fi Advertentie. Dienstbode C. Laban, Tho] Stations-Koffiehuis, Prima Roomboter a f 1.50 per pond. A. Janssen Gz., nette Dienstbode. Van onze berichtgevers. 0 N D E R W IJ S. Burgerlijke Stand. Kerknieuws. Marktberichten. NIEUW Café Réstaurant, L. P. A. OOMS—ianssens. Fatsoenlijke Roomkarnemelk a 8 cent per Liter. Drie Aandeelen Zeeuwsche Voeder- en Kunstmesthandel, 5 kleine perceelen Bouwland (vroon) ADR. H00GERHEIDE, geven van orgelles en stemmen van piano's Oorlogsgruwelen. Maar wat hebben die Duilsche oorlogsmis dadigers, zooals men ze genoemd wil hebben, dan wel misdreven vraagt men. Men weet wel, dat er in de oorlogsjaren gruwelen te over hebben plaats gehad aan beide zijden. Laat het zijn, dat de schaal doorslaat naar den kant der Dnitschers. Zij waren in de meeste gevallen overwinnaars en konden das ook in de meeste gevallen „als overwinnaars te keer gaan". Als inderdaad alle feiten, waarvan de Fransche lijst hen beschuldigt, met de waarheid overeen stemmen maar omtrent verschillende be- sohnldigingen is reeds het tegendeel gebleken dan is het in één woord afschuwelijk. We zullen omtrent sommige Duitschers, wier uillevering wordt geëiscbt, in 't kort mededeelen waarvan ze beschuldigd worden. Generaal Angresq had de order uitgevaardigd fVan heden af zullen geen gevangenen meer wordeu gemaakt. Allen, gewond of niet, zullen worden afgemaakt, zelfs zij, die zich bij troepou gevangen geven.* Op dezen generaal volgen de namen van een aantal, die onder het bevel van dezen generaal hebben gestaan, en zijn orders nauwkeurig hebben ten uitvoer gebracht. Vsn kapitein Derichs wordt gezegd: Hij weigerde de borgers van Burswiller verder aan te hooren en liet hen fusilleeren, terwijl het verhoor nog aan den gang was. De lijken werden op den weg gelegd en de heele bevolking met inbegrip van vrouwen en kinderen moest er, met de handen opgeheven, langs trekken. Generaal von der Marwitz wordt beschuldigd opzettelijk bevel te hebben gegeven, alle huizen van burgers te plunderen en alle mannelijke leden van de burgerlijke bevolking dood te schieteD, In de buurt van Mulhausen moet een doof stomme zijn doodgeschoten, omdat hij niet antwoordde op de vragen van een officier. Die officier staat ook op de lijst. Generaal v. Strautz heeft in Augnstns 1914 tachtig gewonde Franschen lateu doodschieten en daarna een ambulance in branJ laten steken, waarin 300 andere gewon Jen den dooi vonden. Generaal v. Bülow liet in Augustus 1914 te Luik de volgende legerorder uitvaardigen iMet mijn toestemming heeft de bevelvoerende generaal de geheele plaats laten verbranden en zijn ongeveer honderd personen gefusilleerd." De kroonprins wordt opgeëischt wegens ver antwoordelijkheid, die bij op zich nam in de bevelen, welke gegeven werden, om alle dorpen te verbranden, waar zich Fransche soldateu mochten bevinden. Eu voor dergelijke feiten meer. Te Vieoigne liet prins Bismarck, kleinzoon ▼au den kanselier, zijn veertien slachtoffers bijeenbrengen, in het openbaar geeselen en ver volgens terechtstellen. Daarna liet hij de aan grenzende buizen in brand steken. Voor al deze feiten en nog tallooze meer er zijn immers wel 900 beschuldigden en er volgt nog een tweede lijst wordt om wraak geroepen. En als die bevredigd mocht worden, is dan aan de gerechtigheid voldaan Neen, dan zullen er nog genoeg wraakroepers overblijven, want de oorlog is immers één doorloopende gruwel geweest. De bewoners van de Belgische stad Dinant protesteeren nu reeds tegen het feit, dat geen enkel dergenen, die het doodschieten van 050 personen te Dioant gelastten, op de uitleverings- lijit staat, terwijl degeuen, die de verwoestiug van Leuven en de moorden van Aerschot en Deudermonde bevaleD, er wel op staan. Edele naijver ST-ANNALAND. jl, Maandag 16 dezer werd alhier door de O. M. roor geldelijke uitkeering bij het verliezen vaD varkens de gewone alge- üieene jaarvergadering gehouden, die door 42 leden werd bijgewoond, onder presidium van den heer J. Polderman. Uit het door den Secretaris de heer Abr. Goedegebuure Az. Jr. uitgebracht verslag over 1919 bleek dat in dit jaar 6 verzekerde varkens waren gestorven die een waarde vertegenwoordig den van f 527.90. Besloten werd hiervoor uit te keeren 80% zoodat de Vereeoigiug eeu schade heeft geledeD van f 422,32. De ontvangsten over 1919 bedroegen f 791 73 en de Uitgaven f 633.94. Goed slot alzoo f 157.79 waardoor bet reservefonds komt op f 1226.77. Aan de Commissaris C. van Beudegom werd eeo gratificatie toegekend van f 35 voor de door hem aan de Vereeniging bewezen diensten. Herbenoemd werd tot Penningmeester de heer A. Bergers en tot Commissarissen de heeren C. van Bendegom en D. Goedegebuure. In de vacature ontstaan door het overlijden van den heer A. C. Boogaard werd tot Commissaris be noemd de heer I. Overbeeke Lz. Tot bode werd herbenoemd Jan van de Male terwijl de contribntie bepaald bleef op 10 cent per varkens en per week. In 1919 werden alhier aan de haven verscheept 13.194399 K.G. Suikerbieten tegen 10.730 179 K.G. in 1918. Aardappelen 7.397209 K.G. tegen 5,657.945 K.G. Ajuin 157,249 K.G. tegen 162.057 K.G. in 't vorig jaar. Aangevoerd werd 1.476.130 K.G. Pulp tegen 1.367580 K.G. iu 1918. Op de beide weeg bruggen word gewogen 22.949.956 K.G. In 't vorige jaar was dit 18.918053 K.G. Verdeeld als volgt: Op de Weegbrug „de Waarborg" Suikerbieten 8.898.659 K.G., Pulp 1.056789 K.G. Aardappelen 4.617.123 K.G., Ajuin 112.342 K.G., Mangelwortels 99.091 K.G. Granen 40992 K.G., Hooi, Stroo 75.421 K.G. Andere artikelen 203 063 K.G. samen 15 103.494 K.G. tegen 11.153023 K.G. in 1918 eu 34 stuks vee. Op de Weegbrug „de Concurrent. Suiker bieten 4.295,740 K.G.. Aardappelen 2.780.081 K.G., Pulp 419.341 K.G., Ajuin 44907 K.G., Mangelwortels 83.189 K.G., Granen 29 788 K.G., Koolrapen 42.735 K.G. Andere artikelen 150.611 K.G. sameu 7.846.442 K.G. tegen 7.765.030 K.G. en 97 stuks vee. IERSEKE. Zaterdagnacht hebben drie mannen ingebroken in een schuur waar een geslachte koe ophing, die in 't klein moest uitverkocht worden. Toen de eigenaar der koe 's morgens vroeg io de scbunr kwam, wisten twee der mannen te ontvluchten, de derde werd gegrepen eu herkend. Hij werd Maandag naar Middelburg gebracht, waarhij niets tegen had, omdat hij in 5 weken geen verdiensteu had gehad. Er werd niets vermist. De volgende week Vrijdagavond zal de Chr. Zangvereeniging »Soli Deo Gloria" een zanguitvoering geven ten bate van de vereen, voor Chr. Wijkverpleging. STAVENISSE. LI. Zaterdagavond vergaderde te St-Maartensdijk de vereenigiug van Gedipl. Oud-Leerlingeu van den L. W. C. alhier. Her benoemd als bestuurslid werd de heer P. J. Nootn en gekozen iu de vacature-Scherpenisse (ver trokken) de heer Jac. C, Droogeudijk. Daarna trad als spreker op de heer C. A. Stevens, Rijdslaudbouwleeraar, die op heldere en aange name wijze een causerie hield over de „Grond beginselen der erfelijkheidsleer en de toepassing in de praktijk. OUD-VOSSEMEER. Donderdagavond was een vergadering belegd door de »Land- arbeiderstichting in den Kring Oud-Vos- semeer" welke stichting op 7 Febr. j.I. de Koninklijke goedkeuring had erlangd. Deze bijeenkomst was zeer druk bezocht en de Voorzitter de heer M. P. Ooms, zette uiteen, wat deze stichting in den zin der Land- arbeiderswet kan worden. De heer Kuijpers voerde nog een eu ander aan betrellende het donateur worden van de stichting, dat ook succes had, daar 60 personen zich daarvoor opgaven en on getwijfeld nog velen zullen volgen, ook een ander bestuurslid sprak nog een en ander over doel en werking der stichting, terwijl de heer M. Daane namens de vergadering het Bestuur huldigde voor zijn werkzaam heden om tot de stichting te komen. Hierna sloot de voorzitter de vergadering onder dank voor opkomst en belangstelling en wees daarbij er nog op, dat naar hij al thans meende, te Oud-Vossemeer de eerste stichting is in onze Provincie. Geen buitenkansje. Tholen. Er loopeu geruchten dat in de kas van de hier bestaanden Kolenhond een tekort i9 van houderden guldeus. We hoorden een cijfer noemen van ruim f 600.Of dit het gevolg is van onvoldoend toezicht of niet nauw keurige boekhouding zal nog moeten blijkeB. Voor de leden een minder prettig Dieuws. DE TWEEDE KAMER Donderdag der vorige week zette de Kamer de algemeene beschouwingen over de duurtewet voort. De heer Sannes, die 't eerst aan 't woord was om zijn rede van den vorigen dag te beëindigen, had evenals bijna al de vorige sprekers heel wat op de wet aan te mer ken, in 't bijzonder op den ceutralen duur- teraad, dien men wel den steen des aan stoots van de Kamer zou kunnen noemen, omdat die raad naar haar oordeel veel te groote bevoegdheden krijgt. De heer v. Ravesteijn dacht nog ongun. stiger over de wet dan bijv. de heeren Marchant en Sannes. Hij weet de duurte juist aan de hoogstaande mannen, die de minister in den raad wil brengen en meende dat de regeering maatregelen tegen de prijsstijging had moeten nemen, zooals tegen die van petroleum, brood, kaas en bouwmaterialen, die er genoeg zijn. Maar in plaats daarvan geeft de regeering deze wet, die niet veel beteekent en maar schijn is. De heer Kolthek sprak eveneens afkeu rend en noemde duurtetoestand idioot en dit stelsel wordt door deze wet bestendigd. Eindelijk was er weer eens een ver dediger namelijk de heer Schouten die de bevoegdheden aan den duurteraad toege kend noodzakelijk achtte en dit betoogde. De minister van Landbouw die Donder- aan 't woord kwam betoogde hetzelfde. Men heeft gezegd zei hij sSchrap art. 3 en ge hebt iets goeds". Maar wanneer hij dat deed zou het volk zeggen, dat het steenen voor brood kreeg. Als art. 3 verworpen werd zou de regeering er ernstig aan denken, het ontwerp terug te trekken. De loonbedragen geheel uit te schakelen, zooals de heer Sannes wenschte is voor de regeering onaannemelijk. De minister van Justitie verdedigde het juridisch karakter van 't wetsvoorstel en ontkende dat dit, zooals in de Kamer ge zegd is, in strijd zou zijn met art. 153 der grondwet. Ook is het niet in strijd met art. 1374 van 't burg. wetboek. Na replieken werden de Alg. beschouwin gen beëindigd en Vrijdag begon de Kamer aan de wet tot toetreding tot den volken bond. Het vuur werd geopend door den heer Dresselhuijs (vrij-lib.) met een uitvoerige rede, waarin hij den volkenbond onvol maakt, onbevredigend en diepteleurstellend noemdetoch wilde hij dat Nederland tot dien bond zou toetreden en zelfs zonder voorwaarden (de wet stelt wel voorbehoud), maar wij moeten getuigenis afleggen van onze gezindheid, onzen geest. Daarom stelde hij een motie voor, waarin de re geering verzocht wordt bij de toetreding tot den volkenhond krachtig te streven naar: le verplichting tot vreedzame be slechting van alle internationale geschillen, 2e. vermindering van bewapening, en 3e. toelating lot den hond van alle beschaafde natiën die 't wenschen. De heer v. d. Laar (Chr. S.P.) achtte de toetreding ongewenscht, omdat de ge schiedenis leert, dat onmogelijk kiemen te leggen zijn voor een nieuwe wereldorde; en deze volkenbond wil zelfs niet eens alle volken verbinden. Hij verwacht er veel onheilen van. De heer van Doorn stond vrij lauw tegenover de toetreding, maar hij zou er toch niet tegen stemmen. De vergadering van Dinsdag was zeer belangwekkend door de redevoeringen der heeren Lohman, v. Ravesteijn en Troelstra, die tot menige onderbreking aanleiding gaven en aan de Kamer het voorkomen van een debating-club gaven. De heer Lohman bracht de geheime vergaderingen der communisten in ons land in 't geding, (welke het Handelsblad de vorige week onthuld heeft) en de heer v. Ravesteijn hield zich daarbij, erg slim, van den domme. De lieer Lohman hoopte dat het eenmaal tot een duurzamen vrede zou komen, maar dan moeten de volken meer, zal dat ge beuren, meer dan tot heden gehoorzamen aan een hoogere, goddelijke ordening. Spreker was bang dat door toetreding tot den bond voor ons de moeilijkheden zouden toenemen. De heer v. Ravesteijn was tegen den volkenbond. De conclusie van de uitvoerige rede van den heer Troelstra was, dat wij moeten toetreden, om te trachten er van te maken, wat er van te maken is. De volkenbond moet ook komen in handen der overwonnen volken, ook van sovjet- Rusland. Ook de sprekers van Woensdag gaven beschouwingen, die een breedvoeriger ver melding waard zouden zijn. Het waren de heeren Nolens, Marchant, Treub, Oudegeest en Stulemeijer. Behalve de laatste (R.K.) die een ver- oordeelend vonnis over den volkenbond velde en waarschijnlijk tegen deze wet zou stemmen, waren deze heeren vrij op timistisch gestemd tegenover den volken bond al hadden zij ook bezwaren, bijv. dat onze neutraliteit voor eeu groot deel verloren zal gaan en de ontwape» vergenoeg zal kunnen voortgezet! maar overigens verwachtten zij k van den bond en zullen dus vóói stemmen. De heer Treub bestreec treden der bolsjewiki die met goederen propaganda maken voor Als de duurtewet en de wet tot t( Vrijdag klaar komen, zal de ka{ Dinsdag en Woensdag niet verga: Tholen. Mej. J. J. Gelulc alhier out week haar beuoeming als ouderwijzere0 R.N.L. in de Nuttige. Handwerken iid( WO alc iet Gemeente IERSEKE Tan 1319 Fel Gehuwd: Jan Kramer 26 j. jm. te Suzauna Hollestelle, 24 j. jd. Ondertrouwd: Arie Oom 25 j. jm. et me Maria Wijn malen 22 j. jd. te Delft. m( Geboren :Margaretha, dv. Johannes n en Cornelia Kole. Jacobus, zv. HubrVe Boven en Maatje Suzanna Hariuck. ve Pieter, zv. Pieter Moerland en Maria va ve Oveileden Cornelia Amalia Maria, Audries Pieter Kosten en Janna k. fc Maatje 4 d. dv. Cornelis Wiilum van B en Jacoba Smit. Gemeeute THOLEN van 13— 20 1 Geboren Hendrik, zv. J. L. GeluL J J. Verkamman. 51 Ondertrouwd C. M. Bijnagte jm. e- Goedegebuure jd. J. Ige PREDIKBEURTEN. 1 THOLEN. npe Ned. Herv. Kerk voorm. 9,30 ds. Loijec 2 uur ds. Van Luttervelt. Geref. Kerk voorin. 9,30 uur en nan dhr. B. W. de Graaff van Rilland. '0 Maandagavond 7 uur Cand. D. Scheele i neuzen. ,r, Geref. Gem. voorm. 9.30 en avonds Janse nam. 2 uur leeskerk. ieri Ned. Protestantenbond Afd. ThoUto Zondagavond 6 uur Ds. G. K. van der !lej Steenbergen. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 !eeskeijfel 2 uur ds. Verschoor. pal Geref. kerk, voorm. 9,30, nam. 2 en ^e! 6 uur ds. Van Voorst van Numansdorp. fc® SCHERPENISSE. tf> Ned. Herr. kerk, voorm. 9,30 leeskerkt i 2 uur ds. Luyer.dijk. j a Geref. kerk, voorm 9,30, nam. 2 en 'a 5.30 uur leeskerk. STAVENISSE. nd Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 en waarschijnlijk ds. Kamsteeg. Oud Geref. kerk, voorm. 9,30 nam. 2 ea 5,30 uur leeskerk. ST-ANNALAND. Hl Ned. Herv. Kerk voorm. 9,30 en nanj d9. Oosterhuis. Geref. kerk, voorm. 9,30, nam. 2 en 5 uur leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 eu nan: ds. Van Griethoijsen. Geref. kerk, voorm. 9,30, nam. 2 uur 's avonds 5.30 uur leeskerk. IERSEKE. Ned. Herv. kerk voorm. en nam. ds. Bol Geref. Kerk, voorm. en nam. ds. Meyer. Chr. Ev. Gem., voorm. en nam. en ds. Bromet. Oud Ger. Gem. voorm., nam. en leeskerk. THOLEN 21 Februari 1920. Eieren 8 ceut per stuk. Boter f 1.35 per pond. Veiling van den R. K. B erenbon te Bergen op Zoom. Veiling van Varkens. )T Donderdag 19 Februari 1920. Slachtbare varkens van een gewicn 90 tot 139 K.G. Prijs per K.G. f 1,35 tot f 1.44. Temperatuur van het Soheldewater te Februari. Graden 5, 5, 5.2 6.3 5,3 6, 6. Zaterdag 14 Zondag 15 Maandag 16 Diusdag 17 Woensdag 18 Donderdag 19 Vrijdag 26 MET FLINKE STALLING. 12008 Aanbevelend, TRAM-STATION BERGEN OP ZOOM. Telefoon Interc. No. 55. Ter voorkoming van vergissingen sollen alle in bewaring gegeven Rjjwielen worden roorzien van een nummer. Ondertrouwd K. C. VAN DER SLIKKE Az. en 8 25810 C. M. NOOM Jd. St-Maarte'nsdijk19 Februari 1920. Ondertrouwd W. E. ANTHON1SSE en 6 25820 J. C. v. d. STEL. Poortvliet, 19 Febr. 1920. GEVRAAGD bij J. DE LATER, Oud-Vosaemeer. 7 25808 onder Rijks- en Gemeente-controle 25812 12 Tholen Voor de mee9t biedende te koop te bevragen bureau van dit blad brieven onder no. 25801. 8 UIT DE tl AND TE KOOP: dadelijk te aanvaarden bij 10 25806 OUDELAND, THOLEN. Wordt zoo SPOEDIG MOGE LIJK GEVRAAGD, eene LOON f 200,Wasch vrij. Hotel „DE DRAAK" 25807 Bergen op Zoom. 9 De 5 0/0 Pandbrieven der Insuli Hypotheekbank te Zierikzee, verkrijgbaar tot den koers t 100 0/q. Het bedrag der Pai brieven is in 1919 vermterdi met 1 milliooD 140 duizend g den. Io omloop is thans voor by 8 roillioen 8 honderdduize gulden. 15 201 beveelt zich aan tot het

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1920 | | pagina 2