenig opzicht van hulp zijn, dan sla ik gereed. Ik hoop dat U als jonge man het werk voort zult zglten met beter re sultaten dan ik vetAfee en beveel de school tc Tholen in fu- ^stelling aan met den wensch dat U in Tholen een prettigen werkkring zult hebben. Spr. richtte nog een kort woord tot de kinderen, die hij nogmaals bedankte voor het ontvangen horloge en hoopte dat zij steeds veel zegen van het onderwijs zouden mochten ondervinden. Ook dankte spr. de schoonmaakster, vrouw v. d. Zande voor haar arbeid voor de school verricht. De kinderen, onder leiding van den heer Bierens zongen den scheidenden nog een lied toe, waarvoor de heer Van Dijk dank zegde, waarna de bijeenkomst door den waarnemenden burgemeester, de heer Goossen werd gesloten. KORT VERSLAG van de Raadsvergadering te Tholen op Donderdagavond 23 December 1920. Afwezig wegens ongesteldheid de h.h. Kiompe en Wagtho. Voorzitter wethouder Goossen. De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd vastgesteld. Missive van Ged. Staten houdende Kennisge ving van bet eervol ontslag verleend aan den heer J. W. Wagtho als burgemeester van Tholen. De voorzitter memoreerde hetgeen burgemeester Wagtho ale burgemeester voor TboleD is geweest. Schrijven van den heer S. Kakcbeeke, hon- deude me.dedeeli-ig vau het overlijden van den heer M. G. vau Stapelt-, oud-burgemeester tu oud-lid van den gemeenteraad. Wordt medegedeeld dat bereids een brief van rouwbeklag is gezoDden. Schrijven vau den heer J. Waverijn, houdende mededeeling dat hij zijn benoeming als hould der U. L. O. aanoeemt. Wurdt voor kennisgeving aangenomen. Besloten wordt om aan deu Ned. Boud vau gem.-ambtenaren voor de stichting van vacsntie- ourdeu een subsidie te verlcenau van f 10. trgen de h.h. v. d. Maas eu Quist. Op een verzoek van den heer Kaman, om in zijn woning een slaapkamertje te willen doen inaken, wordt goedgunstig beschikt. Op een verzoek vau M. M. van Rijssel e. a. om de verurdening, waarbij het dausverbod zooals is vastgesteld, het voor vereenigiugen oumogelijk maakt, na uitvoeriugen, bal na te geven, wordt met alg. st. besloten de verordening te wijzigeo, waarbij het geven vau bals op Christelijke feest dagen eu den dag daaropvolgend, wordt verboden. Adres van den Bond van gemeente-ambtenaren te Tholen, met verzoek te willen besluiten tot het instellen eener commissie vao georganiseerd overleg, inzake hun s&lansregeling. Wordt biertoe besloten. Besloten vrordt lot het aangaan van een tijde lijke geldleenmg ad 12U.0U0, en twee vaale lee- niugeu van f 2U00 en t 10.800. Suppl. kohieren h. o. wordeö in handen ge steld san de commissie. Met alg. st. wordt beslolen de beloouiug van bandwerkonderwijs buiten de schooluren te stel len op 1 60 per jaarlijks lesuur. Met alg. st. wordt besloten tut aankoop van van het buis erven Joppe aan de Oudelaudsche straat, en een verordening vastgesteld voor de arbeidsbemiddeling, benevens eeu commissie hiertoe benoemd. De voorzitter sloot daarna de vergadering met een woord van herdenking van betgeen in bet afgeloopen jaar was geschiedt en wenschte den leden een gelukkig einde van het oude jaar. VAN ONZE BERICHTGEVERS. goederentrein geloopen, waarbij van den eerste; trein 4 waggons op èn over elkander werdei geworpen, een vormeiooze massa vormend, ter wijl daartegen nog 4 waggons werden gedrukt Een remmer, Marlens geheeten, werd evenal de treingeleider Molenbeek op slag gedood Twee andere remmers die in de omvergeworpen waggons zateo, kwamen met den schrik vrij. Eeu andere remmer zat tosschen de pain hoopen en deelde aan de toegesnelde redder mede dat hij Molenbeek, die dood «as, naai zich had liggen. De redding van de ingesloten moest behoedzaam geschieden, daar bij het ti spoedig uitceo halen van de wrakstukken, alle kon instorten en de man verbrijzeld kon wordeD De machinist van den aanrijdeodeu trein er zooder letsel afgekomeD, gelukkig gleed d locomotief juist op eenige meters afstand vai een wachteishuisje, van den dijk af, was he s. huisje getroffen zoo zouden er nog meer slacht offers te betreuren zij n geweest, daar mau, vrom en 4 kindereu aanwezig waren. Nadat de remmer Hendrikse 11 nnr in d puinhoopen had doorgebracht, kon hij bevriji worden. Hij was echter ernst-g gewond en i des oachts mede door deu uitgestanen angst e uitputting overleden. Een der gedooden was gehuwd met eei Thoulsch meisje. T.e Roosendaal had eveneens een ongein) plaats. Een locomotief reed op een reizigerstrein Gelukkig zijn hier geeo doodeD, noch ernsti gewonden te betreuren. ONDERWIJS. Oud-Vossemeer. De heer Jb. van Hiele, gi boreu alhier, thans onderwijzer aan de O. 1 School te Nieuwerkerk (Zl.) is geslaagd voor d akte Wiskunde L. O. KERKNIEUWS. THOLEN. Op de Nationale tentoonstelling van Konijnen en pluimvee, behaalde de heer P. J. Goossen nit Tholen eeu eervolle vermelding met zijn haaskleur Vlaamsche Heus. Donderdagavond hield de Gymnastiek- vereeniging „Olympia" in de bewaarschool haar eerste winteruilvoering. Nadat door den voorzitter de bijeenkomst was geopend en o.m. medegedeeld dat als blijk van erkenning voor zijn medewerking de heer J. W, Wagtho, oud-burgemeester, als eerelid was be noemd, en tevens dat waarschijnlijk Hemelvaarts dag een uitvoering vau deu Turnkring Breda zal plaats hebben te Tholen waarbij ook muziek gezelschappen hun medewerking znllen verleeneD, werd een aanvang gemaakt met de oefeningen. 'Zoowel de dames- beereoled-Su en adspirauten deden zien wat ijverig willen, ouder de flinke leiding van den heer Vau Eijssel veimogen. De oefeningen werden co-rect afgewerkt, terwijl de »nole gaie" Diet heelt ontbroken, door het op treden van een troepje gemaskerde turners. Een oieuwigheid was het uitvoeren van plas tische standen in marmergroepen, Jammer dat de belichting wat onvoldoende was, tjaar dit de schoouheid der groepen niet tot haar recht liet komen. Het laatste nummer, fantasie degen verwierf veel bijval. Een gezellig samenzijn in „Non! Semper", besloot den avond. PREDIKBEURTEN. Tholen. Eerste Kerstdag. Ned. Herv. Kerk voorm. 9,30 ds. Verschoor nam. 2 uur ds. I,os. Collecte voor de Kerk. Geref, Kerk voorm. 9.30 en 's avonds 5.30 dt Bolwijn. Geref. Gem. voorm. 9.30 en nam. 2 aar leeskerk Zondag 2e Kerstdag. Ned. Herv. Kerk voorm. 9,30 ds. Keiler e nam. 2 nur ds. Verhoog. Doopsbediening. Gerei. Kerk voorm. 9.30 nor en s' avends 5,1 ds. Bolwfjn. Geref. Gent. voorm. 9,30 uur, nam. 2 aar *8 avonds 6 nar leeskerk. Oudejaarsavond. Ned. Herv. Kerk niei bekend. Geref. Kerk 's avonds 6 nur ds. Bolwijn. Gerei. Gem. '«avonds 6 our leeskeik. Nieuwjaarsdag. Ned. Herv. Kerk niet bekend. Ger. Kerk voorm. 9.30 da. Bolwijn. Ger. Gem. voorin. 9.30 leeskerk. Ned. Protestantenbond afd. Tholen: Eerste Kerstdag voorm. 10 nnr dr. H. A. van d Monlen te Bergen op Zoom. Poortvliet. Eerste Kerstdag. Ned. Ned. kerk voorm. 9.30 leeskerk, nam. 2 o ds. Verschoor. Geref. kerk 9.30 en nam. 2 nor leeskerk. Zondag 2e Kerstdag. Ned. Herv. Kerk voorm. 9,30 en nam. 2 at ds. Verschoor. Geref. kerk, voorm. 9,30, nam. 2 en avoo 6 nor leeskerk. Ond- en Nieuwjaarsdag geen opgave ontvangen. Scherpenisse. Eerste Kerstdag, kerk voorm. 9.30 en nam. 2 oor N Sl Ned. Herv. Loijendijk. Oud Geref. leeskerk. kerk voorm. 9.30, nam. 2 en 5.! Zondag 2e Kerstdag. kerk, voorm. 9,30 on nam. 2 si CORRESPONDENTIE, j Plaatsgebrek is oorzaak dat we geeh uitvoerig gemeenteverslag Tholen kuunen gever.'. Tweede Kamer moest achterwege blijven evenals Raad Ier>eke. GEMENGD NIEUWS. Spoorwegongelukken. Bij RosinaleD, aan de lijn Den jBosch Nijmegen heeft -een ernstig spoorwegtpDgeluk plaats gehad. Een goederentrein uit Nijmegen komende dwars op een naar Nijmegen vertrekkende,, Ned. Herv. ds. Luijendyk. Ond Geref. kerk, voorm 9,30, nam. 2 «n 'a avoo 5.30 nnr leeskerk. Oudejaarsavond 6 uur. Ned. Herv. kerk ds. Luyendyk. Oud Geref. kerk leeskerk. Nieuwjaarsdag. Ned. Herv. kerk voorm. 9.30 da. Lu^jendijk. Oud Geref. kerk voorm. 9.30 leeskerk. St-Maartensdijk. Eerste Kerstdag. Ned. Herv, kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur Keiler. Oud Geref. kerk voorm. 9.30, nam. 2 en 5.1 leeskerk. Zondag 2e Kerstdag. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 leeakerk, aaa, nor ds. Keiler. Oud Geref. kerk voorm. 9,30 nam. 2 uur 's avonds 5,30 our leeskerk. Oudejaarsavond 6 uur. Ned. Herv. kerk ds. Keiler. Oud Geref. kerk leeskerk. Nieuwjaarsdag. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 da. Keiler. Ger. Gem voorm. 9.30 leeskerk. Stavenisse. Zondag 2e Kerstdag. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,80 eo nam. 2 0 ds. Kamsteeg. Oud Geref. kerk, voorm. 9,30 nam. 2 uur 's avonds 5,30 uur leeskerk. Maandag 27 Dec. 's avonds 6 uur Kerstfeest de Ned. Herv. kerk. Oudejaarsavond 6 uur. Ned. Herv. kerk ds. Kamsteeg. Oud Geref. Gem. 's avonds 5.30 uur leeskerk. Nieuwjaarsdag. Ned. Herv. kerk voorm. 9.30 ds. Kamsteeg, Oud Geref. kerk voorm. 9.30 leeökerk. St-Anrtaland. Eerste Kerstdag. Ned. Herv, Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 aar Oosterhuis. Oud Gerf. Gem. voorm. 9.30 en nam. i uur leetkv bre hoi te 1 Ne jaa I uie wa we: we; ver gel sla: lijk gec ce£ yeè teD gro bes ino vei Nt EI zot aid I dei W V. Te

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1920 | | pagina 2