fH. C. J. Zaaijer Kr. Pli H Hupnholtz. van Zaterdag 4 October 1919. Tweede Blad. C. J. Kuijper Boone H.H. Landbouwers! WONING-BUREAU Luijkx van Hasselt Sierlijke So-Easy Van derOuderaa, Het adres behangsel papieren. Horlogemaker Goudsmid. J. Elenbaas, Poortvliet. voor het Eiland Tholen VRAAG EN AANBOD voor aan- en verkoop, HUREN en VERHUREN van WOONHUIZEN en PAKHUIZEN SCHUREN, enz. enz. Billijke condities. M. J. SCHEFFELAAR, Tholen Groote Nederlandsche fabriek van alle soorten Minerale-, Plantaardige- dierlijke, oliën VERTEGENWOORDIGERS. Stoomwasscherij „De Zoom" Kassier en Commissionair in Effecten. goud, doublé of nikkel. M. i. Scheffelaar - Tholen. Advocaten en Procureurs te Goes. Ruime keuze Vitrages, Kar petten, Linoleums enz. FRANS ADRIAANSEN VAN BOXSEL Ierseksche en Thoolsche Courant Openbare vergadering van den Raad der gemeente Oud-Vossemeer, gehouden Maandag 29 September 1919. Aanwezig alle leden. Voorzitterburgemeester C. W. Snijder. Na opening der vergadering worden de no tulen gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Naar aanleiding van het in de notulen voor komende betreffende den toestand onder den Molen, dankt de heer De Wilde voor het uitgeoefend toezicht, waardoor reeds verbetering is ingetreden. a. Procesverbaal kasopname wordt voor ken nisgeving aangenomen. b. Verzoekschriften tegen den aanslag in den b. o. van P. Polderman, Joh. Bevelander, M. P. Ooms, v. d. Est, Adr. Duine, S. J. Pol derman en Wed. P. Rijstenbil, zullen worden behandeld tegelijk met andere ingekomen be zwaarschriften. c. Verzoek van Stormezand en anderen om de klok des avoüds te luiden. De heer De Wilde zegt dat dit verzoek is gedaan om beter op de hoogte te zijn van den tijd. Het komt voor "dat er arbeiders zijn die te laat op hun werk komen, hetgeen zijn oorzaak vindt in het niet hebben van den juisten tijd. De voorzitter ziet de noodzakelijkheid van inwilliging niet in, de meeste arbeiders zijn ge huwd en kan de vrouw over dag wel zorg dragen dat de juiste tijd aangegeven wordt op het uur werk in huis. De heer Van Tilbeurgh meent dat waar de klok des morgens 8 en middags 12 uur wordt geluid dit voldoende is. Met alg. st. wordt dit verzoekschrift voor kennisgeving aangenomen. d. Verzoekschrift van de bewoners van Bosch- hoofd om hen door het doen slaan van een pomp te voorzien van drinkbaar water. De voorzitter zegt dat B. en W. er veel voor voelen de menschen aldaar ter wille te zijn. De heer Den Engelsman vraagt of er reeds een onderzoek is gedaan waar ter plaatse drink baar water zou zijn te vinden. De heer Aarnoudse zegt dat hierop wel gelet dient te worden. Waar echter het komend seizoen gewoonlijk geen watergebrek heerscht zegt de voorzitter toe dat men onderzoek zal doen en het voorjaar den pomp plaatsen. De heer Vermet vraagt of er geen nieuwe plannen zijn betreffende de waterleiding en of voorziening niet langs dezen weg zou kunnen plaats hebben. De voorzitter antwoordt dat deze plannen herleven, doch dat Boschhoofd niet op de route ligt waar langs de buizen gelegd zullen worden. e. Schrijven van de Gemeente Tholen met een voorstel om de Gemeente Oud-Vossemeer te voorzien van gas. De Voorzitter zegt dat waar de Gemeente toezegging heeft gedaan om tot het Prov. elec- trische net toe te treden en electriwche voorzie ning binnen korten tijd wel mogelijk zal zijn, het beste is de loop van zaken af te wachten. De heer De Wilde is dezelfde meeniug toe gedaan en wenscht een afwachtende houding aan te nemen. Volgens hem verstrekte gegevens is electrische stroom voor verlichting veel goed- kooper dan gas. Met alg. st. wordt besloten het gemeentebestuur van Tholen te berichten dat men nog niet wenscht in te gaan op het voorstel tot betrekken van gas. f. Schrijven van Ged. staten van Zeeland met verzoek de huurwaarde van de woning van het hoofd der school vast te stellen. De voorzitter deelt mede dat B. en W. voor stellen dit te bepalen op 10 van de jaarwedde. De heer Vermet zegt in zooverre mede te kunnen gaan dat deze som de f 200 niet te boven gaat. De voorzitter zegt dat het hoofd hier f2900 salaris geniet, een huurwaarde dus van f 290 is niet te veel, zoo stelde St-Annaland deze op f 300. De heer De Rijke is dit wat te kras, het huis wordt slecht onderhouden en daarom is f 300 te veel. De heer Ooms licht toe dat het plan bestaat om het geheele huis goed op te knappen. De heer Den Engelsman vindt het bedrag eveneens te hoog. Bij de stemming zijn de hh. Den Engelsman, Vermet en De Rijke tegen de voorgestelde f 290, de andere hh. stemmen voor. g. Ingekomen is een schrijven van den heer Van Liere die zijn huis te koop aanbiedt voor f 8000 om er een bewaarschool in te stichten hetzij voor een ander doel.. De Voorzitter zegt dat B. en W. geen advies kunnen uitbrengen. Voor bewaarschool lijkt hen den prijs te hoog, temeer waar deze zaak'binnen kort door de regeering zal worden geregeld. De heer De Wilde, hoewel veel voor de totstandkoming van een bewaarschool voelend, acht het thans beter te wachten. De heer Van Tilbeurgh vraagt of een be waarschool wel zoo dringend gewenscht is. De Voorzitter wijst den heer Van Tilbeurgh op het adres dat iy2 jaar geleden |jij den raad is ingediend en waarop nagenoeg alle gezins hoofden hebben geteekeud. De heer Ooms zegt dat weliswaar er veleu geteekend hebben, doch dit gaat met dergelijke zaken steeds zoo, meu teekent al spoedig als zijn buurman dit eveneens doot. Wat de aan koop van het aangeboden huis betreft om dit als bewaarschool in te richten, men krijgt boven den koopsom toch zeker belangrijke verbouwiugs- kosten en dit acht spr. een groot bezwaar. De heer Den Engelsman vraagt of het aan geboden huis niet zou kunnen worden gekocht om er het gemeentehuis in over te brengen. De Voorzitter meent dat dit wellicht over wogen kan worden. Dit gebouw is in den winter verschrikkelijk. Berging voor het archief heeft de gemeente niet, een ander gebouw zou zeker nuttig èn aangenaam zijn. Daartegencyer staat dat de kosten voor de gemeente hooger zullen zijn dan de huur die we thans betalen. De neer Ooms bepleit uitstel, spr. is er van overtuigt dat we thans aan den spits staan van de duurte. Als we eenige jaren wachten is het vrijwel zeker dat we een goedkoopereu tijd zullen hebben. De voorzitter ziet dat steeds alles duurder wordt, de hoogere looneu maken dan ook een prijsdaling vrijwel onmogelijk. Spr. zou echter thans eerst een besluit wenschen te nemen over den aankoop van het huis ten dienste eener bewaarschool. De heer Van Tilbeurgh stelt voor om voor- loopig voor dit doel niet tot aankoop over te gaan. In stemming gebracht wordt dit met alg. st. II. Vaststelling regeling nopens uitbetaling van onderwijzersjaarwedden wordt met alg. st. goedgekeurd. III. Indiening verzoek aan de Kroon nopens verhooging van jaarwedde van het hoofd der school voor het geven van les in de Eransche taal. De voorzitter deelt mede dat waar volgens leerrooster aan de o. 1. s. dit aantal lesuren 300 bedraagt, B. en W. voorstellen het bedrag per lesuur te bepalen op f2. Er is bericht ingekomen van de hoofden der beide bizondere scholen in deze gemeente dat ook zij een dergelijken cursus zullen houden, zoodat zonder twijfel ook hiervoor deze vergoe ding zal worden toegestaan, terwijl eveneens aan deze scholen een cursus in handwerken zal worden gehouden. De heer Ooms vindt een bedrag van f 2 te hoog en zou dit bepaald wenschen te zien op f 1 per lesuur. De voorzitter stelt in het licht dat de voor gestelde belooning ook geldend is voor de beide andere scholen die les in deze vakken geven en dat over het algemeen de andere gemeenten uil onze omgeving een som van f 2 aannemen. De heer Ooms wijst er op dat het leerplan aangeeft 3U0 lesuren voor Fransch, 220 A 230 aren les wordt gegeven, terwijl voor deze uren toch wordt betaald, hij vindt een belooning a f I per uur, zoodat f 300 wordt betaald, genoeg. De voorzitter stelt in het licht dat het leer plan nu is vastgesteld op 300 ureu, waar er voor de gemeente geenerlei financiëele opoffering aan is verbonden, wat heeft men dan tegen een bedrag van f 2 per lesuur De heer De Wilde vindt het vreemd dat er wordt uitbetaald voor werk dat niet wordt ge daan, een arbeider die bij een boer werkt, krijgt als hij 10 uren bezig is toch evenmin 11 uren uitbetaald De heer Ooms vraagt wat de heer v. d. Eude genoot als belooning voor het geven van Fran- sche lessen. Uit de door den secretaris voorgelezen ver- ordeniug blijkt dat destijds voor het bezit van acte Fransch f 100 werd betaald. Den heer Ooms blijkt dat het vroeger f 100 bedroeg. Is het dan nu geen schoone prestatie als het hoofd met f 300 zou worden betaald De voorzitter zegt dat hij billijkheidshalve hetzelfde bedrag zou willen zien berekend als voor herhalingsonderwijs vaststaat. Waarom moet een onderwijzer in onze gemeente minder worden betaald dau een buiten onze gemeente en in onze omgeving. De heer Van Tilbeurgh zegt dat het hier een moeilijke zaak betreft waar het hier drie scholen aangaat. De voorzitter vindt het jammer dat er geen Rijksregeling is. - De heer Vermet wijst er op dat door de hier aangenomen houding een drietal particulieren wordt benadeeld. Met alg. st. besluit men vervolgens om een bedrag van f 1.50 per lesuur voor te stellen, de heer Ooms onthoudt zich vau stemmen. De begrootingen worden vervolgens goedge keurd. Die van het armbestuur geeft den heer Ooms aanleiding te bemerken dat binnenkort er 53 H.A. land van het Weezenarmbestour zullen worden verpacht en spr. is .van meening dat dienten gevolge de rekening van het armbestuur een cijfer zal te zien geven van f 18 st 20.000 als opbrengst, is dit geen perspomp om de arbeiders geld uit de zak te kloppen, vraagt spr. zich af. Zou er geen onderhandsche verlenging van pacht, tegen een verhoogden prijs kunneu plaats vinden P Zou het armbestuur dit niet wenschen te voorkomen P Art. 24 van de armenwet zegt dat Ged. Staten hiertoe vergunning kunnen geven Volgens de Gemeentewet heeft ook het ge meentebestuur het recht criliek uit te oefenen, en keurt nu de Raad het goed dat er voor die 53 H.A. een opbrengst zou komen van f20.000 De voorzitter is van meeniog dat de perspomp waar de heer Ooms over sprak niet is tegen te gaaD, de menschen zeggen zelf ik heb er dat voor over om pachter te zijn. Wat onzen invloed op het armenbeslunr betreft, die is er niet, wij hebben alleen toezicht te houden dat op ad ministratief gebied de zaken in orde zijn, verder strekt onze bevoegdheid zich niet uit. De heer Ooms vraagt nogmaals of men dan kan goedkeuren dat er zoo'n groot bedrag in de kas van het armbestuur gaat vloeien een bedrag dat inwoners van Oud-Vossemeer ver armen zal, terwijl volgens art. 24 der armenwet Ged. Staten dit bestuur vergunning kannen geven om de verpachting onderhands aan de tegenwoordige pachters te kannen laten. De beer Aarnoudse meent dat het hier een zaak is die het Armbestuur betreft eu wil de heer Ooms iets voorstellen dan kan hij zich tot het Armbestuur wenden. De heer Ooms antwoordt dan kent U de Gemeentewet niet. De voorzitter meent dat als iemand de ge legenheid geboden wordt om tegen een 15% hoogere pachtsom in te pachten er weer anderen zijn die zelfs tegen hooger prijs gaarne hetzelfde stok grond willen hebben, men maakt op die wijze jaloersche menschen. De heer Aarnoudse zegt dat indien men van meening is dat de pacht le hoog wordt, deze personen er maar af moeten blijven. De heer Van Tilbeurgh meent dat er zeer zeker een crisis zal komen, men kan dit nu reeds zien en dan is het beste dat de meuschen niet te hoog pachten, ze moeten er dan maar afblijven. De heer de Wilde wijst eveneens op den moeilijken tijd die komen gaat, indien het armen bestuur tot uitstel van verpachting zou kunnen besluiten zou dit niet verkeerd zijn. De heer Ooms wyst nogmaals op het nut dat er io ligt om de tegenwoordige pachters tegen een verhooging van b.v. 15% in de ge legenheid te stellen om in te kunnen pachten. De voorzitter vindt het te steik dat de Raad hier treedt in de rechten van het Alg. Armbestuur. Om de zaken dit lichaam rakend is er een armbestuur, waarvoor de leden zijn 'oeDoemd. De heer Ooms zou een besluit wenschen te nemen om een verzoek te richten tot het Arm bestuur om de publieke verpachting een jaar uit te stellen. De heer Aarnoudse zegt dat het armbestunr zelf de verpachting reeds geruimen tijd heeft uitgesteld. De Voorzitter brengt het voorstel van den heer Ooms om eeu waarschuwend woord tot het Armbestuur te richten, in stemming. Dit voor stel wordt met 4 tegen 3 stemmen verworpen. Het laatste punt van de agenda zal in de volgende vergadering worden behandeld, daar de stnkken aangaande den woniugbouw nog niet voldoende door B. en W. zijn nagegaan. Hierna rondvraag. De heer de Wilde bepleit het nut om te geraken tot meerder ontwikkeling van de niet meer schoolgaande personen, hetgeen mede tengevolge zon hebben dat de jeugd 's avonds vau straat was. De voorzitter meent dat hiertoe het herhalings onderwijs een nuttige gelegenheid is, doch be looft tevens zijn aandacht aan dit idéé te zullen schenken. De heer Van Tilbeurgh acht een verhoogiDg vau de jaarwedde van den veldwachter wenschelijk. De voorzitter zegt dat dit punt straks in ge sloten vergadering kan worden besproken. De heer de Rijke acht herstel van de be strating van den Molenstraat wenschelijk. De heer Vermet zou willen zieo tegengegaan dat aan het Veer de peewagens lossen op den openbaren weg. De voorzitter zegt toezicht toe, waarna de vergadering wordt gesloten. Vertrouwd sdre3 7oor alle soorten HORLOGES, KLOKKEN, PEN DULES, WEKKERS, BAROME TERS en GOUDEN- en ZILVEREN WERKEN, BRILLEN en PINCE-NEZ. Réperatiën worden netjes uitgevoerd en billijk berekend. 16450 Wilt U een ZEEETENWANMOLEN aanschaffen welke ow TARWE en alle andere GRANEN prima schoon maakt 10 23624 Wendt U dau tot Levering op proef. 25103 13 Telefoon no. 24. alle soorten TRAAN EN VETTEN voor Industrie, Soheepvaart, Landbouw, Geneeskunde, enz. enz. Zoekt voor iedere omgeving bij den handel, fabrieken, scheepvaart, enz. goede ingevoerde Brieven motto olie Bureau dezer Courant. 16 25192 BERGEN OP ZOOM FIRMA P. J. ASSELBERGS Cz. Beschikt overrein zacht water in overvloed, ervaren personeel, de beste wasch- en desinfecteermachioes eigen electrische, installatie voor lichtkracht en electrische bleek me tbode, en biedt da'ardoor de grootst mogelijke waarborgen voor eeDe hygiënische en onschadelijke behan deling der wasch. 16 19627 1882 Opgericht 1882 Prijscourant en inlichtingen op aanvrage gratis. BERGEN OP ZOOM. hondl eiken DONDERDAG en ZA TERDAG zitting, respectievelijk te St-Maartensdijk bij G. Polderman en te Tholen bij M. J. Hoek. Coupons en vreemd geld worden steeds tegen de hoogste koersen ingewisseld, belast zich verder met alles wat tot het Kassiers- en Ef- 16 fectenvak behoort. 19164 Vervangt nw BRIL door een Vakkundige monteeriüg en ge- renomeerd door H.H. Doctoren. voorheen J. ROBBE. BERGEN OP ZOOM. 21236 Zuivel8traat 12 15 voor het maken vaa begrootiugen en uitvoeren van VILLA'S, WOONHUIZEN, LANDBOUWSCHUREN, Betonnen Gierputten en Riolen, het bouwen van Hygië lische Koe- en Paardenstallen, Varkenshokken enz. VRAAGT PRIJS. 25102 17 Aanbevelend, Tel. No. 24. en Kantoor: 16 25190 LANGE KERKSTRAAT C 43 KORTE VORSTSTRAAT. Kantooruren 99. lnterc. Tel. 87. Nog steeds voorradig Groote sorteering 9198 Boschstraat 27, Bergen op Zoom,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1919 | | pagina 3