6t Van onze berichtgevers. GEMENGD NIEUWS. Kerknieuws. Marktberichten. Burgerlijke Stand. onderwijzers wordt eene sabsidie van f 0.50 pex lesuur met een maximum van f 100 voorgesteld. Ged. Staten adviaeeren om niet in te gaan op het voorstel van den heer Perrels om de leden der Provinciale Staten op de Provinciale booten steeds vrij reizen te geven, al zijn zij bereid bij bepaalde gelegenheden in verband met Provinciale belangen vrijkaarten te geven. Ter voorkoming van oponthoud in den dienst stellen Ged. Staten voor te bepalen, dat bij de Provinciale steigers de Provinciale booten bij het aanleggen den voorrang hebben. Voor den aanleg van een tramlijn Hoofdplaat- Breskens wordt een renteloos voorschot van f 166.500 voorgesteld, terwijl voor de spoorwegen op Zuid-Bevelaud wordt voorgesteld den termijn voor aanleg te verlengen tot 1 Juli 1924 en voor de lijn Knocke—CadzandBreskens tot 25 Juni 1921. Aangeboden worden 16 ontwerp-besluiten tot herziening van het Bijzonder Reglement voor sommige waterschappen en afwateringen. Voorgesteld wordt ten slotte een subsidie van f 1000 voor herstel van den toren te Ritthem en een van f 500 voor 1920 voor den heer A. Prederikse te Ierseke voor zijn omnibusdienst IersekeStation KruiniugenIerseke. Bij dit laatste voorstel zijn Ged. van meening, dat er geen reden meer is ook naar het station Vlake te rijden, terwijl er termen zijn om mede te werken aan de instandhouding van dezen dienst, welke voor de betrokken streek van veel belang is. het comité, maar moest verder mededeelon, dat hij als kringcommissaris van het Roode Kruis voor Zeeland ook reeds collecten voor Duitsche kinderen heeft georganiseerd. - Spr. acht het gewenscht dat de kwestie van hier te verplegen kinderen aan afzonderlijke commissies wordt opgodrageu een voor do Katholieke en eon voor de Protestantsche kindoren. De heer Pilaar vroeg o.a. wanneer men de waren verzenden wil. De voorzitter antwoordde zoo eenigszins mogelijk nog in deze maand. Besloten werd voor het in te zamelen geld beslist in Zeeland te koopen. De heer de Kraker wees op do moeilijkheden in het uitgestrekte gebied van Oost Zeeuwsch- Vlaanderen, waarop hem adverteeren, vergaderingen met de uitgenoodigde personen en het schrijven aan deze van een herinnering word aangeraden. De commissaris der Koningin dankte voor de woordon van welkom en wees o.a. op de nood zakelijkheid goede voorzorgen te nemen, dat de waren in goede handen vallen en werkelijk komen in het bezit van de arme stakkers, die het noodig hebben, de tussohenkomst van de Nederlandsche delegatie te Weenen kan daarvoor worden ingeroepen Na nog eenige besprekingen sloot de voorzitter de vergaderiug met een opwekking krachtig on spoedig aan het work te trokken. Commissie voor de huldiging van de nage- daohtenis van dhr G. A. Vosterman van Oyen. Op Vrijdag 30 November 1914 werd te Vlissingen in hotel ^Zeeland* een vergadering gehouden van de commissie voor de huldiging vau de nagedachtenis van den heer G. A. Vor- sterman van Oyen. Deze commissie besloot in hare vergadering, gehouden op 16 December 1916 een monument op te richteD, waarvoor de benoodigde gelden bijeen waren. Aau een beeldhouwer, den heer Puype te Apeldoorn, werd toen opgedragen een plan voor een monument klaar te maken. Door den oorlogstoestand kon echter het plan niet ten uitvoer worden gebracht, daar door de Duilschers geen vergunning verleend werd de steen, die uit België moest komen, nit te voeren, zoodal de beeldhouwer, die met de voorbereidende werkzaamheden geheel klaar was, niet verder kon. De commissie zag zich dus buiten bare schuld (ofschoon van zekere zijde het anders is voorgesteld) in de onmogelijkheid grooteren spoed te betrachten. Nu de oorlog voorbij is, is het weer mogelijk steen uit de Belgische steengroeven te betrekken doch tegen veel hoogeren prijs dan voorheen. Het gevolg hiervan is, dat het monument nu veel meer za^ kosten^ u.s„„ f vertegenwoordigers vau verschillende vereeni- gingen, werd gemeend, dat, wanneer nog een verzoek tot bijdragen in dit tekort werd gericht tot verschillende vereenigingen het geen moeite zou kosten de nog ontbrekende gelden bij elkaar te krijgen. Eenstemming waren allen van oordeel dat men zulks verschuldigd is aan de nagedach tenis van den grooten werker, die zooveel voor het vereenigingsleven op land- en tuinbouwge bied, heelt gedaan. Besloten werd om aan de verschillende ver eenigingen die hiervoor in aanmerking komen een circulaire te zenden, waarin hun verzocht wordt deze hoogere kosten te helpen bestrijdeo. Besproken werd nog het zenden vau een der gelijke circulaire aan particulieren, doch alge meen was men van oordeel, dat dit niet noodig en wenschelijk is. Men besloot ook geen giften van particulieren aan te nemen. Men meende te mogen vertrouwen, dat de betreffende organisaties zich in dezen niet onbetuigd zullen laten en waar de omstandigheden reeds zoolang de ont hulling van dit monument belet hebben, spoedig hun bijdragen zullen toezenden. Indien de omstandigheden medewerken, zou de onthulling dan eind Mei of begin Juni 1920 kunneD plaats hebben. IERSEKE. Maandag is de herhalingschool voor jongens ^(4 maanden lang) begonnen met 12 leerlingen. POORTVLIET. Aangesteld tot remmer bij de Staatsspoorwegen standplaats Roermood de heer Mariuns van de Graaf alhier. OUD-VOSSEMEER. Naar wordt medegedeeld zollen in het naburige Nieuw-Vosmeer weldra 43 arme kinderen uit Weenen worden geplaatst, terwijl een inteekenlijst voor kleediog enz. voor die kinderen pl.m. f 575 opbracht. STAVEN1SSE. Alhier is een afdeeling van het (yGroene Kruis" opgericht met voorloopig een zeer bevredigend aantal leden, die reeds voor eeu mooie jaarlijksche contributie en een aardig bedrag als storting in eens voor het oprichtingsfonds geteekend hebben. De Statuten en het Huishoudelijk Reglement werden vast gesteld. Als bestuursleden werden benoemd- de heeren A. F. Hanssens, Dr. J. L. Bernhardi, Ds. J. H. C. Kamsteeg, G. Broodman en J. W. II. F. Buijze, resp. no. 1 als voorzitter, no. 2 als secretaris, no. 3 als Penningmeester en de beide andere heeren als controleurs. De Roode Kruis inzameling, ten bate der hulpverleeuiDg san ondervoede kinderen in Uuitschland heeft alhier f 110 opgebracht. Naar men helaas verneemt, zal de tram boot StavenisseZijpe eerstdaags haar dienst staken. i nMnnnm» Men deelt mede dat het in het voornemen van den Minister van oorlog ligt het landbouw onderwijs voor de militairen te bevorderen. Men zou zoo spoedig mogelijk belanghebbenden in de gelegenheid stellen van dit onderwijs te pro- fiteeren. OESTERS. In de maand October 1919 zijn uit Zee land verzonden naar onderstaande landen HET PROVINCIAAL COMITÉ VOOR HULP AAN WEENEN Woensdagmiddag vergaderde te Middelburg het Provinciaal Zeeuwsch Comité tot leeniging van den nood te Weenen, onder voorzitterschap van den hoer Mr G. J. Sprenger. Tal van genoodigdeu uit alle deelen vau Zeeland waren aanwezig, terwijl velen bericht van verhindering hadden gezonden, daarbij uitsprekende hun sympathie inet het doel. De voorzitter heette allen en inzonderheid den eere-voorzitter Mr. H J. Dijckmeester welkom, wees in het kort op het doel van het comité, men mag niet honderden, ja duizenden medemenschen van honger doen omkomen. Onder de ingekomen stukken was er ook een van don heer mr. P. Dieloman, die de laak van het comité ook over Hongarije zou willen zien uitgebreid, dit zal iu overweging worden genomen. Van het comité voor Zuid-Beveland is een aan bod om samen te werken ontvangen, waaraan gaarne zal wordon voldaan. De heeren J. Pilaar te Goes ds. J. N. Patist te Aardenburg en J. de Kraker te Axel hebben zich bereid verklaard als districts commissarissen op te treden. Van de voor Tholen en voor Schouweu en Duiveland genoodigde heeren kwam een afwijzend antwoord in en van hen die voor Noord-Bevelend was aangezocht antwoord. De heer N. de Blouw, secretaris-penningmeester deelde mede dat reeds twee collecte opbrengsten van f 143.321/2 en van I 53.60 zijn binnengekomen en verschillende toezeggingen zijn gedaan. Ook werd medegedeeld, dat het comité bereid is zyn bemiddeling te vorleenen bij het onderbrengen van Oostenrijksche kinderen bij particulieren, waar bij gelet zal worden op de taai, opdat de kinderen verstaan kunnen worden. De heer mr. J, F, van Deinse bracht hulde aan Nederland België Engeland Duitschland Frankrijk Zweden en Noorwegen Andere landen Totaal 5360000 oesters. Iu October van het vorige jaar bedroeg deze hoeveelheid 2435000 oesters. 782000 oesters. 3343000 493000 30000 404000 258000 50000 nog geen BRUTAAL. Te Den Haag hield Zaterdagavond omstreeks kwart over zes een motorfiets stil voor een ju- weliers winkel. Een man, die achterop zat, stapte af, liep tot voor het raam, gooide plotseling een voorwerp door de ruit, deed een greep in de etalage, en sprong weer op de fiets. Vóórdat men eigenlijk wist wat er gebeurd was, waren de daders reeds verdwenen. Hoeveel de buit bedraagt, is nog niet bekend. Er was ook eeu kostbaar collier van eeuige duizenden guldens waarde bijeen stuk daarvan is later op de stoep teruggevonden. Reeds is het de politie mogen gelukken de hand te leggen op een aantal personen die er meer van schijnen te weten. ONVOORZICHTIG. Een moeder te Leiden, trotsch op haar kleine, liet deze, terwijl ze boven iu de wieg sliep, aan een buurvrouw kijken. Om het slapend kind goed te kunnen zien stak zij boven de wieg een lu- citer aan. Een vonkje is vermoedelijk in de wieg gevallen, althans een oogenblik later stond de wieg in brand. De vader snelde er heen en haalde het kind, dat ernstige brandwonden ver kregen had, er uit. De man kreeg zelf ook brand wonden. ALWEER TWEE MOORDEN. Met ontzetting kan men zich atvragen, waar gaat het toch heen? Gaven we vorige week het afschrikwekkende staatje van moorden die voor de rechtbank behandeld werden en in de afge- loopen week gepleegde moorden, deze week brengt ons weer het bericht van 2 moorden, waarvan een gevolgd door zelfmoord. Te Rotterdam vervoegde zich des avonds een 23-jarig kantoorbediende om zijn chef te spreken aan dien woonhuis. Hij werd in de salon gelaten waar ook mevrouw aanwezig was. Toen men eeüige oogenblikken gezeten was, verzocht het jongemensch aan mevrouw zich even te verwij deren, daar hij over financieele zaken met mijn heer wenschte te spreken. Aan zijn wensch werd gehoor gegeven en even later viel een schot. Mevrouw kwam toegesneld en vond haar man met doorschoten hoofd. De dader nam de vlucht en werd den volgenden morgen nabij een kerk hof dood gevondtn. Hij had zichzelf van het leven beroofd. Bij Maastricht is een winkelier vermoord ge vonden in zijn woning. Hier was hebzucht de oorzaak. Daders nog oubekend. Berooving in groote steden. Wanneer men als eenvoudig buitenman, of ook met het vooropgezet doel ^eens buiteD den band te springen" naar A msterdam, Rotterdam of Den Haag komt, hebbe men op te passen, want het gevaar loert van allen kaut. Naar de politie zelve verzekert, heeft men hier te doen met een uitstekend georganiseerde bende, welke over de drie groote steden is ver deeld en waarvan de spiounen reeds in de treinen hun slachtoffers bespieden. Merkt men daar, dat de een of andere persoon veel geld bij zich heeft, dan wordt hij aan het station van aan komst overgegeven aan deu een of ander, die met de bende in contact staat en in de buurt aanwezig is, en hij kan er verzekerd vau zijn, dat meer dan één persoon een poging bij hem zal wagen om hem mede te troonen. De argeloosheid van sommige personen moet wel heel groQt zijn, daar zij dikwijls in de ge meenste achterbuurten worden gebracht. Daar speelt dan een *lief nichtje" verder hare rol en het eind is, dat het slachtoffer be roofd en uitgeschud weer op straat verschijnt. Eiken dag vliegen onnoozelen, of die niet anders willen, er in. Ter beteugeling van het kwaad heeft de zedenpolitie bevoegdheid, om, wanneer zij ziet dat een verdachte vroow met haar slachtoffer een verdacht perceel ingaat en even later een ander persoon hetzelfde huis verlaat, dezen per soon te arresteeren en op het politiebureau te doen fouilleeren, om te zien of hij ook geroofien buit bij zich heeft. Tot eenig resultaat heeft dit echter nog niet geleid. Men meent, dat de taak van de politie hier zuiver preventief moet zijn, n.1. door waar schuwend op te treden. Dit wordt reeds gedaan door elke berooving te publiceeren, met ver melding van de straat en het huisnummer, waar de berooviDg heeft plaats gehad. 't Komt ook nog voor, dat er ^gezwendeld" wordt met deze beroovingen. B.v. iemand heeft van eeu ander geld onder zich. Hij maakt het op of verstopt het en vertelt dan aan de politie, dat hij in een achterbuurt beroofd is. Zulken maken den duivel nog zwarter dan hij reeds is. -• De nieuwe Duitsche regeeriug heeft een aanvaDg gemaakt met het onderzoek wie de schuld dragen van het voortduren vau den oorlog Alle vroegere regeeringspersonen worden onder eede gehoord en nu men in dien stinkpoel van politiek aan het roeren is, beginnen er aardige luchtjes te komen. De eene autoriteit tracht zichzelf schoon te wasschen en ontstellend is het als men hoort dat vooral de militaire Duitsche partij een alles behalve mooie rol speelde en de plannen om tot een goede vrede te komen reeds in 1915, met alle macht tegenwerkte. Men achtte de militaire successen niet van dien aard dat men reeds alle annexaties zon kunnen verkrijgen die men weuschte. Een gedeelte van Frankrijk, benevens een deel van België wenschte men te aonexeereD, zooals von Bethuiaon Holweg, den vroegeren Rijkskanselier verklaarde. Het schandelijkst is echter wel, dat toen in 1916 Wilsoro vrede wil maken en Duitsche regeerders bevreesd waren dat de vrede hierdoor mogelijk zon zijn, de Duitsche regeering kwam met de punten waarop vrede zou kunnen worden gesloten, doch tegelijkertijd om dit onmogelijk te maken, den duikbootenoorlog afkondigde, waardoor Amerika in oorlog kwam. Het mooiste is wel dat de een den ander de schuld voor den loop der gebeurtenissen op den hals wil schuiven. Zoo werd de keizer van verschillende telegrammen en andere zaken onkundig gelaten, omdat de aan de regeering zijnde heeren en de militaire kliek bevreesd waren dat de keizer zijn invloed zou doen gelden om vrede te krijgen. Zoo werd b.v. graaf Berns- storff, de vroegere gezant in Amerika maauden lang verhindert een audiëntie te hebben met den Keizer, POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk, voorm. 9.30 leeskerk. nac lehr Scherpenisse. In de Donderdag gehouden verkie zing voor 2 notabelen in de Ned. Herv. kerk zyu de aftredende leden de heeren M. Rijstenbil en J. Potter met resp. 41 eo 46 stemmen herkozen. 3t-Maartensdijk. Bij de Woensdag gehouden ver kiezing van 2 notabelen bij de Ned. Herv. gemeente wegens periodieke aftreding van de heeren 'W. M. Kloet en N. Noom werden de beide aftredenden met overgroote meerderheid van stemmen herkozen. PREDIKBEURTEN. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 9,30 ds. Verschoor, nam. 2 uur ds. Luttervelt, Doopsbediening. Geref. Kerk voorm. 9,30 uur en nam. 2 uur leeskerk. Geref. Gem. voorm. 9.30 eu 'a avonds 6 uar ds. Janse, nam. 2 uar leeskerk. Woensdag 12 Nov. Dankdag. Voorm. 9,30 en 's avonds 6 uur ds. Janse, nam. 2 uur leeskerk. Ned. Protestantenbond Afd. Tholen: Zondagmorgen 10 uur dr. Van der Meulen te Bergen op Zoom, 2 uur ds. Verschoor. Geref. kerk, voorin. 9,30, nam. 2 en 's avon 6 uur leeskerk. SCHERPENISSE Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 en nam. 2 u ds. Luyer.dijk. Geref, kerk, voorin 9,30, nam. 2 uur en 's avon 6 uur leeskerk. ST-MAARTENSDIJK. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 ds. Lulkerve nam. 2 uur leeskerk. Geref. kerk voorm. 9,30, nam. 2 en 'a avon 5,30 uar leeskerk. STAVENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 en '9 avonds uur ds. Kamsteeg. Collecte Bijbelverspreiding. Oud Geref. kerk, voorm. 9,30 nam. 2 en 'a aven 5,30 uur leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 en nam. 2 ui ds. Van Griethuijzen. Geref. kerk, voorm. 9,30, Dam. 2 uur ds. Staa '8 avonds 5.30 leeskerk. IERSEKE. Ned. Herv. kerk voorm. eu nam. ds. Botr. Geref. Kerk, voorin, en nam. ds. Meyer. Chr. Ev. Gem., voorm. en nam. en '1 avoni Vt ds. Bromet \em I ïebc C. mi: ih. F. raei mat )?ei rla M 20( 01< Oud Ger. Gem. voorm.. nam. en leeskerk. avoni ijw urn O Spoorwegplannen Tholen. Dezer dagen heeft een vergadering plaats geha van de spoorweg-maatschappij Tholen en Wesl >3 Brabant te Tilburg. De voorbereidende maa regelen verloopen naar wenseh. Is de subsidie van Rijk en Provincie verkregei dan zal de bouw van een spoorweg in betrekkelij korten tijd een feit zijn. Van de belanghebbende gemeenten zullen gee grooter financieele offers worden gevraagd. Veilingsvereeniging „De Eendracht" te Thole Veiling van 5 Nov. 1919. Goud Reinetten Zure Bellefleur ii ff Sterappel Transpaient de Cronc. Groningerkroon Princesae Nobel Winterblomzoet 9 Grauwzoet 9 Schuttere Reinetten n 9 Prins Albert v 9 Soldat labooreur Comtesse de Paris Poire Care G. Wildeman Les deux Soenrs n n h Br. Clairgean le soort le 2e ff le le le ii le 9 le 2e le 2e t le 2e le 2e r 1. 2e le le le le le 2e le vau 0.16 0.11 v 0.07 0.15 0.10 0.10 ff 0.12 ii 0.11 0.08 0.12 0.08 0.08 0.065 0.07 0.06 o.io 0.08 0.14 0.20 0.10 0.09 0.25 0.17 0.28 0.17 tot 0.2' 0.1 0.08 0.1S 0.12p 0.0 0.14' 0.09 0.1 o'.io THOLEN 8 November 1919. Eieren 15 cent per stok. Boter f 1.75 per pond. Temperatuur van het Scheldewater te Tholen Zaterdag Zondag November. Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Graden 6, 5, 2,2 8, 3, 3, 4,2 i 9 idt Gem. ST-ANNALAND van 1 Sept. 1 Nov, Gehuwd Willem de Weijze, 23 j. jm. van Oad-Vossemeer en Jacoba van Dijke, 23 j. jd. Pieter Ligtendag, 23 j. jm. en Maria van der Welle, 23 j. jd. Leendert Paape, 26 j. jm. eu Sijke Rijnberg, 26 j. jd. Jacobns van der Graaf, 23 j. jm. en Dina Vroegop, 22 j. jd. van Oud- Vos^emeer. Witte van den Boogaard, 23 j. jm. en Abramina van Vossen, 23 j. jd. Geboren: Jacob Pieter, z.v. M. den Engels man en E. P. M. Goedegebaure. Johanna Iza- bella Dina, d.v. P. A. Fase en M. Bruijnzeel. Neeltje Adriana, d.v. C. Theunisse en J. P. van der Klooster. Simon Jan, z.v. W. van Vossen en S. M. Moeliker. Izaak, z.v. M. den Engels man en A. J. den Haan. Abraham Jan, z.v, J. van PoperiDg en C. D. Bruijnzeel. Rokus, z.v. P. Ridderhof en C. J. Vroegop. Elizabeth Maria, d.v. J. H. Theunisse en A. W. Ketting. Dina Elizabeth, d.v. P. Rijnberg en C. van den Boogaart. Abraham Jacobus, z.v. J. C. Soeters en J. A. Slager. Jacomioa Marina, d.v. W. M. Bazen en K. de Jonge. Johanna, d.v. C. Goede- gebuure en D. W. van den Boogaart. Adriaan, z.v. C. M. Kaashoek eu M. J. Hoek. Overleden Neleward de Jonge, 62 j. ongeh. Adriana Goedegebaure, 59 j., vrouw vau Pieter Rijnberg. Jacob 8 m., z.v. J. A. Scherpenisse en C. van den Boogaart. Dingenus de Witte, 80 j., weduwnaar van Maria Janna Oosse. Kom* inertje Adriana Slager, 46 j., vrouw van Jo- hannis van Dijke. Abraham Polderman, 74 j., weduwnaar van Willemiua Heijboer. Jan Quist, 69 j., man van Kaatje Luijk. Adriana, 3 jt, d.v. van wijlen J. F. Kaashoek en L. van Poort* vliet. kef

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1919 | | pagina 2