fk" L Van onze berichtgevers. a Kerknieuw 8. IC Ca sd Publicatiën. St PP" ei wittebrood deelde de minister mede, dat die 10 pCt. zou kunuen worden verlaagd, wanneer er voldoende scheepsruiinte was om graan uit Zuid-Amerika aan te voeren. ZoolaDg echter kolen en kunstmessstoffeu ook van uit Amerika moeten worden aangevoerd, is er niet meer sckeepsruiuate beschikbaar en moest iulandsch graan in het brood worden verwerkt. De garantieprijs houdt met 1 April op en de regeering is niet bereid, door garantieprijzen of bijslagen de prijsbeweging te beinvloeden. Afgewacht dient dus te worden, hoe hoog de prijzen van inlandsch graan van den aanstaanden oogst zullen worden. Nopens de voorraden brciwol, enz. verklaarde de minister te zullen laten onderhoeken of maat regelen getroffen kunnen worden. Vopr de aardappelen zal eene zoodanige rege ling komen, dat zeer goede zandaardappelen kunnen geleverd worden aan gemeenten eu gros siers voor f 500 per waggon, zoodat dezen in den kleinhandel kunnen verkocht worden voor 7V2 cent per K.G. (d.i. f 2,625 per halve H.L.) De loongrens der Invaliditeitswet verhoogd. In de vergadering van den gemeenteraad van Den Haag deelde de heer Wit'erfc van Hooglaud, voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid, mee, dat de minister een spoedontwerp voorbe reid tot wijziging van de Invaliditeitswet, om nl. de loongrens welke nu gesteld is op f 2000 per jaar, te verhoogeu tot f 3000. Liefdadigheidszwendel. In Augustus van het vorige jaar vestigden zich te Zwolle de 26-jarige Albert de Vries, colporteur eu Jantje Sloulwinder colportrice. Zij adveiteerden in tal van bladen dat jongens en meisjes, die gratis boeken wilden hebben, in lichtingen konden verkrijgen bij eerstgenoemde. Bij hen kwam als loopknecht in dienst zekere J. Schouwman. Alle drie waren afkomstig uit Leeuwarden. Op een der advertenties reflecteerde mej. Stuitje, een verpleegster van Zuidlareu, die nadere inlichtingen vroeg. Zij ontving ren ge- drukte circulaire van de (in werkelijkheid niet bestaande) Vereeuiging ^Evangelisatie en Kinder arbeid", met een kaart, met 50 steun-boncetjes onderteekend door A. de Vries, secretaris eu J. Schouwman, penningmeester. De zaak ging echter alleen de Vries aan. Mej. Stuitje zond f 5 voor de verkochte kaart en vroeg nadere inlichtingen. Zij kreeg ten antwoord: //Dat een kiuderclubgebouw aange kocht was, om in het duister bestaan van dc verschopte achterbuurtkleinen, door avondjes met chocolade en boterhammen lichtstralen te breDgen. Men was druk bezig met huisbezoek, ziekeuverpleging en gratis onderwijs." Ia werkelijkheid is van dat alles nooit iets geschiede Toen in December Albert de Vries eu Jantje gearresteerd werden, bleek uit een kasboekje dat de Vries aan postwissels voor f 235 ontvangen had. Terwijl zij gevangen zaten kwamen uog uit alle mogelijke plaatseu postwissels binnen. Ze hebbeu nu terechtgestaan. Op een vraag van den president zei de Vries brutaal „Ik heb bet gedaan om een heel goed leventje te leiden, zooals de heere.n achter de groene tafel, die wijn zuipen, en den boel van een ander verdonkeremanen. U en u*s gelijken deukt dat ieder ter wille van zich zelf handelt, u heeft slechte gedachten van ods, omdat uwe gedachten slecht zijn." Schouwman werd als getuige gehoord. Hij fungeerde als penningmeester, doch heeft nooit geld onder zich gehad. Zijn dagelijksche werk zaamheden bestonden in pakjes wegbrengen en boodschappen doen. De. Officier van Justitie noemde beide beklaag den (de Vries en Jantje) doortrapte oplichters. Wijl er zooveel zwendel is op philautropisch gebied, meende spr. een zware straf te moeten eischen en wel voor de Vries twee jaar eu voor Jantje l'/o jaar- Toen de president aan de Vries vroeg, of hij het verstaan had, zweeg deze en sloot de. oogen. De president liet water halen en een stoel brengen. Omdat het jonge paar voortdurend trachtte te fluisteren, waren twee rijksveldwachters tusschen hen in geplaatst. Een der veldwachters boog zich over de Vries heen oin hein op een stoel te helpen. Meteen vloog de Vries op, greep den niets vermoedenden veldwachter bij de keel, en gooide hem op de onderste tree vau de trap. Een tooneel van groote verwarring volgde. De tweede veldwachter wilde zijn collega ont zetten. Jantje wierp zich toen luid gilleud op de Vries eu riep maar aanhoudend /,0 manuie, inannie!' De Vries verzette zich als razend. Vijf politie mannen waren noodig om hein te overmeesteren. Hij viel tenslotte bewusteloos neer, een uur later was het bewustzijn uog niet teruggekeerd. De tweede beklaagde kreeg het op haar zenu wen eu werd met loshangend haar weggeleid. De volksstemming in Sleeswijk. Ruim een halvee eeuw geleden voerde Duitsch- land oorlog met Zwedeu en was overwinnaar met gevolg auuexatie van Slceswijk-Holstein. Uit den grooten oorlog kwam Duitschland niet als overwinnaar te voorschijn eu de Sleeswijk- Holsteiners vroegen aau de Eutente een volks stemming om te beslissen of ze weder tot hun oude vaderland terug zonden keeren dan wel goede Duitschers geworden waren. Ondanks er ruim een halve eeuw overheen is gegaan schijnen de Duitschers daar niet erg bemind te zijn. In de eerste zone ter grootte van 390 duizend hectare en 394 gemeenten is de stemming al bizouder slecht voor Duitsch land uitgevallen, 74,887 stemdeu voor ZwedeD eu slechts 25,223 voor Duitschland. De brief van den ex-kroonprins. Uit Wieringen dat nooit gedroomd zal hebben uitverkoreu te zijn nog eens een histo risch eiland te wordeu is „de beau geste" gekomen. Maar niet zoo mooi als het gebaar bad kunnen zijn. Friedrich Wilhelm von Hohenzolleru stelt zich ter beschikking van de geallieerde eu geassoci eerde mogendheden, //die hem kunnen nemen in de plaats van de negen'nouderd Duitschers die geen andere misdaad pleegdeü, dan dat zij hun vaderland in den oorlog hebben gediend", iudieu dan //een slachtoffer van noode" is. De ex-kroonprius die ovtr het hoofd schijnt te zieD, dat hij één van die negenhonderd is stelt zich dus voorwaardelijk ter beschikking van den gewezen vijand. Hij alleeü, indien de entente de anderen met rust laat. Daarop zal de entente niet ingaan. Maar toch stemt het gebaar uit Wieringen even sympathiek. Omgekomen. Een Duitsche stoomboot van Hamburg is in een zwaren sneeuwstorm, waardoor de kustlichten niet konden worden waar genomen op de kust van Noorwegen op de rotsen geworpen. Het achterste gedeelte brak af, waardoor 10 der opvarenden zijn verdronken. Veilig Duitschland. Een van Dantzig komenden sneltrein werd aan het station Dirschau tot stilstaan gebracht door bet ontploffen van een bom. Er werden 10 reizigers gewond. Men ver moedt dat de bom was aangebracht door treinroovers die den trein hadden willen plunderen. ST-ANNALAND. Maandag 9 dezer, werd door de Scherpschuttersvereeuiging „Prinses Juliana" Mhier hare 10.1e algemeeue jaarver gadering gehouden, waarbij 39 van de 47 leden tegenwoordig waren. De voorzitter de heer A. Goedegebuure Az. Jr. memoreerde in zijn openingswoord het tienjarig bestaan dezer vereeniging en deed uitkomeu, dat, waar in de oorlogsjaren vele zustervereni gingen zija te gronde gegaan, deze niet alleen is blijven bestaan, doch ook in bloei is toege nomen, getuige het groot aautal leden. Hij bracht daarbij ook een woord van hulde aan de heeren Mr. J. J. Polderman, M. P. Duijzer en M. P. Lanooij op wier iuiatief dezer vereeniging is opgericht. Daarna deelde hij mede dat door den Minister van Oorlog een subsidie is verleend van f400 tot dekking der gemaakte onkosten voor bet herstellen der schietbaau. De secretaris de heer M. P. Duijzer werd als zoodanig met algemeene stemmen herbenoemd en tevens benoemd tot baancommandant, waar voor hein eene belooniug vau f 15 werd in het uitzicht gesteld. Verder werd hem voor zijae vel8 werkzaamheden in 1910 een gratificatie van f 10 toegekend. Besloten werd nog, ter herdenking van het tienjarig bestaau dezen zomer een Provinciale Schietwedstrijd te houden, waarvoor een com missie bestaaude uit het bestuur en vijf leden werd benoemd. IERSEKE. Vorige week heeft de Zondags- schoolvereeniging „Eben Haëzer" besloten haar lokaal tijdelijk te verhureu aac de vereeuigiug voor Ned. Herv. lager onderwijs. De school zal in dit gebouw beginnen op 1 April a.s. met 4 leerkrachten. OUD-VOSSEMEER. In de laatst gehouden vergadering der alhier bestaaude afdeeling van den Boud voor Vrouwenkiesrecht, werd met algemeeue stemmen besloten de afdeeling, welke sedert 1908 alhier bestaat, op te heffen, daar het beoogde doel is bereikt en men weinig lust gevoelde de vereeuigiug te doeu voortbestaan in den geest, zooals in de algemeene vergadering van den Bond werd gewenscht. De nog aanwe zige gelden zullen gebezigd worden voor het lateu komen van spreeksters, indieu de tijd daar is, dat ook de vrouwen zullen wordeu opgeroepen om haar stemrecht uit te oefenen. Aau de. bestuursleden werd bijzondere hnlde georacht voor alles wat in den loop der jaren is gedaan in het belang der goede zaak. De afdeölftg telde nog 23 leden. Medegedeeld wordt dat alhier in de Geref. kerk de Christelijke Zangvereeniging „Looft den Heere" te Tholen een uitvoering zal geven. SCHERPEN1SSE. Tengevolge van een huis dat afgebroken werd, moesteen alleen wonende vrouw die daarin woonde, met haar meubeltjes dit verlaten aangezien niemand haar onderdak wilde verschaffen, is met haar goedvinden alles buiteogebracht. Tot aan den avond is het huisraad op straat blijven staai). Eerst in den laten avond is dit opgeborgen in de achterkamer van het gemeente huis. Zij zelf is voor den nacht uoor liefderijke menschen opgenomen. Donderdag had in het hotel //De Gouden Leeuw" een vergadering plaats vau dc leden der vereeniging //Draagt elkanders Lasten". De vereeniging, die in begin van het vorige jaar 72 leden sterk was, veruiiuderde door bedanken met 2 leden, doch één nieuw lid werd weer in geschreven, zoodat het ledental thans 71 bedraagt. Aan coutributie werd gedurende het vorige jaar bijeengebracht de som vau f 268.10. Aan kas was er reeds f411.58, zoodat het totaal bedroeg f 679,68. De uitgaven bedroegen totaal f 244,96 alzoo een batig saldo vau f 434.72. Totaal werden er 58 varkens ingeënt en 83 gewaarmerkt. Gestorveu zija 3 varkeus waarvoor f 111, werden uitgekeerd. STAVEN1SSE. LI. Donderdag werd alhier gehouden de jaarvergadering van de afdeeling //Schuttevaer". Als bestuurslid werd herbenoemd D. van Dreunen en benoemd als zoodanig J. C. Boogaard en M. C. Wielaard. Door het lid Buijze werd rekeniug en ver antwoording gedaan als correspondent van het schoolfonds voor schipperskinderen. Een veertigtal personen zijn hier lid van. Als afgevaardigde naar de Alg. Vergadering dit jaar in Mei of Juni waarschijnlijk te's-Gravendeel te houden werd benoemd de Voorzitter A. G. vau lJseldijk en als zijn plaatsvervanger Jac. Moerland. De Eere-voorzitter, de heer A. F. Hanssens, woonde ook de vergadering bij. Ver schillende «aken op schipper- en ander gebied werden besproken. THOLEN. Vrijdag den 6en dezer had in de Geref. Kerk de derde uitvoering van het Chr. Zangkoor „Looft den Heere" plaats. Dat het koor een goeden naam heeft, bleek wederom, daar de kerk flink gevuld was. Voor velen was het dan ook een genotvolle avond. Na opening door den heer W. v. d. Berg, bracht het kinderkoor een 6-tal liederen ten gehoore, waaruit bleek dat het koor flink ge vorderd was. Vooral toen de kleinen zongen het aandoenlijke lied „Op het Kerkhof" waren vele bezoekers ten zeerste getroffen. Hierna kwam het grootkoor aau de beort en deed de aanwezigen genieten van een 10-tal goed ingestudeerde stukken. Opmerkelijk was de duidelijke uitspraak der woordeD, waardoor de liederen goed gevolgd konden worden. Een woord van lof èn aan den directeur voor zijn uitstekende leiding èn aan de zangers voor het ten gehoore gebrachte zij hier wel op zijn plaats. Wij uiten den wensch dat de op handen zijnde uitvoering te Oud-Vosseaieer ook zoo moge slagen. DoDderdagnamiddag werd het 5-jarig zoontje van L. Blaas door een Auto aangereden en bekwam een ernstige hoofdwonden. Zijn toestand is niet zonder gevaar. LANDBOUW. Medegedeeld wordt, dat binnenkort het eerste deel van het rapport der Staatscommissie voor de pacht kan worden tegemoet gezien. Id verband daarmede «al overleg gepleegd worden betreffende herziening vau de regeling van het pachtcontract, zoo dit wenschelijk blijkt. DE TWEEDE KAMER kwam Dinsdag weer bijeen. Nadat drie leden verlof hadden gevraagd voor interpellatie kwam aan de orde een overeenkomst met de maatschappij Zeeland betreflende den maildienst tusschen Vlissin- gen en Queenborough of een andere Engelsche haven. Verscheidene leden pleit ten voor betere loonen en andere arbeids voorwaarden voor het personeel. Ook werd gevraagd of er plannen zijn voor verplaatsing der maatschappij van Vlissingen naar Hoek van Holland. De minister van Waterstaat gaf daaromtrent de geruststellende verzekering »de Zeeland blijft te Vlissingen." Wat de loonen betreft deze zijn in overeenstemming met de be sluiten van den loonraad, zei de minister. De wet werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Daarna kwam in behandeling een wet tot wijziging der samenstelling inrichting en bevoegdheden der Kamers van Koop handel. Wat de samenstelling betreft, deze zal geschieden gedeeltelijk door indivi dualistische kiezers, gedeeltelijk door orga nisaties. De minister noemde dit het stelsel van Dijk, naar 't kamerlid van Dijk. Het stelsel vond nogal bestrijding, wat niet verhinderde, dat de wet zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. Woensdag volgde de duurtewet welke bedoelt de duurte te bestrijden. Al de sprekers van dien dag op één na, hadden er zoo veel op aan te merken, dat men den indruk kreeg, dat de wetsvoordracht nooit in het Staatsblad zal komen, een ge volgtrekking die minstens voorbarig zal blijken. De grootste^grief was, dat aan den centralen duurteraad een te groot buitensporig groote macht wordt toeg De heer Marchant noemde de wetrevol nair. Het geschreven recht van 't b lijk wetboek wordt er door op zij De heer Treub verwachtte dat de duurte niet verminderen maar ver deren zal. Het lid, dat de wet verdedigde vi heer van Wijnbergen maar hij de( op een wijze die den heer Marchan uitroepenWat een misselijke demi (Volksmisleiding) De heer Sannes, de laatste spreke Woensdag betoogde dat de duur arbeiders leert, dat zij moeten werkf den opbouw van een nieuw maatschap stelsel. Hij zal Donderdag zijn rede zetten denkelijk wel om 't kapitalisi schuld van de duurte te geven of s satie van bedrijv en te verdedigen. orl «11 >n - T en, Aangenomen het beroep naar de Ned. Herv1' te St-Maartensdijk door ds. J. Keiler te Dor Tholen. Bij de op Zaterdag 7 Februari gel stemming voor een Notabele bij de Ned. Herv alhier is gekozen de heer A. Praat, in de va ontstaan door het overlijden van den heer Korte. PREDIKBEURTEN. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 9,30 ds. Van Lutf00 Bediening H. Avondmaal en nam, 2 uur ds. Oost Nabetrachting. Geref. Kerk voorm. 9,30 uur en nam. (Is. A. Bolwijn van Zeist. ®rPe Geref. Gem. voorm. 9.30 en nam. Suurds.L nam. Doopsbediening, 's avonds 6 uur leeskerk Ned. Protestantenbond Afd. Tholen:®1^ GEEN DIENST. f1'1- POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 leeskerk, 2 uar ds. Verschoor. Huwelijksinzegening. Geref. kerk, voorm. 9,30, nam. 2 eo V 6 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 en nam. ds. Luijendijk. Voorm. Bed. H. Avondmaal. Geref. kerk, voorm 9,30, nam. 2 en ai 5.30 uur leeskerk. ST-MAARTENSDIJK. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 leeskerk en 2 uur ds. Kamsteeg. Geref. kerk voorm. 9,30, en nam, 2uur)eesV^ STAVENISSE. 9,30 d«. Ned. Herv. kerk, nam. 2 uur leeskerk. Oud Geref. kerk, voorm. 9,30 nam. 2 eu 't tv 5,30 uur leeskerk. ST-ANNALAND. Ned. Herv. Kerk nam. 2 uur leeskerk. Geref. kerk, voorm. 5 uur leeskerk. Kam ans i. Phi voorm. 9,30 ds. Ooster|mid 9,30, nam. 2 en 's avi OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 en nam. 3 ds. Van Griethuijsen. Geref. kerk, voorm. 9,30, nam. 2 uur ds. 's avonds 5.30 uur leeskerk. IERSEKE. Ned. Herv. kerk voorm. en nam. ds. Boer. Geref. Kerk, voorm. en nam. ds. Meijer, Chr. Ev. Gem., voorm. en nam. en avo ds. Bromet. Ond Ger. Gem. voorm., nam. en 'aavo Kersten. ewc al hei Van 1622 Febr. 1920 kunnen gebruikt word bon no. 20 van de suikerkaart voor l/2 pond sui Geldigheidsduur van conponnen der BROODKAS TEN voor het 126e tijdvak van 1018 Febr, De broodkaarten voor wittebrood, waarop W en geen nummer voorkomen «ijn voor het tijdvak rood gekleurd. Tholen, den 13 Febr. 1920. De Burgemeester, J. W. WAGTHO O. I °i! 4 Veiling van den R. K. Boerenbond te Bergen op Zoom. Veiling van Varkens. Donderdag 12 Februari 1920. Slachtbare varkens van een gewioht 102 tot 168 K.G. Prijs per K.G. f 1,25 tot f 1,42. Temperatuur van het Soheldewater te Thol Februari. Graden C Zaterdag 7 3,3 Zondag 8 3,2 Maandag 9 3,2 Dinsdag 10 4, Woensdag 11 5, Donderdag 12 5, Vrijdag 13 4,3 t, i, P] iers3 ktor iedi achi iwaï len. ale ten ger d aa kdi lidi bel n

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1920 | | pagina 2