IERSEKSCHE EN TH00LSCHE COURANT 1800 Zaterdag 20 September 1919. Vijf en dertigste jaargang Firma i. M. C. POT - Tholen. Publicatiën. Li 'i GEMENGD NIEUWS. Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Oc rijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,15, franco >er post f 1,225. Toor het buitenland 90 cents, zonder Geïll. Zondagsblad. UITGAVE Telef. Intero. no. 16. Advertentiëntan 1 tot 4 regels 60 centsiedere regel meer 15 cents. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. ZAKBOEKJES. ele 21 i cl De Burgemeester van Tholen wijst er nog- ils op, dat dienstplichtigen van de Militie and, van de Zeemacht en van de Landweer, met groot verlof of met onbepaald (klein) cf zijn, hnnne zakboekjes dienen in te leveren, lij die dit nalieten zijn strafbaar en knnnen er de wapenen worden. bestaat kans die straf te ontgaan, wan- uog spoedig inlevering plaats vindt. Dit c' geschieden ter secretarie. Iholen, 19 September 1919. Ie Burgemeester van Tholen wijst voor hen, die half uur ca zonsondergang een rijwiel berijden, verplichting, een brandende lantaarn mede te :en. t, ten nzi rat )T,d' rvwlÖei 1' 'holeD, den 17 September 1919. 5 Burgemeester van Tholen maakt bekend» dat een termyn van steun aan gedemobiliseerden ontvangen worden a.8. Woensdagavond 7 uur den Penningmeester van het steuncomité, den heer Noske. 'holen, 18 September 1919. 8 De Burgemeester, J. W. WAGTHO. ngevolge de Invaliditeitswet moet door een ieder, loondienst is, een formulier ingevuld en erteekend worden, terwijl de werkgever de verkla- aan het slot moet invnllen en onderleekenen. ie aanmelding geschiedt ter secretarie. Nalatig* t is strafbaar volgeDs de wet. 'holen, 19 September 1919. 7 ran 2026 September 1919 kannen gebruikt den de volgende coupons uit de LEVENSMID- jENBOKKJES, die geen overdruk hebben I. 131 voor 31/, ons suiker. ij Cense en Marieo is zonder bon macaroni te trijgen a f0,14 per ons. ^Jlit de KINDERBOEKJES is geldig: pon no. 94 voor 31/2 ons suiker, digheidsduur vau couponnen der BROODKAAR- N voor het 111e tijdvak vau 28 Sept.6 Oct. 1919. e broodkaarten voor wittebrood, waarop geen en geen nnmmer voorkomen zjjn voor bovenge- md tijdvak oranje gekleurd. [holen, den 19 Sept. 1919. 16 De Burgemeester, J. W. WAGTHO. EZONDHEIDSCOMMISSIE TE THOLEN. Bij de Gezondheidscommissie zijn klachten [ekomen over eene vischdrogerij van de Wed. G. Kegge en over het houden van varkens het erf van J. van Noort, beiden te Tholen. werden ter kennis gebracht van het ge en tebestunr. Behandeld werd de bouw eener woning aan Oostpoort te St-Maartensdijk, waar de toegang de kom der gemeente slechts 4.65 M. be- isgt. Van den Burgemeester werd de toe- [ging verkregen, dat in 't vervolg op dergelijke ;en meer zal worden gelet en de boowveror- ling gehandhaafd. Aan Ged. Staten is verzocht ene aandacht aan dit onderwerp te wijden. Door de Commissie ii bij de Gemeentebe ren op het eiland Tholen aangedrongen op 1 in behandeling nemen van het ontwerp >er nieuwe bonwverordening, welk ontwerp ir twee jaren door de Commissie was inge- iden en dat allerlei bepalingen bevat, welke :er aansluiten aan den tegeuwoordigen tijd. Aan de Gemeentebesturen van Poortvliet en id-Vossemeer werd mededeeliog gedaan van tbouwingen in hunne gemeenten zonder ver- aning en in strijd met de verordening. Tenslotte werd advies uitgebracht op eenige nvragen om bouwvergunningen te St-Maar- isdijk. LANDBOUW. Chilisalpeter en Norgesalpeter. Onder de verschillende stikstofhondende mest- iffeo, die het moeten opnemen tegen het Chili- peter, is het Kalksalpeter of wel Norgesalpeter, I meest bekend. In uitwerking en dus in arde, komt het Chilisalpeter zeer nabij. i»r aanleiding van reeksen proeven op allerlei wassen is de stikstofwaarde van het Norge- ipeter dan ook op 0.96 van die van het Chili— peter bepaald. Bij de bekende vergelijkende oeven van Professor Schneiderwind, die ge rende 3 jaren de uitwerking van Chiiisalpeter, 'aveltnre ammoniak, Kalkstikstok, Stikstofkalk Kalksalpeter heeft vergeleken won het Chili- Ipeter en bleek dit de meest voordeelige stik- 'fmest te zijn, maar werd toch het Norgeaal- tet genoemd als het meest het Chilisalpeter in waarde nabijkomend. Iutusschen is de vorm, waarin het Norgesalpeter ons door den handel wordt aangeboden nog altijd niet de gewenschte. Bet is zeer bygroscopisch, d. w. z. het trekt gemakkelijk het water uit zijn omgeving tot zich en dit heeft vaak tengevolge, dat het Norge salpeter in vochligen toestand verkeert. Voor de verzending iB dit een lastige eigenschap. Het kan n.l. daardoor moeilijk in balen of zakken maar moet noodzakelijk in vaatjes verzonden worden. Zoodra men het ontvangen heeft, moet men het gebruiken. Door bewaring vermindert het in waarde. Zeker, men kan het op droge plaatsen met droog stroo bedekkeu, maar even gemakkelijk als met Chilisalpeter gaat dit niet. Het feit, dat het Norgesalpeter zoo gemakkelijk water aantrekt, maakt dat het nog altijd weinig gebruikt wordt. Als men Chilisalpeter kan krijgen neemt men geen Norgesalpeter. De vliegerij. Fokker ging naar Doitschland, waar hij als technisch ingenieur belangrijke verbeteringen bij den vliegdienst invoerde. Maar hij keerde terug en bleef Nederlander. Dat mag niet gezegd worden van Frits Koolhoven, technisch directeur van de B. A. T. te Londen en van geboorte ook een Hollander. Koolhoven ontwierp in 't geheel reeds 17 nieuwe typen vliegmachines. Twee dezer typen vond men op E.L.T.A. Ook werd geëzposeerd een B. A. T. Bantam, een slank en sierlijk jachttoestel van enorme stijg- kracht en SDelheid. Wat den sierlijken vorm aangaat en de heldere kleuren (wit en zwart met rood-zwarte banden eu een roer in de kleu ren der Geallieerdenrood, wit en blauw), daarover heeft een geestig Engelsman gezegd, dat 't precies een mooi Hollandsch kalf is wit en zwart. Als ik zoo'n toestel in de lucht zie wentelen en draaien, denk ik aan zoo'n dartal Hollandsch kalf, springend en bnitelend op de vette wei! Een tweede vliegtuig, is een eenpersoons sporttoestelletje van minimale afmetingen, 'tls zeker 't kleinste vliegtuig der aarde en heet B. A. T. Crow (kraai). Het kleine ding kan 120 K.M. per nor afleggen. Koolhoven heeft ook handelsvliegtuigen laten bouwen, waarmee tevens de post kan vervoerd worden. Straks, lezen we, eventjes uaar Indië, niet meer met de boot, die er een week of vier over doet. Men bespreekt een plaats in een passagiers-vliegtuig der luchtlijn Amsterdam— Batavia. De machines zijn ingericht voor ver blijf en kantoor. De directeur en zijn secretaris stappen in het vliegtuig, doen zaken af ooder de reis, telegrafeeren draadloos en ontvangen draadloos berichten en zijn binnen zes dagen in Batavia. Is er een conferentie noodig tusschen de Hollandsche en de Indische directie, dan komt men van beide kanten halfweg, handelt de zaken af en keert weer terug. In een week uit en thnis van b.v. Aden I Waarom niet? Alles is mogelijk tegenwoordig! Valsche zilverbons. In omloop zijn gebracht, valsche zilverbons van f 1.serie A M S No. 20510, waarop zich in afwijking met de goede bons, bevindt een bruin plekje of wel een opstaand uitvloeisel boven de afscheidslijn die voorkomt, eu zulks ter plaatse in de afscheidslijn circa '/i cil- boven de letter A in woorden „Koninkrijk der Nederlanden." Een dominee, die „er uit" wil. Een dominee, die „er oit" wil nit zijn ambt, bedoelt hij, omdat dit hem geen bevre- diging, in elk geval geen brood geeft be klaagt zich in de H. P., dat een predikant in een maatschappelijk bedrijf zoo moeilijk plaatsing vinden kan. Meesters in de rechten en officieren zijn voor alles bruikbaar, maar geen handelsman, die zich respecteert, geen ambtenaar aan een ministerie zal het wagen met een dominee in zee te gaan. Waarom toch f Daar wordt na geroepen om arbeid, en daar zijn (ik ben er zeker van) velen onzer, die graag werken willen. Zonden ze dan zulke slechte arbeiders zijn Is er vau hen minder te verwachten dan van de meesters in de rechten en de officieren Hebben ook wij predikanten niet onze academische opleiding, die waarborg mag geven voor algemeene ontwikke ling en beschaving P Heeft ons ambt niet mee gebracht, dat we omgaan met hoog en laag, met arm en rijk, met jong eu ood Zijn we niet door datzelfde ambt geworden psychologen van de praktijk, daar we immers dagelijks om gaan met de roerselen der meuschelijke ziel, die we aanschouwen in ons huisbezoek, die we,ver werken in onze preek, en is ieder het er niet roerend over eens, dat zielkennis en ziel kunde onmisbaar zijn voor het slagen van eiken arbeid P En zonden deze mannen, uit hnn ambt meedragend hnn' moreelen godsdienst en hun godsdienstige moraal, niet voor menig werkgever of chef zeer begeerenswaardige medewerkers zijn, op wier plichtsgevoel, ijver en toewijding onver deeld gerekend kan worden P „Maar och, een domineeik zie het lachje, ik hoor den klank der woorden weer. Voor sommige mensehen is een dominee nn eenmaal niet veel meer dan een droomer en dweeper, die in het maatschappelijke leven dwaze diDgen zon gaan doen. Nogmaalswaarom toch De slagboom voor de domineet mag wel een weinig opgelicht. De geluksdroom veratoord. De Oproerige Krabbelaar van Het Volk geeft het volgende schetsje Ons dienstmeisje gaat trouwen. Zij ie 'n beat kind, en vervuld van 't jonge geluk. Haar bruigom heeft 'n goede betrekking bij de ge meente. Natuurlijk beleren wij alle toebereid selen voor het nieowe gezinnetje mede: Wij bewonderen de staande klok. Wij geven mee ningen over veeren bedden en ijzeren matrassen. En wij kiezen zorgvuldig het tafelkleed en het theeservies. Dan doen wij ervaringen op over het roofdier, dat huisbaas heet. Haar zuster gaat verhuizen. Die komt in het huis ran d'r vader, die naar elders is vertrokken. En ons bruidje komt in het huis van de zuster. Maar dat dachten we maar.... Want als de nieuwe meubeltjes te prijken staan in het afge- poetste verdiepinkje, en het bruidje straalt omdat alles zoo in de puntjes klaar is, dan verschijnt de hokkenbaas en eischt koutant honderd gulden op. Zij zijn nieuwe huurders. Hij heeft dB macht er hij stikt in de gegadigdeo. Dit laatste helaas slechts beeldsprakelijk. Honderd galden.... Hij kent zijn gasten. Het bruidspaar is millionair in idealen, maar aan gezien ze nooit gestolen, gewoekerd, gepatserd hebben enkel maar gewerkt nou ja, ge werkt, wat brengt dat op hebben ze precies d'r spaarpot opgebruikt met meer dan beleid, om alles te kannen koopen, wat hnn jong gelnk omgeven zou. fins wordt het mooie verdiepinkje weer leeg gehaald, en de schatten moeten verplaatst naar 'n ijlings opgedoken, schamele huurkamer. Niets gunt het achnim der menschheid zijn slachtoffer, óók niet den stillen glans van 'n paar blijde bruidsdagen. De Anti-duurte-beweging. Allerwege in den lande wint de auti-duurte- heweging veld. De Haagsche inkoopvereeniging telt thans reeds meer dan 2000 leden. De artikelen worden in het groot rechtstreeks in het buitenland betrokken en tegen prijzen die de helft of een derde beneden winkelprijs zijn, aan de leden verstrekt. Een Haagsche broodbakkerij heeft reeds aan geboden den leden brood te leveren tegen een korting van circa 10 procenteenige schoen reparatie-inrichtingen willen voor de combinatie werken tegen een prijs welk een galden goed- kooper is dan de thans gevraagde. Gaan de winkels algemeen tot meer ordente lijke prijzen terug, dan zal de combinatie niet meer rechtstreeks inkoopeu en het bestuur alleen controleerend toezicht houden. Das als het ware voorbehoedend optreden. Te Haarlem hebben verschillende organisaties, totaal 23.000 leden tellende, ook een anti- dnurte-combioatie gevormd. De regeering moet genegen zijn tot moreelen en financieelen stenu. Te Groningen is eveneens een inkoopvereeui- ging opgericht met de bedoeling om over de geheele provincie afdeelingeu te vormen. Keeds vóór de oprichtingsvergadering had de margarinefabriek Jurgens aangeboden, margarine te verkoopen tegen 15 pet. korting, plas nog één pet. raar coutante betaling. Een andere handelaar kwam met voorstellen riech en andere levensmiddelen 25 pet. lager te leveren dan de tegenwoordige prijzen. De anti-dnurle-bewegiog heeft atzoo reeds allerwege succes. Te Utrecht is vergaderd geworden, om te komen tot oprichting van een comité, dat over het geheele land werkzaam zal zijn in bovengenoeinden geest. Leeftijd en echtsoheiding. In Zwitserland heeft men een interessante statistiek gepnbliceerd, die den invloed weer geeft, welke het leeftijdsverschil der echtgenooten uitoefent op het huwelijk. Het kleinste aantal scheidingen heeft plaats (131 op 100.000 hu welijken) als de man 210 jaar onder is dan de vrouw. Is de echtgenoot echter meer dan 10 jaar ouder, dan stijgt dit getal tot 180, zijn man en vrouw even oud, dan bedraagt het aantal scheidingen 190 per 100.000. Het nood- lottigst is echter, als de msn jonger is dan de vrouw. Dan telt men 226 scheidingen. Rusland wordt aan zichzelf overgelaten. De intergeallieerde Baad heeft de Britsche politiek van ontruiming van Rusland goedge keurd. Zij vereenigen zich, met het beginsel, dat Rusland zelf maar voor zijn eigen redding moet zorgen, als het maar niet zich bemoeit met de rechten en vrijheden van zijn buurstaten. Men verwacht daarvan een uiteenvallen der Bolschewiekscbe partijen en legers. Doch in Finlsnd msskt men zich ongerust over den vrede dien Esthland sloot, daar na Bolschewieksche troepen vrij komen. Daarom wordt er door de Finsche pers op aangedrongen, dat ook Finland vrede met Lenin zal sluiten. De buit, welke te Kieff is gemaakt is ontzsg- gelijk. Ttlrijke bolschewistiesche commissarissen, die niet de vlucht had kannen nemen, zijn gevangen gemaakt. De herovering van Onege op de bolschewiki is gevolgd door berichten over vtrdere successen in de provincie Archaogel, tusschen Moskon en de Wolga en in de oorlogstreek van Koltchak. Einde van den zomertijd. In den nacht van Zondag 28 op Maandag 29 Sept. krijgen we het geleende nur terng. Zondagavond 28 Sept. moeten klokken en hor loges een nar teruggezet worden. We hebben dan weer normalen tijdnog vóór halfzeven 'e avonds donker. De tijd der lange avonden breekt aan. Woonwagens en woonsohepen. Er zijn nieuwe wetten en regelingen op 't bewonen van woonschepen gekomen, die, streng doorgevoerd, wel groote opruiming ouder deze woongelegenhedeu zullen handen. Dat de rege ling nogal streng is, blijkt nit 't volgende: De bewoners van woonwagens eD woonschepen moeten voldoende middelen van bestaan hebben. Zij mogen niet in aanraking komen met justitie of politie. Zij moeten hun kinderen naar ver mogen opvoeden, inzonderheid deze zooveel mo gelijk onderwijs laten ontvangen. Is 0. a. aan deze eischen voldaan, dan zal vergunning kunnen worden verkregeu, waarop de wagen of het schip als woning of nachtverblijf mag worden gebruikt door allen die op die vergunning zijn vermeld. Worden deze voorschriften niet nageleefd dan kan wagen of schip in beslag genomen of ver nietigd worden. Hondsdolheid. Te Borger (Dr.) deden zich onlangs hij een hond teekenen van hondsdolheid vooreen hondje, door het verdachte dier gebeten, werd eveneens aangetast. In verband daarmee zijn nu in het dorp totaal reeds 23 honden gedood, terwijl, naar het N. v. b. N. meldt, het bevel is uitgevaardigd, dat er geen losloopende honden in 't veld of op straat mogen komen. Eenigszins bedenkelijk is, dat ook sommige inwoners zich niet vrij weten van deze ziekte. Er zijn althans reeds een viertal personen naar Utrecht ter behandeling vertrokken over enkele andere patiënten wordt nog gecorrespondeerd. Inmiddels heeft de inspecteur van gezondheid zich door een persoonlijk bezoek aan het dorp van een en ander op de hoogte gesteld. Het Bolsjewisme. De Russische correspondent van de N. Rt. Ct. is te Moskon geweest. Bij heeft er allerlei gewaagd* avonturen doorgemaakt, maar er tevens heel wat gezien «n gehoord. Dit bleek hem wel, dat ondanks de stge- ningen van het bolsjewisme soowat iedereen klaagde over de schrikbarende duurte en het gebrek aan brood. Het is merkwaardig zooveel bedelaars men op straat ontmoet. En men zou misschien denken, dat er in een bolsjewistiachen staat geen arme menschen zonden zijn, tenzij de een of andere bourgeois die niet werken wil. Masr de meeste bedelaars zijn kinderen en oude arbeiders. Dat is weer een sprekend staaltje van de onmacht der bolsjewilische leiders om hnn eigen wetten uit te voeren, wint door den arbeidsdwang, d* kinderverzorgingswetten en de ouderdomspen- sioneering moest de noodzakelijkheid om te be delen absoluut uitgesloten zijn. De bolsjewiki zijn werkelijk geen barbaren hnn leiders doen al hnn best om de zaak voor elkaar te krijgen, maar bet zijn en blijven hopeiooze idealisten en daardoor begaan zij een misdaad aan hun eigen volk dat het slacht offer wordt van hun volslagen achteloosheid om ook maar één wet werkelijk in daden om te zetten. Zij hebben verder rekening te houden met de praktijk en menschelijke natuur. Het communisme is een fiasco gebleken, kon niet anders dan een fiasco zijn. Wanneer van staatswege alles geregeld moet worden, dan men heeft toch altijd met menschen te doen weet men wel waar het op uitloopt. In Moakoa zijn alle winkelt gesloten. Er bestaan alleen z.g. regeeringsverkoophuizen, waar slechts op

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1919 | | pagina 1