Stations-Koffiehuis, Versche Roomboter nette dienstbode, 0 N DE RW IJS. De Thoolsche Waterleiding. G E M E N G DNTEU W S. Van onze berichtgevers. Kerknieuws. Burgerlijke Stand. Publicatiën. Marktberichten. "nieuw Café Réstaurant, L. P. A. OOMS—Janssens. f 1.55 per pond. dp naam en adre9 van het correspondeerend lid in den kring Tholeo, is de heer J. L. Groene- wege te St-Maartensdijk. Oud-Vossemeer. Bij het monster onderzoek vau bieten op gehalte te dezer plaatse wisselde dit gehalte tusschen 17 en 18% Oud-Vossemeer. De heer J. C. Snijders, thans onderwijzer te Sliedrecht, ia aangesteld ala onder wijzer in Ned. Iudië en zal begin Januari a.a. daarheen vertrekken. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Poortvliet op 30 September 1919. Na voorlezing en goedkeuring der notulen vau de vorige vergadering en nadat eenige onbe langrijke ingekomen stukken voor notificatie ziju ingekomen breDgt de voorzitter ter tafel le. Aanvragen van een 12-tal ingezetenen ter verkrijging van I09 laüd in pacht. Op vooratel van den voorzitter wordt een commissie uit de raadsleden benoemd om deze aanvragen te onderzoeken en uit te werken. 2e. Een schrijven van Burgemeester en Wet houders der gemeente Tholeo, waariu is neer gelegd een schema van een contract voor gas- leveriug door de gemeente Tliolen aan de ge meenten Poortvliet en Oud-Vossemeer, alsmede een brief van den heer Streefkerk, Electrotech- nisch Ingenieur der N.V. Provinciale Zeeuwsche Electriciteitsmaat.ij. te Middelburg, waarin wordt medegedeeld dat de plannen voor de electrificatie vau Zeeland gereed zijn en onvoorziene om standigheden voorbehouden zeer spoedig met de aanbesteding zal worden begouneu en dat gasvoorziening maar verhouding duurder zal komen dan de electriciteitsvoorziening, wanneer de provinciale maat.ij. stroom zal leveren. In verband met deze mededeeling stelt de voorzitter voor deze zaak nog wat aan te houden tot dat er meer gegevens van een en ander zijn verkregen. Thans stelt de voorzitter aan de orde de vast stelling der geuieeutebegrooting voor het dienst jaar 1920, welke begrooting voor onderzoek in handen eener commissie is geweest. Bij de post „verhaal van pensioensbijdragen ingevolge de Pensioenweten de Weduwen niet voor de gemeenteambtenaren 1913" stelt de heer M. K. Krijger voor de pensioensbijdrage welke betaald moet worden door de ambtenaren die na 1 Oct. 1913 in functie zijn getreden door de gemeente te laten betalen. Dit voorstel wordt na het houden v.»n eenige discussiën met tegen 2 stemmen, die van de h.h. M. K. Krijger en J. M. van Zorge verworpen. Bij den post jaarwedde van den nachtwaker uitgetrokken met f300, stelt de heer J.. M. van Zorge voor de jaarwedde van dezen ambte naar te verhoogen. Na toelichting en eenige besprekingen over dat voorstel wordt dit met 6 stemmen tegen en 1 stem, die vau den beer van Zorge verworpen. Bij de behandeling van den post „aanschaffing en onderhouden van schoolboeken, leprmiddelen en sehoolbehoeften", wordt besloten nog geen naaimachine aan te schaffen voor de cursus van het herhalingsoiidernijs aan meisjes. Bij de bespreking van de post „Bedeeling uit de gemeentekas" vastgesteld op f 2500, merkt de heer van Zorge op, dat, wanneer de Diaconie der Ned. Herv. Kerk, van welke kerk de meeste bedeelden behooren, meer onderstaud aan hun arme lidmaten gaf, de gemeente toch niet voor zoo'n groote uitgaaf kwam te staan. Andere leden anlwoorddeu hierop dat de Diaconie der Ned. Herv. Kerk, die slechts haar inkomsten uit collecten verkrijgt, doet wat zij kan en zelfs nog meer dan haar draagkracht toelaat. De heer de Graaft' zegt nog, dat van de bedeeling slechts f 1500 ten laste der gemeente komt daar het Weezen-Armbestuur f 1000 bijdraagt. Daar over de andere posten geeu besprekingen meer worden gehouden wordt de begrooting vastgesteld met een bedrag van f80560,155 in ontvaDg en uitgaaf. De heer van Zorge zegt dat hij met het vast stellen van dit besluit is medegegaau, doch om de bekende reden tegen de vaststelling is van den post „Jaarwedde van den nachtwaker". Daarna wordt met algeineene stemmen tot onderwijzer met verplichte hootdacte benoemd de heer L. J. Heijboer Lz. en tot onderwijzeres mej. C. Ista. Vervolgens wordt met algeineene stemmen uitgesteld een verordening tot regeling van de wijze van uitbetaliog der jaarwedden van de onderwijzers aan d' o. 1. school. Een voorstel vau den heer J. M. van Zorge om de jaarwedden per maand uit te betalen en niet per 3 maande:', wordt met 5 tegen 2 stem men, die van de h.h. J. M. van Zorge en M. K. Krijger, verworpen. Daarna worden ter tafel gebracht verschillende stukkeu inzake de drinkwaterleiding vau het eiland Tholen. In begiusel is de raad niet tegen het besluit tot vergrooting van het aandeelen- kapitaal der gemeente in deze Drinkwaterleiding- Vennootschap, doch met de aanneming van dat besluit zal gewacht worden tot a.s. Vrijdag na afloop der algemeeue vergadering van alle ge meenteraden, welke op dien dag te Si-Maar- tensdijk zal gehouden worden met het Water leiding-Comité. Bij de rondvraag van den voorzitter of nog door een der leden het woord wordt verlangd, vraagt dhr. M. K, Krijger of het niet mogtlijk is dat de lantaarn in den Achterweg worut ver plaatst tot bij de Schoolstraat. Deze aangelegen heid wordt aan B. en W. overgelaten. Nadat de voorzitter aan den heer J. M. van Zorge heeft medegedeeld dat het voornemen van het Weezer.-armbestuur tot het boaweu van eenige woningen niet uitgevoerd zal worden, brengt dhr. vau Zorge ter sprake het plan om van gemeentewege een vijftal huizen te bouwen. Besloten wordt deze zaak aan te houden tot een latere vergadering en intusschen een ondei- zoek in tc stellen. De heer C. P. van der Slikke vraagt of ook de straatverlichting te Strijcnham deze wiuter zal aanvangen. De voorzitter zegt dat dit zal geschieden. Ten slotte betoogt dhr. van Zorge de wen- schelijkheid om vau geineeutewege beerkelders te stichten op eeu terrein dat tevens voor mest vaalt dient. De voorzitter antwoordt dat Burg. en Weth. sedert geruimen tijd naar een geschikt perceel voor dat doel uitzien, doch tot lieden is het Dog niet mogen gelukken een goed terrein te verkrijgen. De vergadering wordt daarop gesloten. Heden Vrijdagmiddag is te St-Maartensdijk de vergadering gehouden van de aandeelhouders dezer maatschappij, waar gegevens zijn verstrekt die het voor Gemeentebesturen gemakkelijk zullen maken een beslissing te nemen. Een uitvoerig beslag kunnen wij in dit num mer nietj meer opnemeD, De hoofzaak is wel hoe komen de Gemeenten aan het geld en welke zijn de financiecle lasten voor do iowoners der Gemeenteu. En het moge vreemd klinken dat bij een leening vau het geheele aandeelenkapitaal van f 1.250.000, de betaling van de renten niet zullen drukken op de Gemeentebegrooting, toch i9 dit. zoo. Door steun van het Rijk die tegen een matig percentage geld leent wordt er een reservefonds gevormd, waaruit de eerste jaren alle kosten worden betaald door de Maatschappij. Dat gaat dus geheel buiten de gemeente- financieën om, zoodat deze hiermede niet worden bezwaard. Waar het Rijk toont zooveel belang te hechten aan verbetering van gezondheids toestanden en we kunnen begrijpen dat gemeente raadsled! n er tegen op zuuden zien nieuwe lasten op de inwoners te leggen, willen we hierop de aandacht vestigen. DE LASTEN VAN DE GEMEENTEN WORDEN NIET VERHOOGD. Zeer zeker kan dit de taak van de gemeente-1 raadsleden veel vergemakkelijken als zij straks een besluit mooten nemen. T y p h u s. Ieder jaar komen te Lage Zwaluwe gevallen van febris lyphoïlea, doch dit jaar breidt de ziekte zich zoo uit, dat men van een typhus- epidemie kan sprekeD. Al9 vermoedelijke oorzaak wordt het water uit de Kil beschouwt, dat altijd voor allerlej doeleinden gebruikt wordt. In Lage-Zwaluwe worden melkbussen, keukengerei enz. in de Kil gereinigd, terwijl ook datzelfde water als drinkwater wordt gebezigd. Er zijn reeds eeu paar patiënten aan typbus bezweken. Gelukkig voor deze omgeving dat ook daar waterleidingp'aunen weldra verwezenlijkt staan te worden Zeeuwsche fruittentoonsfelling te Den Haag. Teneinde het Zeeuwsche fruit meerder be kendheid te doen verwerven is te Den Haag een tentoonstelling georgauiseerd die een groot succes is geworden. Alleen veiliug9vereenigiugen waaronder Tholen, hebbeD kunnen inzenden en van deze inzending is een ruim gebruik gemaakt Eenige waggons met het beste fruit dat ouze Provincie voortbrengt is ingezonden. De heer Welleman van Krabbendijke opende de tentoonstelling, terwijl Jbr. J. van Vreden- burch eeu waardeerend woord sprak over de eensgezindheid aan de dag gelegd door deze massa inzending door kweekers. Totaal is 40.000 K.G. fruit iugezonden, alleen aan goudreiuetten was 10.000 K.G. aanwezig. We twijfelen niet of deze reclame van Zeeuwscb fruit zal aan alle kweekers en inzonderheid aan de veilingen teu goedë komen, daar bij de groote massa het Betuwsche fruit wel bekend was, doch nageuoeg niet bekend hetgeeu ook onze provincie op dit gebied voortbrengt. Zonde van 't geld. De losse sjouwers te Delft weten tegenwoordig zeer hooge loonen te verkrijgen voor hunne werkkracht. Sommigen weten het tot bedragen van f 18 A f 20 per dag te brengen. Concurrentie wordt onmogelijk gemaakt. De kroegbazen pro- fiteeren het meest van deze hooge loonen. Me nige sjouwer moet des Zaterdags f70 a f80 naar den kroegbaas brengen. Zoo is het te ver klaren, dat een vrouw te Delft, die centen iu- plaats van kwartjes in den muntgasmeter deed, verklaarde niet het ontbrekende te kunnen be talen, omdat haar rnau *te weinig" verdiende, 't Bleek dat haar man in 30 dagen f 405 had verdiend. Bolsjewistische gruwe'en. De Warschausche correspondent van de Times heeft na de verdrijving vau de bolsjewiki uit Kief een bezoek aan die stad gebracht. Van Luzk aan het Poolsche front is hij per vlieg tuig naar de Oekrainsche hoofdstad getogen. Hij vertelt schrikbarende bijzonderheden over de wandaden tijdens het roode bemind gepleegd. De beruchte //Buitengewone* heeft ten minste 2800 menschen laten afmaken hun lijken zijn, meest onbegraven en ergerlijk verminkt, terug gevonden. De bevolking van Kief# schat het aantal |lachtoffers veel honger, op 30 40.000, doch dat is stellig erg overdreven. In sommige wijken van Kief, waar /ylijkin- huizen" 1'gge hangt nog steeds de weeë lucht van ontbindend vleesch. In plaats van hun slachtoffers te begraven, hebben de bolsjewiki de lijken n.1. veelal in huizen, loodsen, putten e.a. bewaarplaatsen gegooid, waar ze reeds ge- ruimen tijd hadden liggen rotten, toen de bevrijders opdaagden. In de snijkamer van de universiteit zijo 200 lijken iu verregaande ontbinding gevondeD, in een nabijgelegen huis 140, iu een put achter het bureau van de Buitengewone 124. Vele slachtoffers zijn blijkbaar voor hun terechtstelling gemarteld. Op hun schouders ontbraken lappen vel in den vorm van epauletten, op de beenen iu den vorm van officiersstrepen. Onder de beulen, die de doodvonnissen uit voerden, was ook een vrouw, Rosa Schwartz. Zij heeft o.a. prof. Plorinski, hoogleeraar in Slavische filologie aan de universiteit te Kief, eigenhandig terechtgesteld. Verder trad zij op als spion vau het roode bewind. Na den val van Kief is zij door den krijgs raad ter dood veroordeeld en gefbsileerd. IERSEKE. De heer G. Huijsse, onderwijzer aan de tuchtschool te Ginnekeu afkomstig van Ierseke is benoemd tot onderwijzer aan de open bare school no. 5 te Sliedrecht. De heer Iz. Huijsse te Nijkerk op de Veluwe, vroeger te Ierseke is benoemd tot assisteubaas aan de. gasfabriek te Groningen. Mej. J. Bakker verpleegster in 't gasthais te Middelburg afkomstig van Ierseke, is aan gesteld als wijkverpleegster voor Kloetinge, *8 Heer Abtskerke en 's Gravenpolder, ter stand plaats Kloetinge, Het lijk van den verdronken schippers knecht J. den H. die vorige week in het Mer- wedekanaal overboord sloeg, is opgevischt. Maandagavond 11. vergaderde de gemeenteraad mot 10 leden. Ingekomen was een verzoek van den Volkszang- bond om f 100 subsidie tegen 't volgende jaar. Voor kennisgeving aangenomen Een verzoek van den heer C. W. v. Oeveren, ambtenaar ter secretarie om tegemoetkoming in zijn huishuur werd aangehouden tot de begrooting aan de orde komt. Verscheidene suikerbietenagenten en- contractanten kwamen er in een adres tegenop, dat de gemeente weger (tevous havenmeester), met toestemming van B. en VY., eeu aanstelling als bietenagent had aan genomen. Adressanten meenden, dat de onpartijdig heid van den geraeenteweger daardoor iu 't gedrang kwam en verzochten den raad de vereeniging in een hand van bedoeld agentschap en wegerschap teniet te doen. Met 5 tegen 4 st. (de vader van den havenmeester bleef buiten stemming) werd het verzoek van de hand gewezen. De volgende kohieren enz. werden achtereeu- volgeus zonder discussie vastgesteld of goedgekeurd: le. 't kohier van schoolgelden dagschool f797,10, herh.school meisjes f 4020. 2e. rekening distributie: ink, f 174.848,96, uitg. f174829,83, goed slot f 19,13. 3e. rekening gasfabriek ink. en uitg. f 85.176,285. 4e. geraeenterekeningink. f 121.900,695, uitg. f 113.761,315, goed slot f 8.139,38. 5e. bogrooting burg. armbest.ink. en uitg. f 12.032,41. 6e. rekening id. ink. f 12.656.15, uitg. f 11.926.94, goed slot f729,21. 7e. gemeentebegrooting: ink. en uitg: 104.040,575; onvoorz. uitg, f661,07. Deze werd den raad aan geboden. De hoer Poleij stelde voor aan ieder lid een exempl. dor begrooting met de momorie vau toe lichting, gedrukt of geschreven, uit te reiken. Het werd met 3 tegen 7 st. verworpen. Een verordening op de uitbe'.aling van onder- wijzorssalarissen geheel gelijk aan de bestaande, werd goedgekeurd. Aan de regeering zal verzocht worden om ver hooging der onderwijzerswedden voor 't geven vau onderwijs buiten de gewone schooluren. Volgens wettelijke voorschrift moest een vermin dering van de jaarweddon der schoolhoofden worden vastgestold wegens genot van vrije woning. B en W. stelden voor 10 proc. van het tractement, de heer Scheele f250 voor school 1 en f225 voor school 2. 't Voorstel van B. en W. werd aangenomen. Nog werd besloten het distributiebedrijf tegen 1 Dec. op te heffen en den directeur tegen 1 Jan. eervol ontslag te verleenen. STAVENISSE. Iu de 11. Dinsdag alhier ge houden raadsvergadering werd vastgesteld een regeling voor de uitbetaliug der onderwijzers- jaarwedden, en werd de huurwaarde van de woning-schoolhoofd bepaald op f 250. Overgegaan werd tot eeu gedeeltelijke wijziging van de ver ordening op de heffing-havengeld, waarbij schip pers, in wouers der gemeente zijnde, een vertniu- derd tarief betalen. In een onbewaakt oogenblik is het ruim 3-jarig zoontje van schipper J. M. alhier Don derdagmorgen in de haven gevallen. Na alle aangewende pogingen is het niet mogen gelukken de levensgeesten weder op te wekken. ST-MAARTENSDIJK. Geen feestlust. Bij bekkenslag werden deze week de ingezetenen opgeroepen, die wenschten mede ie werken aan het organiseeren van een Vredes-feest. Slechts drie ingezetenen gaven door hun opkomst blijk van belangstelling voor de zaak. THOLEN. Ziterdag 27 dezer hield de geiten fokvereenigiDg alhier haar eerste tentoonstellii: op de weide door jhr. Van Vredenburch we willend afgestaan. Uit het fok materiaal dat aa; wezig was, blijkt, dat door de oprichting v« deze vereenigiDg er eeö nuttig werk is verricb Er stond een aantal dieren dat er zijn ma terwijl er onder de lammeren waren die yoi de toekomst veel beloven. 40 Leden zonden 67 geiten in. Inde Je ca werden 12 geiten goedgekeurd, 2 of meermale gelammerde: le prijs J. Donken, 2e prijs Jol Jansen. 2e Cat. goedgekeurd 10 geiten, eenmaal gi lammerdele prijs J. v. d. Velde, 2e pri Begtho. 8e Cat. overloopers 2 stuks: le prijs H. Deurloo. 4e Cat. jongvee, 9 sluks goedgekeurd le pri W. de Rijke, 2e prijs A. van ZetteD. Als keurmeesters waren aanwezig de heerc Versluis, ven het Fokstation te Serooskerke, e Sietema consulent te Middelburg. Stavenis9e. De heer Ds. J. H. C. Karasleeg, predi kant bij de Ned. Herv, Gemeente alhier, is als zoo danig beroepen te Wilhclminadorp. Tot voorlezer-voorganger bij de Ned. Her» Gemeente alhier is benoemd do heer Joh. Potappel N Oud-Vossemeer. De heer J. L. de Mol Monconr zal op Zondag 12 October a.s. intree doen als predikao bg de Ned. Herv. Gemeente te Heilouw. PREDIKBEURTEN. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 9,30 nar ds. Van Luttervel nam. 2 nor ds. Van Griethnijzen. Geref. Kerk voorm. 9,30 unr en nam. 3 uo dhr. Punt te Middelburg. Geref. Gem. voorm. 9.30 en 's avonds 6 nor d Janse, nam. 2 leeskerk. Ned. Protestantenbond Afd. Tholen: GEEN DIENST. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk, voorm. 9.30 en nam. 2 00 ds. Verschoor. Geref. kerk, voorm. 9,30, nam. 2 en 's avond 6 aur leeskerk. ST-MAARTENSDIJK. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 leeskerk, 'nare 2 our ds Oosterhuis. Doopsbedier.ing. Geref. kerk, voorm. 9,30 nam. 2 en 's avond 5.30 uar leeskerk. STAVENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,80 en nam. 2 no Ds. Kamsteeg. Oud Geref. kerk, voorm. 9,30 nam. 2 en 's avend 5,30 unr leeskerk. Gemeeute THOLEN van 26 Sept.4 Oct Geboren Mariuus, zv. A. van de Saiide e J. P. Quist. Overleden Willem van Loon 28 j. Van 410 October 1919 kannen gebruikt worden bon no. 1 van de saikerkaart voor 1/2 pond suiker Bij Cense en Marico is zonder bon macaroni t verkrijgen a f0,14 per ons. Bij Cense en M. Laban is kindermeel te verkrijgoi a f '0.32 per pond. Geldigheidsduur van couponnen der BROODKAAh TEN voor het 11 le tijdvak van 28 Sept.6 Oct. en voo het 112e tgdvak van 7 Oct15 Oct, 1919 De broodkaarten voor wittebrood, waarop gee W en geen nummer voorkomen zijn voor het 111 tijdvak Oranje, en voor het 112e tgdvak grijs ge kleard. Tholen, den 3 Oct. 1919. 1 De Burgemeester, J. W. WAGTHO. THOLEN 4 October 1919. Eieren 13 cent per stuk. Boter f 1.50 per pond. MET ELINKE STALLING. 12008 Aanbevelend, -TRAM-STATION BERGEN OP ZOOM. Ter voorkoming van vergissingen zullen alle in bewaring gegeven Rijwielen worden voorzien van een nummer. Telefoon Interc. No. 55. Ondertronwd H. S. DE KRAMER en 7 25236 J. J. LINDHOUT'. Oud-Vossemeer,) Sept. 1919. Aanbevelend, 6 25249 Firma J. C. v. d. STEL, Tholen. GEVRAAGD te Bergen op Zoom, klein gezin een hoog loon. 8 Brieveu letter B firma P. HARTE Boekh. Bergen op Zoom. 25234

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1919 | | pagina 2