IERSE! THOOLSC 4ïo. Zenuwzwakte 1812 Zaterdag 13 L lasse Machines se s-J. BOOGAART, Firma J. Prima Rookvleesch Prima Boterhamworst A. JANSSEN Gz., THOLEN. Ruwe huid, raraaag Pu b I ic a t i n. BINNENLAND. 0 N D E R W IJ S. Van onze berichtgevers. GEMENGD NIEUWS. >31 in j I Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prija per kwartaal f 0,65 j met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,15, franco per post f 1,225. Voor het bnitenlaud 90 cents, zonder Geïl). Zondagsblad. Jiinerieën te POORTVLIET, f- levert alle soorten LANDBOUW en ZUIVEL- ilDING als: Dorschmachines, ilens, Treebruggen, Stroosnij- Pee- en Meelmolens, Mélotte- :en, Melkontroomers Mélote- lkarns, Roomvaten, Botertob- nz. Alles op proef van goede werking. 16 8216 IN DRAINEER BUIZEN. 40 cent per ons. 7 20 cent per ons. 25459 barsten, springende lippen, winter- 9 handen. Gebruik PUROL. 6 25443 g Van 814 Dec. 1919 kannen gebrnikt worden bon no. 9 en 10 en van 1521 Dec. bon no. 11 van de snikerkaart voor l/2 pond sniker. Geldigheidsduur van conponnen der BROODKAAR TEN voor bel 119o lijdvak van 917 Dec. en voor het 120e tijdvak van 1826 Dec. De broodkaarten voor wittebrood, waarop geen W en geen nummer voorkomen sgn voor het 119e tijdvak bruin en voor bet 120e tijdvak zwart ge kleurd. Tholen, den 12 Dec. 1919. 12 De Burgemeester, J. W. WAGTHO. KANTONGERECHT TE THOLEN. Door het Kantongerecht te Tholen zijn op 22 November 1919 veroordeeld wegens: G. P. G. te Oud-Vossemeer en A. A. te Ond-Vossemeer ieder tot f 2.boete of een week tuchtschool. Loopen over verloden grond. A. J. G. en M. E. M. beiden te Sint- Pbilipsland ieder tot f 2.boete of 2 dagen hechtenis. Een trekdier op den openbaren weg laten staan tonder toezicht. A, K. te Staveniase tot f 2.boete of 2 dagen hechtenis. Jachlovertreding. M. G. te Sint-Philipsland tot 2 boeten elk van f15,of 10 dagen hechtenis voor elke boete, C. P. v. d. S. te Poortvliet en M. G. te Sint-Philipaland ieder tot f 10.boete of 10 dagen hechtenis voor ieder hunner. Overtreding van het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland. W. W. en H. V. beiden te Sint-Philipsland ieder tot f 3.boete of 3 dagen hechtenis voor ieder hunner. Te hard rijden met motorrijtuig. C. B. te StaveDisae tot f 25.— boete of 25 dagen hechtenis. Overtreding Politieverordening. P. P. v. A. te Tholen tot f 2.boete of 2 dagen hechtenis. Overtreding der Leerplichtwet.. J. J. te Tholen tut f 3.boete of 3 dagen hechtenis. C. J. B. en B. d. W. te SintAonaland en L. J. d. E. te Ond-Vossemeer ieder tot f 2.— boete of 2 dagen hechtenis voor ieder hunner. Rijden tonder licht. J. J. M. te Anna-Jacobapolder, J. Q te Sint-Philipsland, W. V. P. te Sint-Annaiaud, A. W., W. M., J. C. v. D., F. R. en C. K. allen te St-Annaland en W. M. K. te Scher- peniase, ieder tot een galden boete of een dag hechtenis voor ieder hunner. A. J. G. te Sint-Philipsland tot f 2.boete of 2 dagen hechtenis en C. Q. en J. V. beiden te Philipsland ieder tot f 3.boete of 3 hechtenis voor ieder hunner. Vrijgesproken. C. v. d. H. te SintMaartensdijk en V. S. te Sint-Maartensdijk. Sint- dagen L. R. De geneesheer van Jhr. de Savornin Lohman acht het gewenscht, mei het oog op den ge zondheidstoestand van den bejaarden Staatsman, dat deze zich eenigen tijd onthoudt aan deel neming van het politieke leven. Met ingang van 16 December is door de Commissaris der Koningin benoemd tot ge meente-veldwachter te St-Maartensdijk Ch. Bijl aldaar. De voordracht voor onderwijzeres aan de o. 1. school te St-Philipsland, bestaat uit de dames 1 C. N. Schipper, 2 Chr. N. de Wilde en 3 A. A. A. Rijnberg allen te Oud-Vossemeer. VERBETERING. In ons blad dd. 6 Dec. is in het verslag van den gemeenteraad te St-Maartensdijk op genomen, dat onder de Ingekomen missives, een verzoek was van Ged. Staten, om het be sluit tot het aangaan eener geldleening inzake de Waterleidingmaatschappij, in te trekken. Dit ia echter onjuist opgenomen daar de Ged. Staten de geldleening heeft goedgekeurd, dos ook het besluit tot het aangaan dezer geld leening niet is ingetrokken. IERSEKE. In den Maandag verden uit t nacht van Zondag op bu visichersvaartuig in de haven liggende drie kornetten en een deken gestolen. De dader of daders loopen nog vrij rond. ST-MAARTENSDIJK. Benoemd lot ouderling bij de Ned. Herv. Kerk de heer A. Langejau Pz. en herbenoemd tot diaken de heer C. Rijnberg aftr. Laatstgenoemde hield de benoeming in beraad. Met ingang van 16 Dec. is door den Commissaris der Koningin benoemd tot gem.- veldwachter alhier de heer Ch. Bijl van hier. Deze benoeming had plaats daar bij Raadsbesluit uitbreiding werd gegeven aan de politie meteen tweedeo veldwachter. STAVENISSE. Als diaken en ouderling bij de Ned. üerv. Gemeente alhier zijn herbenoemd resp. de heeren A. v. Prooijen en J. Gaakeer, terwijl in de vacature L. Potappel is benoemd de heer H. J. van Putte als diaken, In eene 1.1. Maandag alhier gehouden bijeenkomst van landbouwers en veehouders is besloten tot de oprichting van een Stierenver- eeniging voor Stavenisse eo de naaste omgeving en tot den aankoop van een stier. In de nu afgeloopen bietencampagne zijn alhier verscheept 12.992.416 K.G. Suikerbieten waarvan 7337.038 K.G. gewogen zijn op de weegbrug I, en 5655378 K.G. op Weegbrug II. Door den heer Burgemeester alhier is overgemaakt aan de Prov.-Commissie, inzake hulpverleening aan Weenen, een netto bedrag f557,78. ST-ANNALAND. In de op jl. Woensdag gehouden Gemeenteraadsvergadering die door al de leden werd bijgewoond, bleek uit de inge komen stukkendat Z.Ex. de Minister van Arbeid had medegedeeld, dat het bedrag, waar mede deze gemeente zal deelnemen ia de N.V. Waterleiding-Maatschappij Tholen, zal worden verstrekt zoodra tot de uitvoering vao bet4'plan zal worden overgegaan het raadsbesluit dd. 29 October jl. tot het aangaan eener geldleening groot f232875, wegens deelname in hel kapi taal der bovenbedoelde Waterleiding-Maatschappij was goedgekeurd. Op een verzoek van Joh. Bnijs om gedeeltelijke afschrijving op zijn aanslag in den Hoofdelijke» Omslag, wegens vertrek nit de gemeente, werd gunstig beschikt. Verder werd besloten deze gemeente te ver- deelen in twee stemdistricten en met algemeene stemmen herbenoemd tot Geneeskundige belast met de Weezen-Armen praclijk in 1920, de heer D. Quakkelaar. Nog werd de Begrootiog der gemeentedienst 1919, gewijzigd tengevolge de verhoogde jaar wedden van het onderwijzend personeel. Besloten werd ten slotte in de volgende maand een lantaarn te plaatsen op den Javadijk, waar aan groote behoefte bestaat. Bij de rondvraag besprak de heer Heijboer het wenschelijke om bij sneeuwval in de ge meente, de sneeuw op kosten der gemeente te doen opruimen of anders de straten bij gladheid met zand te doen bestrooieD, om ongelukken te voorkomen. Na eenige discussie werd besloten de sneeow niet van gemeentewege te doeu op ruimen, maar de ergste gladde plaatsen en de afritten met zand te bestrooien. Door den heer Goedegebnure werd nog ge sproken om verandering te brengen in de tegen woordige schoolheffiog en om deze meer geëven- redigd te doen plaats hebben, benevens over het wenschelijke om in deze gemeente tot wouing- bouw over te gaan. Over beide onderwerpen zal in een latere ver gadering rapport worden uitgebracht. SCHERPENISSE. Deze week werd door de zangvereeniging ^Oefening baart Kunst" alhier haar 5e algemeene jaarvergadering in het school lokaal gehouden. Na de opening der vergaderiog door den voorzitter werd op vervoek van den vice-directeur M. Hage, Ps. 58 vers 1 gezongen. Door den Burgemeester D. Kleppe werd rekening en verantwoording gedaan. Er was ontvangen f71,045 en nitgegeven f60,55. Aangezien de penningmeester door omstandigheden als lid der vereeniging moest bedanken werd in zijn plaats gekozen Math. Bolier en herkozen als bestuurslid Math. Geuze. Tot Directeur werd gekozen de heer M. Hage zulks in de plaats van M. v. d. Slikke die niet meer in aanmerking wenschte te komen en tot vice- directenr Math. Geuze. Nadat nog een paar leden tot de scheidende leden het woord ge voerd hadden werdt hun Ps. 121 4 toegezongen en op verzoek van den heer D. Kleppe als af scheidslied Ps. 122 3 terwijl mej. Kievit die mede de vereeniging moest verlaten Ps. 134 3 liet zingen. POORTVLIET. De collecte voor den nood in Oostenrijk heeft in deze gemeente opgebracht f408 en 1 HL. bruine boonen. en bezoek aan de bewaSrscnooI alhier. Toen Sint de school binnenkwam zongen de kinderen een welkomstlied en nam de gast plaats in een voor hem bestemden zetel. De kinderen werden getracteerd op lekkernijen door Piet uitgedeeld en ontvingen voorts chocolademelk en krentebrood, terwijl later ieder kind nog een stuk speelgoed ontviDg. Het is te begrijpen dat de kinderen veel ge noten, veel pret hadden en ontzag toonden voor den zwarten knecht. Kortom het is een prettigen morgen geweest en mevronw en jhr. Van Vredeüburch, die voor dit feest zorgden, komt zeker dank toe voor do wijze waarop de kleintjes een echt St-Nicolaasfeest konden vieren. Het fanfaregezelschap hoopt Vrijdag 19 dezer in de zaal van den heer M. vau Noort een openbare uitvoering te geveD. Voor nadere bizonderhedea verwijzen we naar ia dit num mer voorkomende advertentib. Dinsdag den 16 Dec. a.s. 's avonds half 8 uur zal in de Bewaarschool alhier gehouden worden een Tentoonstelling van KleedingstukkeD, vervaardigd door de leerlingen van de hier op- richte knipcursus. Tevens zal Mej. Westerman, Directrice van een partic. Meisjesschool te Den Haag, een voor dracht houden met het onderwerp „Over de op voeding van onze meisjes.". Zenuwzwakte is de kwaal van de twintigste eeuw. Door zenuwzwakte, overspanning en uitputting leiden honderden en daizenden een verdrietig en ongelukkig leven. Wanneer gij lijdt aan zenuw zwakte eu gij wilt er stellig en spoedig van verlost wezen, probeer dan de Sanguinos« eiken dag tweo DE TWEEDE KAMER zet de behandeling der Staatsbegrooting ijverig voort. Zoo men weet heeft de voorzitter zich in 't hoofd gezet dat de begrooting zooals in den goeden ouden tijd (nog niet zoo heel lang ge leden) vóór het Kerstmisreces zal klaar zijn. Verleden week Douderdag kwam de onder- «ijsbegrooting klaar en volgde de begrooting vau Arbeid. De .heeren Schaper en Smeenk drongen aan op spoedige invoering vau de arbeidswet, waarop de minister antwoordde dat er hard aan gewerkt wordt. Vele bepalingen zijn reed9 klaar gemaakt en vele maatregelen in voorbereiding, maar er is een sterke opeenhooping van werk ook wegens andere wetten en daarom zal men nog geduld moeten hebben. Bij de voortgezette behandeling klaagde de heer J. ter Laan over de onrechtmatige over plaatsing van den Commandant Kok. De minister rechtvaardigde de overplaatsing met de mede- deeling, dat spartacidische benden over een inval hadden beraadslaagd. De heer van den Tempel raadde den minister aan voorzichtig te zijn met het rekening houden van gemoedsbezwaren tegen de verzekering daarbij doeleune op 't petitionnement van 4000 Neder landers die om gewetensbezwaren buiten de verzekeringswetten wenschen te blijven. De minister erkende dat dit verzoek heel moeilijk is ia te willigen, maar spr. meent er toch een oplossing voor gevonden te hebben. De gemoedsbezwaarde arbeiders znllen door den arbeidsraad ambtshalve wordeo verzekerd, zoodat zij 't niet zelf behoeven te doen, en de werkgevers, die protesteeren op denzelfden grond, zullen worden vrijgesteld, doch voor die vrij stelling een jaarlijksch bedrag betalen hooger dan 't jaarlijksche premiebedrag. //Het bezwaar van de bedoelde personen" ging Z.E. voort, uis üiet dat zij verzekerd zijn, maar dat zij zelf iets moeten doeu om zich te verzekeren. Dinsdag werd een amendement van den heer Snoeck Heukemans, om geen subsidie aan 't Katb. bureau voor sociale actie te verleenen, verworpeneen amendement-Schaper om de f 10.000 die voor 't Kath. burean voor sociale adviezen waren uitgetrokken te schrappen, werd aangenomen. De begrootiug voor arbeid werd aangenomen, die voor marine kwam aan de benrt. Het eerst kwam aan het woord de minister van marine, uitsluitend om een mededeeling te doen. Hij zeide alleen „Naar aanleiding van de velerlei geruchten die in den laatsten tijd geloopen hebben, wensch ik de Kamer mee te deelen, dat de memorie van antwoord door mij onveranderd wordt gehandhaafd." Wat beteekende, dat de door den minister voorgestelde 9taking van den bouw der kruisers Java en Soematra blijft gehandhaafd. Dit bericht ontketende den verwachten storm tegen den minister Bijleveld. De heer Hugenholtz wilde vóór hij ging de- batteeren weten, of dit nu 't laatste woord is, dat de minister omtrent de kruisers te zeggen heeft. ^Niemand" zei hij, ffweet wat men aan dezen minister heeft. Hij zou hem gaarne stenneD, omdat nooit een minister van marine zooveel voor 't personeel gedaan heeft, maar na alles wat er gebeurd is, kau ik geen vertrouwen meer in hem stellen". Overigens erkende spr. dat er in de memorie van antwoord veel goeds t eerst erkent een minister, dat onze vloot letterlijk nit oud roest bestaat, en dat het pertoneel verloopt. Achttien jaar lang heeft spreker hier gestreden en nu wordt zijn strijd gerechtvaardigd. Hij eindigde met een motie voor te stellen, waarin de regeering wordt uitgenoodigd om voorstellen te doen tot liquidatie vau onze marine. De heer de Muralt vond ook dat er veel goeds in de memorie van antwoord van dezen minister ligt en hoewel spreker heel veel op hem aan te merken had, wilde hij toch eerst's minister ver- diging afwachten vóór hij Z.Ex. zijn vertrouwen zou opzeggen. Maar dit was zeker als de minister voornemens is de 2 schepen letaal af te breken dan zal spreker tegen de begrootiog stemmen. Het beviel den heer de Muralt, dat deze minister 6 millioen bezuinigtals meu hem laat vallen krijgt men misschien een duurderen in de plaats. De volgende spreker, de heer A. P. Staalman, trad veel feller op dan de heer de Muralt. De minister werd, zooals men wel eens zegt zoo geducht over den hekel gehaald, dat er geen draad aan heel bleef. tfDe verschijning van dezen minister aan 't partement" zei bij o.a. *ia van den eersten dag af een onoplosbaar raadsel en zal dit blijven. Welk landsbeslang had deze jeugdige rechtsge leerde te dienen door de aanvaarding van de portefeuille van marine Op deze vraag zal nooit een antwoord komen. Deze minister weet er er niets van. Tal van deskundigen hebben 's ministers stelsel zoo krachtig bestreden, dat er van 't advies van zijn raadsman den oud-Vice- Admiraal van Hecking Colenbrander, niets over blijft. Zijn systeem van klein materieel komt neer op een geldverspilling voor een zuiver ge- gefantaseerd doel". Spreker stelde deze vraag Hebt gij Excellentie gisteren de waarheid ge sproken, de geheele waarheid en niets dan de waarheid De voorzitter kon deze worden niet toestaan doch de heer Staalman ging voortDe ver klaring van den minister heeft zoowel in de Kamer als in de pers den schijn vao onwaar heid gewekt. Aan dezen minister, die niet vaart maar die zwabbert op zee, kan de marine niet toevertrouwd worden. Deze minister is een marineslooper, die alleen door zijn heengaan wat doen kan. Het aangehaalde is slechts een klein gedeelte van wat deze spreker tegen minister Bijleveld had in te brengen. De heer Oud was heel wat kalmer eu milder in zijn oordeel over den minister en wat de twee kruisers betreft, wilde hij noch voortboowen noch afbreken. We moeten niets doen meenJe hij, maar eerst afwachten wat er met den volkenbond gebeuren zal. Spr. kon nog niet onomwonden zijn ver trouwen in 's ministers beleid goedkeuren. In ieder geval getuigt de memorie van antwoord van moed en gaan zijn plannen in de goede richting. De heer van Ravesteijn was minder critisch dau men van hem gewoon is. Hij wilde niets beslissen, maar wachten. Daarom ook was hij tegen de motie-Hugenholtz. Van de overige sprekers van Woensdag ver klaarde de heer Boomans zich voor 's mioisters stelsel van klein materieel, mits het tot bezui- nigiDg leidt. Hij zou vóór de motie-Hugenholtz stemmen. De heer van der Voort van Zijp wilde de kruisers behouden en achtte het advies van vice-admiraal Colenbrander verderfelijk. Den minister wacht eeu zware taak, om zich tegen zooveel aanvallers te verdedigen Hongersnood te Weenen. De eerste levensmiddelentreiu van Zeeland is uit Middelburg naar Weenen vertrokken. Daar nog uit verschillende districten, levensmiddelen moeten worden aangevoerd, zal binnenkort nog een andere zending volgen. Nieuwe armen, nieuwe rijken. De oorlog heeft ze gemaakt. Verschillende categoriën van de middenklasse zijn aan lager wal geraakt eu aan stille armoede ten prooi gevallen; anderen zijn even plotseling naar boven geworpen. Teekenende verschijnselen somt de H. P. op. Auto's zijn veel duurder dan ooit te voren, zoowel wat betreft de explotatie als de aan schaffing; doch nooit overschreed de vraag er naar de productie zoozeer als thans. In ons land werden nooit zooveel juweelen of kostbaar bontwerk verkocht als tegenwoordig, waren hotels en restaurants nooit zoo duar en zoo eivol. In Amerika is het nog veel erger. Daar gaat de rijkdom al onze denkbeelden te boven. Drie. vierde van den goudvoorraad der wereld heei

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1919 | | pagina 1