IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT ïo. 1808 Zaterdag 15 November 1919. Vijf en dertigste jaargang ra Firma J. M. C. POT - Tholen. Publicatie n. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. 53 Uil Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65 met üeïllnstreerd Zondagsblad f 1,15, franco per post f 1,225. Voor het buitenland 90 cents, zonder Geïll. 'Zondagsblad. UITGAVE Telef. Intero. no. 16. Advertentiën van 1 tot 4 regels 60 centsiedere regel meer 15 cents. Grootte der letters naar plaatsrnimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Burgemeester en Wethouders der gemeente Tholen engen ter kennis van belanghebbendon dat te be nnen op 18 November 1919 vanwege de Gemeente een OPNEMING ,1 worden gehouden van de voetpaden met de kunst- l perken. Tholen, den 10 November 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, J. W. WAGTHO. De Secretaris H. J. LABAN. Inwisseling suikerbons. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat pplakbladen voor rgfeasuikerbons ter gemeentesecre- irie voor belanghebbenden verkrijgbaar zgn. Tholen, 10 November 1919. 8 Bij Kon. besluit van 1 dezer is, met in- ;ang van dien datum, benoemd a. tot voorzitter der plaatselijke commissie roor de ongevallenverzekering te Tholen, D. van de Velde, te Tholen b. tot plaatsvervangend voorzitter dier com missie H. J. Laban te Tholen. Samenstelling van den Raad van Arbeid te Goes. Voorzitter: Mr. J. W. Goedbloed, Goes. Plaatsvervangend Voorzitter J. 1. van Balle- jooijen de Jong, Goes. Secretaris Bestuurslid-werkgeverD. W. Lindenbergb, i-Heer Areudskerke. Bestuurslid werknemerJ. A. Flink, Goes. Plaatsvervangend bestuurslid-werkgever: P. van Iwaarden, Goes. Plaatsvervangend bestuurslid-werknemerJ. Visser, Goes. Leden-werkgevers P. Oosterbaan, Goes. J. A. d. Valk, Zierikzee. Leden-werknemers P. C. van Leeuwen, Goes. Plaatsvervangende leden-werkgevers: Jac. Wel- leman, Krabbendijke. W. P. van Page, Zierikzee. A. O. Walters, Ierseke. P. Chamuleau, Goes. Plaatsvervangende leden-werknemersG. C. Noordhoek, St-Philipsland. M. Pols, Gees. M. Daane, Oud-Vossemeer. M. J. Braam, Goes. Van 1723 Nor. 1919 kannen gebruikt worden ion no. 7 van de suikerkaart voor 1/2 pond suiker. Bij Cense en Marico is zonder bon macaToni te erkrijgen a f0,14 per ons. Bg Cense en M. Laban is kindermeel te verkrijgen f 0.32 per pond. leldigheidsduur van conponnen der BROODKAAR- 'EN voor het 116e tgdvak van 12°0 November. De broodkaarten voor wittebrood, waarop geen V en geen nammer voorkomen zgn voor het 116e ijdvak rood-bruin gekleurd. Tholen, den 14 Nov. 1919. 15 De Bnrgemeester, J. W. WAGTHO. van Oorlog 14 millioen meer had durven vragen dan verleden jaar terwijl in Nov. 1919 een groote bezuiniging was toegezegd. Het felst van allen op deze eerste zittingsdag was de heer A. P. Staalman (Chr. dom.; Hij ver weet de regeoring, dat zij, haar militaire plannen niet aan 't oordeel der Kamer had onderworpen. Hij wenschle dat zij zich van de ministers van oorlog en marine zou losmaken. Hij achtte de manier van handelen van den min. van Oorlog gevaarlijk omdat die handelwijze prikkelend werkte en 't revolutie-proces vorhaaslte. Misschien zou blijken dat de revolutie dichterbij was dan de regeering verwachtte. Woensdag werd door een paar leden gesproken over socialisatie, beiden achtten het een vaag be grip en verwachtten meer van verhooging der productie. De heer Schouten wenschte daarbij een krachtiger doordringen van de beginselen van 't evangelie. De heer Troelstra die na zijn afwezigheid voor 't eerst ter vergadering was, meende dat aantasting der vermogens noodig zal zijn en meer zal moeten worden gedacht aan ruimer vloeien van eigen economische hulpbronnen dan aan belasting en leening. Hij beschuldigde de regeering er van dat zij niet voldoende optreedt tegen Katholieke ophitsing tegen de sociaal-democraten. Het slot zijner rede was een nieuwe motie, inhoudende een verzoek tot instelling eener enquête (onderzoek) naar de werking van 't particulier bedrijfsleven en de geleidelijke vervanging daarvan, door socialisatie der bedrijven. Deze motie zal bij de algemeene beschouwingen der begrooting worden behandelJ. DE TWEEDE KAMER kwam Dinsdag in openbare vergadering van haar verlof terug. Allereerst kreeg de heer van Groenendaal op zijn verzoek het woord om een nadere mededeeling te doen betreffende zijn zaak. Wat hij zei had schijnbaar niet veel te beduiden. Hij was op 19 Juli op 't Fransche consalaat te Luik geweest om zijn pas voor Frankrijk te laten viseeren, doch hij werd daar naar 't Fransche gezantschap te Brussel verwezen. Hij raakte met den gezant aan de praat en vond aanleiding om te zeggen, dat hij in beginsel voor een volkstemming was, maar niet geloofde dat er thans in Limburg op eon meerderheid voor aan sluiting bij België, te rekenen was. Dat was alles. Dat was alles, maar het was voor den heer Koole niet weinig, want er bleek uit, naar hij op merkte, dat mr. Van Groenendaal bij meer dan één autoriteit was geweest: De beschuldiging van dr. Nolens betrof niet het onderhoud van mr. Van Groenendaal met den Frauschen gezant maar met een ander. De beslissing van de R. K. Kamerclub waarbij mr. van Groenendaal als lid geschrapt wordt berust op onwederlegbare bewijzen. Zij wordt door 't nader meegedeelde te meer bevestigd. Aldus de heer Koole maar hij mocht geen namen noemen. De heer Schaper en anderen hoopten dat de regeerUg mededeelingen zou kunnen doen, doch minister Ruijs de Beeronbrouck verklaarde dat niet te kunnen. Hij zou met ziju ambtgenoot van Buiten- landsche Zaken overleggen of er meer kon worden De Ketelontploffing te Gouda. Het is wel een schrikkelijke ramp geweest welke Vrijdagmorgen in de wasscherij te Gouda heeft plaats gehad. 't Was de stoomketel voor de verwarming, die uit elkaar sprong. Hij was gemaakt in 1891 en kon een maximum druk verdragen van rnim 5Y2 atmosfeer. Op 't oogenblik van de ramp stond er evenwel maar 4?1/! atmosfeer op. Na de ontploffing stond het geheele gebouw in een oogwenk in een wolk van stoom, en het negentig man tellende personeel (van wie een 70-tal meisjes) vlachtte naar alle kanten. Onmiddellijk werd door voorbijgangers, de politie en militaireu hulp verleend. Het vuur uit de ketel had zich overal verspreid en terstond vatte het gebouw op verschillende plaatsen vlam. Daarbij dacht men er in de eerste oogeublikken niet aan om de brandweer te alarmeeren, omdat eerst meer speciaal naar dooden of ge- Daarna begon de Kamer aan de Staatsbegrooting voor 1920 met in begrip van socialisatie. De heer Rink sprak in een kalm redevoeringije over zuinigheid met 's lands gelden in 't algemeen en de heer Visser van IJzendoorn in een veel krasser speech over bezuiuigiug op oorlog en marine gebied in 't bijzonder. De heer de Muralt sprak in denzelfde geest, maar nog wat krasser. Hij begreep niet hoe de minister men wonden ging zoeken. Toen eindelijk de brand weer gewaarschuwd werd, waren de vlammen reeds zoover gevorderd, dat van het gebouw weinig of niets meer kon worden behouden. Een achttal gewonden, zes meisjes, de machinist van aa a"9 8e re8®n> j o>>n tntalA vprnnnoinc en een jongen, werden opgeuomen en vervoerd In den tnin, op meters afstand van de fabriek werd een meisje gevonden, dat totaal verpletterd was. Nog een ander meisje werd deerlijk ver minkt dood opgenomen. De slachtoffers zijn de 15-jarige Johanna van Hesse en de 17-jarige Suzanna Kuis. Als door een wonder is o.a. mej. Daalmans gered. Deze lag te bed en in haar slaapkamer is terecht gekomen de binnenketel een gevaarte van 2000 h 3000 K.G. zwaarte. Die ketel is over een afstand van zeker wel veertig meter daarheen geslingerd. Gelukkig bleef hij met het eene einde op een mour liggen en met het andere op den vloer. Hij lag schuin over het ledikant, aan het voeteinde. Mej. Daalmans, natuurlijk hevig verschrikt, bleek zoo goed als geen letsel be komen te hebben. De buitenketel was in flarden gescheurd, af sluiters, stoompijpen, alles lag in een chaos of was over groote afstanden weggeslingerd. Zware stoompijpen waren enkele voeten in den grond gedrongen. In de omgeving zijn tal van ruiten gesprongen. De ontploffing werd ver in den omtrek gehoord. De geboawen van de wasscherij brandden totaal uit, i:e van de chemische wasscherij, welke op eenigen afstand er van staan, bleven behouden. Van het woonhuis en 't kantoor brandde eerst een deel uit, terwijl later op den dag om half drie 's namiddags, het woonhuis met donderend geraas gedeeltelijk instortte. De schade is zeer groot. De toestand van de gewonden bleek later bevredigend. zat in zijn courant te lezen. Een tweetal passa giers maakten met hem het reisgezelschap uit dat iu deze coupé een plaats vond. Ongeveer ter hoogte van de Oosterdoksbrng te Amsterdam werd plotseling een hevig gekraak vernomen en viel een gedeelte van dak en bagagenet op de niets vermoedende reizigers. De heer Atteina raakte onder het neervallend dak terwijl zijn medereizigers aan de noodrem trokken. Na met eenige moeite uit de coupé verlost te zijn, werd de heer A. naar den bagagewagen geleid om verbonden te worden. Hier bleek van een verbandtrommel niets in orde, waarop be sloten werd naar de Muiderpoort te stoomen en den patiënt daar achter te laten. Per brancard werd de heer Attema, met een diepe hoofdwond, naar het O. L. Vrouwegasthuis vervoerd, waar men hem verbond en opnam. Zijn toestand geeft geen reden voor onge rustheid. De oorzaak van die dakbreuk is niet bekend; verondersteld wordt, dat het bovenste gedeelte van het rijtuig door aanrijding met genoemde brug is beschadigd, zonder dat dit was bemerkt. Kunstmatig daglioht. Elk knnstlicht heeft haar specifieke klenr. Dit is het duidelijkst waar te nemen als men in een kamer achtereenvolgens een gaslamp, een electrische lamp, of eeo petroleumlamp laat branden. Hierdoor onderscheidt kunstlicht zich steeds ten gunste van het daglicht. Een electri sche lampenfabriek te Munchen is het thans gelukt, een electrische lamp te vervaardigen, dat een licht verspreidt, bijna niet te onder scheiden bij het daglicht. Het fabrikaat berust op een fabrieksgeheim. Wel is na te gaan, dat de metaaldraadlamp is omgeven door een bepaald soort glas, waarvan het oudereinde gekleurd is. De stralen worden op een bepaalde wijze door het glas geleid. Men verwacht, dat dit kunst matig daglicht vooral van groote beteekenis zal worden voor wetenschappelijke inrichtingen, evenals voor verffabrieken en weverijen. De tramstaking' opgeheven BREDA, In een gisteren gehouden couferentie is overeenstemming bereikt tus9chen de directie der Zuid-Nederl. Stoomtramwegmij., zoodat de opheffing der tramstaking ieder oogenblik ver wacht kan worden. Dit resultaat is een gevolg van bemiddelings- pogingen, door verschillende personeu met goed gevolg aangewend. D. v. N. Geen bezoek geen bloemen. De concierge-bode in dienst van de gemeente Wymbritseradeel had bij de jongste behandeling van de begrooting dier gemeente ook verhooging voor zijn dubbele functie een totale verhooging van 1 7.50 per jaar. Hij adverteert iu een der te Sneek verschij nende bladen, dat hij hoopt verschoond te blijven van verdere felicitaties met zijn vermeerdering van salaris. Treinongeval. Van trein no. 1679 die te 8 unr 45 van het Centraal Station te Amsterdam naar Amers foort vertrekt is, naar de Msb. meldt, Maan dagavond tu6schen het C. S. en het Station Muiderpoort aldaar, van het achterste rijtuig door een tot heden onbekend gebleven oorzaak een stuk van het dak ingestort. De heer L. Attema, directeur van het Chr. Middenstandbureau, van Den Haag gekomen, Open brief aan Z.Exc. Mr. S. de Vries, Minister van Fiuanciën. (Nadruk niet verboden). Excellentie Veroorloof mij een nnchtere opmerking U bebt weer allerlei nieuwe belastingen en ook een nieuwe leening in 't vizier, terwijl de meeste belastingbetalers nu reeds de tijden van Alva en den 16en penning terugwenschen, als zijnde „de gouden eeuw", bij het heden verge leken. Hebben wij ddarvoor 80 jaar gevochten? Waarom verkoopt U Suriname en Curacao niet? Men mompelt dat de Vereenigde Staten er 5 h 7 milliard gulden voor willen betaleD. Dan waren we in eens uit den brand de enorme staalsschnlden konden gedelgdde gemeenten geholpende belastingen verminderd. U kon een standbeeld krijgen en gansch Nederland zoa juichen Waarom doet U dit niet? In afwachting, Hoogachtend, T. HETTEMA, Driebergen, 9 Nov. '19. belastingbetaler. Sport. Medegedeeld wordt dat te Bergen op Zoom is opgericht de stichting voor Roomsch Katho lieke Sport. Het benoemde hoofdbestuur zal trachten voor eigen rekening te exploiteeren een sportpark, waar aan alle takken van sport, oefen- eu wed strijden gelegenheid zal zijn. Te gauw vertrouwd. Een Hagenaar had keunis gekregen aan een anderen Hagenaar, op het oog een zeer vertrou- wenswaardig man. Deze stelde hem voor, samen een voordeelige speculatie in marken te doen. Als de andere f7000 had, zou hij een prachtige wiust kunnen maken. De andere liet zich bepraten eu kwam met 7 biljetten ter samenkomst met een derde. Hij moest even in een zijkamertje wachten, alleen de f 7000 voor een oogenblik aan den kennis afstaan. Even daarna hoorde hij denren klappen en kwam de kennis schijnbaar hevig ontdaan hem de mededeeling doen, dat de derde man plotseling met het geld er van door was gegaan. De bedrogene belde dadelijk de politie en deze begon met den kennis in arrest te stellen en hem tot de erkenning tc brengen, dat het een doorgestoken kaart was met den derdeu man. Daarop werd deze door de rechercheurs opge zocht en toen hun op hun schellen niet werd opengedaan, wisten zij zich door het dak toegang te verschaffen en weldra hadden zij de hand gelegd op 6 der verdwenen bankbiljetten. Met het zevende was de bewoner de stad iDgegaan om bet te wisselen, doch toen hij onverrichter- zake met dit papiertje terugkwam, was het weldra evenals de andere, in handen van den eigenaar. De nood in Weenen. De toestanden moeten er werkelijk ontzettend zijn. De Oostenrijksche gezant, dr. E. MoldeD, die kort geleden uit Weenen is teruggekeerd, heeft schrikwekkende mededeelingen gedaan. De nood en ellende in de Oosienrijksche hoofdstad is nog grooter dan men zich wel kan voorstellen, zei hij. Er zijq menschen, die in den vroegen na middag naar bed gaan, omdat hun kachel koud is en er op tafel toch uiets meer verschijnt dan een stuk ougenietbaar brood. Een wiutermantel kost duizend vijftienhon derd gulden. Het gevolg daarvan is, dat men schen uit de beste kringen in dunne versleten zomerkleeren met opgeslagen kragen zich door de winterkoude spoeden. Schoenen kosten f 150 per paar. De huiskamers moeten onverlicht blijven. Vleesch en aardappelen zijn niet te krijgen. Zij, die het eten thui9 moeten koken, zijn geheel op groenten en schrale groentensoepen aange wezen, voor welker bereiding vaak de geheele houtvoorraad benoodigd is, zoodat dan zeer dik wijls het avondeten uit met wat zure smeerkaas bestreken brokkelig maisbrood bestaat. Er heersebt werkelijk hongersnood te Weenen, vooral in de arbeiderswoningen en in de wo ningen van den middenstand, omdat de loonen van het vaste personeel met de schrikbarende prijzen op verre na geen gelijken tred kunnen houden. En bij al die uiterlijke ellende van menschen aan wien alles ontbreekt, hebben zij slechts uit stof gemaakte schoenen, waschtafels zonder zeep, kamers zonder licht en veel te weinig eten, komt de ellende der zieken en sukkelenden, de aansluipende dood door tuberculose, waartegen over de artsen machteloos staan, omdat de voe ding ontbreekt. Met de diepte van dezen nood gaat een mo- reele inzinking gepaard. Voor een stuk brood, voor een warm kleedingstuk heeft men alles veil. Men leeft op den rand van eeu afgrond. Zelfs Diet in de verste eeuwen, zegt dr. Molden, werd een Earopeesche bevolking zwaarder ge troffen dan thans die van Weenen. Hier moet hulp geboden worden, snel en krachtig. Uitgeputte lijsten. In den gemeenteraad van Zierikzee heeft de Kolthekkiaan zijn zetel ontruimd. Geen zijner drie plaatsvervangers is bereid den zetel in te nemen. Dit geval, dat de candidatenlijst uitge put is, heeft zich ook nog in een paar andere gemeenten voorgedaan. Volgens het Centraal stembureau moet zoo'n zetel, die open komt doordat (ie lijst van raads leden en plaatsvervangers der betrokken partij uitgeput raakt, open blijveu totdat er weer nieuwe algemeene raadsverkiezingen plaats vinden. Het Volk" kan zich met deze opvatting van het centraal stembureau niet vereenigeu. Bij de redactie der kieswet heeft men aan mogelijkheden als deze blijkbaar niet gedacht; men heeft er tenminste niet in voorzien. Het openlaten van een zetel zou beteekeneD, dat haast vier jaar lang zulke gemeenten eeu lid minder hebben dan de wet voorschrijft, das geen oneven aantal ledeD, gelijk wenschelijk is. In een kleine gemeente beteekent het, dat de raad maar zes leden telt, vier jaar lang, misschien ook wel slechts vijf of vier, als het geval van uitputting der lijst zich bij schillende partijen voordoet. Het wil het blad dan ook voorkomeD, dat een andere methode aanbevelenswaardig zon zijn. Het meest geschikt lijkt wel een hernieuwde verdeeling aller raadszetels over de overblijvende partijen, 'desnoods door wijziging der kieswet. Maar in elk geval schijnt de tegenwoordige toe stand niet wel houdbaar. Het gevaar voor een wereldbankroet. De bekende financier Paul Warburg, die na een reis van twee maanden door Europa in de Vereenigde Staten is teruggekeerd, heeft een

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1919 | | pagina 1