IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT 1801 Zaterdag 27 September 1919. Vijf en dertigste Jaargang ÏO rui n. :un. Firma J. M. C. POT - Tholen. Publicatiën. nd, DE OUDERDOMSWET. Van onze berichtgever». BINNENLAND. 0 N D E R W li S. V I S S C H E R IJ. n dj 284 Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. (rij® Per k^ttaal f 0,65 met Geïllnstreerd Zondagsblad 11,15, franco pt post f 1,225. Voor het buitenland 90 cents, zonder Geïll. Zondagsblad. UITGAVE Telef. Intero. no. 16. dnii Inlevering van Militaire Goederen dienstplichtigen en mobilisatievrijwilligers. Burgemeester van THOLEN brengt het na- inde ter kennis Op last van den Minister van Oorlog moeten lieronder aangedaide personen de hon medege- IDOP m''ita're Rijksgoederen inleveren, met nitzon- r fig van één stel ondergoed en één paar schoenen. De landitormplichtigen, die bg de landmacht 3(jr de wapenen zijn geweest, hieronder begrepen Snder b en c bedoelde personen. Zg, die hebben behoord tot de militie te land it jaar wegens geëindigden diensttijd uit den it zijn ontslagen, zonder naar de landweer over n. Zij, die hebben behoord tot de landweer en jaar wegens geëindigden diensttgd uit den dienst ontslagen. De mobilisatievrijwilligers. s inlevering behoeft niet te geschieden door hen, zich hebben verbonden, om in geval van oitge- ;en onlusten dienst te doen bij den vrijwilligen -itorm. Zij, die in dit geval verkeeren, behooren an schriltelgk mededeeling te doen aan den imandant van het Landweerdistrict Middelburg. De inlevering heeft plaats ten overstaan van ilitaire overheid Tholen, in de bewaarschool, op 7 October 1919, if 9 uur voormiddags, voor hen wier geslachts- n beginnen met A tot en met M en vanaf 1 namiddags, voor hen wier geslachtsnamen be- m met N tot en met Z. De in pnnt 1 bedoelde personen moeten, adens verhindering als bedoeld in punt 6, op aangegeven tijdstippen persoonlijk hun militaire leren inleveren en hun zakboekje benevens het van inlevering der wapenen, indien dit werd ireikt, medebrengen. De inlevering geschiedt in burgerkleeding. Zij, die hun wapenen nog niet mochten hebben leverd, moeten zulks alsnog doen, tegelijk met inlevering der overige goederen. Zg, die door ziekte of wegens andere redenen linderd zijn persoonlijk de goederen in te leveren, «en deze onder huu verantwoordelijkheid doen eren door een anderen persoon van 20 jaar of De reden van verhindering moet worden iligd door een over te leggen schriftelijke ver- f» afgegeven door den Burgemeester of, als het i geldt, door een geneesheer. Zij, die op de in punt 2 genoemde dagen hun lire goederen niet inleveren of 'doen inleveren, wel hun goederen in zoodanigen onvoldoenden inleveren, dat ernstige nalatigheid aanwezig worden geacht, stellen zich bloot aan oproeping de wapenen of aan strafvervolging wegens aistering. 'holen, den 16 September 1919. 60 Van 27 Sept.3 October 1919 kannen gebruikt worden de volgende coupons uit de LEVENSMID DELENBOEKJES, die geen overdruk hebben no. 135 voor 31/2 ons saiker. Bij Cense en Marico ia zooder bon macaroni te verkrijgen a f 0,14 per ons. Uit de KINDERBOEKJES is geldig: Coupon no. 95 voor 31/2 ons suiker. Geldigheidsduur van couponnen der BROODKAAR TEN voor het 111e tgdvak van 28 Sept.6 Oct. 1919. De broodkaarten voor wittebrood, waarop geen W en geen nummer voorkomen zgn voor bovenge noemd tgdvak oranje gekleurd. Tholen, den 26 Sept. 1919. 16 De Burgemeester, J. W. WAGTHO. Adverteutiënvan 1 tot 4 regels 60 centsiedere regel meer 15 cents. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. g« MILITIE. bJOnderzoek betreffende voorgeoefendheid. 3 Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat Dinsdag 4 November a.s. zal aanvangen het srzoek tot het verwerven van het bewijs betref- het voldoen aan de eischen van voorgeoefend- bedoeld in art. 70 der Militiewet. Het bezit dat bewijs geeft in geval van foewijzicg aan de Qterie, de Vesting-Artillerie of de Genietroepen ;ezonderd telegrafisten en telephonisten) aanspraak ïen twee maanden korteren eerste-oefeningslijd Is geeft het bewijs aanspraak op inlijving bij het s en in het garnizoen ter keuze van den dienst- itige, voor zoover hij voor zoodanige inlijving tikt is en deze met de belangen van den dienst •vereen te brengen, loeide eischen zijn vastgesteld bg' Koninklijk van 17 Juni 1912 (Staatsblad no. 188). ihtingen omtrent deze eischen zijn te verkrijgen secretarie dezer gemeente, let onderzoek zal, zoo noodig, op twee of meer volgende op genoemden datum, worden voort- wordt gehouden in de volgende garnizoen*- UsenAmsterdam, Den Helder, 's-Gravenhage, frinchem, Breda, Venlo, Arnhem, Kampen, Leeu- 1, Assen en Utrecht, het onderzoek kannen deelnemen de militie die bestemd zijn om voor de lichting van volgend jaar bij de militie te worden ingelijfd, militieplichtigen, die aan het onderzoek wen deel te nemen, moeten zich vóór 10 October j sanmeldcn bij den Burgemeester der gemeente, |r zg voor de militie zgn ingeschreven, pij moeten bg de aanmelding opgeven in welke fteente zij aan het onderzoek wenschen deel te len. pij, die niet verblgf honden in de gemeente, waar aan het onderzoek wenschen deel te nemen, feten bovendien te kennen geven, of zij gedarende ■onderzoek voor Rijksrekening legeriDg en voeding ^chen te genieten. de militieplichtigen die zich voor het onder- aanmeldea, wordt, voor zooveel zij ter inlgving lemd zgn, later bericht gozpnden van de plaats pliteit), waar en van het tijdstip, waarop zij zich deelneming aan het onderzoek moeten vervoegen, polen, 22 September 1919. 50 Verbod Melkbrood. van Tholen maakt bekend, dat Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel ingang van 29 Augustus jl. heeft verboden het erken van melk, melkproducten en melkbestand- 3Q bij de bereiding van brood, met uitzondering klein brood en zoogenaamd luxebrood tot een licht van ten hoogste 50 gram. olen, 24 Sept. 1919, 10 Wat bedoelt deze wet? In tegenstelling met de invaliditeits- en ouderdomswet, die uitsluitend ten doel heeft steun te verleenen aan de arbeiders in dienst van anderen (loondienst) bedoelt de ouderdoms wet om belialve aan deze ook aan hen, die zelfstandig of voor eigen rekening werken en in maatschappelijke omstandigheden overeen komen met de loonarbeiders, gelegenheid te geven om te zorgen voor den ouden dag. En het is noodig zult ge zeggen want er zijn tal van //kleine baasjes," die zwoegend ond maar niet welgesteld zijn gworden. Velen hunner zuchten in deze dure tijden: //boe moet ik rond komen" en //wordt er ook voor ons nog iets gedaan Ik zal U helpen U zelf te helpen/ zegt onze Regeering en platen we dat dan doen met middeleu van den nieuwen tijd en een z.g.n. ouderdomsfonds stichten/ Daarbij blijkt de regeering bereid om jaren lang eeu aanzien lijke som in dit ouderdomsfonds te storten en hoopt op die wijze de bevolking van Nederland te leeren om voor zich zelf te zorgen. Hoe dit zal gaan In de eerste plaats begint de Staat met de administratiekosten van het fonds zelf te betalen en in de tweede plaats de kosten van de uit- keering of rente, die degenen, die op 3 Dec. 1919, 65 jaar zullen zijn en onder de wet vallen, zullen genieteu. Deze worden geacht niet meer in staat te zijn om zelf te betalen, en krijgen gratis een rente van f3.per week ingaande 3 Dec. a.s. waarvoor de Staat voor hen jaarlijks ongeveer f 12.000.000 gedurende 30 jaar beschikbaar stelt. In de derde plaats betaalt de Staat voor hen die reeds ouder dan 35 jaar zijn een bijdrage of iokoopsom, zoo groot als in verband met den bereikten leeftijd noodig zal blijken, zoodat hun op zeer goed- koope wijze een rente van f 3.per week op 65-jarigen leeftijd wordt bezorgd. Dat zulks beslist voor hen goedkoop is, zal wel duidelijk zijn als we mededeelen, dat de kosten hiervan voor den Staat zullen kunnen bedragen f 31.000.000 per jaar gedarende 3® jaar. Jonge menschen beneden 35 jaar, vallende onder deze wet, zijn wel in staat om zelf de hand aan den ploeg te slaan en iets weg te leggen voor den ouden dag. Hoeveel moet er dan worden weggelegd Wel dat hangt af van 't geen men wenscht terug te krijgen en van den leeftijd waarop men begint met sparen. Er zal gelegenheid zijn om zich op 65-jarigen leeftijd een wekelijksche uitkeering te bezorgen van f 3.f 4.f 5. cf f6.— waarvoor men, op een leeftijd b.v. van 16 jaar elke week waarschijnlijk moet betalen res pectievelijk 15, 19, 23 of 28 cent; van 34 jaar elke week waarschijnlijk moet betalen respectievelijk 39, 51, 63 of 75 cent. Vergelijken wij nu deze kosten met de pre- miën eu verdere voorwaarden van particuliere verzekeringsmaatschappijen, dan blijkt hoe voor- deelig de toetreding tot het ouderdomsfonds is. Trouwens het zal ook geen verwondering baren, als we herinneren aan de toelagen, die de Staat beschikbaar stelt, en onder de aandacht brengen, dat WINSTBEJAG HIER NIET BESTAAT. Bovendien is de Staat zonder voorbehoud aan sprakelijk voor uitkeeringen en renten. ^Solide als geen4' mogen we dus wel zeggen. z/Maar als ik vóór het bereiken van mijn 65e jaar kom te overlijden wordt dan niets terogbetaald, zoo hoor ik U vragen Jawel, bij overlijden van iemand, die drie jaar verzekerd is, hetzij dat dit plaats vindt vóór of na het 65e jaar, wordt een uitkeering gegeven aan de nabestaanden van honderd gulden. Na het 65e jaar behoeft men voor het recht op deze uit- uitkeering geen premie meer te betalen, 't Be hoeft geen betoog, hoe welkom zulk een bedrag in dergelijke omstandigheden is. Doch als ik nu eens door ziekte of door andere oorzaken blijvend geheel invalide wordt en dus niet meer kan betalen gaat het dan als bij vele particuliere verzekeringsmaatschappijen en moet ik dan verlies lijden Geen sprake van, integeudeel, in zoo'n geval behoudt men alle rechten en wordt zelfs gerekend, dat de anders verschuldigde premiën door den ver zekerde zijn voldaan. Natuurlijk heeft de wetgever er voor gewaakt dat niet iemand, die ziet aankomen, dat hij morgen of overmorgen invalide wordt vandaag tot het ouderdomsfonds toetreedt en morgeu om de uitkeering komt. Goede trouw kan niet zoo maar worden aan genomen en daarom is als voorwaarde gesteld, dat deze ontheffing van premiebetaling eerst wordt verleend drie jaar na den dag van toe- toetrediog tot het onderdomsfonds. Ook wie wel iu staat blijft, doch andere reden heeft om met premiebetaling op te houden, wordt daartoe zonder verliet te lijden in de gelegen heid gesteld. Hij krijgt een bewijs, waarop het bedrag der uitkeering waarop hij bij het be reiken van den 65-jarigen leeftijd recht krijgt, vermeld staat. Mocht hij later berouw krijgen, de zaak kan op zijn verzoek nog weer hersteld worden. Een andere maatregel van billijkheid en zoi- nigheid is het voorschrift dat degenen, die ouder dan 34 jaar zijn en onder de bepalingen der Invaliditeitswet vallen, wel kannen deel nemen aan het ouderdomsfonds, doen dat de staat voor hen niet de inkoopsom betaalt. Vol komen billijk, omdat de Staat voor hen reeds een gedeelte huDner premie betaalt aan het iDvaliditeitsfonds. Uitzondering wordt voorts gemaakt voor hen, die het niet noodig hebben. Zoo kunnen tot het ouderdomsfonds niet toetreden zij, die zelf of wier echtgenoote is aangeslagen iu de vermogensbelasting of in de Rijksinkomsten belasting boven f2000.terwijl geen vrije rente wordt toegekend aau hen, die zelf of wier echtgenoote is aaugeslagen in de vermogensbelasting of in in de Rijksinkomsten belasting boven 1 1200.——, dan wel opzettelijk en regelmatig hebben nagelaten door arbeid in de behoeften van zich en hnn gezin te voor zien. De ouderdomswet treedt met 3 Dec. a.s. in werking. Mannen en vrouwen die dan 65 jaar zijn of onder, hetzij loonarbeider of zelfstandig arbeidende (mits niet in het genot zijnde der rente volgens art 369 of 370 der Invaliditeitswet of de vorengenoemde weistandsgrenzen te boven gaande) kunnen hun gratis rente spoelig aan vragen. Van de 65-jarige loonarbeiders wordt dus niet meer geëischt het bewijs te levereu van 156 weken loondienst. Aan echtgenooten die beiden recht op een rente hebben, hetzij uit het Icvaliditeitsionds, hetzij uit het ouderdomsfonds, wordt een ge- zamelijke rente van f5 per week toegekend. Later zal nog worden bekend gemaakt hoe de rente moet worden aangevraagd en op welke wijze men tot het ouderdomsfonds kan toetreden. Belanghebbenden en hun familie en vrienden zullen dus goed doen door volle aandacht te schenken aan bekendmakingen betreffende de vrijwillige ouderdomsverzekering. Ook ambtenaren van Rijk, provincie e.d. 't zij nog in dienst, 't zij reeds gepeusionneerden, zijn hiervan niet uitgesloten. Bij den Raad van Arbeid te Goes kannen ook gratis inlichtingen worden bekomen. In een volgend artikel hopen we de ingekomen vragen betreffende de Invaliditeits verzekering te beantwoorden. voorjaar, niettegenstaande de lage prijzen, ta melijk bevredigende oitkomsten in het najaar stond de verzending bijna geheel stil. De handel in mosselen daarentegen was iets levendiger. Van andere visscherijen of andere visschers- plaatsen als Tholen, Clinge, Philippine enz. wordt niets in het verslag vermeld. UITSLAG verkoopingen en aanbestedingen. St-Maartensdijk, 25 Sept. Ten overstaan vaa notaris Meulenberg werd hedenavond alhier in 2e veiling ten verzoeke van den heer C. G. Noorn publiek verkocht: Het woonhuis met erf te St-Maartensdijk aan de West vest voor f 4120. Tot lid van de regelingscommissie tooi de paardenfokkerij in Zeeland zijn o.a. benoemd de heeren G. J. de Wilde te St-Mairtensdijk en J. Wisse te Anna-Jacobapoldtr. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. Scherpenisse. Met ingang Tan 28 dezer is het hulptelegraaf- en bulptelefoonkaetoor op Zondagen gesloten, op feestdagen zal het kan toor geopend ziju van 89 nar voormiddags. Met ingang van 1 October a.s. benoemd tot brieven- en en telegrambesteller te Tholen Pieter Hobrecht van Elsacker. De bijdragen voor de bijzondere scholen te Tholen bedroegen van wege het Rijk over 1918 f 2247,505Oud-Vossemeer School met den Bijbel f2982,20, R.Cath. school f2585,835; te Poortvliet f 1895,10 te 8t-Philipsland f 1669,78 en te Ierseke f 5620,64. Tholeo. De heer J. Lokerse, onderwijzer, al hier, slaagde deze week te Breda voor het examen voor de Hoofdakte L.O. In het jaarverslag der Provincie wordt omtreut de handel in oesters en mossels met eDkele woorden gezegd, dat die te Brninisse gedrukt was. Te Ierseke gaf de handel in oeiters in het ST-ANNALAND. Op 23 Sept. jl. werden alhier in het jachtveld van den heer Hombach met 2 geweren 71 patrijzen geschoten. In aanmer king genomen, dat dien dag zich kenmerkte door zeer ruw weer en voortdurend regen mag deze uitkomst een bijzonder succes genoemd wordennaast een goeden patrijzenstand in het veld, mag er wel op gewezen worden dat de heeren jagers als schatters toch ook wat pres teerden. In de jl. Woensdag gehouden vergadering van den gemeenteraad, die door al de leden werd bijgewoond, is vastgesteld de Verordening regelende de nitbetaling enz. der jaarwedden van het onderwijzend personeel aan de O. L. school. Benoemd werd tot lid van het Weezenarmbe- stuur de heer J. W. Elenbaas, in de plaats van den heer L. Polderman, die door zijn benoeming tot wethouder, ophield daarin zitting te nemen. In de plaats van den heer J. Goedegebunre, aan wien op zijn verzoek eervol ontslag was ver leend als ambtenaar van den Burgerlijken Stand, werd benoemd de heer F. M. Boogaard. THOLEN. Zaterdag 20 dezer had ten huize van de Wed. Bal alhier een bijeenkomst plaats van belangstellenden in de oprichting van een Coöp. bakkerij. De belangstelling was zéér groot, ruim 140 personen waren aanwezig. De vergadering wai bijeengeroepen door de heeren S. Schot B.Wz., F. Moelker en M. v. d. Berg. Eerstgenoemde opende de vergadering en zeide dat dat de ver gadering was bijeengeroepen om te zien of er te Tholen genoeg belangstelling was om een Coöperatieve bakkerij te kunnen stichten. Waar nit de groote belangstelling bleek dat zulks het geval is eu bet toonbakken verbazend duur is gesteld, hoopte spr. dat de deelname groot ge noeg zal zijo om tot oprichting te komen. De heer F. Moelker doet voorlezing van een advertentie uit de Middelb. Crt." waaruit blijkt dat te Tholen het brood 25 0/o duurder wordt verkocht dan aldaarterwijl de heer W. Baaij er op wijst dat het gewicht van het brood dat door de bakkers hier geleverd wordt 25 te licht van gewicht is bevonden. Hierna werd besloten tot voorloopige oprich ting van een Coöp. bakkerij, waarvoor zich schriftelijk 103 leden verbonden. Een der aanwezigen zeide verwonderd te zijn dat het voorloopig Bestuur nog geen inlichtingen heeft ingewonnen bij verschillende coöperaties op dit gebied, dit zou zeker in een belangrijke zaak als deze wel noodig geweest zijn. Een kostenberekening om na te gaan of de tegen woordige prijzen van de bakkers hier, wèl to hoog zijn, had dan kunnen blijken. Daarna werd een bestnur gekozen, bestaands nit de heeren P. Mol, voorz., S. Schot B.Wz., vice-voorz., F. Moelker, penningm., W. de Korte, secr. en D. v. d. Maas. De heer Mol zet uiteen het doel van coöpe ratie, die tevens in het voordeel der leden kan zijn en zegt toe dat de meest mogelijke inlich tingen omtrent andere coöperaties op bikkers- gebied zullen worden ingewonnen en dat daarna een alg. vergadering zal worden bijeengeroepen. Woensdagavond hield de Werkmansver- eeDiging El alp in Nood' in de Bewaarschool alhier haar gewone jaarvergadering. Door den Penningmeester werd rekening en verantwoording over bet afgeloopen jaar gedaan en bleek te zijn ontvangen f 637.10 en uitgegeven f 1053.95. Door de vele ziektegevallen, die voor het grootste gedeelte veroorzaakt zijn door de z.g.n. Spaansche griep waren de uitgaven zoo hoog gewordeo, Als secretaris werd herkozen dhr. C. van Eekelen en als commissaris dhr. J. Quist Ai. De Chr. Zangvereeniging „Looft den Heere" alhier, hoopt op Vrijdag 10 October a.s., haar tweede uitvoering te geven, in de Geref. Kerk alhier. Volgens het Provinciaal verslag werden met den omnibusdienst TholenSt-Maartensdijk in het eerste kwartaal 1918 nog verroerd 972 personen, maar op 1 April 1918 werd die dienst gestaakt. Tot 1 Jan. 1919 was nog een subsidie van f400 per jaar verleend door de Provincie.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1919 | | pagina 1