Van onze berichtgevers. GEMENGD NIEUWS. k Kerknieuw 8. loopen van iemand die buiten den raad staat en zoo zijn orders geeft. In een dergelijk geval zal ik buiten stemming blijven, dit adres is duivelswerk van den rooden graad. De heer Janssen wil het woord. De voorzitter brengt dit verzoek den raad over. De heer Janssen protesteert hiertegen De voorzitter zegt den heer Janssen dat toen hij spr. zooeven vroeg of hij iets in. het midden had te brengen, dhr. Janssen het woord niet verlangde. Het ligt nu aan den Raad om spr. het woord te verleenen. Niemand bezwaren hebbende, verleent de voorzitter den heer Janssen het woord, die dhr. Goossen er aan herinnert dat deze gezegd heeft dat indertijd de Raad het request met ruim 400 handteekeningen. als scheurpapier heeft beschouwd. De heer Goossen zegt dat hij gezegd heett dit te hebben vernomen, spr. was toen nog géén lid van den raad, alleen de h.h. Quist en Hollestelle hadden toen als rechtsche leden zitting. Hierna wordt de vergadering besloten. DE TWEEDE KAMER Verleden week Donderdag had de stemming plaats over 't voorstel Lohman om een bijzondere commissie te benoemen, die een onderzoek zal instellen naar de veevoedercontracten, waarover in de Kamer zooveel te doen is geweest. Het voorstel werd aangenomen zoodat de behandeling der wetten over de bedoelde veevoederkwestie moest uitgesteld worden. Na werd den heer Marchant toegestaan zijn interpellatie over de staking der havenarbeiders te honden. De heer Marchant vroeg :1e Heeft de regeering zich een oordeel gevormd in zake 't conflict in 't havenbedrijf, omtrent de eischen der haven werkers en de houding der werkgevers en 2e Zoo ja, is de regeering bereid haar oordeel over de staking aan de Kamer te doen kennen De iuterpellant gat een uitvoerige toelichting Hij wees op de groote beteekenis die de staking heeft en nog krijgen kan. Tot heden heeft deze staking een rustig verloop, doch 't is te vreezen dat dit niet zoo blijven zal. Er moet dus be middeling komen en die verwacht spr. van de regeering omdat deze de beschikking heeft over alle gegevens van werkgevers en werknemers. Van de werkgevers, die groote winsten hebben gemaaktgetallen met veel nullen, zei spreker dat zij in deze dagen een roerende zorg toonen voor de verbruikers (Gelach). Zij willen 't loon niet verhoogen, want dau worden de prijzen weer hooger. De arbeiders worden vermaand om hard te werken, maar die vermaning maakt weiuig indruk waar zij weten dat de werkgevers hun zakken vol hebben van hun winsten. Hierna kwam de minister van arbeid aan 't woord. Een staking als deze mag de regeering niet buiten haar bemoeiingen achten te liggen be aamde hij, maar zij mag niet haar toevlucht nemen tot middelen, die den toestand eer ver ergeren dan verbeteren zouden. De minister heeft naar beide zijden om inlichtin gen gevraagd en deze verkregen maar hij heeft zich niet ODgevraagd als bemiddelaar aangeboden de partijen weten dat spr. tot bemiddeling be reid is. Hij heeft geenerlei wettelijke bevoegd heid om zich al* bemiddelaar op te dringen. De interpellant (ging de minister voort) heeft het oerdeel der regeering over de staking ge vraagd. Spr. achtte 't onnoodig en ongeschikt daarop te antwoorden, want zoodra de regeering een gunstig oordeel uitspreekt over een der partijen zou de andere partij geprikkeld zijn, en de mi nister zou dan niet meer onpartijdig en dus als bemiddelaar ongeschikt ziju. De regeering zal dus geen oordeel over de staking uitspreken. De heer Marchant zei in ziju repliek, dat hij onbevredigd was. De werkgevers willen geen bemiddeling en geen arbitrage, maar de arbei ders wel. Wanneer de regeering zich in dezen toestand onthoudt, dau schaart zij zich aan de zijde der werkgevers. Er volgde nog een menigte sprekers; de gan- sche zitliug en die van Vrijdag werden nog aan deze zaak gewijd. De heer Brautigam beweerde dat de werk gevers zeer wel een hooger loon kunnen betalen, en dat het geschil zuiver een loonkwestie is er zit geen politiek achter, zooals minister Aal- berse meende. De heer Kuiper (r. k) vond dat de heer Mar chant eeu goed werk deed met zijn interpellatie en critiseerde de houding der regeering. De heer Sineeuk nam 't voor den 'minister op: hij verdient geeu blaam, zei hij. Hij keurde de stakiug af, omdat zij io strijd is met het algemeen belang en bracht hulde aan de Christ. arbeiders die niet staken. Maar zij eischen toch hetzelfde loon I inter- terrumpeerde een der leden en een ander vroeg of de katholieken dan geen christenen waren. De heer Nolens viel de werkgevers aan, die van 't begin af aan een slechten indruk op hem gemaakt hebben. Deze hebben machtskweslie in de zaak gemengd, wel niet rechtstreeks, maar dan toch bij procuratie. Spreker zou willeD, dat de regeering de macht kreeg langs wettelijken weg in te grijpen. Hij vroeg den minister o deze niet wilde trachten tot arbitrage to komen.f Hierop antwoordde minister Aalberse „Wil len de arbeiders arbitrage, dan is spr. onmid dellijk bereid dat verzoek aan de werkgevers over te brengen. Daarmede zou dan 't conflict uit ziju, omdat de uitspraak natuurlijk bindend is. Het wetsontwerp in zake arbeidsgeschillen is gereed en zal spoedig verschijnen bij den hoogen raad van arbeid. Verplichte arbitrage komt daarin nog niet voor/' Verder zei hij, geen dwingend middel te hebbenmaar als de eene partij weigert zal de publieke opinie naar de andere zijde overslaan. Aan T einde der zitting van Vrijdag werden de debatten gesloten. Dinsdag kreeg de heer Schaper verlof om den minister .van binnenlandsche zaken te onder vragen over de bewaking van den ex-keizer en den ex-kroonprins. Nu volgde een andere interpellatie, nam. van den heer TeenstraKan U.Exc. (den minister van L., N. en EI.) mededeelen, welke de re denen zijn dat, voor zoover is na te gaan, tot op 10 Febr. 11. nog geen enkele vcreenigiog of stichting als bedoeld in art. 6 der landarbeiders- wet is toegelaten De heer Teenstra kreeg bevredigende ant woorden eo verklaarde zich voldaan de toe latingen waren, (aldus deelde de minister mee) in dien tusschentijd begonnen. De heer de Jouge wenschte bij een nu in behandeling komende wijziging der mijnwet 1903 invoering van den 7-urigen werkdag en stelde in dien geest een motie voor die de volgende week aan de orde komt. Daarna voortzetting van de dnurtewet. De heer Marchant kwam terug op zijn critiek op art. 3 waarbij aan den Centralen duurteraad z.i. ten onrechte het recht gegeven wordt om contracten te verbreken. De regeering was zoo zei spr., over dit bezwaar dat in strijd is met ons staatsrecht, heengestapt in 't algemeen be lang, maar wat ia strijd is met het recht kan niet in 't algemeen belang zijn, meende de heer Marchant. De heer Heemskerk (min. van justitie) scheen het gevaar niet zoo zwaar op te nemen als de de heer Marchant. Laatstbedoelde zei (in afkeurenden ziü) dat de min. v. just. in de stukken had geschreven, dat men natuurlijk ook „eeuigermate" op de rechtsvraag moet letten. „Ja, antwoordde de minister, dat is zoo mijn gematigde manier van zeggen". (Vroolijkheid.) In de Kamer waren er eveneens die van art. 3 den ondergang van 't land niet duchtten. Er werd nog lang over geredeneerd, een paar leden werden warm en er kwam een regeobui van interrupties. Toen 't sluitingsuur sloeg was de kamer nog niet oitgeredeneerd -over art 3 en kwam zelfs den volgendeu dagWoeusdag nog niet klaar. Toen spraken de heeren Sannes, van Schaik en Schaper tegen en de heer de Geer v<5or de amendementen vau den heer Marchant op art 3. Dieozelfden dag volgde reeds de interpellatie Schaper over de bewaking van den ex-keizer en ex-kroonprins. Hij meende natuurlijk dat die zoo streng mogelijk moest zijn. De minister van binnenl. Zaken antwoordde dat de gewezen keizer aau de Nederl. Regeeriug de verzekering gegeven heeft, dat hij zich van alle politieke actie zal onthoudeD, en ons land geen politieke moeilijkheden zal berokkenen. De regeering overweegt thans om aan den ex-kroonprins slechts een gedeelte van Teiland Wieringeu als verblijfplaats aan te wijzen. Ook is de bewaking verscherpt. De heer Schaper was üiet voldaan en eischte nadere en gedetailleerden inlichtingen. Hetzelfde deden de heeren van Ravesteijn, Duijaen Kruijt. De heer Lohman maakte de snedige opmerking dat de algeheele bekendmaking vau de maat regelen der regeering tot bewaking van den keizer, de beste manier vormt om ze te doen mis lukken. De minister van binnenl. Zaken kreeg ander maal 't woord en sprak o.a. Vroeger heb ik gezegd dat de regeering absolnut niets wist van de komst vau den Duitschen keizer in ons land en nu vaudaag heeft een Kamerlid den overmoed te zeggen„gij wist er wèl iets van en als 't zoo is moet ge het bewijzen." Mijnheer de voorzitter, noch de Regeering noch eenig lid van de regeering wist iets af van de komst des keizers. De tegenover gestelde beweriDg is een leugeD, en met iemand die het vol houdt weiger ik te debateeren. Ik verklaar uitdrukkelijk dat tot nog toe uit niets gebleken is dat de gewezen keizer en zijn zoon deelnemen aan eenige politiek actie. De Minister eindigde met beslist te verklaren, dat hij niets aan 't medegedeelde zou toevoegen, omdat dit niet ia 's lands belang zou zijn. Wat er in de toekomst gebeuren zal, weet niemand voegde hij er bij. De rede van den minister maakte blijkbaar indruk, al wilden niet allen het bekennen. De heer Schaper stelde evenwel toch een motie in, waarin de Kamer haar vertrouwen uitspreekt, dat de regeering alle noodige maat regelen nemen zal om te beletten dat keizer en kroonprins invloed zullen trachten uit te oefenen op de politieke gebeurtenissen. De heeren Nolens en Marchant vonden deze motie ondoelmatig en zonder beteekenis, waarna de heer Schaper ze onder gejoel der Kamer introk, omdat verwerping op buitenland een verkeerden indruk zou maken. Hiermee was deze interpellatie weer achter den rug. op 3973,31 en in uitgaaf op f 15691,92. Verder werden met ingang op 1 Mei 1919 de pensioensgrondslagen der navolgende ambte naren vastgesteld als volgt: van den secretaris- ontvanger op f 430,Van den waterbouwkun digen ambtenaar op f 1260,Van den dijk- wachter tevens bode op f 80, STAVEN ISSE. L.l. Vrijdagavond gaf het fan farekorps „Eendracht" alhier in het hotel van Kooten een zeer goed geslaagde uitvoering. Een en ander werd afgewisseld door voordrachten en door piano- en vioolspel. Een groot publiek, ook van elders, was opgekomen. De werkende leden toonden onder leiding van hnn directeur, dhr. Olieslagers, flink gevorderd te zijD. Door den heer J. L. Beruhardi, arts alhier, is ontslag genomen als lid der gezondheidscom missie voor het eiland Tholen. Daar er zich een voldoend aantal leerlingen heeft aangemeld, zal dezen zomer herhalings- onderwijs aan meisjes alhier gegeven worden, iets wat hier tot de hooge uitzonderingen behoort. Naar men algemeen verneemt, heeft de heer C. L. Potappel Jzn. alhier ziju ontslag ge nomen als lid van den gemeenteraad. IERSEKE. Er zijn nu al ruim 140 personen van hier, meest allen naar Rotterdam en 16 naar Amsterdam vertrokken om daar als haven werkers te dieueu. Velen zijn daar in visschers- vaartuigen heengegaan, waarin zij 's nachts verblijf houden. Deze vaartuigen ontvangen t 2 liggeld per dag. Er zijn er onder de bedoelde werklieden die f75 met inbegrip van overwerkloon verdienen. OUD-VOSSEMEER. Gedurende een reeks van jaren was alhier als veermansknecht werk zaam P. Overbeeke, thans heeft hij onze ge meente verlaten en met hem is ongetwijfeld een type verdwenen; Piet de Veerman was algemeen bekend. Het is te hopen, dat hij nog vele jaren van zijn rust mag genieten. THOLEN. Woensdagavond hield het Groene Kruis alhier zijn jaarlijksche vergadering onder voorzitterschap van dr. De Jonge. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat door 4-72 leden f311,85 aan contributie werd betaald. Ontvangen was f1099,105, terwijl is uitge geven f 1011,97. Waar de wijkverpleegster zich niet meer be schikbaar stelde om een cursus voor tuberculose- verpleegster te volgeD, derft de vereenigiug een Rijkssubsidie van f400. Als bestuursleden werden herbenoemd de bh. dr. M. de Jonge en L. K. van Zaltbommel. Terwijl in de vacature mej. Blom benoemd werd de heer Th. Luneoburg. De collecte voor de Emmabloem zal volgende maand plaats hebben. Uit het verslag der wijkverpleegster bteek dat aan 38 patiënten hulp is verleend met 300 verpleegdagen, terwijl 1200 maal hulp werd verleend, met gemiddeld van 3 oren per dag. Uit de statistieken blijst dat ook te Tholen de tuberculose toeneemt. Een der leden vond hierin aanleiding om het bestuur te verzoeken nogmaals bij het gemeente- stuur er op aan te dringen een voldoende sub sidie te verleenen om wijk verpleeging door een gedipl. verpleegster mogelijk te maken. Indien den gemeenteraad de desbetreffende statistieken werd overgelegd meende men dat deze dan niet zou kunnen en mogen weigeren een dergelijk werk mogelijk te maken. De vergadering was het eens met het bestuur dat iudien geen steno van gemeentewege zou kuDuen wordeu verkregen, het beter was met de halve wijze van wijkverpleging zooals thans, geheel op te honden. Met een woord van dank voor de opkomst sloot de voorzitter de vergadering. De heer O. J. Contant alhier overkwam Vrijdagavond van Bergen op Zoom naar hier komend met zijn motorrijwiel, een ernstig on geluk. Op het rijwielpad ontmoette hij twee wielrijders die zonder licht reden en de linker zijde van het rijwielpad hielden. Om een botsiug te ontgaan week de heer C. op het laatste oogen- blik links uit, kwam tegen eeu telegraafpaal terecht, met het noodlottig gevolg dat zijn kaak op twee plaatsen brak. Zaterdagmorgen begaf hij zich naar Utrecht om zich onder behandeling van een specialiteit te stellen. Zijn toestand gaat goed vooruit en de volgende week kan hij de inrichting te Utrecht reeds verlaten. is een afschuwelijke moord gepleegd. E<& Piel Schepper een jongen van 17 }aar,fv. ker verpleegde van het doorgangshuis Ho«pk, vo kwam de boerderij van landbouwerKikkeift ®em' en vroeg om eieren. Terwijl de vrouw landbouwer, die alleen thuis was, zi^ om de eieren uit de kast te halen, jonge bandiet een revolver en schoot d dood. Na den moord doorzocht hij het huis, toen hij verrast werd door de th den boer, op wien hij drie schol ebben waarvan er slechts een den boer trof. Inning ging daarop vluchten, doch een gehoutynd aa jacht bracht den misdadigen knaap sp^st vo i kon ,rtoe ST-ANNALAND. Iu de op jl. Donderdag (18 Maart) gehouden vergadering van den Dijk- raad der Waterkeering van den calamiteuzen Suzannapolder werd vastgesteld het dijkgeschot door dezen polder in den dienst 1920/21 op te brengen tot een bedrag van f 2230,30. De bij dragen van de aangreuzende polders of water schappen werden bepaald op f 1289,11, t. w. voor deu polder Anuavosdijk op f29,91, van den polder Breedenvliet op f 265,50 en Oude land met Ravensoord op f 994. Vastgesteld werd de begrooting der inkomsten en uitgaven dienst 1920/21 en wei iu ontvang Gem PUJ EME1 eo ol :hap anwe, wiiioi r gen i van m 21 handen der politie. Hij legde een volledige bekentenis a telde dat hij 5 weken geleden op de boeri Dom®j weest was en daar den boer en de vro lijk had willen verboorden; doordat aan het hou^appen en was en dos een fa zijn bereik had durfde hij toen niet. Dezen keer had hij gemeend kans te doordat hij den boer zijn woning zag hij verklaarde geld noodig te hebben g ingsre naar Amerika te gaan. Hing ZES ACHTERLIJKEN. Bij den Raad van Arbeid le Goes kt rentekaarten thans zeer regelmatig Over de maand Februari jl. ontbraken elke honderd slechts zes stuks, welke opgespoord Neemt men aan, dat hieronder enl|ordt. moedsbezwaarden schuilen dan mag geconstateerd worden, dat dit deel van niet achteraan komt, integendeel nog schreden en het staat vooraan. De revolutie in Duitschland. Als een bliksemstraal uit helderen heoJOD overal het bericht van de monarchale^* Een verklaring van ex-keizer Wilhelm. De Minister Ruys de Beereubrouck heett als tijdelijk voorzitter van den Ministerraad aan de voorzitters der Eerste en Tweede Kamer een schrijven doen toekomen, waaruit blijkt, dat de ex-keizer Wilhelm II aan de regeering de ver zekering heeft gegeven, dat hij zich van alle politieke actie zal onthouden en Nederland dien tengevolge geen politieke moeilijkheden zal be rokkenen. Het gebied, waar binnen de ex-keizer verblijft, is aangeduid in een Koninklijk besluit van 16 Maart 1920, overgelegd bij bovenbedoeld schrijven. Dit gebied is het gedeelte der pro vincie Utrecht, nader door de regeering te be palen. DE ZOMERTIJD. Het //Stbld." no. 111 bevat een Kon. besluit tot vervroeging in 1920 van den wettelijken tijd, bedoeld in art. 1 der wet van 23 Juli 1918 (Stbld. no. 236). Daarbij is bepaald, dat in 1920 de vervroe ging met een uur van den wettelijken tijd, be doeld in art. 1 der wet van 23 Juli 1908 (Stbl. no. 236), zal aanvangen den vyfden April en zal eindigen den zeven en twintigsten September. Moord. Te Tenge, tusschen Deventer en Apeldoorn teur z ten lens k 3 loder ecben gens voo FL revolutie uit Duitschland ontvangen. 1 regeering moest zelfs de vlucht neme| eerste berichten meldden alle dat beweging veld won en troepen en bui overheden de partij van het nieuwe bewini TR. Thans is echter kentering ingetreden etpRR Duitschland te staan voor een crisis nog nimmer heeft doorgemaakt. Dankbaarl het Duitsche volk thans de leiders niet! die het een keizerlijke regeeriug zouden! teruggeven, overal stroomt bloed en wei vochten, doordat de bolsjewistische nu de kans zien ooi de Radenrepubliek roepen. Vooral in Rijnland woedt de strijdptr01 Te Elberveld is zwaar gevochten, dai 4000 spartaciërs deze stad binnen en gevecht tegen den rijksweer die werd oven Er werd met machinegeweren, handgi mijnwerpers enz. slag geleverd. Te El en Bar men zijn ze meester, riepen eenl republiek uit, de vrijheid van de pers ij heven en de burgerlijke bladen verbode! derden werden gedood en de gewonden zijnl Ook vao tal van andere plaatsen komen lijke berichten, die er op wijzen dat er wat bloed zal vloeien voor de oude i weer volkomen baas is. Ook Leipzig meldt hevige gevechten ti communisten en troepen, waarbij zelfs ranlö nen wordt gebruik gemaakt. Eveneens vochten te Dordtinund en te Bochum dictatuur van het proletariaat zijn uitgei In Zuidwest Duitschland is de toestai critiek. Er heerscht algemeen staking, volksredenaars aansporen tot uitroepen radenrepubliek. Algemeen hoort men ,,w| de monarchisten, weg met de militaire dicl weg met de reactie en hun officieren dji et M |n d et iet. Oud-Vossemeer. Beroepen te VoorthuizeJ Kievit te Benschop. Poortvliet. Bedankt voor het beroep naar Herv. Gem. te 's Gravenmoer door ds. J. schoor. PREDIKBEURTEN. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 9,30 en nam. 2 Van Luttervelt. Voorm. Bidstond voor 't gewas. tNam, Predikatie. Gerei. Kerk voorm. 9,30 uur en nam. leeskerk. Geref. Gem. voorm. 9.30 en 'i avonds leeskerk. Woensdag 24 Maart Biddag. Voorm. 9,30, nam. 2 en 's avonds 6 Fraanje te Barneveld. Ned. Protestantenbond Afd. Tholei Voorm. 10 uur ds. G. A. Lolcama te Bei Zoom. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam ds. Verschoor. Geref. kerk, voorm. 9,30, nam. 2 en 6 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 leeskerk uur ds. Luye. dijk. Doopsbediening. Gerei, kerk, voorm 9,30, nam. 2 en 'e 5.30 uur leeskerk. ST- MAARTENSDIJK. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 ds. Luij| nam. 2 uur leeskerk. Geref. kerk voorm. 9,30, en nam. 2 uur STAVENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 en nam. ds. Kamsteeg. Oud Geref. kerk, voorm. 9,30 nam. 2 en 's 5,30 uur leeskerk. ST-ANNALAND. Ned. Herv. Kerk voorm. 9,30 en nam. 2 Ooaterhuis. Gerei, kerk, voorm. 9,30, nam. 2 en 's 5 uur leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 en 's avonds} ds. Van Griethuijzen Geref. kerk, voorm. 9,30 en nam. 2 ds. 'a avonds 5.30 uur leeskerk.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1920 | | pagina 2