IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT No. 1804 Zaterdag 18 October 1919. Vijf en dertigste jaargang Firma J. M. C. POT Tholen. Publicatiën. GEMENGD NIEUWS. toriiliii.ini rprtrrmn mrrlr dut HERHALINGSONDERWIJS. Burgemeester en Weihouders der gemeente Tholen maten bekend, dat «oor degenen, die het gewoon lager onderwijs, heizij op eene openbare, hetzij op eene bijzondere school, hebben genoten, in de lokalen der openbare lagere school, gelegen aan de Dalesn- sche straat, gelegenheid bestaat lot het ontvangen »an HERHALINGSONDERWIJS. Ouders of verzorgers, die hunne kinderen het her- halingsonderwijs wenschen te laten volgen, worden verzocht daarvan vóór 3 November 1919 aangifte te doen bij het Hoofd der school. Tholen, 13 Oclober 1919. Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f1,15, franco per post f 1,22». Voor het buitenland 90 cents, zonder Geïll. Zondagsblad. UITGAVE Telef. Interc. no. 16. 19 De Burgemeester, J. W. WAGTHO. De Secretaris H. J. LABAN. Invordering 's Rijks Directe Belastingen. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat het kohier der Personeele Belasting no. 4, over het belastingjaar 1919, invorderbaar is verklaard en aan den Ontvanger ter invordering ter hand gesteld. Ieder daarop voorkomende belastingschuldige is verplicht zijnen aanslag, op den bg do wet bepaalden voet, te voldoen. Tholen, 15 October 1919. 10 De Burgemeester van Tholen zal, op Zaterdag 25 October a.s., des middags te 12 uur, ten Raad- "iaize aldaar EEN HOOP COMPOST, publiek verkoopen. 25012 10 De voorwaarden van den verkoop liggen van beden i af ter lezing ter secretarie, iederen werkdag des roormiddag8 van 912 uur. Tholen, 18 October 1919. De Burgemeester der gemeente Tholen, maakt lekend, dat eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegon Donderdag 23 October 1919, des namiddags te 21 /2 ure. Punten van behandeling le. Ingekomen stukken. 2e. Wyziging der begroofing voor de gemeente, dienstjaar 1919. 3e. Wijziging der begrooting voor de gasfabriek, diensijaar 1919. 4e. Verleenen van subsidie aan de gemeentelijke Armbesturen voor 1920. 5e. Vaststelling begrootingen der gemeente enz., voor 1919. Tholen, den 17 October 1919. er winst wordt gemaakt. De opbrengnt van het bedrijf is voor den eigenaar van het bedrijf. Onder de leiding van den zetboer zijn boeren zoons als bovenbedoeld als leerlingen werkzaam. Zij zijn verplicht als arbeiders een vol jaar te blijven en worden naar bekwaamheid beloond. De leerlingen moeten nauwkeurig een dagboek aanhouden, waarin alles wordt aangeteekend, wat door de leerlingen wordt opgemerkt en wat zij leeren van den zetboer. Voorts moet de zetboer een eenvoudige doch volledige boekhouding voeren, overeenkomstig de voorschriften daartoe door een commissie van toezicht gegeven. De leerling-arbeiders maken deze boekhouding mede, die zij om de twee weken moeteu bij schrijven. Op de boerderij worden de lessen ge geven direct aan de haod van de practijk. De dagboeken der leerlingen worden tegen een bepaalden datum door deD zetboer ter be- oordeeling aan de commissie van toezicht toege zonden. De eigenaars van de best ingevulde boeken ontvangen een prijs en een diploma. Op deze wijze zouden ook de miuder ontwik kelden onder de landbouwers gelegenheid vinden zich „practisch-theoretisch", zooals men dat haast zou kunnen noemeD, te ontwikkelen. Dr. Molhuijsen van Den Haag lichtte een en ander toe. Het blijkt, dat dit vraagstuk is aanhangig gemaakt door Z. K. H. Prins Hendrik, die zelf ook bij de behandeling er vau aauwezig was. Na eeuige discussie, werd een commissie be noemd, die een nader onderzoek zal instellen of het plan van den heer Carstens voor verwezen lijking vatbaar is. Adverteutiënvan 1 tot 4 regels 60 centsiedere regel meer 15 cents. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Van 2026 October 1919 kannen gebruikt worden: 10 on no. 3 van de suikerkaart voor l/2 pond suiker. Rij Cense eo Marico ia zooder bon macaroni to arkrijgen a f 0,14 per ona. n Bij Cense en M. Laban is kindermeel te verkrijgen JJ t 0.32 per pond. geldigheidsduur van couponnen der BROODKAAR- EN voor het 113e tijdvak van 16 Oct.24 Oct. n voor het 114e tijdvak van 25 Oct.2 Nov. 1919. De broodkaarten voor wittebrood, waarop geen f en geen nummer voorkomen zijn voor het 113e idvak oranje en voqg het 114e tjjdvak zwart gekleurd. Tholen, den 17 Oct. 1919. 19 De Burgemeester, J. W. WAGTHO. LANDBOUW. Vakkennis voor den Landbouw. De boer van tegenwoordig is een heel andere in die van vroeger. Meer en meer komt de odbouwer tot het besef, dat hij met een actische opleiding voor zijn bedrijf niet meer e kan, maar dat deze gerugsteund dient te Jtden door een uitstekende theoretische op- iding. Toch zijn er ook nog maar al te veel inderwetsche" ^boeren, die van alles wat naar eorie zweemt, niets moeten hebben en er de houders voor optrekken, 't Gevolg is, dat ook zoons van dergelijke landbouwers dikwijls et de opleididg krijgen, die wel wenschelijk s. Hoe kan daarin verandering worden gebracht sze zaak is op het te Breda gehouden Land- lishondknndig congres een onderwerp van spreking geweest. De heer V. Cartens, van •sterbeek, had in een schriftelijk prae-advies fS n methode uiteengezet, volgens welke derge- 7 ke eenvoudige, minder ontwikkelde boeren- ons, voor wie toch het bezit van elementaire eoretische vakkennis een zegen zon zijn, zonden nnen worden geholpen. Zijn plan komt op l t volgende neer. Enkele groote grondeigenaren, domeinen of chtingen stellen boerderijen ter beschikking or de volgende wijze van exploitatie. De erderij komt onder beheer van een practisch 'dege bekwamen zetboer. Hij moet voor alles 3 n en blijven practicus, doch in het bezit zijn o een zekere mate van kennis, die het hem •gelijk maakt de oogen open te honden voor t goede, dat door de theoretische kennis van i landbouw wordt aangeboden. V He zetboer krijgt een vast jaarloon en een •deel in de te maken winst. Een eiseh is De slechte treinverbinding van Zeeland met Holland. Door het dagelijksch bestaur van de Vereeni- ging van handelaren in graneD, zadeD en peul vruchten in Zeeland, is een adres aan den mi nister van Waterstaat verzonden, waarin gewezen wordt op de zeer ongunstige positie, welke Zeeland inneemt in zake bet spoorwegverkeer vergeleken bij het overige Nederland. Slechts eens per dag vertrekt een sneltrein van Vlis- 15 singeneu wel des avonds te 6.56. De Zeeuwen vragen zich af waarom bijv. Maastricht 4 snel treinen per dag heeft. De bezoekers van de Maandagbeurs te Rotterdam moeten reeds 5,55 des morgens weg om dan nog bijna twee uar na de opening der beurs ia Rotterdam te zijn, terwijl de Provinciale stoombootdiensten op de Schelde het onmogelijk maken, dat men bijv. van Breskens de Maandagocbtendbeors te Rotterdam bezoekt. De verbinding met het Zeeuwsch- Vlaant^eren O. deel maakt noodzakelijk, zeer in de vroegte of nachtelijk reizen noodzakelijk. Men vraagt zich dan ook af, of men met geweld de bevolking van Zeeuwscb-Vlaanderen naar de markten te Brugge, Gent en Antwerpen wil doen gaan. Pogingen van kamers van koophandel bij de directiën had geen succes en adressanten ver wachten meer steun van de Nederlandsche re geering en verzoeken den minister een onderzoek te doen instellen of de Zeenwsche klachten ge grond zijn en zoo ja of dan Diet het belang van Zeeland in de eerste plaats, maar niet veei minder het belang van Nederland eischt, dat de spoortreinverbindiogen in Zeeland worden verbeterd eü/of uitgebreid. Waarom de sigaren zoo duur zijn? Omdat er zoo weinig uitvoer is, beweren de sigarenfabrikanten. Er is echter ook nog wel een andere reden, meent Het Volk. In het jaarverslag der Internationale Tabak handel-Maatschappij te Amsterdam, loopende van 1 Aug. 191831 Juli 1919, wordt medege deeld, dat het dividend dezer vennootschap, over dat jaar uit te keeren, bedroeg 65]/2 pCt., be halve de zeer belangrijke bedragen, tot bijna de helft van het dividend, daarenboven nog uitge keerd aan directeuren en commissarissen. Intnsschcn is het ten minste een aaDgename gedachte, als wij dure sigaren verdampen, dat het dan niet door de hooge loonen der sigaren makers komt, maar wel van de circa één milli- oen netto winst van maatschappijen als deze. Een zaakje voor de woekercommissie om eens netjes uit te zoeken. Tegen de duurte. De nachtmerrie van den tegenwoordigen tijd. Overal zijn of worden staatscommissies ingesteld om te onderzoeken wat toch wel de oorzaken van die duurte zijn. Ook in ons land. Het is ons wel, schrijft het Hbl., mits men het maar niet bij zoo'n geleerd onderzoek wil lateD, mits men niet wacht op de resultaten van dat onderzoek om van overheidswege maat regelen tegen de dnurte te nemen voor zoover die binnen 't bereik der overheid liggen. Het blad ziet al vast drie groote oorzaken van de duurte, n.1. het tekort in de wereld productie, de loonhonger der arbeiders met de daaruit volgende stakingen en de prijzenwoeker van een deel van den tusschenhandel. Alleen tegen dit laatste kan de overheid maatregelen nemen, meent het blad. Niet tegen het tekort aan productie. Men moet de werking der prodoceerende krachten in de vrije maatschappij afwachten, die reeds waarneembaar is, die echter veel tijd noodig heeft om de productie op het oude peil te breDgen eu die bovendien een sterk tegenwerkend element vindt in de stakingsziekte. Tegen het wilde gestaak is door de overheid weinig of niets te doen. Zij kan trachten be middelend op te treden, maar daarmee is ze dan ook uitgepraat. Desgelijks wat den onzinnigen loonhonger der arbeiders betreft. Men moet hier gelaten afwachten, in de hoop, dat de, aldus door stakingslust en loonhonger bezeten, arbei ders tot kalmte komen en tot beter inzicht. Aan het derde element van dunrte echter, aan den prijzenwoeker vao een deel des tusschen- haudels, kan de overheid wèl wat doen. Eu doet zij, volgens het blad, in ons land tot nn toe, niet genoeg. Het denkt waarlijk niet aan een herstel van de goddauk bijna uitgestorven distributie eo rantsoeoeeriDg. Maar waarom doet men het niet op de wijze als in Fraukrijk en Engeland? Door overheidswinkela, niet in plaats van, maar in concurrentie met deo tusschenhandel. Wanneer in zulke winkels de meeste noodige goederen tot matigen prijs worden verkocht, zóó dat men den fatsoenlijken kleinhandelaar Diet onderkruipt, maar den woekeraar den wind uit de zeilen neemt, dan heeft men daarin het meest afdoende, het meest billijke en een niets dan de op- en inrichting van zoo'n winkel kostend middel om althans d i t element van de duurte den kop in te drukken. Ook ten aanzien van de huurwoningen dringt het blad aan op iugrijpen. Door een Huizen- vorderingswet op de wijze als de Schepenvor- deringswet. Wanneer bij de. wet de gemeente- besturende bevoegdheid verkregen om huurhuizen te vorderen, zou het met den bestaanden woeker in de huurprijzen gedaan zijn. Natuurlijk moest daarnaast ook worden ge bouwd. In een Engelsch geneeskundig blad wordt gepleit voor het verplicht stellen der voorbe hoedende inenting tegen de Spaansche griep in epidemietijd. De voorbehoedende inenting moet, zoolang de epidemie duurt, elke maand of zes weken herhaalt worden. Het aantal ziektegevallen daalt dan sterk, de voorkomende gevallen zijn bijna uitsluitend van goedaardig karakter, het sterftecijfer is in verband daarmede zeer laag. De onvatbaarheid treedt eerst in op ongeveer vijf weken na de eerste inspuiting. De dure boter. Wij dachten, dat er in de praktijk wel iets af zou gaan van den gestelden winterprijs van f 1.85 per pondje boter, maar nalezen we, dat op last van den minister van landbouw alle bij den groothandel opgeslagen boter in beslag genomen is, omdat de prijs gesteld was op f 2. Dus zou f 1.85 den groothandel nog niet Vlekfyphus-gevaar. Uit het Oosten dreigt steeds het gevaar. Dat geldt niet alleen het sluimerende z.g. ,jgele gevaar" of Bolsjewistische besmetting, dat gtldt evenzeer de volksgezondheid in het Westen. In Oost-Europa heerschen de epidemieën, heerscht bovenal de vlektyphus, welke ziekte dezen zomer in bedenkelijke mate eveneens naar het Westen, ook over ons land, werd verbreid. Behalve Rusland, zijo het voornamelijk de nieuwe staten, welke uit het verbrokkelde oude Oostenrijk-Hongarije zijn ontstaan, waar de ziekte hevig om zich heen grijpt. En de ontredding in die staten is te groot, om aan de ziekte het hoofd te kunnen bieden. Op aandringen van de Roode Kruis-commissie te Genève hebben zich daarom de sanitaire af gevaardigden van de geteisterde en bedreigde landen vereenigd tot een centraal burean voor het bestrijden van de epidemie in Oost-Europa hopende dat de overige Earopeesche staten hem hierbij zullen steunen om aan de oostgrenzen een dam op te werpen tegen een epidemischen stortvloed. In Rusland werden gedurende de maaöd Febrnari j.1. meer den 100.000-gevallen van vlektyphus geconstateerd. De wegen waarlangs de krijgsgegvangenen van alle volkeren huis waarts keerden, zijn ware wegen des doods ge worden. Ook Polen bleek machteloos in den strijd tegen de epidemie. Uit de Oekraine wordt een sterftecijfer van 13—15 procent gemeld. Geheele streken zijn daar ontvolkt, wijl ook de arten omkwamen. Iu Servië heeft de vlektyphus vrij spel. In Roemenië wordt het aantal slachtoffers van den vlektyphus op eenige honderdduizenden geschat. Voortdurend nadert het gevaar de westelijke staten. Het centraal bureau doet thaus een beroep op de verantwoordelijke regeeringspersonen van alle staten en op de Roode Kruisgenootschappen in alle landep, om medewerking en materieelen Indrukken uit Kopenhagen. De Hollander is berucht om zijn liefhebberij in een stevigen borrel of een goed glas wijn. Maar hij kan het in doorsnee lang niet tegen den Deen houden. Zoo werd de Hbl. medewerker G. Nijpels, die de Deensche hoofd stad Kopenhagen, bezocht, reeds dadelijk den eersten avond, dien hij er doorbracht, getroffen door het vrij groole aantal.... dronken menschen. In een groot, deftig restaurant, schrijft hij, had ik zoo om me heen door heeren en dames stevig zien pimpelen en daarna in Kopenhagec's reuzen amusentspark, het prachtige Tivoli, had ik wer kelijk in de late avonduren meer dronken menschen gezien dan ik op een gewonen weekschen dag verwacht had. Ik vertelde dat den volgenden dag aau enkele hooggeplaatste Deneü, die me om mijn eerste impressies van hun hoofdstad vroegen, en die keken elkaar en mij toen heel verbaasd aan dat hadden ze nooit opgemerkt, had ik me niet vergist Maar dit moet een bijzondere reden gehad hebben, zeker eeu leest of zoo iets. Ik moest niet generaliseeren, enz. Dat heb ik ook niet, doch ik heb, na ge constateerd te hebbeD, dat het andere avonden net zoo was en 's Zondags nog erger, er de officieele 3tatist;sche gegevens van de Deensche regeering eens op nageslagen. En daarin vond ik, dat de Denen per hoofd van bevolking (zuigelingen en alles meegerekend dus) en per jaar vóór den oorlog zoowat 9 liter alcohol van 50% (Nederland 51/*), 1% liter wijn (Neder land l1/.) en 83 liter bier (Nederland 28) ver werkten. Zoodat we dus gerust kunnen aannemen dat de Deen zoowat bet dubbele drinkt van den Hollander. En sedert dei oorlog drinkt men in Denemarken nog eerder meer dan minder. Alle vreemdelingen zijn het er over eens, dat de Denen eten en drinken als geen ander volk ter wereld en het eenige excuus isdat het „ook allemaal zoo eeuwig lekker is" betgeen ik gaarne beaam 1 Ik herinner me een Engelscbman en een Amerikaan, die bij twee verschillende gelegen heden toevallig haast in precies dezelfde be- woordingeu, slechts met een ander accent, de zelfde opinie over Deuemarfeeo, waar ze beiden sedert jaren woonden tegenover mij uitten Denemarken, zie je is een zeer goed land om in te leven het is alleen een gevaarlijk land... je wordt er te dik, zei de Amerikaan; je eet en drinkt er te veel, de Engelscbman. Ook het rookgenot wordt door den Deen niet versmaad. Men ziet in Kopenhagen ook de dames sigaren rooken. Kopenhagen heelt evenals de meeste Neder- landsche steden, een winkelsluitingsnnr. Maar voor de liefhebbers van rooken, die ook nadat sluitingsuur sigaren of sigaretten wenschen, heeft men er automaten staan, die meestal vier soorten sigaren één soort sigaretten leveren, heel den nacht door. En die sigarenautomaten schijnen prachtig te werkeü, staan in alle stations en openbare lokalen en er wordt druk gebruik van gemaakt... door heereo en door dames. Want wel een van de meest frappante dingen die je in Denemarken ziet zijn de sigarenrookende dames. Op straat rooken vronweD en meisjes niet veel, en dames uit hoogere kringen in het geheel niet, doch iu de deftige restaurants en theegelegenheden ziet men naast de bevallige sigaret, in slanke damesvingers, ook donkere dikke sigaren. Waarom niet Eens het ptincipe van rooken door vrouwen aangenomen, waarom dan Diet de z.g. gezondere sigaar iu plaats van de on gezonde sigaret Maar ik heb niet hooren bewereD, dat de pijp nog gezonder is dan de sigaar, en dat de pruimtabak eigenlijk het summum van ge zond is... Dat kan mooi worden. Houten huizen. Men kan er tegen inbrengen, dat ze minder duurzaam zijn, meer aan verven kosteu, meer brandgevaar opleveren dan steenen huizen, maar wat drommel, het gaat er hier omeen bouten huis of géén huis. Zoo ziet men iu Engeland de zaak ook onder de oogen. In de oorlogsjaren hebben de geïn terneerden en vluchtelingen zich ook al beholpen, en al, men houten gf,TififfilÜli jnfinUt

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1919 | | pagina 1