IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT I o. 1803 Zaterdag 11 October 1919. Vijf en dertigste jaargang Firma J. M. C. POT Tholen. Onverantwoordelijk gedoe. een Van onze berichtgevers. Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, rija per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,15, franco sr post f 1,225. Voor het buitenland 90 cents, zonder Geïll. Zondagsblad. UITGAVE Telef. Intero. no. 16. Adverteutiën van 1 tot i regels 60 centsiedere regel meer 15 cents. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. 172 105 Vij krijgen op het eiland Tholen thans de erleiding. Zes van de zeven Gemeentebesturen beu met groote meerderheid van stemmen vooorgestelde vergrooting van hel aandeelen- itaal goedgekeurd en terwijl we dit schrijveu de overeenkomst te Den Haag voorbe- die de waterleidingmaatschappij in de ge- snheid kan stellen zich te voorzien van de oodigde waterleidingbuizen. Uléén de Gemeente Stavenisse is niet in de ibinatie opgenomen. Dit spijt ods voor inwoners dier gemeente die niet kunnen fiteertn van de gelegenheid om goed drink er te kunnen betrekken en dus achter zulleu in bij e.en groot aantal inwoners van ons ,od die tengevolge van den goeden kijk op zaken van hun gemeentebestuur, zullen 1D63 genieten van goed drinkwater. Sen gedeelte van den Gemeenteraad van venisse meent dat de gemeente geen behoefte ft aan overvloedig en goed drinkwater De Regeering zegt het planteland heett be fte aan goed drinkwater De adviseurs van den Minister zeggen Exel- tie ziet hier de uitkomst van een door ons ïwkeurig ingesteld onderzoek, op welke wijze drinkwatervoorziening voor het platteland worden geregeld en wat na nauwkeurige atting de kosten zullen zijn. Excellentie zegt de Staatscommissie ingesteld het platteland te voorzien van goed en over- edig drinkwater, wij hebben de gegevens derzocht en hebben bevonden dat de cijfers zijn aangetoond juist zijn. De Minister stelt de Tweede Kamer en Eerste mer voor om vijf en veertig millioen gulden Bchikbaar te stellen voor den aanleg van drink- terleidingen op het platteland, de Kamers bben deze zaak onderzocht, de cijfers bleken het onderzoek juist en beide Kamers konden ook het voorstel aannemen. Van die 45 llioen golden is l1/* millioen voor de Thoolsche terleiding uitgetrokken. Een gedeelte van den Raad van Stavenisse itant wijzer te zijn dan al die ingeneurs en kondigen die de watervoorziening van het itteland in studie hebben genomeu Die zeggen berekening kan niet goed zijn want dan komen de bezwaren. Die heeren meeuen dat èn de Minister èn adviseurs onbekwame menschen zijn, die rgens vanaf weten en maar met de Millioenen oien. En we zouden zeggen wat een mentaliteit mden die heeren Raadsleden van Stavenisse op na dat zij zich wijzer achten dan den inister met zijn ambtenaren en de leden van reede en Eerste Kamer die met den Miuister edegiDgen. De inwoners van Stavenisse worden het slacht er, ofschoon ze het in de hand hadden bii de t jaar gehouden verkiezing voor den Raad, den te kiezen die hun belangen beter begrepen. Nog fraaier is dat toen uit de stemming r vergadering van Gemeentebesturen gehouden rijdag 3 dezer te St-Maartensdijk bleek door de ededeeling dat door Rijk ea Provinciezooianigen ean is toegezegd dat voor de Gemeenten er geen »ico bestaat en dat de waterleidingplannen wel >or de verschillende gemeentebesturen zouden arden aangenomen, het Stavenisser Gemeeute- adslid Potappel den treurigeu moed heeft gehad n collega's raadsleden van andere gemeenten in it eiland brieven te schrijven met verzoek om ch tegen de aanneming van de waterleiding- annen te stemmen. Dit Gemeenteraadslid heeft vrijheid genomen om te trachten plannen oor de Regeering nauwgezet voorbereid, door eide Kamers aangenomen, te doen schipbreuk len l Bizonder fraai zich te bemoeien met zaken i hem niet aangaan, en die verband houden iet volksgezondheid. Gelukkig dat de invloed in deu heer Potappel zich niet verder uitstrekt an tot Stavenisse Gelukkig dat de Raadslieden an den Minister en de leden van onze Kamers erstandiger menschen zijn en breeder blik hebben. Gelukkig voor de inwoners van de zes andere emeenten in ons eiland dat althans hun ge- leenteraden vertrouwen stellen in deu opzet oor de Regeering en toondeu de zaak te hebben egrepen en goed in te zien, en met verpletterende leerderheid hebben getoond, dat het eiland 'holen voornit wil. Vooral voor de Gemeenten die zelf woning- oqw ter hand nemen i9 de aanleg reeds een ;root voordeel. Regenbakken kunnen worden ntbeert hetgeen per woning reeds een voor- eel geeft van f 200. De Gemeente Oud-Vossemeer "ie plan maakt om 14 woningen te doen bouwen an hierdoor reeds een som van f 2800 besparen. VERGADERING van den Raad der gemeente Tholen, gehouden Zaterdagavond 4 Ootober. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering, zeggende met genoegen te constateeren dat alle leden avnwezig zijn, vooral waar het hier betreft het nemen van een zoo gewichtig besluit, als het vergrooten van het aan deelenkapitaal in de N.V. Waterleidingmaatschappij. Voorgelezen wordt een uiteenzetting van den Secretaris van de N.V. waarin nadere toelichtingen worden gegeven. De Voorzitter meent dat ieder Raadslid zich wel genoodzaakt zal gezien hebben, zich op de hoogte te stellen van een zoo gewichtige zaak, en opent de discussies. De heer Geluk zegt zboeven te hebben hooreu voorlezen dat er voor arbeiderswoningen een bedrag is genoemd als kosten voor wekelijksch watergebruik van ongeveer 22*^ cent. Hoeveel water kan hier voor gebruikt worden? De Voorzitter meent dat het hier wel eveneens zal gaan als in andere plaatsen en men door onder ondervinding geleerd, hiervoor een zekere basis aanneemt. Do heer Van Vredenburch zegt dat aangesloten arbeiderswoningen een kraan in de gang ontvangen met een emmertje er onder, een kraan onder een gootsteen wordt niet verstrekt, dit om waterver spilling door den kraan open te laten staan, tegen te gaan. Het watergebruik is niet aan beperking onderhevig. Alleen wordt natuurlijk gewaakt tegen watervermorsing, terwijl afgifte van water aan niet- aangestetenen verboden is. De heer Geluk vraagt of de aanlogkosten geheel worden betaald door de maatschappij of dat de eigenaren der woningen hiervoor dienen te zorgen. De heer Vaa Vredenburch antwoordt dat de aanleg van uit de hoofdbuis naar de huizen door de eigenaren moet worden betaald, dit is echter slechts een eind van eenige metera en dus betrek kelijk goedkoop. De heer Van Hiele vraagt welk kapitaal de ge meente moet bijdragen in de totstandkoming van do maatschappij. De Voorzitter antwoordt dat dit voor de gemeente niets bedraagt. Met op een na algemeene stemmen, de heer Joh. Janssen tegen, besluit de Raad tot deelname in het verhoogde aandeelenkapitaal. De Voorzitter wenscht de gemeente geluk met dit besluit en hoopt dat wij zelf van de waterlei ding mogen profiteeren en dat degenen die na ons komen nog dikwijls dit besluit als een gelukkig besluit zullen kunnen roemen. Na nog eenige discussies wordt besloten het salaris van den klokkenluider te brengen op f100 per jaar en de benoeming over te laten aan B. en W. Hierna wordt de vergadering gesloten. VERBETERING. In het verslag van de vorige Raadsvergadering lieten wij do heeren Van Hielo en Goossen zeggen betreffende de kermis dat „rechtsche en linksche raadsleden" de kermis gaarne zouden zien verdwijnen. Het woord „raadsleden" is hier niet op zijn plaats. Dit moet zijn „rechtsche en linksche inwonors onzer gemeente". Openbare Raadsvergadering gehouden te OUD-VOSSEMEER op 4 Oct. 1919. De heer de Wilde verklaart voor de water leiding te zijn en zou gaarne vernemen wie de aanlegkosten binnensbuis moet betalen. De Voorzitter verklaart hierop niet voldoende te kunnen antwoorden, alleen heeft hij vernomen dat meu van af de hoofdleiding 6 M. leiding krijgt om niets. De heer de Wilde viudt, dat indien een ar beider f 25 ft f 30 moet betalen voor de leidiüg binnenshuis en dan nog f 0,22Yj of f 0,25 per week voor 't water, de druk voor een arbeider te zwaar wordt. De heer Ooms zegt dat toen hij 2 September werd geÏQ9talleerd hij niet heeft kunnen ver moeden dat binnen zoo korten tijd de Raad voor zulke belangrijke besluiten zou worden gesteld. Wij zijn verplicht het algemeen belang te be hartigen, maar evenzeer acht hij het zijn plicht om er voor te waken dat te groote belasting druk gelegd wordt op de schouders der inge zetenen. Hij is te Sint-Maartensdijk geweest, veel wijzer geworden is hij er niet. De Voor zitter, de heer Van Vredeubnrch, deelde daar mede, dat wij de Regeering en Provincie achter ons hebben, dit zegt voel, maar nog niet alles. We hebben het in het verleden al dikwijls ge zien dat wat de eene Regeering soms opbouwt, de andere weer afbreekt. De heer Van Niftrik besprak de vraag ook wat er gebeuren zou, wanneer men niet verder kon. Het faillissement. Z. i. is het niet goed dat deze vraag nu reeds onder de oogen gezien moet worden, naar zijn meening dreigt er dan gevaar in de toekomst. De behoefte aan goed drinkwater is groot, hij heeft als buurman iemand gehad die het water tegen 2*/2 cent de emmer verkocht en wanneer hij nagaat hoe om dit water werd geloopen, dan acht hij de waterleiding eeu uilkomst. Bij hem rijst de vraagis het niet te zvraar voor den arbeider f30 ft f 40 voor aanleg in woning dan nog de waterprijs, dat vindt hij te veel. Op een vergadering spiegelt men de fiuanciëele kant mooi af met de mededeeling dat de gemeente- b*g:oOting niet behoeft te worden verhoogd, doch dit staat voor hem alleen maar vast zoo lang de reserve bestaat. Rente van f 200.000 ft 4ih°/0 geeB f9000, rekent men in den be ginne op aansluiting van de meest gegoeden, pl. m. 50 h f 0,50, dan geeft dit per jaar f 1300, en een tekort van f 7700, en dergelijke tekorten te dekken van 7 gemeenten is een reservefonds van f 100.000 spoedig uitgeput. De Voorzitter zegt dat bij den opzet is ge rekend op pl. m. 50 aansluitingen, zijn deze er dan komen er wel meer en loopt het spoedig tot 100 en meer, de berekeningen zijn hierop gebaseerd, we kunnen als leeken de zaak niet in fioessen bezien, duch dit wordt ten deele een zaak vau vertrouwen in Rijk en Provincie. De heer Ooms zegt dat doel van de handel wijs van thans de lage markenkoers is, hij voor zich hecht daaraan weinig waarde, gezien het feit dat Duitschland zijn prijzen verhoogd, bij daliug van de koers van de marken. Hij vindt dat men nooit ongelegener tijdstip heeft kunnen ■.ifnnAiran 'Pü Q. i o O 4 O r* öfl II lf ÏPIflP mPIl Tl II groote arbeidersgezinnen dan noemt hij de water voorziening treurig, te meer waar die bakjes soms nog bestemd zijn voor 2 gezinnen. En Waterleiding zou een uitkomst zijn, en hij kan, waar Ged. Stalen de desbetreffende raadsbesluiten moeten goedkeuren, niet gelooven dat dit College onze besluiten zal goedkeureu, wanneer deze voor de toekomst een ramp zouden kunnen worden. De heer Ooms vraagt of iudieu tot aanleg be sloten wordt de gemeente ook medezeggenschap heeft met het oog op richting van buizeD, gaarne zag hij ook dat bij uitvoering van het werk ter vermiudering van werkeloosheid arbeidors uit deze gemeente werden belast met graafwerk etc. De Voorzitter meent dat men bij den aanleg in de gemeente wel invloed zal kunnen uitoefenen. Het werk wordt in het openbaar aanbesteed, de aannemer brengt dus zijn werkvolk mede, hoog stens kan men er de aandacht op vestigen. De heer Den Eugelsman vraagt waaruit de exploitatiekosten betaald worden, als machinist en machineriëu. De Voorzitter antwoordt dat dit komt uit de opbrengst van het bedrijf. De heer Ooms vraagt of wauneer sommige gemeenten niet aansluiten de bedragen hooger worden. De Voorzitter zegt dat dit niet bekend is, voorgesteld wordt f 120,750, nemen we dit be sluit dan moeten we later weer zien. De heer Aarnoudse zegt dat dit in Zuid- Beveland ook zoo ging, in het eerst wilde men niet, de zaak ging toch door, en toen meu zag dat men uitgesloteu werd, wilde men gaarne, dit is ook toegestaan, duch de uitgaven werden daardoor grooter. Niemand meer het woord verlangende werd het voorstel om deel te nemen in het vergroote aandeel kapitaal tot een bedrag vau f 105,000 en storting in het reservefonds van f 15,750 in stemming gebracht en met algemoene stemmen aangenomen. Hierna wenscht de Voorzitter den Raad geluk met dit besluit en geloott dat bet in hel belang van de gemeente zal zijn. De heer Ooms verklaarde dit te hopen. Niemand meer het woord verlangend wordt de vergadering gesloten. Voorzitterde Burgemeester. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering worden de no tulen gelezen en onveranderd vastgesteld. Hierop deelt de Voorzitter mede dat nft de vaststelling van de verordening nopens de uit betaling der jaarwedden van het onderwijzend personeel in de vergadering van 29 September jl., nog een brief is ingekomen van Gedeputeerde Staten, waarin in overweging wordt gegeven een bepaling op te nemen betreffende aitbetaling nit overlijden van een gehuwd ouderwijzer. Niemand bezwaren hebbende tegen den wensch van Gedeputeerde Staten, wordt, waar de ver ordening nog niet ler goedkeuring is opgezonden, de verlangde toevoeging aangebracht. In behan deling komt de vraag of de gemeente zal deel nemen aan het benoodigde nitbreidingskapitaal der waterleiding. Ter inleiding deelt de voorzitter mede, dat indertijd een leening is aangegaan van f 80.500, zijnde f70.000 voor aandeelenkapitaal eu 15 °/0 ten honderd voor het reservefonds of f 10.500. Wordt op de voorstellen van de N. V. ingegaan, dau zal thans moeten besloten worden tot het aangaan vau een geldleening groot f 120.750, zijnde f 105000 voor het aaodeeleukapitaal en f 15.750 voor het reservefonds. Dit geld wordt door het Rijk aan de ge meenten geleend tegen 4^2 jaars, en brengt dus in deze een belangrijk offer, waaruit men afleiden dat ook het Rijk doordrongen is van het groote belang der waterleiding. De rente wordt, zoolang de Mij. niet rendabel is, betaald uit het Reservefonds aan de ge meenten, en mocht te eeniger tijd het reserve fonds uitgeput zijn en het bedrijf nog niet met goed gevolg geëxploiteerd wordefif, dan zal zeker niet het Rijk de maatschappij c. q. de gemeeute in nood laten, doch het fonds aanvullen. Met Rijk en Provincie achter ons moeten we ver trouwen in de zaak hebben. uitzoeken. Te Siat-Maartenedijk zeide men nu of nooit, dit gelooft hij niet, bij een paar jaar wachten wil men de zaak nog wel ter hand nemen. Het Rijk staat achter on9 en geeft het geld tegen 4'/2 doch het Rijk weet wat het doet, het geeft zijn geld aan een bloeiende landbouw streek, het staat dus goed. De Voorzitter zegt dat als men eenmaal de waterleiding heeft, niemand deze meer zal wil len missen. De heer Vermet deelt mede dat hij als een fel tegenstander naar St-Maartensdijk is gegaan met het oog op de groote uitgaven, te St- Maartensdijk is hij bekeerd tot eea groot voor stander toen hij vernam wat het Rijk in deze deed. Daar kreeg hij deu iudruk dat de Water leiding in hoofdzaak Rijkszaak is en blijft^ doch dat de gemeenten slechts gebruikt worden om de plannen door te zetteD. Hoe kunnen in Zeeuwsch-Vlaauderen en Zuid- Beveland de lasten gedragen worden, kunnen de gemeenten het daar, dau kunnen ze het hier ook. Met het Rijk en de Provincie achter ons zal hij daarom voorstemmen. De Voorzitter meent dat men als leek de zaak niet goed kan overzien, vertrouwen is in deze ook een belangrijke factor. De heer De Wilde vestigt nogmaals de aan dacht op de aanlegkosten in de wouingen en zou gaarne hieromtrent een nader onderzoek wenschen. De heer Aarnoudse meent dat de aanlegkosten in de woningen in Zuid-Beveland makkelijk geregeld zijn. Ko9t het water bv. f 0.25, dan werd de prijs eenigszins verhoogd tot de aanleg kosten betaald wareD. De heer De Wilde verklaart dat hij daarmede ook voor deze gemeente genoegen zou kunnen nemeo. De heer De Rijke verklaart dat als men hier nagaat de dikwijls kleine regenbakjes voor de ST-MAARTENSDIJK. Zaterdagmiddag kwam de gemeenteraad, onder voorzitterschap van den burgemeester, in open bare zitting bijeen, die door zes leden werd bij gewoond, terwijl de heer A. L. Vroegop met kennisgeving afwezig was. In tegenstelling met de vorige vergadering, die zich had gekenmerkt door emotievolle voor vallen, was deze bijeenkomst een inderdaad kalme zitting, die werkelijk aan zaken gewijd was. Tal van punten der agenda gingen zonder of na slechts een enkele korte opmerking ouder den hamer door. Deze afdoening van zaken was blijkbaar de vrucht van ean gemeenschappelijk overleg in bijzondere bijeenkomsteu of voor-vergaderingen. Nu heeft ongetwijfeld zulk eene behandeling dit voordeel dat de onderscheidene punten beter ouder het oog kunnen worden gezien, dan wanueer ze pas ter kennis der leden komen staande de vergadering. Maar niettegenstaande dat, meenen we noch tans dat de wet zich eenigszins tegen zulk eene behandeling van zaken verzet. Nietwaar, we krijgen nu eene beraadslaging in eene vóór-vergadering, die hierom het ka rakter van besloten zitting verkrijgt, omdat daartoe alle leden speciaal worden bijeengeroepen. Zeker, men zon zich kunnen beroepen op bet feit dat de Kamers eu de Provinciale Staten in afdeelingen vergadereu, juist om den nat-ODalen tijd al niet meer vol te praten als nu vaak gebeurt. En al zijn die bijeenkomsten niet openbaar, toch verkrijgeu ze eeu publiek karakter, door dat vóór de openbare behandeling een resumé der gehouden beraadslagingen wordt gegeven. Bovendien, de leden behoeven zich niet eerst te oriëuteeren op het oogenblik dat de verga dering wordt gehouden, immers, de stukken liggen te huoner beschikking aleer ze in open bare zitting behandeld wordeD, zoodat er alleszins gelegenheid bestaat, althans behoort te bestaan om zich geheel op de hoogte te stellen. Intusschen werden de notulen der vorige vergadering onveranderd goedgekeurd en ge schiedde mededeeling van een ingekomen dank betuiging namens II. M. de Koningin voor de Haar en Haar Huis op 31 Aug. gezonden telegram van gelukwensching, en van een missive van Ged. Staten tot goedkeuring van de ge- oieentebegrootiog voor 1919. Zonder beraadslaging wordt besloten tot wijziging der vorenbedoelde begrooting tot een

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1919 | | pagina 1