f* stand van beide personen is zeer zorgwekkend, vooral die van v. d. Vorst, voor wiens leven men vreest. De overige werklieden hadden zich door een overhaasten sprong weten te redden. Twee vrouwen in brand. Woensdagmiddag heeft zich in perceel Goudbloemstraat no. 140 een tragisch in cident afgespeeld. De 17-jarige M. H. Bosch, die bezig was zich te kleeden, naderde te dicht bij een fel brandende kachel, waar door haar onderrok vlam vatte. Terwijl het meisje tevergeefs poogde de vlammen te blusschen, vatten ook haar andere kleeren reeds vuur. Op haar hulp geschreeuw snelde haar moeder toe, die alles in het werk stelde, om het vuur te blusschen, met het noodlottig gevolg, dat ook haar kleeren met de vlammen in aan raking kwamen en beiden in korten tijd door het vuur omringd waren. Eenige personen, die de vrouwen hoor den gillen, snelden ter hulp en mochten er in slagen het vuur te dooven, Beide slachtoffers echter waren zoodanig met brandwonden overdekt, dat de hulp van den Geneeskundigen Dienst moest inge roepen worden, Na te zijn verbonden wer den de vrouwen per auto-brancard naar het Binnengasthuis overgebracht. Het opvoedingssysteem in Rusland. Daar 19 at en toe wel over geschreven, doch de Eugelschman H. G. Wells vertelt nu een?, hoe bet precies toegaat. De stadskinderen worden in inrichtingen bijeen gebracht. Het zijn scholen, inet woonverblijven er om toe voor jougeus en meisjes afzoudei lijk. De kinderen worden eerst onderzocht op „zuiver heid" negen van de tien hebben „iets bij zich." Ook wordt gelet op verkeerde neigingen. Er wordt schifting gehouden en de niet-gaven krijgen een plaat9 in een school voor zedelijk of verstandelijk minderwaardigen. De overblijven- den worden opgenomen in ecu Tehuis eu gaiQ vervolgens naar een kostschool. Hier hebben we alzoo te doen inet „de op heffing van het gezin". Het bolsjewistische sleepnet wordt wijd uitgespreid en dichtgetrokkeu over kiudereu van den meest uiteenloopenden koro-af De onders kunnen hunne kinderen vrijwel on belemmerd eiken dag bezoeken, doch huo is elke medezeggenschap onthouden over opvoeding kleeding en dergelijke zaken. Verbinding Stavenisse-Zijpe. Naar aanleiding van het desbetreffend adres van Burg. en Weth. stellen Ged. Staten aan Provinciale Staten voor om aan den Stooin- bootdienst Stavenisse—Zijpe van de Rotterdamsche Tram wegmaatschappij een subsidie te verleeoen van f 5000. Waar Tholen gedurende de eerste jaren wel geeu spoorwegverbinding zal verkrijgen uueenen Ged. deze poging om in de eerste plaats Stave nisse en verder het eiland aan een openbaar middel van vervoer te helpen te moeten steuneu lntusschen komen de bijdragen de gemeenten dan wel te hoog voor. In verband daarmede is het de bedoeling om te zien welke uitkomsten de dienst zal opleveren, zal de subsidie voor- loopig voor ééu jaar worden verleend. Als voorwaarde zal o.a. gesteld worden dat minstens driemaal daags, zonder verplichting van deu Zondag een reis moet gemaakt worden van Stavenisse naar Zijpe of Anna-Jacobapolder en terug en dat aan de belanghebbende ge- mceuteu aan deu dienst subsidie wordt ver leend tot een gezamelijk bedrag van ten minste f 1000. Prov. Staten van Zeeland. In druk is nog verschenen het voorstel van Ged. Staten tot aanhouding van het verzoek om subsidie voor een autodienst TholenStavenisse over 1921 groot f3500 daar dit verzoek eerst 15 November inkwam en dienaangaande nog een onderzoek moet worden ingesteld. LANDBOUW. Aau de leden der Zeeuwsche Landbouw- maatechappij is een circulaire verzouden waarin door het hoofd bestuur wordt medegedeeld dat besloten is begin September 1921 een provin ciale tentoonstelling te houden. Eeu opwekking om geldelijken steun wordt daarin bepleit. De tentoonstelling zal zeker f 50000 kosten eischen. VAN ONZE BERICHTGEVERS. 1ERSEKE. In de Maandagavond 11. onder voorzitttersohap vau den Burgemeester gehouden raadsvergadering waren 8 leden tegenwoordig en de heeren Kooman, Bom en Willemsen afwezig. Besloten werd geen bijdrage te geven aan de Ambachtssohool en de vakschool voor meisjes te Goes. De nieuwe salarisregeliüg van Ged. Staten voor de burgemeesters en secretarissen, voor de Wethouders eu voor de ambtenaren van den burgerlijken Stand werden alle afgewezen. De bestaande traktementen bleven ongewijzigd. Zoo ging 't ook met den auabteuaren ter secretarie. Voor hen was een nieuwe traktements- regsliug aangetolen door den Bond vaD ge meenteambtenaren afd. Zeeland. Dit werd voor kenuisgeviug aangeuomen. Elf adressanten kregen samen f 209.75 af schrijving van H.O. Goeiig-keurd werden de rekening en de be- grootiüg van 't borg. Armbestuur, de eerste {12608,37 in ontvang en f 11705,56 iu uitgaaf de tweede met f 12914.475 in ontvang en uitgaaf De secretaris-penningmeester kreeg f 200 meer jaarwedde. Van 't recht om de gemeenteopcenten van de belasting op ongebouwde en gebouwde eigen dommen' te verdubbelen werd gebruik gemaakt. L)e gemeentebegrooting 1921 werd aange boden in ontvang en uitgaaf met f 17fi.720,445 (voor onvoorzien f 690.98). In de commissie voor bezwaarschriften H. O. 1920 werden gekozen de heeren Hartoog, de de Koeijer en van Sprundel. Daarna geheime zitting voor reclames H. O. 1919. STAVENISSE. 11. Zaterdag had te St- Maartensdijk plaats de openbare eindles van den cursus in Bedrijfcontrole (Huis- houdboekhouden) door den heer Buijze aldaar aan 19 dames gegeven. Aanwezig waren de heeren Hofstra vervangend Rijks- landbouwconsulent, Burg. en Weth. van St-Maartensdijk, de leden der commissie van Toezicht en eenige belangstellenden. Allen toonden met succes den cursus ge volgd te hebben, zoodat de heer Hofstra aan allen een diploma kon uitreiken. Over en weer werden verschillende dankbe tuigingen uitgesproken terwijl mej. M. J. G. Brood man den heer Buijze namens de deelneemsters bedankte voor den aange- namen en leerrijken cursus. Als aandenken ontving de heer Buijze namens allen een prachtig zilveren huishoudelijk voorwerp. Naar men verneemt, bestaat er groote kans dat de stoombootdienst ZijpeStave nisse binnen korten tijd den dienst weer zal hervatten. POORTVLIET. Benoemd tot agent vau Politie te Rotterdam, den heer Christoffel van Ast alhier.4 OUD-VOSSEMEER. De kinderen en onder wijzers der O. L. school hebben bij de begra fenis van het vorige week zoo jammerlijk ver ongelukte knaapje een prachtige krans op het grafje laten leggen. De bij Da radelooze ouders waren getroffen door de attentie der schoolkame raadjes van hun lieveling. Op de hoeve van de Gebr. Van Dijke in den Roolandpolder had bijna een zelfde ongeluk plaats meteen ros als op de hoeve van v. d. E. alhier. Een koewachter werd ook door de raderen gegrepen, maar ge lukkig scheurde zijn gegrepen kleeding- stuk waardoor hij er vrijgoed afkwam. Medegedeeld wordt dat pogingen om te Nieuw-Vosmeer een eigen dokter te krijgen ge heel mislukt zijn, en dat thans beproefd zal worden door veerdiensteu van Oud- op Nieuft- Vosmeer ook 's nachts te doen plaats hebbeu en betere bezoldigiug van den arts vau Oud-Vosse- meer, wiens diensten te Nieuw-Vosmeer ook zeer gewaardeerd worden en bij aanstelling van een eigen arts toch aldaar uttl patiënten zoude gehouden hebben, een oplcMng te verkrijgen. Definitief is nog geen besluit genomen. THOLEN. Op Dingdag 16 Nov. jl. had al hier een ledenvergadering plaats van de afd. Tholen van de Unie voor Vrouwenbelangen. Inplaata van mevr. van Sonsbeek, die wegens vertrek naar elders als bestuurslid had bedankt, werd als zoodanig gekozen mevr. N. Wagtho van der Burght. Besprekiugen hadden plaats over het houden van verschillende cursussen o. a. een vervolgcursus in maalkuippen, eerste hulp bij ongelukken of cartonuagearbeid. Wat de eerste cursus betreft, hiervoor gaven zich reeds ve*- schilleude deelneemsters op, zoodat deze waar schijnlijk begiu Januari zal aanvangen. Zij, die hieraan wenschen deel te nemen kuunen zich opgeven bij de secretaresse mevr. J. de Jong Paardekooper Overman, Bo'ermarkt 7. Wat de andere cursussen betreft, hierover zijn nog geen vaste planuen gemaakt, maar wij hopen toch binnenkort hieromtrent nadere inlichtingen te kunnen gaan. Een 3-jarig zoontje van S. Schot-Quist» in den Kruittorenstraat, wist in een on bewaakt oogenblik bijeen ketel met kokend water te komen en nam daaruit een slok met het noodlottige gevolg dat de kleine aan de bekomen brandwonden is bezweken. Mr. J. A. de Jong, kantonrechter alhier, is herbenoemd in de commissie van toezicht op de notarissen en candidaat- notarissen in Zeeland, als plaatsverv. lid. Den heer J. W. Wagtho alhier is door H. M. de Koningin ruet ingang van 1 December a.s. opgedragen het beheer van de rentambten Goes en Middelburg. TWEEDE KAMER. In do zitting van Vrijdag vorige week werd bij stemming uitgemaakt dat de interpellatie-Ossendorp over de onderwijzers-salarisregeling op Vrijdag 26 Nov. zal gehouden worden en die van den heer vau de Laar om de ouderdomsrente aanzienlijk te verkoogen zoo spoedig als in 't alg. debat zal passen, Nadat een voorstel van den voorzitter om den spreek tijd by do behandeliug der landbouwbegrooting te rantsoeneeren en wel zoo dat ieder spreker 20 minuten krijgt was aangenomen ging de Kamer voort met de algem. beschouwingen der staatsbegrooting. Ër kwamen clien dag bijna uitsluitend rechtsche sprekers aan 't woord en allen namen liet ministerie iu 't algemeen en den minister van finantiën in 't bijzonder in bescherming. Men kan hieruit gerust besluiten, dat bedoelde miuister, die van allen 't zwakst stond, niet vallen zal. Er werd zooveel mo gelijk goeds van hem gezegd en zijn tekortkomingen werden vergoeilijkt. De heer Wijckerslooth gaf den raad de grenzen <o sluiten teneinde de werkgelegenheid binnenslands en onze industrie to bevorderen. De heer Hermans bracht den arbeidersafgevaar digden ouder 't oog dat zij niet alleen moeten letten op 't belang hunner klasse maar ook op 't algemeen belang. Hij had daarbij vooral de sociaal-democraten op 't oog. Hij bestreed de socialisatie. De heer Kuiper betoogde, dat er moet komen een bedrijfsraad met wettelijke bevoegdheid en mede- zeggingschap der arbeiders. Do heer de Geer (chr. hist.) eindelijk hield een uitvoerig pleidooi voor de noodzakelijkheid van bezuiniging en oen krachtig en ernstig streven naar herstel van 't evenwicht tusschen uitgavon en inkomsten, 't Was uitnemend bedoeld en spreker kan zich overtuigd houden, dat ieder het in theorie eens met hem is, maar dat de praktijk helaas nog jaren lang te kort zal schieten. Zaterdag kwam de heer A. P. Staalman (chr. dem.) aan 't woord vror een persoonlijk feit. Zijn naam genoot A. Staalman (midst.p,) had hem den vorigen avond in de Kamer smadelijk besproken en 't voor gesteld alsof spreker van zijn posiiie misbruik had gemaakt in hun beider belang. Spr. ontkonde de gegrondheid daarvan; hij had af en toe van de regee- opdrachten ontvangen, die met den crisisdienst niets te maken hadden en hij behoefde du9 van de regee ring geen vergunning om in particulieren dienst te treden, nam. bij de firma Vlessing, bij welke hij directeur is geweest. Van 't contract dat de firma met de regeering had, wist spr. niets. Wanneer er ook maar één is, zei spr die kon bewijzen, dat hij met den minister of inet ieder ander over 't con tract heeft gesproken is hij bereid terstond zijn ka merlidmaatschap neer te leggen. Spr. heeft een broeder, die door den minister als inspecteur der bakkerijen is benoemd. Zijn naamge noot had daar den vorigen avond ook smadelijk van gesproken een zeilmaker was benoemd tot in specteur van bakkerijen Welnu, zei do aangevallene A. P. Staalman, die broer is vóór 35 jaar zeilma kersjongen geweest en sedert was hij 35 jaar lang bakker. Nu praat A. Staalman nog van een zeil maker. Do heer A. 8taalraan (m. pj zei dat hij zich aan sloot bij den wensch van A. P. Staalman lot een nader onderzoek. Daarmee was het incident afgoloopen. Daarna hield do heer Troelstra een uitvoerige rede, waarvan dit een soort résumé is Hij vroeg de regeering waar zij heen wou. Kun nen we altijd maar doorgaan met de burgerwachten Spr. betoogde dat er noch in 't regeeringsbeleid noch in 't parlement perspectief is. Zelfs de burgerlijke linkerzijde biedt geen perspectief; de heor Treub was eenzijdig in zijn voorstelling van zaken. De eenige conclusie waartoe hij kwam was, dat wij allen den buikriem een beetje uauwer moeten toehalen, maar is dit wel eeu perspectief? vroeg de heer Troelstra. Ten opzichte van 't militaire vraagstuk, aldus was sprekers oordeel, voert de regeering een onmogelijke politiek; zij wil met 50 millioen minder uitgaven de weerkracht verhoogen. De soc.-dem. fractie heeft de volkomen ontwapening op haar program gezet en zal dat verdedigen. De heer Troelstra sprak ook nog over de vree9 voor revolutie on over zijn rede in Nov. 1918. Wat is er toon toch eigenlijk gebeurd? vroeg hij. Op die vraag heeft hij nog nooit een afdoend antwoord gekregen. Maar hij gaf nu ook geen afdoend antwoord. Dinsdag hield de heer Wijnkoop een uitvoerige rede, waarin hij den lof van 't communisme zong, zooal9 zich dat in Rusland openbaart en met groot machtsvertoon uitbreidt. Hij verklaarde, desgevraagd, dat hij op 't zelfde standpunt stond als de sovjet- regeering. Zijn beschouwingen lokten vaak vroolijk- heid on interruptios uit. Daarna kwam de eerste minister Ruijs de Beeren- "brouck aan 't woord om verschillende «prekers te beantwoorden. Hij deed hel kort. Hij was 't met van de Laar eens dat de ouder domsrente der invaliditeitswet te laag is. Hij wilde zo graag verdubbelen maar dat zou 38 millioen moer kosten; zij zou eigenlijk 70perc. van 't werkloon moeten bedragen, maar dat is onmoge lijk te betalen. Een wetsontwerp op de bedrijfsorganisaties is de komst; aan een ontwerp tot medezeggenschap der arbeiders wordt gowerkt. Een wijziging van de ziektewet is bij den hoogen raad van arbeid iu op werking. Wat de S-uren werkdag betreft, de minister ver- baande zich over de oppositie. In Nov. 1918 vroegen ook zij er om, die er nu tegen opkomen, en de aanneming van den 8-uren werkdag werd met ge zang bogroet. Nu spreken velen anders. De miuister zei, dat de regeering den tot heden gevolgden weg zou blijven bewandelen. De minister van finantiën verdedigde zijn beleid en gaf een overzicht van den finanliëelen toestand. Hij zei o.a. dat van de oorlogswiustbelasling nog 35 millioen over is om als derde uitkeering onder de gemeenten verdeeld te worden. De raad van den heer Marchant om voor de landsverdediging slechts 50 mill. beschikbaar te stellen was hem onaannemelijk. De minister komt steeds geld te kort. De rijks middelen zullen dit jaar wellicht 135 millioen boven de raming stijgen, maar toch zal er nog een aan zienlijk tekort zijn, 't volgende jaar eveneens. Daarom moet naar nieuwe belastingen worden uitgezien, bijv. indirecte belastingen, verhooging invoerrechten, ver hooging drankaccijns en weeldebelasting. Nu volgden replieken, waarbij o. a. de heer Troel stra betoogde dat het communisme een onmogelijk stelsel is, dat in de practijk een totale mislukking is gebleken. Het is niet de dictatuur van 't prole tariaat, maar de dictatuur van enkelen over 't proletariaat. De heer Kolthek was 't daar ongeveer mee eens; hij wilde in 't geheel geen dictatuur want dat is dwang. Hij heeft nooit de dictatuur van 't kapitaal gewild, hij wil die ook niet van deuarbeiders. De heeren A. P. Staalman en Kolthek verdedig den de motie van de Laar. Tusschen den heer Wijnkoop en den heer Schaper ontstond een gevecht (met woorden), dat eenige af wisseling gaf. De eerste werd gewoon als een kwa jongen in de maling genomen en het bekende glas water van Wijnkoop deed weer opgeld. De heer Wijnkoop noemde dat laag bij deu grond, waarin hij niet geheel ongelijk had. Met dupliek van de ministers Ruijs en de Vries werden de algemeene besohouwingen Woensdagna middag besloten. Donderdag bracht een groote verrassing. De be grooting van Landbouw werd het eerste behandeld en mr. Marchant stelde een amendement iu om de f 500 nooriig voor de bevordering van een hoofd ambtenaar, te schrappen. De Minister wilde tevens den vroegeren minister van marine mr. Bijleveld een baantje geven en had hie voor een geheele nieuwe betrekking gemaakt, welke f 7600 salaris zou kosten* Beide amendementen worden aangenomen, waarop minister vau lJsselstein opstond en verzocht om de rest zijner begrooting niet te behandelen. Men meende eerst dat de miniiter zou aftreden, doch de mogelijkheid bestaat dat Z. Esc. aanblijft. Maandag opent hij tenminste de landbouwwiüter- school te Hulst. KERKNIEUWS. St-Philipsland. Bij de Maandagavond gehouden verkiezing van drie leden voor het kiescollege der Ned. Herv. Gem. wegens periodieke aftreding van de hh. W. Geluk, M. C. Blankert en A. Verstraate werden uitgebracht 37 stemmen. Hiervan verkregen W. Geluk, aftr. 27, M. C. Blan kert 12, A. Verstrate 2, A. W. Beurkens 20, A.C. Stoutjesdyk 17, K. M. Roozemond 10 en M. van Oeveren 10 «temmen, zoodal gekozen werden dehh. W. Geluk en A. W. Beurkens en een herstemming moet plaats hebben tusschen de hb. A. O. Stoutjes- dijk die 17 en M. C. Blankert, aftr. die 12 stem men verkregen heeft. PREDIKBEURTEN. Tholen. Ned. Herv. Kerk voorm. 9,30 ds. Keiler en nam. 2 uur d«: Oosterhuis. Collecte Kerkgebouw. Geref. Kerk voorm. 9.30 uur en s' avonds 5,30 ds. Bolwyn. Geref. Gem. voorm. 9,30 uur, nam. 2 uur en 's avonds 6 uur leeskerk. Ned. Protestantenbond afd. Tholen: Zondag 28 November 's avonds half zes ure Ds. G. K. vau der Horst te Steenbergen. Poortvliet. Ned. Herv. Kerk voorm. 9,30 en nam. 2 uur ds. Verschoor. Geref. kerk, voorna. 9,30, nam. 2 en 's avonds 6 uur d9. Runia ie Arnemuiden. Scherpenisse. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 en nam. 2 uur ds. Luijendyk. Collecte voor de Zending. Oud Geref. kerk, voorm 9,30, nam. 2 en's avonds 5.30 uur leeskerk. St-Maartensdijk. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 leeskerk en nam. 2 uur ds. Keiler. Woensdag 1 December. Ned. Herv. Kerk 's avonds 6 uur ds. Keiler. Oud Geref. kerk voorm. 9,30 nam. 2 uur en 's avonds 5,30 uur leeskerk. Stavenisse. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 ea 's avonds 6 uur ds. Kamsteeg. Oud Geref. kerk, voorm. 9,30 nam. 2 uur en 's avonds 5,30 uur leeskerk. St-Annaland. Ned. Herv. Kerk voorm. 9,30 ds. Oosterhuis en nam. 2 uur leeskerk. Oud Geref. kerk, voorm. 9,30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. Oud-Vossemeer. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 eu nam. 2 uur ds Van Griethuijzen. Geref. kerk, voorm. 9,30 nam. 2 uur ds. Staal en 's avonds 5,30 leeskerk. lerseke. Ned. Herv. kerk voorm. lezen nam. ds. Maanen te Waarde. Geref. Kerk, voorm, en nam. ds. Meijer. Chr. Ev. Gem., voorm. en nam. eD 's avonds ds. Bromet. Oud Ger. Gem. voorm., nam. en 's avonds ds. Kersten. ves feil de str afw Stilt spr we aat vr« ma In af« die tij( zie 18 Mt eet bij en dar hei we 14 ovt ref aat du: Dai het set de ea{ bei de gel rej in nit Van 14 tot zie we lai Uitslag verkoopingen en aanbestedingen. Te Dinteloord is aanbesteed de bouw van een vlasfabriek met warmwaterroterij ten be hoeve vau de Coöperatieve vereeniging aldaar. Ingeleverd werden 13 biljetten hoogste inschrij ving f 164.000, laagste van L. J. Allewijo te St-Philipsland ad f 89280. Het werk is voor waardelijk aan deu laagsten inschrijver gegund. Scherpenisse. Ten overstaan van notaris Meulen- berg te St-Maartensdijk en ten verzoeke van de erven wijlen de Wed. M. D. Geuze werd Woensdag avond io het logement De Goudon Leeuw" bij inzet geveild een woonhuis met pakhuis, op de markt voor f 2500.door P. van der WerfTen by tweede veiling gekocht door D. Kleppe voor 6090. Een schuur met erf staande en gelegen ia de Westraat door J. van As voor f2710. Een loodsje in den achterweg door C. Boliervoor f 100. en een manuenzitplaats in de Herv. Kerk door H. Quaak voor f 140. Ten verzoeke van mej. de Wed. C. D. Bolier te Halsteren werden verpacht 20 tuintjes varreerend vau f0.40 tol fl,de roede. BURGERLIJKE STAND. Gemeente THOLEN Tan 1926 Not. GeboienMaria, dr. C. J. de Jonge ea r. J. Quiit. OTerledon Pieter Schipper 58 j. echtgen. t. M. Tan der Plat. Gerardna Cornelis, 3 j. ar. S. Schot en t. P. C. Quiat. PUBLICATIËN. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat met ingang van 28 dezer het suikerbonnenstelsel beëndigd wordt en dat bijgevpj^-ophon no. 61 en volgende geen goedkoopp •etfïÊer meer kan verkocht worden. Tholey^-^^Nov. 1920. 8 De Burgemeester voornoemd, H. GOOSSEN, lb. MARKTBERICHTEN. THOLEN, 27 November 1920. Eieren 16 cent per stuk. Boter f 1.65 per pond. ROTTERDAM, 2.3 November 1920. EIEREN. Op de heden in ous veilingslokaal Raam poortstraat 24. gehouden veiling werdeu navol gende prijzen besteed: Gegar. versche hoendereieren van f 18.— tot f22.50 Kleine kipeieren f 15.tot f 16. Eendeneieren f 17.25 tot f 17.50. Aanvoer 50.000 stuks.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1920 | | pagina 2