BURGERLIJKE STAND. GEMENGD NIEUWS.' Het verpleeggeld voor Vrederust werd gebracht op f8U0 per jaar met behfiud van het kleedgeld af f50 eu werd de subsidie aan de Zeeuwsche vereenigiog tot bestrijding der tuberculose op f 4350 bepaald. Door deu heer Wellemau werd het instellen van een financieele commissie uit de Staten bepleit, dit zal ook iu de zomerzitting weder aan de orde komen. Hierna werd de zitting in naam der Koningin door den voorzitter gesloten. ONDERWIJS. Stavenisse. De heer A. vau Oereren alhier is benoemd tot tijdelijk onderwijzer te Dreivchor. VAN ONZE BERICHTGEVERS. ST-ANNALAND. In de Vergadering van den Gemeenteraad alhier, waarbij alleen afwezig was de heer A. J. Bierens werd medegedeeld dat de rekening der gemeente over 1919 do goedkeuring van Gedep. Staten had verkregen. Op een verzoek van het Bestuur van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren om ecne bijdrage hetzij voor eens, hetzij voor jaarlijks te gcvcu voor de oprichting van een ru9t- en vacanlie- cord voor de gemeente ambtenaren werd met alge- meene stemmen afwijzend beschikt. Ren verzoek van bet Bestuur der Ambachtsavondschool alhier om den reeds verleenden steun te willen bestendigen werd voor kennisgeving aangenomen omdat daarvoor reeds een bedrag op do Begrooting voorkomt. Gedepoteenlo Staten hebben hunne goedkeuring niet kunnen hechten aan het Raadsbesluit van 30 Octnber jl. waarbij de verhoogde aanvangsjaarwedde voor den Burgemeester en den Secretaris zou ingaan op 28 April en 1 Juli 1920. Zij zouden er echter geen bezwaar tegen hebben, indien de verhooging werd gegeven in den \orui van een toeslag op hunne jaarwedden, waarmede zich de leden konden ver eenigen. Verder werd met algeraeene stemmen besloten een bedrag van 1 250 beschikbaar te slellen voor eene bydrage oin te kotnen tot eene geregelde verbinding met een stoomboot v.d. Rotierdarasche Tramweg-Mij. tusschen Staveuisse, Schouwen en Rotterdam. Iu de plaats van de heeren A. J. Bieren9 en J. Polderman, die hun ontslag hadden genomen respec tievelijk als Lid van den Raad van beheer der N.V. Waterleiding-Mij. Tholen en als gemachtigde van de gemeente als aaudeolhoudstcr daarin, werden be noemd de heeren C. M. P. W. Hanssens en F. M. Boogaard. Tot Geneeskundige belast met den Weezen-Arroen- practyk over 1921 werd herbenoemd de heer D. Qua keiaar alhier. Tevens werd herbenoemd tot Lid van het College van dat Bestuur de beer J. W. Klenbaas, die daarin zitting zal hebben als Lid uit den Raad. Het aantal opcenten door de gemeente voortaan te heffen op de hooldsom der Grondbelasting werd voor de gebouwde eigendommen gebracht van 40 op 60 0/q. voor de ongebouwde van 10 op 20 0/q, die voor de Personeele belasting bleven onveranderd. Tegen deze verhooging was alleen de heer G. Goedegebuure. Nog werd besloten de Verordening regelende de pensioousbydragen der Gemeente-ambtenaren te her zien en nu bepaald dat de gemeente-ambtenaren die na 1 October 1913 in dienst zijn gekomen als bij drage zullen betalen 4 °/q, waardoor zy nu gelijk komen met de ambtenaren vóór dien tyd iu dienst. Tot gemeentewerkman werd voor den tijd van een jaar bij het lot benoemd D. Hage op een salaris van 1 800.terwijl op een verzoek van A. de Jonge om een lantaarn te plaatsen in een dreelje aan de Nieuwstrant afwijzend werd beschikt. IERSEKE. Donderdag zou een bruidspaar (66 en 54 j in 't huwelijk treden. Zij zijn niet verschenen. De bruidegom was tot inkeer gekomen. OUD-VOSSEMEER. Werd het Zondagschool feest vorige jaren in het schoolgebouw gevierd, ditmaal zal dat plaats hebben in de Herv. Kerk. Ook zal er dit jaar een kerstboom zijn. De op brengst voor de geschenken die aan de. leerliogeu zullen uitgedeeld worden zijn voor het grootste deel bijeengebracht door ingezetenen. Het feest zal vermoedelijk opgeluisterd worden door het alhier bestaande zanggezelschap. OUD-VOSSEMEER. Gedurende den oorlogs tijd is hier niet van beteekenis gebouwd; thans komen berichten over den bouw vau verschil lende nieuwe woonhuizen de prijzen zijn even wel nog niet verre beneden die uit den oorlogstijd. POORTVLIET. Door den kantonnier J. Zwa- gemaker werden dezer dagen zeven wilde zwanen gezien, zoo men zegt is dit eeu bewijs van een strengen winter.' STAVENIS8E. In de II. Zaterdag alhier ge houden vergadering van ingelanden van het waterschap Stavenisse werd opgemaakt een staat van aanbeveling, ter benoeming van een dijk graaf. Op dezen staat werden resp. geplaatst de hh. A. H. v. d. Slikke (aftr.), H. J. Dorst en Antk. v. Luijk. Op verzoek werd op de meest eervolle wijze ontslig verleend aan den heer C. M. P. W. Hanssens al9 ontvanger-grilfier en als bewijs van waardeering voor de door hein gedurende 23 jaar bewezen diensten, werd hem levenslang een jaar geld van t 100 toegekend. Als zijn opvolger als outv.-griffier werd benoemd de heer M. P. Taze- laar, zijnde uo. 1 der voordracht, waarop mede geplaatst waren de h.h. J. Wesdorp en J. Suur- laud. De heer C. M. P. W. Hansseu heeft ook eervol ontslag gevraagd als ontvanger-grilfier vau het biunenhehetr van den polder Ood-Kempens- hofstede. Ter voorziening iu deze vacature is opgemaakt de volgende voordracht: 1. P. C. H. van Oost, 2. J. Suurlaud, 3. J. Wesdorp. Daar er zich een voldoend aantal gedi plomeerde oud-leerlingen vau den L. W. C. heeft aangemeld, zal de heer Buijze hun dezen winter alhier een cursus geven in Laudbouw- boekhouden of Bedrijfscontröle. De 2e alhier gehouden collecte voor de hulpbehoevenden iu Weenen heeft netto opge bracht 1338.28. ST-PH1LIPSLAND. "Woensdagmiddag had onder Voorzitterschap van den heer Jt A. Stqls alhier een vergadering plaats van de leden van de CoÖp. Boerenleenbank iu het hotel Verstraate Door het bestuur was voorgesteld de statuten te wijzigen. De wijziging werd met algemeene stemmen aangenomen en bestaat hierin dat de rentevoet voortaan zal worden vastgesteld door het Bestuur met goedkeuring van den Raad van Toezicht terwijl tot nu toe een en ander geschiedde door de Algemeene Vergadering. De rentevoet wordt met ingang van 1 Jan. 1921 aldus vastgesteld 4^4% voor spaargelden en deposito's in loopende rekeningen en 53/4% voor voorschotten. Woensdag had alhier de eerste uitvoering plaats van het muziekgezelschap „Coiicordia" Door eenige, dames en heeren, die zich goed hadden voorbereid werden verscheidene tooneel- stukken uitstekend uitgevoerd afgewisseld met muziek. Na' afloop was het bal, dat tot laat in den nacht duurde. Er was echter een beperkt publiek opgekomen getuigende de weinige ambitie en sympathie van vele inwoners voor muziek en tooneel. Het is te hopen, dat er bij een volgende voorkomende gelegenheid meer belangstelling zal getoond worden, voor deze aangename en tevens nuttige ontspanning. De huismoeders zij het geraden, tegeu- woordig, nu de wasch boven de kachel gedroogd moet worden, hiermede zeer voorzichtig te zijn. Immers, toen op dergelijke wij?e de wasch op een draad boven de kachel hing, bij L. N. alhier, viel een stuk linnengoed op de kachel, en vervolgers op de vloer met het gevolg, dat er aan het vloerkleed en aan den vloer eenige brandschade ontstond. Gelukkig werd het ge vaar spoedig ontdekt en is alles verzekerd. THOLEN. Maandag jl. had in grooten een voud de teraardebestelling plaats van wijlen den hébr M. G. 7an Stapele Oud-Burgemeester onzer gemeente. Er werd veel belangstelling getoond. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den loco-burgemeester, de heer H. Goossen, die naging wat de overledene tijdens zijn burge meesterschap voor Tholen was geweest. De heer L. K. v»d Dijk herinnerde er aan welk een «arm hart wijlen de heer van Stapele steeds voor het ouderwijs getoond heeft terwijl dr. v. d. Meulen den overledene herdacht al9 christen. Zondag kwamen hier aan een drietal der verwachte Wcensche kinderen, die iu September Tholen hadden verlaten. Er was maar één kreet van medelijden bij degenen die de kindercD welvarend haddeu zien vertrekken en ze nu terugzagen met het symptoom vau hongerlijden op het gelaat. Het spreekt genoeg voor den hongersnood die in Oostenrijk heer>cht, jammer dat er hier niet meer vau die hongerlijdertj s konden geplaatst worden er zou een groote wel daad mee Je bewijzen zijn. LANDBOUW. Medegedeeld wordt, dat de heng&eukeu- ringen in 1921 worden gehouden achtereenvol gens te Oostburg, Axel, Hulst, Kattendijke eu Zierikzee op de datums 25 29 Januari as.; alleen zullen gekeurd worden hengsten vau het type trekpaard. Deze keuring gaat uit vau de Provinciale Regelingscommissie voor de Paaiden- fokkerij in Zeeland. TWEEDE KAMER Donderdag kwamen iu behandeling do wetsont werpen tot lijdelijke afwijkingen vau de militiewot en landstorm voorzieningen en speciale maatregelen voor de lichting 1921. Zij bepalen le. dat de lichting 1921 zal bestaan uit 13000 man 2e. dat van die 13000 hoogstens 1000 voor de zeemilitie zijn bestemd, 3e. dat de eerste oefening duurt voor de onbereden korpsen hoogstens 6 maanden, voor hen die bebooren tot de infanterie of de vestingartillerie en 't bewijs van voorgeoefendheid bezitten ten hoogste 4 maanden, voor de cavalerie 18 maanden en voor de bereden artillerie 12 maanden, 4e. dat hot blijvend gedeelte wordt afgeschaft en 5e. dat allen die tijdeus den oorlog tot den landstorm kwamen te behooren en nog niet zijn ontslagen, daartoe tot hun 40e jaar blijven behooren. De lichting 1921 zal 10.000 man lellen. Voor de algemeene beschouwing kreeg ieder spre ker een uur. De heer de Muralt was de eerste spreker. Hij handelde over 't verschil van zienswijze onder de sociaal-democraten in de verschillende landen en hoopte spoedig te vernemen hoe de soc. dem. in ons land over het militaire vraagstuk denken. De heer Schaper interrumpeerde dat déze het volmaakt eens zijn. De heer de Muralt zei verder dat zijn partij ;u.l.) met den voorgesielden oefentijd tevredon is en op 't standpunt slaat dat een nationale defensie noodzakelijk is. De heer K. ter Laan sprak namens de soc. dem. Zij zijn van raeeniug dat het eerste wetsontwerp verboieriDgen bevat, maar het tweede be eekeut uit breiding van het militairisme Overigens staat de partij op 't standpunt van ontwapening, hel welk hij nader uiteenzet en verdedigt. Spreker stelde aan 't eind zijner rede een motie in tot opheffing van 't vestingsielsel. De heer Staalman (clir. dom.) verklaarde zich voor een goed gewapend en goed geoefend politieleger, maar-woor 't voorgestelde stelsel had hij geen cent over; het. is veel te duur en men bereikt er niets mee, want het zal ons land niet kunnen verdedigen. De heer Duijinaer van Twist kwam bij zijn rede ongeveer tot dezelfde conclusie. Het stelsel zal onze weermacht verzwakken. Hij gat oeuige wijzigingen in overweging en hoopte dat de debatten de Kamer tot overeenstemming zouden brengen. De heer Oud (vr. dem.) kreeg Vrijdag hot woord om een eigen systeem te verdedigen en te ontwik kelen. Dit houdt in invoering van algemeene oefen plicht, gedurende 8 mud. van elk jaar voor de IS- eu 19-jarigen. Het leger zal bestaan uit 6 lichtingen, grooter dan die van den minister. De kazernes komen te vervallen. Spreker keurde sterk af om de soldaten 't lieele jaar in de kazernes te houden en de mi nister wil teveel beroepsper*oneel in dienst houden. De heer Rutgers (a.r..) trachtte te bewijzen dat, zelfs nu de volkenboud er is, ontwapening zeer verwerpelijk is, en was dus voor 's ministers ont werpen. De heer Kolthek (s.p.) sprak over 't militoirisme en beweerde dal de regeering de beide wetten had ingediend als een poging om de politieke eu sociale revolutie te keeren. Omdat deze wetten slechts een tijdelijke maat regel zijn achtte de heer Bomans (r.k) alle discussies overbodig. Hy zou do regeering gaarne steunen. Hoewel de heer Ter Laan namens de partij ge sproken had, achtte de heer van Zadelhof!' (s.d.) zich geroepen een uitvoerige rede te houden over de houding zijner partij. Hij werd bij zijn rede ge durig onderbroken door deu heer Duijmaer van Twist, en spr. gaf telkens antwoord op de vragen van zijn tegenstander, zoodat een en ander veel ge leek op een vraaggesprek. Dit duurde eeu heelen tijd voort. De rede van den heer v. Zadelhoff bevatte de volgende verklaring: „Welke meeningsverschillen er ook onder de sociaal-democraten bestaan hebben, thans stellen zij zich allen op den grondslag der ontwapeningen dit eerste ontwerp aanvaarde zij omJat zij er in zien een begin van afbraak van 't militairisme. Spreker eindigde met voor te stellen om uit het. ontwerp de bepaling te schrappen, dat het alleen betrekking heeft op de lichting 1921. Meer dau één spreker achtto de houding der soc.-demecraten niet consequent. Ouder hen behoorde de hoer Marchant (vr. dem.) die de eenige goede oplossing vond in 'l systeem van den heer Oud, hetwelk dezelfde denkbeelden bevat, welke vroegor door Thom>on en thans door kolonel vou Sckmid'. worden verdedigd. Het stelsel-Pep verlaat den goeden vi eg, en meer zal gedrongon worden iD de richting van 't stelsel Oud. Dinsdag verdedigde minister Pop zijn wetsvoor stellen. Hij zette voorop, dat in weerwil van volken bond en internationale arboidersbewging, waarvan hij overigens in de toekomst veel goeds verwachtte, aan ontwapening nog niet te denken valt. Y\e moeten ons nog op de verdediging voorbereiden, maar met een politieleger gaat dit niet. Het ontwerp van spr. is alleen bedoeld voor 1921, en beslissing over 't ontworp is dus niet van prio- cipiëelen aard. Door de aangebrachte wijzigingen komt dit duidelijk uit. De Kamer bindt zich tot niets meer dan in 't ontwerp is neergelegd. Als 't wordt aangenomen zal de regeering de indiening van een definitieve wijziging der miliiiewot bevor deren. Als 't wordt verworpen zullen de motieven waaronder do verwerping plaats heeft de houding der regeeriug bepalen. Het leger zal bij aanneming voorloopig op de oude sterkte kunnen blijven. Tot het jaar 1935 verandert aan die sterkte niets, dank zij de landstoruivoorzieningen, die een groote reserve ter beschikking van de regeering laten. Mot het oog op dit laatste is het thans 't meest geschikte oogen- blik om 't contingent te verminderen. Er is nooit zulk eeu overdaad van geoofenden geweest als thans. De motie-Ter Laan (opheffing van 't vestingstelsel) achtte de minister onaannemelijk. Thans volgden de replieken, waarbij de heer de Kanter (u.1.) nadere inlichtingen vroeg en de heer Lohraan (chr. kist.) zeide dat zijn partij het door den minister voorgestelde onvoldoende achtte voor de landsverdediging. De partij zal voor de ontwer pen stemmen, maar zij houdt zich haar volle vrijheid voor inzake haar houding tegenover een definitieve wijziging der militiewet. Do hoer Wijk (weormachtpartij) was van oordeel dat wij een sterk leger noodig hebben, wat we door de wetsvoorstellen niet krijgen. Daarom stelde hij een motie voor, dat Nederland zich bij een aanval niet meer behoeft te verdedigen. Dit wekte algemeene uitbundige vroolijkheid, waarvoor misschien nu juist niet zooveel reden was. De voorsteller zal wel bedoeld hebben alles of niets, iels goeds en bruikbaars, anders i9 al 't andere geld verspilling. De motie werd natuurlijk verworpen. De heer Wijk stemde zelf tegen. Tusschen den heer Wijnkoop en de soc.-democraten ontstond ruzie, waarbij de heer Schaper om den heer Wijnkoop te ergeren hem tot tweemaal toe een glas water aauhood. De motie-ter Laan (opheffing vestingstelsel) on een paar amendementen-Oud werden verworpen. De beide wetsvoorstellen werden aangenomen. De minister van oorlog, de heer Pop, kan tevreden zijn. Woensdag gaf de minister van buitenI. zaken inlichtingen omtrent de afbreking van 't diplomatiek verkeer met Servië. Hieruit bleek dat Nederlaud er voortdurend naar gostreefd heeft moeilijkheden te ontgaan, inplaats van in 't leven te r< epen. Wan neer de regeering ten slotte tegenover herhaalde kretikingen, aan haar waardigheid verplicht is ge weest het diplomatiek verkeer af te breken, dan is zij daarbij geleid door de gedachte, dat misschien door deze onderbreking 't best een duurzame ver wijdering tusschen de beide landen kan worden voorkomen. Aldus de minister. De heer Schaper toonde er zich verontwaardigd over dat de minister zoo lang over deze zaak ge zwegen heeft, en meende dat de regeering de Kamer als kwajongens en nulliteiten behandeld heelt. De minister antwoordde dat hij in 't belang der zaak gezwegen heeft. De zaak leek aanvankelijk van weinig beteekenis, maar heeft onverwacht en ongedacht een ernstiger keer genomen. De heer Schaper was daardoor niet bevredigd, doch de heer Lohrnan meende dat de minister ver standig gehandeld had. Bij de behandeling der begrooting van buiten- landsohe zaken zullen do niet-bevredigden op deze kwestie terugkomen. de stoomtram terecht, waardoor "hem een werd afgereden. Hij is aan de gevolgen,preïlt KERKNIEUWS. Ier8eke. De heer D. Commee Jr. pas gak tot notabele der Ned. Herv. Kerk heeft doai bedankt. Tot kerkvoogden zyn benoemd da. heeren J Eckhardt en P. de Koeyer Lz. Poortvliet. Tot ouderling eo diaken der Herv. kerk alhier zyn herkozen de hh. M. C der Slikke en gekozen W, M. Ista en tot not den heer J. C. Endhoven. PREDIKBEURTEN. Tholen. Ned. Herv. Kerk voorm. 9,30 ds. Van 1 huyzen, nam. 2 uur d*. Verhoog. Gerei. Kerk voorm. 9.30 aar en avonds ds. Bolwyn. Geref. Gein. voorm. 9,30 aar, nam. 2 a 'e avonds 6 uur ds. Neerbosch te 'Bruinisse. Ned. Protestantenbond afd. Tholen: GEEN DIENST. Poortvliet. Ned. Here. Kerk voorm. 9,30 n&n. i da. Verschoor. Geref. kerk, voorna. 9,30, na-ja. 2 en a 6 uur ds. Staal te Oad-Yossemeer. Scherpenisse. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 en nam. I ds. Luijendyk. Oud Geref. kerk, voorm 9,30, tuui. 2 en's* 5.30 aur iee-kerk. St-Maartensdijk. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 en nam. ds. Keiler. Oud Geref. kerk voorm. 9,30 nam. 2 t 's avonds 5,30 uur leeakeik. Stavenisse. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 eu 'si uur ds. Kamsteeg. Beide diensten collecte Ziekenfonds. Oud Geref. kerk, voorm. 9,30 nam. 2 o 's avonds 5,30 uur leeskerk. St-Annaiand. Ned. Herv. Kerk voorm. 9,30 en nam. ds. Oosterhuis. Oud Geref. kerk, voorm. 9,30, nam. 2 en 's a 6 uur leeskerk. Oud-Vossemeer. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 leeskerk en 2 uur ds Van Griethuijzen. Geref. kerk, voorm. 9,30 nam. 2 aar ds. en's avonds 5,30 leeskerk. lerseke. Ned. Herv. berk voorm. ds. Maller te Kri dijke, naiu. de heer Visser, godsdienstonderwijl hoofd der N.H. school te Ior&eke. Geref. Kerk, voorin, en nam. leeskerk. Chr. Kv. Gein., voorm. en nam. en ds. Bromet. Oud Ger. Gem. voorm., nam. en ds. Kersten. MARKTBERICHTEN. THOLEN, 18 December 1920. Eieren 15 cent per Stuk. Boter fl.65 per pond. ROTTERDAM, 14 December 1920. EIEREN. Op de heden in ons veilingslokaal B poortstraat 24 gehouden veiling werden gende prijzen besteed Gegar. versche hoendereieren van 118.— tot f 20.40 Kleine kipeieren f 14.tot f 15.—. Aanvoer 42.000 stnks. Temperatuur van het Scheldewater te T Dec. Graden C. Zaterdag 11 1,2 Zondag 12 2, Maandag IS 2, Dinsdag 14, 2, Woensdag 15 0, Donderdag 16 0,2 Vrijdag 17 0,2 Prijsdaling. Overal dalen de broodprijzen. Zoowel in onze Provincie als in andere deelen van ons land, het wittebrood is in tal van andere plaatsen reeds voor 36 cent per 5 ons verkocht. Ook de prijzen van tarwebrood zijn dalende, te Zie rikzee werd dit verkocht voor 40 ceDt per K.G. van buiten die gemeente aangevoerd. In Amsterdam en groote plaatsen is bet vleesch met 30 Jt 35 ct. per K.G. gedaald en ook andere artikelen dalen sterk in prijs. De brandstoffendistributie loopt volgend jaar af. Het vervoer van brandstoffen is nu reeds vrij Nabij Vlachtwedde is de scheepsjager H. J. van Musselkanaal onder de stoomtram geraakt. Beide beenen werden hem afgeredeD. Te Ondezijl kwam een schooljongen bij het instappen, door uit de glijden, eveneen» onder Gemeente IERSEKE van 1016 Dec. Gehuwd: Jacob van Zweeden 29 j. wed Willecnijntje Groenleer, te Dordrecht en Johanna Sinke 28 j. jd. Geboren: Cornelia, dv. Jacobu» Sonl Machaliua Catharina Kosten. Jacomina dv. Jan van de Plasse en Jannetje Min Gem. POORTVLIET over November 1 Geboren Aarnout, z.v. Leeudert Karei per e. v. Geertrnida Johanna de Hond. Mr Jacobus, z.v. Laurens Minheere e.v. Anna Snijders. Johannis Karei, z.v. Christoffel K e. v. Johanna Adriaua van de Vate. Gilles L z.v. Cornelis Laurens de Jonge e. v. Ani Cornelia Giljatrt. Maria Claaina, d. v. M David de Fouw e.v. Maria Clazina van Be Gehuwd: Adriaan van der Werff, jm en Hendrika Bevelander, jd. 18 jr. Overleden: Levenloos kind, vr. van Jaco Doezelaar e.fv. Jacomina Beeke. Gem. SCHERPENISSE over November Geboren Wilhelmina, d.v. Gilles Bolii Arendje Geuze. Overleden Helena Hartog, 74 jaar, e noote van Willem Bijl. Gehuwd M&rinus Jan van de Velde, 2 weduwnaar van Johanna Oostdijk, en Mac Joppe, 24 jaar. Gem. ST-PHILIPSLAND over November Geboren Marinus, z. v. J. v. d. B« E. Heijboer. Hobrecht Marino», z. v. J. drikse en D. Voshol. Gerard, z. v. C. T en J. Verwije. Anna Margareth», d. v. F,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1920 | | pagina 2