B C: Pr GEMENGD NIEUWS. L. Kerknieuws. )VE sik groot, dat men herinnerd wordt aan den drogen zomer van 1911. De heer P. van Putten is te Utrecht ge slaagd voor arts; hij is benoemd tot reserve officier van gezondheid, Alhier is een vergadering gehouden van leden van het Rederijkersgezelschap Eendracht" het blijkt dat door de datnes weinig lust ge voeld wordt om medewerking te verleeDen bij tooneeluitvoeringen, zoodat men genoodzaakt zal zijn stukken te kiezen met enkel manuenrollen Men hoopt toch in December in de gelegenheid te ziju een tooneeluitvoering te geven. 8CHERPENI8SE. Het motorrijwiel van Dr. Polderman dat eenige weken geleden in den nacht uit zijn schuur gestolen i«, heeft de politie van Poortvliet te Antwerpen gevonden en is Zaterdag jl. door den eigenaar teruggehaald. 8T-ANNALAND. In de jl. Zaterdag gehouden Vergadering van den Gemeenteraad, waarbij 6 leden tegenwoordig waren werd, naar aanleiding van een nieuw verzoek daartoe, besloten geen subsidie te verleenen aan de Politieschool te Hilversum. Een vroeger genomen besluit om niet toe te treden tot het Werkeloosheidbesluit werd mede gehanhaafd. Met 5 stemmen voor en 1 tegen, werd be sloten de door H.H. üedep. Staten voorgestelde regeling der jaarwedden van Burgemeesters en Secretarissen in Zeeland te volgen en aan genoemd College voor te stellen voor deze gemeente de regeling te doen ingaan met den dag der in functie treding van de tegenwoordige titularissen zijnde voor den Burgemeester op 28 April en voor den Secretaris op 1 Juli dezes jaars. Verder werd hun pensioens bijdrage gebracht op 4% en bepaald dat zoolang het minimum of aanvangssalaris genoten wordt, deze pensioens bijdrage voor rekening der gemeente te nemen. Het aanvang salaris bedraagt voor deze gemeente f2100. De tegenstemmer, de heer M. J. Heijboer, was niet tegen de voorgestelde regeling, maar wel tegeu de terugwerkende kracht die daaraan verleend werd. Op het verzoek van J. M. van der Jagt en 8 anderen om de sloot bij hunne woningen te mogen dempen enrioleeren werd gunstig beschikt, terwijl de gemeente de benoodigde grond zal geven voor de demping, doch geen buizen voor de rioleering. Met ingang op 1 Januari 1921 werd de huurwaarde van de ambtswoning vau het Hoofd der school bepaald op f 450, en verder goed gevonden om aan de afdeeling van het Groene Kruis alhier eene bijdrage iu eeus te geven van f 100,en een jaarlijksche contributie van f 25. Vastgesteld werd de gemeente-begrooting voor 1921 en wel in ontvang en in uitgaaf op een gelijke som f 44929.94, alsmede vau het Weezen- Armbestuur alsvoreu op f 12528.70. Verder werd Dog vastgesteld eene Verordening op het Archief en besloten goedkeuring te ver leenen aan het verzoek van het Bestuur der Chr. Vereeniging tot verpleging van lijders aan vallende ziekte te Haarlem tot het verhoogeu der verplegingskosten van een aldaar verpleegde met (25,— per kwartaal. Een circulaire van de afdeeling Zeeland van den Bond van Gemeente-ambtenaren, waarin werd verzocht tot verhooging van het salaris van de Secretarie ambtenaar werd voor kenuis- geviug aangenomen. Door den heer Elenbaas werd gevraagd nog eenige lantaarns bij te plaatsen en wel aan den kerk ring en in den Achterweg aan den Noordzijde van het dorp. Aan B. en W. werd overgelaten hier naar een onderzoek te doen en naar be vind van zaken te handelen. Ter voorziening iu de vacatare in het Bestuur der Waterkeering van den Calamitenzen Suzaonapolder, door de benoeming van het Lid de heer M. J. Heijboer tot voorzitter, zijn door den Dijkraad ter benoeming voorgedragen iu volgorde de heeren Anth. Van Luijk Anthz., W. Heijboer Az. en I. Overbeeke Lz. Tot de Groene Kruis Vereeniging alhier zijn toegetreden 444 leden, die te samen aan contributie zullen betalen t 579.— Bovendien is door deztil aan vrijwillige bijdragen gegeven f801,50. Het Bestuur bestaat uit de heeren C. M. P. W. Hansens'.Voorzitter, D.l Quakklaar eu J. Polderman, Commissarissen, F. M. Boogaard Secretaris en J. K. Geluk Penningmeester. 1ERSEKE. De heer M. Wesdorp is door de gascommissie voorloopig aangesteld als meter- opnemer en incasseerder van gasrekeningen. Loon f 12,50 per week. Voor de herhalingsschool voor joögens hebben zich 19 leerlingen aangemeld. De lessen dnren 4 maanden (Nov.Febr.) POORTVLIET. Van de 12 lotelingeo dezer gemeente zijn 8 aangewezen voor den dienst. STAVENISSE. In de 11. Maandag alhier ge houden gemeenteraadsvergadering werd de jaar wedde van den gemeentewerkman verhoogd met f200als tweede werkman werd benoemd Iz. Moerland. Overeenkomstig eigen verzoek werd ontslag verleend aan de heeren C. Broodman, A. H. v. d. Slikke, C. L. Potappel en J.Gaa- keer, vormende de Commissie van de schatters voor de Rijksiukomstenbelasting. Vastgesteld werd de gemeentebegrooting voor 1921 in in komsten en uitgaven op f 35482.06 en goedgp- keurd die voor het plaatselijk armbestuur op f 2074.09. Als lantaarnopsteker werd nog be noemd M. Knuist. THOLEN. Woensdag j). is hier aangevangen een cursns voor Eerste Hulp bij ongelukkeu, uitgaande van de Kring Tholen der Z.L.M. Door den heer Stevens werd een inleidend woord gesproken, het nut der cursus weergevende terwijl hij dank bracht aan mevr. de Jong PaardekooperOverman voor haar hulp bij de voorbereiding en den heer Dr. M. de Jong die de leiding der corsus op zich wilde nemen. Aanwezig waren de heer H. Goossen, als loco-burgemeester Wethouder Wagemaker en de heer Klotupe als secretaris der Z.L.M. kring Tholen. 10 jonge dames nemen aan deze cursus deel. De corsus is verdeeld over 12 lesavouden. Na deze eerste les, sprak de beer H. Goossen, nog een woord van dank aan hen die deze cursus hebben opgericht en hoopte 4dat de dames de noodige bekwaamheden zullen verkrijgen, om bij eventuele ongevallen, de eerste hulp te kunnen verleenen. Naar wij vernemen is de liefhebberij voor een dergelijke cursns groot, en heeft „De Unie van Vrouwenbelangen afd. Tholen hel voornemeü zulk een cursus ook binneukort te organiseeren Vrydagavond 29 Oct. jl. hield de Chr. Zangver- eeniging „Looit den Heere" haar 6e uitvoering in de Bewaarschool. Het was voor de eerslo maal, dat ze te dezer plaatse zich hooren liet. Ds. Bolwijn opende de byeenkomst met gebed en sprak een kort inleidend woord. Daarna gaf het kinderkoor ver scheidene stukjes ten beste en lieten daardoor zien, dat ze sinds de vorige uitvoering wederom flink waren vooruitgegaan. Toen vergastte het groote koor den aanwezigen op een zestal liederen, die erg in den smaak vielen. Ter afwisseling dienden eenige solo's, die met alle aandacht werden aangehoord en het publiek boeiden. Tot slot eenige vioolnummers. Na een dankend woord tot den directeur en bet koor te hebben gericht sloot Ds. Bolwijn deze bij eenkomst met dankzegging. TWEEDE KAMER. zitting van Donderdag der vorige week In do zitting van kwam de minister van finantiën in 't strijdperk ter verdediging van zijn beleid en tot verzet tegen de critiek der Kamer. „Men heeft gevraagd," zei hij, „waarom behalve de onderhavige wet ter verruiming van 't gemeen telijk belas iuggebied niet tevens, of niet te voren, was ingediend een ontwerp tot regeling der finan- tiëele verhouding tusschen rijk en gemeenten, en 't antwoord iuidde, dat anderen, bijv. de Ver. v. Nederl. Gemeenten en zelfs de lieer de Geer (Kamer lid) vroeger hadden bepleit, dat de onderhavige wet vóór moest gaan. Daaraan heeft spr. na zijn optreden als minister zich gehouden. Maar hy erkende, dat zijn poging om de gemeen telijke inkomstenbelasting af te schaffen en te ver vangen door 100 opcenten op de rijksinkomsten belasting een fout van hen was, die hij evenwel zoo spoedig mogelijk heeft hersteld. Verder deelde hij mee, dat aan 't departement een regeling gereed ligt, volgens welke het rijk aan de gemeenten over tien maandelijksche termijnen een voorschot zal verleenen op de opbrengst der gemeentelijke inkomstenbelasting, die 't Rijk zal administreeren. Een ontwerp betreffendo de waardevermeerdering is reeds gereed en zal binnenkort de Kamer bereiken. De minister ontkende, dat hij, toen hij 't wet houderschap liet varen om minister te worden, de mooiste beloften had afgelegd. Hij verwees den heer v. d. Tempel daaromtrent naar een brief, dien hij indertijd aan den Amsterdamschen raad zond. Voor de gemeenten heeft spr. naar hij meende veel gedaan. Zijn ambtsvoorganger had uit de oorlogswiustbelas- ting 20 millioeu gegeven. Spr. verhoogde dit tot 84 millioeu en is bereid zoo mogelyk daar nog iets bij te doen. Hy trachtte aan te toonen dat hij zooals hem verweten was, als wethouder niet anders geoordeeld had dan als minialer over 't denkbeeld om de kosten van onderwijs, politie en armenzorg ten laste van 't rijk te brengen. Hij was daar als wethouder niet voor, gelijk de heer v. d. Tempel had beweerd. Wat de minister aanvoerde om dit te bewijzen, was nu weinig overtuigend en werd bij de replieken door den heer Schaper te niet gedaan door een aanhaling van 's ministers eigen woorden uit een nommer van 't Handelsblad jaargang 1914. Daarin noemde de ministor 't overnemen der kosten voor onderwijs enz. door 't rijk een ideaal. De minister had wijzer gedaan met te bekennen dat hij van zienswijze ver anderd was. Daartoe heeft ieder 't recht, daarvoor behoeft niemand zich te schamen. Ten slotte stelde minister de Vries zich de vraag, of hij al of niet zijn portefeuille neer zou leggen. Vóór hij een beslissing neemt zou hij overleg plegen met zijn ambtgenooten en overwegen of zijn aftreden soms meerder politieke gevolgen kon hebben dan zijn aanblijven. Na den minister van finantiën kwam die van binnenl. zaken aan 't woord. Deze verklaarde dat hij een tegenstander was van 't overnemen der kosten van ondorwijs, armverzorging door 't rijk, dus tegen de eerste motiev. d. Tompeleveneens tegen de tweede betreffende verpleging van krankzinnigen op 's rijks kosten. Dat zou niet in 't belang der krank zinnigen zijn. „Trouwens", zei de minister in dit verband, „wanneer de gemeenten uitgaven doen in 't algemeen belang, kan men nog niet zeggen, dat zij uitgaven doen voor 't rijk en de gemeenten ën 't rijk werken samen voor eon gemeenschappelijk doel en belang". In de Kamer was afgekeurd de regeeringscirculaire aan do gemeenten van 10 Dec. 1919, waarin de eisch wordt gesteld, dat geen uitgaven worden ge daan zonder dat de dekkingsmiddelen daarvoor zijn aangewezen. De minister sprak er zijn bevreemding over uit, dat zulk een eenvoudige waarheid nog critiek kou uitlokken. Na de replieken werden de algemeene beschou wingen gesloten en Vrijdag begou de artikelsgewijze behandeling der wet. Een amendement van J. ter Laan om aan de gemeenten een eigen plaatselijke grondbelasting toe te staan werd verworpen. Een artikel werd aangenomen waarbij wordt be paald dat de gemeenten voortaan op de grondbe lasting van gebouwde eigendommen 80 en van ongebouwde eigendommen 20 opcenten mogen heffen. Thans zijn die cijlers 40 en 10, dus de helft. Art. 242b bevat een nieuwe belasting die aan de gemeenten ten goede komt. Zij zullen een belasting mogen heffen vau gronden, welke in een uitbrei dingsplan in de naaste toekomst voor bouwterrein zijn bestemd. Deze nieuwe belasting 9taat naast die op bouw terreinen en een belasting op gebouwde of onge bouwde eigendommen in bepaalde gedeelten der stad, welke gebaat zijn door werken, die door of met medewerking van 't gemeentebestuur zijn tot stand gebracht. Deze artikels werden onveranderd aangenomen. Daarna volgde een artikel waarbij aan de ge meenten toegestaan wordt een belasting te heffen van zoodanige ondernemingen en inrichtingen, welke binnen de gemeente een bedrijf uitoefenen anders dan in winkels, kantoren en stations, en waarin minstens 10 arbeiders werkzaam zijn, welke minder verdienen dan een bij algemeenen maatregel vau bsstuur (koninklijk besluit) te bepaleu grensbedrag- Ook publiekrechterlijke lichamen, bijv. het staats mijnbedrijf, kunnen in deze belasting, die nïot meer dan f 12 per arbeider mag bedragen, betrokken worden. Aangenomen worden amendementen le. om winkels en kantoren ook, in de belasting op te nemen en 2e. om 't artikel zoo te lezen dat de belasting op de arbeiders van den eersten arbeider af geldt, mits er minstens 10 zijn. Andere werden verworpen. Het art. werd daarna aangenomen. Een hardo strijd werd gestreden over een amen dement-de Geer, 't welk voorstelt de rijksuitkeeringen aan de gem. krachtens de wet van 1897 te verhoogen De voorzitter maakte bezwaar 't amendement toe te lateu omdat het een wet wil veranderen die nu niet aan de orde is. De ministers de Vries en Ruijs en enkele leden dachten er ook zoo over, maar toch besliste de Kamer dat het in behandoling zou komen. Het vond heftige bestrijding van de ministers o.a. op grond van de hooge kosten voor 't rijk (40 millioen), dat de gevolgen niet te berekenen zijn en alleen of voornamelijk de groote steden er door gebaat zouden wezen. De minister de Vries zinspeelde zelfs op intrekking der wet als 't amendement werd aangenomen. Het tegendeel geschieddehet werd met 46 tegen 30 st. verworpen. By 't sluiten der zitting Woensdagnamiddag waren nog enkele amendementen in behandeling. De voorzitter heeft de Kamer voorbereid op avond zittingen en aangemaand tot kortheid, omdat de staatsbegrootiug stellig voor Kerstmis moet afgedaan wezen. Dit is ergerlijk. Men begrijpe ons wel Over de deugdelijkheid van het middel, be slissen wij niet; wij begrijpen zeer wel, da dit niet zoo iu eens van achter eene schrijf tafel geschieden kan. Maar dat de uitvinde niet de gelegeuheid krijgt, officieel zijn midde ed. ipsl erel Bol erel te demonstreeren, en er de resultaten van t 0nc N ed. ram Brei ar 1 ed. Lui enii ad ed. ad lee: ed. Eau ad i Oos li eref, let ed. Trambotsing. Maandagmiddag is de stoomtram van Zierikzee nabij Schuddebeurs, in botsing gekomen met de tram, komende van Burgh. De machine werd zwaar beschadigd, een goederenwagen werd nit de rails geworpeu en ligt over de sloot, terwijl van eeu personenwagen het voorhalcon werd in gedrukt. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaat?, zoodat de passagiers met den schrik vrij kwamen. Een tegenvaller. Onlangs meldden we, dat een vrouwtje tep belastingkantore te Heerenveen een bedrag van f121 deponeerde, doch slechts f 1.21 te betalen had. Een tegenhanger „overkwam" een land bouwer te W., in Hennaarderadeel. Hij meende 1210 belasting verschuldigd te zijn, maar hij had één nul over 't hoofd gezien in werkelijk heid had hij f2100 te betalen. Malaise in de Canadeesche Industrie. De beweging naar lagere prijzen en lagere loonen is in Canada algemeen geworden. In de motoren-industrie is een groot aantal arbeiders ontslagen. De automobiel-fabrieken van Ford werken nog slechts vier dagen per week. In Montreal zullen de loonen der arbeiders in de confectie-industrie met 20% worden verlaagd en indien zij mochten weigeren hier in te berusten, vreest men, dat de fabrieken de volgende week zullen worden gesloten. Ook in de schoen-industrie beginnen de loonen te dalen. Het Canadeesche publiek is klaarblijkelijk vau meening, dat, indien het zijn inkoopen uit stelt en beperkt, de prijzen zullen dalen. Dit is de oorzaak van de vermindering iu bestel lingen. De graanvoorraden, welke zijn opgeslagen in de elevatoren bij de groote meren, bedra gen thans 12 millioen H.L. tegen 4 millioen in het vorige jaar. De boeren betalen liever de hooge bewaarkosten, in de hoop, dat de graanprijzen zullen gaan stijgen, dan dat zij het graan tegen den tegeöwoordigen prijs ver- koopen. Officieele onverschilligheid. Er zijn dan nu eindelijk proeven genomeo met een middel tegen mond- en klauwzeer. Nu eindelijk En niet eens nog officieel, hoe her haaldelijk door den uitvinder, de heer J. v. d. Berg Hz., directeur eener chemische fabriek, ook aangeboden, doch alleen ten overstaan van een verslaggever van de N. Rt. Ct., die over hetgeen hem gedemonstreerd is, zeer gunstig in zijn blad rapporteert. Wij kunnen, zegt de N. Rt. Ct., onze ver ontwaardiging naawelijks bedwingen over de offi cieele onverschilligheid, waarmee de uitvinder tot nu toe bejegend is geworden. Daar is eeDe veeziekte, die ons land jaar lijks tonnen, zoo niet millioenen schade doet, en daar komt iemand, die beweert een middel daartegen te hebben, zoo snel en afdoeud werkend, dat de geheele ziekte erdoor terug gebracht wordt tot niet veel meer dan een ougemak. Hij beweert dit niet alleeu, doch heeft de attesteD, die getuigenis van zijn wel- slageuafleggen, met tientallen bij zich. Deze man wordt door de officieele weten schap, waar hij ook tot haar zich gewend heeft, met ongeloof bejegend, de heeren vee artsen moeten niets van hem hebben. Het is daaraan toe. Maar na wendt hij zich tot de offieieele organen, aan welke alle:. eraan ge legen moet zijn, het middel te oontroleereD, en, zoo het goed bleek, het met groote dank baarheid, en eene ridderorde ja, waarachtig, er zijn wel ridderorden om minder verdienste uitgereiktte aanvaarden. Doch bij loopt overal tegen de grootste onverschilligheid aan. laten DagaaD, is ongelooflijk. Zeker, degenei tot wie hij zich wendde, verzekerden hen meestal wel, dat het interessant was wat hi vertelde, doch verder kwam hij niet. De eei moest er den minister eerst over spreken, di ander zou eerst met een professor overleggei een derde had weer een andere uitvlucht, e het eind was onveranderlijk, dat de bezitte van het middel (die er rond voor uitkomt nu, na de vele kosten, die hij met grati proefnemingen heeft gehad, aan 2ijn iniddt te willen verdienen) niets verder vernam Eindelijk komt hij bij den minister in eige at persoon. Nu hadden wij ons kunnen begrijper zoo de minister, die toch ook van het eDorm kwaad, dat het moud- en klauwzeer doet, overor tuigd is, gezegd had „meneer vandaag heb i over mijn middag reeds beschikt, maar ik g morgen persoonlijk met u mee, om uw werk t zieu, want ik wil mij zoo spoedig mogelijk oyei tuigen". Maar zoo sprak de minister niet. H zon een professor consulteereD, en de heer Va den Berg zou nader van hem hooren. En hie mee loopt ook deze poging weer dood. De he« e(j# vau den Berg, die officieel nog geen grooten belangstelling heeft ondervonden dan eenif id processen-verbaal wegens onbevoegde uitoefnr ning van de veeartsenijkonde, die het overigei niet verder schijnen te hebben gebracht, richti ed, zich ten slotte tot ons om hulp. Wij hebbe,r gemeend deze hulp wegens het groote land belang, dat in deze zaak was betrokken, ui te mogeu onthouden Er gaat eene afvaardiging van de staatscon missie tegen het moDd- en klauwzeer, met de heer van den Berg hier te lande ook zond c or resultaat in contact is geweest, naar Zwitserlan om te zien, hoever men daar met de bestrijdi van het k waad is. Ongeveer tegelijkertijd vertrel mogelijk de heer van den Berg daarheen, o er zijn middel te demoostreereu. Men moi hopen, dat het zoo treffen zal, dat de heen van de staatscommissie dan daar in Zwitserlai zich verwaardigen kunDen, den heer vau d Berg aan het werk te zien, als dat hier te lam per séonmogelijk blijft. Dan heeft de Zwitserse reis vau de heeren althaos ook dit nut. Maar het zou ous land in het oog der Zw sersche autoriteiten toch wel bespottelijk makt zoo zij het intermediair moesten ziju, om heeren uit ons land te laten zien wat zij ree maanden geleden hadden kunnen aanschouwi als hun oogen niet door officieele onverschilli beid verduisterd waren geweest 1 De verslaggever, die tal vau gevallen he e\ nagegaan, zegt van het middel zelve alltf?31 1 te kunnen mededeelen, dat aan de zie koeien een drank wordt ingegeven en voor de uitweodige behandeling van de uit spenen, een smeermiddel wordt gebruikt, pooteu worden met hetzelfde middel eenigsz gevarieerd behandeld. De dosi9 van het inwecdi middel bedraagt per koe en per keer ca. 1 Lit voor kleiner vee naar verhouding minder, den regel wordt met 2 3 dosis volstaan, we met een tnsschentijd van omstreeks 12 worden ingegeven. Tegelijkertijd worden dan bek, de uierspenen en pooten ingesmeerd. Bij de gevallen, welker behandeling de v slaggever heeft bijgewoond, was na de twe en in ieder geval na de derde dosis de genezi reeds zeer duidelijk zichtbaar. ;atic laat: 200 ehu JC igci ilanj Th. tre gei OV( Ec! zor in 63 De nieuwe President der Ver. Staten. Met eea ongekende meerderheid is de can daat der Republikeinen, Harding, aangewei als candidaat voor den Presidentszetel in Ameri Een en ander zal tot gevolg hebben dat A een afzonderlijken vrede met Duitschland i sluiten, daar de nieuwe president geen vc stander is van eeu wereldpolitiek zooals presid Wilsoo voorstaat. Voo 4 gen ffitei Tholen, Zondagnamiddag nam ds. D. van Lutter voor een volle kerk alscheid van zijn gemeente, wej vertrek naar Blauwkapelle. Zijn Eerw. had tot tekst gekozen Deut. 30 Na de preek sprak ds. Van Lattervelt nog woord van afscheid tot verschillende personen, wai ds. Verschoor den scheidendon leeraar namens gemeente hartelijk dank zegde. De gemeente zong haar scheidenden leeraar Ps. 121:4. Oud-Vossemeer. Ds. J. J. Timmer te Mont heeft bedankt voor het beroep uaar Heij- en Boe en ook voor dat naar Kockengen. Ds. F. van Asch, onze vroegere predikant de Ned. Hervormde gemeente, thans te Eethen Drongelen, heeft het beroep naar Den Ham aangenomen. St-Pbilipsland. Zondag jl. werd door den consn ds. A. van Griethuysen te Ood-Vossemeer naar U3. nYOll UHCIUUIJOCU i& VUU- I unvuiuui p, leiding van 2 Tim. 4 5b den beroepen prediU6C bij de Ned. Herv. gemeente ds. Los te Daerle bevestigd, welke des namiddags met een predi! Ps. 5611 zijn intrede deed. Beide beurten belangstelling. De nieawe predikant werd bij einde van zijn preek toegezongen Ps. 134 3. Stavenisse. De heer J. H. C. Kamsteeg, predi bij de N. 14. gemeente alhier, heeft het be aangenomen naar diezelfde gemeente te 's Hendrikskinderen. In de 12 jaar, dat genot predikant alhier werkzaam is geweest, hesf ruimschoots getoond eeu goed prediker te Ouze gemeente zal aan hem eeu braaf bi verliezen. Ierseke. Ger. Gem, ds. Kersten heeft voor roep naar Genemuiden bedankt. har dez Th- Tho Ond men nk t ktor ijüffl lP ral derv Tho! 26; bar wit ten. In

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1920 | | pagina 2