i Stations-Koffiehuis, Van onze berichtgevers. Kerknieuws. Burgerlijke Stand. Marktberichten, NIEUW Café Réstaurant, L. P. A. OOMS—Janssens. Een bolejewiek ontsnapt. i Een Russische bolsjewiek, die op het foit Wieriokerschsns bij Bodegraven geïnterneerd was, en Zaterdagmiddag onder militair geleide eenige oogenblikken in café „Port von Cleve in de Vlamingstraat in den Haag vertoefde, heeft kanB gezien te ontvluchten. Men vermoedt dat deze vlucht voorbereid was en den Rus, door opdringen van menBchen het mogelijk gemaakt is aan zijn militair geleide te ontsnappen. De ontvluchte is genaamd Sergei Sngar en noemt zich ook Shugar Kurtzojo of Drooze. Hij is monteur van beroep en spreekt hakkelend Hol- landsch of Duitsch. Verdaohte passagiers. Door de rijkspolitie te Hoek van Holland werden Zaterdagmorgen twee met de Harwich- boot meegekomen Hollandsche passagiers aange houden, wier passen niet in orde waren en die weiden verdacht van hot voeren van revolutio naire propraganda. Zij werden naar Amsterdam overgebracht. Overstroomingen. De abnormale regenval der laatste weken heeft tengevolge dat de groote rivieren buiten hun oevers treden en veel schade aanrichten. De Maas, wier nauwe bedding gewoonlijk niet veel water kan verdragen, richt in Limburg veel schade aan. Zoo erg als thans is echter de toestand de laatste 40 jaren niet geweest. Alles in de omge ving van Maastricht staat blank. Vele huizen stroomen onder en tal van bewo ners moeten de vlucht nemen naar den zolder. Het water stroomt door de bene denverdiepingen. In het land van Maas en Waal is de toestand ernstiger. Door het breken van de sluis te Niftrik, bestond er gevaar voor dijkdoorbraak. Overal in den omtrek wer den de klokken geluid en vluchtte de be volking. Met bovenmenschelijke kracht trachtte men den toestand meester te worden. Na ruim een dag werken slaagde men er in een dam op te werpen die het water tegenhoudt, waardoor men gevrij waard is voor een dijkdoorbraak, die de noodlotligste gevolgen met zich zou sleepen. Overal komt echter nog bericht van was. De Rijn blijft wassen, uit Keulen komen alarmeerende berichten, zoodat men nog vol zorg is in de rivierstreken. In Duitschland richten Rijn en Moezel veel schade aan, tal van dorpen zijn over stroomd en veel levensmiddelen verloren gegaan. Ook uit Frankrijk komen berichten van overstroomingen van de Seine en andere rivieren, men vreest voor dezelfde groote overstroomingen als in 1911. Noodlottig onweer. Te Almkerk (N.-Br.) werd men plotseling opgeschrikt door een zwaren donderslag. Ineens waren alle lichten, aansluitende op de electrische centrale, gedoofd. Men hoorde alleen een donderend knetterend geluid zien kon men niets. Later bleek, dat de bliksem geslagen was op de buitenleiding. In bijna alle huizen langs den getreden draad waren verwoestingen aangericht. Bij den landbouwer Groeneveld, waar men om de tafel zat, werd de vrouw doode- lijk getroffen en ook andere gezinsleden kregen letsel. Het huisraad werd links en rechts geslingerd. Bij den buurman J. Schouten 't zelfde. De echtgenoote werd op haar stoel gedood eene dochter viel bewusteloos neer. Bij de weduwe Van Leeuwen werd eene dochter vrij ernstig getroffen. In het dorp is men totaal verslagen door deze ramp. Men vermoedt, dat de leiding niet in orde is geweest. Zware stormen op den Ooeaan. In geen veertig jaren heeft het zóó ge weldig gestormd op den Atlantischen Oce aan, werd dezer dagen gemeld, 't Zal de vraag wezen of deze uitspraak, steunende op de ongeschreven statistiek, voetstoots aanvaard 'kan worden, schrijft het Hbl. Het laatst ondervondene maakt den diep- sten indruk en het geheugen laat ons in den steek. Daarom herinnert het blad nog eens aan het buitengewoon zwaar en lang aanhoudend stormweer in Dec. 1908. Ook Januari 1913 moet genoemd worden, toen op verschillende schepen ongelooflijk lage barometerstanden werden waargenomen, zelfs tot 685 m.M. En zeer berucht is ook het tijdperk van 23 Jan. tot half Febr. 1899, toen op den Atlantischen Oceaan niet minder dan 22 zeil- en 12 stoomschepen, de meeste met de gansche bemanning, zijn vergaan. Verborgen kinderen. De Times verhaalt van drie jonge men- schen van respectievelijk 20, '18 en '15 jaar oud, die nog nooit een voet buiten de deur van hun huis hadden gezet en ook niet de minste opleiding hebben genoten. Het bedoelde huis staat nog wel midden in Londen. De vader van dat gezin werd eenige jaren na zijn huwelijk in een hos pitaal opgenomen, lijdende aan een niet nader aan te duiden ziekte, waarmee hij vrouw en kinderen besmet had. Om die reden had de moeder de kinderen, dwergen en lijdende aan allerlei kwalen, voor het oog der wereld verborgen gehouden. Dezer dagen kreeg de oudste het in 't hoofd op een muur te klimmen. Hij werd in een ziekenhuis gebracht en zoo kwam het geheim aan 't licht. Tabaksbelasting. Er moet elk jaar 20 millioen gulden uitkomen, dat staat voorop. Maar hoe Een commissie acht die opbrengst ver zekerd, indien van den kleinhandelprijs van tabak en sigaren een accijns van '10 en van dien van sigaretten een accijns van 15 wordt geheven, terwijl het invoerrecht van gekorven tabak, snuif en andere gefabri ceerde tabak, evenals dat van sigaren op 45% van de waarde zal zijn te brengen. De minister vereenigt zich met die con clusies. De Rijksmiddelen. Ze vloeien ruim en miidelijk. Men raamt, dat ze dit jaar in totaal 10 millioen gulden meer zullen opbrengen dan.... er geraamd was. Geraamd in 't begin van het jaar. Nu staan we aan 't eind en kan met meer zekerheid een cijfer worden genoemd. Dat zal 80 millioen meer zijn dan de opbrengst van verleden jaar. De Staat is zoo'n beetje aan het O. W. maken. Men mag er zich dubbel over verheugen, meent De Stand., omdat de grootste helft zijn oorsprong vindt in de herleving van handel en industrie. De bronnen van onze welvaart zijn weer geopend en 't is of van alle zijden het leven weer naar buiten perst. Een zeer gelukkig verschijnsel. Het blad betreurt het echter dat 1 millioen van 't meerdere geld voortkomt uit drankaccijns. België zal ons vee behoeven. Dat is de opinie van den hoofdredacteur van de Vee- en Vh., na een bezoek aan België. Hij schrijft België zal zeer zeker vee van ons willen betrekken, als de veeprijzem hier zijn ge daald en de koers der franc zich eeniger- mate heeft hersteld. De Belgische veestapel is, ook na de teruglevering door Duitschland, nog lang niet tot zijn sterkte van vóór den oorlog (1.800.000 stuks) teruggebracht. In de Vlaanderens heeft het herstel van de verwoeste streken geleidelijk voortgang. Hoeveel arbeid en geld moet dit vragen in een streek als bij Yperen, waar ons oog uren ver niets aan woestenij aanschouwde, trechterveld aan trechterveld, zonder eetiig teeken van leven, overal het beeld van den doodde talrijke kerkhoven en grafheuvels, de naakte, sombere boomstammen, van alle takken beroofd, wrakstukken van wat eens lommerrijke lanen en bosschen waren. Ook in die oorden des doods, waar een maal weer nieuw leven gewekt wordt, zal ons Nederlandseh vee noodig zijn. Wat de toekomst België zal brengen Daar wordt in het land zeer ongelijk over gedacht. België was een industrieland van beteekenis, er waren 1.130.000 personen in de industrie werkzaam, tegen 1.102.000 in het landbouwbedrijf. Die industrie is voor een aanzienlijk deel verwoest, herstel der fabrieken en weer in bedrijf brengen kost schatten gelds. Er wordt wel veron dersteld, dat de industrie zich niet ten volle zal herstellen en de bevolking zich in meerdere mate op landbouw zal toe leggen, met name op de varkensmesterij. 400 auto's gestolen. Een majoor van den generalen staf van het Amerikaansche leger, met zijn adjudant en een rechercheur uit Antwerpen naar Rotterdam gekomen, heeft een onderzoek ingesteld naar gestolen Amerikaansche legerauto's, waarvan er de laatste maanden te Antwerpen ongeveer 400 ontvreemd zijn. Gebleken is, dat enkele van de gestolen auto's te Rotterdam en Den Haag verkocht zijn. Volgens De Tel. zijn te Antwerpen, in verband met deze autodiefstallen, twee Nederlandsche jongelieden van ongeveer 24-jarigen leeftijd P. v. W. uit Dordrecht en zekeren T. uit Ridderkerk, aangehouden. Eerstgenoemde reed begin van dit jaar met een motorrijwiel een 11-jarige knaap dood en werd deswege veroordeeld. Verder had hij nog andere zaakjes met de justitie te vereffenen en om daaraan te ontkomen, bij met T. de vlucht naar Antwerpen op valsche passen. Te Antwerpen hielden zij zich onledig, eerst met diefstal van fietsendaarna gapten ze motorfietsen en ten slotte auto's. Een dor wagens werd in Rotterdam, de tweede in den Haag ver kocht. 16 Dec. jl. ontdekten zij wederom een onbeheerde anto op een der Ant- werpsche boulevards. De eigenaars ervan, twee Amerikaansche officieren, en hun chauffeur bevonden zich in een café. Van W. zette den motor aan, doch de chauffeur, onraad bemerkend, snelde naar buiten en sprong op de treeplank, juist toen de twee dieven den wagen op gang hadden ge bracht. De chauffeur werd door van W. met een revolver door de hand geschoten en toen hij nog niet den wagen wilde los laten met het wapen verscheidene malen op het hoofd geslagen, totdat eindelijk de Amerikaan bewusteloos op den grond viel. De twee schurken ontkwamen vervolgens in de auto. Een paar dagen geleden echter is het een rechercheur gelukt, ze in handen te krijgen en achter de tralies te brengen. De auto is opgespoord, evenals de in Rotterdam en Den Haag verkochte wagens, die echter reeds in de derde hand waren overgegaan. waarmede „Olympia" in de laatste maanden te kampen heeft gehad, viel het nog mee. De vrije oefeningen dames en adspiranten waren schitterend. Ook aan rek en brug werd blijk gegeven van ernstig werken. Hoewel Olympia kan terugzien op een tamelijk succesvollen avond kunnen wij niet nalaten den leden ernstig te waar schuwen niet te verslappen doch evenals voor een jaar hun wil te toonen en te laten zien wat door geregeld oefenen te bereiken is. Den 2en Kerstdag gaf de vereen. „Door Oeieaing Volmaakter" ten huize van den heer M. J. Hoek een Soirée, met opvoering van een tooneelstuk „Een man vao de wereld", welk stuk uitstekend werd opgevoerd, voor een volle Een avond. geanimeerd bal sloot deze zeer gezellige INGEZONDEN. I was, meer OUD-VOSSEMEER. Dinsdagavond werd een uitvoering gegeven door de Rederij kers kamer «Eendracht. De kluchtspelen «De weduwe flansen" en Kleptomanen" werden heel best gespeeld het publiek was in on gekend aantal aanwezig. Een mooi bal, door strijkmuziek van superieure qualiteit geleid, hield het publiek tot het sluitings uur bijeen. POORTVLIET. Woensdagavond had hier een ongeluk plaats dat gelukkig goed afliep. De autobus die met volgwagen kwam aaDrijden, moest op een der hoeken stoppen. Een paard dat voor een rijtuig gespannen, daar vlak achter schrok, waardoor het dier den koetsier niet gehoorzaamde. Hij rijtuig kantelde en brak. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. Bij een landbouwer onder de gemeente Tholen werdeu dezer dagen een 4-tal konijnen ontvreemd. Het mocht den burgemeester en den gemeenteveldwachter alhier gelukken nog dien zelfden avond den dader te ontdekken. Deze zal zijn straf zeker niet ontloopen en daar den laat- sten tijd meerdere diefstallen van konijnen plaats hadden, zal dit zeker wel een heilzamen schrik onder de dieven verwekken. Jhr. J. van Vredenburch. Tholen. Een voor, Tholen en zijn ge- heele omgeving minder aangename tijding bereikte ons. Jhr. Van Vredenburch gaat Tholen verlaten. Wat dit voor den voor uitgang van onze streek en vele andere zaken beteekent, zal ieder kunnen weten die bemerkt heeft op welk een wijze jhr. Van Vredenburch, moeite noch geld ont ziende en zijn geheele persoon gevende het gestelde doel trachtte te bereiken. Voor onze er niet gunstig voor staande gemeentefinancieën eveneens een groot verlies. Niet alleen komt Tholen jaarlijks te missen het groote bedrag aan H.O., doch eveneens de zeer belangrijke opcenten ten bate der gemeentekas van de Rijks belasting. Bovendien het veer, dat in eigen beheer komt, derft eveneens een belang rijke som. Wat er van «huize Buitenzorg zal worden We gelooven niet dat dit in zijn huidigen toestand zal kunnen blijven bestaan. In ons land zijn weinig grondbezitters, die voor het hebben van een siertuin zich zoovele geldelijke offers getroosten als de tegenwoordige eigenaar, afgezien nog het feit dat de tegenwoordige belastingen het zeer moeilijk maken een dergelijk be zit in stand te houden. Dinsdagavond 30 December gaf de Gymnastiekvereeniging «Olympia" haar eerste winter uitvoering. Over 't geheel kan deze uitvoering als goed geslaagd heeten. Enkele nummers hadden wel wat heter gekend, doch gezien de moeilijkheden Middelburg, 23 December 1919. Geachte Redactie. Wil zoo goed zijn onderstaande motie ter kennis van Uwe lezers te brengen, waarvoorbij voorbaat onzen dank. AAN HEEREN GED. STATEN VAN ZEELAND. Het District Zeeland van Ned. Bond van Boekdrukkerijen iu vergadering bijeen op Dinsdag 23 December 1919 heeft uit het verslag van de laatste zittingen der Prov. Staten van Zeeland met groote verwondering kennis genomeD, dat, door de Heeren L. Onderdijk en Mr. A. A. de Veer enkel en alleen vermindering van uitgaven mogelijk werd geacht bij de post Drukwerk, spreekt zijne spijt uit, dezen aandrang op be zuiniging jnist van deze leden te moeten ver nemen, wijl zij toch zeer goed weten, dat het drukwerk steeds stijgt in prijs door de loonsverhoogiDg der drukkersgezellen, hoopt teo zeerste dat het College van Gedep. Staten op deze post van uitgaven nog niet meer zullen bezuinigen en de werkvernietiging in het drukkersbedrijf mede zullen verhoogen, en gaat over tot de orde van den dag. Namens het district Zeeland van den Ned. Bond van Boekdrukkerijen, A. D. L1TTOOY, wnd. voorzitter. G. AMSING Jr., Secretaris. Oud-Vossemeer. Bij de herstemming voor )twee notabelen bij de Ned. Herv. gemeente alhier zgn verkozen de heeren J. van Putte met 50 en ds, A. van Griethuijzen mot 31 steramen. Verder waren uitgebracht op P. Zweedijk (aftr.) 23, op A.F. Pollie 26, L. Kievit Mz. 11 en J. de Latea 8 stemmen. PREDIKBEURTEN. THOLEN. 4 JANUARI. Ned. Herv. Kerk voorm. 9,30 ds. Van Luttervelt nam. 2 nar ds. Oosterhois te St-Annaland. Geref. Kerk voorm. 9,30 uur en nam. 2 uur ds. Ploos van Amstel, em.-pred. te Arasterdam. Geref. Gein. voorm. 9.30, en 's avonds 6 uur ds. Janse nam. 2 uur leeskerk. Ned. Protestantenbond Afd. Tholen: GEEN DIENST. STAVENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 en 's avonds 6 uur ds. Kamsteeg. Oud Geref. kerk, voorm. 9,30 nam. 2 en's avonds 5,30 uur leeskerk. OUD-VOSSEIVIEER. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 ds. Van Griethuij sen nam. 2 uur leeskerk. Geref. kerk, voorm. 9,30, nam. 2 uur ds. Staal 's avonds 5.30 uur leeskerk. Onze overige corresp. verzuimden bericht te zenden. GemeeDte THOLEN van 2431 Dec. 1919 GeboreDAlexandrina, dv. M. C. Deurloo en v. E. D. de Klerek. Jan Francais, zv. MC. Deurloo en v. E. de Klerek. Ondertrouwd: G. Praat jm. en C. Bierensjd. J. Geluk jm. er J. W. den Dunnen. OverledenAlexandrina Deurloo 4 d. dv, M. C. Deurloo en v. E. D. de Klerek. THOLEN 1 Januari 1920. Eieren 13 cent per stuk. Boter f 1.65 per pond. ROTTERDAM, 30 December '19. EIEREN. Op de beden in ons veilingslokaal Raam- poortstraat 24 gehouden veiling werden navol- nde prijzen besteed: Gegar. verscbe boendereieren van f 17.tot f 20.86. Kalkeieren f 11.74 tot 112.14. Aanvoer 30500 stuks. MET FLINKE STALLING. 12008 Aanbevelend, -TRAM-STATION BERGEN OP ZOOM. Ter voorkoming van vergissingen zullen alle in bewaring gegeven Rijwielen worden voorzien van een nummer. Ondertrouwd J. GELIJK L.Mz. en 7 26517 J. W. DEN DUNNEN H.Ad. Tholen 27 Dec. 1920. Drimmelen, Ondertrouwd G. PRAAT Sz. en 7 26637 C. BIERENS Pd. s,hOa1.0D', n-v I 27 Dec- 1919- Si-Maartensdijk, Ondertrouwd W. KWAAK en 7 26640 W. ANTHONISSE. Apeldoorn, gl December 1919> Poortvliet, Door dezen betuigt onderge- teekende zijn daok aan H. H. leden van den Raad der gemeente Tholen voor zijne benoeming als Veerbaas aan het Gemeenteveer. 9 26515 M. VAN DER LINDE, Tholen, 31 Dec. 1919. L. W. BLAAS en Echtgenoote. Timmerman, Stoofstraat p. f. 26570 C. J. DEN. OUDEN, Zadelmaker, p. f. 26571 Aan stad- en landgenooten een gelukkig nieuwjaar. 26572 Wed. WERKERS en KindereD, in Echte Kanten, Tholen. M. MEERMAN en Echtgenoote, Kerkstraat, TholeD. p. f. 26674 Wed. M. L. EINDHOUT, Brugstraat 24. f. 26575 PH. ENGELVAART en Echtgenoote p. f, 26573 Heil en zegen in het nieuwe jaar aan vrienden en begunstigers. M. MEERMAN en Echtgenoote. Brugstraat, Tholen. 56576 Heil en zegen in het nieuwe jaar aan vrienden en begunstigers. J. MEERMAN en Familie. 25577 K. E v. EG MOND en Echtgenoote. p. f. 26540 Wed. p. f. L. JANSEN en Kinderen, Kerkstraat. Tholen, 26578 Met den aanvang van 1920 bieden wij vrienden en begunstigers onze beste wenschen aan. 26580 A. CENSE en Echtgenoote. C. W. COOMANS en Echtgenoote. p. t. 26579 FAMILIE MARICO wenschen ieder een gezegend nieuw- ]aar. Tholen, 1 Jannari 1920. 26630 G. DEURLOO en Echtgenoote. 26581 N. VAN DE ZANDE, Mr. Smid p. f. en Familie. 26582 C. VAN STEE en Echtgenoote, p. f. Kerkstraat 10. 26583 Aan allen heil en zegen toege- wenscht door W. A. VaN NiEUWENHUIJZEN en Echtgenoote. Tholen 1 Jannari 1920. Dalemschestraat 13. 26584

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1920 | | pagina 2