Van onze berichtgevers. GEMENGD NIEUWS. d heelem&al niet voor zijn voorstel, omdat zoo'u rekening wel zoo kan sameugesteld worden dat er altijd te kort is; een meusch is maar een mensch. En toen anderen spraken van t 600 en zelfs van f400 subsidie trok bij opeens zijn voorstel van f 800 in, dat nu door den voor- fitter werd overgenomen, mede uit overweging dat de heer Koopman, in weerwil van zijn onverholen wantrouwen in zoo'n rekening, niet temin zoodanig vertrouwen in de overgelegde exploitatie-rekening scheeu te stellen dat hij het gevraagd bedrag had durven voorstellen. Voor het verleenen van subsidie waren allen gestemd, maar vóór f 800, waren alleen de heeren Vroegop en De Graaf, die voorts met den heer Hage waren voor f 600, terwijl nadat die beide voorstellen waren verworpen dat van f 400 vijf stemmen verwierfde heer Koopman stemde ook hier tegeD, en de heer Gakeer bleef zich zelve getrouw dat hij telkenmale buiten stemming bleef. XIII. Het voorstel van Burg. en Weth. tot verwijdering van de waterplaats aan de school werd met alg. stemmen aangenomen. XIV. Een administratieve wijziging in de begrootiog van 1910 tot uitlichting van de bijdragen der onderwijzers-pensioenen en voor de electriache verlichting werd eveneens goed gekeurd. XV. Een nieuw reglement van orde voor het houden der raadsvergaderingen met eenparige stemmen vastgesteldhet zal worden gedrukt en aan elk der leden een exemplaar worden uitgereikt. XVI. Een crediet van f 108.40 voor het maken van een drietal kasten ten behoeve van het archief werd na eenige deliberatie verleend. XVII. Ten slotte kwam in behandeling de gemeente-begrooting voor 1920, welke blijken gaf te staan in het teeken der verhoogingen. Niet echter het presentiegeld voor de leden van den raad, dat geraamd is op f72, doch waaromtrent de voorzitter voorstelde dit te ver- hoogen tot 1150, ter*ijl de heer de Graaf de voorkeur gaf aau f 3 per zitting, in hoofdzaak als schadeloosstelling voor tijdverzuim. Noch dieus voorstel, noch dat van den voor zitter kon eeoe meerderheid verwerven alleen de heeren Vroegop en de Graaf stemden voor beide voorstellen, zoodat het oorspronkelijk cijfer gehandhaafd bleef. Van den ambteuaar ter secretarie J. van Nieu- wenhuijae was een verzoek ingekomen om zijne jaarwedde te verhoogen tot f 1000, ingaande 1 Juli 1019. De voorzitter stelde voor f 800 te geven met vier jaarlyksche verhoogingeu van f 50 en f 200 bij het behalen van het diploma. Maar de ver gadering was royaal en willigde het verzoek in. Als een lawine rolden toen de verhoogingen. De gemeentebode zag zijne jaarwedde stijgen met f100 meer, met bepaling dat het zooge naamde rnieuwjaarwenscben" achterwege zon blijven, terwijl een voorstel van den heer de Graaf om aan die verhoogiug nog 5 mud kolen voor elk toe te voegeD, geen meerderheid vond. De Burgerwacht had minder genade in de oogen van den nieuwen raad dan in die van den voormaligen, daar een destijds gevoteerd bedrag van f 25 voor dit instituut, thans weer met 5 stemmen werd ingetrokkende heeren Koop man en Groenewege waren voor het behood van dezen post. Dat in zake de politie de nienwe raad een ander beginsel huldigde dau zijn voorganger, bleek hieruit dal thans unaniem werd besloten tot het aanstellen van een tweede gemeenteveld wachter. Desniettegenstaande werd de steeds gevoteerde post van f 125 voor de diensten der rijkspolitie gehandhaafd. Ook de gemeentereiniger Moerland zag zijn wedde tot f 400 verhoogd, in weerwil de heer Vroegop de aanstelling van een vaste gemeente werkman bepleitte. De klokkenist werd op voorstel van den heer de Graaf met f70 meer toebedacht, onder voor waarde dat diens zoon niet meer op den toren komt, terwijl het salaris vau den klokluider tot f50 werd verhoogd. Dat van den doodgraver D. L. Hage werd gebracht op f 150, en dat vao den bakenmeester rees van f 35 tot f 50. De post f school behoeften" werd gebracht op f 600, waariu begrepen is de aanschaffing van schoolschriften en de afschaffing van de leien. Het deswege gedane voorstel van den heer Koopman om die leermiddelen door de ingeze tenen die daarin handeleD, te doen leveren,jtgnd algemeene instemming. De schooumaakster der schoollokalen zal voor taan in plaats van 1 150, f 200 voor hare werk zaamheden ontvangen. De helpsters in de bewaarschool deelden oven- zeer in den gulden-regen, daar de eerste hulp f150 en de tweede f 100 meer zal genieten. De vroedvrouw zag eveneeos eene wijziging in hare bezoldiging aangebracht; eerstens steeg deze met i 50, terwijl bovendien op voorstel van den heer de Graaf, de behoeftigen van hare diensten kosteloos kunnen gebruik maken op een bij den burgemeester af te halen briefje, waarop betaling door de gemeente geschiedt. Voor al die diverse en belangrijke verhoo gingen, waarbij ten slotte nog de wedden van den burgemeester eu den secretaris stegen tot f2000, werd bij de inkomsteu de hoofdelijke omslag, als gold het eeu kleinigheid, met de helft verhoogd, namelijk van f 16000 tot f 24000 of zooveel meer als noodig zal blijken om de uitgaven te dekken. XVIII. Eindelijk werd de lecture gegeven van een pachtcontract tusscheo de gemeente en nu wijlen de Wed. Nelisse, waaruit bleek dat bij overlijden van den pachter of pachteres het verpachte land gedurende de verdere pachtperiode aan de weduwe of weezen of nabestaanden kan verpacht worden. Daar er uit voortvloeide dat de gemeente het in dit geval ter beschikking krijgt, ontspon ziclr eene gedachtenwisseling over de vraag of de gemeente dit land aan de nabestaanden zal laten, dan wel onder hen die geen land in pacht hebben bij loting zal toewijzen. De meerderheid verklaarde zich voor het eerste stelsel, omdat het nog slechts éen jaar pacht betreft; de heeren Vroegop en Koopman ver klaarden zich vóór verloting. Over de vraag of het thans aan Nath. Ne lisse of aan dezen en ook aan P. Nelisse zal worden toegewezen, ontwikkelde zich opnieuw een leveudig dispuut, met het gevolg dat de heeren Hage, Koopman, Groenewege en Gakeer dit land aan N. en P. Nelisse toewezen. XIX. Ten laatste stelde de heer de Graaf voor, in het reglement ter benoeming van leden in het Weezen-Armbestuur het woord /yvoor- dracht" te doen vervangen door ^aanbeveling" opdat de Baad iu die benoeming vrijer zal zijn, welke wijziging werd aangenomen. directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsver zekering en arbeidsbemiddeling in Den Haag. Naar nog wordt medegedeeld, behoort hel niet tot hel onmogelijke om in Frankrijk te slagen, doch alvorens zich te vestigen, moet men terdege uit de oogen kijken. Eerst een tijdje als knecht gaan wer ken verdient aanbeveling. Men staat dan in elk geval vryer. TWEEDE KAMER. LANDBOUW. ST-MAARTENSDIJK. In de Zaterdag ge- houden vergadering van de atdeeling St-Maar- tensdijk der Z.L.M. werd den heer C. G. Hage op de meest eervolle wijze ontslag verleend als Secr.-Penningm. der afdeeliug. Besloten werd voor den nieuweu titularis een borgstelling vast te stellen en deze te bepalen op f 10.000. Ter vervulliog van deze betrekking hadden zich 12 sollicitanten aaDgemeld. Na 2 vrije stemmingen werd bij herstemming gekozen met 63 st. de heer P. C. Koopmanop den heer Adr. A. v. d. Hoek waren 56 st. uitgebracht. Tot bode werd benoemd de heer Anth. van den Hoek. Uit de rekening bleek dat van af 1 JaD. 1918 tot heden was ODtvangen f 60044,30 uitgegeven f 59362,065. De rekeningen over 't jaar 1918 en '19 zijn in elkaar gevloeid. Hiervoor waren bepaalde redenen. Door den voorz. werd nog meegedeeld, dat de aanbestedingen van kunstmest, enz. weder evenals vroeger zullen plaats hebben. IERSEKE. Donderdag werd publiek verkocht het bestiaal en de inspan van een boerenhofstede tot heden gedreven door den heer B. Verbeek. Er waren 2 paarden die respectievelijk f 975 en f 525 opbrachten. De koeien gingen voor gemiddeld f400, het kleinhoornvee voor 150 tot 190 gld. De inspan liep tamelijk hoog. OUD-VOS8EMËER. Het weeaen-armen-lamj alhier, ter oppervlakte van pl.m. 146 gemeten Blooisch werd in het openbaar verpacht en bracht de enorme som vao f 1955 7,975 op; of per gemet gerekend ongeveer f 133. Eeu perceeltje werd verpacht aan eeu weduwe voor f 40, en de andere wisselden tusschen f 90 en f 180. De verpachting geschiedde voor den tijd van zeven jaren. POORT VLI ET. Benoemd tot tijdelijk onder wijzer te Zuidland de heer E. A. 't Hart, vroege; onderwijzer alhier. 8TAVENI8SE Ongeveer 3 maanden hebben we ons kunnen verheugen in, en genieten van den autodienst Stavenisse „Tholeu" v.v. Helaas I thans is deze dienst beperkt tot „Tholen St-Maartensdijk" v.v., zoodat onze gemeente er nu geheel buiten valt. Veel passagiers ook van hier, zijn er in die 3 maanden meegereisd, zoodat het wel bleek, dat de dienst in een bestaande behoefte voorzag. Dus is het des te erger zoo iets te moeten missen. Tot directeur van het fanfarekorps „Een dracht" alhier benoemd de heer W. Olieslagers te Bergen op Zoom. THOLEN. De heer A. M. J. de Rijke, thans Ambtenaar ter Griffie van het Kantongerecht alhier, is met iogang van 1 Nov. a.s. benoemd tot Rijksklerk aan het Parket van het O. M. te AsseD. Deze week is in de vergadering van het Dept. Tholen der Mij. tot nut van 't algemeen besloten in dit seizoen een viertal sprekers te laten optreden. Tot commissarissen iu de spaarbank zijn be noemd de heeren J. Stoutjesdijk en Z. v. d. Velde, in de vacatures ontstaan door het ver trek van de heeren Dalebout. Aan Mej. M. Poulusse vroeger alhier, is verleend de medaille met brevet van H. M. Koningin Elisabeth van België, wegens betoonde toewijding aan de Belgische vluchteliugen in 1914. NEDERLANDSCHE LANDBOUWER3 NAAR FRANKRIJK. Er zyn te bevoegder plaatje inlichtingen gevraagd omtrent de berichten over het huren en koopen van boerderijen in Noord Frankrijk door zoons van Nederlandsche landbouwers. Men schreef hierop terug, dat aan het Landbouv- departement te Parys eene aldeeling is opgericht, die lieden, welke in Frankrijk een bedryf willen huren of koopen, in connectie brengt met Fransche grondeigenaren, die boerderijen willen verharen of verkoopen. De Fransche regeering schynt een dergelyke komst van vreemdelingen naar Fraukryk wel te willen aanmoedigen. Voor Nederland wordt deze zaak, zoodra het horen of koopen van land betreft, behandeld door de vereeniging „Landverhuizing", bureau Departe ment van L., H. en N. Den Haag. Willen Nederlandsche jongelui eerst een tyd ia Frankryk gaan werken vóór zij tot huur of koop overgaan, dAn dienen zy zich te wenden tot den In de zitting van verleden week Donderdag kreeg de heer Saunes do gelegenheid om do regeering te ondervragen over de duurte een interpellatie waar ieder mensch in ons land belang bij heeft en die dus met een zekere spanning was ingewacht. De heer Sannes verzocht van de regeering kort samengevatle. maatregelen tot prijsverlaging der eerste levensbehoeften en tegen den woeker2e. controle over alle particuliero ondernemingen3e. •teun aan die gemeenten, welke de distributie weer willen invoeren, en 4e. als de genoemde maatregelen niet helpen, onderzoek door een commissie naar de mogelijkheid van een planmatige organisatie van 't economisch leven. Dit laatste beteekent ongeveer een heensturen naar socialisatie. De interpollatio ging vergezeld va« zeer breed voerige toelichtingen en van beschouwingen over de hooge prijzen van een menigte levensariikelen, die een voor een behandeld werden. Bedekte of openlijke verwijten over de nalatigheid der regeoring hield de interpellant niet achter de tanden. De ministor van IJssolsteijn wees al die verwijten af. Hij had gedaan alles wat hij kon en betoogde dat tot in vele bijzonderheden en met een massa cijfers. Drie kwart van de beschikbare schepen, zei hij, vaart voor do regeering legen verlaagde vracht prijzen. De kolendistribuiio is gunstiger dan in eenig ander land. Uit Amerika eu Duitschland komen veel kolen. De slechte kwaliteit van 't bruinbrood weet hij uitsluitend aan de bakkers. De boter is goedkooper dan den vorigen winter, kaas en melk is er genoeg. Bevroren vleesch kan, buiten de schuld der regeering, hier niet populair worden. De duurte is in alle landen nijpender dan in ons land, Spanje uitgozonderd. Er zal spoedig een wetsontwerp inge diend worden voor de instelling van een duurte- commi8sie die groote bevoegdheden zal krijgen, be zwarende contracten kan vernietigen en zelf prijzen bepalen. De heer Braat hield een interpellatie over de melk, die weinig anders uitwerkte dan dat zij den Kamerleden de lever deed schudden. Zij verwekte zulk een vroolijkheid, dat een groot deel zijner rede voor de hoorders verloren ging. Vrijdag volgden interessante debatten en replieken over de interpellaties van den vorigen dag. De heer Sanues verklaarde zich over 't antwoord van den minister allerminst bevredigd. Hij stelde een motie in, waariu de Kamer zal uitspreken, dat geen waarborgen gegeven zijn, die voor den aan staanden winter een verlaging van prijzen voor de eerste levensbehoeften doen verwachten. De heer Braat kwam eveneen» met een motie, waarin de minister wordt uitgenoodigd de regeling der melkprijzen te verhoogen. (De heer Braat is zelf boor.) Over de vraag of de boeren te veel winst maken Waren de gevoelen» verdeeld. De heer van Ravesteijn bracht een dieper gaand en algemeener middel tot verbetering van den toestand naar voren. Hij bepleitte confbcatief (ver beurd verkfitifuig teu voordeele der schatkist) van de grondrente en nationalisatie van grondbezit en hypolheekbezit met schadevergoeding alleen voor kleine bezitters. Spreker belichaamde deze denkbeelden in een motie, later aan de orde komt. Naar aanleiding van de rede des ministers van den vorigen dag werden verschillende wenschen uitgesproken eu raadgevingen ten beste gegeven, bijv. steun voor coöperaties bij aankoop van peul vruchten, vrije aanvoer van steenkool uit het buitenland voor huisbrand, toeslagen voor artikelen die door garantieprijzen duur zijn, verlagiug van den margarineprijs, waarschuwing tegen stakingen en ophitsiug daartoe, instelling van een staatscom missie ter bestudeering van wat staatssocialisme eigenlijk is, toeslagen voor groote gezinnen, ver- sterkiug der revolutionnaire beweging en der vakorganisatie. Dat de heeren Kamerleden bij de discussies elkaar niet sparen, m.a.w. elkaar geen honing om den mond strijken, blijkt uit het volgende staaltje. In zijn bestrijding van het betoog van den heer Sannes, zei de heer Weitman Toen ik den heer Sannes hoorde dacht ikniets zoo goedkoop als praatjes. Als Sannes minister was geweest, had men wat ge zien De meening van dien heer is utopie onbe reikbare wenschen) anders gezegd poppenkast". Voort» deed dezelfde spreker die landbouwer is, zijn best om te bewijzen, dat de boeren leelijk in de verdrukking zitten, (vroolijkheid.) De heer Colijn dacht daar heel andors over en bracht er bewyzen voor bij. De heer Marchant kwam zoo wat in de ruzie met de sociaal-democraten over zijn bewering dat deze altijd den mond vol hebben over socialisatie en nog niet eens weten wat socialisatie eigenlijk is, evenmin als spr. het weet, daarom moet de door hem gewenschte commissie dat allereerst uitmaken. De heer Wintermans, die ook de boeren in de clementie van den minister aanbeval, geraakte even eens met de socialisten aan 't kibbelen. Hiermee was de Vry^agszitting geëindigd maar nog Diet de interpellatie-Sannes. Deze eischte nog den heelen Dinsdag (de vergadering begon om 1 uur) en de Kamer zette met onverminderden lust en ijver haar werk voort. Er traden nog verschei dene sprekers voor 't voetlicht, te veel om van allen de hoogere of lagere wijsheid woer te geven. De heer Snoeck Henkemans nam minister Van IJsselstein in bescherming, de heer Wijnkoop deed het tegendeel. Deze zei niets meer of minder dan dat regeeriug en parlement bewust en opzettelijk den woeker bevorderen. Belangrijk was de rede van den heer Trenb en zij werd dan ook met belangstelling en aandacht aangehoord. Hij betwistte dat de bezittende klasse zich verrijkt ten koste van de arbeidersklasse. Er zijn verscheidene bezitters die groote verliezen ge leden hebben, samen wel 3 milliard en hij betwij felde of de rermogensaanwas wol zoo groot is. Ook is de arbeidersbevolking niet de dupe vau den crisistijd geworden, de middelklasso heeft het meest geleden, de loonen der arbeiders zijn betrekkelijk aanzienlijk gestegen, al is het waar dat de waarde yan 't geld zeer ii gedaald. Daar komt bij dat de werklust meer en meer verminderd, waarvan heer Sannes en zijn vrienden de schuld dragen. Deze bewering wekte heftige protesten, doch di ;nh> heer Treub bracht bewijzen voor de waarheid vai 3951 zijn stelling bij. g De minister verdedigde zich in zijn dupliek tegei Bin, sommige aanvallen. De meeste zon hij laten zwemme zeide hij. Hij beloofde door de pers meer dan heden mededeelingon te verspreiden. De onteigenin van alle landbezit, die de heer van Ravesteij wenscht was in strijd met art. 151 der grondwet De melkprijs zal niet verhoogd worden. De ministe hti zal geen commissie tot onderzoek van de socialisati ge lec! tno benoemen, de motie-Sannes verklaarde hij voo ,aQ onaannemelijk. De^heer Sannes was zeer ontevreden over 't vei loop der debatten over zijn motie. Hij trok er conclusie uit, dat de arbeiders van de regeering de Kamer niets te verwachten hadden en voorspeld|^a een scherper strijd. De heer Marchant maakte van zyn wensch to d instelling van een commissie voor de socialisatie ee motie, die later zal behandeld worden. Ten slotte werd er gestemd over de moties. Di van den heer Sannes werd verworpen met 59 tegei 22 stemmen, die van den heer Braat met 77 tegei 1 (zegge één) stem. Dinsdag werden de volgende wetsontwerpen handeld en aangenomen le. regeling van het staat» 00 toezicht op de volksgezondheid, 2e. verbouwing e; ie* uitbreiding van 't gebouw der Tweede Kamer, 3e log aankoop van gronden ten noorden van 't Noordzee t kanaal, en voorts eenige kleine ontwerpen. No. 1 der genoemde wetsvoorstellen vond alleei critiek van den heer van Ravesteijn, die meend dat een burgerlijke regeering op 't stuk van de zondheidszorg nooit voldoende werk zal kunnei leveren. De wet bevat een geheele organisatie van dei gezondheidsdienst. No. 2 vond geen bestrijding, maar een der ledei iuc bracht in 't midden, dat de tegenwoordige Kame ,c|] niots meer aan 't nieuwe gebouw zou hebben, he :er nageslacht zal er van profiteertn daarom verzoch hij ook nog een» voor de tegenwoordige Kamer zorgen en haar van 't hokkerige gebouw te verlossen De minister antwoordde dat hij al naar een ande gebouw had uitgezien, maar nog niet geslaagd was De Kamer bleef steken in een ontwerp tot intrek king der oorlogswinstbelasting. ng je, Opschudding in de kerk. Eenige leden van de vereeniging ^Calvijn' te Dordrecht hadden, toen zij vernamen dat cIl. bezoldiging van hun predikant van 60 op 8( q gulden per maand was gebracht, een verzoef om lotsverbetering ingediend voor het gezin vai den man, die met het schoouhouden der kerlF is belast. Deze is zelf hulpbehoevend, zooda zijn vronw de kosters werkzaam heden verrichtei moet. Het salaris bedroeg, bniten emolumenten,., f 2 per week. In den laatsten tijd kreeg de kos< teres geen hulp meer van schoonmaaksters. Den predikant die tevens pred. bij de Ned Herv. kerk aldaar is, nu was deze aanvragi onaangenaam. Zondagmorgen, zoo verhaalt het Dordr. Nbl is in de godsdienstoefening dominé's ergerni tot uiting gekomen. Midden in zijn voorredt heeft hij gezegd, dat men censunr zou moeten oefenen op de kosteres, „die al negen jaar lauj strijd voert en bij de socialisten loopt" en tei tweede op dien en dien broeder (volgde een me r name genoemde broeder, die den zieken kostei le zooveel mogelijk goed doet). ti Deze openlijke beschuldiging was den mai m in kwestie te erg. Hij stond op en schreeuwd den predikant toe: „Dominó, dat is niet waar U lastert. Ik heb alleen een werkvrouw gevraagd.' De kosteres, de vrouw van den aaogevallei broeder en ecu paar andere vrouwelijke lidmatei kregen het met de zenuwen te kwaad en moestei worden bijgeholpen. Andere aanwezigen verlietei hnn zitplaatseo en het kerkgebouw. Deze pro h cessie van een vijf-en-twintigtal, meest weenend "1 vronwen, liet niet na belangstelling te wekke: Vorige week reden op den Kruiswe te Haarlemmermeer twee aan elkaar gekoppeld wagens, bespannen met twee paarden. Een fiet sende jongen, nit de ambachtsschool komende hield zich aan den voorsten wagen vast en praatt met den voerman. Plotseling passeerde in volle vaart Dr. vai Mansum per motorrijwiel. De jongen werd ge grepen en met fiets en al in de wegsloot ge slingerd. Toen hij, bedekt met kroos en modder weer op den wal was gekropen, ag Dr. vai Mansum kreunend van piju onder zijn motor ei riep om hnlp. De jongen zelf inwendig gekneusd kou geen hulp bieden. Gelukkig kwam er eei auto aanrijden eu kon aan de gekwetsten hul 8 verleend worden. Geen der bestnurders had me licht gereden. HOE DE MINISTER BEDROGEN WORDT In de Haarlemmermeer komt het voor da boeren tweemaal dezelfde tarwe inleveren, wa hun de tweede maal nog een zoet winstje vai f 6 f 7 per H.L. opbrengt. En hoe leveren ze 'm dat? De boeren hebben moeten opgeven o.m. ooi hoeveel H.A. door hen met tarwe bezaaid Nu zijn er, die b.v. 10 H.A. hebben opge geven, die ook bezaaid zijn geworden en e gelegenheid kregen aan de regeering 500 HL te leveren, terwijl de opbrengst gemiddeld ma3 300 HL. kon zijn en was. De 300 HL. (werkelijke opbrengst) word geleverd voor f 30 per HL. Daarna wordt tarwe te Hoofddorp geveild, waar dezelfde boe ze door een lasthebber terug laat koopen voor. f23 ït f24. .Dan gaat de volgende reis de aresteerende1 200 HL. naar de inleveringsplaats en word 200 maai t 6 f 7 ^gewonnen* en de regeerin] voor f 12- f 1400 benadeeld. De Re9.-bode kan verzekeren, dat dit werke lijk gebeurt. Ze moesten toch weten, verontp ee 11

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1919 | | pagina 2