IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT fo. 1806 Zaterdag 1 November 1919. Vijf en dertigste jaargang ns tie Firma J. M. C. POT - Tholen. Publicatiën. Ali Van onze berichtgevers. pere srkt ym- iDg. CiIE' VEI hine »osni Slott éloti artol goei 821 IZEI De Burgemeester van Tholea maakt bekend, dat personen, die bij de loting voor lichting 1920 ir militie de nommeri 1 tot en met 13 trokken, be emd zijn om te worden ingelijfd. Tholen, 30 October 1919. -8 De Burgemeester, J. W. WAGTHO. 998 heq cha Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,15, franco per post f 1,22®. Voor het buitenland 90 cents, zonder Geïll. Zondagsblad. UITGAVE Telef. Intero. no. 16. Adverteutiën?an 1 tot 4 regels 60 centsiedere regel meer 15 cents. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. VERGADERING van den Raad der Gemeente Tholen op Maandag 27 Ootober. Afwezig de heer Van Hiele. De notulen der vorige vergadering worden ïgewijzigd vastgesteld. Ingekomen stokken. a. Missive van Ged. Staten houdende goed- baai euring van een raadsbesluit tot uitbetaling &K( arw. onderw. personeel, wordt voor keunisg. ingenomen. b. Verzoek van den Ned. Volkszangbond om subsidie van f 100, wordt met algem. st. wijzend op beschikt. c. Schrijven van mej. M. J. Geluk, houdende erzoek om met ingaög van 1 Dec. eervol ont- ag als onderwijzeres in de handwerken aan de 1. school. De Voorzitter stelt voor dit ontslag op de eest eervolle wijze te verleenen, bij degeneu die ekend zijn met de plichtsbetrachting van mej. 3eluk met den lust waarmede zij haar arbeid errichto staat zij in hoog aauzien. Met alg. st. wordt zoodanig besloten. d. Schrijven van den beer G. Polderman te St- laarteosdijk met verzoek om een subsidie van 600.— aau de autobusonderneming Tholen tavenisse. De Voorzitter brengt in berinnering dat inder- ijd de heer Van Vredenburch wees op het fsnschelijke om alvorens subsidie te verleenen i het bezit te zijn van een exploitatierekening. )eze is ingekomen en wijst een bedrag aan van 15.161.60. Naar de juistheid van deze cijfers is een nderzoek ingesteld bij een deskundige te Am sterdam die een soortgelijk bedrijf exploiteert, ^Bthaus er mede op de hoogte is en aan de hand an de verstrekte cijfers komt men voor deze ienst op een bedrag van f 13.227.04, dos geeft e ingediende rekening een som van f 1934.56 B veel. De ingediende rekening van ontvangsten Bont aan een cijfer van f 10,400. zoodat er esn skort zon zijn van f2827,04. Nu mag billijkerwijze wel rekening geboudeu 'orden met het belang dat de verschillende emeenten heoben bij dit vervoer en zoo heeft jr. een rekening opgemaakt waarbij rekening ient gehouden met het geval dat de dienst St- laarteDsdijkStavenisse gestaakt schijn te zijn. De heer Van der Maas zegt dat deze dienst iet ingang van heden weer is begonnen. De Voorzitter geeft volgens zijn berekening volgende cijfers die de gemeenten als subsidie aden moeten geven, Tholen f 200, Poortvliet 300, Scherpenisse f 294, St-Maartensdijk f 860. Tn geeft de gemeente St-Maartensdijk als meest langhebbende gemeente f400 en naar deze asis gerekend zonden de gemeenten als volgt ij moeten dragen Tholen f210, Poortvliet en cherpenisse ieder f 140 en Stavenisse f 400, eze laatste gemeente geeft echter nog meer dan 't-Maarlensdijk, nl. f 500. Spr. vraagt den raad of men hiermede zich au vereenigen onder voorwaarde evenwel dat idere drie maanden een rekening wordt inge* tiend. De heer Moelker is overtuigd dat deze in- ielling zeer nuttig is, en bij bet opheffen van e oude omnibusdicnst veroorzaakte dit een groot jemis; toen de nieuwe onderneming dan ook tegon hoopte ieder te Teoleu dat deze instelling ;ou kunnen blijven bestaan. Spr. vraagt of wel licht een bedrag van f 250 niet zon kannen orden gegeven. De heer Van Vredenburch viüdt de berekening lie den Voorzitter voor de verschillende ge- eenten geeft, volkomen juist, waar St-Maar- ensdijk besluit de helft te geven van hetgeen [evraagd wordt, acht spr. bet gewenscht om ons houden aan het voorstel van den Voorzifter |n voorloopig een bedrag te geven van f 200, hellen andere gemeenten belang in hetgeen U VII n cijfers uitgewerkt heeft dan kannen deze ER ijfers zeer zeker van groot nat zijn en verstrekt porden. Spr. is er zeer voor om steun te ver- eeneD, doch niet meer dan noodig blijkt, is eze niet voldoende dan kan lafer nog worden ezien of verhooging gewenscht is. De heer Moelker zegt zich te kannen ver enigen met de opmerkingen van den heer Van Vredenburch. In stemming gebracht wordt het voorstel voor- oopig f 200 te verleenen met alg. st. aangenomen, ie heeren Geluk, Goossen en Janssen stellen lierbij de voorwaarde dat de bos niet op Zon- agen dienst mag doen, noch op andere wijze les Zondsgs passagiers vervoeren. e. Van de school voor hand- en bouwkundig teekenen is verzoek ingekomen om de subsidie voor deze inrichting met f 100 te verhoogen zulks in verband met een schrijven van den minister van onderwijs dat de salarissen van het onderwijzend personeel zallen moeten verhoogd. De voorzitter stelt in het licht van hoe groot nnt een dergelijke inrichting is voor de jeugd die deze bezoekt, spr. betreurt het echter dat de Gemeente Scherpenisse blijk gaf door het weigeren van een subsidie, terwijl toch leerlingen uit die gemeente deze inrichting bezoeken, het belang er van niet ten volle beseffen. Temeer valt dit in het oog waar Tholen inrichtingen te Bergen op Zoom wel een bijdrage verleent, voor leerlingen uit deze gemeente die inrich tingen aldaar bezoeken. Met alg. st. wordt op het verzoek gunstig beschikt. Vervolgens worden eenige wijzigingen der begrootiüg 1919 goedgekeurd. Thans is aan de orde de begrooting voor 1920. De commissie die rapport uit heeft gebracht had eenige opmerkingen. De begrafenisrechten zou deze gaarne met 50 willen zien verhoogd. De voorzitter zegt dat dit niet zou gaan, hierbij mag geen winst worden behaald en op deze gronden zouden Ged. St. hunne goedkeu ring stellig onthouden. Ook was de commissie voor verhooging van de rechten burg. stand. Kan Diet, zegt de voorzitter,, omdat dit bij kon. besluit is geregeld. Ook is geen wijziging mogelijk bij de ver pleging van krankzinnigen ten laste der ge meente daar dit eveneens bij kon. besluit is ge regeld. Op een vraag van de corom. betreffende even tueel meerdere vergoeding door het rijk voor verlichting en brandstoffengebrnik (R. N. L. antwoordt de voorzitter dat B. en W. trachten verhooging te krijgen. De voorzitter wenscht een woord in het midden te brengen voor hetgeen betreffende spr. salaris is beslist (in de openbare Raadszitting is hiervan niets gebleken, evenmin als van de andere salaris wijzigingen die in de begrooting voorkwamen, en die in hun geheel behandeld zijn door opnoe men der hoofdstukken, waaronder deze posten voorkomeD, deze opmerking ter voorkoming dat de lezers zouden denken we een niet volledig verslag geven van de Raadszitting. Red.). Nie mand dan spr. is beter op de hoogte van hetgeen de wethouders doen in het belang der gemeente. In de wethondersvergadering heeft spr. getracht tot een voorstel te komen om de salarissen van beide te verhoogen, doch hier heerschte geen eenstemmigheid daar de wethouders aan een voorstel in dien geest niet mee wilden doen. Spr. zou dit salaris echter ten koste van zijn salaris wenschen verhoogd te zien voor ieder met f 100 en zijn salaris met f 200 te vermin deren. De heer Van Vredenburch meent dat dit niet gaat, zooeven is besloten het salaris van den burgemeester te verhoogen eu nu zou de Raad weer terug moeten komen op dit besluit. De heer Janssen zegt dat de burgemeester persoonlijk dit geld van zija tractement aan de wethouders zou kunnen uitkeereu. De voorzitter is van meening dat de heer Janssen een groote onbescheidenheid begaat met te beschikken over het tractement van den burgemeester. Straks is spr. geeu burgemeester meer en het is de vraag of zijn opvolger dezelfde gedachten zou hebben dan spr. De heer Goossen stelt in het licht dat de kwestie van verhoogiug van de bezoldiging van de Wethouders niet is uitgegaan van dezen, doch in geen geval zon spr. te vinden zijn voor een verhooging die zou moeten plaats linden zooals de voorzitter dit voorstelt. Zelfs als zou de raad een verhooging van f 25 geven dan zon dit spr. aangenamer zijn dan een verhooging van f 250 op een wijze zooals de voorzitter thans voorstelt. De heer Wagemaker zegt zich aan te sluiten met het gesprokene van den heer Goossen, ook hij zou nimmer een belooning aanvaarden die ten koste gaat van het salaris van den burgemeester. De heer Van Vredenburch vindt het een lastige zaak en bepleit uitstel tot volgend jaar, we weten dan wat de wethouders presteeren en spr. twijfelt niet of hun werkzaamheden in het belang der gemeente zullen ieder in alle op zichten blijven voldoen. Met op een na algemeene stemmen, die van den voorzitter, wordt tot uitstel besloten. De commissie stelt voor bij de post jaarw. nachtwachten ten bedrage van f 549 deze te schrappen. De voorzitter wijst er op dat indieu de meer derheid van den raad hiertoe besluit het aan geen twijfel onderhevig zal zijn of van den Comm. der Koningin zon aangedrongen worden op het aanstellen van een tweeden veldwachter zooals b.v. te Si-Maartensdijk en meer plaatsen in onze prov. i9 geschiedt. Dit punt zal echter door spr. onder oogen worden gezien en ter zijner tijd een voorstel ingediend. Een post van f 1000 ter verbetering van de haven beschoeiing wordt met f 1000 verhoogd. De heer Geluk stelt in het licht dat de wijze waarop eerst de voorgestelde f 1000 zouden worden gebrnikt, wel kon blijkeu geldvermorsing te zijn. Spr. is toen met het plan gekomen om tegen de bestaande houten beschoeiing een van beton aan te brengen, slaagt dit dan kan op die wijze de geheele beschoeiing worden verbeterd. Een post van f 5000 voor de verandering van het Raadhuis bliift op de begrooting staan doch hiervan zal voor het gestelde doel niets worden worden verwerkt. Hierna wordt de begr«oting met alg. stemmen goedgekeurd. Die der armbesturen wordt eveneens goedge keurd, de heer Wagemaker blijft buiten stemming. De burgemeester doet voorlezing van een brief van dhr Mackenze te Rooaeodaal die zich beklaag de over een minder heusche behandeling aan het veer toen hij verzocht te worden overgezet, terwijl de veerboot aan deze zijde van het veer lag. De voorzitter heeft den brief doorgezonden aan de veercommissie die het geval heefl onder zocht en is gebleken dat de behandeling van de zijde van den veerman niet is geweest zooals behoorde. De voorzitter zon verbetering wenschen in den steilen oprit aan de Waterpoort deze zou 40 cM. verlaagd kunnen worden, hetgeen veel gemak voor bespannen voertuigen zou opleveren. Na een opmerking van de hh. Moelker en Geluk zal de zaak nader worden onderzocht en later eeu besluit genomen. Ook zal de overzijde van het veer beter ver licht worden. Daarna rondvraag. De heer Geluk wijst er op dat waarschijnlijk bij de aan te leggen rioleering men door iu de richting van het terrein van Lucas Praat te gaao dit een niet onbelangrijke besparing voor de Gemeente zal kunnen geven. De voorzitter zegt een onderzoek dienaan gaande toe. Niels meer te behandelen zijnde wordt de vergadering gesloten. De nieuwe posttarteven. Met ingang van I November zijn de post- tarieven verhoogd Een volledige lijst dier tarieven is aan de postkantoren a 4 ets. verkrijgbaar. Enkele der meest voorkoineude tarieven laten wij hier volgen Brieven: tol en met 20 gram 7J/2 cl.; boven 20 gr. t/m 100 gr. 10 ct. Lokaal verkeer t/in 20 gr. 5 ct. Briefkaarten5 cent. Gedrukte stukken: t/m 500 gr. 11/1 ct. per 50 gram of gedeelten van 50 gram. Nieuwsbladen: Yj cL Per 50 gram of ge deelten van 50 gr. DE TWEEDE KAMER zotte Donderdag der vorige week de behandeling der wel tot intrekking der oorlogswin9tbelasting voort. De regeoriug stelde voor als datum van die in trokking vast te stellon 1 Jan. 1919. De heer Do Geer bepleitte een schorsing van de behandeling der wetsvoordracht op later te bepalen datum wat met 53 tegen 13 st. aangenomen werd. De Kamer nam nu een wetsvoors'el ter hand om aan Frankrijk rentedragende voorschotten te ver leenen, tot een bedrag van 25 millioen a 5 0/q, m.a.w. een crediet tot dat bedrag voor door Neder land en Ned. Indië aan Frankrijk te leveren levens behoeften. Alleen do heer Duijs opperde bezwaren. Het voorstel hulp te verleenen was hem sympathiek, maar hij vreesde als nevendoel, aan een aantal Nederlandscho grootfabrikanten en industriëelen een zoet winstje te bezorgen. De minister v. Buitoni. Zaken ontkende dit ten stelligstehet was een hulpverleening aan een ge teisterd ,volk, zonder meer, en de minister van Financiën zei hetzelfde. De heer Duijs zinspeelde er op dat de regeering het budgetrecht der Kamer had aangetast, omdat die 25 mill. al zijn uitgegeven, althans de minister meende dat de heer Duijs dit bedoeld had. Welnu, zei de minister De Vries, er is over slechts één millioen al beschikt, omdat er nood was in Noord- Frankrijk. Een vraag van den hoer Marcliant of de regeering nu al aan die 25 mill.' gebonden was, werd ont kennend beantwoord. Het ontwerp word met 3 st. tegen aangenomen. Vrijdag kwam aan de orde een wijziging van hoofdst. 7B der Staatsbegrooting tot het verstrekken van een duurtetoeslag aan de geestelijken, die rijks- tractement genieten. De regeering stelt voor f 100 voor elk predikant enz. Tegen een toeslag verklaarden zich maar weinigen, o.a. de heeren A. P. Staalman, Kruit en de Wilde, do kwestie liep meer over de hoeveelheid. De heer Oud wilde 20 0/q geven en belichaamde dien wensch in een motie, die evenwel met 50 tegen 25 st. verworpen werd. Na verdediging door den minister, die een ver deeling naar den maatstaf dor rijkstraktementen hoogst bezwaarlijk en moeilijk achtte, werd de wet met 38 tegen 17 st. aangenomen. Nu volgden kleine ontwerpen on daarna de interpellatie (ondervraging) van den heer van Rave- steijn over den staat van beleg, dien hij wenschte opgoheven te zien. De minister van binnenl. zaken antwoordde dat de regeering de macht moost hebben, om vreem delingen zoo noodig over de grens te zetten en het grensverkeer t£ regelen. Daarvoor heeft hij de militaire macht noodig die bevoegdheid bezit welke het burgerlijk gezag mist. De interpellant diende nu een motie iu, waarin de Kamer de onmiddellijke opheffing van den staat van beleg verzoekt. Eeu paar leden steunen de motie, doch de behandeling ervan werd op verzoek van den minister uitgesteld. Daarna ging de Kamer tot 11 November uiteen ST-ANNALAND. In de voltallige Vergade ring van den Raad dezer gemeente op 29 dezer gehouden, werd met algemeene stemmen de Begrootiüg voor den gemeentedienst 1920, vast gesteld in ontvang en iu uitgaaf op een gelijke som van 43309.43. Mede werd met algemeene stemmen de vol gende verhoogingen in de jaarwedden van de Gemeente-Ambtenaren gebracht t w. voor den Ambtenaar ter Secretarie f 200.waardoor diens jaarwedde komt op f 1000. Bode met f 50.wordt nu f 300.en Nachtwaker f 75. waardoor deze komt op f 350.Voor het gewoon onderhoud der Begraafplaats werd den grafdelver toegekend f 60. De Begrooting voor dtn Weezen-Armen werd voor den komenden dienst vastgesteld in ont vang en in uitgaaf op f 14596,46. Tot onderwijzers voor het geven van onder wijs in de Herhalingschool voor jongens werden benoemd de heeren C. Kabbedijk, A. P. Bil, J. van Luijk en A. Paape. Omdat het telefoonkantoor met 1 Januari 1920 geheel door hel Rijk zal worden geëxploi teerd werd aan den heer P. J. Koene als Telcfoonkantoorhouder en aan den heer Johs. Heijboer als Telegrambesteller eervol outslag uit hunne gemeentelijke betrekking als zoodanig verleend. Nog werd besloten het bestelloon van tele grammen buiten den kosteloozen bestellingskring mede voor rekening der gemeente te nemen. Ten slotte werd nog besloten den Minister van Arbeid te verzoekeu aan deze gemeente het noodige bedrag te ieenen voor de betaling van de aandeelen genomen in de N.V. Waterleiding- Maatschappij Tholen. Raadsvergadering St-Maartensdijk. De opmerkzame lezer van het raadsverslag in ous vorige nummer, zal opgemerkt hebben dat hierin een zinstorende font voorkwam. Er staat bij do behandeling jaarwedde van den gemeente bode „de gemeentebode zag z'u jaarwedde stijgen met f 100 meer, met bepaling dat het zooge naamde nieuwjaar9wensch?n achterwege zou blijven, terwijl een voorstel vau den heer de Graaf om aan die verhooging nog vijf mud kolen voor elk toe te voegen, geen meerderheid vond." Onze verslaggever heeft geschreven: „He ge meentebode zag zijn jaarwedde stijgen met f100; de nachtwakers kregeu elk f 100 meer, met de bepaling" eDz. Het blijkt reeds dadelijk dat hier iuitgelaten is door den zetter, daar bij het voorstel over de verstrekking van kolen iu het meervoud wordt gesproken. Het spijt on9 dat joist door die weglating een verkeerden indruk is gewekt, temeer waar oppervlakkige lezers waar schijnlijk onzen verslaggever hiervan zouden kunnen beschuldigen, wiens opgave goed was eu dan ook in het geheel geen blaam treffen kan. Het drukfoutenduiveltje speelde ons parten en we hebben hierbij de fout hersteld. (Redactie.) OUD-VOSSEMEER. Naar wordt medegedeeld worden door de aangeslotenen bij het korps vrijwillige landstorm alhier, pogingen aangeweud om een schietvereenigiug op te richten. Dinsdag jl. bad alhier een ernstig ongeluk plaats. Een wagen met twee paarden bespannen geraakte aan den oprit bij de Veerstraat bij het uitwijken voor een ander voertoig in de sloot de leider werd meegesleept eu brak een sleutel been, terwijl hij aan het gelaat werd verwond. STAVENISSE. Gelukkig kan men thans weder melden, dat de autodienst Tholen-Stavenisse visa versa, die korteu tijd gestaakt is geweest voor het traject „St-MaartensdijkStavenisse" v. v. thans weder geregeld doorgaat. Men hoort zelfs spreken vau uitbreiding van den dienst, indien de corporaties hau steun verleenen. Waar men uu enkele maanden aan dat vlugge vervoermiddel gewoon is geweest, zou het des te jammer zijn, indien het, door welke om standigheden ook, niet volgehouden kon worden De opbrengst van de suikerbieten loopt hier zeer uiteen. Men hoort spreken van 13

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1919 | | pagina 1