IERSEKSCHE EK THOOLSCHE COURANT So. 1802 Zaterdag 4 October 1919. Vijf en dertigste jaargang ■*i, Eerste Blad ie Firma J. M. C. POT Tholen. Publicatiën. BINNENLAND. lei au- lei Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal I 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad (1,15, franco per post 1 1,225. Voor het bnitenland 90 cents, zonder Geïll. Zondagsblad. UITGAVE Telef. Intero. no. 16. Inlevering van Militaire Goederen loor dienstplichtigen en mobilisatievrijwilligers. De Burgemeester van THOLEN brengt het na- er^oigeode ter kennis 1. Op last van den Minister van Oorlog moeten hieronder aaogedaide personen de han raedege- even militaire Rijksgoederen inleveren, met uitzon- lering van één stel ondergoed en één paar schoenen. a. De landstormplichtigen, die bij de landmacht mder de wapenen zijn geweest, hieronder begrepen Ie onder b en c bedoelde personen. b. Zij, die hebben behoord tot de militie te land dit jaar wegens geëindigden diensttijd ait den e| ienst zijn ontslagen, zonder naar de landweer over gaan. c. Zij, die bebben behoord tot de landweer en it jaar wegens geëindigden diensttijd uit den dienst ijn ontslagen. d. De mobilisatievrijwilligers. De inlevering behoeit niet te geschieden door hen, lie zich hebben verbonden, om in geval van oitge- roken onlusten dienst te doen bij den vrijwilligen andstorm. Zij, die in dit geval verkeeren, behooren liervan schriltelyk mededeeling te doeu aan den 'ommandant van het Landweerdistrict Middelburg. De inlevering heeft plaats ten overstaan van Ie militaire overheid te Tholen, in de bewaarschool, op 7 October 1919, anaf 9 uur voormiddags, voor hen wier geslachls- lamen beginnen met A tot en met M en vanaf 1 ar namiddags, voor ben wier geslachtsnamen be- innen met N tot en met Z. 3. De in punt 1 bedoelde personen moeten, lehoudens verhindering als bedoeld in punt 6, op aangegeven tijdstippen persoonlijk huu militaire joederen inleveren en hun zakboekje benevens het O «wijs van inlevering der wapenen, indien dit werd tgereikt, medebrengen. 4. De inlevering geschiedt in burgerkleeding. 5. Zij, die han wapenen nog niet mochten hebben cgeleverd, moeten zulks alsnog doen, tegelijk met le inlevering der overige goederen. Zy, die door ziekte of wegens andere redenen /erhinderd zijn persoonlijk de goederen in te leveren, iunucn deze onder hnn verantwoordelijkheid doen aleveren door een anderen persoon van 20 jaar of ader. De reden van verhindering moet worden levestigd door een over te leggen schriftelijke ver jaring, afgegeven door den Burgemeester of, als het iekte geldt, door een geneesheer. 7. Zij, die op de in punt 2 genoemde dagen hnn nilitaire goederen niet inleveren of doen inleveren, ian wel hun goederen in zoodanigen onvoldoenden laat inleveren, dat ernstige nalatigheid aanwezig loet worden geacht, stellen zich bloot aan oproeping mder de wapenen of aan strafvervolging wegens erdaistering. Tholen, den 16 September 1919. 60 ju e De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat ijj het volgende scbryven van den heer Commissaris er Koningin in Zeeland ontviog: Namens het Bestour van het Nationaal Congres or de weerkracht van het Nederlandsche volk is j door den Voorzitter het volgende telegram ge- onden Het Nationaal Congres voor de weermacht van het iederlandsche volk verzoekt Uwe Excellentie den roederlijken groet der vergaderden te willen over rengen aan onze Zeeuwsche medebnrgers. Wy zyn Nederlanders die met onverbreekbare trouw elkander verbonden zijn en staan samen pal oor een ongeschonden Vaderland. Namens het Congresbestuur, Generaal SNIJDERS. Gaarne voldoende aan dat verzoek heb ik de eer uit te noodigen het bovenstaande ter kenni9 te rengen van de ingezetenen Uwer gemeente op de ijze zooals door U het meest geschikt voorkomt. Tholen, 3 October 1919. 21 De BURGEMEESTER der Gemeente Tholen, maakt kend, dat eene Openbare Vergadering van den emeenteraad is belegd tegen Zaterdag den 4 Octo- 8r 1919, des namiddags 7 ure. Punten van Behandeling r le. Watorleiding. Tholen, den 30 September 1919. De Burgemeester, J. W. WAGTHO. Openbare vergadering van den Raad der Gemeente Tholen gehouden op Donderdag 2 October 1919. Afwezig de heer jhr. Van Vredenburch fegens uitstedigheid. Na opening der vergadering door den oorzitter worden de notulen vaatgestel'd Ingekomen zijn a. Missive van Ged. St. houdende goed- euriug van den aankoop van den schuur an den heer Uytdewiilighen. b. Goedkeuring van de pachtverlenging van het Hoornwerk aan dhr. Koole; die voor kennisgeving worden aangenomen. c. Id. van Ged. Staten houdende mede deeling dat het Raadsbesluit betreffende intrekking van ,'duurtetoeslag aan de onder wijzers niet kan worden goedgekeurd. d. Procesverbaal van kasopname, wordt voor kennisgeving aangenomen. II. Waterleidingplannen. De voorzitter deelt mede dat indertijd Hoor de gemeente is deelgenomen in het aandeeleukapitaal voor f 103.000. Door ver schillende omstandigheden is de uitvoering van deze plannen uitgesteld en straks staat de Raad voor het geval om een beslissing te nemen en die aandeelenkapitaal te ver- hoogen. Dat de plannen thans weder ter hand worden genomen is mede een gevolg van den lagen Markenkoers, waar door de benoodige ijzeren buizen goed koop kunnen worden gekocht. In verband hiermede is eveneens door een Maatsch. in Westelijk Noordbrabant besloten van deze gelegenheid gebruik te maken en buizen aan te koopen. Van Regeeringswege is toen de vraag gekomen aan de Maatsch. Tholen of deze ook van de zich thans voordoende gelegen heid gebruik wenscht te maken en een uitvoering te geven aan de reeds lang be staande plannen. Indien de leden die zich Vrijdag naar St-Maartensdijk zullen be geven nog nadere inlichtingen verlangen, zoo kunnen zij zich wenden tot den Secre taris van de N.V. de heer A. Avé, die in staat is hen de meest uitgebreide inlichtingen te verschaffen. Het besluit dat we Zaterdag a.s. dan hebben te nemen zal er zeker door worden vergemakkelijkt. III. Benoeming leden veercommissie in de plaats van den heer Wagemaker die niet meer in aanmerking komt en in de vacature P. A. de Jong. Gekozen worden de heeren W. Moelker en J. Geluk. In de gascomm. vac. Wagemaker, niet herkiesbaar, wordt gekozen de heer W. Moelker. Met alg. stemmen wordt goedgekeurd de verkoop van bouwterrein van de Ge meente. De salarisregeling van het onderwijzend personeel wordt met algem. stemmen goed gekeurd. evenals de regeling van het les geld buiten de gewone schooluren. IV. Voorgesteld wordt om aan de Kroon goedkeuring te vragen het tarief voor het passeeren van het veer door motorrijwielen, te brengen op I21/, ct. V. Instructie gasmeester. Bij de art. gewijze behandeling merkt de heer Geluk bij art. 3 op, dat, waar de gasbaas het recht heeft het personeel wegens zekere misbruiken te ontslaan, deze in de eerste plaats zelf aan de eischen die gesteld worden dient te voldoen. De voorzitter vindt het goed dat de heer Geluk hierop wijst, de gascommissie zal zeker hieraan haar aandacht schenken. De heer Van Hiele heeft schriftelijk een voorstel ingediend waarbij wordt aange drongen om reparaties zoo spoedig doenlijk vanwege de fabriek te laten doen. De voorzitter meent dat dit wat te ver gaat. Wel verdient het aanbeveling om in het belang van onze fabriek de reparaties door de fabriek te doen verrichten doch ieder moet zijn persoonlijke vrijheid kunnen hebben waar hij wenscht te gaan. De heer Wagefmaker meent dat de voor zitter het voorstel niet goed begrijpt, hij trekt de conclusie dat de heer Van Hiele meent dat indien men van reparatie aan de fabriek kennis geeft, het de bedoeling van voorsteller is dat er zoo spoedig mo gelijk iemand vanwege de fabriek komt. De voorzitter zegt dit niet uit de redactie van het stuk door den heer Van Hiele voorgesteld, te kunnen opmaken. De heer Van Hiele zegt dat de heer Wagemaker zijn voorstel begrepen heeft. De heer Moelker vindt voor deze ziens wijze veel te zeggen. Thans nu spr. weder lid van de gascommissie is, hoopt hij er invloed op te kunnen uitoefenen dat in dien er een spoedwerkje is op te knappen de gasbaas zelf de handen uit de mouw zal stekeu en niet wachten totdat er per soneel aanwezig is. De heer Van Hiele zegt dat de gasbaas door de aanwezigheid van een filter voor- Advertentiëu van I tot 4 regels 60 centsiedere regel tneer 15 cents. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. heen niet gewend is geweest deze werk zaamheden te verrichten, het is nu wel noodig dat hij, indien er om gevraagd wordt, direct gaat. De verordening wordt daarna met alg. st. aangenomen. De voorzitter zegt dat hij de verschillende opmerkingen hieromtrent heelt gehoord en hoopt dat Kamman de werkzaamheden <\e er van hem worden gevorderd zal verrichten, doch dat men daartegenover pok billijk zal zijn in zijn beoordeeling. Ki is door verschillende menschen geklaagd dat de gasbaas onhebbelijk is opgetreden, doch dan wenschte spr. te vragen wie van ons allen is steeds goed gemutst? Men kan alle menschen niet steeds tegelijk helpen en er zijn tijden dat men overladen is met werkzaamheden, en dan ook niet steeds heusch wordt behandeld, dit is spr. zelf meermalen overkomen en dan kan niet ieder zijn zelfheheersching bewaren. Met alg. st. wordt goedgekeurd het voorstel om een schuur als kolenbergplaats te ver.hurett aan de brandstoffencommissie. V. Salaris klokluider. Dit salaris is onlangs met f20 verhoogd on bedraagt thans t'00.De tegen woor- 'iige functionaris wil voor dit bedrag de Klok niet meer luiden, tenzij hij hulp krijgt van een gemeentewerkman. Nu wenschen B. en W. het oordeel van den Raad te vernemen of men hooger salaris wenscht foe te kennen of het klokluiden beperken of te doen vervallen. Na eenige discussies spreekt de Raad zich uit voor het instandhouden van het klokluiden. De heer Geluk stelt daarna voor de belooning te brengen op f 100. Hierover staakten de stemmen, zoodat het voorstel de volgende vergadering weder ter tafel komt. Besloten wordt een tijdelijke geldleening aan te gaan van f20.000 voor kasgeld. Daarna rondvraag. De heer Moelker vraagt voorziening van een bestaande verstopping van een riool aan de Waterpoort. De heer Van Hiele zegt dat de kermis weder voorbij is. Spr. was onbekend met het houden van de kermis dit jaar en hij als raadslid wist er niets van, hij acht zich daardoor miskent en had gaarne gewild dat de kermis niet ware doorgegaan. Zelfs zijn er linksche leden van den Raad die de kermis ook gaarne zagen verdwijnen. De heer Wagemaker zou gaarne verbe tering zien aangebracht in de verlichting aan het veer, door verplaatsing van de daar staande tweepits lantaarn is deze te verkrijgen. De Voorzitter zegt dat hierin verande ring zal worden gebracht. De heer Geluk zegt zich te vereenigen met hetgeen de heer Van Hiele heeft in het midden gebracht betreffende de kermis ook hij als raadslid was er onkundig van dat de kermis weer werd gehouden. De heer Goossen zegt dat hij de uit latingen van de heeren Van Hiele ~en Geluk heeft gehoord en kan mededeelen dat hij eveneens niet hekend was met het feit dat de kermis zou plaats hebben. Doch aan wie licht de schuld. Zoowel aan de linksche raadsleden als aan de rechtsche die niet met een voorstel zijn gekomen om de kermis niet te doen plaats hebben. Nemen we Ierseke als voorbeeld, daar is alleen wegens de tijdsomstandigheden de kermis eveneens niet gehouden en toen de bur gemeester werd geïnterpeleerd over het doorgaan van de kermis antwoordde deze dat geen adres bij den Raad was ingekomen dat opheffing van de kermis vroeg. Ook spr. heeft men het in het aangezicht ge slingerd dat de kermis zou doorgaan. Wat is echter het geval In 1910 is de kermis wegens tijdsomstandigheden uitgesteld, doch niet afgeschaft, waarom zegden voor standers van afschaffing dan niet, we zullen trachten de kermis afschaft te krijgen De heer Janssen zegt het voorstel van den heer Van Hiele te ondersteunen. De Voorz. antwoordt dat door den heer Van Hiele geen voorstel is gedaan terwijl bovendien de behandeling van deze zaak niet kan plaats hebben daar ze niet op de agenda staat vermeld. Dat de kermis echter is doorgegaan ligt voor de hand, er is in den Raad geen besluit tot afschaffing ge nomen en er is evenmin een adres deze zaak betreffende gepresenteerd, het gevolg was dus dat de kermis, volgens een eeuwen geleden genomen besluit moest doorgaan. Hierna word de vergadering gesloten en gaat de Raad oyer in gesloten zitting. DE TWEEDE KAMER kwam Diasdag ia openbare zitting bijeen. Aaa de orde was de interpellatie Helsdingen betreffende de salareering der ambtenaren en Rijkswerklieden, in 't bijzonder omtrent de invoering der nieuwe salarisrogeling op 1 Juli 11. Do heer Helsdingen stelde een reeks van vragen die we niet kunnen weergeven. Op de antwoorden van den Ministor komt bot aan en die kwamen op het volgende neer. De nieuwe regeling zal op 1 Jan. ingaau. De regeertng denkt zich een regeling zonder duurte- slagen, behalve een toeslag van f 20 voor hot derde en volgende kinderen. De regeering is niet bereid de nieuwe regeling voor 't personeel van post, tele graaf en telefoon met 1 Juli 11. te doen ingaan. Een hijslag van f 250 ineens aan de rijkswerklieden kan de regeering niet geven, omdat die f 250 reeda in de aanhangige wet zijn opgenomen. Do minister kau onmogelijk beloven aan loons- voorstellen, die nog moeten worden ingediend, terugwerkende kracht lot 1 Juli 1918 te geveu. De duurtetoeslagregeling voor 1919 zal zoo ruim mogelijk worden toegepast. „Men zegt" zei de minister, dat hot leven sedert het bogin van den oorlog 930/q duurder is geworden. Aaugenomon dat het zoo is het cijfer is van 't statistisch bureau te Amsterdam dan kan van de regeering, die een hoogero loonsverhooging dan 930/0 gegeven heeft, niet gezegd worden, dat zij voor haar ambte naren niet gedaan heeft wat zij kon. Do heer Helsdingen was over 't antwoord van den minister allerminst tevreden waaruit twee moties voortvloeiden, die de strekking hadden late ten opzichte der ambtenaren hun in plaats van een maand twee maanden extra-salaris voor 1919 te geven en 2e ten opzichte der rijksarbeiders aan de voorloopige loonregeling terugwerkende kracht te geveu tot 1 Juli 1918 en daarenboveu 1200 in eens extra. De heer van Ravasteijn voegde er nog een derde motie bij namelijk het minimumsalaris van volwassen rijkswerklieden te stellen op f 32,50 por week. De minister verklaarde onmogelijk verder te kunnen gaan en dus de moties niet te kunnen aanvaarden. Ze werden alle drie met vrij groote meerderheid verworpen. Hot berucht geworden Kamerlid.Mr. v.Groenendaal hij is als lid dor Kath. Kamer-club geschrapt - was tegenwoordig. Hij werd toon hij stemde, uitge jouwd en de hoer tL. M. Hermans (Kath.) riep: „Leve Limburg". De heer Wijnkoop werd benoemd tot rapporteur voor een wetsvoorstel, doch hij weigerde tegeu alle gebruiken in deze benoeming aan te nomen. Hij kreeg van den voorzitter 5 minuten om zich te verdedigen legen den heer Duijs de van de weigering kennis had gedaan. Hij was daarmee niet tevreden en er ontstond een groot tumult. Het slot was dat de heer Wijnkoop wegliep. Donderdag is de Kamer met afdeelingsarbeid begouncn. Bij Kon. Besluit is benoemd tot lid van het bestuur van den Waterkeering van het Cal. Waterschap Scherpeuisse, de heer D. Kieppe te Scherpenisse. Werkgevers-leden en plaatsvervangende werkgevers-leden voor den Raad van Arbeid in het district Goes. Lid D. Liodenbergh te 's-Heer Arendskerke, PI. lid Jac. Welleman te Krabbendyke. Lid P. van Iwaardeo te Goes. PI. lid W. P. van Page te Zierikzee. Lid P. Oosterbaau te Goes. PI. lid A. C. Walters te Ierseke. Lid C. OraDj'e Lzu. te Goes, sinds I Mei '19 te Amsterdam. PI. lid P. Chamuleau te Goes. Arbeiders-leden plaatsverv. arbeiders-leden. Lid J. A. Elink te Goes. PI. lid G. L. Noordhoek te St-Philipsland. Lid E. Kerkhove te Goes, HeereuissewegC 18a. PI. lid M. Pols te Goes, Wijngaardstraat 200. Lid P. C. van Leeuwen te Goes, Nieuwe Goes I 14. PI. lid. M. Daane te Oud-Vossemeer. J. Visser te Goes, L.P. v/i Spiegelstr. A 232. PI. Lid M. J. Braato te Goes, Station S.S. LANDBOUW. Men schrijft ou9 uit het eiland Tholen De keuring van gewassen te velde van wege de Zeeuwsche laudbou w-Maatsckappij, reeds sedert 1910 bestaande, heeft blijkbaar haar sporen verdiend; het steeds toenemend getal deelnemers «ij«t daarop. Thans wordt weer gelegenheid ge geven tot deelname, onder bepaalde voorwaarden;

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1919 | | pagina 1