E RS El KSO H E E N 1 THOOLSCHE COURANT /®£mx Io. 1814 Donderdag 25 December 1919. Vijl en dertigste jaargang Nieuwjaarswenschen. L Firma J. M. C. POT - Tholen. Het nummer dat anders 2 Januari .s. zou verschijnen, zal Woensdag- vond 31 December uitkomen en hierin slegenheid bestaan Nieuwjaarswen- (ftühen op te nemen. iAd» -L„ Publicatiën. n. im Van onze berichtgevers. EST lihc 'an itfen- 154( IE Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,15, franco per post f 1,225. Voor het buitenland 90 cents, zonder Geïll. Zondagsblad. UITGAVE Telef. Interc. no. 16. Adverteutiën van 1 tot 4 regels 60 centsiedere regel meer 15 cents. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. In ons Woensdagavond versohijnend nummer, lOt^staat gelegenheid tot het plaatsen van nieuw- arswenschen. Eenvoudige advertenties van 2 regels 25 cent, idere regel meer 10 cent. De Administratie. 1 AANGIFTE ter inschrijving van de Militie. De Burgemeester van Tholen breugt ter kennis n wie het aangaat, inzonderheid van de in het ,ar 1901 geboren mannelijke personen, dat bij de j lililiewet (Staatsblad 1913, no. 21) ia bepaald Wie moeten worden ingeschreven. "Wie niet inschrijvingsplichtig zijn. weike gemeente de inschrijving moet geschieden. Bij de in art. 15 vermelde aangifte ter inschrijving ^beslaat gelegenheid om op te geven de reden van f rijatelling, die de in te schrijven persoon vermoe- 4 lelijk zal kannen doen gelden. J Voor het doen van de aangifte ter inschrijving, 4 lie moet plaats hebben tnsschen tosschen 1 en 31 thnuari a.s., zal meer bepaald gelegenheid worden egoven ter gemeentesecretarie op Dinsdag 6 Januari 920, van 9—121/2 v.m. en van 241/2 uur n.m. 4 Op andere dagen is slechts gelegenheid van 9J2 j inr v.m, Tholen, 5 December 1919. 24 Van 2228 Dec. 1919 konnen gebruikt worden no. 11 en no. 12 van de suikertaart voor 1 2 oud suiker. Daarna bon no. 13. eldigheidsduur van couponnen der BROODKAAR- 'EN voor het 121e tijdvak van 27 Dec. 19194 n. 1920. De broodkaarten voor wittebrood, waarop geeo en geen nummer voorkomen zijn voor het 119e ijdvak brnin en voor het 121e tijdvak rood ge kleurd. Tholen, den 24 Dec. 1919. 12 De Burgemeester, J. W. WAGTHO. DE TWEEDE KAMER. Donderdag behandelde de Kamer de 18 amen dementen van den beer Marcbant die in 't algemeen ten doel hadden zooveel mogelijk op oorlog te bezoinigen en zoo min mogelijk tot ieuwe uitgaven over te gaau. De heer Marchant kan tevreden zijn, meer n de helft van zijn voorstellen werd aange komen enkele werden door den minister over genomen waardoor deze zich zeer tegemoet komend toonde of zooals anderen meenden blijk gaf van onvastheid van beleid, van een hinken op twee gedachten. Amendementen, die de minister beslist onaannemelijk verklaarde, werden meest alle verworpen. In 't geheel is er voor ongeveer l3/4 millioen van de begrooting geschrapt. Ka dan is er nog een voorstel-Marchant waarover de stemmen staakten en Maandag moest worden overgestemd, Het betreft eeu vermindering met 2 millioeD |ran een post voor aanmaak eo herstel van mu nitie en materieel. De voorsteller zei, dat er munitie genoeg was en 't herstel van materiaal, 't welk hij onnoodig noemde, zou schatten kosten. De minister antwoordde, dat het hier niet om nienwe dingen gaat, maar 0111 oude in brnikbaren toestand te brengen en om 't aaotal geweren .N fcan te vullen. Hij ontraadde 't amendement -ernstig, met het reeds genoemde gevolg. Bij de amendementen-Marchant waren er van vrij ingrijpenden aard, bijv. den post van gen.- majoor, directeur van 't artillerie-materiaal op e heffen, een eind te maken aan 't fokken van legerpaardeu, thans niet over te gaan tot de uitbreiding der luchtvaart cdz. De motie-Oud om voor de lichtiogen 1915 tot en met 1919 geen herhalingsoefeningen te houden werd verworpeD. Da heer Ter Laan diende een motie in om de forleo te Vlissingen en Den Helder niet af te bouwen. De begrooting van oorlog kwam op een kleinigheid na geheel klaar. De motie-Marchant is echter aengvnomen. Dit heeft het verrassende gevolg dat de Minister van Oorlog zijn ontslag neemt. 00 Donderdagavond werd de waterslaatsbegrooting zonder stemming goedgekeurd na een uitvoerig debat over de belaogen van 't spoor- en tram personeel en over de staking bij de Rotterdam- scbe Trammaatschappij. Een lid zei, dat bij geen maatschappij de dienstvoorwaarden en de loonen zoo slecht zijn. Er zijn nog altijd spoorwegarbeiders die het gewone loon niet genieten als straf voor hun deelneming aan de spoorwegstaking van 1903. De heer Dresselhuis stelde een motie in om daaraan een eind te maken. De minister had er geen bezwaar tegen, In eeu ander verband zei de minister dat er op onze spoorwegen schromelijk gestolen wordt. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Nadat in de Vrijdag gehouden vergaderiug de subsidie vau de Provinciale vereeoigiog tot bestrijding der Tuberculose met 30 tegen 10 stemmen op f 3000 was bepaald, het renteloos voorschot vau de N.V. waterleidingmaatschappij „Tllolen" was verhoogd, toegestaan waren sub sidies voor verbeteriog vsd het varkensras en gewijzigd de duurtebijsiagen op de kosten der verpleging io „Vrederust" en het Sint Servatius- gesticbt, werd de salarisregeling behandeld, waar over zeer breedvoerige beschouwingen werdeu gehouden. Bij de artikelsgewijze behandeling werden niet veel wijzigingen aangenomen in het ontwerp van Ged. Staten. De eerste wijziging was, dat bij ziekte zal worden uitgekeerd gedurende een jaar het volle salaris, gedurende eeu half weer een half jaar de helft. Geschrapt werd de bepaling, dat klerken en adjunct-commiezen, die het maximum bereikten eu nog niet verhoogd kunnen worden nog weer zes twee-jaarlijkscbe verhoogiog van f 50 krijgen. De opklimmiug van de lagere ambtenaren wordt op f 175 bepaald. Voor de arbeiders op de Provinciale wegen werd f 11001 1600 bepaald. Voor den machinist san de tram Hansweert- Vlake werd het loon bepaald op f 1400f 1700. Dit zijn de wijzigingen, die werden verkregen. Het voorstel werd Zaterdag zonder stemming aangenomen. Nog werden aangenomen de voorstellen iuzake premievrij pensioeo maken van eigen pensioen en dat tot wijziging der regeling van de weduwen- en weezenpensioenen. Ook de uitkeering in eens van de beambten enz., werd ongewijzigd goedgekeurd, Dadat enkele ameudementeu waren verworpen. De verhoogingen op de reeds verleende pen sioenen werden bepaald op 2 maal zooveel als Ged. Staten voorslelleo. De bepaling der opcenten op de maxima, die de wet toelaal. De beer DE VEER hield een betoog om Ged. Staten enkele tot bezuiniging leidende wenken te geven. Nadat de heer VIENINGS nog het vragen- recht had gepropageerd en Ged. Staten over weging zullen nemen, werd de najaarszittiug in naam der Kooiogin gesloten. LANDBOUW-VEETEELT. Vorige week is onder voorzitterschap van Jhr. J. san Vredeüburch, van Tholen, in Deo Haag een buitengewone algemeeoe vergadering van de sereeniging „Het Stamboek voor het Neder- landsche Trekpaard" (Belgisch type) gehouden. Aanwezig wareo de directeur-generaal eu de inspecteur van den landbouw. Bij de bespreking over de gehouden hengsten- keuringen kwam de groote ontstemming tot uiting, voorat het strenge afkeuren op cor- nage van de jonge hengsten werd becritiseerd betoogd werd, dat cornage, zonder operatie, niet met zekerheid Is vast te stelleu. Een en ander zal op een binnenkort te houden bespreking op het departement van landbouw onder de oogen worden gezieo. De statuten eo reglementen werden in den voorgestelden gewijzigden vorm goedgekeurd. Nadat de voorzitter vooraf op het feit had gewezen, dat, tengevolge van den lagen stand van de valuta, verkoop van stamboekpaarden naar bet buitenland moeilijk zal zijn, en de tentoonstelling vermoedelijk alleen als reclame zal dienen, besloot de vergadering met alge- mesne stemmen, om, indien een waarborglonds san f20.000 kan worden geplaatst, de nationale tentoonstelling voor het trekpaard in 1920 te doen honden. VERGADERING van den Raad van Tholen op 23 December 1919. Afwezig de heer Jhr. J. van Vredenburch en bij den aanvang ook de heer W. Moel- ker, beide met kennisgeving. Nadat de notulen vastgesteld zijn wordt eene dankbetuiging van de gemeentevroed vrouw voor verhooging van haar tracte- ment voor kennisgeving aangenomen. Overeenkomstig verzoek wordt eervol ofitslag verleend aan Mej. W. P. Bal, als onderwijzeres en aan den heer M. J. Engel vaart als onderwijzer aan de u. 1. 0. school met ingang van 1 Februari a.s., aan de eerste wegens gezondheidsredenen en den laatsten wegens benoeming als onderwijzer te Rotterdam. Aangehouden tot een volgende verga dering worden verzoeken van de schoon maakster der bewaarschool en van M. de Jonge, helpster aan die school, de alge meene regeling der jaarwedden voor hen in nadere overweging te willen nemen. Eveneens na eenige discussie zal tot een volgende vergadering uitgesteld worden de behandeling van een verzoek der Visschersvereeniging Mlelpt Elkander" om over te gaan tol het stichten van een schuilhuis. Een verzoek van den Directeur der Auto- otonibusdienst om de genomen beschikking ofe een aanvraag om subsidie te wijzigen, wordt in zooverre ingewilligd, dat de sub sidie zal ingaan met 1 Aug. 11. Ten aan zien van den overigen inhoud van het stuk vfordt nog geer. beschikking genomen. Verzoeken om afschrijving van hoofde- lrjken omslag worden verleend en inge komen bezwaarschriften worden gesteld in handen eener commissie. In handen dier zelfde commissie zullen gegeven worden suppletoire kohieren der plaatselijke belastingen over 1919, en te gelegener tijd de primitieve kohieren voor Besloten wordt eenige tijdelijke geld- leeuingen, welke tot 31 December loopen, te verlengen. Vervolgens besluit de vergadering tot splitsing der gemeente in steradistricten voor de verkiezing van raadsleden. Dit zal noodig zijn bij toepassing van het vrou wenkiesrecht. Wat ligt ten oosten van een lijn, die loopt door de Paulinastraat, Markt, Schoolstraat en nieuwe straat over het gemeentelijk bouwterrein en behoort tot de kom der gemeente wordt één district, het overig gebied der gemeente wordt het tweede district. De Bewaarschool zal het bureau voor het tweede district zijn, het Stadhuis het stembureau voor het ander. Met algemeene stemmen wordt de eenige sollicitan', Mej. J. J. Geluk, benoemd tot onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de u. 1. 0. school, met ingang van 1 Januari. De heer H. J. Laban wordt herbenoemd tot lid van het Algemeen Armbestuur tot leden der veercommissie worden be noemd de heeren Moelker, Geluk en Jans sen tot leden der gascommissie de beeren Moelker, Jbr. Van Vredenburch en Geluk tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim de heeren L. K. van Dijk, W. van den Berg, H. Cornelisse, J. C. Gel derblom en H. J. Labantot leden der commissie voor de zaken der plaatselijke belastingen voor 1919 en 1920 behalve de heeren Moelker en Geluk, die reeds zitting hebben, de heer Van der Maas. De heer Moelker komt ter vergadering. De Voorzitter deelt mede, klachten ont vangen te hebben van ingezetenen over het materiaal van de tramwegmaatschappij Bergen-op-Zoom—Tholen als anderszins. Over het personeel heeft spreker persoon lijk allerminst te klagen, en waar de klacht over gebrekkig materiaal gegrond is, al moge waarschijnlijk de oorzaak bij de treurige tijdsomstandigheden gezocht wor den en bij andere oorzaken dan die, welke onafhankelijk zijn van den wil, daar wil hij tegenover het publiek tegemoetkomend zijn en stelt hij voor, dat B. en W. een beleefd schrijven tot de maatschappij rich ten en verzoeken zooveel als mogelijk is aan wenschen tegemoet te komen. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. De Voorzitter zegtde Raad heeft eerder besloten het veer in eigen beheer te nemen. De wijze waarop het beheer zal gevoerd worden, is vastgelegd in een verordening, die thans moet worden vastgesteld. De opzet is, de bediening op dezelfde wijze als waarop ze thans geschiedt te doen plaats vinden, dat wil hier zeggen met de minst mogelijke kosten. Wel zal er een streven zijn de passanten zooveel mogelijk tegemoet te komen en de over tochten zoo snel mogelijk te doen plaats vinden, toegangen tot pont en booten, te verbeteren en behoorlijke verlichting aan te brengen en bovenal te trachten een veercorps te vormen dat voor een behoorlijk loon met medewerking van het publiek er voor zal zorgen, dat passanten op fatsoenlij ke wijze behandeld worden. Veerbaas en knechts zullen onder strenge instructien arbeiden en bij aanmerking op hun gedrag door de veercommissie lot ontslag aan B. en W. worden voorgedragen. Eerder sprak de Raad zich uit voor invoering van kaartjes systeem voor controle, de practij k zal moeten leeron of dit systeem kan gehandhaafd blijven. Het bedrijf der gemeente vangt aan des nachts om twaalf uur op 31 Jan.1 Febr. a.s. Er is voldoende materiaal voorhanden en door de gemeente bij taxatie overge nomen. De duur der dienstbetrekking van het personeel zal kort zijn, omdat nadere kennis making noodig zal wezen. Gebleken is dat een meerderheid bestaat, die het tegen woordig personeel in tijdelijken dienst wenscht over te nemen. B. en W. zullen aan de hand der wettelijke voorschriften de dienstbetrekkingen regelen. Op voorstel van B. en VVeth. wordt daar op een reglement op het veerhedrijf aan genomen. Nog deelt de Voorzitter mede, op welke wijze de overname der veer- goederen tot stand komt. Met algemeene stemmen op één na wordt de tegenwoordige veerman M. van der Linde tijdelijk aangesteld als gemeente veerman met ingang van 1 Februari a.s. Eén stembiljet was blanco. De heeren Goossen en Wagemaker be spreken nog eenige moeilijkheden welke bij toespassing van het systeem van kaartjes zullen rijzen. De Voorzitter meent, dat dit pleit voor de nauwgezetheid van de heeren, doch aan elk systeem van controle, welke nu een maal niet kan gemist worden, kleven bezwa ren die moeten overwonnen worden. Het aangenomen systeem verdient aanbeveling wanneer daarbij een geheime controle in gevoerd wordt. De Voorzitter wenscht in dankbaarheid terug te zien op hetgeen de raadsleden mochten doen in het belang der gemeente en hoopt dat zij onder Gods zegen in 1920 weder hun taak moge aanvatten. De heer Janssen is dankbaar voor het ge sprokene door den Voorzitter doch wenschte wel, dat de vergaderingen voortaan met gebed en dankzegging werden geopend en gesloten. De Voorzitter acht het hier de plaats niet, zich uit alles wat ons aan de aarde bindt los te maken, om gemeenschap te krijgen met Hem, tot wien men zich in geheiligde oogenhlikken wendt uit drang des harten. Wanneer men enkel wenscht het opzeggen van een formulier zal spr. zich daartegen niet verzetten, doch hij gruwt van ervaringen als te Amsterdam zijn opgedaan. De heer van Hiele bespreekt eenige repa- ratien aan de straten en acht het een van weinig eerbeid voor den Godsdienst getuigend feit, dat onlangs, toen de kerk Sn de Ivruittoren op dankdag uitging, de kerkgangers in de Dalemschestraat reeds om 8 uur werden vergast op een geurtje van den gemeentelijken beerwagen. De voorzitter moet tegen het gesprokene van den heer van Hiele opkomen. Hij legt z.i. een verband, dat in het geheel niet bestaat. Nadat de heer Goossen den heer van Hiele nog geantwoordt heeft over het be leid van B. en W. inzake de besproken verbetering der straten, wordt de ver gadering gesloten. ST-ANNALAND. Door den hevigen storm is Vrijdagmorgen aan den kleinen Nol van de Waterkeering van den Calamiteuzen Suzanna- polder gezonkeu een ijzeïen tjalkscheepje geladen met aardappeleu en bevaren door J. van Zanten te Beuzichem. Het vaartuig is laag verzekerd eu ligt in diep water. 0:

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1919 | | pagina 1