van Zaterdag 29 November 1919. Tweede Blad. GEMENGD NIEUWS. Ierseksche en Thoolsche Courant De kosten van den 8-urigen arbeidsdag. Niets voor niemendal. Ook het inkorten van den werkdag kost geld. Hoeveel? Er is navraag gedaan bij de gemeenten met meer dan 10.000 inwoners. Alleen wat het ge- meentepersoneel betreft. De antwoorden zijn zeer ongelijk. Rotterdam heeft alleen voor aan» stelling van meer personeel f255.000 noodig; Den Haag rekent (met iubegrip van materiaal) f 657.000 Utrecht f131.000. Enschedé deelde mede, bij de gasfabriek geen nieuw personeel noodig te hebben, omdat o.a. door een betere werkverdeeling en betere con trole door het oude personeel ten minste 50 °/Q meer arbeid geleverd werd. In een paar andere gemeenten was voorloopig evenmin aanstelling van nieuw personeel noodzakelijk. Enkele ge- meeuten deelden nog mede, dat de praktijk zal moeten uitwijzen, in boeverre, in verhand met de prestatie der arbeiders, nieuw personeel in dienst noet worden genomen. Zwijnenplaag. De landbouwers op de Veluwe, in den omtrek van Vierhouten, Tongereu, enz., klagen steen en been over de wilde zwijuenplaag. In de laatste weken is er volgens ben voor verschei dene duizenden guldens aan rogge, bieten en andere landbouwproducten, door het wild in bet jachtdomein van Prins Hendrik verslonden. De schade wordt, naar aan de Tel. gemeld wordt, gedeeltelijk vergoed. Zóódanig hebben enkele boeren zich reeds aan den toestand aangepast, dat zij, om b.v. een veld voederbieten tegen de zwijnenplaag te beschutten, daarvóór een veld aardappelen lieten staan, opdat de dieren daar hun vraatzucht zouden kunnen botvieren. Deze boeren telen feitelijk bieten voor het vee en aardappelen.... voor de zwijnen. De oude varkens leveren, vooral wanneer de beesten jongen hebben, ook gevaar op voor de omwonenden zelf. Er is dan maar een kleinig heid noodig om de moedervarkens in woede te doen ontsteken en menigeen, die in aanraking kwam met zulk een beestje, liep bloedende schrammen en beten op. Intusscben heeft de gemeenteraad van Epe besloten voor den tijd van een jaar hekken te plaatsen. Een melkkoetje. Een boer te Ee9trum in Friesland heeft naar de Veldbode meldt, een koe, die melk geeft met niet minder dan zes procent vetgehalte. De zuivelfabriek betaalt hem voor die melk 33,5 cent per liter. Dat is inderdaad, in dubbelen zin, een Een zwijgend echtpaar. Voor de rechtbank voor echtscheidingen te Londen is dezer dagen een geval voorgekomen zoo zeldzaam, dat men iets dergelijks sedert de 17de eeuw niet veroomen had. Een vrouw had een eisch tot echtscheiding ingediend wegens verlaiiDg. Sedert 1916 hadden uian en vrouw in het zelfde huis gewoond de man sprak alleen maar schriftelijk met zijn vrouw. Honderden briefjes wareu op deze wijze reeds gewisseld. Gewoon lijk giog hij 's morgens vroeg de deur uit. In Juli 1916 gaf de man door middel van een briefje te keuneD, dat hij niet meer met haar te maken wilde hebben. Vau dien tijd af bad zij niet meer mei hem gesproken en de man naar het schijnt ook Diet meer tegen haar. De vrouw was ecÜter zijn eten blijven koken en had steeds zijn bed opgemaakt. In Januari werd zij ziek en toen kwam haar man bij haar met een dokter, doch zij wilde met geen van beiden iets te maken hebben. De man legde elke week een deel vau ziju loon voor zijn vrouw neer op de tafel en zorgde voor zichzelf. De rechtbank was van ineeniog, dat in dit geval niet van verlating kon gesproken worden want man en vrouw leefden toch samen, zij het dan dat de man niet tegen de vrouw sprak. Dientengevolge werd de eisch lot echtscheidiug afgewezen. „Ook een Eer". Te Looden had een eigenaardige „wedstrijd" plaats. Een achttal vrouwen betwistten daar elkander „de eer" door een comité van pers mannen tot de leelijkste vrouw vau Londen te worden verklaard. De prijs werd gewonoen door een zekere juffrouw Leyton, die niet minder dan 14 van do 19 stemmen op zich vereenigde In aansluiting op exprestreinen Amsterdam en RotterdamDen Haag zal een dagelijksche vliegdienst worden geopend van ParijsDen Haag Londen. Het vliegtuig dat een snelheid lieeft van 180 K.M. per uur, zal acht passagiers in in een weelderig ingerichte kajuit kunneu mee nemen. De Nederlandsche levensmiddelentrein is Vrijdag te Weenen aangekomen. Alle Weensche bladen zoo wordt aan 't Hbl. gemeld, brengen dank aan Nederland als het eenige land, dat zich bekommert om den ellendigen toestand in Oostenrijk. De verkeerswegen in Zeeland. Bij de Provinciale Staten van Zeeland is een voorstel ingekomen van de heeren Adriaanse, Van Niftrik en Welleman, om le. De Regeering te verzoeken, te bevor deren dat a. ten spoedigste een doorgaande Rijksstraat weg, die aau hooge verkeerseischen voldoet, wordt gelegd van den Ooster-schelde-dam over Goes, Middelburg, Vlissingen, Breskens en Aardenburg naar die Belgische grens b. dat locaalspoorwegen worden aangelegd in Zeeuwsch-Vlaanderen, op Zuid-Beveland, op Tholenen op de eilanden St.-Philipsland, Duiveland en Schouwen. 2e. dat de hoofdverkeerswegen tusschen de verschillende gemeenten, voor zooveer zij niet vallen onder bovenbedoelden Rijksweg, door de Provincie worden opgenomen en onderhouden. In de uitvoerige memorie van toelichting wordt o.a. betoogd, dat goede verkeerswegen een eisch zijn om zich op economisch gebied 'n plaats in de wereld te kunnen veroveren. Het Rijk dient van uit Utrecht wegen aan te leggen naar de verschillende provincies of wel door de verschillende provincies naar de grens van het aangrenzende Rijkde provincie dient de intercommunale en de gemeente de wegen in de gemeente zelve te onderhouden. Verder vermeldt de memorie de wenschelijkheid van een rijksveer met ferry-booten van Vlissingen naar Breskens, spoorwegen van Sluis over Oosiburg, IJzendijke, Philippine, Axel en Hulst naar Walsoorden, met zijlijnen van- Breskens over Oostburg en Aardenburg naar Ede en van Neuzen naar Sas van Gent. In de memorie wordt verder spoedige ten uitvoerlegging bepleit van het plan tot aanlei van spoorwegen op Zuid-Beveland en dat va overbrugging der Eendracht en het aanleggei van locaalspoor op Tholen. En ten slotte word doortrekking van de Staatsspoor over St.-Philips land, Duiveland en Schouwen bepleit met eei ferry-boot over het Zijpe. Herziening der Leerplichtwet. Verschenen is de memorie van antwoord be treffende het reeds voor eenige jaren ingediend wetsontwerp tot gedeeltelijke herziening van d Leerplichtwet. Verlenging van den leerplichtigen leeftijt komt den minister thans noodzakelijk voor. Hi heeft er zich tot bepaald uitbreiding tot zevei jaren voor te stellen, vooral uit jwactisch oog punt. Tegen uitbreiding met twee jaren zoi bovendien het fiuaucieele bezwaar zich sterl doen De minister betwijfelt of de tijd er al rij] voor is om het herhaliugsonderwijs wettelijk t Den arbeid vau schoolkinderen bij de bedrijvei van land- en tuinbouw en veeteelt wil de mi nister geleidelijk tegengaan. Voorgesteld word om den leeftijd, beneden welken geen verlovei worden verleend, van 10 op 11 jaar te brengen en geen langer verlof dau voor teü hoogsti twee weken toe te staan. Wat betreft leerplicht voor schipperskinderei wil de minister eerst wachten op een regelinj van de inrichting van het onderwijs voor di< groep. Betwijfeld wordt of invoering van leer plicht voor doofstommen vooreerst gewenschtis Het geven van leiding inzake het onderwij: aan misdeelde kinderen wil de minister over laten aan het particulier initiatief. In verband met de Ouderdomswet en de Invaliditeitswet zullen aan de postkantoren vac 28 Nov. af verkrijgbaar worden gesteld vrije rentezegels van 25 cent en f 2 en andere rente zegels van 25, 30, 40, 50 en 60 cent. Blauwbaard Landru. Tegen den Franschen Blauwbaard Landru beschul digd van moord op tien vrouwen en een jongeman, heeft men tot dusver nog geen afdoende aan wijzingen kunnen verzamelen. Zijn echtgenoote heeft echter voor zich reeds de consequentie getrokken en een verzoek om echtscheidiug in gediend.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1919 | | pagina 3