van Zaterdag 4 September 1920. Tweede Blad. Van onze berichtgevers. ïerseksche en Thoolsche Courant )lci \fr THOLEN. Ook Tholen heeft Zaterdag 28 Augustos zijn landstormdag gehad. Na afloop eener schietwedstrijd waarvan onderstaand de uitslag wordt gemeld, had in café Hoek een gezellige bijeenkomst der vrijwillige landstormers plaats, onder de flinke leiding van den voor zitter der landstormcommissie, den heer H. Goossen. Na een kort en bondig openingswoord van den voorzitter, trad allereerst op de heer A P. G. Laeruoes van Vlissingen, die het doel van den Landstorm nog eens uiteenzette en zich iof beschikbaar stelde, om dezen winter in verschil lende plaatsen van ons eiland voor dit doel op j te treden. Daarna trad op de heer Vienings van Goes, die in vurige tnal de verschrikking der revolutie schilderde, het treurig lot van Rusland beschreef en de arbeiders waarschuwde zich niet door het bolsjewisme te laten verschalken. MeJ een krachtige peroratie besloot spreker cijn schoone rede. Nadat de heer W. Moelker, als lid v/h pro vinciaal comité voor den vrij willigen landstorm een kort woord gesproken had, zetten zich allen aan den keurigen en welvoorzienen disch, terwijl een telegram van hulde aan H. M. de Koningin werd gezonden, waarop de heer Goossen Dinsdag een dankbetuiging van H. M. ontvrng. Daarna deelde de heer Goossen met een hartelijke toespraak de prijzen uit sn werden 2 verzen van het Wilhelmus staande en geest driftig gezongen. Nadat de landstormers nog een traktatie hadden ontvangen, dankte de voorzitter allereerst den heer Verburg, adjudant van overste Klontje, commandant v. d. landstorm iu Zeeïa-nd voor diens tegenwoordigheid en de heeren sprekers voor hun rede. Een woord van dank past zeker awü den heer Goossen, die geen moeite heeft ont.zien, dezen dag te doen slagen, en ook aan de Tbooj*che RTei burgerij, die financiëel zoo voortreifeihjk bijdroeg Toor dit feest. ,S Moge nog meermalen zulk een gezellige bij eenkomst voor onze landstormers gehouden worden en Tholen er trotsch op zijn, dat er toch nog in stad en eiland gevonden wo/den, die de aloude orange-blanche-blenvlag willen hooghouden en verdedigen tegen elke aanval der revolutie. De uitslag der schietwedstrijd is alsvolgt le prijs K. F. A. Hazen, Tholen 32 punten med. Overste Klontje, plus f 10,2e prijs Fr. Rijnberg, St-Avnaland 31 ponten, med. Comité Landstorm TholeD, plus f7.50. 3e prijs H. v. d. Linden, Tholen, 30 punten, med. Laernoes plus f5,4e prijs J. Deurloo Oud- Vossemeer, 29 punten zilveren horloge met ketting waarde ^25,—. 5e ijs A. Boone St-Annaland 29 punten Petr.st- net ketel waarde f 20,—, 6e prijó C. van Dom melen Oad-Vosse- meer, 29 paster» solarlauip waarde f 15,—. 7e prijs A. Verhees Ottd- ^ossemeer 29 punten staand Iiokje waarde 11,8e prijs M. P. de Wilde TholeD, 28 punten Vulpen waarde f10,—9e prijs H. Yennink Tholen, 28 ponten kistje sigaren waai .e f 7,10e prijs P. Tim merman Oud-V dineer, 27 punten Sigarenkoker waarde f6,—. 11e prijs C. Murre Poortvliet, 27 ponten [rjrtemonnaie waarde f5,12e prijs M. van Driel Oud-Vossemeer, 27 punten tabakspijp waarde f2.50. OUD-VOSSEMEER. Van de nieuw geboorde nortoowel op het Boschhoofd gaan geer» beste geruchten, het water moet erg zout zijn. Wel eigenaardig, dat alle wellen in den Kerkepolder eer smakelijk water geven, terwijl die in andere polders geen goed water opbrengen. Dit jaar is onder deze gemeente, voor zoover ons bekend, zeer weinig karwijzaad ge weest ook van het papaverzaad is weinig uit gezaaid geweest. De mime uitzaai van bieten, die zeer hoog in prijs zijn, zal wel oorzaak zijn, dat men deze min of meer speculatieve gewassen aan den kant heeft gedaannog een veertien dagen en dan begint het bietenstekeu reeds. zooveel meer als voorheen, daar ze aanhoudend vervolgd worden. In het Noorden van ons land is het aantal blijkbaar ook nog aanzienlijk, daar medegedeeld wordt, dat een visscher te Texel in één week er 16 buit maakte, eu dus voor premies mocht innen f 48.afgezien nog van de opbrengst van traau en huiden, wat ook nog al wat beduidt. In onze Scheldewateren schijnen deze intellecte dieren zoo schuw geworden, dat zij moeilijk te schieten zijn en zich bovendien veel meer buitengaats te bevinden dan vroeger. VISSCHERIJ. Bekend is, dat in de Zeeuwsche Stroomen j ook tal van zeehonden voorkomen, hoewel niet VERGADERING van den Raad der gemeente St-Maartensdijk, op 27 Augustus 1920. De hedennamiddag onder voorzitterschap van den burgemeester gehouden zitting van den ge meenteraad werd door alle leden bijgewoond. Na lezing en goedkeuring van de notulen der vorige zitting, werd mededeeling gedaan van de navolgende ingekomen stukken a. missive van Ged. Staten, houdende ken nisgeving der ontvangst van de wijziging der verordening op de herbergen, logementen enz, iu deze gemeente b. id. alsvoren tot ongegrondverklaring van het beroep van Joh. van Nienwenhuijzen inzake de afwijking door den Raad van zijn reclame op zijn aanslag in den hoofdelijken omslag. c. missive van den minister van arbeid hou dende mededeeling dat het correspondentschap voor de arbeidsbemiddeling aanspraak heeft op eene belooniug van f 150 tot f 300 in gemeenten van 20004000 zielen, waarvoor dit correspon dentschap is ingesteld, en waartoe van rijkswege 40 wordt bijgedragen. De vaststelling dier belooning voor deze ge meente werd aangehouden tot eene volgende vergadering. d. missive van den minister van binnenland- sche zaken nader aanbevelende tot het verleenen van een subsidie aan de Politieschool te Hil versum. De voorzitter zou 't zeer op prijs stellen dat aan het verzoek van den minister werd voldaan en stelde voor een bijdrage te verleenen van f 25, omdat op die school het politiepersoneel desknndig wordt gevormd. De heer de Graaf vond het een te plaatselijk belang. De heer Hage vroeg of het Rijk in die sub- eidieering voorgaat. De heer Vroegop voelde er niet veel voor en stelde de vraag of ons personeel dan niet goed is. Het voorstel van den voorzitter werd verworpen met 4 tegen 3 stemmen vóór de heeren Groe- newege, Quakkelaar en Koopman. e. een uitvoerig schrijven van de Gezond heidscommissie te Tholen, waarin op verschillende misstanden inzake de volkshuisvesting gewezen wordt. De Voorzitter merkte op, dat inmiddels de mestput véér de werkplaats van J. Pagee is opgeruimd; dat aan de bergplaats van M. Lan- gejan in de Vijfzinnen een goot is aangebracht, waardoor de bewoners aldaar voor het overtollige water zijn gevrijwaard en dat tot riooleering van de Westvest is besloten. Aangaande de sloot achter de rij huizen in de Boschstraat werd besloten deze voorziening door den bouwkundige te doen opnemen. f. Betreffende de riooleering van de West- vest is een schrijven ontvangen van den rent meester der gronden palende aan die sloot met verzoek rekening te houden met het eigendoms recht van die sloot. De Voorzitter zeide dat die bewuste sloot ge heel ten name van de gemeente staat. II. Vaststelling gemeenterekening 1919. De Voorzitter zegt dat, ingevolge de gemeente wet de rekening door den gemeenteraad vóór 1 September voorloopig moet worden vastgesteld en aan Ged. Staten ter goedkeuring moet worden aangeboden. De heer Hage heeft bezwaar tegen art. 5 van Hoofdstuk XIV dier rekening, betreffende de vrachten van het meel voor de bakkers tot een bedrag van f 148.55, hetgeen door de bakkers is betaald en noch le Sfcavenisse, noch te Scher- penisse aan de gemeente wordt in rekening ge bracht. De voorzitter zegt, dat, als het onderzoek was voortgezet tot Poortvliet, St-Annaland, Oud-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1920 | | pagina 3