Advertentiën. Stations-Koffiehuis, burger woonhuis Attentie s.v.p. 1.8950 H.A. weiland voor afbraak: nette dienstbode. Accumulatoren een flink meisje. Kerknieuws. Van onze berichtgevers. Burgerlijke Stand. Marktberichten. NIEUW Café Réstaurant, L. P. A. OOMS—Janssens. Een ruim goed onderhouden verhoogd tot 15 cent per stuk een Keet en Varkenshok, TE KOOP AANGEQODEN van 60—240 Amp. uren. tekst en ?an serie en nummer, die bij de echte bons zwart iszij missen het watermerk, terwijl het papier gladder is. Gesnapt. Een rechercheur te Rotterdam ging het post kantoor binnen en liet zijn fiets, naar het scheen, onbeheerd staan. Dadelijk sprong een fietsdief toe, maar het was er juist om begonnen dezen en een tweeden dief te vangen. Een tweede rechercheur, die onopgemerkt de wacht hield, greep den fietsdief in den kraag. Uit brieven, die hij bij zich had, bleek, wie zijn maat was. Bij huiszoeking aan dat adres werd nog een tweede gestolen fiets gevonden. Beide fietsdieven werden ingerekend. Geen liefhebbers. Te Spaarndam is geen der raadsleden bereid het wethouderschap te vervullen. Noch na herhaalde stemming, noch na schorsing der vergadering voor onderling overleg, noch op verzoek van den burgemeester, verklaarde zich een hunner daartoe bereid. Te Culeinborg is proces-verbaal opgemaakt tegeu een vrouw, die gernimen tijd haar werk ervan maakte betalingen te doen met centen, die met zilverpapier waren omwikkeld, en welke zy dan als kwartjes uitgaf. Do Koningin naar Indië? Een Renter-bericht uit Batavia meldt nog dat een commissie is gevormd, waarbij zich de voornaamste vertegenwoordigers van deö handel en alle inlandsche vorsten hebben aangesloten met de bedoeling om bij Hare Majesteit de Koningin er op aan te dringen, om zoo spoedig als mogelijk is een bezoek aan Nederlandsch- Indie te brengen, ten einde de banden die de koloniëu met het moederland verbinden, nauwer aaD te halen. Volgens nadere berichten van de N. R. Ct. zal voorts een eere-comité gevormd worden, waarin verschillende vorsteü, regenten, ambte naren, officieren, journalisten, en particulieren zullen uitgenoodigd worden zitting te nemeD, terwijl de hoofden van het gewestelijk bestuur en de burgemeesters zijn aangezocht in de voor naamste plaatsen subcomité's te vormen voor het inzamelen van adbaesiebetuigen. Te Dargerdam is een Nederlandsch water vliegtuig neergestort, de bestuurder luit. ter zee 2e kl. A. Hekman is gedood. De vertrouwelijke Belgische nota. We weten nu zoo ongeveer, wat we aan de Bel gische regeering hebben. Terwijl we in goed ver trouwen geloofden, dat het gevaar van het Belgische annexionisme zoo goed als bezworen was nu ja enkele schreeuwers uitgezonderd, maar dat waren immers onverantwoordelijke, niet-officieele personen blijkt het, dat ook de Belgische regeering als zoo danig wel degelijk achter de schermen zat en die annexionistische beweging met weerzinwekkende middolen in de hand werkte. Enkele dagen geleden werd in de pers afgedrukt een „vertrouwelijke" dienstorder, welke de Belgische regeering aan haar Groot Algemeen hoofdkwartier zou hebben gezonden en waarin verschillende wenken en opdrachten worden gegeven betreffoude het „be werken" van de bevolking der Nederlandsche ge bieden, waarop België aanspraak meeut te mogen maken. Het stuk zag er zoo betrouwbaar uit, dat onze regeering te Brussel inlichtingen liet vragen. Blijkens een thans officieel door onze regeering ge publiceerd bericht heeft de Belgische regeering in antwoord daarop den volledigen tekst van bedoelden nota toegezonden. Er blykt hieruit ten eerste, dat de Belgische regeering inderdaad een dergelijke dienstorder heeft uitgegeven, terwijl men in de tweede plaats mag aannemen, dat de inhoud vrijwel met het door onze pers gepubliceerde overeenkomt, 't Eenige dat ten gunste van de Belgische regeering kan worden aan geroerd is, dat het stuk niet ge 'ateerd is 3 Juli, maar 20 Mei, waaruit kau blijken, dat zij deze dienstorder uitvaardigde nog vóór de beslissing der groote mogendheden op 4 Juni, dat bij de her ziening der tractaton van 1839 territoriaal ons land ongeschonden moest blijvon. Bij welke beslissing zij zich neerlegde. De Belgische regeering mag voorts welbedenken, dat volstrekt niet alle Belgen in dezen eensgezind achter haar staan. Dat blijkt wel uit wat de Volksgazet het orgaan van de Belgische werkliedenpartij, schrijft. Het maant don Belgischen minister van buiten- landsche zaken aan om kleur te bekenuen, eu schrijft verder Ofwel is de annexionistische geweldpolitiek ook zijn politiek, en dan weten wij wat wij aan hem hebben. Ofwel is hot andersom en dan staat hij voor de keus zich te ontdoen van deze annexionistische ele- elmenteu, of de verantwoordelijkheid te aanvaarden van een politiek die niet de zijne is. Hot is meer dan noodzakelijk, dat er in dit alles klare wijn geschonken worde, en in deze kunnen wij ons te vreden stellen met diplomatieke knepen of verklaringen die niets en alles zeggen. Het Belgische volk wil klaar en duidelijk weten welke politiek er door onze regeering tegenover Nederland gevoerd wordt. Is het de politiek van annexionisme, van impe rialistisch geweld, dan mag onze minister van buiten- landsche zaken, en zoo noodig onze regeering, verwachten, dat zij ons op hun weg zullen ontmoeten. Hot blad herinnert aan de verklaring, af gelegd door den socialistischen minister Vander velde op het Belgische socialisten-congres, waarbij deze o.a. zeide „Ik protesteer tegen het beweren, dat officieele propaganda gemaakt wordt aan de Hollandsche grensgemeenten, dat gebeurt niet. En het bewijs dat zulks niet gebeurt, vindt ge in het aanblijven als minister van Wauters, Anseele en ik zelf. Wij zouden geen deel willen uilmaken van een regeering die vreemde volkeren aanziet als een kudde vee, waar men naar goeddunken over kan beschikken. Dat er personen zijn die drijven naar annexionisme is waar, en ik vind hunne politiek verderfelijk en keur ze beslist af. Dat is klaar en duidelijk. Ik houd er aan te verklaren dat noch officieel, noch officieus de regeeriug deelneemt aan annexio nistische politiek." Dat een dergelijk beweren in ons land met een schouderophalen wordt begroet, is niet meer dan natuurlijk. De feilen die zich, voornamelijk in Lim burg, voordoen spreken voor zichzelf en dat ook Nederlanders aan dergelijk gedoe meedoon eu nog wol het Limburg's Tweede Kamerlid mr van Groe- nendael, is meor dan ergerlijk. Dit hoer heeft zich in Frankrijk gevestigd en schijnt de Belgische Re geering te hebben wijs gemaakt dat de overgroote meerderheid van Limburg er naar snakt om Belgisch te worden. Nu dit heerschap echter eens nader aan den pols wordt gevoeld, beweert hij van niels te weten, want hij leest den laatslen tijd geen couranten meer 1 Thans maakt een der vrienden van dezen mijnheer een brief van hem openbaar, waarin hij geschreven heeft dat indien er in Limburg eens een volksstem ming wordt gehouden het blijken zal dat het over groote deel der Limburgers Belgen wenscht te worde». Natuurlijk maken de uitlatingen van den heer van Groenendael in het buitenland veel indruk, te meer waar hij Kamerlid is. Overigens is echter het grootste deel van het Bel gische Volk het niet eens met hun Regeering en dit zijn voornamelijk de Vlamingen, die in hun cou ranten erg te keer gaan tegen hun regeering. De annexatielust is aangewakkerd door de Franschgezinde bladen, die tolkens weer aandringen op teruggave van het „afgestane" Limburg en de Schelde willen hebben en liet is jammer genoog dat hiertegen van Hollandsche zijde nimmer iels is gedaan, zoodat de openbare meening vrijwel is vergifligd. De internationale politiek zal echter in deze kwes ties ook wel meespreken en gezien het geschreeuw dat in verschillende Belgische bladen opgaat omtrent deze kwesties zouden we haast geneigd zijn te be weren dat de Belgen zelf inzien hun pleit te hebben verloren. gevlogen. Daar is tegelijkertijd de R 32 aan gekomen en beiden luchtschepen koersten er rond. Daarna zijn beiden Daar Engeland terng- gekeerd, de R 82 vloog over Botterdam, de B 38 werd niet meer waargenomen. Op Elta wordt veel gebruik gemaakt van vliegtochtjes eo dit lokt veleu uit eeo reis naar Amsterdam te maken om eens de luebt in te gaan. Ook een drietal inwoners onzer gemeente hebben een luehtreisje ondernomen, n.1. onze burgemeester de heer J. W. Wagtho en diens dochters, de dames Tine en Mien Wagtho. IERSEKE. Mejuffrouw zuster Kok, laatst te Woerden werkzaam, is door de Ver. voor Christe lijke Wijkverpleging alhier benoemd (tijdelijk) tot wijkverpleegster. Zij is reeds in funetie ge- treden. STAVENISSE. L.l. Vrijdag hielden de onder wijzersfessen) nit het arrondissement „Tholen" in een der zalen van .Tbalia' te Bergen op Zoom hun jaarlijksche algemeene vergadering. Bnim 90 personen waren opgekomen, waaronder ook de heer K. Brants, Distr. Sohoolopziener. Na opening en verwelkoming door den Voor zitter Mr. Wagtho en lezing der notulen enz. van de vorige vergadering werd het woord ge geven aan Dr. J. B. Callenbach uit Botterdam. De begaafde spreker behandelde in een prachtige rede de dichters Cats en Bevius. Door een tal van aanhalingen nit beider werken vernam men bet vele schoone, dat bij beiden te vinden is, maar ook de verschillen tusschen beider werken. Jammer is het, dat de pennevruchten van den dichter Revios zoo weinig bekend zijn. Daarna werd nog vastge steld een reglement voor de regelingscommissie der jaarl. algera. verg. onder leiding van den heer vau Rooijen, met pianobegeleiding van den heer Kabbedijk werden daarna verscheidene nationale en auiere liederen door eenige dames eu heeren gezongen. POORTVLIET. Naar men verneemt heeft zich alhier een geval van nekkramp voorgedaan met doodelijken afloop. ST-MAARTENSDIJK. De heer F. C. Bazen alhier is benoemd tot ambtenaar ter secretarie te Menaldum. THOLEN. De heer L. K. van Dijk, hoofd der Openb. School te Tholen, is beooemd tot lid van den Voogdijraad te Zierikzee. Ook hier bemerken we dal te Amsterdam de Internationale Lucbtvaarttentoonstelling wordt gehouden. Meermalen zien we hier een vlieg machine overkomen, terwijl hier Donderdag een Engelscll luchtschip, waarschijnlijk de R 33, die van Engeland komend naar Amsterdam is PREDIKBEURTEN, THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur ds. de Mol Monconrt, nam. 2.30 nar ds. Van Luttervelt. Doopsbed. Geref. Kerk voorm. 10 oor en nam. 2,30 uur ds. O. D. Eerdmans em. pred. te Bussnm. Geref. Gem. voorm. 10 en 's avonds 6.30 ds. Janse, nam. 2.30 leeskerk. Ned. Protestantenbond Afd. Tholen: GEEN DIENST. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk, voorm. 10.30 leeskerk en nam. 3 uur ds. Verschoor. Geref. kerk, voorm. 10,30, nam. 3 en 's avonds 7 our leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv, kerk, voorm. 10,30 en nam. 3 uur ds, Lagendijk. Gerei, kerk, voorm 10,30, nam. 3 nor en 's avonds 7 uur leeskerk. ST-MAARTENSDIJK. Ned. Herv. kerk, voorm. 10,30 ds. Verschoor te Poortvliet en nam. 3 nur ds. Kievit te Benschop Geref. kerk, voorm. 10,30 nam. 3 eu 's avonds 6.30 nnr leeskerk. STAVENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 10,30 Ds. Kamsteeg en nam. 3 nar leeskerk. Oud Geref. kerk, voorm. 10,30 nam. 3 en 's avonds 6,30 sur leeskerk. ST-ANNALAND. Ned. Herv. Kerk voorm. 10,30 leeskerk door dhr. S. M. v. d. Bel, nam. 3 nnr ds. Kamsteeg te Stavenisse Geref. kerk, voorm. 10,30, nam. 3 en 's avonds 6 uur leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. kerk, voorm. 10.30 ds. I. Kievit, van Benschop, nam. 3 uur ds. Van Griethoyzen. Geref. kerk, voorm. 10,30 en nam. 3 uur ds. Staal 's avonds 6.30 leeskerk. IERSEKE. Ned. Herv. kerk voorm. en nam. ds. Boer. Geref. Kerk, voorat, en nam. ds. Meyer Chr. Ev. Gem., voorm. en nam. en 's avonds ds, Bromet. Oud Ger. Gem. voorm., nam. en 'i avonds Kersten. 24 j. jd. Huibrecht Adriaan Eleibaai, 21 j. jm en Josina Camelia van Luijk, 18 j. jd. Geboren Maria Cornelia, dv. J. Slager en A. Goedegebnure. Sara, dv. D. van Beveren en L. A. C. Capelle. Hendrik, zv. A. Rijnberg en F. Keur. Adriana Cornelia, dv. J. M. van der Klooster en L. C. Ridderhof Adriaan, zv. C. J. Polderman en K. M. van der Vliet. Jannetje, dv. J. Moerland en H. C. Pape. Wilhelmina, dv, W. van Vossen en D. van den Boogaart. Jan, zv. J. D. Kodde en C. J. Weijler. Cor nelia Johanna, dv. W. Fase en T. L. Snoep. Mattheus Hendrik, zv. A. B. van Dijke eu C. den Engelsman. Pieler Jacobus, zv. J. J. Ridder- bof en M. van Oudenaarde. Overleden Marinus Qnist, 84 j. weduwnaar van Johanna vaD Weizen. Cornelia Slager 40 j. echtgenoote van Cornelis Boogaard, 43 j. echtgen. van Dingena Lena Elenbaas. Elizabeth Aberdioa, 16 m. dv. W. van Vossen en S. M. Moeliker. Gemeente OUD-VOSSEMEER over de maand 1919. GeborenAnthonij, zv. I. van Daalen en P. Jagt. Marinua Bondewijn, zv. M. P. v. d. Stel eu J. de Graaf. OverledenKrijn van As, 83 jr. echtgen. van J. van Ast. Jannetje Huberdina Uijl, 5 mnd. dv. L. Uijl en M. Uijl. Wilhelmina de Jager, 79 j. wed. van J, K. Geuze. Korneliz Marinus Lnijks 67 j. echtgen. van M. C. van Akkeren. Hendrik Ernst van der Jagt, 1 j. zv. J. v. d. Jagt en L. J. den Engelsman. GehuwdCornelis van der Klooster, 22 j. en Johanna Lindhont 21 j. Gemeente STAVENISSE over de maanden Jnli en Aogustni 1919. Geboren Johanna Cornelia, dv. H. vau Vonen en J. van 't Veer. Gerrit Pieter, zv. Jae. Hoek en J. J. Moerland. Jan Cornelis, zv. Mars. Moerland en A. M. van Beveren. Maatje, dv. Corn. M. Dorst en G. E. Quist. Overleden Levenloos aangegeven kind van J. J. Wesdorp en H. Lnijk. Jacobus van Putte 91 j. echtgen. van C. J. Luijk. Gebnwd Jan Willen Hage te Seherpenisse 26 j. jm. en M. Anth. v. d. Slikke 25 j. jd. Jan Adriaan van Beveren 28 j. jm. en Pieter- nella de Rijke 28 j. jd, 'Gemeente SCHERPENISSE over de maand Aug. 1919. OverledenCornelia de Wilde 88 j. wed. van D. de Graaf. Geboren Pieter Cornelis, zv. C. L. Goede gebnure en Jannetje van As. Gemeente THOLEN van 512 September. Geboren Arentje, dv. I. Struijk en v. M. Slager. Jacob Anthonie, zv. W. de Korte en v. C. C. Polderman. Janna Francina, dv. H. A. Kegge en J. F. de Klerck. Gemeente ST-MAARTENSDIJK over Augustus 1919. Ondertrouwd: J. C. van Kleef, jm. 33 jr. en A. P. de Wit, 29 jr. GetrouwdA. C. Heijboer, jm. 47 jr. en E. J. de Viet, jd. 40 jr. J. M. de Graaf, jm. 22 jr. en L. v. d. Hoek, jd. 21 jr. M. P. Stout- jesdijk, jm. 22 jr. en J. Stonten, jd. 21 jr. M. Hartog, jm. 22 jr. en M. J. van Gorsel, 19 jr. GeborenLeendert, z.v. J. Luijk en van H. C. v. d. Ree. Adriaan, z.v. J. A. Seherpe nisse en van A. Kloet. Catharina Gesina Lonisa, d.v. W. C. Baaij en van L. P. Greijs. Overleden: K. H. van de Velde, 66jr.,echt genoote van K. J. de Fouw. Maria Adriana, 35 jr. ongeh., dochter van A. Seherpenisse en van A. de Graaf. Gemeente IERSEKE van 511 Sept. Ondertrouwd: Johannes Nienwdorp 26 j. jm. te Kruiningen en Adriana Johanna Huige26j. jd. Cornelis Siebns 38 j. gesch. echtgen. van Theodora Aleida Keizer en Wilhelmina Jacobs Hatersel, 28 j. jd. Marinus van den Brink 20 j. jm. te Barneveld en Jannetje Nieuwenhnize 20 j. jd. GeborenAdriaan Cornelis, zv. Philippns Pekaar en Catharina Magdalena Kosten. Gemeente POORTVLIET Augustus 1919, Gebaren: Adriaan Marinus zv. Marinna Cor nelia Goudzwaard e.v. Maatje Jozina van Oudenaarde. Gemeente ST-ANNALAND van 1 Jnli tot 1 September 1919. Ondertrouwd: Willem de Wijze, 23 j. jm. van Oud-Vossemeer en Jacoba van Dijke, 23 j. jd. GehuwdNicolaas van Rooijen, 24 j. jm, van Hazerswonde en Lena Dingena Groenewege, THOLEN 18 September 1919. Eieren 11 cent per (tak. Boter fl.50 per pond. Veilingsvereeniging „De Eendracht" te Tholen. Veiling van 10 Sept. 1919. Jutten le soort v. f 0.2S5 tot f 0.28 9 2e 9 #0.10 f 0.17 Br. d'Amanlis le 9 9 0.20 ar 2e 9 9 0.126 ar Br. de Merode le 0.12 if 0.26 «r 2e r 9 9 0.10 ,0.12 Zomer Bergamot le ,0.12 9 2e ir ff 0.08 Seigneur d'Esperen le 9 #0.21 ,0.28 t 2e 9 0.15 ar 0.18 Duchesse Williams le 9 r m 0.13 0.18 9 9 2e 9 ##0.10 Br. Hardy le 9 0.185 2e 9 f 0.10 Clapp's favorite le 9 0.25 g 0.25 i 2e 9 #0.17 0.21 Citroenappel le 9 r 0.09 i 0.15 2e 9 0.06 0.08 Jacque Libèl le 9 t 0.11* 9 0.12 W M 2e li ,i 0.09 Keizer Alexander le li ,,„0.] 7 ll II II 2e M „1,0.10 II ii per K.G Temperatuur van het Soheldewater te Tholea Sept. Graden C Zaterdag 6 18,3 Zondag 7 19, Maandag 8 19, Dinsdag 9 19, Woensdag 19 18,3 Donderdag 11 19, Vrijdag 12 19,3 7: MET FLINKE STALLING. 12008 Aanbevelend, -TRAM-STATION BERGEN OP ZOOM. Ter voorkoming van vergissingen znllen alle in bewaring gegeven Rijwielen worden voorzien van een summer. Telefoon Interc. No, 55. 15 September hoopt onzen geliefden Vader en Grootvader MATTHIJS HEIJBOER zijn 80e geboortedag te ge denken. 11 25173 Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleiokinderen. Poortvliet, 12 Sept. 1919. TE KOOP: met mooieu Tuin, op goeden staDd te Ond-Vossemeer. Te bevragen hulppostkantoor Oud- Vossemeer, 9 25163 Vanaf 15 Sept. wordt het Bakloon terwijl voor een gewicht tot 3 pond 12 cent zal berekend worden. GW* Teven3 wordt met het oog op den 8-nrigen werkdag, ook voor ons bedrijf, beleefd verzocht zijn meel des *8 avonds te bezorgen. 's Maandagsmorgens kan uiterlijk tot 9 nar meel worden aangenomen. C. W. COOMANS. H. G. DEURLOO. JOH. DEURLOO. J. EVERAÈRS. J. M. v. d. HAVE. Wed. L. JANSEN. H. I. STOUTJESDIJK. Tholen, Sopt. 1919, 22 25170 Te pacht bij inschrijviog voor zeven jaar ingaande 1 November 1919 in den Roolandpolder, gemeente Tholen, thans nog ingebruik bij den heer B. Rijstenbil te Ond-Vossemeer. Inschrijvingsbiljetten in te zenden aan den heer J. ERMER1NS te Hoedekenskerke voor 1 Octo'oer 1919 die desverlangd nadere inlichtingen verstrekt. 13 25162 DIT DE HAND TE KOOP alles van steen. 8 25168 Inlichtingen te hekomen bijJ. C. STOUTJESDIJK, Plantage, Tholen. Gevraagd in Den Haag een flinke Br. 961 Valkenbosch, Boekhandel Copernicnsplein 12 Den Haag. 6 26166 EEN GROOTE PARTIJ Werktuigkundig Electrotechnisch Bnreau ,WEB" Hoogstraat 62, ROTTERDAM. 10 25180 TERSTOND GEVRAAGD: Adres: T. DIJK8LAG, Tholen. 5 25173

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1919 | | pagina 2