inde Bo vEI l l l I de voorwaarde dat het uitsluitend voor bleek mag gebruikt worden. III. Een verzoek van de vereeniging van ge meente-ambtenaren in Zeeland tot aanvulling van tekort komend personeel ter secretarie en tot regeling dier jaarwedden naar het zielental der gemeenteD, werd voor kennisgeving aangenomen in afwachting van het rapport der desbetreffende Staatscommissie. IV. Ingekomen is een missive van Ged. Staten inzake het opnieuw genomen raadsbesluit tot het verleenen van inzage aan één of meer raadsleden van de kas, de boeken en de bescheiden der .gemeente-administratie bij den ontvanger, waarbij zij hetzelfde standpunt van hun schrijven van 30 April handhaven en genoemd besluit wenschen ingetrokken te zien. De beer De Graaf meende dat de Gemeente wet die inzage toch niet verbiedt en daarom niet zal medewerken tot intrekking van dit be sluit. De heer Quakkelaar kon als voorsteller ook niet met die intrekking medegaan. Met 6 tegen 1 stem, die van den heer Groenewegen, werd het besluit gehaudhaafd. V. In zake de verhooging van de verzeke ringsommen der gemeen'e-eii.endommen, waar- omtrent in de vorige zitting was besloteu dit met 100 pCt. te doeD, waren Burg. en Wetb. bij nadere overweging tot de overtuiging ge komen dat dit voor de huidige omstandigheden nog te laag zou zijn, weshalve zij nu voorstelden het totale bedrag te brengeu van f 144.300 op f 346.300, waartoe met 6 tegen 1 stem werd besloten, tegen de heer Koopman. VI. De woningbouw en woniughuur gaf ander maal aanleiding tot breede beschouwingen even wel zouder noemenswaardige nieuwe inzichten. Ged. Staten deelden mede, dat op de aan vraag om een rijksvoorschot van 10 woningen gnnstig i« beschikt, waartoe f 1200 wordt be stemd voor terrein en f 42000 vcor de woningen, mits voor de bestaande woningen een hoogere huur van f 627.91 wordt opgebracht, voor de nieuwe woningen een huur zal gelden van f 110 en een woning wordt gebouwd voor een rijks ambtenaar. De beer Vroegop maakte uit het schrijven op, dat, als tot woningbouw niet zon worden besloten, de bestaande huren niet zouden moeten worden verhoogd. De voorzitter was Dog zoodanig van den woningnood overtuigd dat men nu maar tot dien bouw moest besluiten. De heer de Graaf is ook voor woningbouw, maar acht de huur van f 110 te hoog, terwijl hij in elk geval zou willen beginnen met 5 woningeD, omdat hij voorziet dat anders van die 10 woniugeu er nog enkele ledig zouden blijven staan in verband met de hooge huur. De minister is stellig Diet met de toestand in deze gemeente bekend. De heer Vroegop achtte het van groot belang dat er woningen worden gebouwd vanwege de gemeente, ja zelfs haar plicht, want wordt er niet gebonwd, dan ligt het voor de hand dat de huisjesmelkers, gebruik makende van den toestand, hunne haren aanmerkelijk verhoogen, en dat de huurders uit gebrek gedwongen zullen zijn een 60 gulden te betalen voor krotten. Willen ze de gemeente-woningen niet bewonen, dan moet men dat weten, maar is toch de ge legenheid opengesteld. De heer Hage vroeg of 't niet mogelijk zou zijn om de huren progressief te regelen, in verband met de meerdere of mindere draagkracht. De heer Quakkelaar is niet tegeD woning bouw, maar wel dat er zou gebouwd worden voor diegenen, diezelve zouden kunnen bouwen. De heer Vroegop vindt alleen bezwaarlijk het bouwen van een woning voor een rijks ambtenaar, welke woning toch aan andere eischen zal moeten voldoen dan die tien woningen. De heer Koopman zon eerst willen weten of er menscben zijn, die zoo'n woniüg tegen dien prijs zouden willen huren. De voorzitter bracht daarna in stemming het voorstel tot het bouwen van woningen, onaf hankelijk van het aantal. Dit kon echter geen meerderheid verwerven, daar het met 4 tegen 3 stemmen werd ver worpen de heereu de Graaf, Vroegop en Hage stemden voor. Het daarna ingediend voorstel van deu heer Koopman otn alsnog eene oproeping voor ge gadigden te doen, eu daaruit in geheime zitting na te gaan wie daarvoor wel of niet in aan merking komen, werd aangenomen met 6 tegen 1 stem, die van den heer Hage. VII. Ingevolge de gedane toezegging stelden Burg. en Weth. eeue wijziging voor in de brandweerverordening, waarbij eersteus bij wei gering van dienst in plaats van eeue boete vau 1 3.eene van f 10.wordt gesteld, terwijl de dienstplichtigen aan de brandweer, die een plaatsvervanger willen stellen, daarvoor jaarlijks niet f 3.— maar f 10.in de gemeentekas zullen storten. De heer Hage is tegen plaatsvervanging; dan liever algemeene dienstplicht. De heeren de Graaf en Vroegop voelen voor deze wijzigingen niets. De heer Koopman vond het vreemd dat, naar hij heeft gehoord, leden vau den raad zonden hebben gezegd bij den laatsteu brand niet te pompen dat maakt toch een verkeerde indruk. De heer Hage zeide, reeds herhaaldelijk te hebben aangedrongen op de aanschaffing van een motor-brandspuit, waarbij men slechts enkele personen noodig heeft. De voorzitter is ook sterk voor een motor brandspuit, die als goed brandbluschmiddel nood zakelijk is. Naar aanleiding van den jongsten brand ontving hij enkele brieven van verzekering maatschappijen, die bedreigden met eene opzegging van de verzekering, indien die branden niet konden beteugeld worden. De raad heeft dos de zedelijke en volgens de gemeentewet ook de wettelijke plicht dat het brandbluscbmateriaal in orde is, hetgeen met een motorspuit is te ondervangen. Aangaande de bemerking van den heer Koop man zeide de voorzitter dat wethouder Quakkelaar hem aanraadde niet te laten pompen. De heer Quakkelaar komt tegen deze voor stelling van zaken op, want zoo zou 't wel schijnen alsof bij tot iets onbehoorlijks had geraden. Nadat gebleken was, dat de schuur niet meer te redden was en het gevaar voor andere perceelen geweken was zeide hij in tegenwoordigheid van de raads leden Hage en de Graaf, dat pompen nu over bodig was en 't een onnoodige uitgaaf zou veroorzaken. (Beide heeren bevestigen dit.) Verder zei de heer Quakkelaar dat des Bur gemeesters vader nooit zulke brieven had out- vangen, maar de burgemeester treedt ook niet op. De voorzitter werpt dit van zich af. Wat doen we, dos vraagt bij met eene verordening waarbij f 10 boete is gesteld als er niet gewerkt wordt eu ondertusschen de brand voortwoedt. Op het eerste sein van brand moeten de spuit gasten zich om de spuit begeven, maar tot twee maal toe was hij aan de bergplaats, maar er was niemand te bespeuren, tot eindelijk een viertal personen haar kwamen halen. De heer Gakeer zeide dat de manschappen aan de spuit moeten werken, en als dan de spuit goed is hebben we geen dure motorspuit noodig. De heer Hage zegt dat zoo'n spuit niet duur is en bovendien de maatschappijen met flinke premiën tegemoet komen. Het voorstel tot aanschaffing van een motor- brandspuit iu stemming gebracht, wordt ver worpen met 4 te.geu 3 stemmeD, voor de hh. De Graaf, Vroegop en Hage. Op verzoek van den heer Vroegop wordt nu lezing gegeven van de bedoelde verordening, welke met de reeds vermelde wijzigingen wordt aangenomen met 4 stemmen, de heeren De Graaf, Vroegop en Hage stemden tegen. VIII. In de begrooting voor 1920 wordt eene af- en overschrijving in de ontvangsten en uit gaven goedgekeurd tot een bedrag vau f 3996.41. IX. Daarna ging de vergadering in comité- generaal ter behandeling van enkele reclames op aanslagen in den hoofdelijken omslag. Ka heropening zagen enkelen hun verzoek om vermindering ingewilgd, anderen hadden blijkbaar de vergadering niet met hunne argu menten kunnen overtuigen en behielden hunne oorspronkelijke plaats op het kohier. X. De behandeling der gemeente-begrooting die vorige jaren zulk een belangrijke tijd in beslag nam, is thans in een kort bestek"' afee- haudeld. Aanvankelijk scheen 't de bedoeling om dit omvangrijke werk in een afzonderlijke zitting te behandelen en aangezien als intermezzo weder eene geheime zitting werd gehouden, die de belangstelling van bet publiek steeds aan merkelijk doet vermioderen en ditmaal inderdaad tot op het vriespunt daalde, is de begrooting voor het volgeed jaar definitief vastgesteld zonder dat eenig publiek getuige was van dé veeltijds emotievolle momenten, waaraan de vergaderingen van onzen gemeenteraad zoo rijk kunnen zijn. Is de begrooting, de hartslag van ons ge meentelijk leveo, thans in alle stilheid tot een etude gebracht, dan vindt dat ook hierin ten deele zijn oorzaak dat de comité-vergaderingen die vaak aan de openbare zittingen voorafgaan, deszelfs werkzaamheden aanzienlijk voorbereiden. Iutnsschen vernamen we, dat aan de gemeente politie inplaats van f 25, f 50 is toegelegd voor ouderhond van hun rijwiel. Ben voorstel van den heer Hage om een subsidie van f 25 ten bate van de muziek vereniging werd verworpeu met 5 tegen 2 stemmeD. Algemeen werd de wenschelijkheid betoogd om de jaarwedde van de wijkzuster !e verhoogen, ook uit waardeeriog voor de goede diensten die zij in de gemeente vervult. Wethouder Quakkelaar die tevens bestuurslid is van het Groeue Kruis kon de geruststellende mededeeliog doer. dat het bestnnr dier instelling bezig ia om de jaarlijksche inkomsten te ver sterken ten einde tevens dat salaris te verhoogen, hetgeen door de zeer gewaardeerde medewerking in de gemeeote naar weusch zal slagen. Vermelden we nog dat in den aanvang der vergadering het door den heer Hage gedane voorstel om f 100 te subsidiëeren aan het school- kinderfeest op 31 Aug. en waarover de stemmen op 27 Aug. staakten, thans is verworpen met 6 tegen 1 stem, die vau den heer Vroegop, die eventueel dit bedragje had willeu reserveereu voor een volgende gelegenheid. We dachten dat, om eene stemming, die toch van geen twijtel- achtigen aard zoo zijn, te vermijden, het voorstel eeuvoudig zou zijn ingetrokken. 6307 Groi Prira Zeep Soda Sunl Snlta Enge Patei Bote Goud Luci Gtot Gort Kren Salta

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1920 | | pagina 4