van Zaterdag 20 November 1920. Tweede Blad. I Ierseksche en Thoolsche Courant Vergadering van den Raad der gemeente St-Maartensdijk op Vrijdag 12 November 1920 Hedenmiddag hield de gemeenteraad eene openbare zitting, die door slechts slechts vier leden werd bijgewooud afwezig waren de heeren P. Gaakeer, A. L. Hage en M. L. Koopman. Na de lezing der notulen ontstond een lang durig dispuut over het correspondentschap der arbeidsbemiddeling. Wethouder Quakkelaar bad hooren voorlezen dat de vergoeding ad f 50 zou ingaan met 19*21 maar het was «ijue bedoeling geweest die ver goeding te doen ingaan met 1920, omdat Rijnberg enkele malen op reis is geweest, naar Bergen op Zoom en Breda. De voorzitter merkt op, dat 't wel degelijk de bedoeling i9 geweest met 1921 de vergoeding te doen ingaan, en als Rijnberg op reis voor de arbeidsbemiddeling is geweest, dan kan hij de kosten daarvan declareeren bij den directenr. En zoo ze door dezen niet vergoed worden, zal de gemeente ze dienen te betalen. De heer Vroeop kan zich daarmede goed vereenigenalleen als dit in de bedoeling van het voorstel van Burg. eu Weth. beeft gelegen dau is 't door deu voorzitter niet goed toegelicht. De heer de Graaf kan dat zoo maar op eens niet goedkeuren de kosten van die reizen kunnen zoo hoog loopen er zou zelfs van een een luxe auto kunnen gebruik gemaakt worden. Eu boven dien hebbeu we zoo'n correspondentschap eigen lijk niet noodig, omdat onze arbeiders van zoo'u bemiddeling niet profiteeren. Verschillende leden wijzen er op, dat in de vorige vergadering het besluit is genomen om er f 50 voor te bepalen en er dus nu niet op kau terug gekomen worden. Daarna worden de notulen goedgekeurd. I. a. Ingekomen zijn eenige missives van Ged. Staten tot mededeeling van de Koninklijke goed keuring van verordeningen tot heffing van leges ter Secretarie en van haven- en kaaigelden b. Alsmede een kennisgeving van hetze lfde college tot bericht van outvangst der gewijzigde verordening op de personeele diensteu bij de brandweer. c. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger waarbij aanwezig moest zijn en was f 6917,84y2. II. Op het verzoek van M. Zeedijk tot ont heffing van hondenbelasting voor een half jaar wegens verkoop van zijn hond op lOOctoberjl. stelden Burg. en Weth. voor afwijzend te be schikken omdat er alleen termen van ontheffing zonden aanwezig zijn, indien de hond was afge schaft voor den aanvang van het tweede halfjaar. Op grond vaD dit verordend voorschrift, wordt de od theffing met algemeene stemmen van de hand gewezeu. III. Door schipper A. Baaij te Tholen is een verzoek ingediend om ontheffing van havengeld bij gelegenheid van de zandlevering ten behoeve van de riooleering voor de gemeente. Naardien deze levering van dit zand niet is geschiedt aan de gemeente maar aan den aan nemer van het werk, stelden Burg. en Weth. voor, afwijzend hierop te beschikken, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. IV. Het bestuur der vakteekenschool te Tholen verzocht, wegens meerdere exploitatiekosten, om verhooging van het door deze gemeente tot dusver gevoteerd subsidie tot f 75 per jaar, waartoe Burg. en Weth., met het oog op de billijkheid en het nut dier school, adviseerden. De heer De Graaf informeert naar het aantal leerlingen uit deze gemeente, dat aan die school deelneemt, De voorzitter zon dat niet met juistheid kun nen zeggen, maar weet wel dat er jongelieden heen gaan en ook reeds vroeger meerderen van het onderwijs profiteerden. Met eenparige stemmen werd het verzoek ingewilligd. V. Van mej. J. F. C. Sanderse, hoofd der bewaarschool, is een verzoek ingekomen om, met het oog op de duurte, hare jaarweeden naar btllijkheid te willen verhoogen. Burg. en Weth. ten volle van dit billijke verzoek overtuigd, stelden voor, dit salaris met ingang van l Januari 1921 te bepalen op f 1200. De heer Vroegop kan zich daarmede geheel vereenigen en zou er zelfs nog iets aan willen toevoegen. Over 't algemeen voldoet de juffrouw uitstekend en is ze voor de bewaarschool van de bovenste plank. Daarom moeten we haar iu waarde^ houden en wil dau voorstellen hare jaarweade te brengen op een maximum van f 1400 door vier jaarl. verhoogingen van f 50 Met 3 tegen 1 stem, die van den heer Groene- wegen, wordt dit voorstel aangenomen. VI. Een missive van Ged. Staten waaruit zij als hun oordeel te keunen geven, dat de thans geldende regeling der jaarwedden van burge meesters en secretarissen niet meer met de tegenwoordige omstandigheden in overeenstem ming zijn te achten en zij daarom eet nieuwe regeling hebbeu ontworpen, steunende op het bevolkingscijfer der gemeenten, tengevolge waarvan deze gemeente in de klasse komt te staan waarvoor een minimum zal gelden van f2100 met 5 tweejaarlijksche verhoogiugeu van f 150. De heer de Graaf meent dat als Ged. Staten dit aangeven er weinig aan te doen is en 't daarom maar beter is er nu aan toe te geven, dan er later toe gedwongen te worden. De heer Quakkelaar stelt voor, onder deze omstandigheden ook den ambtenaar ter secretarie met f 200 te verhoogen. De secretaris zegt, met verlof van de ver gadering, dat deze verhooging wel kan worden toegekend, want dat als aangaande de salarissen van Gemeente-Ontvanger en Ambtenaren ter secretarie een circulaire van Ged. Staten zou komeu, men dan toch moet verboogeD. De heer Groenewegen zou niettemin -willeD wachten tot de circulaire van Ged. Staten komt en stemde dan ook uit dien hoofde tegen het XI. Als onderwijzers bij het herhalings- ouderwijs worden aangewezen de heeren L. vau Rooijen, W. G. Bastiaanse en A. van NieuweD- huijzen, nadat de heeren J. vau Bezooijen, J. Hage en A. Jansen hadden verklaard niet in aanmerking te willen komen. XII. De huurwaarde der woning van het hoofd der school wordt bepaald op f 300. XIII. In besloten zitting worden enkele reclames tegen aanslagen in den hoofdelijken omslag behandeld. voorstel Quakkelaar dat inmiddels werd aange nomen met de stemmen der drie overige leden vóór. VII. Een schrijven van hetzelfde college tot informatie van eenige nadere inlichtingen over de gemeente-begrooting 1921, te weten de ver mindering van huishuren en van die van het gemeentehuis, alsmede de verhoeging van de huur vau het kantoor van den Rijks-Ontvanger. De voorzitter zegt dienaangaande dat door afbraak van een paar woningen in de kleine kade de huur daarvan is vervallen en dat met den Rijks-ontvanger een nieuwe regeling is ge troffen voor de huur van diens Kantoor, waar voor met 1921 inplaats van f40 f 100 wordt betaald met inbegrip van vrij vuur en licht. len aanzien van de vervallen huur van het gemeeutehuis, is de post van f30 geschrapt die de vrije polders betaalden als huur van de raad zaal nu zij met het Weezen-Armbestuur ieder V3 f?edeelte voor hunne rekening nemen van de restauratie van de raadzaal. De heeren De Graaf en Vroegop kuimen met deze regeling niet medegaan. Wel voorwat be treft het derde deel der kosten van de herstel ling van de raadzaal maar niet om tengevolge daarven eeo vrij gebruik van de raadzaal te geven. De Voorzitter bepleit het billijke vau zoo'n maatregel, waar reeds dat derde deel een aan zienlijk bedrag vertegenwoordigt. Beide heereo blijven bij huune meening en stemmen tegen de desbetreffende regeling, waar voor zich de heeren Quakkelaar eu GroenewegeD verklaarden, zoodat de stemmen staakten en in eene volgende zitting een besluit zal worden genomen. De voorzitter betreart 't, dat nu geene be slissing is gevallen iu verband met de terug zending van de begrooting. Evenwel, zegt hij, is t ook weer niet van directen invloed op deze begrooting want voor 1921 is 't, blijkens de vaststelling door den raad reeds goedgekeurd. De heeren De Graaf en Vroegop zijn dit met den voorzitter niet eens, want de begrooting vermeldde daarvan niets. De voorzitter hield integendeel vol, dat dezo regeling in de begrootiug wel ter dege belichaamd was. VIII. Woningbouw en woninghuur. Op de oproeping van gegadigden naar eene nieuw te bouwen gemeentewouing tegen een jaarlijksche huurprijs vau f 110,—meldden zich behalve reeds vroeger enkele genoemden, aan J. Scherpenisse, D. Benschap Knook, J. M. van Bezooijen, A. Bolier, Adr. Polderman, A. Linthout Az., Adr. Boogerd, J. vau Nieuwenhuijzen en Jac. Pot, deze met inbegrip vau een winkel en zoo mogelijk een hoekhuis. Met algemeene stemmen, wordt thans tot woningbouw van 11 huizen besloteu (voor dat in de Boschstraat zal een nieowe aanvrage om rijks-voorschot worden gedaan) alsmede om het bedrag van f 627.91 als verhoogde huur der 53 reeds bestaande woningen te verdeelen over die woningen naar gelang van de draagkracht der bewouers. Inlusschen gaf de heer Vroegop in overweging om er zorg voor te dragen dat in elk geval C. Boogaard uit de kleine Kade ook eene woniug zal verkrijgen tegeD eene matige huur, terwijl hij 't bovendien schande noemt dat Burg. en Weth. niet beter zorgden dat de bieten niet tot in genoemden Boogaard's woning terecht kwamen. De voorzitter zegt, dat zoodra hem de klacht ter oore kwam, de bieten zijn weggeruimd. IX. Eeue verordening op de keuring van waren wordt vastgesteld, waarmede gepaard gaat de intrekking van die op de keuring van melk, vleesch enz. De heer Vroegop informeerde naar de werking van de melkcontrole. De v oorziter legt een lijstje over van het gehalte voor eenige melkmonsters, dat hij niet voor publiciteit vatbaar acht. De heer Vroegop zou integendeel zoo'n lijst aan het aanplakbord hangen, opdat de inge zetenen juist kunnen weten welke waar ze voor hun geld krijgen. X. Eene archiefverordening wordt eveneens vastgesteld. OPENBARE RAADSVERGADERING gehouden den 15 November 1920 te Oud-Vossemeer. Voorzitterde Burgemeester. Aanwezig alle Raadsleden, uitgezonderd de heer Aarnoudse. Na opening der vergadering worden de no tulen gelezen en en onveranderd vastgesteld. Medegedeeld wordt dat is ingekomen bewijs van ontvangst betreffende de motor- en rijwiel- verordening goedkeuring niet afl. leening f 4000 voor kasgeld; goedkeuring niet aflossing leeniug f7000 voor waterleiding; vaststelling gemeente rekening dienst 1919goedkeuring rekening distributiebedrijf, en bericht dat tegen de inge zonden verordening artikel 6 der Warenwet geen bezwaren bestaan, doch dat Gedeputeerde Staten zich niet bevoegd achten die verordening goed te keureu zoolang artikel 7 dier verorde ning niet in werking is getreden. Zonder discussie of hoofdelijke stemming wor den deze 9tukken voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde is het voorstel van B. en W. om alsnog aan de Kroon aan te vragen om te be?ordereu dat de uren van onderwijs io de nuttige handwerken vallende buiten de gewone schooluren aan de School met den Bijbel en de Roomschkatholiek parochiale school bezoldigd worden. Niemand hiertegen bezwaren hebbende, wordt het voorstel van Burgemeester en Wethouders met algemeene stemmen aangenomen. Thans doet de voorzitter mededeeling dat het B. en W. wenschelijk i9 voorgekomen naar aan leiding van de ervaringen van 't vorige jaar om een commissie van toezicht in te stellen op het correspondentschap der arbeidsbemiddeling. Te vorige jare kwam het toch voor dat men trok uit de werkeloosheidskas en men zich tevens onledig hield met hst vangan van molleD. Door Burgemeester en Wethouders is de vol gende aanbeveling opgemaakt: Voorzitterde heeren M. P. Ooms eu J. Aar noudse. Lid werkgever de heeren P. C. M v. d. Riet en A. C. van Tilbeurgh, C. D. Ampt en K. J. Hanse. Lid werknemers: M. J. Daane en H* Veraart, Jac. Deurloo en M. Poulusse. Na gehouden stemmingen worden benoemd Voorzitter: de heer M. P. Ooms; tot leden werkgever de heeren C. D. Ampt en P. C. M. van der Riet eu tot leden werknemers M. J. Daane en Jac. Deurloo. Voorgelezen wordt een brief van de School voor hand- en bouwkundig teekenen houdende mededeeling dat door de Wet op het Nijver heidsonderwijs de salarissen van het onderwijzend j personeel belangrijk moeten worden verhoogd, van welke verhooging 70% door het Rijk zal worden gedragen en het tekort komende over de gemeenten Tholen, Poortvliet, Scherpenise, Sint-Maartensdijk en Oud-Vossemeer moet worden aangeslagen. Het aaudeel van Oud-Vossemeer bedraagt f75. B. en W. stell-u voor dit toe te staan. De Voorzitter deelt mede dat volgens ver kregen inlichtingen te vorigen jare 2 leerlingen uit deze gemeente de school bezochten en dit jaar 5 leerlingen de school bezoeken, waarom toekenning der snbsidie gerechtvaardigd is. De heer Ooms zegt dat het voorstel van B. en W. juist is, doch nu las bij dat Poortvliet afwijzend heeft beschikt en nu gaat het toch niet aan dat deze gemeente voor Poortvliet gaat betalen. De Voorzitter zegt dat dit ook zijn bedoeling niet is, ons aandeel is f 75, dat staat vast, gaat men nu meer vragen omdat Poortvliet niets geeft, dan eerst blijkt dat deze gemeente voor Poortvliet zon moeten gaan betalen en is het oogenblik daarop te wijzen. De heer De Wilde vraagt of als men weigert gelijk als Poortvliet men er dau vanaf is, is dit zoo dan zou hij ook willen weigeren. De Voorzitter meent dat dan de leerlingen den kostenden prijs zullen moeten betalen het geen vermoedelijk méér dau f 15 per leerÜDg zal zijn. Hierop wordt voor 1920 het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Voorgelezen wordt de circulaire van Gedepu teerde Staten houdende herziening der jaarwed den van Burgemeesters en Secretarissen met verzoek om den Raad daarover te hooren en onder mededeeling dat het niet noodzakelijk is dat de jaarwedden van de Burgemeesters en Secretarissen gelijk zijn, doch iu geen geval men beneden de minima mag. De Voorzitter vraagt wie het woord daarover verlangt. De heer Van Tilbeurgh vraagt naar de nu bestaande miuima jaarwedden, waarop de Voor zitter mededeelt dat deze zijn f 1300 voor hem en f 1600 voor den secretaris. De heer Van Tilbeurgh vindt het vreemd dat waar het burgemeestersambt en het secretariaat onder den heer De Graaff in één persoon ver- eenigd waren, men daarvan plotseling bij de benoeming van den heer Brinkman is afgeweken de redenen welke daartoe geleid hebben weet hij niet, maar hij constateert thans dat dit niet iu het financieel belang van de gemeente is ge weest, hij zich niet met de nu voorgestelde sa larissen vereenigt. De heer Ooms verklaart dat hij niet had gedacht dat de Voorzitter de circulaire zou verdedigen. Hij twijfelt er uiet aan of de secre taris zal binnen één of twee jaar ruim f3000 verdienen eu dan viudt hij dat voldoende, komt er iets dan hoort dat op Secretarie. Indertijd verklaarde de Voorzitter content te zijn uietzija jaarwedde en hteft toen geantwoord dat hij het niet voor zich maar voor don Secretaris vroeg, hij zal uu tegenstemmen, want hij acht den Voorzitter kapitaalkrachtig genoeg en vindt de hooge jaarwedde voor hem niet noodig eu is er daarom tegen. De heer De Wilde zegt dat er een wet komt tot herziening der jaarwedden, ze is iu behan deling in de Tweede Kamer en daarop wil hij wachten. De heer Vermet verklaart dat hij den Voor zitter nog niets heett hooren verdedigen, hij heeft hooren voorlezeu dat de Raad niet beneden de gestelde minima mag, wel daarboven en daarom stelt bij voor om den secretaris f 300 boven het minimum toe te kennen. Hij weet dat hij immer zijn best doet voor de gemeente, kijkt hij naar Tholen dan heeft men daar een leger van ambtenaren gehad, thans nog twee vaste ambteuareu ter secretarie, op Siut-Annaland is een ambtenaar ter secretarie, evenzoo op Nieuw- Vosmeer, dit constateerende zou hij daar om denken dat de secretaris hier meer doet dan iu andere gemeeuten. De heer De Rijke verklaart zich met het voorstel van den heer Vermet te kunneu ver eenigen. De Voorzitter zegt dat Tholen in de Öe^lasse was geplaatst, voorgesteld wordt om die gemeente in de 7e klasse te plaatsen, Vo3semeer stond vroeger in de 6e klasse, nu in de 5e klasse, hij kan zich dus met het voorstel vereenigeo om den secretaris de f 300 te doen behoudeu. De heer Ooms zegt dat de heer Vermet nog niets van verdediging heeft gehoord, doch als de Voorzitter 't. woord voert dan moet hij ver dedigen. Wat Tholen, Siut-Annaland on Nienw- Vosmeer betreft, daarmede heeft men hier niets te maken, hij denkt ook aan de ingezetenen en de belastingbetalers, zoolang wij niet moeten 1 gaat hij niet mede. De Voorzitter zegt dat hij voor zich persoon lijk niet kakelen wilt, hij heeft de f300 voor den secretaris verdedigd en niet voor hem, en gaat er daarom ook niet op in. De heer Vermet vestigt de aandacht er op dat de heer Ooms alleen wil mede gaan als het moet, maar hoe kan hij het andere noemen dan dwang, de Raad moet gehooid worden is dit geschied dau is er aan de wet voldaan en komen de wedden er, waarom er nu nog tegen. De Voorzitter zegt dat de Raad uiet te be- slisseu heeft, hij moet slechts geho >rd worden. De heer Ooms meent dat de Raad toch de gelden moet voteeren. De Voorzitter zegt dat dit juist is, doch zoo noodig doen Gedeputeerde Staten ook dat. Het voorstel van den heer Vermet oin den secretaris f 300 boven het minimum te geven in stemming gebracht, staken de stemmen, tegen de heereo Ooms, De Wilde en A. C. van Til beurgh. Aisnu komt in stemming de bedragen neer gelegd in de. circulaire. Ook hierover staken de stemmen tegen de heeren De Wilde, Van Til beurgh eu Ooms. Hierop deelt de Voorzitter mede, dat de ge- meentebegrooting dienst 1921 is teruggekomen met verzoek om daarop te brengen de verhoogde kosten van het abonnement op het Staats-°en Provinciaal blad, welke meerdere koeten eerst bekend waren na inzending der begrooting, en met verzoek die begrootiug te brengen de jaarwedden van deu Burgemeester en Secretaris zooals die in de circulaire zijn neergelegd. Oin de noodige bedragen op dé begrooting te brengen staken de stemmen, tegen de heeren Van Tilbeurgh, M. P. Ooms en De Wilde, zoodat een en anaer moet worden aangehouden tot een volgende vergadering. Alsnu is aan de orde het voorstel van B. en W. om niet over te gaan tot de aanstelling van eeö nachtwacht. De beer De Rijke zegt dat men iu een vorige vergadering eerst de kosten eens wilde weten, dit zal niet weinig zijn, we zitten hier met een oud personeel, beter acht hij het, eerst eens te wachten en de verschillende baantjes op één

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1920 | | pagina 3