Ac ati ru V De paardenfokdag* NI Ki Publicatiën. Burgerlijke Stand. Van onze berichtgevers. P 2 fbp il gevold met allerlei waren, zeep, sigaren, koffie- boonen, thee, cacao. Er is geen kruidenier in het plaatsje, wiens omzet niet minstens het tien voudige, meestal 20- ot 30-voudige van vroeger is. Velen kunnen hun goederen niet bergen, de balen en kisten staan in den tuin, op de stoep. Deze waren worden betrokken door Duitschers en de handel heeft plaats op het gedeelte van den weg, dat precies op de greüs loopt. Wan neer zij behoorlijk „Zoll" betalen aan de sedert eenige dagen daar gestationueerde kommiezen, dan hebben zij de waren nog 50 °/0 goedkooper dan in de Heimat. Maar in 't eerst kwamen er zooveel koopers, dat de kommiezen niets kouden uitrichleD. Op een avoud verschenen een kleine 8000 man uit Süderwick. De kommiezen werden gebonden of onder den voet geloopen. Natuurlijk zijn daarop zoodauige maatregelen genomen, dat een herhaling niet mogelijk was. Dit had wel eenige reactie op de //beurs" tengevolge maar deze duurde niet lang eu spoedig was de stem ming weer zeer geanimeerd. De broodkaarten opgeheven Met ingang van 12 Juli a.s. worden de witte- broodkaart, de wittebroodaauvullingskaart en de dagbroodkaart opgegeven. Wittebrood mag der halve weer vrij worden verkocht. Omtrent 't bruinbrood meldt de Staatscour. niets, zoodat blijkbaar de verstrekking van bruinbrood op bons tegen verlaagden prijs voor- loopig nog doorgaat. Mr. L. van Andel, oud-rechter te Middel burg, lid der Geref. Kerk aldaar, heeft, volgens de Ned., zich tot de Generale Synode der Geret. Kerken in Nederland gericht met het verzoek bij de behandeling in de Generale Synode van de kwestie-Netelenbos, ter wille van de objec tiviteit, alleen die leden dor Synode toe te laten, die in de vorige instanties niet aan de gevoerde behandeling en de gevallen uitspraken hebben medegewerkt* De laatste worsteling De conferentie te Spa, waar bepaald zal worden wat en aan wie Duitschland schadeloosstelling moot betalen, is geopend. Den eersten dag liep voor de Duitschers al niet gunstig af. De Duitsche afgevaardigden stelden in het licht dat ze om de rust te bewaren de beschik- kiug moeten hebben over 200.000 man, terwijl het vredesverdrag slechts 100.000 toestaat. Lloyd George gaf hierop een scherp antwoord en vroeg pertinent of de Duitschers soms zich aan de bepalingen van het vredesverdrag zouden willen onttrekken. Do be raadslagingen over dit punt zijn toen een dag uit gesteld en werden Woensdag hervat. Toen verstrekte do Duitsche minister van weerbaarheid een verslag met een voorstel dat binnen 15 maanden tijds hel verlangde cijfer van 100.000 man kan worden be reikt. De geallieerde afgevaardigden spraken hun onge rustheid er over uit dat Duitschland nog meer dan een millioen man onder do wapenen heott en zo weigeren dan ook dat deze toestand nog 15 maanden voortduurt. Deze zaak zal nog nader door geallieerde deskundigen onder oogen worden gezien. Men ver- wudht in ieder geval dat deze zaak spoedig geregeld zal worden. Wat de schadeloosstellingen betreft, hiermede hoopt men deze week gereed te komen en de con ferentie zal nog deze week eindigeu, om dan in het eind dezor maand te Ostende te worden voortgezet. Gebrek aan geschoold personeel. De spoor heeft tegenwoordig groote moeite deld en verwond en ten slotte uit den trein geworpen. Na eenige uren bewusteloos gelegen te hebben, kwam hij weer bij en strompelde naar Nispen onder Roosendaal. Hij is daarna in t ziekenhuis te Roosendaal opgenomen. Hij is beroofd van zijn portefeuille met 800 fr., horloge, vingerringen en valies met kleeding. LANDBOU W-VEETEELT. Donderdag a.s. zal le St-Maartensdijk de fokdag gehouden worden van de nog zoo jonge vereeni- ging. Hoewel het aantal inzendingen niet zoo groot is als vorig jaar, is de tentoonstelling toch nog belangrijk geDoeg. Het programma wijst niet minder dan 136 inzendingen aan, nog een re spectabel cijfer. Eu al mag het aantal iuzen- dingen iets minder zijn, het tentoon te stellen zal in kwaliteit niet minder zijn dan we op den fokdag te Tholen het vorige jaar zagen. Voornamelijk de] inzending van St-Philipsland zal de aandacht trekken. Eu indien het weder gunstig is, zullen naar we hopen velen zich Donderdag naar St-Maar tensdijk opmaken en zal de fokvereeniging de belangstelling hebben die ze zoo ruimschoots verdient. LANDBOUW. voor onze landbouwers. landbouwtentoonstelling de grootste ter wereld kan Een goed voorbeeld In Engeland is een gehouden, die gerust wordeu genoemd. Kr was ook een jaarlijksche vergadering aan verbonden waar met algemeene stemmen de con tributie bepaald werd op f26.per jaar en een entreegeld van f 13.Werkelijk een goed voor beeld ook voor onze Zeeuwsche landbouwers. De Eogelsche landbouwers begrijpeo, dat, als hun vereeniging over voldoende fondsen beschikt er ook veel in hun belang kan worden gedaan, ieta wat iren iu onze provincie, jammer geDoeg, nog niet inziet. Wat dit laatste betreft, zou men eens een voorbeeld moeten nemen aan verschillende vak- vereenigingen in ons land, waar zelfs contribu ties van f 500 h f 1000 PER JAAR geen zeld zaamheid zijn en die zonder tegenwerpiog van patroonszijde worden betaald, terwijl werkliedei.- organisaties van hun arbeiders een contributie eischeu van f43.jaarlijksch. om in voldoeud aar.tal goed geschoold personeel te krijgen. De minister van waterstaat heeft er trouwens in de Kamer op gewezen. Een gevolg vau dit feit was ook een rechtzaak voor de Amsterdamsche recht'oauk. Een ondermachimst stond terecht wegens het rijden door een ouveilig sein nabij NaardenBussum op 26 Dec. 1.1., tengevolge waarvan een ontsporing plaats had, en hijzelf gewond werd. De beklaagde wees er op, dat hij behalve zijn eigen werk ook dat van den stoker moest doen, omdat deze zelf onbekwaam was voor zijn taak. De stoker bevestigde dezo verklaring. Op de vraag waarom beklaagde, die vroeger al eeus met den stoker had gereden en dus diens onbekwaamheid kende, zijn chefs niet op deu toestand opmerkzaam had gemaakt, ant woordde beklaagde, dat dit toch niet zou ge geven hebben. Door gebrek aan personeel krijgen alleen de oudere machinisten goede stokers toe gevoegd. In verband met deze omstandigheden eischte het O. M. Blechts f 25 boete. De Theologische School tfc Kampen is aao verbouwing toe. 32 studenten hebben thans het verzoek gesteld, hiertoe niet over te gaan, maar uit te zien naar een andere stad, in alle opzichten meer dan Kampen geschikt voor de de algemeene, cultureele en theologische ont wikkeling, die huns inziens geëischt wordt voor a.9. predikanten van onzen tijd. Voor een weinig beteekenend feit dief stal van een paar rozenstruiken had zich voor de Bredasche rechtbank te verantwoorden een 20-javige vrouw uit Prinsenhage. Zij sloeg zoo'n brutalen toon aan en ging zoo te keer in de rechtzaal, dat hare verwijderiug gelast werd. Een marechaussee wilde haar wegleiden, maar kreeg eeu geduchten slag. Twee audere tnare- chaussee's kwamen te hulp en zoo werd de furie krijschend, scboppeod en bijtend nit de zaal gedragen. Later moest zy weer binnen komen en herbaalde zich 't zelfde, waarbij zij beweerde, dat haar de gelegenheid tot spreken onthouden wa9 Zij heeft verschillende marechaussee's duch tig toegetakeld. Een Zwitser reisde per trein van Esschen (België) naar Roosendaal en werd onderweg door twee vreemde kerels, vermoedelijk Rassen, die bij hem ia de coupé zaten, aangevallen, misbao- DE TWEEDE KAMER hield de vorige week nog twee dagen zitting. Donderdag werden zonder veel discussie een massa kleine ontwerpen aangenomen. Over een wetsvoorstel tot aanvulling en verhooging van de staatsbegrooting 1920 teneinde meer levens middelen beschikbaar te kunnen stellen, werd druk ker gesp oken, vooral omdat de behandeling gepaard ging met oen interpellatie-Beresteijn betreffende de liquidatie der aardappeldrogeryen. De interpellatie eindigde met twee moties van den spreker, welke evenmin als zijn vragen veel aandacht lokten. In 't antwoord van den minister kwam voor, dat hij nog geruimen lyd bruinbrood wil beschik baar stellen, dat hij voor huisbrandkolen don^ kost prijs van Limburgsehe kolen wil stellen bn aat hij voor groote gezinnon het rantsoen kolen iets wil vergrooteu. De door een deel der rechterzijde fel bestreden subsidie van f 20.000 voor de nationale opera werd druk besprokeu en den volgenden dag aangeuomon. De Kamer vergaderde Donderdag tot 's nachts 3 UUr* /-v 1 Vrijdag werd gestemd over de motie-Ossendorp om aan do onderwijzers aanmerkelijk meer dan f 150 voorschot te geven. Het werd met een groote meerderheid (5816) stemmen aangenomen. Wat de minister met de motie doen zal is nog niet bekend. Daarna en na de afdoening alweer van verscheidene 11 of 12 kleine wetten, kwam het belangrijke wetsontwerp tot het verleenen aan Duitschland van oen cridiet groot 200 mllioen gld. aan de orde. De strekking i8 hoofdzakelijk ons land gedurende jaren van een eenigzins voldoende hoeveelheid kolen te verzekeren. Er werd breedvoerig en ernstig overgesproken. De critiek er op was niet gering maar opbouwdend. De heer Treub vroeg of Nederland door deze wet niet vooruitliep op de internationale crediet- verloening aan Duitschland. Als de conferentie te Spa besluiten mocht, dat andere landen niet mee doen aan (leze credietverleening staan wij alleen. Verder wenschte hij en hij stelde dienaan gaande een motie voor dat de regeering krachtig pressie op de Duitsche regeering zou uitoefenen op dat geen kwade praktijken voorkomen dat Duitsche leveranciers de met Hollanders gesloten contracten niet nakomen. Op deze en andere opmerkingen en vragen ant woordde de minister, dat de commissie van herstel met het voornemen tot credieiverleeniDg aan Duitsch land bekend was, eu geen bedenkingon er tegen gemaakt had, en dat het onjuist was, dat dit voor stel diende om de maatschappij tot exploitatie van kolenvelden te bevoordeelcn. liet plan was van de regeering uitgegaan en niet van die maatschappij. De minister kwam op tegen de voorstelling als zouden onze koleovooruitzichten gunstiger gewordon zijn. Dit is volstrekt niet het geval. Hij noemde het van 't grootste belang dat wij voor eenige jaren verzekerd waren van kolen uil Duitschland. De overeenkomst was economisch en fiuantiëel vau groot belang. Het crodiet werd tenslotte zonder hoofd. st. toe- gestaau en de motie-Treub aangenomen. Daarna ging de Kamer tot wederbijeenroeping met vacantie. OUD-VOS8EMEER. Medegedeeld wordt dat ouder deze gemeente's nachts een tweetal paarden de staarten waren afgesneden oöder de naburige gemeente Poortvliet schijnt dit ook al gebeard le zijn. De daders natuurlijk onbekend. Benoemd tot buitengewoon waterbouw kundig opzichter te Walzoorden de heer J. Bruijnzeel alhier. Er zullen vanwege de vrijwillige landweer, waarbij zich circa 30 oud-militairen hebben aangesloten, ook te dezar plaatse schietoefeningen worden gehouden naar uien ons meldde onder leiding van een oud-sergeant. 1ERSEKE. Dinsdag zijn hier elf Duitsche kindereu aangekomen om gedurende eenigen tijd bij ingezetenen verzorging en huisvesting te vinden. STAVENISSE. 11. Zaterdagavond vergaderde te Sint-Maartensdijk de vereeniging van Gedipl. Oud-Leerl. van deu L. W. C. alhier. Als afge vaardigde naar de Alg. Verg. van den Bond van Oud-Leerlingen te Zierikzee op 13 Juli a s. werd benoemd de heer C. G. Hage te Sint- Maartensdijk en als diens plaatsvervanger de heer 3. C. Droogendijk alhier. Besloten werd pogingen aan te wenden iu deu a.s. winter weder te St-Maartensdijk eeu cursus ia Bedrijft- contröle door den heer Buijze te doen geven. In de laatste dagen komen alhier zeer veel gevallen van mazelen voor. Onze Weeniche Gastjes. THOLEN. Nog eenige dagen cn een deel der Weensche kinderen die hier een zoo goed onthaal hebben gevonden, gaan hun pleegouders vorlaten en keeron weder huiswaarts. Ze gaan uit het gastvrije Tholen weer de betrekkelijke ellende tegemoet. Menig pleegouder zal waarschijnlijk zijn pleegkind nog iels mede willen geven om tenminste te zorgen dat hun gastje de eerste wekeD niet zoo erg zal voelen het groote verschil tussclien het overvloedig eten hier en het magere der maaltijden te Weenen. Zoo or pleegouders zijn die dit kunnen doen, geel dan Uw pleegkind mede, meel, spek en kaas, dit zijn levensmiddelen die weinig plaats innemen en waaraan groote behoefte bestaat. Heeft Uw kind spaargeld, wissel dit geld niet tegen kronen, doch wissel het in tegen Hollandsch papierengeld, zilverbons en ander papieren geld heeft in Weenen meer waarde dan ons zilvergeld. Geeft U kind géén vruchten mede. De vruchten die thans rijp zijn, zijn te zacht om vervoer te door slaan, de kleederen van de kinderen zouden door het sap bederven. SCHERPENISSE. In de plaats van den heer C. A. Geuze, die tot burgemeester is benoemd, werd in den gemeenteraad van Maandag tot wethouder benoemd, de heer M. A. Kievit met 5 stemmen, terwijl de heer Joh. Keijzer 2 st. verkreeg. Naar aanleiding van een verzoek van Ged. Staten werd in de motor- en rijwielver ordening een wijziging aangebracht wat betreft het constateeren van overtredingen. Ingevolge de onthouding der goedkouring van Gcd. Staten van het raadsbesluit van 26 April 1920, wordt dit besluit te niet gedaan en besloten eeu nader besluit aan bet College in te zenden. Voor ken nisgeving wordt aangenomen een schrijven van Burgemeester en Wethouders betreffende reorga nisatie van gemeentepolitie. Her •lt, m Ke der Ge 2 3 ET j 08 BE Til VOO 8Ü I ielei mer. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. Buslichtingen aan het Postkantoor te Tholen. 6.00 vm. alle correspondentie. 9.30 vm. idem (uitgezonderd die voor het eiland Tholen.) 12.00 vm. idem. 4.30 nm. idem. (idem.) 6.40 nm. idem. (idem.) 6.50 nm. correspondentie voor het eiland Tholen. vrouw van Jan Hoek. Corneli» Stolt, 82 j gehuwd. Nicolaas van Oost, 98 jwedu van Geertje van der Klooster, daarna wedu van Adriaantje de Jonge. Pieternella Wissel, weduwe van Leendert Johannis van Oever Gem. IERSEKE, van 28 Joli. Geboren Catha'ina Helena Jobauna, d cobus Jacob de Leeuw en Wilhelmina Benji Geluk. OverledenJobennes Lambertus Dodo 6.8 echtgen. v. Catharioa van de Plasse. Cor Pieternella, 8 weken, dv. Pieter Marinns Rj®d en Janna Eversdijk. Gem. POORTVLIET over de maand Juni Geboren Neeltje, d.v. Marinis van l Marina Johanna Geuze. Overleden Maria Oosdijk, 2 jr., d.v. Johi Jozua Oosdijk en Johanna Geuze. Jacob Ki 84 jr., weduwnaar van Maatje Heijboer, weduwnaar van Joziua de Graaf. Gehuwd Willem Jan Gebraad, jm en Johanna Pieternella Heijboer, jd. Arend de Vries, jm. 27 jr. en Jacomina Jol Heijboer, jd. 31 jr. Cornelis LauTens de J jm. 21 jr. en Anthonia Cornelia Giljam, jd. Gemeente STAVENISSE over Juni 19: GeboreDAbraham tv. J. M. Heijbo J. Smits. Helena Maatje dv. M. Hout eu C. Koenraad zv. J. Priem en P. Moerland, truida Adriana dv. A. Luijk en J. J. v. Overleden Hendrik v. Yseldijk (te St- tensdijk) 31 j^ echtg. van N. Overbeeke. Gehuwd M. v. d. Berg 27 j. jm. en (Juist 25 j. jd. P. H. M. v. Dommelen jm. en E. Proost 48 j. jd. J. Hoat 28 en J. v. 't Veer 19 j. jd. M. J. Schippers jm. (van Kloetiage) ea M. C. Moerland 23 P. C. H. van Oost 26 j. jm. en H. v. d. 30 j. jd. Gemeente THOLEN van 2—9 Juli 19 Geboren Johanna Pieternella, dv. P. J en van A. J. Geluk. Johanna Magdalem M. M. Cornelisse eu van J. C. Schot. Joh dv. J. L. Schot en van J. van Sabben. Cornelia, dv. L. M. Fierens en v. A. We|Thol< Ondertrouwd I. Geluk jm. en M. Hi mengel jd. Overleden: Maatje Nelisse 79 j.( ecl van M. Wesdorp. Gem. OUD-VOSSEMEER over de maand Juni je^c Geboren: Izaak Jan, zv. Abraham JacobiGroo Gonel en Maria Hoogitrate. Johannes Corneli jam nardus, zv. Petrus Cornelia Marie van der E Cornelia Adriana Maria de Wit. Maria Hei itdu dv. Arie Lindhoot en Johanna Helena Wilb Goedegebaure. Leendert, zv. Cornelis van sleyn en Pieternella Hameete. Leendert, Adriaan van Driel en Pieternella Maria Nili Overleden Cornelia Weatmaaa, 76 jr,, van Janna Dorat. Jacobos van der Klooster, zv. Josepb van der Klooater en Jaooba Vroegop. Matheus Heyboer, 37 jr., zv. Pieter boer en Adriana Heyboer. Gehuwd Pieter Johannea Ooms, 30 jr., te Woensdrecht en Pbilemina Pieternella W'yngaard, 23 jr. Anthonie Marinua de Rijke en Pieternella Anna Verburg. Gem. SCHERPENISSE over Mei en Juni 1 Gehuwd Cornelis Burgers, 55 j. en Los Slager, 38 j. Abraham de Wilde, 26 j. en Jagl, 24 j. GeborenCornelia, zv. Jacob Hage en Ci Bolier Cornelia Johannia s.v. Dirk Johannis en Dina Hendrika van Ai. Overleden: Jacob Duynhouwer, 70 j., echl van Aaltje Sanrland. Janaje Cornelia, 3 j. hannia van der Meijden en Sara Adriana Bejj HuwelijkenJohannia Slager 29 j. en Vroegop, 23 j. Be in ze Joed dc tn 6 1 3 A Hf Cl in d 3. W UITSLAG verkoopingen en aanbestedingen. Uitslag der Verkoopingen ?an Em. v. d. Slikke, Poortvliet, door Notaris v. d. Velde, Tholen, gehouden den 7 Juli 1920. Paarden van 1 685f 3600. Veulens f 755—f 1000.— Koeien van f600905. Vaarzen en ossen van (105f 4,65.— iaro bt 1 ST-PHILIPSLAND. Bij den vredslrijd en riug- rijderij bij gelegenheid van het laatstelijk ge- hondeu concours vanwege de vereeniging het Belgische Trekoa°TA..-bp.haalde de eerste prijs L, J. wees voor: 10 ERIËN, HAARWERKEN, RS, en aanverwante artikelen. ben; HANDEL Gem. ST-ANNALAND vau 1 Mei tot 1 Juli 1920. Gehuwd: Poulus Rijndorp, 27 j. jm., van Willemstad en Janna den Baan, 23 j. jd. Pieter Rijnberg, 21 j. jm. en Jannetje Suzanna Snoep, 20 j. jd. Jacob Anthonie Marinus Geluk, 22 j. jm. en Leontje Joiina Eleubaas, 19 j. jd. Ja- cobns van Oeveren, 33 j. jm. eu Apolonia Fran- cina Burgers, 24 j. jd. Johannis Elenbaas, 51 j., weduwnaar van Dina Anna Heijboer, eo Cornelia Buijs, 37 jweduwe van Jan van Vessem. Lam- brecht Quisl, 28 j. jm. en Neeltje van der Welle, 21 j. jd. Geboren: Hermanus Nicolaas, zv. C. M. Rijn berg en A. van de Merbel. Johannis, z.v. C. Westdorp en H, den Braber. Cornelis Jacob, zv. Jacobus van der Graaf eu Dina Vroegop, Mar- tiDUs, zv. J. J. Hendrikse en M. Fase. Jacob Pieter, zv. M. A. Hage en A. van der Reeat. Maria, dv. C. van Schonweu en J. vaD der Jagt. Marinus Adriaan, zv. J. A. Snoep en N. Scher- penisse. Thomas, z.v. N. Overbeeke en C. van den Boogaart. Cornelia, d.v. C. van der Meer en D. Ridderbof. Adriana Macbelina, dv. M. van Beek en N. C. Bevelander. Jacoba Maatje, dv. J. van Houdt en A. van Dijke. Abraham Hen drik, zv. A. van Oost en W. 1. Franke. Abra- rnina, dv. P. van den Boogaart en A. Poulisse. Jacobus Hubrecht, zv. J. van Moort en A. Deorloo. Overleden: Leuntje Jacomina Snoep, 40 j., Van 1218 Juli 1920 kunnsn gebruikt bon no. 41 van de auikerkaart voor t/g pond Geldigheidsduur van couponnen der BROOD! berg TEN voor het 148e tijdvak van 1220 Juli De broodkaarten voor wittebrood, waaro W en geen nnmmer voorkomen ijjn voOr tijdvak groen gekleurd. Tholen, den 9 Juli 1920. De Burgeaeeeter voerue J. W. WAGTHljMle Li Do Ri foor Islijl ID Ier, ligei >len, Nota olen broe r DPI Veilingsvereeniging „De Eendraoht" Veiling van 7 Joli 1920. Zwarte bessen f 1.38 per K.G. Roode 0.29 Eclips-aardappeleu f 11.90 per 190 K, luid ROTTERDAM, 6 Juli 1920. EIEREN. Op de heden in ons veilingslokaal poortstraat 24 gehouden veiling werden gende prijzen besteed Gegar. versche hoendereieren van f 12.50 tot (14.58. Kleine kipeieren f 11.tot 12. Eendeneieren f 13.tot 13.50. Aanvoer 228.000 stuks. Kot Tb E IED nem IVOO rber lolei in Temperatuur van het Soheldewater te Zaterdag Zondag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Juli 3 4 5 6 7 8 9 Graden C or 1 20, 20,2 19,8 18,2 18, 18, 18, iter 19 De ugs

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1920 | | pagina 2