GEMENGD NIEUWS. 0 N D E R W IJ S. Kerknieuws. Ingezonden Stukken Marktberichten, Burgerlijke Stand. Mejuffr. Q. C. Bakker onderwijzeres te 81nia, vroeger te Ierseke is benoemd aan de openbare school te Hansweerd. Donderdag 1 April ia de Ned. Herv. school geopend met een klasse, de le en een onderwijzeres. Er waren rnim 20 leerlingen. Op 1 Mei beginuen de andere klassen. Ds, Boer was bij de opeuing tegenwoordig. Toch liever alleen. Een armoedig arbeider, te Loo bij Batbmen, zekere KI. V. vond bet aangenamer alleen te wonen dan bij auderen zijn intrek te nemen. Bij bet zoeken naar een alleen verblijf beging hij echter zulke dwaasheden, dat bet gemeentebe stuur en de diaconie met 's mans lot bewogen, hem eeu kosthuis aanboden bij uette, kinderlooze lieden, waar hij iu ziju doen en laten geheel vrij zou zijn. Daarvan wilde V. evenwel niets weten. Alleen wonen, dat was en bleef zijn hoogste ideaal. Nu had een andere daglooner bij zijn klein boerderijtje een heel groot kippeuhok staan en dat bood bij hem tot verblijf aan. De kakelaars moesten verhuizen. Het bok werd voor huisvesting ingericht, doch 't was en bleef eeu bok, zeer geschikt als woning voor pluimgedierte, maar niet voor een menscb. Een schatrijke juffrouw, die in dezelfde buurt eeu buitenverblijf bewoont, had ook een kippen hok, een dat veel mooier en solieder was dan dat, waarin V. huisde. Dat wilde zij den armen stakker wel verkoopen. Een landbouwer, die zich met den koop bemoeide, liet een inteekenlijst rondgaan eu de opbrengst was zoo groot, dat het hok kon worden gekocht. Het werd overge bracht naar een op eenigen afstand gelegen deti- uebosch eu daar woont de man nu, geheel alleen, in de vrije natuar, liever dan zonder zorgen te hebben bij anderen in te woneD. In zijn //huis", dat de villa Kukeleku" wordt genoemd, staat een kachel waarop bij eten kookt, een kast voor berging van zijn kleeren, en een ledikant. Een plank over 't ledikant is zijn tafel. Hij maakt worstepennen, bindt heidebezems, vangt zoo af en toe ook wel een molletje en is verder druk met zijn huiselijke bezigheden. N. v. d. D. Draadlooze telefoon tussohen Nederland en Engeland. Er bestaan plannen draadlooze telefoonverbin dingen tot stand te brengen tnsscben Engeland en Nederland. Het wachten is nog op de toe stemming der betrokken regeeringen voor bet oprichten van de draadlooze stations. De kosten van dergelijke gesprekken zullen vermoedelijk 60 A 90 cent per minuut bedragen. Draadlooze telefoongesprek keu kunnen over een afstaud vau 1200 K.M. nog heel duidelijk worden gevoerd. Reeds is een verbinding verkregen over 1500 K.M., maar toen was bet moeilijk te verstaan. DE STAKING IN DE HAVENS. De staking nadert, wat men haast de crisis zon kunnen noemen. Aan den eenen kant worden pogingen gedaan om hot conflict zoo gauw mogelijk te doen eindigen, terwijl anderzijds met een uitbreiding van beteekenis wordt ge dreigd. Het overleg met den minister duurt nog voort. De werkgevers hebben op den brief van den minister geantwoord, dat deze hun geen aan leiding gaf tot eenige opmerking. Zij doen er dus het zwijgen toe, geven ook niet hunne meening te kennen omtrent arbitrage. De minister heeft de vertegenwoordigers der stakers in audiëntie ontvangen en er werd daar bij door het stakingscomité meegedeeld, dat de stakers geen arbitrage wenscbeD, maar wel voor bemiddeling zijn te vinden. Er werd uitvoerig beraadslaagd over de mogelijkheden, die tot het beëindigen van het conflict zouden kunnen leiden. Het Volk meent met zekerheid te weten, dat het resultaat van zoodanigen aard is, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat er in den loop der volgende week eeu belang rijke wijziging in den toestand door kan ontstaan. Dinsdag heeft het stakingscomité nader beraadslaagd over de met den minister gehouden besprekingen. Van het nu te nemen besluit zal het ook afbangen of de minister het overleg met de stakers-organisatie zal voortzetten. Pogingen tot uitbreiding. Tegenover deze pogingen tot oplossing van bet conflict staan die tot uitbreidiing ervan. Zooals men weet, beeft tot nu toe de Ceutrale Boud die uitbreiding zooveel mogelijk trachten te verhinderen, terwijl de Ned. Federatie daaren tegen wel geneigd is de uitbreiding te bevorderen. Het bestuur van laatstgenoemde organisatie driugt nu bij den Centralen Boud aan om mede te werken aan de pogingen tot uitbreidiug der staking en wel in de eerste plaats over het binnenvaart- en sleepvaartbedrijf, technisch personeel der stoomvaartmaatschappijen en den besteldienst van Van Gend eu Loos te Amsterdam. Verder wordt voorgesteld de wenschelijkbeid onder de oogen te zien om de slaking uit te breiden tot zoodanige belangrijke bedrijven, waarvan de stopzetting van on middellij ken in vloed is op 't economische leven, b.v. de ge meente-bedrijven van Amsterdam en Rotterdam, belangrijke categoriën van spoorwegpersoneel en metaalbedrijven, bij den scheepsbouw betrokken. Het bestuur der Federatie meent dat, waar dwerkgevers tot nog toe van geeD toenadering willen weten, hun tegenstand slechts door doel treffender eu krachtdadiger middelen kan wordeu gebrQken. De afd. Amsterdam der Federatie van Per soneel in Openbaren dienst heeft reeds de mogelijkheid van aansluiting bij de staking besproken en de vergadering bleek van meening, dat men zich, als dit uoodig mocht worden geacht, inderdaad bij de staking zou moeten aansluiten. Intusschen wordt voorloopig een afwachtende houding aangenomen. De Centrale Boud van Transportarbeiders heelt zich bereid verklaard in een vergadering met de andere vakcentrales op kwestie ouder de oogen te zien. Te Rotterdam zijn thans 1000 werkwilligen vau buiten werkzaam. Uit aantal zal voorloopig niet worden uitgebreid. In de Amsterdamscbe haven werken 1200 werkwilligen, zoodat verschillende schepen .kunnen wordeu gelost en geladen. De uitkeering aan de stakers door de Ned. Federatie is verminderd. Zaterdag is uitgekeerd aan gehuwden f 6 met 50 cent voor ieder kind, aan ongehuwden t 3. Tot uog toe was de uit keering f 8 mot 50 cent per kind en f 6. De onbekende keizer. De ex-keizer heeft, zooals bekend is, te Doorn huizen aangekocht. Daaronder behoort, naar Het Volk schrijft, ook een opzichterswouing. Aan den^ bewouer daarvan was de huur opgezegd. De uitzetting wordt aanbangig gemaakt voor de Huurcommissie, die partijen oproept. Een notaris uit Amerongon komt als ver tegenwoordiger van den heer v. Hobenzollern. Hij verschijnt voor de commissie, wier voor zitter hem vraagt ot hij een machtiging heeft. Notaris buigt en overhandigt een machtiging vau Zijne Majesteit Wilhelm, keizer van Duitsch- land, koning van Pruisen, 'énz. De voorzitter„Wie is die meneer, dien kennen we niet. Deze volmacht is niet in orde. U zult ons een volmacht moeten toonen van den heer Wilhelm von Hohenzolleru". Notaris af. Zaak verdaagd De ex-keizer. Eindelijk is dan de laatste nota betreffende dit punt tusschen geaiileerdeti en onze regeering gewisseld. Op de weigering van onze regeeriDg om den ex-keizer uit te leveren is thans een nota ingediend waarbij de gcaillieerden er op wijzen dat de verblijfplaats van den ex-keizer niet erg guustig is gelegen, daar Doorn dicht bij de Duitsche grenzen lig». De geailleerden kunnen zich echter vereenigen met de maatregelen die onze regeeriug ten dien opzichte heeft genomen. Een stem van het gele ras. Een treffend telegram kwam uit Japan: „De Japanners achten den algemeeneu ouder gang van Europa aanstaande door de ondes kundige leiding der pariemeuten en ministers in Europa, die wijst op een fiasco van het parlementairisme, daar zij wegens hun partij politiek staatsvernietigd werken. Markx wordt beschouwd als de vernietiger van het blauke ra», zoowel van de iutell-clueelen als van de arbeiders, daar de eigen leiders den ontketenden klassenstrijd niet vermogen te dempen. De so cialisten spelen met vuur en zullen den onder gang van hun eigen arbeiders veroorzaken." We zouden zoo zeggen: Die Japanners zijn nog zoo gek niet. Veeleischende fietsdief. Een fietsdiefstal gebeurt in deu regel wat haastig en heeft dus, evenals trouwen, ziju //uit vallen". Zoo kwam een fietsdief te Purmereud tot de ontdekking dat het karretje, 't welk hij pas eeu reiziger, die ergens iu een wiukel was, had ontvreemd, nu juist geen eerste kwaliteit was. Maar te Ilpendam zag hij voor een winkel een nieuwe fiets, ook door eeu reiziger daar neergezet. De dief heeft toen dat nieuwe rijwiel meegenomen en het oude er voor in de plaats G. A. Vorsterman van Oijen. Naar aau de Telegraaf uit Apeldoorn wordt gemeld is aan dhr. P. Poijpe, beeldhouwer aldaar, opgedrageu de vervaardiging van het monument van wijlen dhr. G. A. Vorsterman van Oijen, den op 13 October 1915 te Aardeuburg over leden secretaris van de Z. ft. M. Het monument, dat een hoogte heeft van 4> M. en eeu voetbreedte van 2 M., zal volgens hetzelfde bericht geplaatst worden op bet plein voor het gemeentehuis te Aardenburg. De revolutie in Duitschland. De nieuwe regeering die opgetreden is, heeft de niet benijdenswaardige taak de boel op orde te brengen. De nieuwe ministers zijn nu ge kozen nit de soc.-democraten, de centrumpartij en de democraten. Ook een nieuw Pruisisch, ministerie is gevormd. Hermann Müller, soc.-detr. is Rijkskanselier. De beweging van de spartacisten schijnt echter aan het luwen. Het heeft veel bloed gekost, alleen bij Münster telde men 2000 lijken van de roods troepen. De wettige regeering treedt hardhandig op tegen hun tegenstanders. Groote troepenmassas zijn samengetrokkeu en dit heeft tengevolge ge had dat den rooden den schrik om bet hart is geslagen, de opstaudigen gingen deserteeren. Toch is de strijd nog niet overal gedaan, de regeering deed een verzoeningsvoorstel en hier over wordt nu beraadslaagd. Zijn de leiders der roode troepen het eens met de voorwaarden dan zal nog zijn uit te makeu hoe de troepen er zelt over denken. De rijks weer zal, zoo noodig dan aan het verzet een einde moeten maken. De rtgeering schijnt hiermede rekening te houden «ant zij concentreert veel troepen tegen de 'en waar de spartaciërs nog meester zijn. In Denemarken heeft zich een onbegrijpelijke geschiedenis afge speeld, te onbegrijpelijker omdat Denemarkens koning een constitueel vorst is, die dus als zoodanig regeeren moet en de maatregelen die de regeering neemt gewoon kan bekrachtigen. De regeerirg wilde zich uëerleggen bij de ge houden uitslag van de stemming over Sleeswijk. De koning weigerde dit en ontsloeg het ministerie terwijl hij Neergaart belastte met de vorming van een nieuw ministerie hetwelk geweigerd werd. Een en ander heeft een ontzettende opwindig veroorzaakt. Overal eischt men de aftreding van den Kening Tegen 6 April is een algemeeue staking uitge roepen. De meest linksche elementen eischen de uitroeping van de radenrepubliek. Hoe een en ander zal afloopen is niet uit te maken. Er schijnen door den Koning troepen ontboden te zijn die reeds op weg zijn naar de hoofdstad. De arbeiders hebben verklaard onmiddelijk het werk neer te zullen neerleggen iudien deze troepen nog verder komeD. Over het algemeen wordt de toestand als zeer ernstig beschouwd. Tholen. Benoemd tot onderwijzeres aan de O. L. School te Vlissingeo, mej. Theunisse, onderwijzeres alhier. Oud-Vossemoer. Ü9. I Kievit le Benschop heeft bedankt voor het beroep naar Krimpen a/d Lek genoemd oud-ingezetene komt ook voor op het drietal te Delft. St-Philipsland. Drietal bij de Ned. Herv. Gem. ds. B. de Jong te Heetnse, A. van Griethuyzen te Oud-Vossemeer en J. D. Jansen te Zundert. PREDIKBEURTEN. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 9,30 ds. Van Luttervelt cn nam. 2 uur ds. Luijendijk. Beide diensten collecte voor het Kerkgebouw. Geref. Kerk voorm. 9,30 uur en nam. 2 uur de heer Brilman van Ermelo. Geref. Gem. voorm. 9.30 en 's avonds 6 uur leeskerk, nam. 2 uur ds. Janse. Maandag 5 April 2e Paascfcdag Ned. Herv. Kerk, voorm. 9.30 ds. VaD Luttervelt. Ger. Kerk voorm. 9.30 de heer Brilman te Ermelo. Geref. Gem. voorm. 9.30 ds. Janse. Ned. Protestantenbond Afd. Tholen: GEEN DIENST. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. Verschoor nam. 2 uur leeskerk. Geref. kerk, voorm. 9,30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. Maandag 5 April 2e Paaschdag Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 ds. Verschoor. Geref. Kerk voorm: 9.30 leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 ds. Luije. dijk 'Bevestiging nieuwe lidmaten, en nam. 2 uur leeskerk. Geref. kerk, voorm 9,30, nam. 2 eu 's avond9 5.30 uur leeskerk. Maandag 5 April 2e Paaschdag Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 ds. Luijendyk. Ood Geref. kerk voorm. 10 30 leeskerk. ST-MAARTENSDIJK. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 leeskerk, nam. 2 uur ds. Verschoor, bed. H. Avondmaal. Geref. kerk voorm. 9,30, en nam. 2 uur leeskerk. STAVENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 en nam. 2 uur ds. Kamsteeg. Oud Gerei', kerk, voorm. 9,30 nam. 2 en 's avonds 5,30 uur leeskerk. Maandag 5 April 2e Paaachdag Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 geen dienst. Geief. Kerk voorm. 10.30 geen dienst. ST-ANNALAND. Ned. Herv. Kerk voorm. 9,30 en nam. 2 uur ds. Oosterhuis. Voorm. bevestiging nieuwe lidmaten en voorbereiding H. Avondmaal. Geref. kerk, voorm. 9,30, nam. 2 en's avonds 5 uur leeskerk. Maandag 5 April 2e Paaschdag Ned*:-Herv. Kerk voorm. 10.30 ds. Oosterhuis. Geref. kerk voorm. 10.30 leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Van Griethuyzen. Geref. kerk, voorm. 9,30 en nam. 2 ds. Staal, 's avonds 5.30 uur leeskerk. Maandag 5 April 2e Paaschdag Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 ds. Van Griethuijsen. Geref. kerk. voorm. 10.30 ds. Staal. IERSEKE. Ned. Herv. kerk voorm. leeskerk nam. ds. Gerof. Kerk, voorm. en nam. ds. Meyer. Chr. Ev. Gem., voorm. en nam. en 'i a ds. Bromet. Oud Ger. Gem. voorm., nam. en t leeskerk. Voor den inhoud van ingezonden stukken is de Red geenerlei opzicht verantwoordelijk, terwijl door opname 1 niet blijkt dat zij met den inhoud instemt. Oud-Vossemeer, 31 Maart IS Mijnheer de Redacteur. Voor de tweede maar ook voor de laatste roep ik uwe welwillendheid in mij nog eenige ruimte af te staan, om den Heer van Vlie antwoord te dienen, en dan begin ik met hen dank te betuigen voor de positieve tegensprai dat door hem of zijn Collega nooit zulke w zijn gesproken. Als ik het stukje van dep van Vliet zoo doorlees, krijg ik de indruk, di( heer denkt van mij middenstander dat het mij zit, als er propaganda gemaakt wordt, dat de der arbeiders naar omhoog moeten, maar dan u verzekeren, niets is minder waar, wij midd ders, vooral de winkeliers hier op de dorpen, i het juist hebben van de werklui, want het m goede publiek besteed hun geld liever in gi plaatsen, dus een koopkrachtige werkende sl juist de opkomst van de handeldrijvende dor •chen. Wat uw verdere opmerking betreft da) eerste stukje oiet do noodige kennis verraad werk der Hceren propagandisten, nu ja M. geef ik u gaarne toe, want een heel gewoon man heeft natuur!yk van die zaken niet zoov grip, maar daar was-bet mij niet om te doen bedoeling was een pertinente tegenspraak uit te over die woorden, die nu door u genoegzaa gelogenstraft. U M.H. de Redacteur dankend voor de vei plaatsruimte. DEZELFDE MIDDENSTAN] THOLEN 3 April 1920. Eieren 8 ceut per stuk. Boter fl.35 per pond. ROTTERDAM, 30 Maart 1920. EIEREN. Op de heden in ons veilingslokaal poortstraat 21 gehouden veiling werden gende prijzen besteed Gegar. versche hoendereieren van 19.— tot f 11.— Kleine kipeieren f7.50 tot f8. Eendeneieren f10.tot f 11 Ganzeneieren f20.tot f31. Aanvoer 492.500 stuks. Veiling van den R. K. Boerenbond, te Bergen op Zoom. Veiling van Varkens. Dinsdag 30 Maart 1920. Slachtbare varkeus van een gewicl 222 tot 110 K.G. Prijs per K.G. f 1,49 tot f 1,31. Temperatuur van het Sohefdewater te MaartApril Graden C Zaterdag 27 9, Zondag 28 9,2 Maandag 29 10, Dinsdag 30 10,2 1 Woensdag 31 11, 1 Donderdag 1 11. t Vrijdag 2 10,2 i Gemeente THOLEN van 26 Maart2 Geboren JohanDa Jozina, dv. A. Qi v. P. J. van Boven. Johannis Jannis, zï Schot en van S. J. Maas Marinas Jotir zv. J. Franke en A. H. Schot. OndertrouwdB. A. van Oeffelen C. J. A. Page jd. R. de Vries jm. en de Jonge jd. Overleden Johanua Jacomina Jannet den Berge 19 j. Pieter Potter 83 j. we W. Fiere. Gem. IERSEKE van 26 Maart1 April GehuwdCornelis Abrahams, 29 j. i Alkmaar en AuDa Heleua Kramer, 83 Jan Minnaard, 18 j. jm. en Adriana I 16 j. jd. Anthonie Johannes Rottier, 25| en Cornelia Melis, 21 jVjd. OndertrouwdHentMk Johannes 27 j. jm. en Cornelia Anna Maas, 26 j.'^ Geboren: Cornelis Pieter, z.v. Comeli9 J en Maria Janna Eversdijk. Johannes Bastiaan Verheij, z.v. Bastiaan Verheij Adriana Maria Eckhardt. Neeltje JannT" Adriaan van Boven en Janna Bo9schaart," Gem. OUD-VOSSEMEER Febr. 1Ö| Geboren Joseph zv. Cornelis van der K en J. Lindhout. Johanues zv. denzelfdec ternella Adriana dv. J. M. van As en Jeroense. Maria Willemijutje dv. M. M. en C. P. Beaufort. Janna dv. A. Aar en C. Baak. Cornelis zv. C. J. van D|

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1920 | | pagina 2