GEMENGD NIEUWS. Burgerlijke Stand. Faillissementen in Nederland. Overtreding der Invaliditeitswet, A. H. te Stavenisse tot 8 boeten elk vau f 3 of een dag hechtenis voor elke boete. J. d. V. te Stavenisse tot 23 boeten elk van f 3 of een dag hechtenis voor elke boete. J. S. te Stavenisse tot 5 boeten elk van f 3 of een dag hechtenis voor elke boete. B. G. te Stavenisse tot 20 boeten elk van f 3 of een dag hechtenis voor iedere boete. Overtreding der motor- en rijwielwet. C. V. te Steenbergen en M. d. B. te St- Philipsland ieder tot f 1 boete of 1 dag hechtenis voor ieder hunner. C. y. D. te Oud-Vossemeer tot f 3 boete of 3 dagen hechtenis en tot f 10 boete ot 10 dagen hechtenis. J. A. S. te Poort vliet tot 2 boeten elk van f 6 of 3 dagen hechtenis voor iedere boete. J. L. D. te Stave nisse tot een week hechtenis. P. T. te Wol- phaartsdijk tot een week hechtenis met ontzeg ging van de bevoegdheid oin motorrijtuigen te besturen voor den tijd van half jaar. Een te weinig bekend wetsartikel. Diakonieën zijn meermalen door erfstelling of legaat in 't bezit gekomen van vaste goederen, huizen, landerijen, enz., waarbij niet zelden de bepaling is gemaakt, dat deze goederen niet van de diaconie mogen worden vervreemd. Ge woonlijk houden diakeuen zich daar angstvallig aan, zegt hot „Mbl. v. Kerkelijke Armenzorg", en weten zij niet, dat er een bepaling is in het B. W., waardoor deze voorwaarde nietig kan wordeu verklaard. Art. 931 van het B. W. luidt nl.: „De bepaling, waarbij de nalatenschap of het legaat, of wel een gedeelte van dezelve, onver vreemdbaar is verklaard, wordt voor niet ge- schreveu gehouden." De wetgever heeft door dit artikel willen verhinderen, dat goederen, tot een nalatenschap behoorende, voor goed aan de circulatie zouden onttrokken worden. Deze zaak is van groot belang, betoogt bet blad. Ieder toch weet dat in den tegenwoordigen tijd in vele gevallen bij verkoop van ouroerende goederen hooge prijzen kunnen worden gemaakt en het vrijkomende geld zóó kan worden be legd, dat de jaarlijksche inkomsten aanzienlijk stijgen. Sommige Diaconieën zouden geheel uit haar finaucieele moeilijkheden kuuueu komen, wanneer zij tot verkoop van hare vaste goederen overgingen. Zij zouden daartoe ook geueigd zijn, maar verkeeren in de meening, dat bepalingen van onvervreemdbaarheid dit beletten. Laten zij dus bedenken, dat deze moeilijkheid niet bestaat. Zij hebben slechts de goedkeuring van de kerkelijke besturen aan te vragen en kunnen daarna tot verkoop overgaan. Niet zoo erg. Het Hbl. had bericht, dat mr. Troelstra's zoon bij zijn terugkomst in ons land was ge verbaliseerd wegens het bij zich hebben van verboden wapenen. Het Volk geeft hier een commentaar op. De kunstschilder Jelle Troelstra, zoon van het Kamerlid, woont te Kopenhagen en komt nu en dan in ons land terng. Dezen keer had hij een achttal dolk mesjes, die in Scandinavië algemeen gedragen worden, als cadeau voor zijn familie meegenomen. De ijver vau de grenswacht in dezen zou toe te schrijven zijn aan den naam van den betrokkene. Het eenige gevaarlijke, wat er uit blijkt, is, zegt het blad, dat Troelstra, de vader, van af Sint Nicolaas a.s. één van die ,/dolkmesjes* op zijn schrijftafel zal hebben. Laten wij hopen, dat hij er geen kwaad mee doet Voordeelige seinfout. Over seinfouten gesproken, zegt eeu inzender in 't Hbl. Ik vroeg eens telegrafisch voor een waardevol document eei^ prijs van f 24 en kreeg een telegram terug, dat het goed was en het stuk dus verkocht was voor.... f 42. Welke van de beide telegrammen was nu verminkt P Onder zoek bij de telegraaf zou tengevolge hebben, dat de kooper den eersten prijs van f 24 kwam te weten. Ik reclameerde dus niet bij de tele graaf, maar vroeg schriftelijk bevestiging van den kooper. Deze schreef, dat hij het stuk voor f 42 accepteerde. Zoo bezorgde deze seinfout mij een voordeeltje van f 18 en sedert dien groet ik altijd heel beleefd den directeur van het betrokken telegraafkantoor. Om twee doode boomen. Twee bij een boerderij te Edam staande boomen gingen dood. De eigenaar wilde ze weghalen en er twee levende voor in de plaats zetten, maar de huurder van de boerderij ver hinderde dat en meende recht op de boomen te hebben. Er volgde om deze doode boomen een proces. De huurder kreeg ongelijk en werd veroordeeld in de kosten: f400. Hij weigerde te betalen, zoodat op ziju vee beslag zou worden gelegd. Hij toonde toen een akte, dat de koeien aan ziju zoon waren verkocht. De zoon moest nog f 1000 betalen. Nu werd beslag gelegd op den huieboedel. De verkoop bracht, als gewoonlijk, maar enkele guldens op. Daar de zoon echter nog f 1000 aan zijn vader moest betaleo, werd ook de zoon erin betrokken en voor den rechter gedaagd. Hij verscheen niet en werd bij verstek veroor deeld, de kosten te betalen. Natuurlijk deed hij dit niet. Men wilde nu beslag leggen op zijn koeien, maar deze bleken intusscheu verdwenen en verkocht. Toen werd beslag gelegd op eenig hooi, maar bij den ver koop daarvan dreigde de vader den deurwaarder en de veldwachters met een revolver, terwijl een veldwachter een slag op 't hoofd kreeg. Tegen den vader en zijn twee zoons is proces verbaal opgemaakt wegens verzet en mishandeling. Intusschen is de veehouder, omdat hij de vorige maand de pacht niet heeft betaald, met behulp van de politie uit de boerderij gezet. Vrijdag werd de inboedel op straat gezet. Medezeggingschap der arbeiders. De laudbouwer A. Sevenster te Wier, die eene huurboerderij van ruim 100 poudemaat exploiteert, heeft, naar Het Volk meldt, voorloopig voor dit jaar (het plan is de proef neming gedurende de vier verdere hunrjaren voort te zetten) met zijn 12 vaste en losse landarbeiders eene z.g. maatschappij opgericht, waarbij ook winstdeeliug is opgenomen. De heer Sevenster hoopt, dat, doordat de arbeider meer belanghebbende wordt in de bedrijfsresultaten, de productie zal stijgen en het bedrijf beter economisch gedreven zal kunnen worden. De geheele inventaris (machines, werktuigen, levende have enz.) blijft eigendom van den ondernemer, doch komt in braikleen der maatschappij. De leiding van het geheele bedrijf zal in handen blijven van den heer Sevenster, de boekhouding en de controle daarop zal echter geschieden in overleg met het personeel. LANDBOUW. Men meldt ons uit het Eiland. Er wordt medegedeeld dat vergaderingen reeds gehoudeu zijn van de aandeelhouders der Coöperatieve Kunstmestfabriek om te bespreken de mogelijk heid van bereiding van zwavelzure-amoniak aan deze fabriek. Gemeente SCHERPENI28E over September 1920 Geboren: Jacoba Hendrika,dv. Jobannis Nicolaas Oudesluijs en Helena Bolier. Lena Adriaantje Cornelia, dv. Dirgeman Kleppe en Johanna Claziua Kievit. Diogetje Izabella, dv. Cornelis Andriesse en Jannetje Keijzer. Maria Jozinar dv. Adriaan Pieter Snurland en Adriana Aagje de Witte. Marinus Willem, zv. Abraham Willem Quaak en Jacoba Heijboer. Willem, zv. Marinus Abraham Janseus en Jobje Kot. Overleden David van der Werff 62 jaar wed. van Willemina Suurland. Pieter Verspoor 62 jaar echtgen. van Jobauna Cornelia Koster. Gehnwd Jacob Willem Steketee 27 jaar en Geertrui Jansens 27 jaar. I Gem. OUD-VOSSEMEER over September. Geboren: Marinus Johannis zv. J, M. van Vossen en W. A. F. Eindhout. Adriana Cornelia Petronella dv. C. P. de Koning en J. A. Wijten. Mathijs zv. I. van Daalen en P. Jagt. Marinus Cornelis zv. B. G. Friderichs en W. C. van der Slikke. Johannis zv. A. C. Heijboer en E. J. de Viet. Adriaan zv. J. Duine en H. Aarnondse. Jan Johanues Cornelis zv. M. Rijn berg en A. C. Gunst. Hendrika Wilhelmina. Tona en Johannis Jan Marinns beiden v. K. J. van Poortvliet en C. J. Geuze. Overleden Johannis Marinns Lindhout 5 mnd. zv. Anthoiiia J. Lindhout en A. J. Duine. Gehnwd: Mathijs Betlings 23 j. en Anthonia van Schetsen 25 j. Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 1 Oct. in Nederland uitgesproken 29 faillissementen tegen 21 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 1 Oct. 1920 1029 faillissementen tegenover 810 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. ROTTERDAM, 5 October 1920. EIEREN. Op de heden in ons veilingslokaal Raam poortstraat 21 gehouden veiling werden navol gende prijzen besteed Gegar. versche hoendereieren van f 15.— tot f 17.80 Eendeneieren (17.00 tot f 17,75. Kalkoeueieren f 19. Aanvoer 85.000 stuks.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1920 | | pagina 4