Misstellingen. Ingezonden Stukken Kerknieuws. Burgerlijke Stand. met Paachen hier brood gebakken kan worden van de kwaliteit als vóór den oorlog. Tevens is uit officieele stukken gebleken, dat een verlaging van den broodprijs met 10 pet. binnen eenige weken mogelijk is. Dezer dagen bevatten de bladen een berichtje over het zegels plakken voor dienstboden. Voor den leeftijd van 14 t/m 17 jaar werd als premie aangegeven 30 cent. Dit is onjuisten dus klaar blijkelijk een misstellinghet moet zijn 40 cent. Zegt dit voort (en zwijgt stil van liet eerste.) RAAD VAN ARBEID TE GOES. De griep komt weer. De gevreesde ziekte is opnieuw op komst. In verschillende plaatsen heeft ze zich weer geopenbaard. Het Engelsche ministerie voor de volksgezondheid heeft h*t raadzaam geoordeeld, wecken te verspreiden, om de ziekte zooveel mogelijk te voorkomen, Aangeradeu wordt zoo gezoud en geregeld mogelijk te leven, ver moeienis, kouvatten en overdadig gebruik van alcohol te vermijden, zich niet iu groote bij eenkomsten te begeven, de kamers niet te warm te stoken en zoo weinig mogelijk te reizen. Goede ventilatie van woon- en slaapvertrekken en mondspoelingen van lauw w&ter met per- manganaat wordt eveneens aanbevolen. De invaliditeitswet. In de Memorie van Antwoord op het Eerste Kamer-verslag inzake de begrooting 1920 ont- keut de minister van Arbeid niet, dat de premie betaling ten aanzien van werkvrouwen, naaisters of dergelijke losse werkkrachten voor de be trokken werkgevers zekere bezwaren medebrengt. Voorloopig meent hij echter zich te moeten onthouden van het bevorderen van wettelijke maatregeleu ter tegemoetkoming aan die be zwaren. Mocht te zijner tijd blijken, dat tot wetswijziging moet worden overgegaan, dau meent de minister te moeten betwijfelen, ot de invoeriug van dagzegels wel de meest gewenschte oplossing ware. Invoering van dagzegels zoude de administratie zeer omslachtig maken en voorts belangrijke veranderingen van het stelsel der Invaliditeitswet, ook bij het berekenea der reute, als noodzakelijk gevolg hebben. De minister is bereid het uitgeven vau zegels, geldende voor langer tijdvak dan een kalender - week, in overweging te nemen. Iu voorbereidiug is een ontwerp, waarbij aan de gemoedsbezwaren van hen, die de verplichte invaliditeits- en ouderdomsverzekering in strijd achten met hunne godsdienstige overtuiging, zal worden tegemoet gekomen. Marken en kronen. Ons land zit vol marken en kronen. Wie een centje over had en speculeeren wilde, kocht marken en kronen. De ruim geldverdienende zeevisschers hebben er een dikken buidel vol vande groot- en kleinhandel heeft ze bij hon derden millioenende winkeljuffrouw en de werkvrouw zitten er meein alle standen is gespeculeerd. Eu slecht gespeculeerd. Hoeveel millioenen zouden er al niet mee verspeeld zijn De H. P. heeft een cijfer hooren noemen van twee milliard. Dit is nog meer dan de toeneming der rijks- en geraeenteschulden in de crisisjareu. Het is meer dan f 300 per „ziel". Hoe zijn al die marken en kronen hier in 't land gekomen Wie zette in de groote steden die „Karpathen aan het werk, die maar aldoor verkochten, tot eiken prijs Zij hebben meer dan vijf milliard markeu naar ons land gebracht en meer dan tien millioen kronen. Eu nog al den dag gaan zij daar mee door. We hebbep zoo'n idee, zegt de H.P., dat zij het zullen blijven doen zoolang dat geld booger waarde heeft dan ander drukwerk. Want het heeft groote kans, dat di$ valuta's aan het eind van het spelletje geen cent waard zullen zijn. Dat die marken en kronen ooit weer geheel terecht zullen komen, schijnt tot de absolute onmogelijkheden te behooren. En wij, domme Hollanders, hebben ze bij honderdeu millioenen „gevreten", zooals de Beurs zegt, zonder dat onze regeering, of ons parlement, of onze pers, of onze bankiers ook maar één waarschuwend woord spraken 1 Het blad is overtuigd, dat het weder gezond maken der zakeuwereld zal inoeteu beginnen met de erkenning der volslagen waardeloosheid van al dezen papierrommel, en met zijn wegwerking. Diep het mos er io, en al het kwaad is uit l Eerst daarna zal begonnen kunnen worden aan een solieden grondslag voor nieuwe soliede geld stelsels. Dreigende staking der havenarbeiders. De staking onder de havenarbeiders te Am sterdam en Rotterdam is nog niet uitgebroken. Maar ze kan uu wel haast ieder oogenblik worden verwacht. De eisch is als bij de meeste stakingen tegeuwoordig loonsverhooging. Er wordt hun nu wel verhoogiug geboden, maar volgens het oordeel der meerderheid van de arbeiders niet voldoende. Er is nu in beide steden gestemd over de vraag of de stakiDg al of niet zal worden ge proclameerd. Te Rotterdam waren 6804 stemmen vóór, 2968 tegen de staking. Te Amsterdam was van de uitgebrachte stemmen 87y2 voor staking. Een groot aautal arbeiders heeft echter geen stem uitgebracht, doordat zij thuis waren gebleven of op zee zijn. De bestoren van den Centralen Bond vau Transportarbeiders en van de Ned. Eed. van Transportarbeiders meeuen op grond van den uitslag der stemming, dat de staking op den korst mogelijken termijn moet worden voorbereid. De bestureu der beide christelijke organisaties zullen alsnog hun houding bepalen. Te. Rotterdam zijn de arbeiders volgens de Tel. veel minder enthousiast voor de staking dau te Amsterdam. Het vrouwelijk element heeft alles in het werk gesteld om de staking te vermijden. Waut, waar de bootwerkers over het algemeen flinke loonen verdienen, voelen de huisvrouwen er weinig voor om deze in een twijfelachtige!» strijd in de waagschaal te stellen. Ot ons land in moeilijkheden zal geraken wat betreft de levensmiddelenvoorzieuing? Hiervoor, zoo verklaarde de heer De Fremerij, inspecteur van den havenarbeid, aan de Tel., behoeft voor de eerste paar maanden geen vrees te bestaan. Er is een enorme voorraad van alles in de pakhoizen eu de lichters. Men komt zelfs ruimte te kort, zoodat ineu in Hoorn en Me- demblik reeds aan het uitzien is naar pakhuizen. Onze levensmiddelenvoorziening is dus voor deu eersten tijd gewaarborgd. De moord op de gezusters Makaay. Als verdacht de dader te zijn van den moord in den avond van 27 Oct. 1919 te Millingen gepleegd op de gezusters Makaay is indertijd aangehouden de 23-jarige Th. L. De aangehoudene heeft tegenover den rechter-commissaris te Arnhem volledig bekend. In verband met zijn verklaringen die aantoonen onder welke afschuwelijke omstandigheden de dubbele moord gepleegd is, zijn thans ook gearresteerd een zuster van de slachtoffers en haar dochter welke laatste met den dader verloofd is, eveneens te Millingen woonachtig. Vooral op aandrang van deze beiden is bekl. volgens zijn mededeelingen tot de misdaad gebracht. Zoowel bekl.'s verloofde als haar moeder waren begeerig naar het bezit, dat, naar algemeen werd aangenomen, de beide zusters zich hadden weten te verwerven en herhaaldelijk werd bekl. aangezet haar uit den weg te ruimen en zich haar geld toe te eigenen. Bekl 's verloofde had een broodmes vlijmscherp gemaakt, dat ze hem toonde als het middel waarmee de daad zou zijn te volvoeren. Het verzet, dat L. tegen hun boos opzet toonde wist zij tenslotte te overwinnen en beide begaven ze zich naar de woning van de beide slachtoffers. Daar aangekomen heeft de verloofde de opmerkzaamheid van de gezusters Makaay weten te trekken door aan het raam der woning te roepen dat haar moeder ziek was. Een der gezusters is daarop naar buiten gekomen en terwijl zij zich in de richting van de woning der moeder begaf heeft L. haar met het broodmes een steek in den rug toegebracht. Het meisje spoorde L. daarop aan de gevallene den hals af te snijden en den huissleutel uit den zak van het slachtoffer te halen. Beiden zijn daarop naar de woning ge gaan, waar het meisje de slaapkamer aan L. wees en hem daarin duwde. De tweede zuster werd met het meseven- eens de hals afgesneden waarop bekl. het geldkistje inhoudende f600— en 4000 Mark meenam. Aan de schoonmoeder werd hiervan f200 en 1500 Mark overhandigd. Pokken. De centrale gezondheidsraad verzoekt opname van het volgende In November 1919 werd door den cen tralen gezondheidsraad de aandacht ge vestigd op het voorkomen, van enkele ge vallen van pokken te Arnhem en werd gewezen op de wenschelijkheid om zich tegen die ziekte te laten inenten. Sindsdien heeft de ziekte zich te Arnhem uitgebreid, zoodat er thans (van einde Oetober tot 3 Februari) 30 gevallen zijn aangegeven. Dit zou nog niet tot bezorgdheid aan leiding geven, ware er niet een andere reden om lot waakzaamheid aan te sporen. Deze vindt haar oorzaak in het feit dat, volgens officieele mededeelingen en volgens berichten in de pers, de ziekte zich in het aan Nederland grenzende deel van Duitsch- land nog sterk schijnt te hebben uitge breid. De ervaring ten tijde van den oorlog van 1870 moge hier als waarschuwend voorbeeld strekken. Onder verschillende besmettelijke ziekten waren het de pokken, die toen de meeste slachtoffers hebben ge maakt. In verband met een en ander acht de centrale gezondheidsraad zich verplicht nogmaals en thans met nadruk er op te wijzen, dat inenten of herinenten het middel is waardoor men zich tegen deze gevaarlijke en hoogst besmettelijke ziekte kan beschermen. Er is voldoende koepokstof voorhanden en aan de gelegenheid om zich te laten inenten en herinenten ontbreekt het niet. Men make daarvan spoedig gebruik De wijziging der grondbelasting. Evenals bij verschillende andere belastingen wil de regeering ook bij de grondbelasting van de medewerking der belastingplichtigen door het stelsel vau eigen aangifte gebruik maken. Er is daartoe een uota van wijzigingen ingediend op het wetsontwerp tot regeling der grondbelasting. Het voordeel daarvan zal zijn, dat de hetfing der belasting eenige jaren eerder zal kannen aanvangen dan wanneer zij uitsluitend naar de ambtelijke schattingen wordt geheven. En voorts, dat men minder ambtenaren noodig heeft, dan anders voor' het ambtshalve bepaleD der waarde noodig zouden zijn. Derhalve sneller in werking treden en minder kosten. Zoo snijdt het mes aan twee kanteD. Daarbij moet in aanmerking worden genomen, dat. deze aangifte alleen zal geschieden bij de eerste vaststelling dér belastbare waarde. Daarna zal ze ook door de ambtenaren wordeu vastge steld, zoodat de voorloopige aanslagen alsdan worden gecontroleerd. Overhaasting i9 dan niet noodig. De fiscus ontvangt tijdig de belasting penningen en gevaar voor te lage aangifte wordt op die wijze ondervangen. Oorlogsnoodlot. Het wordt, zegt de schrijver van bet fiuaucieele overzicht in de N. Rt. Ct. hoe langer hoe duide lijker dat deze oorlog slechts op papier over winnaars heeft gelaten, doch dat, ontdaan van alle franje, er slechts overwonnenen zijn, althans in Europa. Voor Amerika, dat eerst laat zijn bandschoen in het strijdperk heeft geworpen en voordien goede sier gemaakt had uit de oorlogs behoeften van Europa, is de toestand voorloopig natuurlijk anders, zij het ook, dat op den duur ook de Vereen. Staten zulleu lijden onder de gebroken koopkracht van Europa. Amerika meent het op eeu accoordje met zijn geweten te kunnen gooien door eenige millioenen af te staan voor de allerverschrikkelijksten nood in Oostenrijk en Polen, maar millioenen helpen niet, er ziju milliarden noodig. Amerika is echter bevreesd goed geld naar kwaad geld te gooien. Ook de Amerikaanscbe geldmarkt ia er de laatste maanden Diet op vooruitgegaan. Het klinkt misschien zonderling, dat het land, dat een jaar geleden nog over het meeste goud der wereld beschikte, ook een soort geld— crisis doormaakt. Men verlieze echter niet uit bet oog, dat de voorspoed van de Vereenigde Staten tot een overmatig weelderig leven heeft geleid, waardoor de waarde van het geld over eenkomstig is gedaald. En het alles beheerschende feit is: er is nu eenmaal een te kort aan productie. De voort durende loonsverhoogingen hebben enkel tot gevolg, dat de eene groep tegen de andere opbiedt, waardoor het weinigje dat er is verder iu prijs stijgt en alle voordeel deukbeeldig wordt. Het zal den arbeideraleiders nooit kunnen gelukken alle prijsverhoogiugen ten spijt, om evenveel te krijgen als vroeger van het goede der aarde, indien er niet teu minste zooveel gewerkt wordt als vroeger aldus schreef onlangs, zeer terecht, een Amerikaansch blad. De Amerikaan biedt zijn financieele hulp niet, of hij moet er aan kunnen verdienen. Hij gooit ziju geld niet in een vat zonder bodem, maar helpt liever de Zuid-Amerikaansche zuster-repu- blie.ken, die, meJe door den oorlog, die Europa heeft vermoord, in goeden doen zijn gekomen. De taak, eertijds aan Duitschland, Engeland en Frankrijk toebedeeld, om Zuid-Amerika vooruit te helpen, welke taak niet zonder vrachten is gebleven, is, zoovele andere voordeelige trans acties, thans van de Ver. StateD overgegaan, en aan deze zijde van den Oceaan heeft men slechts met leede oogen aan te zien, welk mooi econo misch, handels- en financieel terrein aan het onmachtige Europa ontfutseld wordt. Waarlijk het kindersprookje van de hondjes die zoolang met elkander vochten tot alleen de beide staartjes nog over waren, is niet zoo kinder achtig als het wel lijkt. Weensche kinderen hier te lande. Er ziju uit ons land ongeveer 8000 aan vragen gedaan om een Weensch kind voor een paar maanden in den kost te nemen. Nu doet zich, door een minder goede organisatie en allerlei verkeersmoeilijkheden te Weenen, het verschijnsel voor, dat de kinderen minder spoedig komen dan de verlangende tijdelijke pleegouders wel zouden wenschen. Het is niet mogelijk per week meer dan één trein met 550 kinderen te laten komeD. Er zal dus in het geheel 15 weken mee heengaan. Een moeilijkheid is ook, dat de meeste aan vragers de voorkeur geven aan Protestautsche kinderen. Die heeft men in Weenen niet veel slechts een op de 200. De bevolking is er overwegend Katholiek en ook is er een vrij groot percentage Joden. Het wekt iu Weenen ontstemming, dat men juist Protestautsche kin deren uitzoekt. Honger en ellende kennen geen bepaald geloof. Ook worden hier verreweg meer meisje ge vraagd dan jongens, terwijl juist veel meer jongens zich komeu aanmelden omdat de moeders blijkbaar eerder haar jongens van huis zenden dan haar meisjes. Een juist van die meisjes moeten dan weer ongeveer 75 pel. afgekeurd worden wegen9 onreine hoofden, want het is helaas een niet te ontkennen feit, dat ook in betere standen zeer vele kinderen aan deze kwaal lijden, doordat de moeders niet meerden noodigen tijd en reinigingsmiddelen hebben om het euvel te bestrijden. Aan de aaavragers hier te lande wordt nu in overweging gegeven aan het comité meer de vrije hand te laten. Zijn er zoo gauw geen Protestantsche kinderen voor de reis gereed, dan maar Katholieken of JodeD, en ziju er geen meisjes, dan maar jongens. GEWEIGERD is door Duitschland de uitlevering van degenen die de entente als misdadigers heeft opgevraagd. Vooraanstaande mannen als Voo Hindenburg, Ludendorff enz, worden door de entente opge vraagd om voor een rechtbank terecht te staan en te worden gerechtgesteld voor oorlogsmis daden. De Duitsche gezant te Parijs heeft nota niet eens aan zijn regeering willen ov leggen en zond ze terug, tegelijkertijd z ontslag vragende. In Duitschland heerscht groote opgewonde heid en wil het volk niet dat aan den eis gehoor wordt gegeveü. Alle partijtwisten zi vergeten. Wat de Regeering zal doen is nog oozek Toegeven wil ze niet, of ze af zal treden hierdoor de aanhangers der vorige regeeri weer meester zonden kunnen worden van d toestand, is een mogelijkheid die wellicht zi kunnen bestaan. OESTERS. In de maand Januari 1920 zijn uit Ze land verzonden naar onderstaande landen Nederland 586000 oestei België 2605000 Fraukrijk 341000 Engeland 262000 Daitschland 177000 „ii Andere landen 23000 „e Totaal 3994000 oesteis ln dezelfde maand van het vorig jaar bedroï het totaal 7686000 stuks. Voor den inhoud van ingezonden «tukken ia de Redactie i geenerlei opzicht rerantwoordelijk, terwijl door opname rolitra niet blijkt dat zij met den inhoud instemt. Geachte Redacteur. Naar aanleiding van het ingezonden stukje ovr wijkverpleging in Uw nummer van 31 Januari het volgende Uit zeer goede bron verneem ik dat de verloj kundige-wijkverpleegster geen tyd heeft de opleidiJ voor tuberculose-haisbezoekster, waarmede zij reef eenigen tijd bezig was, langer te volgen. In een tyd als deze, waarin de T.B.C. weliger ds voorheen tiert, is krachtdadige bestrijding zeer zek^ noodig, en ligt dit in de eerste plaats op den van T.B.C. en Groene Kruis afdeelingen en wel dotf middel van T.B.C. huisbezoekster en wijkverpleegster Het werk dut mej. Poulusse begonnen is, diei" I voortgezet en het is onverantwoordelijk dat tydgebr| de oorzaak is van bedreiging der Volksgezondheid# Meer dan duidelyk blijkt dat aanstelling van ei- gediplomeerd wijkverpleegster tevens T.B.C. huisbtf zoekster, dringend gewenscht is. Met dank M. de R. voor de verleende plaatsruiml Ook een voorstander van degelijke hul vooral by voorkomende Epidemiën. Tholen, 6 Februari 1920. PREDIKBEURTEN. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 9,30 en nam. 2 u?j ds. VaD Luttervelt, Voorm. Voorbereiding H. Avonfl maal. Geref. Kerk voorm. 9,30 uur en nam. 3 uf leeskerk. Geref. Gem. voorm. 9.30 en 's avonds 6 uur Janse, nam. 2 uur leeskerk. Ned. Protestantenbond Afd. Tholen: Zondag 8 Febr. 5 uur n.m. ds. v. d. Horst, I Steenbergen. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 3 ugj ds. Verschoor. Geref. kerk, voorm. 9,30, nam. 2 en avoni 6 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 leeskerk, nam. uur ds Luijendijk. Geref. kerk, voorm 9,30, nam. 2 en 'a avoni 5.30 uur leeskerk. ST-MAARTENSDIJK. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 ds. Luyendjj en nam. 2 uur leeskerk. Geref. kerk voorm. 9,30, en nam. 2 uur leeskerk STAVENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 en nam. 2 ui ds. Kamsteeg. Nam. Doopsbediening. Beide beurten collecte Ziekenfonds. Oud Geref. kerk, voorm. 9,30 nam. 2 en 'i avoni 5,30 uur leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 en nam. 2 ui ds. Van Griethuysen. Geref. kerk, voorm. 9,30, nam. 2 uur ds. Sta 's avonds 5.30 uur leeskerk. IERSEKE. Ned. Herv. kerk voorm. en nam. ds. Boer. Geref. Kerk, voorm. en ham. ds. Meijer. Chr. Ev. Gcm., voorm. en nam. en 's avonW ds. Bromet. Oud Ger. Gem. voorm., nam. en avoni KerstenI Gemeente POORTVLIET over Januari 1921 Geboren Adriana, dv. Stoffel Johannes Vei maas e.v. Neeltje Keur. Overleden Anna Cornelia, 30 jr. dv. Pieti van Dijke e.v. Jacoba Johanna Boogaart. Bai tolina Davida van de Sande 41 jr. echtgenoot van Pieter Johanni9 Heijboer. Gehuwd Hendrik Giljam jm. 25 j. en Jann Johanna van Splanter jd. 26 j. Willem Kwsa jm. 26 jr. en Wilhelmina Anthonisse jd. 24 j Gem. ST-MAARTENSDIJK Januari 1920. Ondertrouwd: A. van Oost jm. 32 j. en W J. Frauke jd. 25 j, Getrouwd D. M. v. d. Endt jm. 23 j. c C. Janse jd. 23 j. GeborenWillem Abraham zv. M. L. Mannek en van P, A. de Vnijst. Dina Johanna d

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1920 | | pagina 2