IERSEKSCHE EN TH OOLSCHE COURANT Zaterdag 8 November 1919. Vijf en dertigste jaargang Firma J. M. C. POT Tholen. Publicatie n. len er Kinders die sterven van honger! Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,15, franco per post f 1,22®. Voor het buitenland 90 cents, zonder Geïll. Zondagsblad. UITGAVE Telef. Interc. no. 16. De Burgemeester van Tholen zal, op Zaterdag November a.s., des middags te 12 uur, ten Raad- uize aldaar EEN HOOP COMPOST, obliek verkoopen. 10 De voorwaarden van den verkoop liggen van heden ter lezing ter secretarie, iederen werkdag des oormiddags van 912 uur. Tholen, 8 November 1919. Van 1016 Nov. 1919 kunnen gebruikt worden on no. 6 van de suikerkaart voor I/2 pond suiker, ■g Bij Cense en Marico is zooder bon macaroni te herkrijgen f0,14 per ons. Bij CeDse en M. Laban is kindermeel te.verkrijgen fO.32 per pond. [81 eldigheidsduur van couponnen der BROODKAAR- 'EN voor het 115e tydvak van 311 November en oor het 116e tijdvak van 12°0 November 1919. De broodkaarten voor wittebrood, waarop geen en geen nummer voorkomen zyn voor het 115e jdvak groen en voor het 116e tijdvak rood-bruin ekleurd. ;aal ing Tholen, den 7 Nov. 1919. 17 I N L f J V 1 N G Militieliohting 1920. Uitstel van eerste oefening. De Burgemeester van Tholen brengt hierbij het olgende ter algemeene kennis Inlyving van dienstplichtigen der Militielichting 920. De inlyving der lichting 1920 geschiedt in 1920 de gewone tijdvakken, vastgesteld in art. 72 er Militiewet. Volgens art 72 der Militiewet heeft de inlyving ilaats 1. voor de zeemilitie in twee gedeeltenhet eerste edeelte in het tijdvak 1620 Maart, het tweede edeelte in dat van 610 Augustus voor de infanterie in twee gedeeltenhet ersta gedeelte in het tydvak van 1620 Januari iet tweede gedeelte in dat van 15 October 3. voor de vestingartillerie in twee gedeelten it eorato goUeelie in ïioi ujuvaic van xo aiao.., et tweede gedeelte in dat van 1620 October; 4. voor de pantserfortariillerie en de torpedisten het tydvak van 15 Maart 5. voor de pontonniers in twee gedeeltenhet erste gedeelte in het tydvak van 1620 Januari, iet tweede gedeelte in dat van 1520 Juni voor de genietroepen, met uitzondering van die bestemd zyn voor opleiding tot milicien- elegrafist of -telephonistin het tijdvak van 16 0 Januari of, zoo inlijving in twee gedeelten noodig ivordt geacht, het eerste gedeelte in het tijdvak van 620 Januari, het tweede gedeelte in dat vah 6—20 Juli 7. van hen, die bestemd zyn voor opleiding tot nilicien-telegrafist of -telefonistin het tijdvak van 5 October; voor de bereden korpsen in het tydvak van 15 October, of zoo inlijviDg in twee gedeelten loodig wordt geacht, het eerste gedeelte in het tijdvak ran 1620 Maart, het tweede in dat van 15 Dctober. Zy, die het in art. 70, eerste lid, der Militiewet [fi jedoelde bewijs van voorgeoefendheid hebben ver worven, worden, voor zooveel zij worden toegewezen ootoan de infanterie, de vestingartillerie of de genie troepen en Diet bestemd zijn voor opleiding tot milicien-telegrafist of -telephonist, twee maanden later ingelijfd dan in de tijdvakken, vermeld onder W 2, 3 en 6. De lotelingen der lichting 1920, die zijn toege wezen aan de Genie (Motordienst) worden ingelijld in twee gedeelten het eersto gedeelte in het tijdvak van 1620 Januari 1920 het tweede gedeelte in het tijdvak van 1620 Juli 1920. Zie voor einde van uitstel van eersle-oefening of van verlenging van een eerste oefening voor ET dienstplichtigen van vroegere lichtingen, de aan plakte publicatie.. 66 Tholen, 1 November 1919. De Burgemeester H. GOOSSEN l.b. Adverteutiën van 1 tot 4 regels 60 centsiedere regel meer 15 cents. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. 25 Gij. die genoeg te eten hebt, vindt Ge dit niet verschrikkelijk Zoudt Ge willen helpen, dien noodtoestand te lenigen Gij die genoeg te eten hebt, zoudt Ge niet iets over hebben om hen, die eveneens men- schen zijn als Gij, van den wreedsten dood die er is, den hongerdood te redden Men vraagt niet veel van U. Gij, die over vloed hebt in Uwen kelder, zonder een half mud aardappels, boonen of graan af. Zij die dit niet kunnen missen, zonder de helft af, doch help. Hulp is daar zoo dringend noodig. Andere streken van ons land hebben reeds veel gedaan. Zou Tholen, waar van alles over vloed is, achterblijven P Wij hopen van niet En Gij. ouders van kinderen die U moogt verheugen in het voorrecht dat Gij Uw kinders voedsel kunt verstrekken, Gij die geen kinderen hebt, is er bij U niet een plaatsje aan den haard over, voor een van die stumperde, die zonder hulp uit den vreemde sterven omdat er geen eten is? Zoudt Gij voor de komende win termaanden niet een Oostenrijksch kind knuneu herbergen? Waar er voor Uw kind te eten is, och daar kan er toch nog licht een bij. Welk een daukbaarheid zult Ge oogsten van die Moeder, die om haar kind te redden van een wreeden dood, dit toch gaarne eenige maanden zal afstaan om het in het leveu te honden. Wilt Ge een werk der barmhartigheid ver richten en iets afzonderen of een kind voor de wintermaanden in Uw huis nemen, geef dan hiervan kennis aan ons bnreau, wij zullen Uw adres dan opgeven aan een bestaand comité dat hiervoor verder zorgdraagt. Ook gelden worden in ontvangst genomen. Alleen gezonde kinderen worden op reis ge stuurd, terwijl wordt rekening gehouden dat Protestantsche kinderen bij Protestanten en Ka tholieke kinderen bij Katholieken worden onder gebracht ook wordt rekening gehouden met aodere wenschen. Zoo kan in een arbeidersgezin een kind van een Oostenrijksch werkman worden onaergeoracm. uoii aai meff wei rekening noiiuss met andere wenschen betreffende leeftijd, of men een meisje of een jongen zon willen. Inwoners van Tholen er is een werk der barm hartigheid te verrichten, geeft steun en redt. Moeders en Veders in het eiland Tholen, vindt Ge dit niet verschrikkelijk Kinders die sterven van den honger 1 Dui zenden per dagzonder dat de ouders die hun kinderen evenals Gij, liefhebben, hiertegen iets kunnen doen. Kleine en groote kinders zijn gedwongen te sterven van den honger, omdat er geen voedsel voor hen is. Duizenden kinders smeekeu hun moeder om brood en de moeder moet haar hoofd af wenden, want er is geen brood. Beseft Gij, die te eten hebt, ten volle wat dit beteekent Sterven van honger. Hebben Uw kinderen wel eens honger gehad Wij kunnen gerust zeggeD, neen gelukkig niet. Hoeveel verschrikkelijker is dan de toestand in Oostenrijk, waar kinderen sterven Tan den honger 1 Eten is er niet in voldoende mate. Weet Ge wat men daar doet om de bevolking nog eeuigermate het idee te geven dat zij eten? Men kookt in de openbare keukens door het eten heen zaagsel voorzitters van de arbeiders- is verzoek ingekomen dat de toetreden tot het werkeloozen- OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente Poortvliet op 3 November 1919. Na voorlezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering en nadat eenige ingekomen siukken van onbelangrijken aard voor kennisgeving zijn aangenomen wordt besloten deze gemeente nog niet te laten toetreden tot de werkeloosheidsverze kering. Op liet verzoekschrift van de vereeniging School voor Hand- en Bouwkundig teekenen te Tholen om verhooging van subsidie wordt besloten het aan die vereeniging toegekende subsidie ad f 15 met f 15 te verhoogen, alzoo vast te stolleu op f30 per jaar. Voorts wordt, naar aanleiding van een missive van Ged. Staten een kleine wijziging gebracht in de verordening, regelende de uitbetaling der jaar wedden van het onderwijzend personeel der o. 1. school. Vervolgens wordt ter tafel gebracht een schrijven van den heer Inspecteur der Posterijen en Telegrafie, waarin medegedeeld wordt dat met ingang van 1 Jan. 1920 het kulptelegraaf- en -hulptelefoonkantoor al hier door het Rijk geëxploiteerd zal worden. In verband daarmede wordt het aan die inrichting ver bonden personeel (kantoorhouder, plaatsvervangend kantoorhouder en telegrambesteller) tegen genoemden datum als zoodanig eervol ontslag uit den gemeente dienst verleend. Naar aanleiding van het adres van de N.V. Auto- omnibusdienst StavenisseTholen, om ten behoeve van dien dienst een jaarlijksche subsidie van f 500 van deze gemeente te mogen ontvangen, wordt be sloten aan die onderneming voor dit jaar een sub sidie uit de gemeentekas te verleenen van f70. Daarna worden de hh.L. M. de Graaf, L. Heijboer en mej. M B. Nieuwenhuijzen benoemd als onder wijzers bij het herhalingsonderwijs, gedurende den cursus Nov. 1919Maart 1920. Voorts wordt dhr. VV. A. van de Velde herbe noemd als lid der Commissie tot wering van school verzuim. Vervolgens wordt de heer Burgemeester aange wezen als vertegenwoordiger dezer gemeente op de 4 November a.s. te Tilburg te houden algemeene vergadering, waarin ter sprake zal worden gebracht het plan tot oprichting van een nieuwe Locaalspoor- wegmaatschappij. Ten slotte worden besprekingen gehouden over het ter tafel gebrachte plan tot het bouwen van een zestal woningen vau gemeentewege. Daarna wordt de vergadering gesloten. Vergadering van den Raad der Gemeente Oud-Vossemeer gehouden Woensdag 5 November 1919. Aanwezig alle leden. Voorzitter de burgemeester. Ingekomen stukken Eenige miss. van Ged. Staten, die voor kennisgeving worden aangenomen. Van de beide vereenigingen is Gemeente zou besluit. De voorzitter stelt voor dit verzoek voor kennisgeviog aan te nemen, daar de gemeente raad in zijtf vergadering van Juni reeds is toe getreden. Met alg. stemmen conform besloten. Van de school voor Hand- en Bouwkundig teekenen is verzoek ingekomen om de snbsidie te verhoogen en te brengen op f35. Met alg. st. wordt dit verzoek ingewilligd. Inzake de vaststelling van de huurwaarde van de woning van het hoofd der school, is bericht gekomen van Ged. Staten dat het Hoofd de keuze moet worden gelaten de huur vast te stellen op 10 °/Q van diens wedde of op de vastgestelde huurwaarde door den Raad. Üe voorzitter zegt dat B. en W. voorstellen de huurwaarde te bepalen op f 300 en het hoofd te doen beslissen. De heer Ooms memoreert dat in de verga dering van B. en W. ook is besproken de tuin die het hoofd in gebrnik heeft. De voorzitter licht toe dat deze tuin steeds in vrij gebruik is gegeven aan het hoofd der o.l.s. ook de voorganger van den tegenwoordigen titularis genoot dit voorrecht. Met alg. st. wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Wegens het in eigen exploitatie nemen van het telefoonkantoor wordt aan het in dienst zijnde personeel der gemeente eervol ontslag verleeud tegen 1 Jan. a.s. en de schelgeleiding euz. gratis afgestaan aan het Rijk. De gemeente neemt niet op zich het bestel- loon van tegrammen voor bewoners vau wijk C. De heer Vermet meende dat hierin een onbillijkheid school voor die bewoners. De heer van Tilbeurgh wees op het feit dat in tal van andere plaatsen deze kosten voor de ontvangers zijn. schappij Tholen, wordt goedgekeurd. Hierna brengt de voorzitter verslag uit van de gister te Tilburg gehouden bijeenkomst van de lokaalspoorwegmaatschappii. Door uitbreiding van de plannen waarbij de Peel en een gedeelte van Limburg worden opgeuomen, wordt het aandeelenkapitaal uitgebreid tot 69 millioen en hieraan is het te danken dat onze streek haar aandeelenkapitaal niet behoeft te verhoogen. Waar de kosten niet worden verhoogd stellen B. en W. voor om uit de huidige maatschappij te treden en o?er te gaan in de nieawe maat schappij. De heer De Wilde maakt de opmerking dat het wellicht in den vervolge aanbeveling zou verdienen om b.v. ook eens een raadslid mede te laten gaan naar dergelijke bijeenkomsten. De voorzitter meeDt dat dit geen doel kan hebben, meer doeltreffend ware geweest indien de huidige maatschappij eerst een bijeenkomst had gehouden met de tegenwoordige aandeel houders, dan was men wellicht beter ingelicht geweest. Wel heeft spr. den indruk gekregen dat N.-Brabaut wel zou willen indien Tholen zich maar aan de plannen onttrok, dit omdat deze kleine lijn nogal duur zal zijn. Spr. infor meerde nog naar hetgeen hij gehoord had, of de lijn zooals deze ontworpen was met het oog op St-Annaland en Oud-Vossemeer, bestaan bleef, of wel op verzoek van Waterstaat de loop gewijzigd, hetgeen dan niet in het belang van beide Gemeenten zon zijd. Hij kreeg echter de verzekering dat het outwerp zou blijven gehand haafd, en de bezwaren van Waterstaat niet mee zonden tellen. Met alg. st. wordt besloten in de nieuwe maatschappij deel te nemen. Als onderwijzers belast met het geven van herhalingsonderwijs worden benoemd de heeren Wiskerke en Rijnberg, en de dames De Jonge en de Wilde. Van den Distr. schoolopziener is bericht in gekomen waarin wordt gewezen op de wensche- lijkheid van aanschaffing van een naaimachine voor dit onderwijs, terwijl er een tweetal lampen zullen moeten worden aangeschaft. Met alg. st. wordt hiertoe besloten. Van de schoonhoudsters van de o.l.s. ia ver zoek ingekomen om salarisverhooging, dit in verband door het bijplaatsen van een kachel, waardoor meer werk moet worden verricht. De heer Ooms vraagt welk bedrag wordt betaald voor het aanmaken van de overige kachels. De voorzitter zegt dat het schoonmaken onder de vergoeding is begrepen, zoodat moeilijk te zeggen is wat voor het aanmaken van een kachel moet worden berekend. De heer Ooms vindt het dan beter om dit adres aan te houden, waartoe met alg. st. wordt bslot en. Eenige bezwaarschriften tegen h.omslag worden ia handen gesteld van B. en W. De Raad oordeelde tevens dat het onderzoek van derge en W. kan commissie viudt men lijka adressen het beste door B. behandeld worden, een overbodig. Hierna gaat de raad over in een zitting met gesloten deuren ter behandeliug van eenige salarisverhoogingeD. De Vergadering heropend zijnde besluit de Raad tot verhooging van de jaarwedde vau den gemeenteveldwachter met ingang van 1 Januari 1920 met f200. De jaarwedde van den brand spuitmeester Tack zal worden gebracht van f 15 op f 25, terwijl de aanvangsjaarwedde van den Secretaris met ingaog van 1 Januari 1920, behoudens hoogere goedkeuring wordt verhoogd met f 300, met mededeeliog dat de Secretarie geopend moet zijn van 9 tot 12 uur des voor middags. De Secretaris verklaart dat hij den leden van den Raad erkentelijk is voor deze verhooging, temeer omdat hij daarom niet heeft gevraagd, en dat de Secretarie geopend zal zijn, daarbij in -overweging gevende ziju Instructie te her zien, daar deze reeds van omstreeks 1853 dateert. Niets meer te behandelen zijnde vestigt de heer Vermet de aandacht op den toestaud in de Veerstraat, 't is de oude kwaal waarvoor moeilijk genezing is te krijgen, toch komt het hem ongewenscht voor langer toe te staan dat nabij de weegbrug „De Hoop" ieder jaar een hoop slijk wordt verzameld. De wagens rijden er door en zoodoende komt de slijk weer op de straat en helpt het opza melen niet, doch verergert het de kwaal. De heer Ooms gaat hiermede accoord en wil gaarne het voorstel steunen. De Voorzitter zegt dat vroeger de twee weegbruggen ieder een hoop hadden, de eene weegbrug kon den grond niet te gelde maken, waarom het verzamelen werd gestaakt, de grond die nu wordt opgehoopt komt niet op straat, zoodat hij die inzameling in 't belang acht en daarom niet voor opruiming is. JtëS* Ve^et handhaaft ziju meening eu 11 WUiUg 11H/V1 H_, n.lluvu. welk voorstel mei aigcui^uv. aangenomen. De aandacht wordt gevestigd op een stapel bieten van Vos, en wordt gemeend dat die bieten op grond van de gemeente liggeu. De Voorzitter zegt dit te zullen doeu nagaan, en indien het waar is, moet Vos betalen. De heer De Rijke heeft gezien dat er dikwijls kippen op de algemeene begraafplaats loopeD, hij acht dit geen plaats voor kippen en zou dit tegen willen gaaD. De Voorzitter zegt dat M. Timmermans al dikwijls hiervoor is gewaarschuwd, de man wil het blijkbaar niet laten, er zullen maatregelen genomea worden om het te verhinderen. De heer Den Engelsman vraagt naar de bouw plannen. De Voorzitter deelt mede dat de teekeningen en berekeningen bij de Raadsleden zullen cir- culeeren, ze kunnen dan een en ander nagaan. De heer Dc Wilde zou de gemeenteveld- veldwachter een uur inioder dienst willen laten doen, eu stelt daarem voor te bepalen dat de herbergen inplaais van om 11 uur des avonds om 10 uur gesloten zullen moeten worden. Goedgevonden wordt dit voorstel om prae- advies in handen te stellen van B. en W. De heer De Wilde uierkt op dat hij gecon stateerd heeft dat er de9 Zondags in de herberg van Ch. Rijsteubil gezongen werd en op een gramafoon werd gespeeld, hij zou willen ver bieden dat zoo iets onder de godsdienstoefening kon plaats hebben, en derhalve de herbergen onder die oefeningen willen slniten. De Voorzitter zegt dat dit onderzocht zal worden. De heer De Wilde bedankt den Voorzitter voor de publicatie nopens herhalingsonderwijs, had evenwel liever gezien dat de ouders waren opgeroepen, 't Resultaat is dat de heer Goed hart reeds 31 inschrijvingen voor dit onderwijs heeft, doet men dit nu ook op de R.-Katholieke school, en op de openbare school, dan is er een gedeelte van de jeugd van straat en kunnen ze iets leeren, wat beter is dan over straat slenteren. De ouders moesten meer het groote belang van onderwijs voor hun kinderen inzien. De Voorzitter zegt dat het College van B. en W. heeft gedaan wat het in deze doen kan, verder kan het niet gaan. Niemand meer het woord verlangende wordt de Vergadering gesloten. Voorstellen van Ged. Staten voor de najaarsvergadering van de Provinciale Staten. Om fioancieele redenen stellen Ged. Staten voor geen subsidie te verleenen aan de vereeni ging „Het Nederlandsch Kankeriustituut" te Amsterdam, die f 1500 gevraagd heeft. Voor den aanleg van proefvelden bij de win- tercorsussen voor landbouwkunde wordt een sub sidie van f 100 voorgesteld voor dc tuinbouw-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1919 | | pagina 1