0 N D E R W IJ S. Burgerlijke Stand. Kerknieuws. Marktberichten. De staking in de havens. In verband met het feit, dat de Scheepvaart- vereenigingen de gelegenheid tot het hervatten van den arbeid hebben opengesteld, deelde het Hbl. mee, dat verschillende stakers als hun oordeel uitspraken, de staking te hebben verloren. De reeders stelden het in hun mededeeling trouwens ook voor, alsof de aaudrang tot het weder openstellen der terreiuen van de zijde der stakers was uitgegaan. In hoeverre dit juist is, kan de buitenstaander moeilijk beoordeeleo. Intusschen geeft de offici- eele staking9leidiog nog volstrekt niet toe, dat de staking verloren zou zijn. De heer Brautigam, een der leiders van den Centralen Bond, was volstrekt niet overtuigd van een spoedig einde. Als ik, zei hij tot een journalist, thans in een vergadering van den Centr. Bond een voorstel zou doen lot opheffing der stakiug, zou ik van het podium worden geslagen. Het bestuur van den Centralen Bond beeft iu een mededeeling aan de bladen reeds verklaard, dat het voorstel vau de Scheepvaart-vereeuigiugen zelfs niet voor bespreking in de stakersvergade» ring in aanmerking kan komen. Een paar stoomvaartmaatschappijen op Oost en West-Indië vroegen personeel om te mou- steren op schepen, die binnenkort zouden uit varen. Zij hebben evenwel van de vergadering van georganiseerd en ongeorganiseerd personeel antwoord outvangen, dat dit bereid is te mon steren, zoodra de staking is g ërndigd. Dus niet eerder. Toch is de ^Prinses Juliana" naar Oost-Indië en de „Prins Frederik Hendrik" naar Wes!- Indië vertrokken. De Ceutrale Bond heeft Zaterdag het gewone bedrag uitgekeerd. De Federatie betaalde f 5, plus 50 cent per kiud aan gehuwden en f 2.50 aau ongehuwden. Uit alle deelen van ons land komen werkwil ligen die het mogelijk maken dat er schepen worden geladeu en dus kunnen gaan varen. De uitkeering aau de stakers zal ook niet lang meer kannen duren. De stakers eischen voor zichzelf het recht op te \nogen staken, doch ze weigeren andereu het recht om te gaan werken, met gevolg, dat te Amsterdam en Rotterdam de politie en de gewapende macht wel eens hard handig tegen de stakers moet optreden, die werkwilligen molesteert en aanvalt als ze naar het werk gaan of van hun arbeid terugkomeD. Luchtpostdienst NederlandEngeland. Voor de exploitatie vau den luchtpostdienst NederlandEngeland hebben zich reeds tien Nederlandsche luchtvaartondernemingen aange meld. Voorloopig zullen alleen brieven en druk werken per luchtpost worden verzonden, met uitzondering evenwel van stukkeu met aangegeven geldswaarde, waarvoor het luchtverkeer blijkbaar nog niet veilig of rijp wordt geacht. Voor zoover niet strijdig met de belangen van den postdienst, zal bevoegdheid kunnen worden verleend voor het medenemen van passagiers. Het Nederlandsche lacdiDgsstation zal beslist in of zeer kort nabij Amsterdam, Rotterdam of den Haag moeten liggen. De keuze uit deze drie plaatsen zal mede afhangen vau het overleg met de maatschappij waaraan de luchtdienst zal worden opgedragen. Nederland—Denemarken 2-0. Dat is Paaschmaandag een gloriedag voor Nederland geweest. Een gloriedag, wel te verstaan, als men voet baller i«, of in voetballige extase geraken kan. Onze jougens, die het in vroegere jaren twee maal tegen de Denen verloren hebben, hebben thans in het stadion te Amsterdam schitterend revanche genomen en eeu overwinning behaald met 2— 0. Eu zeer verdiend, volgens de sport- verslagen. Elk plaatsje in het stadion was bezethet aantal toeschouwers liep naar de 30.000. Op de ollieieelb tribuue tal vau autoriteiten. Onze minister van buitenlandsche zakeD, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeekde voorzitter van het Olympisch Comité, F. W. baron vau Tuijll van Serooskerken mr. J. B. Kan, secre taris mr. C. Feith, secretaris-generaal vau het departement van onderwijs wethouder Vliegenj eereleden vau den N. V. B. en verder nog een breede schaar van autoriteiten, al dan niet met hoege hoeden en allemaal met min of meer officieele gezichten. De Hollanders gaven opmerkelijk vast spel te zien, beter dan de DeDen. De doelverdediging was bij beiden uitstekend, maar het voorhoede- spel was bij de Hollanders veel beter dan bij de Denen. De overwiuningsjubel deelde zich spoedig aan heel Amsterdam mede en werd befuifd als een wereldgebeurtenis van deu eersten rang. De toestand in Denemarken die vorige week zeer spannend wa9 en waar men voor een revolutie vreesde, is eeoigszins out- spanuen. Er komt een zakeoministerie, terwijl de werkliedeuorgaoisalies de staking hebben afgelast. De Koning kan dus zijn kroon behou den en Denemarken blijft voorloopig een ko ninkrijk. De drukste punten in de groote steden. Het verkeer te Londen bereikt zijn hoogte punt op het kleine plein in het hartje der City, waar de Beurs, Engelsche Bank en Mansion House liggen. Hier verkeert van Maandag tot Zaterdag, gedurende 10 uren van den dag, een stroom van een half millioen voetgangers en 50.000 voertuigen. Te Parijs is het drukste punt de Place de 1'Opera, waar dagelijks 63.000 voertuigen en 450.000 personeu passecren. Te Berlijn i9 de hoek Friedrichsstrasze en Leipzigerstrasze het drukst. Hier loopen dage lijks 300.000 voetgangers. Evengroot is het verkeer op het Wladimirski- Prospect te Petersburg, terwijl men op de Guaben te Weeuen slechts 275.000 voetgangers telde. Op de Puerta del Sol te Madrid verkeeren in 24 uur 350.000 menschen. De Broadway te New-York wordt dagelijks door 500.000 voetgangers betreden. Rijk Nederland. We hebben millioönen aan de Rassen ver loren, andere millioenen met speculatie in marken en kronen, en nog weer andere millioenen als men zijn geld in binnen- of buitenlaudsche staatsfondsen had belegd. Maar ondanks die drievoudige verarming zijn „we" er rijker op geworden in de oorlogsjaren. Het onder de vermogensbelasting vallende vermogeu bedroeg in de belastingjaren 1912/13 7.478.000.000. 1913/14 7.607.000.000. 1914/15 7.680.000.000. 1915/16 7.311.000.000. 1916/17 7.841.000.000. 1917/18 8.884,000.000. 1918/19 11.379,000.000. Nu zou men kunnen opmerken, zegt de heer Vliegen in Het Volk, dat ook bij de beoordeeling vau deze cijfers er op gerekend moet worden dat het geld in waarde is verminderd, dat een ton kapitaal thans in werkelijkheid veel minder is dan een ton kapitaal in 1913, en dat z66 beschouwd, de vooruitgang toch weer niet zoo groot is. Maar daar staat dan toch weer wat anders tegenover en wel de zeer verhoogde rentostaudaard. Bedroeg de rente der openbare leeningen voor den oorlog 4 h 41/2 pCt, thaus kan men voor 6 pCt. geen geld krijgeD. Qemeenteleeningeu van 6'/2 pCt. kunnen niet eens pari uitgegeven wordeü. De Fransche staat heeft een leeniDg uitgeschreven die praktisch 7,/2 pCt. geeft en die is er zelfs niet ingegaan. Zoodat oen ton kapitaal voor den oorlog 4 d 4V2 duizend gulden reute opbracht, en thans minstens Q*/2 duizend. Het spreekt vanzelf dat in het bedrijfsleven de stijging der rente nog sterker ir. Zoo werd gemiddeld over het gestorte kapitaal in 1917/18 uitgekeerd (alleen Nederlandsche ondernemingen, dus geen Indisch-Nederlandsche:) In den mijnbouw 19.10 pCt. In de vervening 16.68 In de visscherij 56.07 Zuivelbereiding 26.25 Margarinefabrieken 27.64 Bectwortelsuikerfabrieken 51.66 Zoutziederijen 18.34 Branderijen en distilleerderijen 26.87 Fabrieken van verduurzaamde levensmiddelen 31.15 Tabak- en sigarenfabrieken 18.50 Fabrieken en werktuigen 14.41 Textieltabrieken 21.65 Papierfabrieken 16 63 Zeepfabrieken 19.52 Chemische fabrieken 23.27 Groothandel 16.77 Hypotheekbanken 17.4-4 Levensverzekeringen 11.69 Het gemiddelde dividend over alle naanalooze vennootschappen bedroeg 13.80. Met de koloniale ondernemingen er bij 16.06. Het is dus niet het kapitaal, dat door den oorlog geleden heeft. Integendeel. De revolutie in Duitschland. De vorige week konden we reeds berichten dat de Duitsche regeering zich weer van haar macht had verzekerd. Overal waar de regeerings- troepen kwamen, zag de oude regeering haar macht hersteld, hoewel het op sommige plaatsen heet toe is gegaan. De macht der roode troepen was niet zoo bizonder groot. Het treurige gevolg van een en ander is evenwel, dat overal waar de roode benden moesten vluchten, zij aan het plunderen sloegen. Dit is niet zoo'n wonder als men weet dat de gevangenissen door de spar- taciërs zijn geopend en de vrijgelaten dieven van de gelegenheid gebruik maakten. Onder Hamm is b.v, erg gevochten, men vond een troep van 15 doodeD, allen waren vrijgelaten tuchthuisboeven. Verder sneuvelden er ongeveer 300 spartaciërs, er waren jongens van 15 tot 16 jaar bij, ruim een 200 tal. Waar de roodeu op het bezette gebied de macht ook aan zich trokken en de eotente die de macht daar in handen heeft hieraan niets doet, verzocht de Duitsche regeeriug toe te staan dat de rijksweer dit gebied binnen mocht trekken om schoon schip te makeD. Waar er haast bij de zaak was, werd voorwaarts getrokken en werd hier ook opruimining gehouden. De Frauschen dachten hiervan te profiteeren en achtten het vredesverdrag geschonden dat zegt dat elke daad van Duitschland om den vrede te verstoren is verboden. De Fransche regeering richtte een vrij sterk protest tegen de Duitsche engaf een deel van het bezettingsleger bevel om Frankfort en andere Duitsche steden te bezetten. Tege lijkertijd dacht Fraukrijk dat zijn medebond- geuooten dezen stap wel met gejuich zou be groeten. Het is anders geloopeD. Italië was de eerste die protesteerde tegen de donkere politiek van Frankrijk. De meeste Engelsche bladen waren niet erg te spreken over dit optreden van Frankrijk, terwijl uit Amerika du evenmin goede berichten komen voor den Fraoschen bondgenoot. België hield zich een beetje afzijdig er is Kroonraad gehouden, en daar is bepaald dat men zoo noodig, meedoet. De Frausche bladen geven, na eerst te hebben gejubeld, nu te verstaan dat indien de Duitsche expeditie is afgeloopen ook de Fransche troepen terug zullen wordeu getrokken, het was olq Duitschland eens duidelijk te laten zien dat men nog geen vertrouwen bezit en de macht om een of ander minder gewenscht optreden te weerstaan. De Duitsche regeering heeft ten krachtigste geprotesteerd tegen dit optreden waartoe zij zelf door zoo spoedig op te treden eenigszins aan leiding gaf. Doch gezien de houding van de zoceven genoemde groote mogendheden gelooven we dat Frankrijk wel spoedig zijn troepen terug zal moeten nemeo. Het gouden jubilé van den Ned. Protestantenbond. Dit jaar viert de Ned. Protestantenbond zijn gouden jubileum. In de Hervorming is naar aanleiding hiervan de vraag aan de orde gesteld, waar de Bond is opgericht. Sommigen zeggen te Drachten, anderen te Utrecht. Ds. Colen brander te 's-Gravenhage lost de vraag op met de volgende mededeeling „De Bond is als „Bond" in Juli 1870 te Utrecht gesticht. Maar die stichting was verbe tering en een herdoop van de Vereeniging „Gewetensvrijheid". Eu deze is 15 Maart 1870 te Leeuwarden tot stand gekomen op advies van de op vergadering der moderne predikanten uit het Noorden d.d. 22 Oct. 1869 benoemde com missie, welke bestond uitB. W. Colenbrander, pred. te Drachten, voorzitter W. Zaalberg, pred. te Bergum, secretarisA. S. Carpentier Alting, pred. te Dokkuin, penningmeesterN. S. Balsem, pred. te Langezwaag en J. F. Corstius, pred. te Heerenveen. Die heeren nu hebbeu hun werkzaamheden verricht op de bovenzaal van het hotel #Phoe- uix" te Drachten. Dit is 't aandeel dat Drachten heeft gehad in de zaak. Niet de Nederlandsche Protestanten bond is daar geboren, maar zijn moeder". Uitsluiting. De strijd in het meubelmakersbedrijf gaat zich nog meer toespitsen. Niöt alleen daurt de uitsluiting der gezellen voort, maar de patroons organisatie heeft tevens de niet aangesloten patroons verzocht, ook hun werknemers gedaan werk te geven. Terwijl er bij den leveranciers van mate riaal op aangedrongen zal worden, om weiger achtige werkgevers geen grondstoffen te leveren zoolang de uitsluiting duurt. OESTERS. In de maand Maart zijn uit Zeeland ver zonden naar onderstaande landen Nederland 460.000 oesters. België 1.838.000 Duitschland 63.000 Engeland 473.000 Fraukrijk 75.000 Andere landen 6.000 Totaal 2.915.000 oeslers. De hoeveelheid verzonden iu de gelijknamige maanden van het vorig jaar bedroeg 9.464.000 staks. UITSLAG verkoopingen en aanbestedingen. Te Middelburg is door het bestuur der woningstichting Volksbelang aanbesteed het verrichten van grondwerken, zandaanvullingen en ophoogiug op een terrein aan den Stijfssel- weg. Minste inschrijver de heer J. J. Geluk te Tholen voor f48.500. Stavenisse. 11. Zaterdag werd alhier door B. en W. herbesteed de bouw vau 10 gemeente woningen. Ingeschreven was voor de massa door de heeren Blaas te Tholen ad f 45050, Andriesse te Scherpenisse ad f 44450 en Dijkslag te Tholen ad f 42825. Voor het timmerwerk afzonderlijk was ingeschreven door den heer A. v. d. Hoek te Sint-Maartensdijk ad f 20320 en voor het schilderwerk door den heer C. Berwold te Scher penisse ad f 2232, De gunning is aangehoaden. St-Maartensdijk. Op de voordracht voor ouder wijzer aan de Openbare Lagere School in deze gemeente zijn door Burgemeester en Wethouders geplaatst de Heeren le. H. A. Mosselman te Poortvliet. 2e. I. J. Schroevers te Middelburg. 3e. A. J. Noels te Ellewontsdijk. Gem. SCHERPENISSE over Maart. Overleden: Mathijs Dirk Geuze 68 j. echtg. van Maria Bolier. Diugenus Kleppe 54 j. on gehuwd. Marinus Leendert Goedegebuur 71 j. echtg. van Johanua Suurland. Daniël Bijl 26 j ongehuwd. Maria Leenwe 89 j. wed. van Jan Muller. Geboren Johaana Tannetje dv. Pieter Tho- jeuaar en Clazina Slotemaker. Gem. POORTVLIET over Maart. Gehuwd: Willem Eliza Anthonisse jm. 29 j. en Johanna Cornelia vau der Stel jd. 23 j. Geboren: Adriaan Gerardus en G, Adriaan (tweeling) zv. Authony Christofit boer en van Johanna Wonterina van Ai Cornelia dv. Johannis Cornelis Feijtel Lena Cornelia van Splunter. Adriana dv. Hermann9 Lindhout en ven Dirkje Saki Overleden: Adriaan Gerardus 4 d. zv. Christoffel Heijboer eu van JohanDa W( van As. Cornelia van Splunter 76 j. van Jan de Zeeuw. Sara Cornelia dv.J Cornelis Feijtel en van Lena Corne Splunter. Gemeente IERSEKE van 28 Ap Getrouwd Hendrik Johannes Padmol jm. en Cornelia Anna Meas 26 j. jd. Ondertrouwd Andries Ruissen 23 j Adriana Sanderse 23 j. jd. Leendert d 24 j. jm. te Eikerzee eu Tannetje Pie van de Kreke 21 j jd. Geboren Diua Johanna dv. Marinus van de Vrede en Johanna Verechuure. Gemeente STAVENISSE over Maart Geboren Mariua Jannetje, dv. D. L N. C. van Oeveren. Willempje dv. I. en M. Weidorp. Elizabeth, dv. A. Ou en C. den Engelsman. Catharina, dv. J en P. den Braber. Pieternella dv. M Beveren en P. E. v. IwaardeD. OverledenJohs. Klippel 65 j. ecl M. Roggeband. Johanna van Iwaarder weduwe van J. Suurland. Gemeente THOLEN van 29 April Ondertrouwd E. Oelbers, wedn, van van Iwaarden en P. A. Eist jd. Gemeente ST-MAARTENSDIJK ove| maand Maart 1920. Ondertrouwd P. Franke (uit Rolde) j. en M. Polderman 20 j. Getrouwd K. C. vau der Slikke jm, en C. M. Noom, jd. 30 j. L. J. Mul 29 j. en A. C. Muller jd. 28 j. A. C. di jm. 25 j. eu C. Heijboer jd. 22 j. Geboren Marinus, zv. C. v. d. H L. A. Bazen. JenDy Eva, dv. J. Taze E. J. J. v. d. Bel. Hermiue Constan A. C. Lindhout, en A. L. Deurloo. Le Zf. M. Hartog en M. J. vau Gorsel. A A. van der Reer en J. Bouwman. Jo Albert, zv. A. N. van Heraert, en C, Janna, dochter van P. van As en L. A. de Overleden Abraham, 4 rand. zv. A en A. P. Hengstmengel (overl.) A. W. Ver 60 j. echtgen. van Joh. Hartog. Pie Cornelia, dv. M. den Haan en P. C. van PREDIKBEURTEN. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 en nam. 2, ds. Van Luttervelt. Nam. Doopsbediening. Geref. Kerk voorm. 10 uur eu nam. 2, ds. C. Staal te Oud-Vossemeer. Geref. Gem. voorm. 10, nam. 2,30 uur en 'i 7 uur leeskerk. Ned. Protestantenbond Afd. Thole| GEEN DIENST. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 d«. Ve nam. 3 uur leeskerk. Geref. kerk, voorm. 10,30, nam. 3 eu 'i 7 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. kerk, v0orm. 10,30 leeikerlj 3.30 uur ds. Luijerdijk, Voorbereiding H. maal en Doopsbediening. Geref. kerk, voorm 10,30, nam. 3 eu 6.30 uur leeskerk. ST-MAARTENSDIJK. Ned. Herv. kerk, voorm. 10,30 leeskerk, uur ds. Kamsteeg. Geref. kerk voorm. 10,30 en nam. 3 uur h STAVENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 10,30 en nam. ds. Kamsteeg. Oud Geref. kerk, voorm. 10,30 nam. 3 en 6,30 uur leeskerk. ST-ANNALAND. Ned. Herv. Kerk voorm. 10,30 en uam. 3 Oosterhui». Voorm. H. Avondmaal. Nam. Eb ging H. Avondm. en Doopsbediening. Geref. kerk, voorm. 10,30, uam. 3 en 6 uur leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. kerk, voorm. 10.30 en nam. d». Van Griethuizen. Geref. kerk, voorm. 10,30 nam. 3 eu 'i 7 uur leeskerk. IERSEKE. Ned. Herv. kerk voorm. en nam. ds. Boer Doops bediening. Geref. Kerk, voorm. en nam. ds. Meger. Chr. Ev. Gem., voorm. en nam. en 'i ds. Bromet. Oud Ger. Gem. voorm., nam. en 't ds. Koralen. THOLEN 10 April 1920. Eieren 71/, cent per ituk. Boter f 1.35 per pond. Temperatuur van he^Scheldewater te April Graden C Zaterdag S 9,3 Zondag 4 9,3 Maandag 5 9,2 Dinsdag 6 9,2 Woensdag 7- 9, Donderdag 8 9,2 Vrijdag 9

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1920 | | pagina 2