BINNENLAND. Van onze berichtgevers. GEMENGD NIEUWS. Kerknieuw 8. vreemdelingenverkeer in deze gemeente van zoo weinig belang dat men liet daarvoor niet behoeft te laten. De heer De Wilde zegt dat 's morgens de R. Katholieke kerk aangaat men heeft dan nog geen herbergbezoek, 's voormiddags zou men kunnen slui ten van 91/2 tot 11 uur 's namiddags van 2 tot 4 uur en 's avonds van 51/2 tot 7 uur. Do heor De Rijke is voor het voorstel en zal buiten stemming blijven. De Voorz. zegt dat men mot sluiting niets be reikt, het herbergbezoek is. toch al gering op Zondag. De heer Aarnoudse meent dat er toch gekaart wordt om gelden ook dat vindt hij niet noodig. Na eenige discussie wordt het voorstel in stemming gebracht en aangenomen met 5 stemmen, zoodat geen sluiting zal plaats hebben. Aan de orde is de wijziging van de Gemeente- begrooting dienst 1919. Na de noodige toelichting wordt comform het voorstel besloten. In verband hiermede wordt tevens besloten een geldleening tot dekking van de kosten vallende op den aankoop van grond te brengen van f 5300 op f5700. Do heer de Wilde zegt dat op dit land aard appelen hebben gegroeid. De Voorzitter antwoordt bevestigend en deelt mede dat saldo zeer gering is. Thans deelt de Voorzitter mede dat het plan be staat om voorloopig nog niet te bouwen In wording is de Stichting ingevolge de landarbeiderswef, krijgt die stichting nu wat land, dan kan daarop gebouwd worden inplaats van huurwoningen krijgen de arbeider dan eigen woningen, terwijl zon mogelijk en noodig de Raad die arbeiders financieel kan steuuen. De grond aan de Molen kan daarom verhuurd worden om in Reserve te houden. De heer Van Tilbeurgh acht het bouwen door de gemeente niet in 't belang van de gemeente, hij heeft de ondervinding dat de medewerking van arbeiders zoo groot niet is, zelf heeft hij ook reeds getracht woningen op zeer gemakkelijke condities in eigendom aan arbeiders te bezorgen doch hoeft daar weinig pleizier van gehad. De heor Ooms zegt dat men nog op do toelating van de Stichting wacht, grond is toegezegd togen f10 de Roede. Als een arbeider f400 heeft, dan geeft het Rijk de rest, eerst moet daarvan betaald worden 40/q later 53/^, indien den Raad dan kan besluiten om de arbeiders hierin financieel tegemoet to komen dan was de gemeente van een last af en voor woningvoorziening was het noodige gedaan. De Verniet meent dat hetgeen men met den grond van een ander kan doen, men dit ook kan met den grond van de gomeente. De heer Ooms gaat daarmede niet accoord omdat de woningen van de stichting niet tegen elkaar mogen staan, 't moeten z.g. plaatsjes zijn. Na nog eenige discussie worden B. en W. ge machtigd den grond in tuintjes te verdoelen en te verpachten. Hiorop wordt overgegaan tot een besloten ver gadering ter behandeling van de reclames in zake hoofdelijke omslag. De vergadering heropend zijnde wordt medege deeld dat ontheffing is verleend aan J. Bevelander. A. Duine is teruggebracht naar de 22e klasse, J. L. van Gorsel naar de 89e kl., P. Polderman naar de 51e kl„ S. J. Polderman naar de 50o kl., J. v. d. Reest naar de 10 kl., B. J. van Westen naar de 76e kl. en P. M. van der Est naar de 45e kl. Aan den heer J. L de Mol Moncourt wordt wegens vertrek uit do gemeente afschrijving ver leend over 3 maanden. Hot presentiegeld van de leden van den raad wordt van f48 gebracht op f70. Niets meer te behandelen zijnde zegt de heer Van Tilbeurgh dat hij gaarne de hoop slik bij de weeg brug met spoed zag verdwijnen. De Voorzitter zal hierop letten. Niemand moer het woord verlangende wordt d vergaderin DE TWEEDE KAMER zette Donderdag de behandeling der begrooting van ouderwijs, kunsten en wetenschappen, die. Woensdag begonnen was, voort. Verscheidene sprekers droegen de belangen ven verschillende, onderdeelen van dit hoofdstuk voor. Zoo werd gevraagd om meer vergoeding voor huisvesting 6u kost van leerlingeu aan de rijksnormaal scholen (dit werd door den minister geweigerd, om beschikbaarstelling van meer speel- en sport terreinen, om betere bestaansvoorwarrden voor onderwijzers aan scholen voor zwakzinnigen, om hoogere toelage voor 't onderwijs aan schipperskinderen enz. De heer van Ravesteijn vroeg het adres van kunstenaars te steunen, die vragen om her stelling van 't contract met de kunstenaars in Rusland. Ncderlaud mocht niet meedoen aan de blokkade van Rusland. Zijn verzekering dat de kunst in liuslaud beschermd wordt, verwekte vroolijkheid. Een verzoek van een ander lid om meer subsidie voor leeszalen gaf den minister aan leiding om zijn beginselen omtrent deze zaak uiteen te zetten. Hij zei o.a. dat z i. de lees zalen niet bestemd zijn om leiding te geven bij de volksontwikkeling, maar zij geven ge legenheid tot ontwikkeling en daarom wilde hij uitgaan van het vrijheidsbe ginsel. Nu kwam aan de orde de rijkssteun aan bet tooneel. Van alles wat hierover gesproken is, trekken het meest de aaudacht de woorden van den heer de Savornin Lohman, niet alleen' om hun inhoud, maar vooral om deu persoon van den spreker, een christenstaatsman, die in deze kwestie toonde een zelfstandig vrijgevig en vrij zinnig standpont in te nemen en wars te zijn van behoudzucht. Spreker zei o.a.„De overheid mag geen geld geven voor slechte tooneelstukken, zij moet streven naar aanmoediging van 't goede in deze kuDst. Een goed theater kan aan onkerksche menschen geven wat zij door niet ter kerk te gaan missen. Spreker heeft menig stuk bijge woond dat op hem een hoogzedelijken invloed heeft uitgeoefend. Krachtens zijn christelijk be ginsel is hij vóór subsidie. Men zal dan maat regelen moeten nemen dat goede stukken en ook de grootere klassieke werken opgevoerd worden. De subsidiëering der tooneelkunst werd aan genomen met 4241 st. Dinsdag werd de behandeling der Staatsbe- grooting weer onder'roken, ram. door een wetsvoordracht tot wijziging en aanvulling der Hooger onderwijswet (hoofdzakelijk een nieuwe regeling der dociorateu en subsidiëering vau gymnasia.) Bij deze gelegenheid bepleitte de heer Troelstra de iustelliug van een leerstoel in 't Friesch aan de Rijkhoogescholen. Ter motiveering voerde hij aan, dat de Friezen huu eigen taal, hun eigen letterkunde, hun eigeu gezelschappen voor tooneel en lectuur hebben. Hun taal is een der oudste Germaansche talen en geen dialect voor 't Nederlandsch. Een paar leden schaarden zich aan 's heeren Troelstra's zijde, hoewel zij eenigszins bang waren, dat die hoogere studie in 't Friesch aanleiding zou geven tot tweetalligheid voor ons volk. zooals in België. De minister wai in begiusel ook vóór een leerstoel in 't Friesch maar er waren fioancieële bezwaren en misschien zou niet gemakkelijk een geschikt boogleeraar gevonden wordeD. Tegen 'l in behandeling zijnde wetsontwerp werden geen bezwaren ingediend maar wel een paar amendementen. Men kon nu weer voortgaan met de Staate- begrooting, waarvan Hoofdst. Landb. Nijverheid en Handel afd. mijnwezen, aan de beurt kwam. De minister deed belangwekkende hoopgevende mededeeliogen omtrent de kolenproductie in Limburg. Deze vermeerderde sedert 1914 voor de particuliere mijnen met 40%, terwijl die van Staatsmijnen tot het 3-voud steeg. Als dat zoo voortgaal zei de minister zou Nederland over 20 jaar voor steenkolen het buitenland niet meer noodig hebben. Vóór deu oorlog bedroeg het kolenverbruik in on9 land 10 millioea ton en Limburg leverde daarvan een vijfde deel, in 1918 was't verbruik 7 millioen en daarvan produceerde Limburg bijna de helft. De minister bracht hulde aan de Limburgsche mijnwerkers die tijdens den oorlog het Vaderland niet in den steek hebben gelaten. Woensdag werd gestemd over de onderwijs- begrooting. Zij werd met 71 tegen 2 stem mm aangenomen. De behandeling* van de wijzing der hoog. ond. wet werd voortgezet en voleindigd. De stemming heeft Vrijdag plaats. PROVINCIALE STATEN. In de Dinsdag geopende najaarsvergadering van de Provinciale Staten waren afwezig de heeren van Rompu en Stieger. Bij een ingekomen adres van de vereeniging van graanhandelaren in Zeeland gesteund door de ZL.M. om betere verbinding tusschen Zeeuwsch-Vlaanderen en Vlissingen, bestreed de heer Adriaanse het in handen van Ged. Staten stellen van dit verzoek ter afdoening. Eerst nadat de heer de Casembroot had toe gezegd, dat Ged. Staten nog in de winterzitting inlichtingen over deze kwestie zullen doen, werd van directe behandeling afgezien. Bij het voorstel tot aanhouding van het ver zoek om verhooging van het renteloos voorschot aan de tram BreskensMaldeghem voor de lijn KnockeBreskens werd door deu heer Van Zuijen een voorstel gedaan voor directe behan deling dezer kwestie. Toen de heer Dieleman aantoonde dat uitstel geen aanleiding zal «orden voor later rijden vau de tram werd het voorstel- Van Zuijen weder ingetrokkeu. De overige voorstellen werden alle naar de afdeelingen verwezen, sommige met andere van belanghebbenden ingekomen adressen. Na trekking der afdeelingen werd als datum der volgende vergaderiug vastgesteld 12 De cember, maar niet nadat de heer Lindeijer had voorgesteld reeds Donderdag te beginnen, waar tegen echter verschillende bezwaren bestonden. Ook had de heer Lindeijer den voorzitter verzocht in de vergaderiug van den 12den eerst de voorstellen, die op salaris en pensioen slaan te behandelen en daarna de overige. De voorzitter had hier echter bezwaar o.a. daar Ged. Staten hunne houding bij die voor stellen wel zullen laten afhangen van hetgeen de Prov. Staten doen bij de vermindering der bijdragen voor armlastige krankzinnigen. De heer Lindeijer zeide dat de S.D.A.P. juist wil weteu wat met de salarissen geschiedt al vorens zij beslist over de ^krankzinnigenbijslag. Hierna ging de openbare vergaderiug tot 12 December uiteen. Bevorderd tot brigadier der Rijksveldwacht J. R. Ba9tiaause te Anna-Jacobapolder, en verplaatst uaar Anna-Jacobapolder J. Kooman thans te Middelburg. IERSEKE. Maandag kresg een molenaars knecht een klap vau eeu Molenwiek. Hij werd bewusteloos op de galerij gevoüden. De dokter constateerde hersenschudding. Na een paar dagen was hij evenwel weer beter. Mejuffrouw S. E. de Veij van Ierseke, thans onderwijzeres te Oudelaude is als zoodanig benoemd te Hansweert. ST-MAARTENSDIJK. In verband met het genomen raadsbesluit om de subsidiëering der autoomuibas uiet te doea ingaan met Augustus 1919 is door de Directie dier onderneming be kend gemaakt, dat de tarieven met 20% worden verhoogd en geen retourbiljetteu meer worden afgegeven. - STAVENISSE. De verbinding met Zierikzee is weer allerdroevigst. Den mee9ten tijd zijn de couranten van daar Daar onze gemeente 36 uren onderweg. Het mond- en klauwzeer onder de runderen breidt zich alhier de laatste dagen weer sterk uit. OUD-VOSSEMEER. In den Hollarepolder werden Zaterdag jl. met 7 geweren 72 haten geschoten, een getal juist gelijk aan dat bij de drijfjacht in 1918 aldaar geschoten. THOLEN. Naar we vernemen gaal de ook hier bekende Bankiersfirma Luijlix van Hasselt te Bergen op Zoom, met ingang van 1 Januari a.s. over aan de Amsterdamscbe Bank. Sf-Nicolaas moet tot zijn spijt het bezoek aan de bewaarschool alhier, eenige dagen uit stellen. Iuplaat9 van Vrijdag komt Sint echter Maandag 8 December. Verongelukt. Zaterdagmiddag is de Katwijker haringlogger „Stormvogel" K.W. 85, dicht bij de Engelscbe kust op een mijn geloopen en gezonken. De bemanning bemerkte de mijn, maar kon de ramp uiet verhoeden, omdat het schip niet door dsn wind wilde. De Scheveninger logger Marta Agata zette, ondanks de hooge zee, een boot uit en redde vier leden der benamming, die al een unr lang in zee op planken hadden rond gedreven. Eeu andere logger redde den kapitein Negen personen zijn omgekomen. Bij Brouwershaven is gestrand de kotter „Vneta", bestaande uit 5 koppeD. Deopvareuden zijn door de stoom-reddingsboot „Prins der Nederlanden" gered en te Hoek van Holland aan land gezet. Het schip was onderweg van Har*ich naar Ostende en geladen met haring. De kapiteiu heeft met de nieuwe bergingsmaat schappij gecontracteerd voor berging van visch en goederen. De tramstaking bij de Rolterdamsohe Tramwegm. Bij de Rotterdamsche trammaatschappij is het nog altijd staking De bladen en een groot deel van het publiek staan aan de zijde van de werk lieden. De directie wil echter van gee:» verzoening weten en neemt anderen in dienst als machinist We knippen het lijstje uit Het Volk. V. d. V., het vorig jaar outslagen wegens het veroorzaken van gevaar voor de veiligheid. V. d. S. vroeger ontslagen wegens het ver oorzaken van ontsporingen eu breken van een buikas eener machine. B., ontslagen wegen9 het viermaal rijden door krnisingeD. L., wielendraaier en toevallijder. De K., bijziende, doof en toevallijder. R., baas aan de werkplaats, die rijdt en ran geert, ondanks het verbod van den Raad van Toezicht. V. d. H., 16 jaar, die als stoker dienst doet vau 's morgeus vijf tot 's avonds tien uur. De betrokken organisatie en het Kamerlid Ketelaar hebben den minister verzocht de noodige maatregelen te nemen in 't belang van de publieke veiligheid. Belasting-ontduiking. Iu sommige gedeelten van ons land komt het, uaar het Hbl. schrijft, den laalsten tijd herhaal delijk voor, speciaal onder den boerenstand, dat ouders, die hun kinderen bij zich hebben in wonen, nog in de kracht van hun leven hun bezittingen onder die kinderen verdeelen, met het doel om de verschillende belastingen te ontduiken. Van de kinderen is niet veel te halen, om dat het bedrag, dat ieder l|nnner ontvangt, vaak niet vermogeusplichtig is, terwijl hun werkelijke inkomsten meestal betrekkelijk gering zijn. De vader gaat voor deu vorm als loontrekkende bij een hunner in dienst en kau straks profiteeren van invaliditeit?- of ouderdomrente. Wanneer dit systeem meer algemeene toe passing gaat vinden en het gevaar daarvoor is zeer groot zal, zegt het blad, de wetgever genoodzaakt worden om een middel te zoeken tot het achterhalen van deze ontduikingen. Wellicht zou het heffen eener gezinsbelastirg aanbeveling verdienen voor zulke gezinner, waarin de vader ontijdig en onnoodig zijn be zittingen onder zijn kinderen verdeelt. De toepassing daarvan zou waarschijnlijk na be trekkelijk korten tijd hoogst zelden noodig zijn. Immers, de meeste ouders gaan zich niet dan met tegeuzin uuitkleeden eer ze naar bed gaa^.' De verlichte eeuw! Een paartje te Harkema-Opeinde was een maand geleden getrouwd ze hadden een gezellig huisje betrokken. Tenmiuste zoo meenden ze. Maar boe werden hun wittebroodsweken wreed verstoord 1 't Spookte namelijk in de nederige stolp, 's Nachts openden en sloten zich op on verklaarbare, zeer geheimzinnige wijze de deu ren, de rook wist geen uitweg te vinden, maar bleet iu dikke wolken tegen de zoldering han gen. Ook een buurman beweerde, dat het lang niet pluis was. En nu Zondagnacht deed „het 9pook de denr dicht." Eeu hevige bons tegen de houten blinden, de muren schndden op hun grondvesten. Sidderend vloog vrouwlief overeind en staarde door het duister in de angstige oogen {van haar tronwen echtvriend, wieD in middels de haren ten berge waren gerezen. Geert herkreeg het eerst zijn bezinning. M« een geweldigen sprong stond hij midden in d ad kamer, direct gevolgd door zijn trouwe egs ers evenals hij in nachttoilet. Haastig wrrden de meubelen bijeengeraap en marschde gevreesde woning verlate eu een veiliger schuilplaats gezocht onder d je< vleugelen van Geert's ouders. Builen heerschte een doodsche stilte. En vai „bet spook" is niets meer vernomen. Maar hee| is er, dat praat men Geert en zijn vrouw nie uit het hoofd. Betere tijden. Naar de *Tel." verneemt, wil de directi der Nederl. Spoorwegen, indien de kolenvoot ziening het slechts even toelaat, met den Zomer dienst, ingaande 1 Mei 1920, het geheele trein verkeer weer op den ouden voet regelen. All beperkende bepalingen worden dan opgeheven Een troost. Marken zal min haast twee om een dubbeltj^ krijgen en Oosten rij kscbe kronen vier. Troos J voor gelukkige bezitters kan het misschien gever dat in 1871, na het sluiten van den vrede, d Fransche franc op 4 gestaan heeft. .B' «j 0r PRKDIKBEÜRTEN. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 9,30 ds. Luyendyb collecte voor noodlydende kerken en personen, nam ul 2 uur ds. Van Lattervelt, collecte Generale Kas. Geref. Kerk voorm. 9,30 uur en nam. 2 uujju ds. A. H. Nieboer te Krabbendyke. Voorbereidin) H. Avondmaal. Geref. Gem. voorm. 9.30, en 's avonds 6 ud ds. Janse nam. 2 uar leeskerk. Ned. Protestantenbond Afd. Tholen: GEEN DIENST. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk, voorm. 9.30 dhr. Smit vai Heemstede. Collecte voor de vereeniging van lijder aan vallende ziekte, nam. 2 uur ds. Verschoor, Geref. kerk, voorm. 9,30, nam. 2 en avond 6 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 leeskerk en nam Ti 2 unr ds Luije. dijk. Geref. kerk, voorm 9,30, nam. 2 en 's avond 5.30 uur leeskerk. ST-MAARTENSDIJK. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 ds. Verschoor Doopsbediening, nam. 2 uur de heer Smit vai Heemstede. Geref. kerk voorm. 9,30, nam. 2 en 's avond 5,30 uur leeskerk. STAVENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 en 's avonds uur ds. Kamsteeg, Oud Geref. kerk, voorm. 9,30 nam. 2 en *s avond 5,30 uur leeskerk. ST-ANNALAND. Ned. Herv. Kerk voorm. 9,30 en nam. 2 uu ds. A. G. Oosterhuis, nam. Doopsbediening. Woensdag 9 Dec. 1919 n.m. 7.30 ds. Oosterhuis Bijbellezing. Geref. kerk, voorm. 9,30, nam. 2 en's avond 5 uur leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 en nam. 2 uu ds. Van GriethuijzeD. Geref. kerk, voorm. 9,30, nam. 2 uur ds. Staal 's avonds 5.30 leeskerk. IERSEKE. Ned. Herv. kerk voorm. en nam. ds. Boer, Geref. Kerk, voorui. en nam. Ds. Meyer. Chr. Ev. Gem., voorm. en nam. en avond ds. Bromet. Oud Ger. Gem. voorm., nam. en 'a avondi ds. Kersten. Veilingsvereeniging „De Eendracht" te Tholer Veiling van 3 Deo. 1919. Zore Bellefleur le soort f 0,07 tot f 0,12 v tt 2e M 0,055 li 0,07 Goud Reinetten le M 0,10 11 rr a 2e li 0,06 11 0,06 Paradijszoet le li 0,09 II -«r 2e li O5O7 li ""l~ Zoete Ermgaard le l> 0,10 11 "l~" n n 2e li 0,08 11 "l~" Sterappel le II 0,13 11 0,15 M 2e li 0,08 II 0,09 Bouwmansreinetfen le li 0,10 11 "l™" 2e li 0,07 li "l"" Grauwzoet le li 0,09 li 0,10 n 2e li 0,07 II 0,08 Pondspeeren le li 0,06 li 0,17 2e ii 0,04 11 0,04 Kleipeer le li 0,066 II 0,08 u 2e li 0,03 II 0,04 G. Wildemans le li 0,06s 11 0,12 2e li 0.05 11 0,07 Drielsche groene le li 0,085 11 2e li 0,06 11 Mispels li 0,10 11 Spruiten li 0,8P II per K.G OESTERS. In de maand November zijn nit Zeeland ver zonden naar: Nederland 785.000 oesters. België 3.324.000 Duitschland 150,000 Engeland 195 000 Frankrijk 363.000 Andere landen 18.000 Totaal 4,835.000 oesters.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1919 | | pagina 2