IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT Vo. 1811 Zaterdag 6 December 1919. Vijf en dertigste jaargang viXJkr Y£oy Firma J. NI, C. POT - Tholen. Pubiicatiën. Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,15, franco per post f 1,225. Voor het buitenland 90 cents, zonder Geïll. Zondagsblad. UITGAVE Telef. Interc. no. 16. Adrertentiën van 1 tot 4 regels 60 cents iedere regel meer 15 cents. Grootte der letters Daar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijaverminderlng. Van 17 Dec. 1919 kunnen gebruikt worden ion no. 8 en 9 en van 814 Dec. bon no. 10 van Ie suikerkaart voor 1/2 pond suiker. Seldigheidsduur van couponnen der BROODKAAR- TEN voor bet 118e tydvak van 30 Nov.8 Dec. en roor het 119e tijdvak van 917 Dec. De broodkaarten voor wittebrood, waarop geen W en geen nummer voorkomen tgn voor het 118e ijdvak oranje en voor het 119e tijdvak van 917 Dec. bruin gekleurd. Tholen, den 5 Dec. 1919. 12 AANGIFTE ter inschrijving van de Militie. De Burgemeester van Tholën brengt ter keonis van wie het aangaat, inzonderheid van de in het jaar 1901 geboren mannelijke personen, dat bg de Militiewet (Staatsblad 1912, no. 21) is bepaald Wie moeten worden ingeschreven. Wie niet inschrijvingsplichtig zijn. [q welke gemeente de inschrijving moet geschieden. Bg de in art. 15 vermelde aangifte ter inschrgviDg bestaat gelegenheid om op te geven de reden van vrijstelling, die de in te schrgven persoon vermoe delijk zal kannen doen gelden. Voor het doen van do aangifte ter inschrijving, die moet plaats hebben tnsschen tnsschen 1 en 31 Januari a.s., zal meer bepaald gelegenheid worden gegoven ter gemeentesecretarie op Dinsdag 6 Jannari 1920, van 9121/2 v.m. en van 24l/2 uur n.m. Op andere dagen is slechts gelegenheid van 912 aur v.m. Tholen, 5 December 1919. 24 De Burgemeester, J. W. WAGTHO. Door het Distributiekantoor wordt geleverd wit regeeringskatoen, 85 cM. breed, tegen f 0,55 per el van 70 cM. Monter te bezichtigen op de Vierschaar van het gemeentehuis. In de aldaar geplaatste bus kunnen de schriftelijke bestellingen gedaan worden. Tholen, 4 December ld 19. 7 Vergadering van den raad der gemeente St-Maartensdijk op 2 Deoember 1919. Hedennamiddag kwam de gemeenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester J. Poldermau, in openbare zitting bijeen, waarbij de heer A. L. Vroegop met kennisgeving afwezig was. Na de lezing der notulen vao de vorige ver gadering, maakte de heer De Graaf de opmer- ring te hebben gezegd dat hij vóór avond vergaderingen was, zonder toekenning vao presentiegeld. Nadat dit van verschillende zijden in twijfel wordt getrokken, wordt opname dezer bemerking overbodig geacht. De heer Koopman wijst op het verslag in de „Baanbreker" dat op verschillende punten te zijnen opzichte in strijd met de waarheid is en daarom leugen en bedrog verspreidde. Hij wenscht daartegen op te komen en den voorzitter een wenk te geven om, als hiermede zou worden voortgegaan, de perstafel, die gemakshalve binnen de bali en nabij de vergadertafel is geplaatst, in te trekken. Daarna werden de notulen goedgekeurd. I. Ingekomen waren a. missives van Ged. Staten tot goedkeuriug van genomen raadsbesluiteu inzake het toekennen van het recht van opstal van een stukje grond aan M. Knookde wijziging der verordening op de uitbetaling der onderwijzers-jaarwedden de wijziging io het reglement voor het Weezen- Armbestuurhet suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag de wijziging der begrooting voor 1919. b. proces-verbaal van kasopname bij den ge meente-ontvanger waarbij aanwezig moest zijn en was f 10149.81. c. schrijven van den Ned. Bond van gem.- ambtenareu aangaande den bouw van woningen voor geuieente-ambtenareii, voor wie dit vaak een beletsel is tot het aanvaarden eener fuctie. Alle voor kennisgeving aangenomen. d. Adhaesie wordt betnigd aan het adres van dankbetuiging der Nederl. Zuid-Afrikaansche Yereeniging voor de gezonden maïs nit Zuid- Afrika. e. Yan Ged. Staten is een schrijven ontvangen dat tegen het gewijzigd reglement van orde voor de vergaderingen van den Raad alleen deze bedenking is, dat art. 15 bedoelende de be handeling vaa onderwerpen die niet voorkomen op het coavocatiebiljet en één dag te voren aan den voorzitter moeten worden opgegeven, in strijd is met art. 45 der gemeentewet. Bedoeld art. 15 werd dienovereenkomstig gewijzigd. fDe directie van den Autobus-dienst Tholen- Stavenisse gaf, met erkentelijkheid vor de toegestane subsidie ad f 400, in overweging de subsidie te doen ingaan met den aanvang vat den dienst, gelijk dit ook door de andere bij dragende gemeenten geschiedt. Burg. en Weth. zijn van meening dat het de bedoeling is om, na ontvangst en naar ge lang van de exploitatie-rekening eventueel het subsidie te verhoogen. De heer Hage acht het zeer billijk het subsidie te doen ingaau met ingang van 1 Aug jl. vooral in den aanvang heeft een dergelijke onder neming met moeilijkheden te kampen, waaraan langs dezen weg eenigszins kan worden tegemoet gekomen. Diens voorstel werd evenwel verworpen met 4 tegen 2 stemmende heeren Hage en de Graaf stemden vóór. g. Een verzoek van Anth. Quist om grond in erfpacht in het Boschje ten einde daarop eene woning te bouwen, stelden Burg. en Weth. ter inwilliging voor. De heer de Graaf wilde aan deze beslissing die van den bouw van tien woningen aldaar doen voorafgaan en deze dan aan de bestaande woningen doen aansluiten. Iq het algemeen voelde meu daarvoor niet veel. Het particulier initiatief om zelve een woning te boawen, moet eerder aangewakkerd worden. Met 5 tegen 1 stem, die van den heer de Graaf, werd het verzoek toegestaan. h. Naar aanleiding van de belangrijk hoogere prijzen van de grondstoffen voor de waterleiding, zal voorshands met den bouw nog niet kunnen worden aangevangen, werd op verzoek van Ged, Staten het besluit tot bet aangaan eener geld- leening ingetrokken. i. Een verzoek van den rijksontvanger tot vergrootiDg van het kantoor voor zijn dienst tegen een verhoogde huur ten bedrage van de rente der te maken onkosten, werd uit over weging van de dringende noodzakelijkheid, met algemeene stemmen ingewilligd. j. Evenals een verzoek van L. R. van Splunter tot kosteloos bezoek aan de Bewaarschool van zijne kinderen. k. Naardien reeds in de vorige vergadering is medegedeeld dat de huurprijzen der met rijkssteuu gestichte gemeectewoniugen niet mag en worden vastgesteld dan met goedkeuring van den minister van arbeid en nadat hem opgave is verstrekt van de inkomsten en de grootte der gezinneD, moet thans als gevolg van dat voorbehoud, de huur dier woningen tegen 1 Mei a.s. per deorwaarders-exploit worden opgezegd. De heer Hage vond het niet oudieostig deze maatregel, hoewel feitelijk formeel, eenigszins te verzachten voor den minder aangenamen in druk die dit maken kan, alsof de menschen inderdaad hunne woningen moeten ontruimen. I. Een verzoek van schipper Hove9tad om een gpm.-woning te mogen huren, werd voor kennis geving aangenomen. m. Van B. J. van Oost is een schrijven ingekomen, waarin hij, eveuwel onder dankbe tuiging voor zijne benoeming tot gemeente opzichter, persisteert bij zijn eisch tot het toekennen van eeue belooning van f 400 'sjaars benevens eene provisie van 3 °/o vau uitgevoerde werken boven f 500. Burg. en Weth. blijven bij hunne meening om geen vast salaris te bepalen, maar voor elke uitvoering een perceetage vast te stellen. De heer Hage verdedigt de groote billijkheid van het verzoek van Van Oost, tevens wijzende op het gemak dat dan Burg. en Weth. hebben om ten allen tijde over den gemeente-opzichter te kannen beschikken. De voorzitter moet de wethouders de eer geven dat ze heel wat zaken naloopen, dat anders een opzichter zon doen. De heer Hage vermeent dat die menschen toch niet deskundig zijn en moeilijk kunnen nagaan of iets soms te veel is berekend. Het verzoek-Van Oost in stemming gebracht, wordt verworpen met 4 tegen 2 stemmen, vóór de heeren de Graaf en Hage. n. Aan de school voor hand- eu bouwkundig tcekenen te Tholen wordt een verhoogd subsidie toegekend van f 10, de heer Gakeer stemde tegen. 0. Onder een negental motieven verzoekt mej. A. C. Slier ontslag met ingang van 1 JaD. a.s. als hoofd der bewaarschool. Burg. en Weth. stelden voor, met voorbijgang van de aangevoerde grieven, het ontslag eervol te verleenen. De Raad keurde dit voorstel goed, nadat de heer Hage een vergeefsche poging had gedaan om haar een pensioentje te kunnen verschaffen, hetgeen op wettelijke gronden nu niet mogelijk was. p. Aan J. Braam werd ontheffing van zijn aanslag io den hootdelijken omslag verleend voor den tijd van 5 maanden. II. De begrooting voor 1919 onderging eene administratieve wijziging tot een balanscijfer van f2270, en voor wat de onderwijzers-jaar- wedden betreft tot een bedrag van f 5319.25 in ontvang en uitgaaf. III. De verordening op het herhalingsonder- wijs kan nog niet worden vastgesteld omdat dienaangaande de noodige autoritaire overeen stemming niet is verkregen. IV. Tengevolge van de uitbreiding van het kiesrecht wordt de gemeente verdeeld in twee stemdistrieten te weten de wijk A, behalve A No. 218, welker zetel het Raadhuis is en A No. 218 benevens de wijken B, C, D en E, welker zetel de Bewaarschool is. V. Wegens periodieke aftreding van den heer G. C. de Wilde als lid van het Weezen-Arm- btstuur, wordt door Burg. en Weth., ingevolge de pas ingevoerde wijziging in het voor dat bestunr vigeerend reglement eene aanbeveling gedaan van de heeren G, C. de Wilde en N. Noom. Benoemd wordt de heer Joh. Bastiaanse met 4 stemmen, tegen 1 op elk der heeren G. C. de Wilde en J. C. van Haaften. YI. De te sluiten overeenkomst tusschen de gemeente en het bestuur der El. Centrale tot den aanleg van een afzonderlijk net voor de straatverlichting en de stroomlevering, wordt goedgekeurd. Hierbij komen enkele verlichtingspunten ter sprake, als aan de zeesluis, die voor rekening van den polder wordt aangebracht en aan de Westvest, waarvan een dichter naar de haven zal worden verplaatst, terwijl op de vraag van den heer de Graaf of voor de gemeente-woningen waarin geen leiding is aangelegd, toch de f 2 huur méér moet worden betaald, de voorzitter ontkennend antwoordt. VII. De in de vorige vergadering aan den openbaren dienst onttrokken grond aan de oost- vest, wordt thans in erfpacht tot bebouwing uitgegeven aan J. Muller tegen den canon van 20 cents per M2. VIII. Bij de rondvraag wijst de heer Hage op de bestrating vanaf het Postkantoor tot aan Tholeoaar, die bijzonder diepe putten vertoont. De voorzitter zegt toe dat deze bestrating, aangelegd met blijkbaar snel slijtende Lava-keien, gelicht zal worden. De heer de Graaf hernieuwt zijn voorstel tot het bouwen van 10 woniogen in bet Boschje en 1 in de Boschstraat, om in den woniognood te voorzien. De voorzitter heeft in het laatste deel van dit voorstel geen bezwaar, nu Van den Hoek de erfpacht wil laten intrekken, maar het eerste deel vindt hij niet zoo urgent, omdat die nood zich hier niet zoo sterk openbaart. Meer nood zakelijk is een ziekeninrichting en een oude man Den- en vrouwenhuis. Het vóór en tegen van den woningbonw wordt door enkele leden nog nader bepleit, als uitvloeisel waarvan wordt besloten de erfpacht van de open ruimte in de Boschstraat iu te trekkeu en hierop een woning te doen bouwen, terwijl voor den eventuëelen bouw van tien woningen in het Boschje de gelegenheid voor aanmelding tot huring zal worden opengesteld tegen een prijs aan te duiden door de bouw kosten waaromtrent eveneens opgave zal worden gevraagd. De heer Koopman breDgt in herinnering bet raadsbesluit waarbij de grond van de gerioleerde sloot eensdeels aan de aanpalende eigenaren wordt gegeven mits zij voor de gezamelijke heeft bijgedragen in de kosten van afheining. Daar het nu blijkt dat de mede-eigenaren daar niet veel voor voelen en hij er alleen voor zou komen te staan, doet hij afstand van dien grond. Na diverse besprekingen wordt goedgevonden dat de beer Koopman zich andermaal met zijn aanpalende mede-ëigenareu over de afheining zal verstaan, en iudien zij de kosten niet mede willen drageD, zal de grond in erfpacht worden uitgegeven. Ten slotte deelt de voorzitter nog mede dat het Weezeo-Armbestuur geneigd is tot uitgifte van gronden in overeenstemming met de Laod- arbeiderswet en dat te dier zake nog onder handelingen aanbangig zijn met het Kroondomein. Ter behandeling van enkele reclames op aanslagen in den hoofdelijken omslag ging de vergadering over in comité-generaal. Openbare Raadsvergadering gehouden te Oud-Voseemeer op 3 December 1919. Voorzitter cle Burgemeester. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en onveranderd vastgesteld. De heer De Wilde vraagt of het in de Algem. Politieverordening is verboden dat kippen over de Algemeene Begraafplaats loopen. De Voorzitter antwoordt van niet doch op grond van art. 458 van het Weth. van Strafrecht zou proces verbaal kunnen worden opgemaakt, de rechter moet dan maar uitmaken of de begraafplaats bepoot of beplant is. De heer De Wilde meent dat de begraafplaats gedeeltelijk wel beplant is. De Voorz, zegt dat bij een herziening van de Alg. Politieverordening dit onder de oogen gezien zal worden. Ingekomen is een schrijven van J. Snijders, gem. veldwachter, houdende dankbetuiging voor zijn ver hooging van jaarwedde en een brief van Ged. St. houdende goedkeuring van de lecniug ad f120750 inzake de Waterleidingmaatschappij Tholen. Deze stukken worden voor kennisgev. aangen. De heer Ooms vraagt of, als nu de Waterleiding eens niet tot stand komt, waar wel eens kans voor is, de gemeente nadeel kan ondervinden, in verband met haar aandeelenkapitaal. Te Scherpenisse is ge sproken over renteverlies, wie moet dit betalen. De Voorz. meent dat bij niet tot standkoming van de Waterleiding, dit van geen invlood zal zijn op het geheele aandeelen kapitaal van de gemeente, er is rente-verlies, hoe dit verrekend moot worden zal later blijken. Aan de orde is het voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening regelende de omvang van .het herhalings-onderwijs, in verband waarmede voorlezing geschiedt van het ingokomen bericht van den District-schoolopziener en van het Hoofd der 8chool. Niemand hierover het woord verlangende wordt het voorstel met algemeone stemmen aangenomen. In behandeling komt eon brief van Ged. State» nopens het verdoelen van de gemeente in twee stemdistrieten voor de verkiezing van de Tweede Kamer en Prov. Staten, met voorstel van B. en W. om in dien zin te adviseeren. De heer De Wilde vraagt wat het voordeel vau de vordeeling is De voorzitter merkt op dat vrouwen thans ook het actief kiesrecht hebben, het kiezerscorps dus is verdubbeld. Gaat meu nu na hoe moeilijk het voor het stembureau was om op zekere tijden een ge- regelden gang te bevorderen, dan zal men inzien dat bij verdubbeling van het corps de moeilijkheden veel grootor ziju, daarom is voor een geregelden gang en om niet te veel te vergen van de leden van het stembureau verdeeling in twee stemdistrieten gewenscht. De heer Van Tilbeurgh verklaart de moeilijk- te kunnen indenken en gelooft dat 2 stemdistrieten gewenscht is voor de goede orde. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Hierop komt in behandeling het voorstel van B. en W. om de herbergen vanaf 1 October tot 1 April om 10 uur te sluiten eu gedurende het overige gedeelte van 't jaar om 11 uur 's avonds. De Voorzitter verklaart dat hij als Hoofd van de Politie tegen dit voorstel is, hij heeft erover gesproken met den Gemeente- en Rijksveldwachter, beiden verklaren het voorstel niet in het belang van een goede orde. Het motief om 't kaarten tegeu te gaan gaat niet op, men kaart toch, veeleer zal men bjj sluiting om 10 uur trachten te blijven kaarten in de huiskamer van de herbergen en dan wordt het kwaad grooter en moeilijker togen te gaan. Het drinken gaat men ook niet tegen, ia men dronken om 11 uur, bij aanneming van 't voorstel wordt dit ook een uur vervroegd. De heer Ooms is om twee redenon voor 't voor stel. Ie omdat men te veel om grof geld speelt, een pot van f60 tot f100 is geen zeldzaamheid eu 2o omdat men maar raak schenkt. Kasteleins houden geen rekening met vrouw of kinderen, geven er ook niet om of men op het hoofd of op de teenen naar huisgaat, aan een dronken man mag niet getapt worden evenmin mag zoo iemand in het taplokaal aanwezig zijn, toch gebeurt het. De Voorzitter verklaart dal aanneming van 't voorstel niets geeft, nu gaat het sluiten ordelijk, meer waarde zou hij er aan hechten indien de kasteleins zelf medewerkten het kwaad van 't kaarten te keeren, dit zou beslist helpen. De heer de Wilde kan zich met 't voorstel niet vereenigen B. on W. achten een sluiting om 10 uur uoodig van 1 October tot 1 April daarna weer om elf uur, dit is niet logisch. Do Voorzitter zegt als men 's zomers om 10 sluit men feitelijk om 9 uur sluit in verband met den zomertijd. De heer De Wilde zegt dat als dit de reden is hij met het voorstel meegaat. De heer Vermet meent dat niets bereikt zal wor den, van één keer in de haiskamer te kaarten bij den kastelein zal 't nu worden vijf, zes en meer keeren, hoe dit tegen te gaan, het middel om te genezen komt hem erger dan de kwaal voor. Wordt de jeugd nu om 10 uur op straat gezet dan ver hoogd men het zedelijk peil daar zeker niet mede, doch hij vreest dat het achterbaks loopen grooter zal worden, dit moet men tegen gaan en niet in de hand werken. De heer Ooms meent dat de politie meer moest ingrijpen en tegen gaan dat aan dronkenlui wordt geschonken. De Voorz. zegt dat dit moeilijk is tegen te gaan geschiedt dit dan roept men de politie daar niet bij en ie 'ereen zal moeten toegeven dat het constatee- ren ontzettend moeilijk is. Niemand meer het woord verlangendo wordt bet voorstel in stemming gebracht en aangenomen met 4 stemmen, tegen de hh. Vormet en De Rijke, d£ heer Den Engelsman hield zich buiten stemming. Alsnu is aan de orde om de herbergen op Zon dagen gedurende de godsdienstoefeningen niet te doen sluiten. De Voorz. zegt dat men hier met drie kerkge nootschappen te maken heeft, welke niet op gelijke tijdstippen kerk houden, men zou dus bijna den geheeleu Zondag moeten sluiten hetgeen onnoodig is. De heer Ooms zegt dat dit niet wenschelijk is in verband met het vreemdelingen vorkoor. De heer Vermet is togen sluiting, doch acht ho^

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1919 | | pagina 1